Bacteriën hebben voorsprong Beeld van de paus 'Je loopt altijd achter de feiten aan' Schoonmaak van de kinderafdeling van het MMC in Veldhoven, na besmetting met de MRSA-bacterie. Foto: Archief/CPD De gevreesde ziekenhuisbacterie MRSA is bijna niet meer te bestrijden. Wereldwijd waren er tot nu toe nog enkele antibiotica die werkten, maar er komen steeds meer geluiden dat ook deze geen effect meer hebben. Nederlandse microbiologen noemen de ontwikkeling schrikbarend. door Dick Hofland MRSA (methyiciüine resistente stafylococcns aureus) is een linke bacterie, die zich voor al in ziekenhuizen en verpleeghuizen ra zendsnel kan verspreiden. Voor je het weet heb je een uitbraak of zelfs een wa re epidemie. Zoals enige tijd geleden in het Jeroen-Boschziekenhuis in Den Bosch. Maandenlang lagen daar na el kaar verschillende afdelingen plat. Eén besmette patiënt bezorgde in korte tijd 48 anderen de bacterie, onder wie ook personeelsleden. Het ziekenhuis zelf is nu weer vrij van MRSA, maar veertien besmette patiën ten revalideren nog thuis van hun oor spronkelijke kwaal, de meesten met hulp van de thuiszorg. Tijdens de epidemie moesten hele afdelingen dicht en werd er een noodafdeling getimmerd om de besmette patiënten te isoleren. Besmet personeel zat tijdens hun behandeling een aantal dagen thuis. Een deel van de chirurgische afdeling is een half jaar ge sloten geweest, de intensive care moest drie keer voor opname worden gesloten. Operaties werden afgezegd en een klein aantal patiënten dat al was opgenomen om te worden geopereerd, werd zelfs naar huis gestuurd. „Zodra je MRSA in je ziekenhuis hebt, zit je echt met een heel groot probleem", zegt hygiëniste Mari anne Pelk. „Voor patiënten die in een isolatiekamer moeten, is het heel zwaar, het is bijna eenzame opsluiting. Hier hebben ze nog hun eigen wc en douche, maar ik hoor verhalen over verpleeghui zen die bij een uitbraak te weinig een persoonskamers hebben, waardoor veel besmette patiënten maandenlang op de po-stoel moeten en niet onder de dou che kunnen. De epidemie heeft ons zie kenhuis anderhalf miljoen euro gekost. Daar kun je je niet tegen verzekeren." MRSA is een bacterie, een stafylokok. Er zijn twee soorten. Ten eerste de stafylo- coccus epidermidisus, die heeft iedereen op de huid en is zo goed als onschuldig. Er worden zelden infecties door veroor zaakt, behalve wanneer je een zeer ge stoorde afweer hebt. De tweede soort is de stafylococcns aureus. Die heeft 20 k 30 procent van de Nederlanders op de huid of in de neusvleugels. Op die plaatsen is de bacterie ongevaarlijk, je kunt m zo wegblazen of met een smeerseltje ver drijven. Hij kan echter het lichaam bin nendringen en dan wordt-ie wel gevaar lijk. Waarom de stafylococcus aureus bij de een wel het lichaam binnenkomt en bij de ander niet, is onbekend. Wellicht is het voor een deel erfelijk bepaald. Meestal werken methyicilline-achtige antibiotica heel goed tegen de stafylo coccus aureus. Die kun je in een pilletje geven en ze zijn niet zo belastend voor de patiënt. Voor dit medicijn kan de bac terie inmiddels ongevoelig geworden zijn ofwel resistent. Het is dus een me- thyicilline resistente stafylococcus au reus: MRSA. Er zijn nog enkele andere antibiotica, waarvan vancomycine bijna altijd nog het beste werkt. Dat is echter wel een paardenmiddel. Uit de VS en Japan ko men zeer verontrustende berichten dat in een aantal gevallen ook dit antibioti cum al niet of nauwelijks meer helpt „Dit is een zeer verontrustende ontwik keling", zegt prof. dr. P. van den Broek. Hij is hoogleraar infectieziekten aan de universiteit van Leiden en gespeciali seerd in preventie en bestrijding van zie kenhuisbacteriën. „Patiënten die een in fectie hebben als gevolg van een MRSA hebben in die landen een groot pro bleem. Het aantal wondinfecties zal toe nemen. Een nieuwe heup zal zo goed als niet meer aanhechten. En in nog ernsti ger gevallen krijgen mensen met een luchtweginfectie een longontsteking waar ze aan zullen overlijden. Het gevaar hangt af van de plek waar de MRSA zich nestelt." In Frankrijk is MRSA inmiddels in staat gebleken ernstige infecties te veroorza ken bij gezonde pubers, iets wat tot voor kort voor onmogelijk werd gehouden. MRSA kwam vooral voor bij ouderen en patiënten met een verzakte afweer. En in de VS is een nieuwe vorm van MRSA op gedoken die ongevoelig is voor de mees te antibiotica en gif aanmaakt dat onder andere de huid aantast en pijnlijke puis ten veroorzaakt. Deze bacterie ver spreidt zich daar als een olievlek. In Ne derland zijn tot nu toe twee patiënten 'ontdekt'; het RIVM onderzoekt of er meer besmettingen zijn. Het komt allemaal, zeggen deskundigen, omdat artsen in de VS heel snel antibio tica voorschrijven. Zelfs bij een eenvou dige verkoudheid of griep. Net als in Ja pan, Zuid-Amerika, België, Engeland en grote delen van Zuid-Frankrijk. „Dan ben je toch echt verkeerd bezig", zegt prof. Van den Broek, „want de kans dat bacteriën ongevoelig worden voor anti biotica wordt daarmee heel erg groot. Nederland gaat er gelukkig verstandiger mee om, maar wereldwijd is het gebruik van antibiotica echt schrikbarend. Hoewel MRSA in vergelijking met het buitenland minder vaak voorkomt in Nederland, is er volgens cijfers van het RIVM de laatste jaren wel sprake van een toename. Huisartsen en specialisten hebben nog wel eens de neiging onver schillig te doen over MRSA. Zij noemen het 'de zoveelste passagier op een zin kend schip'. Met andere woorden: wie problemen krijgt door besmetting met MRSA had al veel andere problemen, dus die MRSA doet er dan eigenlijk niet meer toe. Hoogleraar Van den Broek en arts-microbioioog Leenders vinden dat een onverantwoorde houding. „De bac terie is beslist niet «ngevaarlijk. Hij ver oorzaakt wondinfecties, als je diabetes hebt werkt de insuline niet of nauwelijks meer, je kunt er longontsteking van krij gen, je kunt er zelfs aan overlijden", zegt Van den Broek. „Het probleem dat daar nog eens bij komt", zegt Leenders, „is dat als een patiënt een ontsteking op loopt, we nog niet weten door welke bacterie die is veroorzaakt. Maar je moet wel meteen gaan bestrijden. Pas na tests, die al snel drie dagen duren, weet je wel ke bacterie het is. Is het MRSA, dan moet je de medicatie aanpassen, maar dan heeft die bacterie al behoorlijk wat ellen de veroorzaakt. Je loopt dus altijd achter de feiten aan". Van den Broek: „Je kunt zeggen: maak je niet zo druk, want MRSA komt in Neder land niet zo veel voor. Dat is een zeer onverstandig houding, want MRSA is al lesbehalve ongevaarlijk en de kans dat de bacterie hier ongevoelig wordt voor de paar antibiotica die nog wel werken, moet je niet uitsluiten. „Veel chirurgen bagatelliseren het, ver moedelijk omdat het lastig voor ze is. Als er MRSA in hun ziekenhuis is ontdekt, kunnen ze hun werk niet doen. Maar zo dra de bacterie is ontdekt, moet je men sen isoleren, hoe vervelend dat ook is. En als het nodig is, moet een ziekenhuis ook niet aarzelen een afdeling te sluiten. Dat grijpt even diep in, maar uiteindelijk is het winst. Als je het op z'n beloop laat, krijg je dezelfde situatie als in al die an dere landen". In oktober is het 25 jaar geleden dat de Pool Karol Wojtyla paus (Johannes Paulus II) werd. Het internationale persbureau Reuters stelde een kleurrijk boek samen over de leider van één miljard katholieken. door Theo Krabbe Op iedere plek waar paus Johannes Paulus II ooit de grond kuste op al zijn reizen, was ook steeds een foto graaf en verslaggever aanwezig van Reuters, 's werelds grootste interna tionale persagentschap. Het zijn de ze mannen en vrouwen die het kleurrijke Engelstalige boek Pope John Paul n, reaching outaccros bor ders (vrije vertaling: een grensverleg gende paus), samenstelden. Een bij zonder boek, met fraaie foto's, goede teksten en verhelderende overzicht jes met allerlei statistische gegevens en feitelijkheden. De inmiddels 82-jarige Karol Wojty la, die op 16 oktober 1978 tot paus werd gekozen, is een kerkleider met De paus ontmoette veel regeringsleiders, onder wie - in 1993 - Bill Clinton. Foto: Archief/Reuters twee gezichten. Enerzijds is deze paus vooruitstrevend door zijn ver dediging van de mensenrechten, zijn boodschap van vrede en verzoening en zijn directe contact met de 'gewo ne katholiek'. Anderzijds blijft de lei der van één miljard katholieken ech ter onverstoorbaar vasthouden aan conservatieve standpunten, zoals geen vrouwelijke priesters binnen de Rooms-Katholieke Kerk en het ver bod op voorbehoedmiddelen. Rea ching out accros borders, geldt dus niet in alle opzichten. Toch is Johannes Paulus II voor ve len een bron van inspiratie. Iemand die zijn stempel op de Europese ge schiedenis dnikte door bij te dragen aan de val van het communisme in zijn vaderland Polen en in de Sovjet- Unie. Volgens Lech Walesa (voorma lig president van Polen) die evenals Michaïl Gorbatsjov (de laatste presi dent van de Sovjet-Unie) een voor woord schreef, kende het einde van het communisme weliswaar vele va ders, maar kun je niet heen om de 'kampioen der kampioenen'. Vooral tijdens zijn eerste pelgrims reis naar Polen, in 1979, maakte paus Johannes Paulus II met slechts enkele woorden diepe indruk op zijn landgenoten. Lech Walesa, oprichter van de vakbond Solidarinösc: „In de moeilijkste tijden hadden we altijd de woorden van de Heilige Vader in onze gedachten. Na die pelgrimsreis voelden we ons gesterkt. We ervoe ren dat de zaak van vrijheid onze zaak was en daarmee ook van mil joenen andere mensen die verlang den naar verandering." Uiteindelijk bracht het verzet van de Poolse bevolking het communisti sche regime van generaal Jaruzelski ten val, waarna ook de andere com munistische dictaturen in het Oost blok als dominostenen omvielen. Reuters-joumalist Sean Maguire uit Warschau beschrijft de eerste terug keer van de paus in 1979 in zijn va derland als een ware triomftocht. „Zonder die reis had de oppositiebe weging zich niet durven te ontwor stelen uit de schaduw waarin zij ver keerde. De pausreis gaf de Polen hun trots terug, hun zelfbewustzijn en hun gemeenschapsgevoel, dat dertig jaar communisme had wegge vaagd." Geen wereldleider of politiek leider die niet op bezoek was bij de paus. Of hij bezocht ze zelf tijdens zijn in middels al honderd buitenlandse reizen. Het boek geeft een indruk wekkend overzicht: paus Johannes Paulus II sprak met meer dan 1.300 politieke leiders, bezocht 130 lan den, verklaarde 469 mensen heilig en reisde in kilometers gezien dertig keer de wereld rond. De fotografen van Reuters legden de paus vast op de gevoelige plaat met Fidel Castro, de Indiase premier Ra jiv Ghandi, de Amerikaanse presi denten Ronald Reagan, George Bush sr., Bill Clinton, George W. Bush jr., prinses Diana en prins Charles, en met Nelson Mandela. Het boek bevat prachtige foto's van de paus in allerlei periodes van zijn leven en in allerlei situaties. Met beelden van zijn jeugd, zijn leven in Polen en met foto's uit het begin van zijn pontificaat, waarop Karol Wojty la nog kracht, charme, vitaliteit en élan uitstraalt. Het boek bevat ook recente histori sche foto's van de paus: Johannes Paulus II bij de Klaagmuur in Jeruza lem, zijn bezoek aan het Yad Vas- hem-monument in Israël, en de paus die in de voetsporen van Mo- zes vanaf de berg Nebo uitkijkt over het Beloofde Land. Al deze persfo to's van Reuters haalden wereldwijd de voorpagina's van de kranten. Pope John Paul II. Reaching out across borders; Reuters; Pearson Education Inc., Harlow (Essex); €31,65 De paus tijdens de paasviering van dit jaar, getekend door gezondheidsprobk Foto: Archief/Reuters

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6