Oudere soms gevaar op de weg GESPREK VAN DE DAG het net 'People powered Howard' regeert al op Archeologen vinden oudste huis van West-Nederland Kinderen hebben moeite ouders te vertellen dat rijvaardigheid achteruit gaat ■mr-- Ik praatte met Ducrot is o lom ZATERDAG ig JULI 2OO3 DAGELIJKS LEVEN ii Oir is eeivi wmkt' wat joU-ie Tot woo TüE ÖETItW H&ÖÖEAZIJN HlXe&J /HA-AR- 8LX>m VvyvfcA/ MENSELIJK Het oudste huisje van West-Neder land hebben archeologen de afgelo pen weken gevonden bij Schipluiden in Zuid-Holland. De onderzoekers stuitten op de plattegrond van een huisje van 4 bij 6 meter, dat waar schijnlijk tussen 3800 en 3600 voor Christus is gebouwd. Onder de vondsten waren volgens projectleider C. Koot verder de stof felijke resten van vier volwassen mannen. De groep archeologen werkt in opdracht van het Hoog heemraadschap van Delfland. Op die plek in de Hamaschpolder moet over een paar jaar een nieuwe water zuiveringsinstallatie verrijzen. Mede werkers van de Universiteit van Lei den voeren de opgravingen uit. Koot sprak van een belangrijke vondst in de zoektocht naar tekenen van de eerste honkvaste bewoners van West-Nederland. In het zuiden en oosten van het land vonden bo demonderzoekers al ouder bewijs van permanente bewoning: overblijf selen uit ongeveer 5000 voor Chris tus. Het is onduidelijk waarom het langer duurde voordat mensen in het westen ook veranderden van ja gers en verzamelaars in boeren die het jaar rond op één plek bleven. ANP De Amerikaan Richard Rodriguez, die zondag het WERELDRECORD in een ACHTBAAN RIJDEN' verbe terde, is met beide benen terug op de grond. Woensdag moest hij het na 147 uur voor gezien houden in het Duitse pretpark in Hassloch om dat het ging onweren. Eigenlijk had Rodriguez zaterdag al kunnen stop pen. Toen overtrof hij de 35,5 uur die twee Japanners vorig jaar in een achtbaan doorbrachten. Maar hij was vastbesloten nog een tijdje door te gaan. Om in het Guinness Book of Records te komen moest hij rond de klok bezig blijven. Per acht uur mocht hij een kwartier pauzeren. Om toch te kunnen slapen stapte hij 's avonds over in een langzamere achtbaan met kleinere loopings. 'Six Feet Under', de dramaserie over een BIZARRE FAMILIE die een be grafenisonderneming runt in Los Angeles, is zestien keer genomi neerd voor een Emmy Award. Dat is de belangrijkste onderscheiding op televisiegebied in de Verenigde Sta ten. De NPS zendt de serie in Ne derland uit. De dramaserie 'The West Wing' kreeg vijftien nomina ties. De serie die gaat over de peri kelen binnen het Witte Huis. De se rie was vorig jaar voor de derde keer achtereen winnaar in de categorie 'beste dramaserie'. Een andere goe de kanshebber voor een Emmy is de MAFFIASERIE 'The Soprano's' (fo to). Deze series nemen het dit jaar tegen elkaar op om de Emmy voor 'beste dramaserie'. Met dertien no minaties elk zijn de comedieseries 'Everybody loves Raymond' en 'Sex and the City' het meest genomi neerd van de comedies. Zij moeten het onder andere opnemen tegen 'Friends'. Foto: VARA Het Londense veilinghuis Christie's veilt 18 september vijftig veelal met Swarovski-glitters bezaaide JAPON NEN van SHIRLEY BASSEY. De zangeres staat de jurken af ten bate van goede doelen, onder meer een kinderziekenhuis. Het zijn creaties uit haar gehele loopbaan van de re centelijk tot Dame gepromoveerde artieste. Ze werd in 1964 wereldbe roemd met het James Bond-lied Goldfinger en oogstte veel succes met het ook bij deze veiling weer zo passende lied Diamonds are forever. Douglas Darnell ontwierp de meeste jurken, die nog de inauguratie van president Kennedy met haar gezang opluisterde. Foto: EPA Duitse fans van de boeken over de tovenaarsleerling HARRY POTTER zijn zelf vast aan de vertaling van het vijfde deel van de succesvolle reeks, De Orde van de Feniks, be gonnen. De DUITSE VERTALING van het boek van J.K. Rowling komt officieel pas op 9 november uit. Via een forum op de website harry-auf- deutsch.de sturen duizenden Pot- ter-fans vertaalde delen van het 766 pagina's tellende boek door aan el kaar. De Orde van de Feniks, dat op 21 juni uitkwam, is zodoende al vijf tien keer in zijn geheel vertaald. Vrijwilligers lezen de verschillende versies door en stellen van de beste stukken een volledige versie samen. liw hte voor de verkiezingen van volg ''e jaar als gevolg van Deans inte w netsuccessen nog eens goed o der de loep zullen nemen. De Democraten waren pionit |Cl het samenbrengen van politie internet. De eerste presidents IH didaat die email benutte in zij campagne was in 1992 de Dei 1,1,1 craat Jerry Brown uit Californ el\ De eerste webpagina voor pre10 ganda voor een kandidaat wa p.r van senator Dianne Feinstein Democrate uit Califomië. Inj av< verre een kandidaat kan winn dankzij internetgebruik is niet e 8 duidelijk. Maar aangenomen wordt dat de eerste Amerikaai politicus die dankzij het intenD een verkiezing won Jesse Ven mC was. Hij werd in 1998 als onal ü0' hankelijke kandidaat gekozer, 'r gouverneur van Minnesota. de ANP 'el' dot In Amerika reed een hoogbejaarde automobilist woensdag negen mensen dood. Ook in Nederland blijven ouderen tot op steeds-hoge re leeftijd autorijden. Sommigen weigeren, tegen beter weten in, te erkennen dat ze een gevaar op de weg vormen. In 1992 kregen de inmiddels over leden vader en moeder van Astrid Ponsioen een auto-ongeluk. Haar vader, achter in de zeventig, zat achter het stuur toen een andere auto op hen inreed. Die wagen kwam van rechts en reed veel te hard. Ponsioens vader had hem voorrang moeten verlenen maar zijn reactievermogen was niet meer je van het. Steeds meer ouderen rijden tot op hoge leeftijd auto. Het zijn onaf hankelijke mensen, die al tiental len jaren een eigen auto hebben en veel waarde hechten aan hun mobiliteit. Meestal is er niets aan te merken op hun rijgedrag, maar als hun rijvaardigheid minder wordt hebben ze het zelf vaak niet door. Ze rijden dan bijvoorbeeld tachtig op de snelweg, doen er tien minuten over hun auto te parkeren of karren doodleuk naar Italië terwijl ze staar hebben. Ponsioen had na het ongeluk van haar ouders liever niet dat haar vader weer achter het stuur zou gaan zitten. Ook zijn rijvaardig heid ging al een tijdje achteruit. Hij zat vaak afwezig in de auto en reed veel te hard op kruisingen af. Zelf vond hij dat hij prima kon rij den. Hij had immers al zestig jaar ervaring en had nooit eerder een ongeluk gehad. En daar begon voor zijn kinderen het probleem: Hoe vertel je je va der dat hij beter niet meer kan rij den? 'Pa, je bent een gevaar op de weg'? Ponsioen kon het niet zeg gen. „Het onderwerp was onbe spreekbaar", vertelt zij. „Als we het toch ter sprake brachten, werd hij boos. Natuurlijk wilden we hem niet kwetsen, maar we wilden ook niet dat hij nog lange afstanden zou rijden." Uiteindelijk lukte het Ponsioen met zachte drang en veel tactisch manoeuvreren met haar vader af te spreken dat hij alleen nog maar kleine stukjes zou rijden. Voor boodschappen of voor bezoekjes aan zijn kinderen in de buurt. „We snapten best dat zijn mobili teit belangrijk voor hem was. En hij was er niet de man naar om hulp te vragen. Hij wilde zelf rij den, onafhankelijk zijn. Als hij de weg kende, vonden we dat wel verantwoord. Pas op onbekend terrein werd hij zenuwachtig." Ook voor de 77-jarige en nog steeds autorijdende moeder van - De politie onderzoekt de auto van de bejaarde Amerikaan die woensdag inreed op de bezoekers van een markt in Santa Monica. Foto: AFP/Hector Mata Agenten nemen de bejaarde automobilist in hechtenis na het drama op de markt in Santa Monica. Foto: EPA/Gerald Saldo Cees Grol is vrijheid en mobiliteit erg belangrijk. Vorig jaar zomer nog reed zij met haar kinderen en kleinkind naar het Italiaanse Pisa. En deze week zocht ze haar zoon vanuit de stad Groningen op in zijn huis in Termunt. Grol voelt zich geen moment ongerust als zijn moeder in de auto stapt. „Ze rijdt nog goed. Natuurlijk wif-ik niet dat ze alleen op vakantie gaat met de auto, maar dat wil ik van mijn kinderen ook niet", zegt hij. Grols moeder heeft haar kinderen gevraagd het te zeggen als zij den ken dat het niet meer gaat. „Ze ziet ons als gelijkwaardig en is heel open. Ze zou stoppen met rijden als wij dat beter zouden vinden. Maar ik kan me voorstel len dat het erg moeilijk is je ou ders te vertellen dat ze niet meer zo goed kunnen rijden als je nog een echte kind-ouderrelatie hebt." Saskia Bonger Oud, maar ook versleten? ledereen vanaf zeventig jaar moet zich één keer in de vijfjaar medisch laten keuren om zijn rij bewijs te houden. Bij de keuring let de arts op het functioneren van armen, benen, ogen en wer velkolom, meet hij de bloeddruk en controleert op suikerziekte. Ook de geestelijke vermogens worden onderzocht. De arts vraagt dan of de oudere autorijder kan vertellen hoe hij naar hem toe is gekomen (oriën tatie), hij kijkt of de automobilist bijvoorbeeld nog knoopjes dicht kan maken (praktische vermo gens) en of hij zich verzorgt (so ciale vaardigheden). Als er twijfels zijn over de fysieke gesteldheid van een bejaarde au tomobilist moet hij of zij een rij test afleggen. Daarbij wordt sim pelweg gekeken of het geconsta teerde gebrek invloed heeft op het autorijden. Het rijbewijs kan ook voor minder dan vijfjaar ver strekt worden of met nadere voorwaarden. Bij dat laatste staat bijvoorbeeld in het bewijs dat de automobilist alleen in een automaat mag rijden. zijn adk; inD Een reactietest wordt niet afj ?en nomen. Volgens R. Bredewou 'J*e hoofd medische zaken van h< ver< CBR, zegt het reactievermoge tóm< niet zoveel. „Ik heb liever een e£n tomobilist die minder snel re geert maar wel al ver van tev1101 ren goed kijkt wat er op een »en- kruispunt gaande is, dan and 13 om." us 0 Artsen hebben weinig kritiek |j" v de medische keuring, maar b b 8e het ministerie van verkeer ko ee echter al tijden een stroom 311 v klachten binnen van ouderen vinden dat het te lang duurt voordat alle formaliteiten zijl 0 1 gerond. Daarnaast zou de m< sche test te veel kosten. Het i VlU nisterie bekijkt momenteel o efficiënter gekeurd kan word Daarnaast is de Europese Cof v'uc missie bezig het rijbewijsbele Beva verder aan te scherpen. Auto 31 bilisten in de Europese Unie c moeten straks vanaf hun vijf P"a veertigste jaar een ogentesti |do dergaan. De medische keurin Ken' wordt verplicht voor rijbewiji J3" zitters vanaf zestig jaar. In het café zat een groep wielerjoumalisten en een enkele oud-coureur aan de maaltijd. Ik mocht aan schuiven omdat ik ook wel eens een stukje over wiel rennen schrijf. Er werd geredetwist over de vraag wat het fraaiste staaltje hardrijden uit de wielerhistorie was. „De tijdrit van Indurain in de Tour van 1994", zei MartSmeets. „Tjsmil die in een rechtstreeks duel Museeuw versloeg in de finale van Parijs-Roubaix, ook in '94", aldus Peter Winnen. De Rotterdamse journalist Peter Ouwerkerk, hij hoort in de Tour al jaren tot het meubilair, hield het op Fedor den Her tog die ooit tijdens een demarrage vrachtwagens die op het parcours reden, voorbij ging. Toen de verhalen mythische vormen aannamen CGert-Jan Theunisse is in Zuid-Afrika tijdens een training ooit voorbij ge fietst door een neger op een bakfiets'), kwam de soep. Tegenover mij zat Maarten Ducrot, een ex-renner die op het gebied van hardfietsen ook een naam had hoog te houden. „Ik zat ooit met een groepje aan het wiel van een Rus, een zekere Soukhorontchenkov", zei Maarten. Hij reed van ons weg, maar niet door te demarreren. Hij reed alleen maar een heel klein beetje harder dan wij. Wat we ook deden, we konden hem niet houden. Hij won, maar vooral de manier waarop vergeet ik nooit. Zelfwas ik niet zo'n winnaar. Ik vond winnen eigen lijk nietzo'n interessant onderdeel van het wielren nen. Misschien had ik te veel respect voor de grote meneren van het peloton. Als ik al eens won was het ondanks mezelf. In de Tour zat ik ooit voorop met een groepje. Jan Raas, mijn ploegleider, kwam naast me rijden en zei: 'Op tien kilometer van de meet is een tussensprint. Daar demarreer jij.'Ik zeg: 'Hoho, tien kilometer is lang hoor.'Niks mee te maken', zei Raas, demarrerenNou was ik altijd een beetje bang van Jan Raas dus ik deed wat hij zei. Ik pakte hon derd meter voorsprong. Hij vloeken en sakkeren. Hij dreigde met hel en verdoemenis als ik niet zou win nen. Gaf ook verkeerde tijden door, zei dat ik tien se conden vóór lag toen ik al een minuut had. Allemaal om me op te juinen. Ik won, maar ik vroeg me wel af wie de echte winnaar was, Jan Raas of ik. Ik had zo mijn eigen opvatting over winnen.„Geef daar dan eens een voorbeeld van", zei ik om het vuurtje wat op te stoken. Ducrot antwoordde: „Ik zat bijvoorbeeld eens in het peloton. Er was een kopgroep weg met drie minuten voorsprong. Hoor ik dat die Soukho rontchenkov erbij zat. Ik dacht: het zal me toch niet gebeuren dat ik weer door die Rus word weggere den. Toen heb ik in mijn eentje drie minuten dichtgereden. Dat vond ik nou mooi, al staat het natuurlijk op geen enkele erelijst. Wacht, nog een prestatie: ik ben met een vroegere rondemiss getrouwd. Kan toch ook niet iedere renner me nazeggen. Dat is trouwens wel een aardig A MÉÉÉflj verhaal als het over winnen of verliezen ÊL. r •BB gaat. Ik rij een keer in Zeeland de Ronde van Oostburg. Ik was in bloedvorm, ik reed voortdurend voorop. Zegt de spea ker: "Wij zoeken nog een rondemiss, welke jongedame biedt zich aan?' Mijn vrouw, ze heet Yvonne, stond tus- 1 sen het publiek. Ze zag dat ik goed reed en ze dacht: laat ik hem eens verrassen. Dus ze meldt zich aan onder haar meis jesnaam. Even later hoor ik door de luidsprekers: 'Dames en heren, na afloop zal de winnaar gehuldigd worden door onze rondemiss, de charmante Yvonne Labrujère!' Wat denk je? Ik won niet. standpunten en de campagne. In- temetgebruikers houden online bijeenkomsten en debatten, en geven adviezen aan hun kandi daat, die nu nog gouverneur van Vermont is. Zo was er recent een internetter die Dean steunt en die via een ei gen webpagina voorstelde bijeen komsten te houden om gezamen lijk brieven te schrijven gericht aan de partijleiding van de Demo craten. USA Today ging in Alexan dria bij Washington naar zo'n bij eenkomst, en constateerde dat het storm liep, óók tot verbazing van de initiatiefnemers. Zij had den een veel te kleine ruimte ge regeld. En dit was slechts een van de driehonderd bijeenkomsten in heel het land die het particuliere intemet-initiatief had bewerkstel- ligd. De meeste politici en partijen ma ken veel gebruik van internet. Dat is vooralsnog overwegend een hulpmiddel bij het naar voren brengen van de politieke bood schap van de afzender. Dean staat echter veel meer open voor bood schappen van de internetgebrui ker, en poogt de surfende aan hangers actief met elkaar in con tact te brengen. Een gevolg van deze open benadering is dat er opvallend veel mensen voor het eerst interesse tonen voor de poli tiek. Een van de campagnekreten voor kandidaat Dean, people powered Howard, komt niet van een duur betaalde publiciteitsfirma maar is geplukt uit een email van een aanhanger. Een universitair on derzoeker heeft 294 webpagina's gevonden op het internet waarop over Dean en zijn politiek wordt gediscussieerd. Dat is vijf keer meer dan alle andere presidents kandidaten tezamen. Waarne mers verwachten dat andere cam pagneleiders hun webstrategie De Amerikaanse Democratische presidentskandidaat Howard De an maakt politieke furore dankzij internet. Bijna de helft van de 7,5 miljoen dollar campagnegeld die hij tot dusverre heeft verzameld, is via internet geschonken. Talrij ke Amerikanen voeren op eigen initiatief via internet campagne kennelijk met groot succes voor Dean. Het Amerikaanse dagblad USA Today drukte deze week op de voorpagina een tekening van een man die het Witte Huis binnen gaat. De trap bestaat uit een toet senbord van een computer. Het uiteindelijke effect van de inter- netcampagnes is nog moeilijk te voorspellen maar andere kandi daten moeten zich volgens de krant zorgen maken over Dean. Die regeert namelijk al volop in cyberspace. Andere kandidaten hebben ook webpagina's die hun standpunten Howard Dean, een van de Demo cratische presidentskandidaten. Fo to: AFP/Justin Sullivan weergeven of waarop ze fondsen werven. Maar in Deans cyber space bemoeien Amerikanen in heel het land zich actief met zijn

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2