ECONOMIE Philips oogst resultaat van besparingen Brussel wil af van misleidende reclame voor voeding Zalm ziet geen probleem in geldshow van SBS6 Verbod op komst van Toename aantal bijstandsuitkeringen vervoer jonge dieren Meeste ontslagen werknemers snel weer aan de bak Nettowinst in tweede kwartaal Droogte in Noord-ltalië Dexia Bank niet van plan leaseverliezers te ontzien pndsten en Iran In het zuidwesten jn drie olievelden ge- samen naar schat- jard vaten bevatten, overigens minder dan de olie uit be- mnen in Iran. Dat it de winning van de van deze velden p.iteringen vergt. Niet- een van de grootste ndsten. dinsdag 15 juli 2003 tbijNMa hampoo populair ;jks tunnel 52, Ondanks de inge- van de Kanaaltun- stijgt het aantal jns op veerboten in se zeehavens. Het 31! ral het vervoer per 3 5 iet Verenigd Konink- let Centraal Bureau 5, tistiek. Vorig jaar l7a' S.000 vrachtauto's ut aan uit het Ver- nkrijk, tegen 360.000 der. Van de wagens irigjaar 250.000 met wagens komen nogal irug, omdat ze voor- wegbrengen. igen Stam it 100 banen Bij uitgeverij ten j Jam verdwijnt een 37'. iet personeelsbe- ""j. oedrijf wil minstens m de 435 banen 1. Het aantal uitgaven, rdt drastisch gesa- heeft financieel di- 'Stoop gisteren ge- _j' lagen Stam is een 13]: ïWolters Kluwer. zette de dochter 5^ half jaar geleden in 1. Een voorgenomen n Sdu in Den Haag 2, laatste moment niet lagen Stam wordt aniseerd, om over twee alsnog ver- irden. J esel één einhoog Marktleider Shell lag de prijs van die- 13. één cent verhoogd. n deze autobrand- 53! ierdoor aan de :n adviesprijs van recht. De prijzen andstoffen zijn de reken al verscheide- irhoogd. Shell ba- s van autobrandstof lonale productnote- prijs van ruwe olie is ;ste punt in vier eland. |- De Consumenten- dt een samenzwe- 4 shampoofabrikan- *(t daarom gisteren 4ingediend bij de Consumentenbond meerdere bedrijven Jtzelfde ontwijkende op vragen over dier- e bond leidt hieruit iderling een afspraak laakt. Het gaat om icter Gamble, Sa- [ersdorf en Guhl. De e Cosmeticavereni- f) reageert 'heel ver ten beetje verbolgen'. Irijven ongeveer het- iord geven, komt n situatie hetzelfde ,tica bevatten grond- verplicht getest jorden met dierproe- ls een woordvoerster. srvanger' cht in EU 1 de veiligheid van s en fietsers te ver- li de Europese Com- f 2006 voor alle ichtwagens en bus- i voorzieningen zoals nger' in de Europe- plicht stellen. Het (en soort vangrail, die pat vallende fietsers achtwagen schui- il wil ook dat alle tussen uitgerust wor- 1 dodehoekspiegel, he ABS-remsysteem, 5iichting en moderne ivoor j zijn - De medewerkers Iterbedrijf Groningen n bonus tegemoet vriendelijker jegens den. Dat is de di- ïet bedrijf overeen- iet het personeel tij- handefingen voor feCAO. De bonus be- erocent van het jaar- ens een woordvoer- jt waterbedrijf is het jnu zeker niet on- ^voor de klanten, iet wel beter. Klanten 4 het waterbedrijf ge- 1 't het rapportcijfer e staat het Groning- p de onderste plaats foglijst van waterbe- Nederland. brussel/anp - De Europese Commissie wil af van mis leidende reclame voor voedingsmiddelen. Als het aan Brussel ligt, zijn vanaf 2005 wervende teksten over de voordelen van minder vette chips of volkorenproduc- len ('goed voor hart en vaten'), als die niet weten schappelijk zijn onderbouwd, niet langer toegestaan. Momenteel bestaan er wel regels tegen dergelijke re clame, maar die zijn zeer uiteenlopend en worden niet echt nageleefd, stelt de woordvoerster van EU-com- missaris Byrne, die over gezondheids- en consumen tenzaken gaat. Na twee jaar praten presenteert de commissie, het dagelijks bestuur van de EU, morgen een voorstel. Ook voedingssupplementen, zoals vita minepillen, vallen eronder. De verantwoordelijke mi nisters en ook het Europees Parlement moeten vervol gens ermee akkoord gaan voor de afspraken daadwer kelijk ingevoerd worden. Hoe goed het ook zou kunnen zijn voor de consument om correcte informatie te krijgen over wat hij eet of drinkt, voor de industrie en de reclamewereld is dit een hard gelag. Er komt waarschijnlijk een krachtige lobby om te proberen de voorstellen aangepast te krijgen. Voor de Europese koepel van drank- en voedingspro ducenten CIAA gaan de voorstellen veel te ver. Produc ten worden echter niet verboden, verzekerde de woordvoerster, en deugdelijke reclame 'over bijvoor beeld hoe goed calcium is voor uw botten', die weten schappelijk klopt, zal geen probleem zijn. Het Europe se voedselbureau krijgt een toezichthoudende rol. Als de voorstellen van kracht worden, moet in Neder land de Warenwet worden aangepast. Het Voedings centrum is alvast blij met het voorstel. „Tot dusver gold een vrijwillige gedragscode. Die heeft zijn nut ge had", vindt een woordvoerster. „Maar er is nog te veel onduidelijkheid voor de consument. Een wettelijke re geling is daarom beter." De Consumentenbond juicht het voorstel toe. De bond voert sinds 2000 campagne tegen kreten die wel de ver koop bevorderen, maar mogelijk niet de gezondheid. Een voorbeeld zijn producten met extra vitamine C: „Daarvan is helemaal niet bewezen dat die gezonder maken". Het voedingsmiddelenconcern Unilever (onder meer Iglo, Ola, Becel en Bertolli) juicht het plan van harte toe. „Je moet geen dingen claimen die je niet kan waarmaken", aldus de woordvoerder. „Wij hebben een regel dat producten met een claim door een onafhan kelijk instituut zijn gestaafd." Het Brits-Nederlandse concern zou graag zien dat in alle Europese landen de zelfde regels gelden. Als dat het geval is, denkt Unile ver, weten alle bedrijven waar zij aan toe zijn. amsterdam/gpd-anp Elektroni caconcern Philips heeft in het tweede kwartaal een nettowinst behaald van 42 miljoen euro, te gen een recordverlies in dezelfde periode van het vorig jaar van ruim 1,36 miljard euro. Bestuursvoorzitter Gerard Klei- sterlee zei vanochtend in een eerste toelichting dat 'het be moedigend is te constateren dat ons veranderingsprogram ma zijn vruchten afwerpt.' Phi lips meldt dat in het eerste half jaar van 2003 in voor 338 mil joen euro is bezuinigd op de kosten, 10 procent meer dan het programma voor het hele jaar vermeldt (300 miljoen eu ro). Ook de voorraden zijn nu gering, met 12,8 procent van de omzet een laagterecord voor een tweede kwartaal. Het bedrijfsresultaat van het elektronicaconcern was in het tweede kwartaal nog wel nega tief: 26 miljoen euro. Dat is on der andere gecompenseerd de verkoop van aandelen in de be drijven ASML en Vivendi Uni versal, wat 78 miljoen euro op leverde. Bovendien wist Philips de verliezen bij Halfgeleiders verder terug te dringen en de den de divisies Medische syste men, Verlichting en DAP (huis houdelijke apparaten en per soonlijke verzorging) het goed. Door lagere consumentenbe stedingen, mede het gevolg van de longziekte SARS, heeft de af deling Consumentenelektroni ca het moeilijk. De omzet van Philips is met 18 procent gedaald tot iets meer dan 6,5 miljard euro. Dat is on der andere het gevolg van de zwakke Amerikaanse dollar en daarmee verbonden valuta's (13 procent), verkoop van be drijfsonderdelen (4 procent.) en lagere consumentenbestedin gen. Zonder het effect van de wisselkoersen zou een omzet stijging van 8 procent zijn ge boekt. De pensioenlasten ste gen met 85 miljoen euro ten opzichte van het tweede kwar taal in 2002 Het recordverlies van het twee de kwartaal van vorig jaar werd vooral veroorzaakt door 1,5 miljard euro aan bijzondere las ten, vooral het afboeken van de waardedaling van het overge nomen Franse bedrijf Vivendi Universal. Er was toen wel sprake van een positief bedrijfs resultaat van 165 miljoen euro, inclusief nettobaten van 96 mil joen euro. piacenza - Een boer inspecteert zijn door droogte geteisterde landerijen in de omge ving van de Noord-Italiaanse stad Piacenza. De droogte die al weken aanhoudt heeft geleid tot een record laagwaterstand van de rivier de Po waarvan veel boeren afhanke lijk zijn voor irrigatie. De droogte heeft inmiddels niet alleen enorme schade aange richt in de landbouw, ook de elektriciteitsvoorziening wordt bedreigd. Foto: AP/Luca Bruno brussel/anp - De Europese Commissie wil het vervoer van jonge dieren over lange afstand verbieden, in het kader van strengere regels voor het ver voer van levende dieren. Vorige maand lekte al uit dat verantwoordelijk EU-commis- saris Byme (volksgezondheid en dierenwelzijn) de duur van diertransporten aan banden wil leggen. Transporten, die nu kunnen oplopen tot 29 uur in clusief rustpauzes, zouden niet langer mogen duren dan negen uur. Na een verplichte rustpau ze van twaalf uur in de daartoe aangepaste vrachtwagens mo gen ze nog eens negen uur wor den vervoerd. Jonge kalveren en lammeren (tot twee weken oud) en biggen (tot vier weken oud) kunnen overigens tot een maximum van vijftig kilometer nog wor den vervoerd. Voor paarden geldt een grens van vier maan den, waarboven ze wel over lange afstand vervoerd mogen worden. De voorstellen worden morgen gepresenteerd. Volgens dieren beschermers wordt het hoog tijd. Jaarlijks worden er twee miljoen dieren kriskras door Europa vervoerd, veelal uren lang opeengepakt zonder ge noeg ventilatie, eten en dun ken. Ze voeren ook aan dat besmet telijke ziektes, zoals de uitbraak van mond- en klauwzeer in 2001 in onder meer Nederland, daarmee kunnen worden te gengegaan. De nieuwe regels moeten, als het aan Byrne ligt, al in 2004 van kracht worden. den haag/gpd - Het aantal bij standsuitkeringen is voor het eerst sinds 1997 gestegen. Voor al mannen onder de 35 jaar doen in toenemende mate een beroep op de bijstand. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek vanmorgen bekend gemaakt. Eind december 2002 werden er 320.000 bijstandsuitkeringen verstrekt, 3.000 meer dan een kwartaal eerder. Nu voor het eerst in vijf jaar het aantal bij standsgerechtigden stijgt, ligt daarmee het omslagpunt negen maanden later dan voor de WW, zo meldt het CBS. Het aantal werkloosheidsuitke ringen gaat niet alleen omhoog, maar stijgt ook sneller. Eind maart 2003 (de onderzoekspe rioden lopen niet gelijk) maak ten 238.000 mensen gebruik van de WW. Gecorrigeerd voor seizoensirivloeden is dat een stijging van elf procent in het eerste kwartaal van dit jaar. Ge meten over een heel jaar zijn er 58.000 WW-gerechtigden bij ge komen, voor het overgrote deel (44.000) mensen jonger dan 45 jaar. Volgens de cijfers van het CBS 'lijkt' de groei van het aantal ar beidsongeschikten te stagne ren. Eind maart waren dat 992.000 (WAO, WAZ en Wa- jong), duizend uitkeringen minder dan een kwartaal eer der. Ten opzichte van een jaar eerder is er nog sprake van een stijging, met 7.000 uitkeringen. Tussen maart 2001 en maart 2002 nam het aantal uitkerin gen wegens arbeidsongeschikt heid nog met 20.000 toe, aldus het CBS. den haag/gpd - Minister Zalm (Financiën) ziet geen reden om in te grijpen in de Geld maakt gelukkig show van SBS6. Bij dit tv-programma worden algeme ne gesprekken over financiële producten afgewisseld met re clameblokken voor die produc ten. De PvdA-kamerleden Cro ne en Heemskerk wilden van de bewindsman weten wat hij vindt van het tv-programma. In het antwoord op de kamervra gen schrijft Zalm ook dat hij niet van plan is gecombineerde producten als beleggingshypo theken en spaarhypotheken te verbieden. Zalm vindt dat consumenten zelf maar moeten opletten bij het aanschaffen van hypothe ken of andere ingewikkelde fi nanciële producten. Iedereen moet begrijpen dat reclames voor dergelijke producten een wervend karakter hebben en dat de informatie niet onafhan kelijk is, aldus Zalm. De be windsman zegt er wel bij dat re clames geen verkeerde voor stelling van zaken mogen ge ven. In de Geld maakt gelukkig show werd op een gegeven moment de suggestie gedaan om de ovenvaarde op een woning vrij te maken door een hogere hy potheek. Het 'extra geld' zou te gen een hogere rente dan de hypotheekrente bij een DSB- bank beleend kunnen worden. Zalm vindt dat de consument die afweging zelf moet maken en dat hij de fiscale gevolgen van te voren moet overzien. Bij zo'n constructie is de rente echter alleen aftrekbaar als de hypotheek(verhoging) wordt aangewend voor de eigen wo ning. Als het geld wordt ge bruikt voor andere zaken, is de rente niet meer aftrekbaar. Zalm laat zich niet uit over de vraag of hij vindt dat sprake van eerlijke en betrouwbare voor lichting in het programma. Of er sprake is van misleidende re clame moet volgens de be windsman per geval beoor deeld worden. Wie zich misleid voelt, kan naar de rechter stap pen. Zalm wijst er ook op dat de consument rekening moet houden met enige overdrijving in reclames. Verder schrijft Zalm aan de PvdA-kamerleden dat hij niet van plan is gecombineerde pro ducten als beleggingshypothe ken en spaarhypotheken te ver bieden. Voor gecombineerde producten met een beleggings component is de financiële bij sluiter voortaan verplicht. Bedrijven gebruiken reorganisaties om lastige mensen de deur uit te werken arnhem/anp - Dexia Bank is niet van plan om klanten die een schuld hebben opgebouwd mét aandelenlease voorlopig te ontzien. Minister Zalm van fi nanciën vroeg het financiële concern onlangs pas op de plaats te maken tot er een op lossing is voor de ruzie tussen Dexia en zijn klanten. De minister vond dat Dexia de incassoprocedures tegen zijn klanten beter kan staken, totdat een arbitragecommissie zich over de problemen met aande lenlease heeft gebogen. Omdat de bank daar niet op ingaat, is de vereniging Payback gisteren een nieuwe actie begonnen. De vereniging roept beleggers in aandelenlease op om onder meer Dexia, incassobureaus en de Tweede Kamer te bestoken met elektronische post, waarin zij hun onvrede uiten. Payback, waarbij zich circa 2000 gedupeerde beleggers hebben aangesloten, wil niet al leen dat Dexia stopt met zijn pogingen om schulden van be leggers te innen. Volgens de vereniging is het ook onterecht dat de beleggers een aanteke ning krijgen bij het Bureau Kre dietregistratie. „Daardoor ko men mensen totaal vast te zit1 ten", aldus Payback-woord voerder P. Koremans. „Ze kun nen geen nieuwe leningen af sluiten en krijgen soms proble men over hun hypotheek." Beleggers in aandelenlease zijn de beurs opgegaan met geleend geld. Door de sluipende beurs krach blijven zij in veel gevallen met schulden zitten. Minister Zalm heeft het Dutch Securities Institute, een onafhankelijke geschillencommissie voor de beurs, gevraagd een oordeel te vellen over de wijze waarop de producten zijn verkocht. Aan de hand van de conclusies kan er een schikking worden voor gesteld aan de financiële con cerns en beleggers. Dexia zegt de resultaten van het onderzoek af te wachten. Tot die tijd blijft het concern geld claimen bij de schuldenaars. „Voor Dexia geldt dat een con tract een contract is", aldus een woordvoerder van de bank. Dexia heeft beleggers eerder soepelere voorwaarden in hun contract aangeboden om de pijn te verzachten. Ongeveer de helft van de Dexia-klanten die in aandelenlease stapten, heeft daarv m gebruik gemaakt. door Sylvia Marmelstein den haag - Ontslagen? Geen pa niek. Volgens het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) blijven de meeste ontslagen mensen niet lang werkloos. Maar voor mensen die ongeschoold werk zoeken of ouder zijn dan vijftig jaar is de kans wel groot dat ze langer dan een jaar zonder werk blijven. Het CWI constateert dat bijna negentig procent van de ontsla gen werknemers momenteel heel snel een nieuwe baan vindt. Zo schreven zich bij de Centra voor Werk en Inkomen tussen januari en juni van dit jaar 432.500 werkzoekenden in, van wie er bijna 380.000 binnen een halfjaar weer aan de slag waren. Paul Donkers, manager bij de Nederlandse tak van 's werelds grootste loopbaanadviesbureau Lee Hecht Harrison merkt dat sinds een jaar grotere aantallen werknemers worden ontslagen. „Zeker drie keer zoveel." Zijn bedrijf zoekt in opdracht van de oude werkgever samen met de ontslagene naar nieuw werk. Ook overspoelt de huidige ont slaggolf nu alle soorten bedrij ven en niet meer met name de ICT. In grote paniek komen ontsla genen bij Donkers binnen. „Nergens voor nodig, want ze krijgen redelijk snel ander werk.'Voor de grootste groep mensen die Lee Hecht Harrison bemiddelt, duurt de zoektocht maximaal zes maanden. „En dat is niet langer dan voor de grote ontslaggolf die een jaar geleden is begonnen." Volgens het CWI stijgt de werk loosheid onder hbo'ers het hardst. Bij sommige ontslagen werknemers is de paniek ge rechtvaardigd. „Voor mensen die ongeschoold werk zoeken, is ontslag een ramp. Alle banen die voor hen geschikt zijn, ver huizen naar lagelonenlanden. Dat gaat in steeds harder tempo door. Op termijn komt er dus ook geen oplossing voor hen. Het probleem wordt alleen maar groter", zegt Donkers. Ook voor ontslagen topmana gers die eenzelfde baan willen, is de markt slecht. Voor ontslagen werknemers die ouder zijn dan vijftig jaar is de kans ook klein dat ze snel een andere baan vinden. „Gemid deld duurt de zoektocht negen tot twaalf maanden. Neder landse werkgevers willen het liefst werknemers aannemen die jonger zijn dan veertig. Ze realiseren zich onvoldoende dat ze zo juist de mensen met een schat aan kennis en erva ring geen kans meer geven." Soms is het de schuld van de oudere zelf dat een nieuwe baan lang op zich laat wachten. „Ze willen perse eenzelfde soort functie terug en een baan waar in ze hetzelfde verdienen. Nieu we werkgevers vinden hen dan te duur. Het is belangrijk dat oudei„ werknemers na ontslag Paul Donkers, manager bij de Nederlandse tak van Lee Hecht Harri son. Foto: GPD opnieuw bekijken wat ze waard zijn voor een nieuwe werkge ver. Bij een ander bedrijf ligt die waarde vaak lager. Mensen die flexibeler zijn, bijvoorbeeld ook een ander soort baan accepte ren of een lager salaris niet erg vinder hebben sneller een nieuwe baan." De werkloosheid onder oude ren stijgt volgens het CWI sinds begin dit jaar driemaal harder dan het gemiddelde. Een op de twintig werkloze baanzoekers (vijf procent) is inmiddels ou der da^v zestig. Een jaar geleden was dat nog drie procent. De toename van de oudere werklo zen komt volgens Frans de Beer, reorganisatiebestuurder bij FNV Bondgenoten, onder andere door de nieuwe metho de die bedrijven gebruiken bij reorganisaties. „Vroeger moes ten de werknemers die als laat ste aangenomen waren er als eerste uit. Nu willen bedrijven dat niet meer." De nieuwe me thode is de zogenoemde 'af spiegelingsmethode' en is ge baseerd op leeftijd. Zowel De Beer als Donkers zien nadelen aan deze manier van reorganiseren. De Beer: „Er ko men meer werknemers op straat die nog weinig kans ma ken op een nieuwe baan. Ook signaleren wij dat bedrijven de methode gebruiken oft mee te sjoemelen. Ze werken er precies die mensen uit die niet zo lek ker liggen, dus waar ze wel eens problemen meer hebben ge had." Jan van den Brink, bestuurder KLM van FNV Bondgenoten, erkent dat deze methode zich leent voor gesjoemel. Bij KLM verdwijnen binnenkort banen volgens het afspiegelingsprinci pe. „We krijgen meldingen bin nen dat KLM nu snel nog men sen overhevelt naar bedrijfson derdelen waar er minder men sen uit hoeven. Dat doen ze dan wellicht om te voorkomen dat de mensen die ze heel graag willen houden worden ontsla gen. Maar de andere kant van He medaille is dus dat anderen automatisch de pineut zijn."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7