TOUR DE FRANCE er niet langer blind in Mayo droomt van volksfeest Lance Armstrong keert terug op aarde TOUR Na indrukwekkende tijdrit kan Bianchi-kopman eindelijk denken aan tweede Tour-zege Jacques Goddet M0INUIMENTEN Fikse tijdstraf voor Boogerd zaterdag 19 JULI 2003 etappe uil 191,5 km ANKRIJK Portet d'Aspet 103km 118km *-] St. Girons LUUIIUII lOOIUII ende etappe, Saint-Girons envielle, 191,5 kilometer. uw een zware bergtocht. aint-Girons naar Louden- met uier beklimmingen eerste categorie. De Col Core, de Col de Meute, de iPortillon en de Col de urde. Tussendoor ligt er ogde Col du Portet d'As- p die berg verongelukte de VI Fabio Casartelli acht •leden. In deze etappe, die v >er Spaans grondgebied e lien t het peloton meer kilometer omhoog te 7 De laatste klim, de Peyr- 6 p, heeft een lengte van der- lr lometer. Daarna heeft het n nog een aardig aantal tters afdaling voor de 1 Loiidenvielle won in Fransman Brochard. Sarrancolin 94km Ste. Marie de Campan 107km door Ad Pertijs cap' decouverte - In 1997 won Jan Ullrich de Tour de France. 'Zijn eerste' werd er steeds bij gezegd. Want niemand twijfelde eraan dat de toen 23-jarige Duit ser nog vele Ronden zou gaan winnen. Het liep allemaal anders. 'Der Jan' bleek moeite te hebben met de discipline, die hoort bij het vak van top wielrenner. Hij werd dik, toonde zich een cou reur zonder passie en sukkelde van de ene dip in de andere. Ondertussen won hij nog wel bijna elk jaar een grote prijs (WK tijdrijden, de Vuelta, olym pische titel), maar 'Jan de Tour winnaar' leek nooit meer zijn tweede Ronde te gaap winnen. Tot gisteren, toen hij in de tijd rit van Gaillac naar Cap' De couverte viervoudig Tour-win naar Lance Armstrong zo n har de dreun uitdeelde, dat die nu mag vrezen voor zijn vijfde overwinning. De oude Jan Ullrich is opge staan. Uitgerekend, maar ook weer niet geheel toevallig, na de zwaarste crisis die hij ooit in zijn leven is tegengekomen. De openbare vernedering die hij vorig jaar moest ondergaan na een serie privé-incidenten (dronken een Porsche in de prak rijden en na een disco- theekbezoek betrapt worden op doping) deden hem inzien dat het anders moest. Het verliet Telekom. Tot ver driet van ploegbaas Walter Go defroot. „Ik moet van team ver anderen anders blijft alles weer bij het oude. Ik ken me toch", zei hij begin dit jaar. De scepsis en de geruchten over financiële problemen rond zijn nieuwe ploeg Coast waren groot en uit- Jan Ullrich was gisteren oppermachtig in de individuele tijdrit van Gaillac naar Cap' Decouverte. Foto: AFP Photo/ Franck Fife eindelijk klapte het team ook uit elkaar. Die geruchten en scepsis waren er ook rond zijn nieuwe ploeg Team Bianchi. Hoe en waarom de UCI mee werkte aan de doorstart van een nieuwe ploeg is nog altijd niet precies duidelijk, maar gisteren deed er allemaal even niet meer toe. Geëmotioneerd keek Ull rich terug op de afgelopen maanden. „Het was mijn wens om terug te komen aan de top en hier misschien een etappe te winnen. Het hele jaar door heb ben we echter te maken gehad met problemen. Ik mag al blij zijn dat ik er nog ben. Door zo'n overwinning als die van vandaag, kun je echter snel alle problemen weer vergeten." Rudy Pevenage is de man die nooit het vertrouwen in Jan Ull rich heeft opgegeven. „De emo ties borrelen nu in mij op", zei de ploegleider bij Bianchi direct na de finish van zijn pupil. „De laatste twee kilometer heb ik Renner Ullrich Armstrong Vinokoerov Zubeldia Hamilton Peschel 44. Knaven 68. Boogerd 13 km 16.26(1) 16.26(1) 16.45(3) 16.52(5) 17.01 (6) 17.14(7) 18.08(49) 45. 18.44(116)46. km 42 28(1) 51 08(2) 53. 30(3) 53. 20(5) 54. 16(4) 54. 27 (6) 54. 17(45) 58. 36(100)59. km ,56(1) .05 (2) .42 (3) .15(4) 17(5) 51(6) 20 (43) 38 (80) eindtijd 58.32 1.00.08 1.00.38 1.01.12 1.01.15 1.01.58 1.05.54 1.07.00 met kiekenvlees (kippenvel) in de auto gezeten. Alles gaat door je heen. Wat wij meegemaakt hebben, is zottekespel geweest. Ik moet alle mensen danken die ons de laatste maanden uit het dal hebben geholpen." De rossige Belg gaf aan wat Ull rich later beaamde. „Jan heeft tactisch perfect gereden. Steeds goed geschakeld. In het verle den vloog hij er zonder naden ken blind in. De grote plaat er op en stampen maar", aldus Pevenage. De Ullrich van nu is anders. „Ik wilde vooral vloei end blijven rijden. Als je altijd de grote versnelling trapt, kun je veel tijd verliezen", zei de Duitser er zelf over. Jan Ullrich is ook meer ont spannen dan in 1997. Een fan die hem op weg naar het podi um een welgemeend 'proficiat' toeschreeuwde, kreeg een wel gemeend 'Danke' terug. Zo was de Jan van vroeger niet. Die doorliep de Tour stoïcijns en met oogkleppen op. Tegenover de doordachte aan pak van Ullrich stonden giste ren de foutjes van perfectionist Armstrong. „Ik heb tevoren niet goed genoeg gedronken. De he le race had ik dorst. Halverwege ging ik door een enorme crisis. Daar moet ik de meeste tijd ver loren hebben," zei hij ontgoo cheld. Ploegleider Bruyneel gaf aan dat Armstrong de grote ver- 06 snelling niet kon draaien. „Hij was niet super vandaag." Jan Ullrich wilde gisteren nog niet over de bergen die komen heen kijken. „Ik geniet alleen maar. Met deze etappezege kan mijn Tour eigenlijk ad niet meer kapot. Helemaal omdat het een tijdrit betreft. De eerste die ik in de Tour win sinds 1998. Geloof me, het verschil waarmee ik Lance heb geklopt, vind ik nu nog onbelangrijk." Walter Godefroot, die met Vinokoerov een verrassende podiumkandidaat in huis heeft, moet het met gemengde gevoe lens hebben aangezien. „Na tuurlijk doet wat nu gebeurt een beetje pijn." Jarenlang im mers betaalde hij Ullrich een miljoenensalaris in de hoop dat de oude Jan weer op zou staan. Voor Godefroot is er dan ook geen twijfel: „Deze Jan Ullrich gaat nu ook de Tour winnen." De tweede, die Telekom nooit kreeg. Bask rijdt vlakbij huis trots door favoriete bergen door Edward Swier cap' découverte - In de tijdrit naar Cap' Découverte verloor Iban Mayo gisteren 3 minuten en 27 seconden op Lance Arm strong. De Bask zakte naar de zesde plaats in het klassement, hetgeen zijn kansen op een ritzege in de Pyreneeën alleen maar vergroot. Mayo zal ongetwijfeld gaan aan vallen. Omdat Armstrong zijn ogen vooral op Vinokoerov en Ullrich moet houden, heeft de renner van Euskaltel-Euskadi een goede kans dat hij - aangemoedigd door vele tienduizenden Basken - zijn dagsucces van L'Alpe d'Huez een mooi vervolg kan geven. Aanvallen doet hij graag. Maar zeges in de Ronde van het Baskenland en de Dauphiné Libéré, een tweede plaats in Luik-Bastena ken-Luik en zelfs zijn ritwinst op L'Alpe d'Huez maakten hem verbaal niet ambiti euzer. Met zijn favoriete Pyreneeën in zicht blijft bescheidenheid troef. „De mensen willen graag dat ik uitspraken doe als 'ik zal Armstrong wel even verslaan'. Een paar weken voor de Tour, in de Dauphiné, heb ik hem bergop inderdaad aangevallen en los gereden. En ook vorige week naar de Al- pe d'Huez kon ik hem kwijtraken. Maar naar het klassement kijk ik niet. Ik ben zon der druk naar de Tour gekomen en wil dat zo lang mogelijk zo houden", zegt Mayo. De rit van maandag, naar Luz-Ardiden, is in zijn ogen nog altijd de allerbelangrijkste. Omdat hij juist daar, vlak bij huis, de Baski- sche trots wil uitdragen. „Dat betekent veel voor ons. Het moet een volksfeest wor den." Mayo, veel meer een aanvaller dan de weg gevallen Beloki of al die andere Spanjaar den, bracht het Baskenland vorige week zondag al in extase. Na zijn winst op de Al- pe d'Huez werden tot in de wijde omgeving van zijn geboortedorp Igorre en zijn nabij gelegen woonplaats Durango de kerkklok ken geluid. Iban José Ibaretxe, 'president' van de Baskische deelstaat, feliciteerde hem persoonlijk. Vandaag en morgen zullen de Basken in groten getale langs het parcours staan. Nog een dag later, als de Aspin en Tourmalet moeten worden beklommen, en Luz Ardi- den het eindstation is, kleuren de Franse bergflanken ongetwijfeld helemaal Bas- kisch oranje. De shirts van Euskaltel beho ren, met die van US Postal, tot de best ver kochte tricots. Mayo is sinds 2000 prof. In zijn jeugd droomde hij van een profcontract bij voet balclub Atletic de Bilbao. Tot hij op zijn dertiende benaderd werd door de kleine wielerclub van Arratia of hij niet wilde wiel rennen. In 1995 deed Mayo internationaal voor het eerst van zich spreken. In het door de Basken zo verafschuwde tricot van de Spaanse wielerbond werd Mayo vierde op het WK voor junioren. Na twee jaar militaire dienst en een zwaar auto-ongeluk hervond Mayo in 1999 de weg naar de top.Al wilde Euskaltel-Euska di me aanvankelijk niet in de selectie opne men." In 2001 won hij zowel de Midi Libre, de Classique des Alpes als een etappe in de Dauphiné Libéré. Voor de Tour werd hij niettemin gespaard. „Nog te onervaren", oordeelde ploegleider Julian Gorospe. Vo rig jaar was Mayo wel van de partij. Maar door knieproblemen was zijn voorberei ding onvoldoende en reed hij als 88ste in het klassement stilletjes over de Champs Elysées. Zelfs in de Pyreneeën kon hij zich niet positief onderscheiden. Dit jaar gaat het „vele honderden procenten beter." De Tour winnen in dienst van Euskaltel, een ploeg met een budget van 3,5 miljoen euro en louter Baskische coureurs, zal niet eenvoudig worden. Al is het maar omdat de formatie in de ploegentijdrit veel tijd ver liest. Mayo liet daarom via zijn manager Sabino Angoitia al polsen wie interesse in hem heeft. Bij de gegadigden: Rabobank. De Nederlandse formatie wil echter Levi Leipheimer in de Vuelta nog één kans op contractverlenging geven. Tegen die tijd heeft een ander team de potentiële Tour winnaar waarschijnlijk allang ingelijfd. Maandag: vijftiende etappe Bagnères de Bigorre-Luz Ardiden Doortastendheid kan de Tourdi rectie niet ontzegd worden. Am per een halfjaar na zijn overlij den in december 2000 had Jac ques Goddet al een eigen monu ment. Op een plekje, hoogvlie gers als hij waardig. Op de Tour malet - de tweede klim van deze rit - staat een buste van de vroe gere Tourdirecteur. Een eerbetoon aan een man die, tegen alle commerciële stromen in, de romantiek in de wielersport probeerde te bewa ren. Voor wie het Frans machtig was, waren zijn co lumns in L'Équipe een must. Scherp, met oog voor detail, doorspekt met bloemrijk taalgebruik. En getuigend van een grote kennis en liefde voor de wielersport. Als zoon van Victor Goddet, de administratief medewerker en compagnon van Tour stichter Henri Desgrange, zat jonge Jac ques (van 21 juni 1905) dicht bij het vuur. Al in 1924 deed God det, die zijn opleiding genoot op de vermaarde universiteit in Oxford, verslag van de Olympi sche Spelen in Parijs. De Tour volgde hij vanaf 1929 als ver slaggever, zeven jaar later werd hij de baas toen Desgrange van wege ziekte verstek liet gaan. Goddet mocht dan plots Tour- directeur zijn, in de eerste plaats voelde hij zich toch voor al journalist. Schrijven, daar was hij ook goed in. Organise ren ging hem redelijk af, als koersdirecteur stond hij tussen 1936 en 1984 zijn mannetje. Maar met geld omgaan kon hij bepaald niet. Daarom was het ook maar goed dat die veel ge haaidere, zakelijkere Felix Lévi- tan naast hem wetti geplaatst. Al vond Goddet dat niet leuk. Het lijden van de ren ners was voor hem de inspiratie bron, vorm de zijns in ziens voor het grote publiek de aantrekkingskracht. Dat de me dia er bovenop zaten, dat er sponsors nodig waren, was hem minder lief. Op zijn borstbeeld is eigenlijk maar één ding aan te merken. Goddet droeg, als overblijfsel uit zijn Engelse 'periode', als het warm was in de Tour niet alleen een bermuda, maar ook een tropenhelm. Die had hem, ook in brons daar op de Tour malet, goed gestaan. cap' découverte/gpd - Michael Boogerd heeft na afloop van de tijdrit tussen Gaillac en Cap' Découverte een tijdstraf van 2 minuten en 25 seconden opge legd gekregen. De jury had ge constateerd dat de Nederlander gedurende een periode van vijf kilometer in het wiel was gekro pen van de Franse kampioen Didier Rous. Boogerd was door de twee mi nuten later gestarte Rous inge lopen en hield in de ogen van de commissarissen onvoldoen de afstand. Behalve de tijdstraf moei Boogerd ook nog een boete van honderd Zwitserse francs betalen. Ploegleider Theo de Rooij vond de beslis sing „zwaar overtrokken." Boogerd had voor zijn gevoel niet lekker gereden. „Ik kon heel moeilijk m'n ritme vinden. Bovendien was ik, met de Pyre neeën in mijn achterhoofd, niet echt gemotiveerd om vreselijk door te trekken. Het was een verplichting. Daardoor liep het waarschijnlijk niet optimaal, je kunt maar beter alles moeten geven", aldus de Rabo-renner, die in de bergritten van de ko mende dagen voor een stunt hoopt te kunnen zorgen. Gaillac - Cap' Decouverte, in- 1. Ullrich (Dui/BIA) 47 km in 78 km/uur), 2. Armstrong (VS- 3. Vinokoerov (Kaz/TEL) 2.06, 4. 2.40, 5. Hamilton (VSt- 6. Peschel (Dui/GER) 3.26, 7. IBr/COF) 3.55, 8. Chaurreau 01. 9 Plaza (Spa/BIA) 4.37. 10. 5.00, 11. Mancebo (Spa- Mayo (Spa/EUS) 5.03, 13. Totsch- 5.06. 14. Mentsjov (Rus/BIA) Irogi (Hon/QUI) 5.25, 16. Mo- 5.27, 17. Azevedo (Por/ONC) re (Spa/CSC) 5.52, 19. lelli 20. Basso (Ita/FAS) 6.00, 21. 22. Rogers (Aus/QUI) 6.06, _-|ie (VSt/USP) 6.11, 24, Parra (Col- ,25. Pena (Col/USP), 26. Lötten- iH'CSC) 6.15, 27. Beltran (Spa/USP) (Dui/RAB) 6.19, 29. Wauters 30. Rous (Fra/BOU) 6.27, N (NED/QUI) 7.22. 68. BOOGERD 28. 83. WIELINGA (NED/RAB) MOERENHOUT (NED/LOT) 9.11. (NED/RAB) 10.48, 144. VAN LOT) 11.05, 167. en laatste David Spa/EUS) 14.22. 1. Armstrong (Vst/USP) Ullrich (Dui/BIA) 0.34, 3. Vino- 0.51, 4. Hamilton (VSt/CSC) (Spa/EUS) 4.29, 6. Mayo 7. Mancebo (Spa/BAN) 5.01, 6.49, 9. Mentsiov (Rus- 10. Moreau (Fra/CAG) 7.55, 11. 8.24, 12. Totschnig (Oos- 13. Beltran (Spa/USP) 9.10, 14 9.34, 15. Laiseka (Spa/EUS) Vijz#a5tre (Spa/CSC) 10.15, 17. Plaza 11.30, 18. Virenque (Fra/QUI) Wgm Jaksche (Dui/ONC) 12.08, 20. ^Br(Oos/CSC) 12.59, 21. Caucchioli 13.10, 22. Rous (Fra/BOU) 13.36, bin (Col/KEL) 14.22, 24. BOOGERD 15.45, 25^ Azevedo (Por/ONC) Dutaux (Zwi/AlE) 17.05, 27. Gar- dq' (Spa/BIA) 17.13, 28 Rubiera 17.35. 29. Chavanel (Fra/BOU) Niermann (Dui/RAB) 18 17. 110. (NFD/RAR1 1.23.49, 118. KNA- f^WUI) 1.29.07, 128. MOEREN- UJP/LOT) 1.34.45, 140. VAN BON 1.45.00, 156. WIELINGA (NE- erg®2.44, 167 en laatste De Clercq 17. 1. Cooke (Aus) 156, 2. 148, 3. Zabel (Tel) 126, 4. 122, 5. Hushovd (Noo) 120, 6. Nazon (Fra) 111, 8. Freire (Spa) (Ned) 62, 62. Van Bon 10. 1 Virenque (Fra) 135, 2 75, 3. Armstrong (VSt) 74, 4 71, 5 Garmendia (Spa) 62, 6 61. 54 De Groot 4 ploegen: 1. Team Bianchi POstal 2.17, 3. CSC 3.08, 4 5. Gerolsteiner 4.03, 6. Tele- 12.55. ploegen: 1CSC 2. iBanesto 2.01, 3. Euskaltel Postal 14.29, 5. Cofidis 23.00, 24.27, 16. Rabobank jongeren: 1. Mentsjov (Rus) Rogers (Aus) 0.51, 3. Krivtsov Hushovd (Noo) 1.31.. 5. Petrov Karpets (Rus) 1.43,11. Wielin- jongeren: 1 Mentsjov 2. Chavanel (Fra) 10.19, 3. Petrov (Spa) 15.27, 5 Astarloza 26 Wielinga 1.45.20. door Ad Pertijs cap' découverte - In de zoek tocht naar superlatieven werd Lance Armstrong twee jaar ge leden op één lijn geplaatst met land- en naamgenoot Neil Arm strong, de man die als eerste mens voet op de maan zette. 'This is my moon' bedacht ook het reclamebureau van Nike, de grootste persoonlijke sponsor van Armstrong. Gisteren op een kale, hete, maanachtige vlakte, aan de rand van een oude mijn, keerde na Neil ook Lance Armstrong weer terug op aarde. Naar be neden gestuurd door een her boren Jan Ullrich. De Duitser won met meer dan anderhalve minuut voorsprong de eerste individuele tijdrit. Die klap kwam hard aan in het kamp van de Amerikaan. Armstrong liep wel eens eerder een deukje op (Joux Plane, tijd rit Lorient), maar nooit eerder werd hij er door uit zijn even wichtig gebracht. Nu wel. Na afloop zei hij het ene moment dat hij in de komende bergrit ten gaat aanvallen om de mar ges met Ullrich en Vinokoerov te vergroten. Een minuut later sprak de Amerikaan weer stoer dat hij helemaal niet hoeft aan te vallen. „Want met 34 secon den voorsprong ga ik met een gerust hart de laatste tijdrit in." Lance Armstrong rijdt weer met beide wielen op het asfalt. De Amerikaan eindigde gisteren als tweede in de individuele tijdrit. Foto: AFP Photo/Paolo Cocco Die laatste uitspraak heeft meer zijn", zei Johan Bruyneel. Vanaf vandaag wachten drie Pyreneeënritten, daarna een rustdag en dan weer een verra derlijke rit door het gebergte op de grens met Spanje. Om zijn Tour te redden zal Lance Arm- weg van bluf dan van zelfverze kerdheid. Zijn ploegleider wist gisteren nog niet wat nu de toe te passen tactiek moet worden. „Nu hij niet super is, moeten we in elk geval voorzichtig strong zich op de eerste plaats moeten concentreren op de mannen van de regelmaat, Ull rich en Vinokoerov. Beiden hebben minder dan een mi nuut achterstand. De Spanjaar den lijken geklopt voor de strijd om de eindzege. Ze hebben echter wel het dynamiet in han den om de Tour de komende dagen in de bergen te laten ont ploffen. Wordt Armstrong ge raakt door een rondvliegend stuk 'rots', dan is hij ook gezien. „Je moet uit de problemenzone zien te blijven", zei Armstrong de afgelopen vier jaar als hem werd gevraagd wat zijn gele trui kon bedreigen. Hij is nu daad werkelijk in die gevarenzone te recht gekomen. De vijfde Tour zege is nog altijd mogelijk, maar niet langer vanzelfspre kend. Eerst de zevende plaats in de proloog, daarna het gebrek aan totale controle op Alpe d'Huez, nu de dreun in de tijd rit. Indurain verging het in 1996 bijna net zo. Het kan nog een leuke Tour worden. Dan komt tevens de gedachte op hoeveel leuker al die voorgaande Ronden niet hadden kunnen zijn als Jan Ull rich wat eerder tot het besef was gekomen dat hij zijn leven moest veranderen. Het waren weggegooide jaren voor hem. Een herboren Ullrich haalde gisteren Lance Armstrong terug op aarde. De Amerikaan en zijn gevolg stonden sprakeloos. „Ongelooflijk, dit was geen fiet sen. Dit was gewoon vliegen." Vliegen in welke richting is na gisteren voor Armstrong de bange vraag. etappe, Bagnieres-de- Luz Ardiden, 159,5 km. vervolgt het peloton Frankrijk. Er is renners geen tijd om bij want opnieuw moe- bergen beklommen Al telt de rit wat min- dan een dag eer- Col d'Aspin (top op 1488 de Col du Tourmalet 2114 meter, buitencate- op het programma, klimmetjes van de Als sluitstuk LuzArdi- 1700 meter hoogte, van de ergste soort.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17