Huurders in onzekerheid over sloop LEIDE jadio West verliest luisteraars na veranderingen f fik wil zo verschrikkelijk graag winnen' Belofte wethouder blijkt voorbarig Drijvende monumenten 1de stelling! Roeiverenigingen krijgen hun zin met meer controle aan! Parkeerbeheer meet met twee maten REGIO De Meester al tien jaar ars van trends Katwijkers 'cJiHen graag fetaald parkeren 96 per uur jr Leiden Twee snelheidsduivels iteren in Leiden beboet, meer dan veertig kilo- hard over de Willem ijgerlaan en de Oegst- rweg reden. De politie laar controles met een la- Overigens reden in to- :hts tien bestuurders te ie hoogst gemeten snel- gl waren 93 en 96 kilometer 7. Op beide wegen geldt lumsnelheid van 50. )R zoekt voor erzoek rokers Het Leidse onderzoeks- voor medicijnen CH- rokers met overge- ior een onderzoek naar [elijk gunstige effecten iflook op de gezond- vrijwiliigers moeten de 40 en 75 jaar zijn, ro- een matig tot ernstig vicht hebben. Zij krijgen landen lang knoflookpil- |t onderzoek maakt deel het Europese project ik en Gezondheid. Het formatie opleveren over :en van knoflook op irol, het hart-en tl, en het voorkómen leiden - Cruiseschepen, rondvaartboten, plezierjachten, zeilboten en een incidentele oude tjalk. Zij aan zij liggen ze rijen dik in de Leidse haven. Het geeft dit deel van de binnenstad een bedrijvig en zomers sfeertje. Maar het kan nog mooier, meent een aantal bewoners. Zij zouden graag meer historische schepen in de haven verwelko men, als herinnering aan de lange geschiedenis van de passantenhaven. Vroeger was de haven een ankerplaats voor oude stoom boten en tjalken en waren er op de kade tal van bedrij ven die met de vaart te maken hadden, zoals een grof- smederij bij het Ankerpark en de 'Leidsche Stoomboot maatschappij De Volharding'. Leiden heeft deze geschiedenis niet bewaard, stellen de bewoners. De Zijlpoort is in een nieuw en modern jasje gestoken, het pand van De Volharding dient als opslag ruimte en het Ankerpark is alleen nog maar park. Aange zien je niet kunt verwachten dat de tijdelijke gasten de passantenhaven in een historisch schip aandoen, stellen de bewoners voor om het aantal vaste ligplaatsen aan de overzijde van de haven uit te breiden. Volgens hen is daar nog wel plaats voor langs de Havenkade tussen Minnebroersgracht en Binnenoostsingel. Op dit moment ligt daar slechts één monumentaal schip. Dat is de sleep boot Arjage uit begin vorige eeuw. Veel geld hoeft dit project niet te kosten, rekent de be- wonersgroep de gemeente voor. Bovendien siert het niet alleen de buurt op, maar verhoogt de aanwezigheid van boten en schippers ook de sociale controle en veiligheid op de kades. En mocht het plan succesvol uitpakken, filo soferen ze door, dan zou de gemeente nog een klein ha venmuseumpje kunnen oprichten. Foto: Dick Hogewoning >ert Minkhorst - Radio West is sinds 1 nieuwe formule heeft, js aantal luisteraars kwijt- Uit cijfers van Bureau irt blijkt dat het markt- }1 op de (best beluisterde) jag is gekelderd van 7,5 t. Midden jaren negentig t nog 19,7 procent. De raakt niet in paniek, lemen een jaar de tijd p nieuwe formule", zegt iger Pedro van Looij. de omroep is ook heie jet gezegd dat de nieuwe 6 - Radio West werd dit r nieuwszender - luiste- Van Looij stelt dat het een combinatie van wij zigingen moet zijn geweest. „We hebben een nieuwe for mule, we zijn van frequentie verhuisd en we worden gecon fronteerd met ontvangstproble men. Ik weet niet hoe groot elk aandeel is." RTV West, het moederbedrijf van de radiozen der, houdt zelf via onderzoek bij wat het effect is van de nieu we programmering - resultaten daarvan komen nog. De proble men met de ontvangst zijn bij instanties aangekaart. Intomart becijferde dat het marktaandeel van Radio West in de ochtenduren rond de 11 procent schommelt. Na de och tendspits kalft het marktaan deel snel af en in de namiddag keren luisteraars ook niet terug. De regionale omroep verliest het van de nationale nieuws zender Radio 1. Ook Radio Oost verloor bijvoorbeeld marktaan deel; voor die zender was het verlies reden om de vernieu wingen terug te draaien. Radio West piekert daar voorlo pig niet over. Van Looij: „We gaan geen paniekvoetbal spe len. We roepen niet dat alles te rug moet naar het oude. Wij denken dat deze formule wel degelijk werkt. We draaien het om. De formule is radicaal an ders, het oude Radio West be staat niet meer. We hebben een compleet nieuwe zender in de markt gezet die in één klap een aanzienlijk marktaandeel haalt. Je moet niet achterom kijken. En: weet iedereen wel dat we tegenwoordig op 89.3 FM zit ten?" De netmanager verklaart dat de omroep mede daarom al reke ning hield met een terugval. „We zijn absoluut niet ge schrokken; we hadden dit zelfs verwacht. We hebben Radio West veranderd omdat we een bredere doelgroep willen berei ken. Wat gebeurt in eerste in stantie: mensen schrikken, ze horen even het vertrouwde ge luid niet meer en zoeken met een iets anders. Radio zit heel erg bij mensen in het systeem gebakken. Als je hun gedrag wilt veranderen, moet je de tijd nemen." Voor Van Looij staat vast dat de zender ook lijdt onder de nieu we frequentie. Zo belde laatst een luisteraar die het nieuws uit Leiden zo miste en vooral nieuws over het Westland hoor de. Zij wist niet dat de West- landse Omroep Stichting de ou de frequentie van Radio West had overgenomen. De reacties van luisteraars op de nieuwe formule zijn wisselend, aldus de netmanager. „De nieuwe luisteraar zegt: 'wat fantastisch wat jullie doen'. Anderen bellen en zeggen: 'we horen dat be paalde plaatje niet meer'. Wij Leidse in Europese Pirelli Girl verkiezing ^Djc-Jan Berendsen nl j- Het zijn spannende ior Marjet Hemerik uit De 20-jarige secretares- ;eceptioniste werd on t zes finalisten gekozen irlandse Pirelli Girl. Ver ging ze naar Londen a voorbereiding op de verkiezing. Presenta- foto-opnames stonden het programma. Pirelli, 'Iaanse bandenmerk, :lijks naar een boeg it het bedrijf mondiaal autosportevenementen dej>woordigt. Vanmiddag uur is ze te zien op te- üj RTL 5 in het pro- Rally Report, li tijdens de Ieper-rally hoorde Marjet dat zij landse verkiezing had „We zaten in het tafel met de andere €peemsters en de direc- Pirelli Nederland, uitslag werd bekendge- ialtring ik helemaal uit m'n >e( f daaropvolgende inter- r de televisie moest over, want ik had het van de zenuwen. Het itioneel, ik had een ;evoel. De andere vijf ;ters waren ook :iden. Toen ik hun ge- ig nadat ze hoorden iet hadden gewonnen, me naar, maar toch de uitslagen 'feet voor de eerste keer D leven. Naar Londen. tnejtond een aut0 met op mij te wachten die jeen chic hotel bracht. Jnde dag ging ik naar landhuis waar op maken onze belofte waar: u mag thuis een cd opzetten, maar zodra u nieuws wilt ho ren, stemt u af op 89.3." Voor de redactie is de koerswij ziging vooral spannend en uit dagend. „De uitspraak van Vol- kert van der G. hoor je vijf mi nuten later al op de radio. Bij een brand wachten we niet meer tot vier uur met de uitzen ding, maar zijn we er meteen bij. Dat is enorm dynamisch." Overigens is de programmering voor de zomerperiode wel aan gepast aan 'het ritme en de sfeer' die bij het seizoen pas sen, aldus Van Looij: er is dan meer muziek. Rond de kerst zal Radio West dat opnieuw doen. (advertentie) De Tour wordt pas weer leuk als Lance Armstrong stopt met fietsen. f—s"- Geef uw mening f www.leidschdagblad.nl door Robbert Minkhorst leiden - Honderden huurders in Leiden-Noord én Zuidwest die hun huis door sloop kwijtraken hebben nog geen enkele zeker heid over hun verhuisvergoeding en hun rechtspositie. Wethouder R. Hillebrand (ruimtelijke orde ning) heeft toezeggingen ge daan die hij nog helemaal niet waar kan maken, zo blijkt. Vooral na 2005 staat de sloop gepland van woningen in Noord en in de Mors, en dan is er geen sociaal statuut meer dat de belangen van de huurders beschermt. De onzekerheid voor de inwoners van Noord en Zuidwest valt af te leiden uit antwoorden van burgemeester en wethouders op vragen van D66-raadslid P. Bootsma. Die maakte zich zorgen over het budget van de gemeente voor de verhuisvergoedingen. Uit de reactie van B en W blijkt dat het sociaal statuut loopt tot en met 2005. Zij hebben welis waar een raming gemaakt van de uit te keren vergoedingen né dat jaar, maar over een verlen ging van het sociaal statuut is nog geen enkel besluit geno men. Dat betekent ook dat wet houder Hillebrand voor zijn beurt heeft gesproken. De afge lopen maanden heeft hij bij in formatiebijeenkomsten over de wijkplannen voor Noord steeds verklaard dat er voor bewoners een sociaal statuut is. Vooralsnog profiteren alleen de huurders in Noord in de Van Hogendorpstraat en omgeving van het statuut. Een huishou den kreeg gemiddeld ruim 2.100 euro uitgekeerd. Dat heeft de gemeente in totaal bijna 215.000 euro gekost. Op korte termijn keert de gemeente nog eens bijna 109.000 euro uit aan bewoners in Noord. Burgemeester en wethouders houden verder rekening met de sloop van (ten hoogste) 233 huizen aan de Oranjegracht en Waardgracht. De omstreden plannen van woningcorporatie Portaal kosten de gemeente iets meer dan een half miljoen euro aan verhuisvergoedingen. Ove rigens blijkt dat Leiden tot het einde van 2005 nog zo'n 425.000 euro kan uitgeven. Dat is het voorlopige restant van het budget, antwoorden B en W aan D66. Als het sociaal statuut wordt voortgezet, kost dat de gemeen te tot en met 2010 bijna vier miljoen euro. Dat bedrag kan lager uitvallen. B en W willen de kosten van de te slopen wonin gen in Noord (200) en de Mors (400) onderbrengen in de grondexploitatie. Dat scheelt zo'n 1,2 miljoen euro. In zijn antwoorden aan raadslid Bootsma neemt het college ver der geen enkel voorschot op een voortzetting van het sta tuut. Bootsma zelf maakt er in zijn vragen wel een opmerking over: „Het is mij bekend dat het sociaal statuut een kortere looptijd heeft, maar ik veron derstel dat het bijna onmogelijk zal zijn een nieuw statuut af te spreken dat ongunstiger is voor corporaties of bewoners." leiden - Meer toezicht buiten kantooruren, inzet van snelle boten en sluitende afspraken tussen provincie, politie en openbaar ministerie. Zowel de provincie als de diverse politie korpsen zetten diverse snelle vaartuigen in om overtreders te achterhalen. Zo wil de provin cie Zuid-Holland de veiligheid op het water tussen Leiden en Leidschendam vergroten. Met name de roeiverenigingen in dit gebied hebben daar baat bij. Die dreigen nu nog letterlijk kopje onder te gaan. Op het Rijn-Schiekanaal, de (Korte) Vliet en het Galgewater is de recreatievaart de laatste jaren enorm toegenomen. De drie roeiverenigingen Njord, Die Leythe en het Voorschoten- se Rijnland ondervinden daar van dagelijks de gevolgen. On kunde, onoplettendheid en te hoge vaarsnelheid van schip pers leiden ertoe dat de roeibo ten water maken, omslaan of dwars op de vaarweg komen te liggen. Maar ook kinderen in motorbootjes vormen regelma tig een bron van ergernis voor de roeiers. Dit brengt de veilig heid van zowel de roeiers als de recreatievaart in gevaar. Met de gezamenlijke actie wil de provincie Zuid-Holland de veiligheid op het water vergro ten en de roeiverenigingen hel pen. Dagelijks hebben de drie verenigingen ongeveer tien wedstrijdboten per vereniging in het water liggen, in het week end een veelvoud ervan. De actie duurt tot eind oktober. (advertentie) Nederland uit? Wereldomroep kijk op www.wereldomroep.nl Leidenaar krijgt geen parkeervergunning voor bedrijfsauto Marjet Hemerik is Pirelli Girl Nederland: „Toen de uitslag van de verkiezing werd bekendgemaakt, ging ik helemaal uit m'n dak." Foto: Hielco Kuipers ijn gemaakt voor twee f James Bond. Ik voelde len prinses, in dat huis jojode lopers en schilde rijen. Na fotosessies in Pirelli- outfit, presentaties en ontmoe tingen met de andere deel neemsters vloog ik na twee da gen weer naar huis. Of ik denk dat ik een kans maak? Naast ui terlijk en presentatie werd er ook gekeken naar hoe je de En gelse taal beheerst. Iemand van de organisatie zei tegen me dat ik de beste was, maar ik moet nog wel genoeg stemmen zien te krijgen." De Europese verkiezing begint op 25 juli, duurt drie weken en gaat via internet. „Dus ben ik in het nadeel ten opzichte van bij voorbeeld miss Frankrijk, sim pelweg omdat er in dat land meer mensen wonen. Daarom ben ik nu met Pirelli Nederland bezig een programma op te stellen om zo veel mogelijk pu bliciteit en bekendheid te krij gen. Ik ga autosportevenemen ten langs, doe interviews voor de radio, kom op televisie en ben met een pr-offensief op in ternet bezig." Dat alles moet uiteindelijk re sulteren in de nieuwe Europese Pirelli RallyXS Girl 2003. De Marjet. „Ik wil het zó verschrik kelijk graag en ben zó dichtbij. Maar mocht het niet lukken dan schrijf ik me toch in als model. Ik heb al contacten, ik heb tips gekregen en ik weet ze- winnares gaat een jaar lang alle ker dat ik als model verder wil." rally's van het WRC-circuit in de wereld af, te beginnen in september in Australië, en krijgt tevens een modellencontract. „Het zou een klap zijn als ik de verkiezing niet win", beseft Mensen die hun stem willen uitbrengen op Marjet, moeten ten minste 18 jaar zijn. Stem men kan via internet op www- .wrc.com door Eric-Jan Berendsen leiden - Wim Honsbeek heeft een tatoeëer - en piercingstudio aan de Volmolengracht. Enige tijd geleden vroeg hij bij de ge meente een parkeervergunning voor zijn bedrijfsauto aan, maar dat verzoek werd afgewezen. Een bezwaarschrift werd even eens van tafel geveegd, omdat Honsbeek niet voldoende zou laden en lossen en bovendien binnen 100 meter van betaald parkeerplekken zit. „Vreemd", reageert Honsbeek. „Omdat ik ook aan huis pier cings aanbreng en tatoeëer laad en los ik wel degelijk en boven dien zit naast mij een auto- en motorrijschool die uiteraard ook binnen 100 meter van be taald parkeerplekken zit, de leerlingen thuis ophaalt en dus helemaal niet hoeft te laden en lossen. Toch heeft dat bedrijf wél een bedrijfsvergunning. Volgens Parkeerbeheer komt dat omdat de rijschool al jaren een vergunning heeft." Volgens Honsbeek beroept Par keerbeheer zich wat betreft de vergunning voor zijn buurman op oude regels. „En volgens de nieuwe regels heb ik er géén recht op. Vreemd is dat, want het zou toch normaal zijn dat Parkeerbeheer ook nagaat of bedrijven die via de oude regels aan een bedrijfsvergunning zijn gekomen er volgens de nieuwe regels nog steeds recht op heb ben. Dat gebeurt namelijk wel bij bewonersvergunningen. Blijkbaar wordt er bij Parkeer beheer met twee maten geme ten." Vooralsnog zet Honsbeek zijn auto 'gewoon' voor de deur van zijn studio. „Met het risico dat ik een bon van 45 euro krijg, maar ik verdom het om 10 euro per dag in de parkeerautomaat te gooien. Ik overweeg nu om in de studio een bed neer te zetten en me vervolgens op de Volmo lengracht in te schrijven. Dan kom ik in aanmerking voor een bewonersvergunning. Want ik kan van de gemeente wel een andere vergunning kopen, maar die kost 3000 euro op jaarbasis. Dat doe ik natuurlijk niet want dat is pure geldklop- perij." Een woordvoerster van Stads- toezicht bevestigt het verhaal van Honsbeek. „In de parkeer - verordening staat inderdaad dat bedrijven die binnen 100 meter van betaald parkeerplek ken zitten, geen vergunning krijgen. Zij moeten hun auto in een vak zetten en betalen." Zij bevestigt ook dat de rij school wel een vergunning heeft. „Dat is op het verleden gebaseerd. Toen was de situatie1 heel anders. Er was meer par keerruimte. Maar sindsdien is de parkeerdruk toegenomen en is handhaven meer regel dan uitzondering. Zo'n bedrijfsver gunning wordt voor onbepaal de tijd verstrekt 4n de vergun ninghouder mag natuurlijk niet de dupe zijn van ander beleid. Eenmaal afgegeven blijft afge geven tenzij er iets aan de situa tie van het bedrijf verandert. Dan houden we de vergunning opnieuw tegen het licht. Er wordt dus een soort uitster- vingsbeleid gevoerd. Meneer Honsbeek kan inderdaad voor 3000 euro een jaarkaart kopen. Dan mag hij zeven dagen in de week 24 uur per dag zijn auto op elke plek in Leiden neerzet ten. Een boel geld ja, maar er is bewust voor een hoge drempel gekozen als mensen hun auto koste wat kost voor de deur wil len hebben. Overigens kost een maandkaart 300 euro, dus als meneer Honsbeek een jaarkaart neemt, parkeert hij twee maan den 'gratis'." zaterdag 19 juli 2oo3

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9