De thinnersnuivers van Turkije Huurmoordenaars liquideren Russische topfunctionarissen 'Deze jongens zijn niet normaal, ze zijn ziek' Dood op bestelling den met een gat in zijn hoofd. Het probleem is opgelost: niemand ont kent nog dat er een lening is ver schaft en de bank neemt het ingeni eursbureau over. Sjlenov: „Deze zaak roept allerlei vraagtekens op, maar de politie kwam al snel tot de conclusie dat de directeur was geval len.'' De journalist vermoedt dat de politie betaald is om de zaak in de doofpot te stoppen. „Dat huurmoor- den zelden worden opgelost, is voor al te wijten aan de corruptie bij de politie." Uit woede over de beperkte pakkans bij huurmoorden heeft de organisa tie voor het midden- en kleinbedrijf, Opora Rossii, een fonds opgericht voor onderzoek naar afrekeningen. Inmiddels zit er een miljoen roebel in kas, maar Opora blijkt het geld al leen aan de politie te mogen geven. „We zoeken nu uit hoe we het juri disch het beste kunnen aanpakken", zegt woordvoerster Svedana Noe- goemanova. „We willen natuurlijk garanties dat het geld goed besteed wordt." Het wantrouwen is groot, beaamt ze. „De meeste van onze le den vrezen de politie meer dan huurmoordenaars. Het wilde oosten In Rusland werden dit voor jaar in een tijdsbestek van nog geen anderhalve maand zeven machtige mannen ver moord: 26 april: Parlementslid Sergej Joesjenkov wordt voor zijn huis meerdere keren in ae rug geschoten. Na de moord op gouverneur Valentin Ts- vetkov in oktober 2002 en de liquidatie van parlementslid Vladimir Golovljov in augus tus 2002, is loesjenkov de derde hooggeplaatste politi cus binnen een jaar die om het leven komt. 19 mei: In de haven van Sint Petersburg wordt havendirec teur Michail Sinelnikov voor zijn huis doodgeschoten. 26 mei: Maffiabaas Konstan- tin Jakovlev, alias 'Kostja het graf, wordt in Moskou door motorrijders met machinege weren neergeschoten. Twee vrienden van Kostja komen ook om het leven. Een jonge vrouw raakt zwaar gewond. 29 mei: Een directeur van olieconcern Yukos, Farit Ga- zimov, wordt in Irkoetsk van dichtbij meerdere keren be schoten. Hij sterft ter plekke. 5 juni: Een motorrijder schiet op klaarlichte dag Alfred Ler- ner, hoofd van het Meyer- hold-theater in Moskou, dood. 6 juni: Kremlin-vertrouwe- ling Igor Klimov, algemeen directeur van Almaz-Antei, een staatsbedrijf dat de wa penverkoop controleert, wordt voor zijn huis doodge schoten. 6 juni: Sergej Sjtsjitko, direc teur bij Almaz-Antei, wordt buiten Moskou vermoord. ZATERDAG 19 JULI 2003 Gouverneur Valentin Tsvetkov, alias 'de bulldozer', vermoord op weg naar een vergadering in Moskou. Foto: Archief/GPD Een kogel uit een pistool met geluiddemper beëindigt in Rusland de mooiste carrières. Een gouverneur, twee parlementsleden en tal van zakenlieden stierven de laatste maanden door het werk van huurmoordenaars. Poetins 'dictatuur van de wet' is nog ver weg. „Een bestelde moord is soms de enige manier om een conflict op te lossen.' door Frank Hendrickx Moord op bestelling. Tal van prominenten werden de laatste maanden slachtoffer van huurmoordenaars. Foto: Archief/GPD Valentin Tsvetkov, alias 'de bulldozer', was de machtig ste man in de provincie Magadan, in het uiterste oosten van Rusland. Het gebied was vroeger be rucht vanwege de strafkampen, te genwoordig is Magadan de plek met het hoogste aantal werklozen, suï- cidalen en alcoholisten van Rusland. Tsvetkov had niet alleen de politieke, maar ook de economische macht in handen. Met een zakenimperium opgebouwd uit goud, vis en alcohol - de drie rijkdommen van Magadan - was hij uitgegroeid tot een onaan tastbare. Iedereen, zelfs rechters, danste naar zijn pijpen. Tsvetkov was die ochtend voor een vergadering naar Moskou gekomen. Druk pratend in zijn mobiele tele foon legde hij de weg af naar toren nummer 19. Hij was tien meter van de ingang verwijderd toen een jon gen, met een wollen muts diep over zijn hoofd getrokken, achter hem opdook. Rustig haalde de jongen van onder zijn zwarte leren jas een pis tool met geluiddemper tevoorschijn. Hij richtte het wapen, opgebouwd uit de beste delen van een Makarov en een Izj, op het achterhoofd van Tsvetkov. Een seconde later zakte de gouverneur in elkaar. De onaantast bare stierf weerloos. Dood op bestelling, in Rusland kijkt niemand er van op. Het opinieblad Vlast (Macht) publiceerde in juni een handzame plattegrond van Mos kou met alle huurmoorden van de afgelopen maanden. Gohvemeurs, parlementsleden, zakenmannen en criminelen: niemand lijkt veilig voor de huurmoordenaars. En dat terwijl president Poetin bij zijn aantreden in 2000 de 'dictatuur van de wet' be loofde. „Honderd procent veiligheid bestaat niet", zegt Michail Titkov, één van de beroemdste bodyguards van de stad. De KGB-generaaï b.d. steekt in de lobby van het statige hotel Metro pol een ultradunne sigaret op. In zijn gouden aansteker staat de naam van zijn beveiligingskantoor gegra veerd: Victoria. Titkov geeft een praktijkvoorbeeld. Een topman uit de reclamewereld rijdt in het cen trum van de stad richting zijn kan toor. Het verkeerslicht springt op rood en de auto stopt. Precies op dat moment komt er een jongen op de auto aflopen, schiet de reclameman van dichtbij in de borst en loopt weer weg. „Toevallig", zegt Titkov. „De moordenaar wist precies waar de auto zou stoppen." Hoe kan dat? De ex-KGB-er lacht: „Iemand be diende de stoplichten op afstand." Meedogenloos Professionals zijn het, de Russische huurmoordenaars. Afkomstig uit het leger, politie of de geheime dienst. Vaak hebben ze gediend in conflict gebieden als Tsjetsjenië, Nagomo- Karabach, Transdnjestrië: leerscho len voor meedogenloosheid. Ze zijn afgedankt door de staat, werkloos, bitter. Iedereen kent zo iemand in zijn omgeving. Moord is een manier om uit de problemen te komen. En het moordwapen is zo gevonden. Het land is vergeven van de ongere gistreerde wapens. „We hebben zo veel jongens die er toe in staat zijn", zegt Titkov. „En de kans dat ze ge pakt worden door de politie, is klein." Huurmoordenaars moeten eerder de toom van opdrachtgevers vrezen. Niemand laat belastend ma teriaal graag vrij rondlopen. En wie gaat de moord op een aan lager wal geraakte ex-militair oplossen? De politie heeft wel iets beters te doen. Nee, zijn werk is er niet gemakkelij ker op geworden, zegt Titkov. En hij is wat gewend. Vroeger liep hij aan de zijde van belangrijke Sovjetlei ders. De foto's dienen als bewijs: Tit kov samen met Brezjnev bij het Wit te Huis en op Camp David, Titkov met Gorbatsjov in Parijs. Hij herin nert zich hoe de lijfwachten van Nixon vroegen hoeveel hij verdien de. „Voor de zekerheid verdubbelde ik het bedrag, maar nog dachten ze dat het per week was en niet per maand." Nu, in het nieuwe Rusland, verdient Titkov beter. Hij is niet langer het schild en zwaard van de staat, maar van 'objecten en personen'. Klanten genoeg. „Overal waar geld is, daar komen mensen op af die dat geld willen afpakken. Want alles draait om geld." Geld heeft het grote Rus land op drift doen raken, meent de veteraan. „Een professional vraagt 20.000 dollar, een zwerver schiet ie mand neer voor 200 dollar, maar het principe is hetzelfde." Sommige statistieken wijzen uit dat het aantal huurmoorden in Moskou is afgenomen onder Poetin, van zo'n drie per maand in 1994 naar twee per maand nu. Maar volgens onder zoeksjournalist Roman Sjlenov is de daling 'een mythe'. „Het probleem is dat er helemaal geen betrouwbare informatie is over dit onderwerp", zegt de misdaadverslaggever van Novaja Gazeta. „Niemand binnen de politie houdt zich er systematisch mee bezig. Mijn eigen waarneming: het aantal huurmoorden is zeker niet afgenomen." Zakelijk geschil In de kantine van Novaja Gazeta doet Sjlenov zijn theorie uit de doe ken. Huurmoord is de voortzetting van de economie met andere mid delen. De reden voor een afrekening is altijd een zakelijk geschil en het onvermogen om dat op een gecivili seerde manier om te lossen. De moord op Tsvetkov is een goed voorbeeld. Iemand die slecht behan deld wordt door zo'n machtig figuur kan nergens terecht. „In Europa stapt zo iemand naar de rechter, maar in Rusland heeft dat geen zin", zegt Sjlenov. „De rechterlijke macht is niet onafhankelijk en dus is er nie mand die recht kan doen. Een be stelde moord is in sommige gevallen de enige manier om een conflict te beëindigen.'' De waarheid blijft vaak troebel, zo il lustreert Sjlenov met een voorbeeld uit de wapenindustrie. Een ingeni eursbureau raakt in conflict met een aandeelhouder, een tamelijk onbe kende bank uit Moskou. De bank beweert een lening te hebben ver schaft die nooit is terugbetaald en eist een meerderheidsbelang in het ingenieursbureau op. De directeur ontkent echter dat er ooit een lening is verschaft. De twee partijen liggen maandenlang met elkaar in de clinch, totdat de directeur plotseling dood in zijn kantoor wcfrdt gevon- Ze zijn niet veel ouder dan zeventien jaar, de thinnersnuivers die de grote steden in Turkije onveilig maken. Met hun straatterreur jagen ze Turken en toeristen de stuipen op het lijf. Zelfs de gevangenissen weren de agressieve straatkinderen. 'Aman Allahim (mijn god) kijk uit', zegt een man bij een overdekt fruitkarretje geschrok ken, als hem wordt gevraagd naar de thin nersnuivers. „Ik bid elke dag dat mijn dochters nooit in aanraking komen met die griezels. Mijn vrouw en ik zijn daar zo bang voor, voor al nadat we hoorden van een groepsverkrach ting in Istanbul." Onlangs werd in de Istanbulse wijk Atak'y een 24-jarige vrouw opgepakt wegens de moord (door verstikking) op haar vier dagen oude ba by. De vrouw werd op heterdaad betrapt toen ze de baby begroef in een park. In haar verkla ring aan de politie vertelde de jonge moeder dat ze zwanger was geworden na een groeps verkrachting door thinnersnuivers. De ver krachting vond 's avonds plaats in een leeg pand in de wijk Yenibosna waar de vrouw werkt. Uit schaamte verzweeg ze lange tijd haar zwangerschap voor haar ouders. Die lie ten haar aan haar lot over. Het kind kwam uit eindelijk ter wereld in de badkamer van het huis van een vriendin. Vier dagen later besloot de vrouw haar baby te vermoorden. „Verkrachten, doodknuppelen, doodsteken, de thinnersnuivers zijn overal toe bereid, zo lang ze maar krijgen wat ze willen", vertelt Mehmet (gefingeerde naam), hoofdagent van het politiekantoor in Beyoglu, Istanbul. „Bene veld door de thinner voelen de jongens geen pijn, hebben ze geen geweten. Ze hebben niets te verliezen en zijn daarom zo angstaanjagend. Met een bijl de arm van een vrouw afhakken voor haar gouden armbanden vinden ze heel normaal. Zulke incidenten vinden steeds vaker plaats in Turkije." De thinnersnuivers zijn veelal (straat)kinderen van Koerdische gezinnen die vanuit het arme zuidoosten van Turkije naar Istanbul trekken, in de hoop daar een bestaan op te kunnen bouwen. In het westen wacht hen echter niets anders dan nog meer armoe en ellende. Hun kinderen belanden in de criminaliteit. Om te 'ontsnappen' aan het keiharde straatleven be ginnen ze met het snuiven van thinner. „Als ze geld of sigaretten van je willen, moet je het gewoon geven", is het advies van hoofd agent Mehmed. Weigeren kan je je leven kos ten, zo blijkt uit het forse aantal dodelijke inci denten in de afgelopen maanden. De meest spraakmakende moord betrof die op de 33-ja- rige kapitein Zeki Sen. Hij liep om vier uur 's ochtends op het Taksimplein in Istanbul toen enkele thinnersnuivers hem om geld en siga retten vroegen. Sen werd doodgestoken omdat hij de jongens sommeerde op te rotten. De da ders zijn opgepakt, maar de verwachting is dat ze snel weer vrijkomen. In dezelfde week van de moord op de kapitein werd een schoenma ker gedood. Kort daarop werd een politieagent ernstig verwond door een groepje snuivers. Tinerciler (thinnersnuivers) zaaien dood en verderf in Istanboel', kopten de kranten. Zelfs de politie geeft te kennen nauwelijks raad te weten met deze jongens. Straatkinderen kunnen in Turkije terecht in opvanghuizen. „Maar met thinnersnuivers kunnen we niks beginnen", zegt Yusuf Ahmet Kulca, voorzitter van de Vereniging voor de Straatkinderen in Istanbul.Als de thin nersnuivers bij ons komen, houden ze het niet langer dan twee dagen vol. Kinderen die net zijn begonnen met snuiven, kunnen we soms nog helpen. Verder staan we machteloos." Ze opsluiten heeft helemaal geen zin volgens Kul ca. „Deze jongens zijn niet normaal, ze zijn ziek. De gevangenissen willen hen niet eens hebben." Het meest zorgwekkende is volgens Kulca dat het aantal misdaden door thin nersnuivers met de dag toeneemt. „Vrijwel el ke dag staan de media er bol van." De economische crisis, die al sinds 2000 duurt, is een van de grootste oorzaken van de groei ende criminaliteit, beweren Kulca en hoofd agent Mehmet stellig. Kulca: „Intussen blijft ook het bevolkingsaantal toenemen. De men sen hebben geen werk en komen om van de honger. Wat doen ze? Ze gaan stelen. Maar ook de slachtoffers zijn arm. Het geld dat van ze wordt gestolen, is misschien wel het enige wat ze hebben. Dus plegen ze verzet, met ge vaar voor eigen leven. Wat doen de daders? Ze slaan en hakken erop los. Het is verschrikkelijk wat er nu gebeurt in Turkije." De enige manier om dit probleem aan te pakken, is door te investeren in het oos telijk deel van het land waar de armoede erg groot is, meent Kulca. „Daarmee houden we de trek naar het westen tegen, want daar be gint alle ellende mee. De regering had al veel door Fidan Ekiz Door de toenemende armoede in grote delen van Turkije is er weinig toekomstperspectief voor de jeugd. Foto: GPD/Burhan Ozbilici eerder moeten ingrijpen." Yusuf, een van de slachtoffers, weet hoe mee dogenloos de thinnersnuivers kunnen zijn. Het was laat in de avond toen hij enkele weken geleden naar zijn huis in Suhalye in Istanbul liep. ,Abi sigara ('Broer geef ons sigaretten'), hoorde ik iemand fluisteren. Toen ik omkeek zag ik in het donker een paar jochies zitten. Hun gezichten gingen schuil achter in thinner gedoopte doekjes. Hun ogen zag ik wel. Die waren wijd opengesperd, met een agressieve blik. Ik schold ze uit en liep door. Binnen en kele seconden werden die trage jongens hy peractief, ze sprongen op van de bank waarop ze zaten en vielen me aan met ijzeren staven." Nadat ze Yusuf in elkaar hadden geslagen, na men de jongens de benen. „Ik dacht dat ik doodging. Een buurman had ons gehoord en kwam me helpen. Mijn ribben waren gebro ken, mijn gezicht was opgezet." Yusuf heeft geen aangifte gedaan bij de politie. Dat heeft volgens hem geen zin. „Binnen no time staan die jongens weer op straat. Zelfs de politie is bang voor hen. Het enige wat je kunt doen is hopen dat je nooit met ze te maken krijgt."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 4