BINNENLAND Peiling in Volendam over straf Sigarettenfabrikanten woedend op minister Verkeer en Waterstaat schrapt 1500 banen Amerikaanse overheid blokkeert JSF-orders BESPAREN? i NIET TEN KOSTE VAN UW GEZONDHEID! Topdrukte op Schiphol Rolf Benz beweegt vantilWErai LPF-Kamerlid: Vonnis Van der G. levensgevaarlijk Oordeel bevolking weegt mee bij hoger beroep zaak Veerman ilemen met jle telefoonnet m nd (2) verdrinkt Twentekanaal gelo - Een 2-jarig meisje is eren verdronken in het intekanaaJ bij Hengelo. Het 1 en haar moeder waren al ;end te water geraakt. De iwzag geen kans haar hter te redden. Volgens de tie gaat het om een Franse tjjj iw die in Twente op vakan- i'1' it ichtoffers van tl and begraven p nincen- De drie peuters die 1 e nacht van zondag op indag bij een brand in Gro- ',rc( ;en om het leven kwamen, gisteren in besloten kring 11 aven. Ongeveer honderd sen, veelal uit de Antilli- ;e gemeenschap, bewezen onge slachtoffers op indruk- kende wijze de laatste eer. i-burgemeester Paas verte- voordigde de gemeente laj ïingen. Bij de bijeenkom- e 1 in de kerk en op het kerk- werd geen pers toegelaten, verward ogende man pro- de wel de kerk binnen te delen. Maar de dienst is door niet verstoord. adsleden zuinig er hun beloning haag - Bijna de helft van de eenteraadsleden vindt dat (weinig verdienen voor het dat zij verzetten. Wethou- en burgemeesters zijn over ilgemeen wat tevredener rook bij hen scoort de be- ïg laag op de schaal van te enheid. Dat blijkt uit een :oek van de Universiteit rg onder ruim achthon- [raadsleden, wethouders, imeesters en ambtenaren acht van het blad Bin- Inds Bestuur. Raadsleden hun beloning het rap- ijfer 5,5. Net 54 procent het voldoende. Voor bur- iters is de beloning een •d. lector vindt inepplantages 0- Drie politiekorpsen tes- en hittezoeker uit die in is om hennepkwekerijtjes onruimtes op te sporen. S lestrijden van de huisteelt n t daarmee een stuk ge- elijker en effectiever. Het detecteert de groei en die nodig zijn voor :elt. De politie Limburg d, Utrecht en IJsselland mee aan de proef het ex tent met de hittezoeker. en kunnen het apparaat |t hun auto richten op ver te panden. dachten van handeling vrij - Twee groenteboe- Ouderkerk aan den IJs- begin juli een winkeldief zouden hebben mishan- zijn gisteren vrijgelaten, tdkamer van de recht- lin Den Haag schorste de jenhouding wegens per- ijke omstandigheden van verdachten. De twee zou- ag lamen met een drogist, op en een man na diefstal van rg tk snoep in een winkel- evl um hebben geschopt en gen. Het 49-jarige slachtof- [£j na het voorval in een zie- lis opgenomen. Daar is k tilt verwijderd. Ook bleek I, b gebroken. De derde ver- [(q e, een drogist, is bij terug- an vakantie aangehou- 'fjs n ijk zaterdag 19 juli 2003 haarlem/gpd - Het lot van Jan Veerman ligt mede In de hand van de Volendammers. Justitie gaat peilen in het dorp of de be woners het eens zijn met de straf die Veerman gisteren kreeg opgelegd. Daarna beslist het Openbaar Ministerie of het in beroep gaat tegen het vonnis van de rechtbank in Haarlem. De eigenaar van het afgebrande ca fé 't Hemeltje werd veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke cel straf en een werkstraf van 240 uur. „We willen kijken hoe dit von nis in de gemeenschap van Vo lendam is gevallen", aldus offi cier van justitie Wooldrik. De komende dagen heeft Justitie contact met slachtoffers en na bestaanden. Binnen veertien dagen moet een besluit worden genomen over het hoger be roep. Naast de voorwaardelijke straf bepaalde de rechtbank dat Veerman gedurende twee jaar niet als horecaondernemer ac tief mag zijn. De rechtbank noemde Veerman 'nalatig, on oplettend en onnadenkend'. Daardoor is hem te verwijten dat veertien jongeren omkwa men en meer dan honderd an deren zwaar lichamelijk letsel opliepen bij de brand in de nieuwjaarsnacht van 2001. In juridische termen heet het 'dood door schuld', 'brand door schuld' en 'zwaar licha melijk letsel door schuld'. Justi tie had zestien maanden cel ge- eist tegen de 57-jarige café-ei genaar. Veerman valt veel te verwijten, menen de rechters. De kerst versiering hing te laag, de vei ligheid en de nooduitgangen in zijn zaak deugden niet en hij had in de bewuste nieuwjaars nacht beter toezicht moeten houden op de aanwezigheid van te veel en te jong publiek. „Ook heeft hij er in de loop der tijd blijk van gegeven dat het vooral hijzelf is die bepaalt aan welke regels hij zich houdt. De ze eigenzinnige houding heeft er in belangrijke mate toe bijge dragen dat er ten tijde van de ramp onvoldoende goed bruik bare vluchtwegen in het café aanwezig waren", staat in het vonnis. De rechtbank koos voor een voorwaardelijke celstraf om Veerman de kans te geven 'om tot een voor alle betrokkenen bevredigende afwikkeling van de gevolgen van de ramp te ko men.' Hij krijgt een maximale werkstraf zodat hij 'een schuld aan de gemeenschap kan inlos sen'. Tegen bedrijfsleider John Veer man (36 jaar, geen familie) was tien maanden geëist, tegen Laura Veerman (27 jaar, doch ter van de horeca-exploitant) drie maanden. Hoewel justitie de laatste twee verantwoorde lijk hield voor het ophangen van de kerstversiering en of schoon bedrijfsleider John vol gens justitie de rem had moe ten zetten op het aantal bezoe kers in de bewuste nieuwjaars nacht, oordeelde de rechtbank dat de twee onschuldig zijn. Hun verantwoordelijkheden in het bedrijf waren te beperkt om ze straf te geven, staat in het vonnis. De advocaten van Veerman be raden zich nog op een hoger beroep. Via een beeldscherm was gisteren in de Haarlemse rechtbank te volgen hoe horeca-ondernemer Jan Veerman en zijn bedrijfsleider luisteren naar de uitspraak in hun zaak. Foto: ANP/Juan Vrijdag Ingrediënten van producten moeten openbaar gemaakt e tegen rijden Vluchtstrook I of )rcj ht - Justitie gaat het rijden -0( vluchtstrook aanpakken. e|e gevallen worden brand- ;n ambulance steeds va- hinderd door vlucht- piraten. Wie dat in het g doet, ook om een file te rjn jken, kan rekenen op een van 144 euro. Billboards de weg wijzen op de geva lt het asociale gedrag, is landelijke verkeersoffi- >ee komt het steeds vaker at mensen via de vluchr- k langs de files scheuren kn via een af- en oprit (e dringen. „Als de vlucht- k bezet is, kunnen ambu- p en brandweer de slacht- Ivan ongevallen niet meer - Telecombedrijf KPN n monteurs dit weekein- Jtiwerken om meerdere jgen in het vaste telefo- ft op te lossen. Het regent jen bij het bedrijf als ge- an het noodweer van [dagavond, aldus een (voerster gisteren. Op di- plekken in Nederland aevige regenval kabels jpen' waardoor klanten [eer kunnen bellen of ge- korden via de vaste tele- Dokzijn kabels verbrand [likseminslagen. KPN jde problemen maandag Ijk onder controle' te heb- den haag/gpd - De sigaretten- fabrikanten in Nederland zijn woedend op minister Hooger- voorst van volksgezondheid. De minister heeft hen in een brief laten weten dat ze per merk precies moeten aangeven welke ingrediënten er in een sigaret zitten. „Maar voor een gesprek zijn we niet welkom. We wor den geschoffeerd", stelt woord voerder C. van Hasselt namens de Stichting Sigarettenindustrie (SSI). De minister heeft de sigaretten- fabrikanten in een vertrouwelij ke brief laten weten dat ze alle ingrediënten openbaar moeten maken. Ook verplicht hij ze alle gegevens over de effecten op de gezondheid te geven en duide lijk te maken of een bepaald in grediënt verslavend werkt. Die verplichting vloeit volgens hem voort uit Europese richtlijnen. De fabrikanten Philip Morris (Marlboro) en Britsch American Tobacco (Lucky Strike), ver enigd in de SSI zijn mordicus tegen en beroepen zich op hun bedrijfsgeheim. „We hebben in 2001 en 2002 al lijsten inge diend met alle ingrediënten die de tabaksindustrie in Neder land gebruikt. Nu zou per merk precies bekend moeten worden hoeveel er van wat in zit. Dat komt neer op een recept voor een sigaret. Coca cola hoeft het recept ook niet te melden." Niettemin stellen de fabrikan ten dat ze de gegevens zouden afstaan als ze de garantie kre gen dat ze geheim blijven zoals al in de Verenigde Staten en Australië het geval is. „Maar het feit dat deze vertrouwelijke brief bij de media is beland, geeft al aan dat het ministerie dat niet kan en dat onze angst terecht was', oordeelt Van Has selt. De sigarettenfabrikanten zijn al geruime tijd in gesprek met ambtenaren van het ministerie van volksgezondheid. Achteraf gezien volgens Van Hasselt een zinloze exercitie. „De ambtena ren mochten niet met ons on derhandelen. Verzoeken om met de staatssecretaris of de minister te praten werden cate gorisch geweigerd. Niet een keer wilden ze ons ontmoeten om te praten over dit onder werp. Wij worden anders be handeld dan andere fabrikan ten en groeperingen in dit land", klinkt het wat bitter. T. Prins van de stichting Volks gezondheid en Roken (Stivoro) vindt dat de fabrikanten niet moeten zeuren. „Alle fabrikan ten in Nederland moeten pre cies aangeven wat ze in hun producten stoppen. Sigaretten fabrikanten waren tot nu toe de uitzondering." Een verklaring voor hun verzet geeft ze moei teloos. „Ze zijn bang dat als be kend is dat er zware metalen en andere giftige stoffen in sigaret ten zitten, iemand op het idee komt die te verbieden." Ongeveer 600 ingrediënten bekend Bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) zijn 600 toevoegingen aan sigaretten bekend. Een woordvoerder sluit echter niet uit dat er ook nog ingrediënten zijn waarvan het bestaan onbekend is, „Vandaar dat we graag de exacte re ceptuur zouden hebben om precies te weten wat er in zit." De toevoegingen geven bijvoorbeeld smaak, zorgen voor de ver branding van de tabak of voorkomen uitdroging. De belangrijk ste toevoegingen aan sigaretten zijn volgens het RIVM de zoet- makers honing, suiker, cacao en zoethout „Die zorgen ervoor dat de smaak niet zo vies is en mensen dus sneller nog een siga ret opsteken. Daardoor krijgt de nicotine beter de kans zijn werk te doen en neemt dus eigenlijk de verslaving toe." De meeste toevoegingen zijn ieder voor zich vrij onschuldig meent het RIVM en zijn afkomstig uit de voedingsmiddelenindustrie. „Daar zijn ze getest op wat er gebeurt als je ze eet Niet op wel ke stoffen er vrij komen als je ze verbrandt en ze in je longen te rechtkomen. Daar is nog amper kennis over." den haag/anp - De celstraf van 18 jaar voor Volkert van der G. is een levensgevaarlijk vonnis, vindt de LPF-fractie in de Tweede Kamer. De uitspraak van het hof is onvoldoende af schrikwekkend, meent Kamer lid Eerdmans. „Het is veront rustend als dit de straf is voor het om zeep brengen van de democratie. Ik vrees voor het recht op vrije meningsuiting. Politici kunnen niet meer zeg gen wat ze willen, waardoor we weer wegzakken in het moeras van gematigde opinies." Eerdmans kondigt aan dat hij samen met zijn partijgenoten bezig is met een zwartboek over de moord op Fortuyn. Hierin zouden allerlei open eindes die na de rechtszaak nog bestaan, en verbanden die in de onder zoeken niet zijn gelegd, aan de orde moeten komen. Als voor beeld noemt hij de nog steeds onopgeloste moord op de mi lieuambtenaar Van de Werken in 1996, waarmee Van der G. eerder ook in verband is ge bracht. „Het is de grote vraag of dit het gevolg is van luiheid van o verheidszij de of dat er infor matie bewust onder de pet is gehouden", aldus het Kamerlid. De fracties van CDA, PvdA en WD in de Tweede Kamer rea geren uit principe niet op ge rechtelijke uitspraken. Tweede- Kamerlid Van de Camp van het CDA begrijpt de emoties van de LPF wel. „Het is natuurlijk hun partijleider. Maar in het kader van de scheiding der machten moet ieder zijn eigen werk doen." Wel pleit Van de Camp ervoor dat de vervroegde invrijheid stelling snel wordt gewijzigd in een voorwaardelijke invrijheid stelling, waar bepaalde eisen aan worden gesteld. „Dan is het geen automatisme meer." Het CDA dringt daar al enige jaren op aan. Minister Donner van Justitie wil echter dat gedetineerden in dat geval al na het uitzitten van de helft van het straf kunnen vrij komen in plaats van na twee derde zoals nu het geval is. De CDA-fractie is daar tegen, zegt Van de Camp. Ook deskundi gen hebben al enige negatieve adviezen gegeven over het plan van de minister. Hij komt bin nenkort met een wetsvoorstel over de kwestie. den haag/gpd - Als gevolg van bezuinigingen verdwijnen bij Verkeer en Waterstaat de ko mende jaren 1500 tot 2000 ar beidsplaatsen. Het ministerie verwacht dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen, al dus een woordvoerder. Boven op de 32 miljoen euro die Verkeer en Waterstaat van het kabinet Balkenende I al op personeelskosten moest inte ren, komt voor de komende pe riode een bedrag van 16 mil joen. Bijna de helft van deze be zuiniging, 7,8 miljoen, is voor rekening van Rijkswaterstaat. Verkeer en Waterstaat moet volgend jaar ook 32 miljoen eu ro bezuinigen op infrastruc tuur. Het huidige kabinet heeft het ministerie voor 2004 een bezuiniging van 50 miljoen eu ro opgelegd. De drie jaren erna moet jaarlijks 100 miljoen wor den bespaard. Vóór de presentatie van de be groting 2004 op Prinsjesdag moet duidelijk zijn op welke in frastructurele werken precies wordt beknibbeld. Er kan ge snoeid worden in de budgetten voor megaprojecten als de ho gesnelheidslijn en goederens poorlijn de Betuwelijn. Het is ook mogelijk dat er bezuinigd wordt op onderhoud. Dat zou een verdere verslechtering van de Nederlandse (vaar)wegen en spoorlijnen betekenen, want al dit jaar was er te weinig geld voor onderhoud. De staat van enkele sluizen is momenteel zelfs zo alarmerend dat sluiting dreigt. De verwachting is dat Verkeer en Waterstaat de komende maanden nog meer bezuinigin gen voor de kiezen krijgt. Door de verder verslechterende eco nomie ttioet het kabinet in to taal 16 miljard euro bezuinigen. den haag/gpd - Strenge Ameri kaanse wetgeving maakt het Nederlandse bedrijven moeilijk om opdrachten binnen te halen voor de ontwikkeling en de bouw van het gevechtsvliegtuig Joint Strike Fighter (JSF). De Amerikaanse regering legt haar eigen defensie-industrie grote beperkingen op om opdrachten uit te besteden aan bedrijven in andere landen. Mogelijk gevoe lige informatie over defensie materiaal mag niet met andere landen worden gedeeld. Het kabinet is in overleg met de Amerikaanse regering om de regelgeving te versoepelen. Dit schrijft staatssecretaris Van der Knaap van Defensie in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens hem is er echter geen reden om aan te nemen dat de Neder landse industrie minder orders heeft binnengehaald dan werd aangenomen toen het kabinet vorig jaar besloot deel te nemen aan het JSF-project. Vorige week ontstond ophef toen uit een Amerikaans rapport bleek dat Nederland tot nu toe veel minder orders heeft binnenge sleept dan Canada en het Ver enigd Koninkrijk, die ook deel nemen aan de ontwikkeling van de JSF. Van der Knaap ontkent dat Nederland onvoldoende doet om de orders binnen te slepen. In zijn brief legt hij uit dat de strenge Amerikaanse wetgeving over het delen van technische informatie niet geldt voor Canada. Daarnaast is de Canadese luchtvaartindustrie veel groter dan de Nederlandse. Dit laatste geldt ook voor het Verenigd Koninkrijk. Van der Knaap wijst erop dat Denemar ken, Noorwegen, Turkije, Au stralië en Italië tot nu toe min der orders hebben binnenge sleept dan Nederland. (advertentie) (advertentie) De Regering meent te moeten besparen - ook op de kosten van medicijnen. Maar dat mag natuurlijk nooit ten koste gaan van uw gezondheid. Vooral voor chro nisch zieken en ouderen die regelmatig veel medicijnen gebruiken, kan dit grote gevolgen hebben. Terwijl de discussies in de media hoog oplopen, haken de zorgverzekeraars er ook op in. Zij vergoeden immers voor u als verzekerde de kosten van medicatie, dus hoe lager hoe beter! In al dat tumult bent u, als patiënt, wellicht het spoor bijster. Hoe zit dat nou met uw medicijnen? U en uw arts bepalen welk medicijn u nodig heeft, in welke samenstelling en dosering en in welke sterkte en toedieningsvorm. Dat is een zaak tussen u en uw arts. Vraag hem of haar, om zo specifiek mogelijk voor te schrijven. Dan heeft u het meeste baat bij de des kundigheid en het advies van uw arts of specialist! De apotheker mag alleen afwijken van het voorgeschreven medicijn na toestemming van u en uw arts. Het kan natuurlijk niet zo zijn, dat u andere medicijnen krijgt dan uw arts u heeft voorgeschreven. Besparen? Niet ten koste van üw gezondheid. Daar is die te kost baar voor! Accepteer geen andere medicijnen, andere samenstelling of dosering, andere sterkte of toedieningsvorm zonder uw toestemming. Het gaat om üw gezondheid. Voor nadere vragen kunt u tussen 8.00 en 20.00 uur op werkdagen bellen met: 0800 - 4008008. Dit is een publicatie van de CG-Raad (Chronisch zieken en Gehandicapten Raad Nederland), de LHV (Landelijke Huisartsen Vereniging), Nefarma (Research-georiénteerde farmaceutische industrie) en de NPCF (Nederlandse Patiënten Consumenten Federatie). Cees van Hoore schiphol - Op de luchthaven Schiphol wordt vandaag en morgen een topdrukte ver wacht. Zo'n 140.000 passagiers zullen er arriveren, vertrekken of doorreizen naar hun vakan tiebestemming. Het volgende weekeinde wordt het een nog grotere heksenketel. Dan zijn er volgens de prognose zo'n 142.000 reizigers die zich bij in- checkbalies of douane zullen verdringen. Op Schiphol komen op gewone zomerdagen zo'n 110.000 pas sagiers en op winterdagen 90.000. De drukte is opmerke lijk omdat de ANVR enige maanden geleden nog moest constateren dat het aantal boe kingen vanwege SARS, econo mische recessie en de oorlog in Irak met zo'n vijf procent was verminderd. Volgens de woordvoerder van Schiphol is het personeel van de luchthaven goed op de druk te voorbereid. „Wel raden wij de reizigers aan op tijd op de luchthaven te zijn. Maar wat ons betreft, kan er niets fout gaan." Ongetwijfeld zal het gemopper van de reizigers niet van de lucht zijn. De vliegtuigmaat schappijen staan inmiddels pa raat, met de pink op de naad van de broek of de rok. Hugo Baas, woordvoerder van de KLM: „Het wordt hard werken voor iedereen. De mensen bij de incheck-balies weten ge woon dat ze de hele dag bezig zijn. Van enige verstoringen door bijvoorbeeld werkonder brekingen of zo heb ik gelukkig nog geen enkel signaal opge vangen." Ook bij Transavia staat de ploeg gereed om de grote stroom rei zigers veilig naar azuren baai en tinkelende Cuba Libre's te bréngen. Woordvoerster Astrid de Craen: „Het is in het afgelo pen jaar over het geheel geno men minder druk geweest dan in vorige jaren. Nu, met die va kanties, krijg je ineens een piek Operationeel en logistiek gezien is alles in orde. Laat maar ko men, zeggen wij. Vacation is our business. Life in motion' is een belangrijke lifestyle-trend voor de collectie 2003. Twee interessante exponen ten daarvan zijn de elegante eetkamerstoel RB 7800 en de praktische eettafel RB 8910 met uitklapbaar eindstuk voor extra lengte. Sluiten beide uitstekend aan op een actief leven. Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-DI-Wo: 9.30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vn 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17 30 uur Volg de borden Zondags gesloten Eigen parkeerterrein www.vantil.nl ■HM DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3