REGIO Zoeterwouds café De Meester is al tien jaar wars van trends 'Rolstoelvierdaagse is onze vakantie' Bezwaren vakantiehuizen bijna zeker 'ongegrond' Tienjarig Archeon krijgt Romeinse hijskraan cadeau Oegstgeestse Edith Luyten benoemd tot ambassadeur van wereldverbeteraars HOC 973 =u de boules Voorschoten rschoten - De bewonersor- j satie Vlietwijk in Voorscho- organiseert met behulp van V Hub de Pétanque De Six en vrijwilligers van het Ro- ruis, een Jeu de boules-re- ntentoemooi. De inmiddels itionele wedstrijden heb- op 30 juli plaats in de bin- iof van het Laurentiushof. hrijven kan vanaf 13.30 uur. iredstrijden duren van 14.00 6.00 uur. kinderen zijn welkom, st de banen is er een speel- je en ijscoman Piet deelt uit. Inlichtingen bij Fer de van de bewonersorganisa- (71-5620696. ling over rkinson wswoude-dorp - Fysiothe- ut Piet Hein van Seggelen lt op 17 september een le- met als titel: "Weer-zin in ;en met Parkinson'. Van len richt zich in zijn lezing il op de kwaliteit van leven 'arkinson, die volgens hem verbetering vatbaar is. jeenkomst in Het Dorps- n Hazerswoude-Dorp (P. ioghstraat 3) begint om uur. De toegang is gratis, [meer informatie: 071- 12. ken extra en in vakantie rijpwetering - De is-katholieke kerken in rc kde en Rijpwetering zijn in vakantieweken vaker ge- Tot en met 22 augustus Nsjfen liefhebbers op woens- uijdonderdag- en vrijdag- de Onze Lieve Vrouw anjortekerk in Rijpwetering Eij Sint Bavo in Oud Ade be- van 13.30 tot 16.30 13, 14 en 15 augustus Rvan 15.30 tot 16.30 uur nsbma-orgel in Rijpwetering r «eld en op 20, 21 en 22 au- aitk het Maarschalkerweerd- t lijn Oud Ade ir* Deelnemers aan de rolstoelvierdaagse van Huize Aarhoeve en hun begeleiders krijgen aan het eind van de rit een feestelijk onthaal. Foto: Mark Lamers door Joris Rietbroek langeraar - Voor de meeste hoogbejaarde mensen is een wandelvierdaagse zoals die in Nijmegen van deze week een onmogelijke opgave. Daarom organiseert zorgcentrum Huize Aarhoeve al sinds acht jaar een alternatieve rolstoelvierdaagse voor zijn bewoners, ook om hun toch een vakantiegevoel te bezorgen. Meer dan 40 bewo ners en 50 vrijwilligers en fami lieleden voor de begeleiding trokken er deze week op uit in de omgeving van Langeraar en Ter Aar. Per dag legden ze 5 tot 8 kilometer af. Woensdag was het echter zo heet dat de orga nisatie, net als in Nijmegen, de route moest inkorten. „Eigenlijk zijn de eerste drie da gen totaal niet verlopen zoals gepland", zegt Neeltje de Jong, activiteitenbegeleidster bij Aar hoeve. „Dit was de meest crea tieve vierdaagse dit we hebben meegemaakt." Dinsdag en woensdag is het in de zon zo warm dat de organisatie een schaduwrijke route en een an dere picknickplaats moet uit kiezen. Donderdag begint het na een half uurtje wandelen zo hard te regenen dat de rolstoe lers en vrijwilligers een schuur invluchten om te schuilen. Het mag de pret geen seconde drukken. Koffie en gebak wor den snel in de schuur gebracht zodat het feest doorgaat. Een spelletje bingo in Huize Aar hoeve blijkt 's middags net zo'n succes te zijn als een paar kilo meter wandelen. Helemaal als de hoofdprijs een middag wan delen met burgemeester Eps- kamp blijkt te zijn. Alleen de laatste dag verloopt volgens het draaiboek, met een feestelijk onthaal in Aarhoeve als hoogte punt van de dag. De deelne mers worden overladen met bossen bloemen en krijgen een klaterend applaus. Voor de duwende en sturende vrijwilligers is het af en toe een fikse inspanning - een enkeling heeft er zelfs vakantie voor op genomen en loopt vier volle da gen mee -, maar voor de bejaar den is het vier dagen puur ge nieten. De 82-jarige mevrouw Van Leijden is zichtbaar in haar nopjes tijdens de afsluiting in Huize Aarhoeve. „Het was wer kelijk uit de kunst", zegt ze glunderend. „De verzorging was alle dagen perfect. Deze vierdaagse isonze vakantie. Ik ben gebonden aan een rolstoel en ik kom verder de deur niet uit." Volgens Van Leijden, die binnenkort met de burgemees ter op stap mag, hebben zij en de overige deelnemers niet veel last gehad van de hitte en de re gen. „Er stond een lekker wind je en we zijn ook bij de Langer- aarse Plassen geweest. Daar was het lekker koel." Mevrouw Lelieveld heeft haar dochters bereid gevonden om vier dagen mee op stap te gaan. „Het was wel warm, maar ik vond alles even prachtig", zegt ze. „Het lekkere eten dat we overal kregen was toch wel het mooiste." Mevrouw Van der Laan is zo onder de indruk dat ze zelfs een dagboek heeft bij gehouden over de vierdaagse. Ze leest er graag uit voor aan al le deelnemers. „Dinsdag begin je en voor je het weet is het al weer vrijdag", besluit ze de vrij dagmiddag. „Nu kunnen we weer een jaar teren op deze bij zondere dagen." roelofarendsveen - De bouw van de 74 omstre den vakantiehuizen aan de Wijde Aa in Roelof arendsveen is voltooid. Maar het conflict tussen de verschillende partijen gaat onverminderd door. De commissie bezwaarschriften van de ge meente Alkemade behandelt maandagavond de bezwaren van het ministerie van VROM en de vereniging Veenderpolder en Wijde Aa tegen de weigering van burgemeester en wethouders om een bouwstop op te leggen. Maar nu al staat bijna vast dat beide partijen voor niets naar het gemeentehuis komen. Het advies van de commissie voor de bezwaarschrif ten aan het college van B en W staat al lang en breed op papier: de bezwaren zijn ongegrond. De commissie bezwaarschriften schaart zich achter de uitspraak van de rechter op 3 juni. Die bepaalde in een door een inspecteur van het mi nisterie van VROM en de Vereniging Veenderpol der en Wijde Aa aangespannen kort geding dat de bouwer zijn werk aan de vakantiehuizen mocht afmaken. Desondanks vinden de bezwaarmakers dat de gemeente moet optreden. Ze verwijzen naar de uitspraak van de rechter in april dat er geen gel dige bouwvergunning is voor de vakantiewonin gen van architect en projectontwikkelaar Jan van Rijn. Dat de bouw inmiddels is voltooid, is geen reden voor ze om het bezwaarschrift in te trek ken. In een brief aan B en W schrijft de inspec teur dat ook tegen voltooide illegale bouw moet worden opgetreden. Overigens worden de woningen, waarvan het merendeel al is verkocht, nog niet in gebruik ge nomen zolang de zaak nog onder de rechter is. De Raad van State moet zich nog buigen over het beroep van de gemeente Alkemade en de pro jectontwikkelaar tegen de uitspraak die de rech ter in april deed. Als B en W het advies van de commissie bezwaarschriften overnemen, wat meestal gebeurt, kunnen de bezwaarmakers naar de rechter stappen. door Janneke Dijke alphen aan den rijn - archeon krijgt een hijskraan cadeau. De Vereniging Vrienden van Arche on (WvA) maakt het werktuig en wil het een plek geven in het Romeinse dorp. De fans van het archeologische themapark in Alphen aan den Rijn pakken uit omdat het tien jaar bestaat. Drie eiken zijn inmiddels al aangekocht en gekantrecht, zegt T. Brouwers, secretaris van de vereniging. „De Romeinse hijskraan bestond uit vierkante palen, die van bomen gemaakt werden. Het vierkant maken gebeurde natuurlijk niet met een zaagmachine, maar met hakbijlen." De hijskraan in Ar cheon moet er niet alleen zo uitzien als vroeger, hij moet ook gemaakt zijn op de manier zo als de Romeinen dat deden. Vrijwilligers hebben zich daar om de afgelopen maanden uit de naad gewerkt met hakbijlen. Met succes: de palen zijn klaar. De volgende attributen die ge maakt moeten worden, zijn de touwen. Het bestuur van de vriendenclub is hiervoor in ge sprek met touwslagers. Zij moe ten het touw op de juiste wijze maken, maar kunnen de ver eniging misschien extra helpen als ze hun werk voor een vrien denprijs of zelfs voor niets wil len doen. Ten slotte zijn er hou ten katrollen nodig. Ook die moet de WvA laten maken. In augustus begint het grote puzzelwerk. Dan wordt de hijs kraan in elkaar gezet, op de plek tussen het badhuis en de herberg in het Romeinse dorp. De vereniging kiest bewust voor dit moment, omdat er van 2 tot 17 augustus een groot Romeins festival in Archeon is. Zestien dagen lang verzorgt de Engelse groep 'Legio II Augusta' shows over het leven in de Romeinse tijd. Bezoekers kunnen dan te vens zien hoe de Romeinen een hijskraan bouwden. „Het werk aan de hijskraan is een extra at tractie", aldus Brouwers. Hij verwacht dat de bouw een aan tal maanden in beslag neemt. Het verjaardagspresentje kost 2.500 euro. De WvA begon in april met een sponsoractie on der de 850 leden, en ontving tot nu toe 440 euro. Brouwers maakt zich niet druk en gaat er van uit dat de leden ook de rest van het geld doneren. „Voor de vrienden is het een leuk idee om eraan mee te betalen", zegt hij. Hij verwacht bovendien een stijging van het ledental, en daarmee een toename van het aantal sponsors. Leden van de WvA steunen Ar cheon financieel en krijgen in ruil daarvoor korting op de en treeprijs. Veel leden zijn vrijwil liger in het park. Vorig jaar hiel den ze ook een sponsoractie, om het Romeinse huis Voor burg met dakpannen te kunnen bedekken. door Judy Nihof zoeterwoude - Van rages en trends worden ze bij café De Meester in Zoeterwoude niet warm of koud. „Wij zijn vrij be houdend en dat is ook onze kracht," zegt Yvonne van der Geest die de dorpskroeg met haar broer Guus runt. „Elke trend volgen doen we niet. Al die hippe drankjes bijvoor beeld, daar doen we niet aan mee. Loungen? Nee, dat past niet bij ons en niet bij onze for mule. Ik zie het al: dat we hier van die grote banken neerzet ten en zweverige muziek gaan draaien. De mensen zullen vra gen of we gek geworden zijn." Tien jaar bestaat het café aan de Zuidbuurtseweg in septem ber. Om dat te vieren staan er van 29 augustus tot en met 10 september allerlei feestelijke activiteiten op het programma, zoals een smartlappenavond, een Italiaanse proeverij, een bokswedstrijd met Arnold Van- derlijde en een modeshow. In de feestweek valt ook Het Zoeterwouds Open, het jaarlijks terugkerende open podium voor bandjes. Voorwaarde voor deelname is dat ten minste één bandlid uit Zoeterwoude komt. Het evenement heeft altijd een aantrekkingskracht op zowel publiek als bands. Vorig jaar kwamen er 600 700 bezoekers op af. Ook aan bands is nooit gebrek. „We hebben er in de laant nog niet eens bekendheid aan gegeven en er hebben zich alweer dertien bands aange meld", zegt Yvonne. „Voor bandjes is het natuurlijk ook een hartstikke leuk evenement. Ze staan voor een volle zaal en het maakt niet uit of het vals is of uit de maat. Een feest wordt het toch wel." Met de opening van café De Meester ging in 1993 een lang gekoesterde wens van Jan van der Geest in vervulling. De va der van Yvonne en Guus liep al jaren rond met het idee om za lencentrum Don Bosco uit te breiden met een café in de aan grenzende voormalige school meesterswoning. De verwach ting dat alleen dertigplussers op de dorpskroeg zouden afko men, is niet uitgekomen. „We hebben een leuke groep vaste klanten, maar die ziet er anders uit dan we van tevoren hadden gedacht. Op vrijdagavond zie je met name jongeren, op zater dagavond hebben we een ge mengd publiek en zondag ko men de wat ouderen", aldus Yvonne. Op zondagmiddag is het terras van De Meester het domein van fietsers uit de wijde omgeving. Het café is dan vanaf twaalf uur open. Ook op zaterdagmiddag al om twaalf uur open gaan heeft vol gens de familie Van der Geest geen zin. „We hebben dat een jaar gedaan, maar dat was geen succes. Mensen gaan hier niet op zaterdagmiddag zitten. Dan zitten ze in Leiden op een ter ras." Jan van der Geest, nu 66 jaar, droeg Don Bosco en De Mees ter enkele jaren geleden aan zijn kinderen over. Hij springt nog wel vaak bij. „Het is geen verplichting meer en dat vind ik wel prettig", zegt hij. „Als je 30, 35 jaar in de horeca hebt geze ten, dan heb je je portie wel ge had." Jan van der Geest is 'dik tevreden' over hoe zijn kinde ren het ervan afbrengen. „Ik ge niet ervan als ik langs kom en ik zie dat het er verzorgd uitziet en dat het druk is." Al zou hij bepaalde dingen anders doen. Hij moet soms even slikken als zijn kinderen al het eten weg gooien, dat over is van bruilof ten en partijen. „Mijn vader vindt dat verspilling", zegt Yvonne. „Als ik miskopietjes heb, gooi ik ze weg. Mijn vader knipt die blaadjes in vieren en slaat er een nietje in." De familie Van der Geest prijst zich gelukkig dat er in die tien jaar dat De Meester bestaat nooit trammelant is geweest. „Het loopt nooit uit de hand. Het is altijd gezellig" zegt Jan van der Geest. „Ik heb één keer iemand de deur gewezen, om- dat-ie vervelend was. Als je merkt dat er iets dreigt, dan is het zaak om meteen in actie te komen." Zijn dochter knikt. „De mensen weten dat ze bij ons geen zottigheid moeten uit halen. Zo staan we bekend. We staan hier relaxed te werken." vader Jan en dochter Yvonne 'relaxed werken' in De Meester. „Het loopt nooit uit de hand."Foto: Dick Hogewoning ncy Ubert Tei ite )rd iest - Edith Luyten in Oegstgeest weet het zeker, al hebben we een stuk van God in ons. Met el- ra men we die eeuwige, wijze bron." Jammer dat rigtireen die spiritualiteit in zijn leven toelaat, vindt is te betreuren dat de mens zijn talenten niet al- het goede gebruikt. Als het aan Luyten en haar vanten ligt, ondergaat de wereld de komende metamorfose en leert de mensheid bewust te le- aaJ Oegstgeestse gaat daar in elk geval haar best in als ambassadrice van het Nederlandse Huma- am, een wereldwijde organisatie die voortkomt verk van de Amerikaanse schrijver en goeroe Dnald Walsch. new age-watchers hebben hem neergesabeld kritiek: Neale Donald Walsch, de schrijver van enserie waarin gesprekken met God centraal o legt God in 'Een nieuw gesprek met God' uit Hitier toch in de hemel terecht is gekomen. )odschappen vallen niet bij iedereen in goede falsch slaapt er waarschijnlijk geen nacht min- Over de hele wereld lopen mensen achter hem k in Nederland proberen verscheidene werk- tatiegroepen te 'praten met God'. De boeken- reeks, inmiddels een paar jaar oud, gaat nog steeds over de toonbank. Walsch heeft bestsellers op zijn naam staan. De Oegstgeestse Edith Luyten (42 jaar) merkt dat het aantal 'volgelingen' en mensen die meer willen dan alleen de boeken lezen, toeneemt. Vorig jaar leidde ze nog één 'gesprek-met-Godgroep', inmiddels is rond haar een netwerk van twaalf groepen ontstaan. Daar blijft het niet bij. De oud-verpleegkundige, die sinds een jaar of twee als personal coach werkt, voelt zich thuis in de mondiale organisatie van Walsch die de wereld moet inspireren en moet veranderen in een samenleving waarbij Utopia schril afsteekt. „Ik heb mijn bestemming gevonden", zegt ze daarover. Thera peute wil ze zich niet noemen. „Therapie is voor men sen die ziek zijn. Ik geef mensen een steuntje in de rug. Net als je de autorijkunst verder moet ontwikkelen na dat je je rijbewijs hebt gehaald, moet je ook leren je le ven te leven als je eenmaal volwassen bent. Sommigen kunnen wel een steuntje gebruiken." Dus begeleidt ze mensen zowel individueel als in de groepen. Luyten, moeder van twee pubers, is al langere tijd ge ïnteresseerd in een alternatieve en spirituele benade ring van het dagelijks bestaan. Daardoor staat ze ook open voor de levenslessen die Walsch verspreidt. Ze voelt zich zo tot het gedachtegoed aangetrokken dat ze zich officieel bij het spirituele koninkrijk van de schrij ver heeft aangesloten. „Maar ik behoud mijn identi teit", benadrukt ze. „Er zijn mensen die geneigd zijn Walsch letterlijk te nemen. Die plaatsen hem op een voetstuk. Ik heb dat niet." Luyten ziet de Amerikaan niet als haar geestelijk leider, maar benut zijn theorie- en wel omdat ze overtuigd is van de waarde daarvan, zegt ze. Ze is zo geraakt dat ze op haar manier een bij drage wil leveren aan de wereld waarin we leven. „Van geweld naar vrede, van verwarring naar duidelijkheid en van boosheid naar liefde." De vraag is hoe je dat voor elkaar krijgt. Misschien heeft Luyten gelijk en kan het Humanity's team, waar van zij nu Nederlands ambassadeur is, de wereld ver beteren. Vorige maand belegde die organisatie in de Verenigde Staten een bijeenkomst waarop meer dan 700 mensen uit zeker 30 landen aanwezig waren. Luy ten was daarbij en is toen tot coördinator van de Ne derlandse tak benoemd. Op de website www.gesprek- metgod.nl doet ze verslag van haar reis, die is gespon sord door deelnemers van de gespreksgroepen die ze leidt. Ze schrijft: „Dit is de eerste keer dat ik me aan sluit bij een organisatie waar ik helemaal achtersta! Ik ben zelfs zover gegaan dat ik me heb ingeschreven voor een cursus in Portland van 28 december tot en met 20 januari waaraan ik geld voor mijn pensioen en de studie van mijn kinderen besteed." Nu ze terug is in Nederland, bruist ze van energie en plannen. Zo organiseert ze voor 14 september een lan delijke bijeenkomst in Bilthoven. Om samenwerking te zoeken met andere 'wereldverbeteraars' en organisa ties. Verder geeft ze in augustus in België een work shop over emoties. Verbeter de wereld, begin bij jezelf, luidt de tegeltjeswijsheid nog steeds. Ook voor de Oegstgeestse Edith Luyten. Edith Luyten is de Nederlandse ambassadeur van Humanity's Team, een jonge wereldwijde organisatie die het aardse bestaan naar een hoger niveau wil tillen. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11