Betaald parkeren Katwijk aangepast P>7 DUIN BOLLENSTREEK 'Maatjes' gezocht om de deur uit te gaan Fietsen in het spoor van Lance Armstrong VW Holland Rijnland in Denkhuis Rijnsburg rerk aan ger BE R7 mi kstraf voor 1™ lel xtc-pillen Gemeente vervroegt evaluatie na klachten bewoners Strand post in de verf Jazeker. De Hypotheker. irdwijk zonder _gs en drank jvviiK - Het Vuurtoren- Noordwijk staat mor- isen 14.00 en 21.00 uur •jteken van de strijd tegen en drankgebruik onder De dag wordt georga- door Clean 4 Ever, een ring die bestaal uit vrij- rs. Clean 4 Ever wil ou- ijzen op de gevaren van Ij ringen en verslaafde jon- M iulp en advies geven om hl drugs af te komen. Op tl zijn verschillende in die met verslavingszorg Lb en hebben aanwezig, i er een groep ex-ver die over hun ervarin- 3 tellen. Spreker is gevan- h edikant Arie Knoester. rtzaal heet «hans De nieuwe Voor- z sportzaal krijgt de naam 'nans. Deze naam is geko- een twintig inzendingen Kjrhouters. De gemeen de sen prijsvraag over de D ian de nieuwe zaal aan els [houtlaan uitgeschreven. 1 ins werd opgestuurd van de Ploeg en het be an de basketbalvereni- rwodians. De nieuwe do al wordt op 26 septem- D deel geopend. Zodra de accommodatie in ge- wordt de Linneauszaal jnneauslaan gesloopt. imen nieuwe huizen te jl ijlarlemmermeer- ste maatregelen om ter c denweg' N207 veili- êrstima^en beginnen 20 lagavond. De pro- 29, 'e we8 vanaf Hille- ot de afslag A4 bij 3dsü "Vennep wordt tot édei25 juli dagelijks ^42) O.OO uur tot 06.00 x47) ifgesloten. Op de dt w ijn de afgelopen ja- lter ide week wordt de Wlt nstreep van de vervangen door lieuwe strepen met i. Dat zal in fases en waarbij steeds eel van de N207 afgesloten. Als eer- jrdt het deel tussen en de Hoofdweg bij [-Vennep aange- De werkzaamheden I daar zal één of pachten duren. De nachten komt de ;gel vF1 de weg aan de 'e n^els heeft de 10-jai!Ur u.eerderJ door e er hij op de ver- nton, dib.aan riidt Vo1" Rulof van de pro- l mei Noord-Holland ierd 1 automobilisten ileun eer ongemerkt op en w weghelft te- ■insti ""e" "Door, de schud je een beet- auto en daar rea- ,neevwel °P" iBTiik els een «nj1161')- .5,tregel om de weg te maken. Over itland11 maanden volgen ttenkllente aanpassin- n de weg. In no- mri fll wordt een 'barri- beton als schei- de rijstroken t. Tegelijkertijd de rijstroken 1,7 breder gemaakt, olgend jaar krijgen vijf B bermen langs de e tuin 1 ook no8 een ver" rd,or van meter ïplaa eenb Birgi ihad nheid ef is e triptic zaterdag 19 juli 2003 door Roza van der Veer bollenstreek - Samen uit eten, een kop koffie gaan drinken, naar de bioscoop of gewoon wandelen. Voor de meeste mensen normale zaken. Maar dat geldt niet voor veel mensen die een tijdje in een psychiatri sche inrichting hebben gezeten. Inmiddels weer in hun eigen huis, leven velen een geïsoleerd bestaan. Een maatje kan helpen om zelf weer een eigen leven op te bouwen. Naar die maatjes is Fred Bese- mer, coördinator van Vrienden dienst, op zoek. Dit project van de thuiszorgorganisaties Valent RDB en Groot Rijnland, de Leidse Welzijnsorganistie en de Rijngeestgroep, probeert zelf Vriendendienst probeert geïsoleerd bestaan te doorbreken standig wonende mensen met een psychiatrische achtergrond te 'koppelen' aan een vrijwillli- ger. Samen moeten ze een mid dag of ochtend in de week iets ondernemen. Tot nog toe werk te de Vriendendienst voor de Bollenstreek vanuit Alphen aan de Rijn, in het najaar wordt een kantoor in het nieuwe pand van de Rijngeestgroep aan de Van Limburg Stirumstraat in Noordwijk geopend. „Want", vertelt Besemer, „als ze in de Bollenstreek een 0172 nummer zien dan is het al snel 'dat is niet van ons'. We moeten een eigen plek in de Bollenstreek hebben om meer vrijwilligers te krijgen." Besemer, die zelf als coördina tor van de Vriendendienst in Leiden werkt, wil het aantal koppels in de Bollenstreek graag verdubbelen. Nu zijn er tien vrijwilligers en deelnemers die geregeld samen op pad gaan, dat moeten er twintig worden. „In Leiden krijg je veel studenten als vrijwilliger. Zelfs zonder te werven, hebben we daar 34 vrijwilligers. In de Bol lenstreek moeten we daar echt voor aan het werk. Zoals van daag op de Noordwijkerhoutse braderie staan." Volgens Besemer is de nood onder de mensen met een psy chiatrische achtergrond groot. Het blijkt na een opname in een psychiatrische inrichting lastig te zijn om terug te keren in de samenleving. „Ze wonen dan wel zelfstandig maar ko men de deur niet uit. Aan beide zijden leven vooroordelen. De deelnemers denken 'ze vinden mij maar gek' terwijl buiten staanders vaak denken dat het om 'gevaarlijke' mensen gaat. Gevolg is dat velen heel geïso leerd leven." Door een 'maatje' komen de deelnemers de deur weer uit. Voor het maken van een wan deling, een bezoek aan het zwembad of om een stukje te fietsen. Besemer: „Er gebeuren echt verbluffende dingen. Deel nemers krijgen weer zelfres pect. Zo van 'ik ben toch de moeite waard'. Ze worden ver volgens redzamer, krijgen meer zelfrertrouwen." Een koppeling tussen deelne mer en vrijwilliger is voor een jaar. „Dus geen levenslang. Dat is goed voor de vrijwilliger maar ook voor de deelnemer. Die wordt dan niet te afhankelijk van een persoon. Bovendien kan hij of zij na een jaar weer gekoppeld worden aan een an dere vrijwilliger met weer een ander netwerk." Want daar wordt bij de vrijwilligers wel naar gekeken. Het moeten mensen zijn die zelf stevig in het leven staan en een eigen netwerk hebben. „Het moet niet uitlopen in een lotgenoten contact. Dat kan ook nuttig zijn, maar daar is de Vrienden dienst niet voor", aldus Bese mer. Vrijwilligers, die ook bege leiding krijgen vanuit de Vrien dendienst, moeten vooral niet te hoge verwachtingen hebben. „Het gaat wel om mensen met een psychiatrische stoornis die niet over gaat. Het blijkt dat de vrijwilligers die het minst ver wachten, het meeste terugkrij gen." Meer informatie over de Vrien dendienst is te krijgen via tel. 071-5160470. on ;jes ig/lisse - Een 28-jarige lel^r is door de Haagse nk veroordeeld tot een if van 240 uur omdat hij eft ingelaten met de in xtc-pillen. De man reneens een celstraf op- van een jaar waarvan anden voorwaardelijk, en de Lissenaar het on- rdelijk deel van de straf voorarrest heeft door- hoeft hij niet terug gevangenis. Tegen de door de officier van >n celstraf geëist van aanden waarvan vijf lelijk. De Lissenaar is ember vorig jaar op- iet 700 xtc-pillen. Zelf deze grote hoeveel- uitzondering was. Hij slechts kleine hoe- xtc-pillen hebben ir eigen gebruik. Hij pillen bij een in febru- 3 ^it jaar om het leven ge- ^idenaar. noordwijk - Er is hard gewerkt, de afgelopen week bij de strandpost bij Langevelderslag in Noordwijk. De schilder moest aan de slag om de strandpost opnieuw in de verf te zetten. Dat was nodig omdat vandalen vorige week de strandpost onderkladderden met verfstiften. Zelfs de vlaggenmast werd niet ontzien. Een schoonmaakactie hielp onvoldoende. Daardoor wordt de strandpost deze week opnieuw geschilderd. Klaar voor het mooie weer dat dit weekeinde weer is voorspeld. Foto: Mark Lamers door Saskia Buitelaar katwijk - Het nieuwe parkeer beleid in het centrum van Kat wijk aan Zee wordt over enkele maanden weer aangepast. De uitbreiding van het gereguleerde parkeergebied vorige maand, heeft meteen al een stroom klachten en handtekeningenac ties van bewoners teweeg ge bracht. Wethouder Van der Plas wil daarom sneller beginnen met de evaluatie. Die stond gepland voor december. Maar in de eerst volgende vergadering in augus tus zal hij de politiek voorstellen om de komende maanden en quêtes uit te voeren, zodat er in december een voorstel kan lig gen voor aanpassingen. De problemen doen zich vooral voor op de grenzen van het par keergebied. Bewoners van de Jan Tooropstraat bijvoorbeeld, zijn er de dupe van dat bezoe kers nu hün straat volzetten, omdat ze daar net niet meer hoeven te betalen. „Je kunt za terdags niet meer weg voor een boodschap, omdat je tot vijf uur 's middags je auto niet meer kunt parkeren", hebben de bewoners de gemeente in 'Sport verbroedert, zeker als het voor het goede doel is' een brief laten weten. Ze willen dat hun straat voor vergunning houders wordt. „Voor 35 euro per jaar kunnen we af zijn van de badgasten en andere wild- parkeerders." Andere klachten komen uit de Jozef Israëlsweg, Schelpendam, Duinstraat en Paul Kruger- straat. In de drie eerstgenoem de straten is sinds kort een par- keerschijf nodig om - maximaal twee uur - gratis te kunnen par keren. Maar dat trekt kortpar- keerders die niet bij een betaal automaat in het centrum willen staan. De meningen zijn veranderd ten opzichte van de enquête die de gemeente vorig jaar onder de bewoners hield, zegt Van der Plas. „Toen wilden de mensen die verder van het centrum wo nen een blauwe zone of hele maal geen maatregelen. Maar de nieuwe signalen zijn helder. In sommige straten is het per centage voorstanders van be taald parkeren gestegen van dertig naar tachtig procent." Een bezwaar van die bewoners is volgens de wethouder dat zij bijna net zoveel geld kwijt zijn aan een ontheffing voor de blauwe zone als voor een ver gunning. Terwijl de ontheffing alleen voor hun eigen straat geldt en ze met een vergunning in het hele centrumgebied kun nen parkeren. Het was van tevoren al een veel gehoorde waarschuwing: door het gereguleerde parkeergebied uit te breiden, verplaatsen de knelpunten, want automobilis ten blijven zoeken naar gratis parkeerplek. Klopt, zegt de wet houder. „Totdat de loopafstan den dermate groot zijn dat het geen zin meer heeft om de par keerautomaten te ontwijken." Die grens is volgens hem in middels ten dele bereikt. „Er zijn flink wat vergunningen aangevraagd door werkgevers die hun personeel in de par keergarages laten parkeren." Hij verwacht dat met wat aan passingen snel een evenwichts- situatie zal ontstaan. In tegenstelling tot voorzitter J. van Beien van het actiecomité Stop uitbreiding betaald parke ren Katwijk. „Wij zijn uitgestre den", zucht hij vermoeid. „Wat wij voorspelden is uitgekomen: de auto's van werknemers ko men nu de woonwijken in. Dat was niet nodig geweest als de vergunningen voor werknemers goedkoper waren geweest. Nu staan die parkeergarages van 16 miljoen leeg." Aan de zuidkant van het cen trum heeft vooral de Secr. Var- kevisserstraat de overlast, zegt Van Beien. Hoewel zijn comité niet bij de handtekeningenac ties is betrokken, kent hij de problemen in De Noord, waar de parkeerdruk van de eigen bewoners al een stuk groter is door de dichte bebouwing. Zijn oplossing: „Laat heel Katwijk maar betaald parkeren, dan zijn we er van af." door Marijke den Hollander rijnsburg - De teller staat op 20.000 euro. Maar als het aan de vele prominenten uit de sierteeltsector ligt, die op zater dag 23 augustus vanuit zeven plekken deelnemen aan de Pre Ride for the Roses, loopt dat be drag de komende weken nog flink op. In Rijnsburg stapt bur gemeester Arie van der Lee die dag op de fiets voor het goede doel; de Nederlandse Kanker bestrijding Koningin Wilhelmi- na Fonds. Bloemenexporteur Kees de Mooij uit Rijnsburg, kweker Paul van Nobelen uit Noordwijkerhout, Simon Kooij uit Noordwijk, hoofd assuran tiën Rabobank Rijndorpen en Servjé Somers, medewerker/or ganisator van FloraHolland, rij den met hem mee in het spoor van Lance Armstrong. Net genezen verklaard van zaadbalkanker organiseerde de veelvoudig Tour de France winnaar in 1997 in zijn woon plaats Austin, Texas, voor het eerst zijn Ride for the Roses. De roos is het symbool van de kan kerbestrijding. Armstrongs ini tiatief, om met een sportieve prestatie geld in te zamelen voor het goede doel, vond we reldwijd navolging. De eerste Ride for the Roses in Nederland was in 1998 in Amsterdam. In 2003 is Waalwijk het podium voor dit spektakel. Meer dan zesduizend fietsenthousiasten worden dit jaar aan de start ver wacht. Met het organiseren van de Pre Ride for the Roses doet bloe menveiling FloraHolland, sa men met Florimex Internatio nal BV, een extra duit in het zakje voor de kankerbestrijding. De eerste aflevering vorig jaar leverde direct al 23.000 euro op. Een mooi bedrag. „Maar het moet hoger kunnen", vindt bankman Simon Kooij, Hoewel ihij stand-in is - „een collega van mij zou meegaan, maar die moest afhaken omdat hij rug problemen heeft" - verwacht Kooij moeiteloos de eindstreep te halen. Hij zit regelmatig op de racefiets. Begin augustus fietst hij, bij wijze van extra trai ning, met een groepje vrienden en collega's de Markerwaard rond, een rit over 150 kilome- rijnsburg - Het Denkhuis aan de Kerkstraat in Rijnsburg wordt waarschijnlijk het nieuwe kantoor van de VW Holland Rijnland. In het kantoor komen vijftien mensen te werken. Het gaat om de huisvesting van de directie, de marketingafdeling, de public relations, de financië le administratie en de groepsar- rangementen. Het Denkhuis in Rijnsburg staat sinds 1999 leeg. Toen verhuis den de verschillende denk sportverenigingen zoals de bridgers, de schakers en de dammers naar een ruimte bij de gemeentewerf aan de Korte Voorhouterweg. Dat was in af wachting van de bouw van het multifunctionele centrum in nieuwbouwwijk De Hom. Dat gebouw is nog niet gebouwd maar de sporters bleven wel op de gemeentewerf. Rijnsburg verkocht het pand vervolgens aan woningbouwvereniging Spinoza om er een zorgloket in te vestigen. Toen dat niet lukte, kocht Rijnsburg het pand terug. Volgens VW-directeur T. Schef- fer worden op dit moment de laatste puntjes op de i gezet. „Het gaat echt nog om details zoals hoe lang we blijven hu ren. Maar over de huur zelf zijn we het al eens." Scheffer ver wacht nog dit jaar het Denkhuis in gebruik te kunnen nemen. Eerst moet het pand worden verbouwd. In het gemeentehuis van Rijnsburg willen ze nog geen termijn noemen. Wel dat de onderhandelingen 'voor spoed verlopen'. De VW Holland Rijnland met kantoren in Katwijk, Leiden, Noordwijk, Lisse en Noordwij kerhout heeft voor Rijnsburg gekozen voor de vestiging van de centrale afdelingen om geen 'scheve ogen' te krijgen. Dat zoli wellicht het geval zijn ge weest als deze afdelingen bij Leiden of Noordwijk zouden worden gevoegd. Bloemenexporteur Kees de Mooij uit Rijnsburg, kweker Paul van Nobelen uit Noordwijkerhout, Simon Kooij uit Noordwijk, hoofd assurantiën Rabobank Rijndorpen en Servjé Somers, medewerker/organisator van FloraHolland, rijden mee in het spoor van Lance Armstrong. In het midden de Rijnsburgse burgemeester Van der Lee. Foto: FloraHolland (advertentie) ter. „Dat tochtje naar Waalwijk rijd ik met twee vingers in mijn neus", pocht hij stoer. Van der Lee was vorig jaar ook van de partij en weet dus onge veer wat hem te wachten staat. „Met een groepje rijden we vanuit Rijnsburg naar de start plaats. Dat is de Pre Ride. Die is ongeveer 130 kilometer lang. Dat fietsen we in een paar uur tjes. De volgende dag is de gro te happening in Waalwijk over 100 lolometer. Dan is het groot ste probleem de enorme druk te. Als je met zoveel mensen fietst, soms wel met tien man naast elkaar, moet je constant oppassen en alert zijn dat je niet onderuit gaat. Je merkt dan pas goed hoeveel wegversmal lingen en obstakels er zijn." Het goede doel spreekt de streekgenoten aan. Maar ook de sportieve uitdaging. „Sport ver broedert, zeker als het voor het goede doel is", zegt fietser in de zomer en schaatser in de winter Kees de Mooij. Bewondering voor de manier waarop Lance Armstrong zijn ziekte heeft we ten te overwinnen, is zijn moti vatie om mee te doen. „Puur op wilskracht en een positieve in stelling werd hij beter. Ik ben ervan overtuigd dat als je de moed opgeeft, het gauw met je gebeurd is." Paul van Nobelen deed in juni al een beetje sfeer op in Waal wijk, toen hij, samen met twin tig andere prominenten, het 100 kilometer lange parcours mocht verkennen. „Het was een heel spektakel, onder bege leiding van de Waalwijkse Wiel ervereniging en motorpolitie. Ik denk dat het straks een leuke happening gaat worden en ik hoop dat we veel geld ophalen. Daar doen we het tenslotte voor. Zelf probeer ik het steeds onder de aandacht te brengen. Hoe meer sponsors, hoe beter." Van Nobelen laat twee- tot drie maal per week zo'n kilometertje of vijftig onder zijn racebanden wegglijden. Die trainingsarbeid moet voldoende zijn, denkt hij, om het er straks goed vanaf te brengen. Hij prijst zich gelukkig dat hij als prominent voorin het peloton mag rijden. „Dan kun je makkelijker dingen ontwij ken. Zit je in het midden dan is het echt wel opletten gebla- Lekke banden horen erbij. Maar heb je een slag in je wiel, dan heb je een probleem. Een materiaalwagen volgt de pre ri ders dan ook de hele route, om snel reservemateriaal aan te kunnen reiken. Maar eigenlijk verwachten de mannen zelf de hulp niet nodig te hebben. „Mijn fiets houdt het zeker", zegt Kooij zelfverzekerd. Van der Lee kijkt met plezier uit naar het evenement. „De ge meente heeft van oudsher een sterke binding met de veiling. Ik vind het geweldig dat FloraHol land zo positief inhaakt op de Ride for the Roses." De burge meester is een ervaren renner. Hij deed vorig jaar de elfsteden tocht, een rit van 240 kilometer. Meedoen aan zowel de Pre Ride als de echte Ride is voor hem vanzelfsprekend. „Het wordt heel gezellig", verwacht hij. „We overnachten met elkaar in een sporthal. En de volgende dag sta je dan met z'n allen aan de start voor het goede-doel. Dat is een mooie ervaring." I? dereen kan zijn of haar donatie storten op rekening 135336112 ten name van PV Ride for the Roses. Tijd is geld. Een huis kopen is sowieso een kostbare aangelegenheid, maar het kost u ook nog eens een hoop tijd. Tenzij u De Hypotheker inschakelt. Leiden, Lammenschansplein 6, den.Schipholweg la. (071) 532 01 22 (071) 521 08 08 Er zijn ruim 120 andere vestigingen. 3el voor de vestiging bij u in de buurt: 0800-1480 of kijk op www.hypotheker.nl www.hypotheker.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15