I 'Politiek samenwerken kost nu eenmaal tijd' ZATERDAG 19 JULI 2003 Jamai in de harde wereld van 'de business' Desi Bouterse in de tijd van de vorige verkiezingen: middelpunt van partijgenoten, die hem hebben aangewezen als presidentskandidaat. Ook voor de volgende verkiezingen (2005) neemt de ex-legerlei der die positie in. Foto's: Archief/ANP Wordt Desi Bouterse de nieuwe president van Suriname? Of toch weer ex-president Jules Wijdenbosch, die staat te popelen om aan de slag te gaan? En welke partij zal er winnen? De eerstvolgende verkiezingen in Suriname zijn pas in 2005. Maar nu al is de verkiezingsgekte losgebarsten. door Daphne Groenendijk De vlaggen, drumbands en lange tafels vol eten ontbre ken nog. Ook dansen er nog geen mensen in de kleuren van hun politieke partij door de straten van Paramaribo. Het duurt nog twee jaar voordat het Surinaamse volk een nieuwe volksvertegenwoordi ging kiest, maar de politiek lijkt niet te kunnen wachten en is al volop be zig stemmen voor zich te winnen. Zo vierde ex-legerleider Desi Bouter se eind vorige week de zestiende ver jaardag van zijn partij de Nationale Democratische Partij (NDP) en trak teerde iedereen op eten, drinken en muziek. Hij gaf officieel de aftrap voor de verkiezingscampagne en stelde zich voor als presidentskandi daat. Ook de vorige president Jules Wijdenbosch, van de afgesplitste partij DNP 2000, trekt als een 'goed heiligman' door het land en hoort problemen en wensen aan van het volk. Hij heeft al enige maanden ge leden aangegeven opnieuw presi dent te willen worden en is voor zijn partij de kandidaat. „Wijdenbosch heeft alle tijd en zijn ambitie opnieuw president te wor den heeft het hele politieke veld in beweging gebracht. Voorheen be gonnen de campagnes pas op het moment waarop de datum van de verkiezingen bekend werd", zegt so cioloog Marten Schalkwijk, directeur van het NGO Instituut voor Kader ontwikkeling en Onderzoek in Suri name (Nikos) en voorzitter van de politieke partij Democratie en Ont wikkeling in Eenheid (DOE). Voorsprong De situatie voltrekt zich in ieder ge val precies zoals hij eind mei al in een persbericht voorspelde. „De derde presidentskandidaat zal presi dent Ronald Venetiaan zijn." Een andere mogelijkheid binnen de Na tionale Partij Suriname (NPS) is er volgens hem niet. Alleen zal de par- tijcombinatie Nieuw Front, waarvan de NPS deel uitmaakt, net zoals bij de vorige verkiezingen in 2000 wach ten met de bekendmaking tot na de verkiezingsuitslag. „Dat geeft Bou terse en Wijdenbosch een voor- Augustus 2000: Ronald Venetiaan wordt geïnstalleerd als de nieuwe president van Suriname. Hij gaat weer meedingen in 2005. nme :id; I; 21I ogdl poos likke aald| 2. vcj ereld! O. naij leidej Ook de vorige president Jules Wijdenbosch, van de afgesplitste DNP 2000, doet weer mee aan de verkiezingen. sprong van twee jaar. De kiezer weet nu namelijk op wie hij kiest. De vraag is alleen of de bevolking op de ze kandidaten of op Venetiaan zit te wachten. Persoonlijk denk ik van niet", zegt Schalkwijk. Het klinkt allemaal indrukwekken der dan het is, vindt oud-minister president Jules Sedney. „Het vast stellen van presidentskandidaten is onbegonnen werk. Dat komt pas aan de orde op het moment dat de nieu we Assemblee en ressortraden zijn gekozen. Als je niet beschikt over een tweederde meerderheid kan je het als partij wel vergeten. Dus als Bouterse straks maar twaalf van de 51 zetels haalt, houdt het op." Strategie De NDP ziet dat natuurlijk heel an ders. Volgens Armand Gefferie, co ordinator van informatie en propa ganda, is de bekendmaking van hun presidentskandidaat helemaal niet te vroeg. Het is zelfs een nieuwe strategie. „We zijn uit op een door braak in de politiek. Daarom hebben we tijdens onze verjaardag op 4 juli ook nieuwe statuten aangenomen. Een van de veranderingen is om zo vroeg mogelijk onze presidentskan didaat naar voren te schuiven, zodat de kiezers en mogelijke coalitiepart ners weten met wie ze të maken hebben." Dus inmiddels is ook hun verkie zingscampagne gestart. „We werken met strategische propaganda en hebben ruim de tijd ons als partij te profileren. We organiseren regelma tig partijbijeenkomsten, maar niet te veel. We willen de mensen niet twee jaar lang iedere dag lastig vallen met onze campagne. De mensen hebben genoeg te doen." De verwachtingen van Gefferie zijn hoog. „Met het antipropagandabe- leid van het Nieuw Front, de rege rende partij-coalitie, mogen we ze ker rekenen op dertig zetels." Partijfusies Zo zeker als de NDP is, zijn niet alle politieke partijen. De afgelopen we ken stonden de dagbladen vol met fusies en samenwerkingen. Zo nei gen de partijen Broederschap en Eenheid in de Politiek (BEP) en de Algemene Binnenlandse Ontwikke lingspartij (ABOP), partij van ex-re bellenleider Ronnie Brunswijk, voor de komende verkiezingen te gaan samenwerken. Beide partijen staan voor de belangen van binnenland bewoners. Uit een analyse van de af gelopen verkiezingen zien de kiezers volgens Brunswijk graag dat de bin nenlandse partijen samenwerken. „Een voorbeeld. Als je apart werkt en je moet in een ressort 1.500 stem men hebben voor een zetel, kan het zijn dat jij er 750 krijgt en de andere partij 750, waardoor geen van beide organisaties de zetel krijgt. Was er een samenwerking, dan kwam daar uit een zetel", legt Brunswijk uit in dagblad De Ware Tijd. Dat lijkt ook de motivatie te zijn bij andere politieke partijen. Schalkwijk: „Iedereen heeft uit de vorige verkie zingen zijn les geleerd. Zeker de klei nere partijen. Want het huidige kies stelsel is voor hen erg oneerlijk. Je kan tienduizend stemmen halen die net verkeerd zijn verdeeld over de tien districten en uiteindelijk geen enkele zetel behalen in het parle ment. Bij de vorige verkiezingen haalde PALU bijvoorbeeld met 1.200 stem men een zetel en de BVD met 6.000, DOE met 4.500 en de Naya Kadam met 4.300 stemmen niet. Met een landelijk evenredig systeem zou dat probleem zijn opgelost." Maar regerend Nieuw Front zal wel gek zijn om dat nu in te voeren, want bij de afgelopen verkiezingen zijn het juist zij die van het systeem hebben geprofiteerd. „Ze hebben daardoor vier of vijf restzetels extra in de wacht gesleept", weet Schalk wijk. Vandaar nu al die bewegingen in het politieke veld om 'dan maar samen' voor de (rest)zetels te gaan. En zo vroeg al. Schalkwijk: „Samen werken kost nu eenmaal tijd." Voordelen Dus de vervroegde verkiezingskoorts bij de politieke partijen is niet be doeld om de huidige regering dwars te zitten of om vervroegde verkiezin gen af te dwingen, wat veel mensen suggereren. „Het is een hele ratione le en gegronde ontwikkeling. Want als de samenwerking zes maanden voor de verkiezingen mislukt, doet niemand mee", aldus de socioloog. Een ander voordeel van al de fusies en samenwerking van partijen is dat er eindelijk een zekere sanering komt in het grote aantal politieke partijen. Drie jaar geleden namen 23 politieke partijen deel aan de verkie zingen en was er nog een aantal par tijcombinaties. Hoeveel het er in 2005 zullen zijn, is dus spannend. „En hopelijk gaat het dan ook eens om echte politieke partijen", rea geert politicoloog Hans Breeveld. „De meeste partijen zijn gewoon veredelde kiesverenigingen, begon nen als belangenbehartigers voor een etnische groep en na veelvuldig te zijn gesplitst, uitgegroeid tot een zogenoemde politieke partij. Ze heb ben geen goede ideologische basis. Als er geen maatschappelijke visie is, is er geen duidelijkheid voor de kie zer." Daar is Schalkwijk hetvolledig mee eens. „Binnen partijerfkoals de NDP en NPS heerst ook nog steeds een patronagepolitiek. Niet het alge meen belang geldt, maar het eigen belang. Het gaat om regelarij en maar een kleine groep heeft daar voordeel aan. Kijk maar eens wie er tijdens de vorige regering grond hebben gekregen. En met de Nieuw Front-regering gebeurt nu hetzelf de." Breeveld is ervan overtuigd dat een nieuwe visie zal doorbreken. „Suri name richt zich veel te veel op Ne derland. Maar Holland heeft andere problemen, Suriname moet dat eens gaan begrijpen. De regering wacht maar op het moment dat er weer geld komt. Ze moet haar volk mobi liseren en zelf wat doen. Het volk moet wakker geschud worden en straks naar de stembus gaan. Ze zien zich nog te veel als toeschouwer."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1