Khingi kiest niet voor 't grote geld Een Oegandees in Oegstgeest 'Witte olifant' Aap krijgt plastisch chirurgische behandeling ZATERDAG 19 JULI De woonkamer van plastisch chirurg Rein Zee man in Oegstgeest ligt bezaaid met attributen waarmee een leek niets kan beginnen. Ben Khingi uit Oeganda zoekt wat hij kan gebrui ken. Vooral met een paar piepkleine plastic be ademingsbuisjes is hij dolblij. „Het klinkt hard, maar ik weet zeker dat er in mijn land operaties bij kinderen ernstige complicaties hebben opge leverd omdat we deze dingen alleen in groot formaat hadden." Khingi bereidt zich tijdens zijn laatste dagen in Oegstgeest voor op een be langrijk project in zijn thuisland. Hij gaat het eerste brandwondencentrum van Oeganda op zetten. Ook voor Zeeman gaat hiermee een diep gekoesterde wens in vervulling. door Nancy Ubert Het klinkt zo clichématig: de zon schijnt in zijn gezicht. Maar bij chirurg Ben Khingi valt dat toch echt op als je met hem praat. Zeker wanneer hij het over zijn thuisland, Oe ganda, heeft. Of over het werk als brand wondenspecialist dat hij straks gaat doen in het Mulago Hospital in hoofd stad Kampala. Om zich daar op voor te bereiden, heeft Khingi drie maanden stage gelopen in Nederland. De Oegst- geestse plastisch chirurg Rein Zeeman is een van de artsen die zich over hem ont fermden en hem verfijnde technieken In Oeganda hebben Ben Khingi (rechts) en Rein Zeeman (tweede van links) al diverse keren samen in de OK gestaan. Dan opereert Khingi en coacht Zeeman. Foto: Interplast Het brandwondenziekenhuis voor kinderen dat Interplast Holland in Oeganda wilde op zetten, groeide uit tot een 'witte olifant', zegt Rein Zeeman, voorzitter van de organisatie. „Het werd steeds duurder en nergens vonden we genoeg sup port." Toch heeft Zeeman zijn 'droom' niet kunnen loslaten. „Ik geloof niet in het sprookje dat de witte dokter als een wel doener de meest ernstige klach ten komt behandelen. Ik heb al tijd samengewerkt met de plaat selijke medici en verpleegkundi gen. Met de bedoeling dat ze het uiteindelijk helemaal zelf gaan doen." Interplast Holland zendt sinds 1983 medische teams naar Oe ganda uit. Aanvankelijk werd de reis een maal per jaar gemaakt. Tegenwoordig bezoeken jaar lijks twee Interplast-teams het land. Een team bestaat mini maal uit twee plastisch chirur gen, een anesthesist en twee verpleegkundigen. Zeeman is vanaf het begin be trokken geweest bij de missies. „Zo'n tien jaar geleden begon ik mij al af te vragen of we niet een brandwondencentrum moesten oprichten. We opereerden tel kens zoveel kinderen die door brandwonden ernstig misvormd waren geraakt. Voor een ade quate behandeling van brand wondenslachtoffer moet je er vanaf de eerste dag bij zijn. Dan heeft de medische hulp veel meer effect. Daarnaast moet in Oeganda veel meer aandacht worden besteed aan preventie." De gevleugelde uitspraak 'voor komen is beter dan genezen' gaat natuurlijk ook in dit land op, zegt Zeeman. Ben Khingi werkt inmiddels drie jaar samen met Interplast. Vol gens Zeeman is hij in staat om de meeste brandwondenpatiën ten zelf te behandelen. Ook heeft hij geleerd hoe hij kinde ren met schisis (hazenlip in de volksmond) moet opereren. In het grote universiteitszieken huis in Mulago wordt nu met hulp van Interplast Holland een voorzichtig begin gemaakt met het eerste brandwondencen trum van Oeganda. Voor de pri maire behandeling van ernstige brandwonden is een gespeciali seerd arts nodig. Ben Khingi heeft daarom op uitnodiging van Interplast in Brandwonden centrum Beverwijk stage gelo pen. Het is de bedoeling dat nog een arts en twee verpleegkundi gen vanuit Oeganda naar Ne derland komen om hetzelfde te doen. Vervolgens kunnen zij hun kennis weer overbrengen op de collega's in het thuisland. Ben Khingi gaat een brandwon denprotocol te schrijven voor alle ziekenhuizen in zijn land. Daarna hoopt hij een campagne op touw te zetten ter preventie van brandwonden. bijbrachten. In de weekeinden vond Khinghi ook onderdak bij Zeeman, die na jaren ijveren eindelijk een brandwon dencentrum in Oeganda geopend ziet worden. Ben Khingi werd in 1962 in het kleine plaatsje Arua in noordwest Oeganda ge boren. „Ik ben er één van tien. We waren niet straatarm, zoals de meeste mensen in Oeganda, maar voor Nederlandse be grippen hadden we het slecht. Mijn va der had een baan als ambtenaar. Hij zorgde ervoor dat alle kinderen een schoolopleiding volgden. Prioriteit num mer één in gezin Khingi. Misschien wel belangrijker dan elke dag een volwaardi ge maaltijd. Ik ben hem daarvoor tot in het diepst van mijn hart dankbaar." Hij is een groot gevoelsmens, vertelt hij even later. „Dankzij die eigenschap wist ik al als kleine jongen wat ik later wilde worden: dokter. Ik vond het afschuwelijk mensen pijn te zien lijden, zonder dat daarvoor adequate hulp in de buurt was." Het kostte moeite, ook vanwege de re- bellenoorlog in het noorden van zijn land, maar dokter is Khingi geworden. „En wat voor één", roemt Zeeman. „In Brandwondencentrum Beverwijk liep het personeel met hem weg. Die man heeft alles in zich wat hem tot een be kwaam, maar ook betrokken arts maakt." Het was voor Khingi belangrijk om een succes van zijn 'stage' in Neder land te maken, laat hij doorschemeren. „Ik ben zo dankbaar voor de kansen die me worden geboden." Hij gaat straks lei ding geven aan een afdeling plastische chirurgie in het universiteitsziekenhuis van Kampala. Die afdeling moet vanaf de grond worden opgebouwd. Rein Zeeman zet zich daarvoor in. De Oegstgeestenaar is grondlegger en voor zitter van Interplast Holland. Deze stich ting, die in Leiden kantoor houdt, voert medische hulpprogramma's in ontwik kelingslanden uit. „Een plastisch chirur gische variant op het werk van Artsen zonder grenzen, maar dan zonder ge vaar voor onze medewerkers", vat Zee man de missie samen. Vooral kinderen met geboorteafwijkingen of ernstige brandwonden worden door een Inter- plast-team geholpen. Interplast is een wereldwijde organisatie. De Nederland se tak heeft onder meer Oeganda 'ge adopteerd'. Zeeman, die al jaren achtereen zijn vrije dagen opoffert om tijdens twee weken vakantie in de 'Parel van Afrika' een stuk of 150 operaties uit te voeren, heeft sa men met de andere vrijwilligers van In terplast tevergeefs geprobeerd bij het Nsambya Hospital in Kampala een kin derbrandwondencentrum te bouwen. Het kinderziekenhuis is niet in staat een financiële bijdrage leveren. Zelfs een verpleegstaf kan het hospitaal niet vrij maken. De subsidieaanvraag bij de Eu ropese Commissie is afgewezen. Op geen enkele manier is genoeg geld vrij gekomen voor dit project. Interplast wist dankzij een actie in een damesblad zelf wel ettelijke duizenden euro's bijeen te sprokkelen. Met dat geld kan Khingi nu aan de slag. In het universiteitszieken huis Mulago wordt een afdeling ver bouwd zodat deze geschikt is voor be handeling van brandwonden. Daarnaast wordt een plastisch chirurgische unit ge opend. Om beslagen ten ijs te komen, heeft Ben Khingi de afgelopen drie maanden een speciale training in Beverwijk gevolgd. Ook heeft hij een paar dagen met Zee man samengewerkt in het LUMC. „Nee we hebben geen rimpels staan gladstrij ken", lacht de Khingi zijn parelwitte tan den bloot. „Ik weet dat in Nederland de plasti sche chirurgie al snel ge associeerd wordt met borstvergrotingen en fa celifts. Maar wat denk je van het verhelpen van ernstige misvormingen of de behandeling van vreselijke brandwonden Ben Khingi gaat zijn vaardigheden in de plastische chirurgie in Oeganda benutten: „Ik ben vastbesloten mijn kennis verder uit te dragen." Foto: Interplast die ervoor hebben gezorgd dat iemand zijn bewegingsvrijheid is verloren? Voor dergelijke reconstructieve operaties ben ik naar Nederland gekomen." Hij heeft veel gehad aan zijn 'turbo-op leiding', zegt hij. „Met hulp van Inter plast Ierland heb ik in Belfast ook al eens drie maanden ervaring kunnen opdoen. Dankzij mijn Europese leermeesters heb ik nu voldoende in huis om in Oeganda een specialistisch programma op te zet ten. Ik ben vastbesloten mijn kennis ver der uit te dragen. Daarom ga ik met hulp van Rein ook een protocol schrijven voor de behandeling van brandwonden. Het is de bedoeling dat dit door alle zieken huizen in mijn land wordt nageleefd. In Oeganda lopen verhoudingsgewijs veel kinderen brandwonden op doordat op het platteland met hulp van open vuur wordt gekookt. Kinderen scharrelen rond op het erf en vallen in de vlam men." Natuurlijk is de techniek in het Westen veel verder ontwikkeld dan in een Der dewereldland, gaat Khingi verder. „Maar ik ben ervan overtuigd dat ik dat kan vertalen naar primitiever omstandighe den. Het zijn soms heel kleine dingen. Een soort scheermesje waarmee ze in Beverwijk minuscule deeltjes van de huid wegschrapen, bijvoorbeeld. Ik had zo'n mesje nog nooit gezien." Dus gaat er een pak van tien stuks mee in de kof fer naar Oeganda. Samen met kilo's an der medisch gereedschap dat Neder landse ziekenhuizen Khingi meegeven. „En als ik in november naar je toe kom om te kijken hoe het gaat, neem ik een tweede Meshkraftmachine voor je mee", belooft Zeeman. Met dat apparaat kun je van een klein stukje huid een grote lap maken. Voor de behandeling van brand wondenpatiënten een onmisbaar attri buut. Khingi kan zijn geluk niet op. Hij blijft stralen. Ook omdat hij morgen weer te rugvliegt naar zijn vaderland, geeft hij toe. „Ik heb mijn twee jongens en mijn vrouw ontiegelijk gemist. De boys mo gen van mij een schooldag spijbelen om me op te halen van het vliegveld. Een unicum kan ik je vertellen. Want ik leer mijn kinderen wat mijn vader mij heeft geleerd. Onderwijs is belangrijk, alleen zo kunnen we met elkaar Oeganda op bouwen." Ben Khingi is niet de eerste arts uit Oe ganda die naar Nederland is gekomen om ervaring op te doen in de plastische chirurgie. Maar volgens Rein Zeeman is hij wel de eerste chirurg die niet voor het In Oeganda lopen verhoudingsgewijs veel kinderen brandwonden op doordat op het platteland met hulp van open vuur wordt gekookt. Kinderen scharrelen rond op het erf en vallen in de vlammen. Foto: Interplast In Nederland wordt de plastische chirurgie al snel geasso cieerd met borstvergrotingen en facelifts. Maar Ben Khingi gaat het om het verhelpen van misvormingen of de behandeling van brandwonden. Foto: Interplast grote geld kiest en teruggaat naar thuis land om daar een belangrijke bijdrage te leveren aan de samenleving. In Oeganda verdient een chirurg nog geen 300 euro per maand. Hij liep niet rond met com plexen over zijn enigszins afwij kende uiterlijk, maar begon wel langzaam weg te kwijnen. Het ging niet goed met de chim pansee die in een natuurpark in het zuidwesten van Oeganda woont. Hij kreeg letterlijk zijn kaken niet van elkaar. Als de aap een banaan kreeg, peuterde hij een klein gaatje in de schil om de vrucht voorzichtig uit te zuigen. Het dier moest gehol pen worden. Maar een gewone dierenarts die dat zou kunnen doen, was niet te vinden. Ben Khingi, waarvan het in Oe ganda bekend is dat hij zich in Europa in plastisch chirurgi sche technieken heeft be kwaamd, werd gepolst. Of hij de chimp wilde opereren. Zo kwam het dat Khingi zich da gen achtereen verdiepte in de anatomie van de apenkop. „Toch wel wat anders dan het gezicht van de mens." De ope ratie, die volgens Khingi be hoorlijk moeilijk was, slaagde. „De aap heeft zich waarschijn lijk een keer veiwond in zijn mond en daardoor zijn steeds ernstiger vergroeiingen ont staan. De chimpansee had echt een plastisch chirurgische be handeling nodig, anders was het zeker aan ondervoeding overleden." De kaak van de chimpansee is gereconstrueerd. De operatie, waarbij Khingi werd geassis teerd door een dierenarts die als narcotiseur optrad, heeft enkele uren in beslag genomen. Volgens de laatste berichten maakt de aap het nu uitste kend.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7