Cultuurverschil leidt tot gemor op werkvloer ECONOMIE veel commissarissen met opties Voorlopig geen wet tegen oneerlijke concurrentie Buitenlandse vakantie kan soms lucratief zijn Wereldbank steunt Ahold met Disco Kouwe drukte Kurhaus prikkelt vergadertijgers ade aan boten ;er dan premie c - Verzekeraars van irvaartuigen hebben in teer schade uitgekeerd •mie ontvangen. Ook slecht begonnen, aldus tond van Verzekeraars •n. Of de premie omhoog in een woordvoerder niet ven. „Dat moet elke ichappij zelf bepalen." )q af hij aan dat de marges in ladeverzekeringen laag dat elke schadesoort 75 eigen broek dient op te >n." Het afgelopen jaar ,45 32 miljoen euro schade !oi ed. Branden in boten- en in Warmond en Hui- 0! istten ruim 9 miljoen eu- t jaar kende een lelijke in brand in Medemblik iJestte zeventig tot tachtig Nederland telt ongeveer i|0 pleziervaartuigen. zaterdag 19 juli 2003 0 schrapt ra banen ,17) tale staking in ndai-fabriek ien staking van 38.000 ners heeft de Zuid-Ko- autofabrikant Hyundai i',35 gisteren genoopt zijn [•f? rieken te sluiten. In to- t Hyundai ongeveer ïensen in dienst. De isen 11 procent loons- ïg en invoering van een i.oo ie werkweek. De mees- (oreanen werken zater- halve dag. Hyundai tte dat de eendagssta- bedrijf tientallen mil- 'on (miljoenen euro) p zal leveren. De vak- "20 ïigt de campagne vol- eek voort te zetten met en van vier uur. Nor- er twee ploegendien- acht uur. oop van pc's oegenomen d - De verkoop van ,75 computers is in het 5.80 wartaal volgens onder do eau Gartner 10 pro- 3^40 oeid tot 32,8 miljoen 8.5fi reldwijd. Dit is voor 7*60 veroorzaakt door de 8.90ag tussen fabrikanten. |gOr het eerst sinds het o!o6 n 2000 dat de verkoop o.20rocent of meer groei - Q ^,9'leef marktleider. Het L2C ihse concern verkocht 2'Q^oen computers, een flaire toename van 29,5 en opzichte van een len. Dell heeft daar- procent van de we- in handen. Hewlett- 'olgt met 16,1 procent, immer drie met een ideel van 6,7 procent. rdam - Akzo Nobel gaat lanen schrappen in een g de kosten verder te »n. De banenreductie jovenop de reorganisatie loopt bij het chemiecon- J.ojvaar en hoeveel arbeids- 'fen verdwijnen, wilde fi- £4 iel topman Fröhlich gis- 72 iij de presentatie van de 7'] alcijfers niet zeggen. 2,7 mbeheersing vindt bij al- erdelen plaats, ook op i'i Dfdkantoor." Dit jaar 3,5 (kzo al een streep ge- ^■5 door 1500 arbeidsplaat- 3,3 zo wil daar nog 400 aan •7 gen. Het extra banenver- lierbij niet meegerekend. ,8 atief advies in van de baan 0'? ag - De Consumenten- temggekomen van het ive koopadvies voor de J af van Epson-printers. 7 d betreurt het negatieve lat over het bedrijf is .5 in en de schade die is ge- .|'7 De bond meldde dit gis- 'ija een 'goed gesprek' tus- 5,2 de partijen. Begin deze betichtte de bond Ep- 4,<jian klanten geld uit de lappen. In de inktpatroon kt achter, terwijl de pc ft dat de patroon leeg is. D d zegt nu dat die inkt >5if kwader trouw' achter- pson reageerde woe- jp de beschuldigingen Consumentenbond en 1 met juridische stappen. lient geen schadeclaim rel het bedrijf zegt wel 13 7 te hebben geleden. 33!; 7 f import en 10: »er krimpt 3] j rg - De uitvoer van goe- 48. i in mei sneller gekrom- 87 1 de invoer. Daardoor 15| iet handelsoverschot 17, irocent naar 2,2 miljard 65' 1 opzichte van dezelfde een jaar eerder. Dat t gisteren gepubliceerde an het Centraal Bureau Statistiek. In mei werd 9 miljard euro uitge lat is 4 procent minder ijaar eerder. De waarde ngevoerde goederen lag procent lager en be- 5,7 miljard euro. De da- raarde is deels te verkla- r lagere prijzen. Naar linnen de Europese .39 Jeft Nederland voor 14,1 isjeuro geëxporteerd. Dat '95rocent minder. A*\ den haag - De Duitse discounter Aldi heeft ruzie met FNV Bond genoten. De Aldi-werknemers zouden onfatsoenlijk behandeld worden. De vakbond verwijst naar de Duitse bedrijfscultuur, waarin kritiek op de baas niet wordt geduld. Ook in andere be drijven met een buitenlandse moederorganisatie leiden cul tuurverschillen tot fricties. door Sylvia Marmelstein Wie bij een bedrijf gaat sollici teren met een buitenlandse moeder doet er goed aan zich van tevoren te verdiepen in de cultuurverschillen. Zo doen Amerikanen meer aan presta tiebeloning, moeten werkne mers bij Duitse en Franse be drijven heel veel respect tonen voor de baas en werken Japan ners zich een slag in de rondte. „Ook in de Nederlandse vesti gingen druppelt de cultuur van het moederbedrijf altijd in meer of mindere mate door", zegt Nanette Ripmeester, directeur van het bedrijf Expertise in La bour Mobility. De onderneming helpt bedrijven met het over bruggen van cultuurverschillen. Wie bij een Amerikaans bedrijf werkt, krijgt vaak een salaris waarvan de hoogte voor een fors deel afhankelijk is van de geleverde prestaties. „Dat is leuk in tijden dat het goed gaat, maar in tijden dat het minder gaat met de economie zien de werknemers van deze bedrijven hun inkomen flink dalen", zegt Ripmeester. „Ook is het in die bedrijfscultuur gewoonte om in goede tijden de beste werkne mers te overladen met cadeau tjes als digitale camera's en reisjes." Amerikanen zijn bovendien wars van iedere vorm van me dezeggenschap. Rob Brandt, lid van de ondernemingsraad van Exxon Mobil weet daarover mee te praten: „Vakbonden ko men er bij ons niet in. De baas onderhandelt over arbeidsvoor waarden met de onderne mingsraad. Dat is op voorhand een zwakkere partij, want die wordt betaald door diezelfde baas." Exxon-werknemers hebben bij ontslag een naar verhouding zwakke positie. Het bedrijf zit middenin een reorganisatie waarbij ontslagen gaan vallen. Brandt: „Omdat er bij ons geen vakbonden zijn, krijgen we geen goed sociaal plan. Ontsla genen moeten bij de kanton rechter knokken voor een ont slagvergoeding." Ook typisch Amerikaans noemt Brandt het dat werknemers van Exxon Mo bil niet op een vast tijdstip naar huis gaan. „Ze kunnen pas ver trekken als het werk af is." Bij Japanse bedrijven is de ar beidsmoraal ook heel hoog. „In Japan wordt ontzettend hard gewerkt. Sommige elementen daarvan zie je terug in Neder land. Zo wordt bij Canon Euro pa (foto en videoapparatuur) om tien uur 's avonds centraal het licht uitgedaan. In Japan is dat normaal, want dat is het te ken dat je echt naar huis moet. Doen ze dat niet, dan werken de Japanners gewoon door. Ne derlandse werknemers worden daar heel zenuwachtig van. Die vatten het op als een signaal dat ze niet voor tien uur naar huis mogen." FNV Bondgenoten stelt dat de cultuurverschillen doorgaans nihil zijn als het dagelijks ma nagement in handen is van Ne derlanders. Bij de afdeling alge mene zaken van autofabrikant Nissan - waar voornamelijk Ne derlanders de scepter zwaaien - merkt werknemer Floor van Zuidam inderdaad niet veel van cultuurverschillen. „We krijgen een Japanse maaltijd en daar houdt het wel mee op", zegt hij. Vroeger toen er meer Japanse managers rondliepen waren er wel duidelijke verschillen: „In het magazijn werd gewerkt vol gens Japanse principes. Eén daarvan luidde dat werknemers altijd verbetering moeten na streven." Slechts een enkele keer botsen culturen dermate hard dat het leidt tot een groot arbeidscon flict, zoals nu bij het gesloten bolwerk van supermarktketen Aldi het geval is. FNV Bondge noten vindt dat de Aldi-werkne- mers door de Duitse leiding worden geïntimideerd. „Wie weigert over te werken wordt op het matje geroepen, krijgt een schriftelijke berisping of wordt op non-actief gezet", zegt de woordvoerder van de bond. Volgens Ripmeester kij ken Duitsers heel anders tegen hun baas aan. „In Duitsland ga je heel officieel met je baas om. Je spreekt hem altijd aan met u en hij is alleen te spreken op af spraak. Kom je hem toevallig tegen op de gang, dan diiik je bij wijze van spreken meteen het toilet in." Dat zijn typisch punten waar Nederlanders heel anders over denken. Hier wordt over het al gemeen getutoyeerd. Boven dien hebben Nederlanders vol gens Ripmeester de neiging overal over mee te willen pra ten. Bij Franse bedrijven krijgen ze daar last mee, zegt zij. „De baas beslist in de Franse be drijfscultuur wat iedereen moet doen en werknemers volgen dat besluit op zonder kritiek te ui ten. De baas is oppermachtig en om die status te benadruk ken rijdt hij altijd in een dure, grote auto." Bij Nederlands-Britse bedrij ven, zoals Unilever en Shell, struikelen werknemers relatief vaak over cultuurverschillen. Ripmeester: „Britten zeggen dingen op een ander manier. Ze zeggen nooit waar het op staat. Dat leidt bij Nederlanders tot verwarring. Is een plan niet goed, dan zal een Britse mana ger al gauw zeggen dat het idee op zich geweldig is, maar in de ze specifieke situatie niet echt bruikbaar. Nederlandse werk nemers vatten zo'n opmerking op als een uitnodiging om hun oorspronkelijke voorstel nog iets bij te schaven. Maar die Britse manager bedoelt feitelijk te zeggen dat het hele voorstel, in welke vorm dan ook, is afge schoten." den haag/anp - Veel commis- van de AEX-fondsen perso- -L V-Z C-Z S*P J den haag/anp - Veel commis- sarissen van beursgenoteerde ondernemingen hebben perso neelsopties in bedrijven, die onder hun toezicht staan. Dit blijkt uit onderzoek van het Fi nancieel Expertisecentrum, dat het ministerie van financiën heeft gepubliceerd. De commissie-Tabaksblat, die kwam met een gedragscode voor ondernemingen, vindt dat een commissaris zulke opties niet behoort te hebben. Als de voorstellen van de commissie worden overgenomen heeft dat gevolgen, want nu hebben commissarissen bij 42 procent washington/anp - Internatio nal Finance Corporation (IFC), een onderdeel van de Wereld bank, is bereid om het super marktconcern Ahold te helpen met de verkoop van zijn Ar gentijnse dochter Disco. Dat heeft de Wereldbank gisteren meegedeeld. IFC, dat zijn hoofdkantoor in Washington heeft, richt zich op de financiering van projec ten van de private sector in ontwikkelingslanden. De orga nisatie is geïnteresseerd om samen met andere geldschie ters een consortium te vormen dat Disco vervolgens kan over nemen, vertelde een woord voerster van de Wereldbank. Volgens haar bevindt het pro ces zich nog in 'een pril stadi um' en moet het IFC-bestuur nog goedkeuring aan het be sluit geven. Ahold kwam bij de Argentijnse supermarktketen Disco in de problemen wegens geknoei in de boekhouding. Het concern wil zijn bedrijven in Zuid- Amerika verkopen om zijn aanzienlijke schuld terug te dringen. Ahold bleek gisteren niet op de hoogte van het voornemen van IFC. „Wij staan daarbuiten", zei een woordvoerster, „maar zoals we eerder hebben aangekon digd willen we de keten Disco inderdaad verkopen." van de AEX-fondsen perso neelsopties. Bij de MidKap- fondsen is dat 22 procent. Aan het onderzoek namen des kundigen van de Belasting dienst en van de Autoriteit Fi nanciële Markten deel. Zij brachten de risico's in beeld van personeelsopties en andere vormen van beloning, waarbij werknemers delen in de winst. Minister Zalm (financiën) neemt de resultaten van het on derzoek mee in de kabinets voorstellen over topbeloningen en over het besturen van grote ondernemingen. den haag/anp - Een wet die on dernemers moet beschermen tegen oneerlijke concurrentie door de overheid, is zo goed als zeker van de baan. Nadat het kabinet Balkenende 1 besloot het wetsontwerp aan te hou den, hebben lagere overheden en werkgeversorganisaties een ambtelijke brief ontvangen waarin zij worden uitgenodigd om na te denken over alterna tieven. Aanzet tot de wet was een aan houdende klaagzang van on dernemers. Zo voelden bijvoor beeld horeca-ondernemers zich benadeeld doordat feestende burgers vaak terecht bleken te kunnen in zalen van de ge meente of van scholen. Hove niersbedrijven klaagden steen en been over plantsoenendien sten die ook opdrachten van particulieren aannamen. Het accountantsbureau KPMG be rekende twee jaar geleden dat gemeenten jaarlijks zo'n twee miljard euro ontvangen voor werkzaamheden die ook door bedrijven kunnen worden ver richt. Voormalig minister Wijers (economische zaken) stelde een werkgroep in, die in 1997 tot wetgeving adviseerde. Zijn op volger, Jorritsma, kwam vervol gens met het wetsontwerp 'Markt en Overheid'. Dit tot vreugde van de ondernemers organisatie MKB-Nederland, maar tegen de zin van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. Dat wetsontwerp werd gekraakt door de Raad van State. In de Tweede Kamer was er veel kri tiek. Gemeenten, provincies en semi-overheid zouden zich moeten houden aan dezelfde regels als het Rijk. Daardoor ontstond een wet met allerlei gedrags- en toetredingsregelin gen die ingewikkeld werd en veel administratieve romp slomp met zich mee zou bren gen. Bezwaarlijk was ook, dat er een nieuwe toezichthouder zou moeten komen om te kijken of de spelregels werden nageleefd. Bovendien raakte bij de discus sie over oneerlijke concurrentie de druk van de ketel door de aankondiging dat ook overhe den BTW en vennootschapsbe lasting zouden moeten gaan betalen. Inmiddels wordt druk nage dacht over alternatieven voor de wet. Tot de mogelijkheden behoort uitbreiding van de me dedingingswet, waardoor de Nederlandse Mededingingsau toriteit belast wordt met toe zicht en er dus geen nieuwe toezichthouder nodig is. Ook wordt gedacht aan aanpassing van de gemeentewet en de pro vinciewet. ECONOMIE WIJZER den haag - Het Kurhaus heeft een nieuwe vergaderruimte die van kleur verschiet, anders gaat ruiken en muziek maakt. Door de veran derende sferen in deze 'Result Room' zou effectiever vergaderd kun nen worden. „Een wereldprimeur", zegt directeur Masselink over de zaal die zo'n 100.000 euro heeft gekost. In de ruimte - met plek voor veertien vergadertijgers - kunnen zes stemmingen worden gecre- eerd. Dat doet de voorzitter door via een afstandsbediening te spe len met kleuren licht, muziek, geur en bijpassende beelden op een projectiescherm. Bij dit alles passen speciaal uitgezochte hapjes en drankjes. De zes stemmingen sluiten aan bij zes fases in het verga- dërproces: ideevorming, onderhandeling, verdieping, ontspanning, besluitvorming en enthousiasmering. „Lijkt zweverig", zegt Masse link, maar aan het idee is veel onderzoek vooraf gegaan, met subsi die van het ministerie van VROM. Met één druk op de knop veran dert Masselink het licht in bijvoorbeeld paars. Die kleur past het best bij 'verdieping' en daar hoort een schaaltje krokante bietenchips met lavendelroze mayonaise bij, of een bosvruchtenshake. In de groene sfeer (ontspanning) staan er met pesto en mint gevulde aardappel tjes en groene thee voor je neus. De dynamische vergaderruimte is wel düurder dan een gewone. Een dagje 'koppen bij elkaar' in de Re sult Room varieert van 975 tot 1595 euro. Foto: GPD Joop Hartog hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam Met vakantie gaan is duur. Heel duur soms. Maar het kan ook profijtelijk zijn. Stel de aanschaf van dure artikelen dus nog even uit. De geplande aankoop is wellicht in het aanstaande vakantieland stukken voordeliger. Op de te betalen BTW kan namelijk fors worden bespaard. Voorwaarde is wel dat de vakantiebe stemming niet een land is dat deel uit maakt van de Europese Unie. EU-lan- den hebben eikaars burgers over en weer van dergelijke belastingvoordelen uitgesloten. Een andere voorwaarde is dat de winkel waar wordt gekocht een zogenoemde Tax Free winkel is. Die is te herkennen aan een forse sticker op deur of winkelruit. Hoewel de EU-landen voor Nederlan ders voor teruggave van belasting zijn uitgesloten, blijven er wereldwijd nog vijftien landen over waar menig voor deel valt te halen. In alfabetische volgor de zijn dat: Argentinië, Canada, Cyprus, Hongarije, IJsland, Kroatië, Libanon, Noorwegen, Polen, Singapore, Slovenië, Tsjechië, Turkije, Zuid-Korea en Zwit serland. De precieze hoogte van het voordeel is lastig aan te ge ven. „Noem het maar een fors deel van de BTW", zegt Marja van Reijn, de direc teur van Global Refund Hol land. Niet de gehele BTW, want het bedrijf dat de te rugbetaling regelt en de af spraken met de winkeliers heeft gemaakt - Global Re fund dys - moet immers ook bestaan. Verder zijn er grote verschillen in de hoogte van de BTW in de verschillende landen. Hans Bij kleinere aankopen is het voordeel voor de klant rela tief minder dan bij grotere. „Veel handelingen zijn na melijk even arbeidsintensief', verklaart Van Reijn. „Of het nu een dure aankoop of een goedkope betreft. Om een voor beeld te geven: voor niet EU-ingezete- nen die in Nederland in Tax Free win kels hun inkopen doen bedraagt de te ruggave bij een aankoop tussen 137 en 144,99 euro 13 euro en als de koopsom ligt tussen 4535 en 4554,99 euro, is de teruggave 662 euro. Hoe hoog precies het voordeel is in de andere genoemde EIGEN BEURS landen staat aangegeven in uitvoerige brochures. Die zijn aan te vragen bij Global Re fund in Heemstede of via de website globalrefund.com. Er zijn wel minimaal te beste den bedragen wil men voor de belastingteruggave in aanmer king komen. In Canada bij voorbeeld moet op dezelfde dag in dezelfde winkel of hotel voor minstens 32 euro worden besteed. In Argentinië ligt dit bedrag op 22 euro, maar in ders Hongarije op 204 euro en in Zwitserland is de minimale besteding 266 euro. Behalve letten op de Tax Free sticker in de winkel dient de koper de winkelier ook kenbaar te maken dat het een tax free aankoop betreft. Hij of zij krijgt dan een aparte bon mee. Hierop staat het aankoopbedrag vermeld en te vens exact het belastingvoordeel. Bij het verlaten van het land, bijvoorbeeld op de luchthaven, moet bij de douane een stempel worden gehaald om vervolgens bij de Global Refund balie het belasting voordeel te laten uitbetalen. Dat kan contant, op een bankrekening of met een per post verstuurde cheque naar het huisadres. Global Refund is een van oorsprong Zweeds bedrijf en nu wereldwijd in 34 landen actief. Dat het terugontvangen van betaalde belasting populair is, blijkt uit de kerngetallen van Global Refund. In 2002 ging het wereldwijd in totaal om tien miljoen transacties in 210.000 win kels. Het totale aankoopbedrag bedroeg 3,7 miljard euro. In Nederland werden door buitenlanders 120.000 transacties in het kader van Global Refund gedaan. „Dat is op wereldschaal gezien heel wei nig", geeft Van Reijn toe. Zij wijt dat voor een belangrijk deel aan het in haar ogen hoge bedrag van 137 euro dat in Nederland minimaal per dag en per winkel moet worden besteed. „Als dat lager 2ou zijn, zou de koopbereidheid fors toenemen", meent zij. Met een aan koop via Global Refund is zo'n 420 euro gemoeid. De variatie aan artikelen die met belastingvoordeel kunnen worden gekocht is eindeloos. Van kunst en an tiek tot computers en camera's en van kleding, sport- en huishoudelijke artike len tot kinderspeelgoed. Wie met vakan tie gaat naar een genoemd land moet veel ruimte in de koffers vrijhouden. We zijn er bijna! Het was een zware rit, met veel geklaag en gesteun. Er is vaak geprobeerd een spaak in het wiel te steken, maar het doel is bijna bereikt: een stabiel aandeel van de be roepsbevolking in de WAO. Bij na 14 procent van de beroeps bevolking krijgt nu een WAO- uitkering. Mijn voorspelling is dat we aankoersen op 16,5 pro cent. Daar vlakt het parcours af. We schieten dus op. Na zware bergetappes is de hoogvlakte in zicht. Het aantal mensen dat op zeker moment in de WAO zit, wordt bepaald door twee krachten: de instroom en de uit stroom. Als die twee aan elkaar ge lijk zijn, is het aan tal uitkeringen con stant. Precies zoals in een vijver het waterpeil niet meer verandert wanneer er aan de ene kant evenveel water in stroomt als er aan de andere kant weer uitstroomt. Je kunt dat con stante peil met een simpel sommetje uitrekenen. Stel dat de instroom steeds X procent van het aantal werkenden is. En stel dat de uitstroom steeds Y procent is van het aantal mensen dat in de WAO zit. Dan is het aantal mensen in de WAO uiteindelijk een vast percentage van de be roepsbevolking: instroom ge deeld door uitstroom, X ge deeld door Y. De WAO is ingegaan in 1968. Tegen het einde van de jaren zeventig hadden instroom en uitstroom hun bedding wel uit gesleten. Sinds die tijd ligt de instroom elk jaar tussen 1 en 2 procent van het aantal werken den. De uitstroom beweegt zich al die jaren tussen 8 en 10 pro cent van het aantal mensen met een uitkering. Met mijn mooie sommetje kunnen we nu een scenario in mineur en een sce nario in majeur neerzetten: de somberste mogelijkheid en de opgewektste. Het somberste scenario rekent met de hoogste instroom (2 procent) en de laagste uit stroom (8 procent). Dan moe ten we er op rekenen dat steeds 25 procent van de beroepsbe volking in de WAO zit (2 pro cent gedeeld door 8 procent). Het opgewektste scenario gaat uit van lage instroom (1 pro cent) en hoge uitstroom (10 procent). Dan hebben we per manent 10 procent van de be roepsbevolking in de WAO (1 procent gedeeld door 10 pro cent). Als je het verleden eenvoudig middelt, zie je zo'n 1,5 procent instroom en zo'n 9 procent uit stroom. Vandaar mijn prognose van een stabiel WAO bestand van zo'n 16,5 procent (1,5 pro cent gedeeld door 9 procent). En op dat peil zijn we nu dus bijna aangeland! Het is wonderbaarlijk, de ont wikkeling van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. Alsof je dezelfde geschiedenis kunt te rugzien op twee televisiescher men tegelijk, met programma's die niks met elkaar te maken hebben. Op het ene scherm zie je een dramatisch toneelstuk, met hef tig tumult, schreeuwende poli tici, stakingen, woe dende vakbonden. Op het andere scherm zie je de statistische lijn tjes, zoals op de mo nitor van een zieken huispatiënt. Opval lend rustige patronen. Instroom in de WAO die zich al 25 jaar bin nen vaste oevers be weegt: tussen 8 en 10 procent (met één uit zondering: een piek rond 1995). Uitstroom uit de WAO die zich ook al meer dan 20 jaar binnen de vaste kaden van 1 en 2 pro cent beweegt. Het ziekteverzuim is vanaf 1953 in een rechte lijn gestegen van dik 2 procent naai' rond de 6 procent in het midden van de jaren zeventig en is sindsdien op dat niveau gebleven, met wat lichte schommelingen. Vanaf het midden van de jaren negentig is het wat gestegen. Wie onbevangen naar het scherm met de statistieken kijkt, ziet daar niets terug van het drama op het andere scherm. Geen woeste uitslagen, geen pieken, geen dalen, geen breuken. Ik heb wel eens een overzicht gemaakt van alle hervormingen in de ziektewet en de WAO. Pa gina's vol. VerandéHngen in aanspraken, in uitkeringsni veaus. De gehele organisatie van de sociale zekerheid is overhoop gehaald. De ziektewet is afgeschaft en vervangen door een verplichting van de werkge ver om bij ziekte loon door te betalen. Mensen weer aan het werk helpen vanuit ziekte en arbeidsongeschiktheid is geen taak meer van de overheid, maar is geprivatiseerd. Wat eerst de overheid deed, doen nu meer dan 500 particuliere ondernemingen. En wat zien we in de statistie ken? Niks. Alsof de rivier onver stoord verder stroomt terwijl op de oevers de nijvere ingenieurs alsmaar denken dat ze nu echt en duurzaam de bedding heb ben verlegd. Foto: ANP/Raymond Rutting

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7