Dood Britse Irak-expert schokt Blair REUKENi Bollenstreek steeds vaker wakker door Schiphol Voetballertjes WSB een week naar Japan Leidsch Dagblad ij 2HLH0 IMdiMU zit je wel goed? VAN ROY EN VISSERS C.S. 'Diepgaand onderzoek' gelast Bosbranden laaien weer op in Frankrijk We maken plaats voorj nieuwe producten i De tijdritten van Lance van 10.00 tot 17.00 uur. DEMiinai Volendammers willen vooral rust Leidsch Dagblad tustpunt in Manhattan lestaat 150 jaar Ouderen joms gevaar op de weg iuriname al bezig met wrkiezingen hu m tpj rd vil en Friedrich Nietzsche t)e haat tegen het Htwade is het zondagse isje waarmee de arizeeër zijn mtipathieën bemantelt Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 4-3286 los zaterdag 19 juli 2oo3 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden sjbl. (071) 5122362J nr. 43286 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 )MMENT AAR VOLENDAM landse rechters trekken bar weinig aan van de pu- ;e opinie. In een kennelijke oefte hun onafhankelijkheid wlitiek en media te tonen, 11 twee geruchtmakende za- lage straffen opgelegd. In loger beroep tegen Volkert der G. heeft het gerechtshof msterdam de eerdere straf Btigd: 18 jaar cel. Met aftrek voorarrest en strafvermin- wegens goed gedrag is de dn ordenaar van Pim Fortuyn eni i 11 jaar weer op vrije voe- vonnis is niet te rijmen met rp oordeel van het hof dat Van Lv G. in staat is opnieuw een tieke moord te plegen. En e'' wel de rechters zwaar tillen 'to het feit dat hij weinig be- l08 v heeft getoond, is hem geen 201 nslange gevangenisstraf op- tec gd. Meegewogen is dat de m irdenaar van Fortuyn onder la® streng gevangenisregime ge- jeCt gaat en ook publicitair 31 ar gestraft is. aü veroordeling van Jan Veer- idoor de rechtbank in Haar- roept nog meer vragen op. lel%an, die verantwoordelijk is dD rde dood van 14 jongeren en yj «rminking van honderd an- 1 Volendammers, hoeft geen te zitten. Veerman krijgt een straf, zodat hij de kans heeft aw schuld aan de Volendamse pa2 eenschap in te lossen. {Haarlemse rechtbank is erg d-4f. Veerman heeft net als Van x' 'G. nauwelijks spijt getoond. heeft hij voorstellen tot tra devergoeding voor de P'l itoffers van de brand afge- den. Voor de rechter weegt öening zwaarder dan vergel- ieD be vraag is waarom Veer- l met deze straf opeens wél 1ladering tot de slachtoffers en oeken. ceD is zonder precedent dat het ta ibaar ministerie (OM) een ;eh ssing over een mogelijk ho- >f «beroep laat afhangen van de g 'ling in Volendam over het eV "s- De brand in café De He- el' is niet alleen een zaak van tri Volendammers. Elke café- Ier in het land moet weten rs'gasten een veilig onderdak w-penen. Het OM moet daar- en beroep aantekenen en zich iil® verschuilen achter een diep field dorp. Schneider door onze correspondent Esther Gotink londen - In Groot-Brittannië is opschudding ontstaan over de plotselinge dood van de wapen expert David Kelly, die deze week nog een centrale rol speel de in de Irak-rel rond de Britse regering en de omroep BBC. Zijn lichaam werd gisteren door de politie aangetroffen in een bos op zeven kilometer van zijn wo ning. Premier Tony Blair, op be zoek in Japan, heeft onmiddellijk een diepgaand onderzoek gelast. In Engeland gingen gisteravond stemmen op dat Blair met spoed moet terugkeren, omdat de dood van Kelly wordt gezien als een politieke crisis. Hoe Kelly aan zijn eind is gekomen moet sectie vandaag uitwijzen. Blair liet vanuit Tokyo via een woordvoerder weten diep ge schokt te zijn. Hij zou telefo nisch al uitvoerig over de situa tie hebben gesproken met de fensieminister Geoff Hoon, staatssecretaris Kevin Tebitt en staatssecretaris van justitie Charles Falconer. Daarop stelde hij vast dat een onafhankelijk onderzoek nodig is „omdat mensen in deze omstandighe den geen overhaaste conclusies moeten trekken en terughoudend die nen te zijn". Kelly (59) zou de bron zijn geweest voor de berichten van de BBC dat de Britse regering 'be wijzen' van het be staan van Iraakse massavernietigings - wapens zou hebben aangedikt om de oorlog in Irak beter te kunnen verkopen. David Kelly. door Timoteus Waarsenburg leiden/noordwij kerhout Veertien voetballertjes van WSB uit Noordwijkerhout rei zen volgende maand met een delegatie van de gemeente Lei den af naar het Japanse Hirado voor een sportieve en culturele uitwisseling. De trip naar het land van de rijzende zon is de tegenprestatie van het Japanse bezoek aan WSB vorig jaar. De gemeente Leiden heeft een uitwisselingsprogramma met het kuststadje Hirado op het gelijknamige eiland in de pro vincie Nagasaki. Het streven is om elk jaar een Japans jeugd- team naar de Leidse regio te halen en regionale sporters naar Hirado te laten gaan. In 2000 reisde de C-selectie van UVS uit Leiden naar Japan af nadat eerder een Japans jeugd- elftal in de Kikkerpolder op be zoek was geweest. Sponsors uit Japan nemen de kosten van het intercontinentale uitwisselings- (advertentie) bollenstreek/schiphol Bol lenstrekers krijgen vanaf 2005 steeds meer te maken met sla peloze nachten. Dat blijkt uit het slaapverstoringsonderzoek dat het Rijksinstituut voor Volksgezond en Milieu (RIVM) heeft gehouden in de omgeving van Schiphol. Volgens dit on derzoek verdubbelt de geluids overlast door nachtvluchten in de directe omgeving van de luchthaven, iets verder vervier voudigt de overlast. Behalve de Bollenstreek krijgen ook de in woners van Hilversum en het gebied onder Alkmaar met de extra overlast te maken. Uit het rapport dat het RIVM in opdracht van het kabinet maakte, blijkt dat sinds 2001 het aantal mensen dat geluids overlast ondervindt, stijgt. De tien jaar daarvoor was dat niet het geval: de geluidsoverlast 's nachts concentreerde zich in een kleiner gebied, waardoor minder mensen meer geluids overlast ondervonden. Het RIVM voorspelt dat het aantal personen dat binnen de wettelijke geluidszones 's nachts last heeft van Schiphol, nu nog 11.700, tussen nu en 2005 ruimschoots zal verdub belen, tot bijna 25.000. Daar mee blijft Schiphol wel onder het maximale aantal van 39.000. TNO constateerde ech ter in 1998 al dat een belangrijk deel van de geluidsoverlast op treedt buiten de wettelijke ge luidszones, waar ook de Bollen streek ligt. „Die overlast neemt fors toe," zegt nu ook onder zoeker Erik Lebret van het RIVM. Binnen een gebied van 55 bij 55 kilometer rond de luchthaven wonen 2,6 miljoen mensen. „Maar daar is geen maximum aan nachtelijke geluidshinder voor vastgelegd." De geluids overlast in dit gebied zal nog forser toenemen dan in de di recte omgeving van Schiphol. Lebret verwacht dat vanaf 2001 het aantal slapeloze mensen in de ruime omgeving van Schip hol zal stijgen tot maximaal tweehonderdduizend in 2005. Nu hebben daar nog 59.000 mensen last van de nachtelijke vliegbewegingen: dat is welis waar zeventien procent minder dan in 1990, maar de neer waartse trend is doorbroken. Schiphol is het niet eens met de conclusies. De vergelijking die het RIVM maakt tussen de oude en nieuwe cijfers, gaat mank, zegt woordvoerder Ruud We ver. Het RIVM gaat uit van een sterker gestegen aantal bewo ners van de regio. In een hoorzitting van een spe ciale Lagerhuiscommissie ont kende Kelly dinsdag echter dat hij degene was die BBC-verslag- gever Andrew Gilligan aan het materiaal voor diens beschuldi ging zou hebben geholpen. David Kelly, voormalig VN-wa peninspecteur in Irak en werk zaam voor Defensie, verliet donderdagmiddag om drie uur zijn huis voor een wandeling, maar keerde niet meer terug. Zijn familie riep de hulp in van de politie die tijdens de zoekac tie gisterochtend op zijn li chaam stuitte. Kelly had tegenover zijn werk gever, het ministerie van defen sie, wel toegegeven dat hij hei melijk had gesproken met BBC- verslaggever Gilligan, maar ont kende dat hij hem heeft verteld dat het bewijsmateriaal was aangedikt. Volgens het Conservatieve La gerhuislid Richard Ottaway had Kelly gezegd dat hij de laatste weken onder grote spanning had gestaan. Volgens Kelly's vrouw was haar man 'zeer ge spannen en ongelukkig over wat is gebeurd'. Niet alleen de regering maar ook de BBC wordt verweten bloed aan haar handen te heb ben. Robert Jackson, de verte genwoordiger in het Lagerhuis van het district waar in Kelly woonde, zei dat als het om zelfmoord gaat de BBC alle blaam treft, „omdat haar management weigerde toe te geven dat Kelly niet de bron is die Gilligan aan haar heeft Foto: AFP ven". vidauban - De Franse politie heeft gistermiddag de snelweg A8 bij Vidauban in het zuidoosten van het land in beide richtingen afgeslo ten, nadat de bosbrand in het gebied weer was opgelaaid. Er komt een gerechtelijk onderzoek naar de brand, omdat die op twee plek ken langs de tolweg A8 richting de Cöte d'Azur is ontstaan. Dat heeft de zender France2 gemeld. Ook in het aangrenzende departement Alpes de Haute-Provence woedt een bosbrand, die tot nu toe onge veer 900 hectare in de as heeft gelegd. In de buurt van Verdon moesten ruim 1100 mensen vluchten. Foto: Reuters/Jean-Paul Pelissier Verklikkerkippen doorstaan test roermond - Het vogelpestvirus lijkt uit Nederland geweken te zijn. De in Midden-Limburg drie weken geleden geplaatste zogenoemde verklikkerkippen zijn gezond. Vanaf volgende week vrijdag mogen pluimvee houders in Echt en Nederweert hun stallen waarschijnlijk weer gebruiken. Intussen worden steeds meer beperkingen opge heven. Twee kalkoenbedrijven in Zuid-Limburg hebben afge lopen week nieuwe dieren in hun stallen gezet. Ze beginnen met ieder 12.000 eendagskui- kens. De twee kalkoenbedrijven hebben drie maanden stil gele gen nadat ze preventief werden geruimd in verband met de vo gelpest. Xtc-verdachte aan VS uitgeleverd Amsterdam - De 41-jarige Am sterdamse taxichauffeur Paul Dietz is gistermiddag uitgele verd aan de VS.Volgens justitie in de VS hebben enkele Ameri kanen in opdracht van hem ge probeerd 240.000 xtc-pillen het land in te smokkelen. De Am sterdammer zou aan het hoofd staan van een omvangrijke xtc- bende. Hij ontkent de beschul digingen. Dietz stelt dat de Amerikaanse getuigen, die be trapt waren door de douane met xtc-pillen, hem waarschijn lijk kenden vanuit de taxi en dat ze een gunstige regeling kon den treffen met justitie als ze ie mand aanwezen die de drugs zou hebben geleverd. (advertenties) programma voor hun rekening. De WSB'ertjes, allemaal tussen de 12 en 14 jaar, worden een week lang ondergedompeld in de Japanse cultuur. „Ze logeren in koppels van twee bij Japanse gastgezinnen", weet Aad Koren die namens de gemeente Lei den de uitwisseling begeleidt. „Ze zitten 'ingekwartierd' bij Ja panse leeftijdsgenootjes die vo rig jaar in Noordwijkerhout hebben gelogeerd. Zo leren ze meteen hoe de Japanse cultuur in de praktijk werkt. En dat geldt voor de begeleiding overi gens ook, want wij logeren ook bij Japanse families. Een week lang in zo'n gastgezin verblijven is al een belevenis op zichzelf. Want de Japanse cultuur is niet te vergelijken met de Neder landse." De voetballers werken in Japan een uitgebreid sportief en cul tureel programma af. De dele gatie vertrekt op 14 augustus en komt bijna vijftien uur later aan in Japan. kortingen tot 80% VVV kortingen tot 80% Met een goed glas wijn in de hand, hadden we het van de week over het rijden van tijdrit ten van Lance Armstrong. Ie mand in het gezelschap merkte op dat de Amerikaan altijd een goede in deze specialiteit was geweest en ergens in mijn grijze kwabben ging een lampje bran den. Was dat wel zo? Ik wist in ieder geval dat hij in zijn derde jaar (in 1995 dus) rond het meer van Vassivière, weggere den werd en er ergens in het midden van het klassement uit kwam. Middenin de nacht ging ik, ge ïnteresseerd dat ik geraakt was, de uitslagen opvissen en inder daad bleek dat de Armstrong van voor de kankerbehandelin gen een zeer normaal tijdritrij der was. Hij reed er vier en hij eindigde steeds op respectabele achterstand van de winnaar die in alle gevallen Miguel Indurain heette. Armstrongs klasserin gen waren (let op!) 27ste, 13de, 19de en 43ste en dat duidt niet op enige vorm van superioriteit, sterker nog, het predikaat mid denmoter mag hier van toepas sing zijn. Na zijn afschuwelijke ziektebe handelingen is echter een an der mens binnen de Tour geko men. Armstrong reed vanaf 1999 zeven tijdritten en won er zes. Verleden jaar werd hij ge klopt door Santiago Botero en dat heette toen een verrassing te zijn. Dus, de Armstrong van voor de kanker was een middelmatig tijdrenner, de Armstrong van erna is een specialist, maar geen Grootmeester. Natuurlijk moet je je afvragen hoe dat kan. Wat is er veranderd binnen het lichaam van deze man? Ik denk dat ik het weet. Er is iets veran derd in het hoofd van de Te- xaan. Zijn wil te overleven is zo onweerstaanbaar sterk gewor den, dat hij via die wil zijn li chaam tot in het absurde weet te pijnigen. Mentaal is hij de sterkste van allemaal, maar niet altijd. En gisteren? De omstandighe den waren te vergelijken met een bestaan in de hel: stoffige, brandende, donzige hitte die aan je bestaan schroeide. In die bijna apocalyptische omgeving moest de Amerikaan buigen voor Jan Ullrich, een jongere, supersonische Duitser. Ann strong reed in de Tour twaalf grote tijdritten, hij won er zes en verloor er zes. De laatste herinnering blijft hangen. En hoe! Mart Smeets (advertenties) Aandelenhandelaar worden op de Amerikaanse beurzen? www.swifttrade.nl kijk voor een baan van nu /T\ opwww.exactpi.nl KÏ) exact- P'r.o»ecl,mtermeduur Omdat uopde centen bent... In Son en N Baarle-Nassau nog enkele shomoofli- keukens tegen elk aannemelijk bod!/ Leiderdorp: Meubelplein 10. Ook gevestigd in Amstelveen, Alkmaar, Arnhem, Baarle-Nassau, Barendrecht. Breda, Den Haag, Groningen, Hoorn, Kaatsheuvel, Numansdorp, Rotterdam, Son, Woerden, Zaandam en Zwolle, www.keukenconcurrent.nl haarlem/gpd - Slachtoffers van de nieuwjaarsbrand in Volen dam hopen dat het vonnis rust gaat brengen in het verscheur de dorp. Voorzitter Albert Bin ken van de Belangenvereniging Slachtoffers Nieuwjaarsbrand noemt het vonnis 'een afgewo gen oordeel'. Hij hoopt dat de uitspraak mogelijkheden biedt om in een civiele procedure met Veerman tot overeenstem ming te komen over schadever goedingen. Binken is hoopvol, nadat rech ter R. Toeter bij het lezen van het vonnis een klemmende op roep daartoe deed aan Veer man. Over de hoogte van de straf voor Veerman wilde Bin ken zich niet uitspreken. „Vo lendam is de afgelopen tijd al genoeg gestraft. Er is ontzetten de tweespalt ontstaan. Wat zich de afgelopen weken heeft afge speeld, is niet te beschrijven. Slachtoffers werden er in het dorp op aangesproken dat zij beslag leggen op het salaris van werknemers van Veerman ter wijl dat helemaal niet zo is." Advocaat Rogier De Haan van Beer advocaten, die namens de slachtoffers een schadevergoe dingsprocedure tegen Veerman voert, is vooral verrast door de oproep van rechter Toeter. „Met name omdat hij de voor waardelijkheid van de gevange nisstraf voor Veerman koppelt aan toenadering tot de slachtof fers. Vanuit het gevang kan Veerman niets voor de slachtof fers betekenen, maar als hij vrij man is wel. Dit vonnis sterkt ons natuurlijk in onze stellin gen." De gebroeders Hans en Willem Anker, advocaten van Veerman konden gisteren nog niet zeggen of hoger beroep wordt aangetekend tegen het vonnis. „Het is vooral een zaak van wat onze cliënt zelf wil." Over het vonnis voor Jan Veer man zelf zeiden ze: „De eis was zestien maanden zitten en daar is geen dag van overgebleven." Pagina Binnenland: Peiling in Volendam over straf Ja, ik word abonnee Naam en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. PMDV0\ "O Telefoon Wij gaan zorgvuldig om i Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: n. controle nabezorgmg] «fel In het colofon van de krant treft u nadere informatie aa Bij machtiging tot automatische betaling 19,60 krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met €54,50 Jackpot cadeau D 55 00 automatische betaling is mijn bank-gironummer U3 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ui Leidenaars willen meer historische schepen in haven tri '<*-< pjrelli-miss uit Leiden gaat nu et Europa veroveren

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1