BUITENLAND VS schorten berechting Britten op Anderhalve eeuw rustpunt in roerig Manhattan Liegende Lord op vrije voeten 'In Algerije ontvoerde Europese toeristen overgebracht naar Mali' Schroder omarmt Italië weer Bewaker doodde Luikse gevangene door wurging Na bezoek Blair aan Bush Fransen taalpuristen willen geen e-mail maar courriel |e staking BA lea throw t - British Airways (BA) isteravond al zijn vluch- i Terminal One op het nse vliegveld Heathrow Jeerd. De luchtvaart- :happij is hiertoe ge en door een wilde sta- in grondpersoneel. Van ial One vertrekken door- de binnenlandse vluch- die met bestemmingen vasteland van Europa. maakte vrijdagavond igvan een grote chaos op ow, één van 's werelds e luchthavens. Terminal F de uit en bij elke infor- ie stonden enorme rij- «n mogelijk Saddam' roN - Op de geluids- e de Arabische zenders iya en al-Jazeera don- atiihebben uitgezonden, is ihijnlijk' de stem van i Hussein te horen. De e zou verder kort gele- nnen zijn gemaakt. Dat >n anonieme functiona- de CIA gisteren gezegd. inde daarbij aan dat het it absolute zekerheid kan bevestigd, doordat de kwaliteit van de band id is. Ook kan de datum ipname niet exact wor- «gesteld, maar volgens lieme bron bij de Ame- inlichtingendienst is goed mogelijk dat die is gemaakt. door hitte in omgekomen [al - Een 2-jarige peuter Canadese provincie om het leven gekomen aar vader haar had ach- in de auto, die in de stond. Dat heeft de an Montreal gisteren De vader was vergeten ijn dochtertje nog bij I toen hij naar zijn werk iaai en hij na zijn werkdag i.o. ram bij de auto, was het <0i irleden. Volgens de po- m de man gewend het morgens naar de crè- agv rengen, vervolgens zijn f te zetten en daarna zijn werk te gaan. _j! lag had hij eerst zijn ijk i weggebracht en was r vergeten dat zijn Jng je nog in de auto zat. voor hoge Bts in Rome zaterdag 19 juli 2003 8, ïnÜ n sti Newyorkers ontspannen op de 'Schaapsweide' (Sheep's Meadow) in het jubilerende Central Park in new York. Foto: Reuters/Mike Segar )e Italiaanse politie ïttien mensen gearres- ervan worden ver trokken te zijn bij een ldschandaal op de Ro- oniversiteit 'La Sapien- le juridische faculteit ki erhands flink geld zijn voor goede cijfers, achttien arrestanten en 44 mensen een ge- c onderzoek. Het is niet of het alleen om stu if ook om medewerkers iculteit gaat. Studenten entamen af moesten ouden vooraf de vra- )en ingezien voor 1500 euro. r Amerikaan gedood Een Amerikaanse mi jsteren omgekomen "l voertuig werd opge- p Falluja ten westen |ad, aldus een zegsman [rijdkrachten. Hij reed Humvee over een ex- waarmee is het aantal inse doden op 148 ge- n daarmee zijn er aan inse zijde nu meer do- k gevallen dan tijdens kvan 1991. llacht mullah ■r geschrapt Iraakse Koerd en ïg in Noorwegen mul- J, wordt niet langer 23CHgd van terroristische m. De Noorse politie G aanklachten met be- tot terrorisme laten 238|dus zijn raadsman gis- ^slo. In september na een vlucht uit nte iop Schiphol aange- verzoek van Jorda- r.: miitleveringsverzoek is dentailligd en Krekar |)orreizen naar Noor- de rl win morgen Palestijnse premier (Abbas ontmoet zijn je collega Ariel Sharon aSUoordat hij voor het en té Washington gaat. 'lijstjroordvoerders van de ontje Autoriteit gaat het 3S: 2 ver de voortgang van pche terugtrekking uit E7 ijnse gebieden en de jvan Palestijnse gevan- »s en Sharon zouden novPP 9 juli ontmoeten, verjwerd uitgesteld na on- zafussen Abbas en presi- at. door onze correspondent Ans Bouwmans new york - Ze staan roerloos onder het bladerdak van Central Park. Perfect in evenwicht, dicht bij maar toch ver weg van de drukte rondom de groene long van Manhattan. De menselijke standbeelden zijn een prachtig maar toch doorsnee tafereel op een doodgewone zaterdag van Central Park, de oase van New York die vandaag zijn honderd- vijftigste verjaardag viert. Even verderop liggen twee ro zen op het in een wandelpad geweven mozaïek Imagine, ter herinnering aan Beatle John Lennon. Strawberry Fields, het favoriete stukje Central Park van Lennon en zijn vrouw Yoko Ono, is uitgegroeid tot een trek pleister. Het behoort tot de meest gewilde plekjes in het park volgens de Central Park Conservancy, de organisatie die het park beheert. Alhoewel dit jaar het 150-jarig bestaan van Central Park wordt gevierd, ligt het park zelf er nog niet zo lang. Het jaar 1853 mar keert de koop van de lap land ten noorden van de 59ste straat, die uiteindelijk uitgroei de tot het unieke publieke park. Frederick Law Olmsted en Cal vert Vaux wonnen de ontwerp wedstrijd in 1858, en nadat hun plan was goedgekeurd duurde het nog twintig jaar voor het park volledig was aangelegd. Het park kent zijn ups, downs en landschappelijke verande ringen. In de jaren twintig raak te het in verval. De in 1934 aan gestelde conservator Robert Moses zorgde niet alleen voor de reparatie van alles wat kapot was maar bracht ook speelter reinen en honkbalvelden. In de jaren zestig en zeventig ging het weer bergafwaarts met Central Park, dat berucht raakte om zijn onveiligheid. Sinds 1980 wordt de verloedering kracht dadig bestreden, maar ook in de laatste decennia is het park opgeschrikt door geweld. Een van de zwartste bladzijden is de brute verkrachting op 19 april 1989 van een 28-jarige jog ger, die bijna dood en badend in het bloed werd gevonden. Een groepje gekleurde teen agers die in Central Park eerder bezoekers had beroofd, werd veroordeeld, en de media voer den een emotioneel debat over groepsgeweld en ordehandha ving. Vorig jaar bleken de vijf jongens ten onrechte te zijn veroordeeld. DNA-materiaal en een bekentenis van een serie verkrachter maakten zonne klaar dat de jongeren destijds - onder dwang - valse bekente nissen hadden afgelegd. Zelfs wie nimmer in Central Park is geweest, zal tafereeltjes herkennen uit de meer dan 170 films waarin het park heeft gefi gureerd. In eerste instantie ging het natuurlijk om nageschilder de panelen die in de studio's van Hollywood het beeld van New York moesten oproepen. Maar daarna werden ook veel films in het park op lokatie ge filmd, zoals It Should Happen to You, Love Story, Marathon Man en Die Hard with a Venge ance. Het lijkt zo normaal voor bewo ners en bezoekers van New York om te kunnen beschikken over een 341 hectare grote ach tertuin met 26.000 bomen, 275 vogelsoorten en 92,8 kilometer wandelpaden. Je kunt er trim men, in het gras liggen, vissen, roeien en mensen kijken. Maar gezien de immer oprukkende bedrijvigheid en explosief ge stegen grondprijzen in New York is het heel bijzonder dat 6 procent van de oppervlakte van Manhattan 150 jaar een oase van rust is gebleven, op de opengestelde wegen voor door deweeks spitsverkeer na. De 25 miljoen bezoekers per jaar bewijzen dat het een park is voor het volk, ook al maakte het New Yorkse dagblad Daily News zich de afgelopen weken erg druk over 'klassejustitie' omdat bezoekers van een con cert in Central Park ongestoord in de open lucht wijn mochten drinken, terwijl brandweerlie den op een strandfeest in Rock- away op de bon werden geslin gerd. Een multimiljonair telde onlangs 45 miljoen dollar neer voor een immens appartement in een nieuwe torenflat aan de rand van het Park. Zitten op een van de 8.968 bankjes kost gelukkig niets. tokio/afp-rtr - De Verenigde Staten schorten de berechting op van enkele Britten die vastzit ten op de luchtmachtbasis Guantanamo Bay op Cuba. Dat heeft de woordvoerder van de Britse premier Tony Blair giste ren bekendgemaakt. De Britten worden verdacht van terroristische activiteiten. Het uitstel van de omstreden pro cessen is de uitkomst van het overleg dat Blair donderdag in Washington voerde met de Amerikaanse president George Bush. Londen liet al eerder we ten niet gelukkig te zijn met de berechting van Britse burgers door militaire commissies om dat een dergelijke constructie in het Britse rechtssysteem onmo gelijk zou zijn. Het Witte Huis gaf later op de dag een bevestigende verklaring af. Deze handelde overigens uitsluitend over Britse staats burgers en niet over gevange nen met andere nationaliteiten. De VS houden op Guantanamo Bay 600 verdachten van ter reurdaden vast, die onder meer in Afghanistan zijn opgepakt. Onder hen zijn negen Britten. Hun voorgenomen berechting door speciaal op te richten mi litaire commissies is omstre den, omdat deze commissies volgens velen niet voldoen aan internationaal geldende nor men met betrekking tot een eerlijke rechtsgang. De advocaat van enkele van de Britse verdachten, Louise Christian, reageerde verheugd op het nieuws. „Natuurlijk is het een opluchting dat zij niet zullen worden berecht door de ze volslagen oneerlijke com missies", verklaarde zij tegen over Sky News. Zij sprak echter ook haar zorg uit over het feit dat de verdachten nog langer vast zullen worden gehouden zonder contact met de buiten wereld. De VS hebben gisteren wel 37 andere gevangen vrijgelaten uit het gevangenenkamp op Cuba. Dat heeft een hoge functionaris van Defensie van de VS gezegd. De functionaris, die zijn naam niet genoemd wilde zien, zei dat de vrijgelaten gevangenen worden vervoerd naar Afgha nistan. Hij zei ook dat 'minder dan tien' andere gevangenen juist naar Guantanamo werden vervoerd om daar te worden vastgehouden. Hij vermeldde niet de nationali teit van de betrokkenen, noch de reden voor de vrijlating. De ruim zeshonderd gevangenen in het kamp zitten daar zonder dat een aanklacht tegen hen is ingediend of dat ze een advo caat hebben mogen spreken. parijs/ap - In haar strijd te gen de ver-Engelsing van de Franse taal heeft de Franse regering het gebruik van het woord e-mail in alle over heidscommunicatie verbo den. In plaats van e-mail versturen Franse ambtena ren nu 'courriel' - een sa mentrekking van de woor den courrier electronique (elektronische post). Een taalcommissie die de af gelopen maanden in op dracht van de regering on derzoek heeft gedaan naar een Frans alternatief voor de term e-mail, stelt dat courriel de meest geschikte term is. Het woord is op 20 juni op genomen in het register van de Academie Frangaise, die waakt over de Franse taal. Internetdeskundigen ver wachten dat het gevecht van de Franse overheid tegen de term e-mail een strijd tegen windmolens zal blijken te zijn. De term is dermate in geburgerd dat ze door de be volking nauwelijks als Engels wordt beschouwd. berlijn-algiers/dpa-efe - De groep van vijftien Europese toe risten, onder wie de 35-jarige IJmuidenaar Arjen Hilbers, zou den in Mali worden vastgehou den. Dit heeft heeft de Duitse omroep ZDF gisteren gemeld. De omroep berichtte dat Duitse regeringsfunctionarissen naar Mali zijn gegaan om de vrijla ting van de ontvoerden, tien Duiters, vier Zwitsers en Hil bers te bespoedigen. Van offici ële zijde is het bericht van de ZDF niet bevestigd. Zegslieden in Algerije repten van de week evenmin over Ma li. Zij herhaalden dat de ont voerders zich waarschijnlijk verbergen bij Tllizi in het zuid oosten van Algerije op bijna duizend kilometer afstand van de grens met Mali en 1250 kilo meter ten zuidoosten van de hoofdstad Algiers. Algerijnse helikopterbemannin gen hebben daar pas pamflet ten uitgestrooid waarop staat dat de regering de ontvoerders niet vervolgt indien ze hun slachtoffers gauw vrijlaten. Het Spaanse persbureau EFE heeft donderdag gemeld dat de ont- voerers daar in een brief op hebben gereageerd. De brief is door een tussenpersoon afgele verd op de militaire basis van Dlizi. De ontvoerders zouden willen onderhandelen. De hoofdverdachte van de reeks ontvoeringen is nog steeds een lokale bandiet die ook regio-chef is van de funda mentalistische Salafistische Groep voor Prediking en Strijd (GSPC), Mokhtar Belmokhtar. Hij zou een groot losgeld willen voor de vrijlating van de gijze laars. Belmokhtar maakt al bij na tien jaar delen van de Sahara onveilig. In de Algerijnse Sahara verdwe nen in februari en maart op verschillende plaatsen 32 Euro pese toeristen. Zeventien van hen werden half mei uit han den van hun ontvoerders be vrijd door Algerijnse comman do's in de streek ten westen van Illizi en ten noorden van Ta- manrasset (1.550 kilometer ten zuiden van Algiers). ontmoet door onze correspondent Esther Gotink london - Nog twee nachtjes slapen, dan is Lord Archer weer vrij man. De voormalig vice- voorzitter van de Britse conser vatieven heeft dan twee jaar ge vangenisstraf uitgezeten, van de vier die hij kreeg opgelegd. La gerhuisleden doen verwoede pogingen hem te ontkleden van zijn zetel in de House of Lords. Het liefst had het parlement voor het zomerreces een nood wet doorgedrukt die Archer er van weerhoudt terug te keren in het notabele Hogerhuis. Als een Lagerhuislid voor meer dan twaalf maanden achter de tra lies belandt, raakt hij automa tisch zijn plek in Westminster kwijt. Voor de House of Lords is dat nooit geregeld vanwege de traditie dat een benoeming voor het leven is. Liberaal-de mocraat Norman Lamb heeft inmiddels 42 parlementaire handtekeningen verzameld om Archer alsnog die titel af te pak ken, driekwart van het volk is het daarmee eens. Jeffrey Archer, nu beter bekend als gevangene FF8282, stond vier jaar geleden terecht voor het plegen van meineed en te genwerking van justitie. Dat was veertien jaar eerder ge beurd in een smaadproces te gen de tabloid Daily Star. Ar cher had de krant aangeklaagd voor het publiceren van een ar tikel over een bezoek aan een prostituée. In werkelijkheid had de toen at letisch gebouwde Lord op die dag een geheim eetafspraakje met een secretaresse. Om te voorkomen dat de waarheid naar buiten kwam, die de keu rig getrouwde Archer alsnog zou beschadigen en gelijkertijd de berichtgeving over de prosti tuée te ontkrachten, spande hij het geding aan tegen de krant. Het leverde hem 500.000 pond schadevergoeding op. De Don Juan had zijn zegening iets te vroeg geteld. Ted Francis, de 'vriend' die hem een vals ali bi voor de bewuste avond had verschaft, verkocht zijn verhaal uiteindelijk aan News of the World. Archer belandde achter de tralies voor meineed, en moest aan de Daüy Star behalve de schadevergoeding die hij in 1987 had gekregen, een miljoen pond extra betalen voor de pro ceskosten en eerherstel. Rechter Potts mocht hebben besloten de liegende Lord slechts vier jaar te straffen, de Conservatieve Partij bevroor zijn lidmaatschap echter voor vijfjaar en de Marylebone Cric ket Club deed daar nog een schepje bovenop: Archers is voor zeven jaar van 's werelds oudste en meest prestigieuze cricketvereniging geschorst. Berlijn - De Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder slaat zijn arm om de Itali aanse voorzitter Romano Prodi van de Europese Com missie. Schroder heeft alle reden om te lachen: Prodi nodigde hem uit om eind augustus het slot van het operafestival in Verona bij te wonen. Prodi ook blij, want Schroder overweegt de uitnodiging aan te ne men, zo zei hij na afloop van het gesprek in Berlijn. Eerst zal de bondskanselier hij bij de Italiaanse premier Silvio Berlusconi informe ren of die geen bezwaar heeft tegen zijn komst, voegde hij er schertsend aan toe. Berlusconi liet in Rome weten dat 'bonds kanselier Schroder altijd welkom is in Italië, net zo als alle andere Duitsers'. Schroder zegde vorige week zijn vakantie af nadat de in middels afgetreden Itali aanse staatssecretaris voor toerisme zich beledigend uitliet over Duitse toeris ten. Begin deze maand ver oorzaakte Berlusconi een schandaal door een Duitse europarlementariër voor kapo uit te maken. Prodi is in Italië Berlusconi's voor naamste politieke tegen stander. Foto: DPA/Stephane Pilick luik/gpd - De gevangene die woensdag stierf na van een rel in de gevangenis van Lantin bij Luik, blijkt te zijn gewurgd door een bewaker. Dat heeft het par ket in Luik gisteren bekendge maakt. De cipier wordt beticht van mishandeling met de dood tot gevolg. De autopsie van de 38-jarige gedetineerde Henry Charlet, die als erg gevaarlijk bekend stond, toonde aan dat hij stierf door wurging toen hij tegen de grond werd gehouden door verschei dene bewakers die hem pro beerden te overmeesteren. Daarbij werd een wapenstok te gen zijn keel gedrukt. De cipier ontkent dat en zegt dat hij zijn arm rond de hals van Charlet heeft gelegd om hem in be dwang te houden. Woensdagmiddag begon Char let in zijn cel alles kort en klein te slaan omdat hij het te warm vond. Bewakers probeerden hem te kalmeren, maar toen dat niet lukte, trommelden ze versterking op. Daarop pro beerden andere agenten, die helm en schild droegen, de cel binnen te komen en de gevan gene te overmeesteren. De nieuwe Belgische minister van justitie, de Luikse socialiste Laurette Onkelinx, heeft een onderzoek bevolen naar de om standigheden van het overlij den en naar het gebruik van ge weld door cipiers. Daarbij moet wel rekening worden gehouden met de moeilijke werkomstan digheden van de bewaarders.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5