Afluisteren advocaten gaat door t Valkenburg stroopt de mouwen op Extreme hitte bedreiging voor Alpen r WEER Bergetappe We maken plaats voor nieuwe producten i Leidsch Dagblad Justitie negeert advies CBP Lieve, zachte zwijger Bejaarde in VS maakt dodenrit op drukke markt er maakt taan ng Aldi uis moet nbaar orden ^le cd's zijn tenbron Iterro risten' gen en ier centraal nnaestrada ugge wil den tegen ongeren ibridge ta èrde van iets ireejbepaald door het datlat het brengt Kans op een bui ENTAAR na. .UISTEREN 161 j justitie zijn doorge- Ratxlj het afluisteren van 6 Oprekken van ver- •gertï61 hun advocaten. Dat >m c College Bescherming 7 '35: igevens (CBP). Vol- "DÜege staat het stelsel lemen, registreren en 3' van vertrouwelijke K,ng^ haaks op de bij wet ;d)C||jzondere positie van geravan een beroepsge- 59, jaftappen van deze ge- aria verboden. w'we van het CBP zal de r als muziek in de jen. Strafrechtadvoca- JD zich al jaren aan het openbaar ministerie grote misdaadzaken irekken, die ver iet hun raadslieden leemt en uitwerkt van deze gesprekken de wet niet worden ir de bewijsvoering, jonnen de advoca- isief tegen de afluis- n van politie en jus- Europees Hof voor van de Mens werd ocaten een klacht Ook is het CBP ge- derzoeken of het af strijd is met de Wet g Persoonsgegevens, 'rd luidt bevestigend 'ig van de advoca- !imr~hePPen van Se" bissen verdachten en is soms onvermijde- telefoon van een ver- =Wt getapt, kunnen ui- ok conversaties met j(pat worden geregi- zijn echter voldoende mogelijkheden om te "Cï, dat deze vertrouwe- worden opgenomen jn.'i maar ook notarissen uihebben een beroeps- b®e belangrijk het op- }ir(Vervolgen van misda- kt I is, aan de vertrou- ;r jb van deze beroeps- onnag niet worden ge- valberoepsgeheim moet ineïespecteerd. Daarom \re*trouwelijke commu- i vaken advocaten en hun an Ivaarborgd blijven, ide naaeider m NIJMEGEN - De deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse begonnen vanochtend om vier uur aan de derde etappe. Deze dag staat ook bekend als de zogeheten 'bergetappe'. Het traject voert onder meer door Malden, Mook en Groesbeek. Onderweg passeren de 42.180 overgebleven wandelaars het heuvelachtige gebied ten oosten van Nijmegen. De organi satie kortte gisteren de 40 en 50 kilometer met tien kilometer in vanwege de hitte. On danks de hoge temperatuur deden zich gis teren geen grote problemen voor. Er vielen 1.805 wandelaars uit. In aantal een record, maar procentueel amper meer dan in andere jaren. In totaal is nu 5,9 procent van de wan delaars uitgevallen. Meer over de Vierdaag se, en met name over de regiogenoten die in Nijmegen meelopen, in het regiokatern. Pa gina R3: 'Warm? In 1947 was het pas warm'. Foto: ANP/Vincent Jannink Burgemeester Van der Reijden: Website pas begin van actie voor vliegkamp door Saskia Buitelaar valkenburg - De actie via inter net om steunbetuigingen te verzamelen voor behoud van Marinevliegkamp Valkenburg is pas het begin, zegt burgemees ter Van der Reijden van Valken burg. Het college beraadt zich op verdere stappen om de poli tiek èrtoe te bewegen het vlieg kamp niet te sluiten. In elk geval barst een lobby los zodra de ministers, staatssecre tarissen en Kamerleden terug zijn van strandvakantie of ka melentocht, waarschuwt Van der Reijden. „De website is be doeld als publieksactie. Straks gaan we gericht de 'decision makers' benaderen om duide lijk te maken wat de conse quenties zijn als het vliegkamp dichtgaat." Dat belangengroepen uit eigen initiatief met spandoeken rond de vliegbasis in de weer zijn, is een prima zaak, zegt de burge meester. Maar dat is niet het soort actie dat de gemeente Valkenburg in gedachten heeft. „Ik zal me ook echt niet aan het hek laat ketenen. Ik ben geen actiegroep. Ik ben burgemees ter van een plaats waar de be volking zich verbonden voelt met een vliegkamp, dat voor driekwart op hun grondgebied ligt. Die verbondenheid is er al sinds de oorlog met de Duit sers. Toen zijn veel militairen, ook veel Valkenburgers, gedood in de gevechten om dat vlieg kamp. Die historische band heeft nog steeds een effect op Valkenburg, veel groter dan op Katwijk en Rijnsburg." Om die reden heeft Valkenburg de hulp van de buren ook niet ingeschakeld. „Jos Wienen (burgemeester Katwijk) vond het een prachtig idee, toen ik vertelde over de website. Maar ik heb hem niet gevraagd mee te doen. Ik heb zijn hulp niet nodig, dit is een actie van Val kenburg." Tweetal bekent schietpartij benthuizen - De twee mannen die worden verdacht van het schietincident in Benthuizen afgelopen zondag, waarbij een 15-jarige jongen ernstig ge wond raakte, hebben gisteren bij de voorgeleiding aan de rechter-commissaris hun be trokkenheid bekend. Dat heeft het openbaar ministerie van daag bekendgemaakt. Ook het vuurwapen is gevonden. Pagina R4 Paniek door nep-scholier den haag - Leerlingen en do centen van het Johan de Witt College in Den Haag hebben in juni ten onrechte een onder zoek naar tbc-besmetting on dergaan. Marokkaanse ouders lieten een met open tbc be smette neef, die op bezoek was in Nederland, doorgaan voor hun zoon die wel op de school zat. Salsa-zangeres Celia Cruz dood los angeles - De koningin van de salsa, Celia Cruz (77), is gis teren overleden in haar huis in de Amerikaanse staat New Jer sey. De in Cuba geboren zange res overleed aan een hersentu mor. Begin augustus verschijnt haar laatste cd Regalo de Alma. In februari kreeg ze nog een Grammy Award voor haar al bum La negra tiene tumbao als beste salsa-plaat van het jaar. Cruz verliet Cuba vlak voordat Fidel Castro in 1959 de macht greep. „Castro heeft mij nooit vergeven", aldus Cruz, die haar geboorte-eiland nooit meer mocht bezoeken. Een van haar laatste hits was La vida es un carnaval (Het leven is een car naval). In 1999 en 2000 trad ze op tijdens het North Sea Jazz Festival in Den Haag. Pagina Kunst Cultuur Dat omliggende gemeenten straks eventueel te maken krij gen met huizenbouw op het vliegkampterrein, wil Van der Reijden uitdrukkelijk buiten de discussie houden. Dat is op dit moment een stap te ver. „Ik wil die discussie best aangaan, een andere keer." Hem gaat het nu om andere motieven: het be lang van werkgelegenheid en de veiligheid van gebruikers van het Nederlandse luchtvaartver- keer. Pagina R4: 'Ik kom op voor de bevolking, die verwacht dat ik iets doe' Celia Cruz, vorig jaar september tijdens de uitreiking van de Latin Grammy Awards in Hollywood. Archieffoto: AFP (advertenties) kortingen tot 80% MolAivr 10-21 ut Zo 9-18 ui 0900 235 4532 K0 ioaw-www.IKEA.nl KEI kortingen tot 80% Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl IHA'.'U.-U*j den haag/gpd - Politie en justi tie mogen doorgaan met het af luisteren van vertrouwelijke te lefoongesprekken tussen advo caten en hun cliënten. Het stel selmatig 'tappen' is volgens het ministerie van justitie geoor loofd. Het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP) is na onderzoek van mening dat de huidige afluisterpraktijken 'on rechtmatig' zijn. Uit een vandaag gepubliceerd rapport van de privacywaak- hond blijkt dat justitie op grote schaal telefoongesprekken tus sen advocaten en hun cliënten afluistert, vooral in zware crimi- naliteitszaken. Advocaten zelf spreken van 'tienduizenden ke ren per jaar'. Justitie hanteert een 'sleepnetmethode', waarbij elk gesprek mag worden opge nomen. Volgens het CBP hebben advo caten een bijzondere positie van beroepsgeheimhouders. Daarom mogen politie en justi tie vertrouwelijke communica tie met cliënten niet stelselma tig opnemen en registreren. „Een cliënt moet te allen tijde vertrouwelijk met zijn advocaat kunnen communiceren. Anders vervalt een belangrijke waar borg in ons rechtssysteem," stelt een CBP-zegsman. Een woordvoerder van het mi nisterie bestrijdt dat. „We moe ten alles kunnen tappen. De in houd van een gesprek is bepa lend." Daar hoort ook onbe doelde 'bijvangst' bij. „Pas als blijkt dat het over een concrete zaak gaat, moeten we het ge sprek wissen. Het afgetapt ma teriaal mag dan ook niet ge bruikt worden voor opsporings onderzoek en bewijsvoering voor de rechter." Het CBP hekelt het monopolie van justitie. De officier van jus titie bepaalt immers of een ge sprek ten onrechte is afgeluis terd en gewist moet worden. Advocaten kunnen daardoor moeilijk nagaan of informatie uit z'n gesprek niet stiekem bij de opsporing wordt gebruikt. Volgens de toezichthouder per soonsgegevens moeten opge nomen conversaties met raads lieden in alle gevallen worden vernietigd. Ook stelt het college dat justitie door middel van nummerherkenning kan zien wanneer een cliënt met zijn ad vocaat belt, zodat ze de opna- me-apparatuur kan uitschake len. Het ministerie van justitie wei gert deze aanbevelingen over te nemen, omdat criminelen en 'foute' advocaten er misbruik van zouden kunnen maken. Rustdagen zijn gruwelen van dingen. Renners hangen, verve len zich, doen niets en hopen dat het snel later wordt. Som mige coureurs verafschuwen die dagen. Anderen vinden het heerlijk. Lance Armstrong vlucht voor de horden mensen die hem in Montpellier alleen maar willen aanraken. Zien mag nog net, voor de rest: fuck Off- Ergens in een wat uitgewoond snelweghotelletje huist de Tele- komploeg. Waar je wellicht felle Duitse tiichtigkeit verwacht, is het hier vriendelijk en bijna zacht. Je kan hier renners aan spreken en ze antwoorden je ook nog. Persmensen roken en drinken hun eerste pilsjes weg, de ploegleider lacht en groet bekenden en de nummer twee van het algemeen klassement, de Kazak Alexander Vinokoer- ov, is de liefste, zachtste mens ter wereld. Hij neemt de tijd voor een ieder en met zijn zachte stem penseelt hij kleine zelfportretjes naar camera's en blocnotes. Andere renners eten, lachen wat, bellen met huis en dollen met diensters. Ergens is een Italiaanse renner door een glasplaat van een tafel gevallen: het hotelpersoneel wil alleen maar een handtekening van de coureur, de scherven blijven als bewijs van de rust dag. Ik zit en kijk, krijg een lek kere koffie aangeboden en ver baas me over de nummer twee van de Tour. Hotelgasten lopen langs hem of hij niet bestaat en toch staat hij op het punt groot meester Armstrong aan te val len. Vinokoerov is een gevoelig mens, hij lacht zelden, maar glimlacht wel veel naar mensen rond hem; het is een bestorven lach met inhoud. Hij eet rustig, leest tegelijkertijd een krant, beantwoordt zijn gsm en praat, heel soms, met een ploeggenoot. Minutenlang doe ik niets anders dan hem bekijken. Een man met een missie. Hij, de grote onbekende uit een onmetelijk ver weg gele gen land, weet dat hij de Tour een nieuw gezicht kan geven. Hij weet dat hij nooit een grote ronde bij de besten gereden heeft, hij onderkent zijn gebrek aan ervaring in beslissende tijd ritten, maar hij is zichzelf. Kalm, zacht, bijna oneindig diep in zijn gedachten die hij heel, heel vaak voor zich houdt. Deze rustdag levert me de zachtste zwijger ooit op; een bijna sacrale dag. Mart Smeets Leidsch INTERNET: www.leidschdagblad.nl donderdag 17 juli 2003 Dagblad nr. 43284 los X DE ANDERE JUWELIER Maarsmanslecg 21 (naast V D) Centnim Leiden Tel. 071-5120778 nr. 43284 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 rda( santa monica/afp - Een 86-jari- ge Californische automobilist heeft gisteren zeker negen mensen doodgereden toen hij de controle over zijn auto ver loor en met hoge snelheid een drukbezochte markt opraasde. Volgens de politie zijn minstens 54 mensen gewond geraakt, van wie vijftien zeer zwaar. On der de doden is een kind van drie jaar. Het ongeluk gebeurde op de markt in een chique wijk van Santa Monica, vlaicbij Los An geles. Volgens ooggetuigen kwam de auto van de bejaarde man pas tot stilstand toen een slachtoffer op de voorruit be landde. De bestuurder van de auto is op het politiebureau onderzocht op drank- of drugsgebruik. Daarvan bleek geen sprake.Vol- gens de politie heeft de hoog bejaarde bestuurder mogelijk het gaspedaal verwisseld met de rem. OPGERICHT 1 MAART 1860 genève/gpd-anp - Het Alpenge bied zucht al weken onder een ongewone hitte, die ernstige en soms zelfs ondenkbare gevol gen blijkt te hebben voor het te re ecosysteem in de bergen. Zo brokkelt de vierenhalve kilome ter hoge Matterhom, Zwitser- lands meest symbolische berg, letterlijk af door de warmte. Door de langste hittegolf sinds mensenheugenis kwam dins dag op 3400 meter hoogte een deel van de rotswand los, waar door de traditionele klimroute naar de top door tonnen rots blokken werd geblokkeerd. On geveer negentig alpinisten be vonden zich in de buurt, maar niemand werd getroffen en de klimmers werden door helikop ters van de berghelling geplukt. Normaal zijn de fragiele rots wanden op deze hoogte het he le jaar door verankerd in per manente sneeuw- en ijslagen. Maar de nul-gradengrens ligt nu boven de 4000 meter, waar door de 'permafrost' letterlijk als sneeuw voor de zon ver dwijnt. „De permafrost houdt bergen als de Matterhom, de Jungfrau en de Eiger Nordwand bijeen. Het ijs fungeert als een soort cement voor instabiele, hoog gelegen bergwanden", legt glet- (advertentie) sjerdeskundige Wilfried Haberli van de Universiteit van Zürich uit. „Maar met deze hittegolf is het net alsof je de deur van je koelkast open laat staan. Het ijs verandert in stromend water, dat het gesteente loswoelt." De gletsjers, die door de kli maatverwarming toch al jaar lijks inkrimpen, lopen eveneens groot gevaar. Eergisteren bra ken bij Grindelwald massieve ijsbrokken af van een gletsjer tong boven een bergriviertje. Het ijs kwam in de stroom te recht en veroorzaakte een vloedgolf van twee meter, die dalwaarts naar het meer van Brienz raasde. Een camping werd tijdig geëvacueerd. Ook het aanpalende noorden van Italië wordt steeds sterker getroffen door de hoge tempe ratuur. In de Po-vlakte, de graanschuur van het land, heeft het al drie maanden niet meer geregend. De rivier Po staat op het laagste peil ooit, en daar door dreigen zelfs problemen met de energievoorziening. Electriciteitscentrales hebben water nodig om energie te kun nen leveren, en er zijn er in middels die nog maar op halve capaciteit draaien. Zoals die van Porto Tolle bij Venetië, die voor vijf procent van alle Itali aanse stroom zorgt zorgt. Landbouwminister Alemanno vindt dat de industrie op water moet besparen, zodat de land bouw kan worden geholpen. Die staat staat op de rand van een totale catastrofe, zegt hij. Buurland Oostenrijk kampt met vergelijkbare problemen. Oog sten dreigen te mislukken, en in bepaalde delen van het land, zoals het westelijke Voralberg, is er geen water om aan de koeien te geven. De melk is nauwelijks meer te koelen en diervoer wordt schaars. Bron nen, beekjes, en rivieren drogen op tot kleine stroompjes. In zui delijk Oostenrijk is er zó weinig water dat de waterkrachtcen trales niet meer werken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1