REGIO Winkeliers Splinterlaan mogen schade claimen 'Wij krijgen overal de schuld van Motor achter Paardendagen weet niet van ophouden R3 Dorpsapotheker betaalt meningitisinjectie terug installing Winkelhof 'f= gheden dejeugd HOTtN - In Voorschoten irt de LWO weer de ikantie Bezigheden, ten met 16 augustus ctiviteiten van hutten- het Brandweer-, Poli- )-feest. Het program- is verkrijgbaar is bij ek en gemeentehuis. en geteld gstgeest i$t - Studenten van het :ollege Oegstgeest en n de rotaryclub Rhijn- gstgeesl hebben giste- het renovatieplan van lederde Bos van Wijc- i het bomenbestand in iracht. De serviceclub stukje natuur aan de sterstraatweg in Oegst- adopteerd' om het itrekkelijk te maken. dinsdag 15 juli 2003 door Janneke Dijke leiderdorp - De winkeliers aan de Splinterlaan die gedupeerd zijn door de afsluiting van het Zijlkwartier mogen een schade claim indienen bij de gemeente Leiderdorp. Wethouder Roest zegt toe dat hij er een onafhan kelijk bureau naar laat kijken. De winkeliers zijn sceptisch. Zij vra gen al driejaar om financiële compensatie maar vingen tot nu toe bot. Vorig jaar bood Roest de winke liers 5.000 euro voor promotio nele activiteiten aan, maar de winkeliers vonden dat een la chertje. Wat heeft adverteren voor zin, als de wijk afgesloten blijft, stelden zij. De onderne mers hebben ernstig te lijden onder de afsluiting van het Zijlkwartier, die de gemeente een paar jaar geleden doorvoer de. De Van der Valk Bouman- weg werd eenrichtingsverkeer en de zijstraten werden geblok keerd. De winkeliers aan de Splinterlaan raakten hierdoor veel vaste klanten uit de Leidse wijk De Kooi kwijt, evenals de aanloop die zij voorheen kre gen dankzij het voorbij rijdende verkeer. Roest wil nu een einde aan de discussie maken. „Het valt niet te ontkennen dat de onderne mers schade hebben ondervon den van de verkeersmaatrege len. Daarom zeg ik: dien je schadeclaim onderbouwd in, dan laten wij een onafhankelijk bureau er naar kijken." De wet houder is bereid het winkel straatje op te knappen, bijvoor beeld door meer parkeerplaat sen aan te leggen. Verder gaat hij niet, omdat hij de Splinter laan op termijn niet levensvat baar vindt. Dat winkeliers er toch willen blijven, noemt hij ondernemersrisico. De winkeliers weten nog niet of zij 'voor de zoveelste keer' een schadeclaim op papier zetten. „Het exacte bedrag wordt nooit toegekend. Twee jaar geleden deed ik het ook al, en toen zei den ze dat ik met recentere cij fers moest komen. Dat heb ik nu al drie keer gedaan", zegt Jan van der Mark van Bloem- Kado Boetiek Jean-Marie. Voor Carola van Egmond van kapsa lon Haarzaak is het bovendien lastig om haar verloren omzet aan te tonen. „Ik kan dat moei lijk aantonen, omdat ik sinds die tijd twee kinderen heb ge kregen." Van Egmonds colle ga's moesten het gedurende haar verlof met één kapster minder doen. Het aanbod van Roest geldt vooral voor de stoffeerder, de bloemenzaak en de kapsalon. De computerzaak en de bakker zitten er pas sinds kort en ma ken geen kans. Voor snackbar De Splinter ligt het wat anders, vindt Roest. „Die hadden het kunnen weten, dus zij maken misschien weinig kans." Snack bar-eigenaresse Claudy Gran ger vindt dat onzin. „Toen wij deze zaak overnamen was dui delijk dat de verkeerssituatie zou veranderen. Maar wat er zou veranderen, was niet be kend. Het zou misschien een richtingsverkeer worden, maar afsluiten is een heel ander ver haal. Het is maar makkelijk. Ze halen zo het brood uit je mond." Of ze de schadeclaim indienen of niet, de winkeliers blijven sa men met de Kamer van Koop handel en het MKB strijden voor de openstelling van het Zijlkwartier. „De Kamer van Koophandel zegt: wat de be stemming winkels heeft, mag je niet zomaar isoleren", zegt bloemenverkoper Van der Mark. Toch vragen ze zich af of dat werkt. „Ik heb het idee dat ze ons hier weg willen hebben", zegt kapster Van Egmond. „Winkelcentrum Santhorst hebben ze helemaal opgeknapt, en hier doen ze niets. Natuur lijk zorg ik er zelf voor dat men sen me weten te vinden, maar het is fijn als de gemeente een beetje meewerkt." door Nancy Ubert hazerswoude-dorp - De Ha- zerswoudse apotheker Hans Meerburg heeft een manier ge vonden om de kosten terug te betalen die ouders hebben ge maakt toen zij hun kinderen op eigen kosten lieten inenten te gen hersenvliesontsteking. Vol gens Meerburg hebben zijn dorpsgenoten daar recht op. Hij probeert met zijn actie het ministerie van volksgezondheid wakker te schudden, zegt hij. Nadat Hazerswoude-Dorp ruim een jaar geleden werd overrom peld door twee gevallen van hersenvliesontsteking, lieten de inwoners hun kinderen mas saal inenten tegen de dodelijke ziekte. Dat gebeurde op eigen kosten. Zes maanden later be gon de landelijke vaccinatie campagne en hoefde men niet meer voor de entstof te betalen. Apotheker Hans Meerburg vond en vindt het schandalig dat de injecties vorig jaar niet zijn vergoed door het ministe rie. „Mensen moesten maar een paar maanden wachten, werd er gezegd. Logischerwijs wilde niemand wachten nadat twee jongeren meningitis had den opgelopen en één van de twee binnen een dag was over leden." Hij maakt zich nog steeds kwaad over de afstande lijke, harteloze houding die het ministerie tentoonstelde, zegt hij. „We zijn toen behoorlijk in de steek gelaten." Nu heeft Meerburg een manier gevonden om de 604 mensen die de inenting uit eigen zak be kostigden, alsnog terug te beta len. Daarvoor heeft hij mede werking gekregen van zorgver zekeraar Zorg en Zekerheid. Voor twee goedverkopende ge neesmiddelen, een maagzuur- remmer en een cholesterolver lager, zijn sinds kort goedkope re varianten op de markt. De medicijnfabrikanten rekenen hiervoor weliswaar een prijs die maar iets lager ligt dan die van de originele merken, maar zijn wel bereid een flinke korting te geven. Er wordt zelfs meer kor ting gegeven dan de apothekers nodig hebben. De extra omzet die Meerburg met de maag- zuurremmer en de cholesterol verlager draait, wil hij gebrui ken om de meningitisinjectie terug te betalen aan de mensen die de entstof vorig jaar in De Dorpsapotheek in Hazerswou de-Dorp of Benthuizen hebben aangeschaft. Apothekersorganisatie KNMP heeft al enige tijd geleden aan geboden om de opbrengst van de 'alternatieve' geneesmidde len in de kas van het rijk te stor ten. Het ministerie wilde daar niets van weten terwijl zij aan de andere kant steen en been klaagt over de stijgende kosten voor de gezondheidszorg. „Een heel ingewikkeld verhaal", aldus Meerburg, „dat ik niet eens aan mijn cliënten kan uit leggen. We kampen met een sterk verouderd vergoedings systeem. Het ministerie schil dert de apothekers als zakken vullers af en beweert dat de premies omhoog moeten door de hoge medicijnkosten. Dat is pertinent niet waar. Deze kos ten worden vooral veroorzaakt in de ziekenhuizen. Het minis terie eist van ons dat wij kortin gen bedwingen bij de medicijn- fabrikanten, alleen zo hoeven we niet toe te leggen op de me dicijnen die we verkopen. Sinds 1992 kan de minister ons géén kostendekkende vergoeding be talen. Onze beroepsorganisatie ijvert voor een goed en transpa rant vergoedingssysteem." Telkens wordt de apotheker neergezet als een op winstbe- luste ondernemer, terwijl de werkelijkheid anders is, aldus Meerburg. Vandaar dat hij de meningitisinjecties wil vergoe den met het geld dat de goed kopere medicijnen opleveren. „Het ministerie haalt zijn neus op voor de tweehonderd mil joen euro die de merkloze me dicamenten opbrengen, maar eist ondertussen wel 670 mil joen euro van ons terug, omdat ze dat op haar begroting tekort komt. Hier klopt echt helemaal niets van." »p - Een bewaakte fiet- bij winkelcentrum in Leiderdorp kan er volgend jaar zijn, ver- thouder Roest. Hij on- tlt met de Haagse Bicyclette, die enkele fietsenstallingen in de I n trek exploiteert, uder economische za- lert al geruime tijd de [e een bewaakte fietsen- aj,openen in het dorp. h de service onontbeer- riet winkelend publiek, nog wel eens een fiets ur if vernield wordt. Vol- ,g n neemt het plan ïcretere vormen aan. d, italling is plek in een bL de parkeergarage on- vinkelcentrum, onder rei heek en de visboer. 'v icyclette moet een be- 2r ivielstalling plaats bie- 50 tot 200 fietsen. >jt air van stichting Bicy- e de wethouder uiter- r h tember weten of hij er ,p ziet. Wereldhave, de van Winkelhof, is be- anleg van de fietsen- ep! betalen. Wethouder Dc de voorziening gedu- n ïerste vijf jaar subsidi- Ima moet de stalling ïe ledruipen. Naar alle üijkheid worden de waakt door personeel de sociale werkvoor- a Leiden. re plan van Roest om |e. illeen het personeel te ren, maar de stalling ten te zetten, is van verkeert in ernsti- ile problemen en wil ven pas op de plaats rieta Kroft 'Stompwijkers houden niet van rottigheid' van voorpagina zen - Sinds enkele weken hagt itenweide in Benthuizen een igeren uit Zoetermeer en en. Daarvoor stonden ze in een Determeer, bij de Leidse Wal- irdaar werden we steeds weg- ,zegt een Zoetermeerse tiener, irden er honden vergiftigd en ;en wij de schuld van. We krij- il de schuld van. Hier hadden lijk een plek waar we wel rus- n blijven zitten." In de nacht dag op zondag werd op deze ijftienjarige Jeffrey uit Zoeter- rgeschoten. Hij ligt nog steeds insive care. ren hadden enkele dagen eer- gehoord dat er 'boeren op ze en komen'. Met boeren om- i ze de mensen die hun aan- d in het park niet op prijs stel- aar wie verwachtte nou dat ze 1 jachtgeweer kwamen?" Ze 1 de twee verdachten wel. Ze namen en bijnamen en weten en dat de twee broers van in 'niet sporen' en dat ze aan de ant van Benthuizen wonen, l ze voor last van ons hebben, 1 helemaal niet", zegt een jon- enthuizen. f>' wordt aan de ene kant be- vc oor de Omleidingsweg met h /grond aan de overkant. Aan e zijden staan hoge bomen, efccht op de voetbalvelden en 1 Ua's onttrekken. Op een afge- 131 leel van het park lopen wat 31 oals de geiten. Vandaar dat 3t' plaatselijk bekend staat als ïweitje in plaats van de offici- A. van den Bergweide. De az\ staan meest aan de kant van et dingsweg, bij de picknickta- M ermeer is hiervandaan maar Onderden meters verwijderd. n er De Best van welzijn en de- evens loco-burgemeester van ïnte Rijnwoude is deze mid- 1 b shoogte komen nemen. Met rij' ing hoort hij van Melissa, het :usje van Jeffrey, hoe slecht h^haar broer gaat. Een oordeel 1 niet. „Dat is niet aan mij, iel De vrienden van de neergeschoten Jeffrey kwamen gisteren weer naar het geitenweitje in Benthuizen. „Met elkaar kunnen we het beter verwerken." Foto: Mark Lamers maar aan justitie." Nadat hij even met de jongeren heeft gepraat, loopt hij naar de bejaarden- woningen, zo'n honderd meter verder op. Het echtpaar Van der Bijl is duide lijk blij met zijn komst, want ze willen graag hun hart luchten. „Dat je ie mand neerschiet, is niet goed te pra ten", zegt de 74-jarige vrouw. „Maar dat het een keer tot een escalatie zou komen, daar konden we op wachten. Het lijkt wel of het elk jaar erger wordt. Vooral de laatste weken was het erg onrustig. De jongelui scheurde met auto's door het park, op plekken waar kleine kinderen spelen. Tot diep in de nacht schreeuwen ze en komt er van die harde muziek uit de auto's. Zater dagavond was het ook weer zo erg. Ik ging naar mijn bed, maar ben er wel drie, vier keer uit geweest omdat ik niet kon slapen. Op een gegeven mo ment dacht ik dat ik een schot hoorde. Ik ben daarna in slaap gevallen." De andere dag bleek dat het inderdaad goed mis was geweest in de buurt. De hele dag liep er politie rond. „En dan die mannen van de Mobiele Eenheid. Dat was eng. Elke prullenbak leegden ze en ze liepen dwars door alle strui ken en over daken. We zitten hier in een buurt met mensen die in de ne gentig zijn. Reken maar dat dit bedrei gend is voor ze." De ME kamde de omgeving uit, op zoek naar het vuur wapen. Wethouder De Best hoort het allemaal aan. Hij vertelt het echtpaar over de wijkagent die erg actief is in Benthui zen en een goed contact heeft met de jongeren. „Ja, maar zodra hij zich om draait, is de herrie er weer", zegt Van der Bijl. De wethouder vertelt ook dat Benthuizen weer een jongerencen trum krijgt, zodat de jongeren binnen kunnen zitten. Het echtpaar hoopt dat het helpt, maar moet dat nog zien. Eenmaal terug bij de picknicktafel, staat het groepje jongens en meisjes er nog. De band is hecht. Een politie agent op de motor is ook aangescho ven. De jongeren begrijpen dat vooral de mensen in de bejaardenwoningen wel eens overlast van ze heeft. „Maar ze moeten ons ook begrijpen. Wij wil len gezellig bij elkaar zitten, met mu ziek erbij. We staan best ver van de huizen." Ze weten ook van het scheu ren met de auto dwars door het park. „Dat was een jongen van 16 die niet bij ons hoort. Hij had de auto van zijn moeder gepakt. We hebben nog tegen hem gezegd 'doe normaal'. Je verpest het ook voor ons." door Judy Nihof stompwuk - Zijn vrouw vindt dat hij zo langzamerhand maar eens een opvolger moet zoe ken, maar Piet Oliehoek (68) wil nog even doorgaan. De drijven de kracht achter de Stompwijk- se Paardendagen hoopt dat hij over zes jaar het honderdjarig jubileumfeest van Harddraverij Nooit Gedacht nog kan helpen organiseren. „Ik ben gepensio neerd, maar ik wil nog niet he lemaal afgeschreven zijn." De Paardendagen zijn een be grip in Stompwijk en omgeving. Vier dagen lang - dit keer van vrijdag 18 juli tot en met maan dag 21 juli - viert het dorp feest. Het publiek komt uit de hele re gio, met name uit Zoeterwou- de, Nootdorp en Bleiswijk Hoewel de drank 's avonds rij kelijk vloeit, zijn de Paardenda gen altijd zonder incidenten verlopen. „De Stompwijkse jongelui beschermen hun eigen feest", weet Oliehoek. „Ze hou den niet van rottigheid. Mijn vader zei voor de oorlog al: op Stompwijkse feesten worden meer mensen gemaakt dan doodgeslagen." Voor de zeker zeventig vrijwilli gers die bij het evenement be trokken zijn, is de feestvreugde al begonnen. Met hun hulp ver andert het erf van de familie Spruijt deze week in een paar densportterrein met een kermis en een enorme biertent. Het vinden van vrijwilligers voor het opbouwen en afbreken is in Stompwijk geen probleem. Als Oliehoek een oproep in het plaatselijke weekblad De Dorpsketting zet, stromen de aanmeldingen binnen. Na het klussen worden ze beloond met 'een biertje en een bitterbal letje'. Ook Oliehoek helpt met sjouwen, slepen en timmeren. „Ik merk wel dat het fysiek zwaarder wordt. Dat ik er lan ger over doe om dranghekken van de oplegger af te krijgen." Hoewel Oliehoek al 25 jaar de motor achter het evenement is, staat hij niet te springen om zelf in de belangstelling te staan. Hij is maar een van de vele vrijwilli gers, stelt hij met klem. „Ieder één doet zijn best, maar ik sta altijd in de etalage. Terwijl ik niet sta te dringen." Op de foto wil hij alleen als de bejaarde merrie Gerda B. er ook op mag. Gerda B. was de vedette van de jaren tachtig. Vijf keer won ze de ponyrennen. Ze kreeg tien veulens en is inmiddels 33 jaar. Het programma van de Paar dendagen kent een aantal vaste onderdelen, zoals de ponyre nnen en de kortebaandraverij. Elk jaar probeert de organisatie een paar nieuwe attracties te bedenken. Zo kunnen kinderen van zes tot twaalf jaar zaterdag middag op een quad rijden, een motor op vier wielen. Toch moetje volgens Oliehoek als or ganisatie niet proberen om elk jaar een 'nog beter, nog leuker, nog mooier feest' van de grond te tillen. „Het hoeft niet met sprongen omhoog te gaan. Dat is link Het is net als met de economie. De mensen willen steeds meer, meer, meer en op een gegeven moment klapt al les in elkaar. Je moet ervoor zorgen dat je elk jaar een aan Piet Oliehoek hoeft niet zo nodig op de foto, maar samen met de bejaarde merrie Gerda B. wil hij wel. De vedette van de jaren tachtig won vijf keer de ponyrennen. Foto: Mark Lamers trekkelijk programma hebt. Iets extra's doe je alleen met een ju bileum. Met het negentigjarig bestaan van Nooit Gedacht hadden we Ankie van Gruns- ven. Dat was zo mooi. Om het jaar daarop iets op het pro gramma te hebben dat nóg mooier is, is gewoon niet haal baar." Oliehoek is niet bang dat de Paardendagen ophouden te be staan, als hij er niet meer actief bij betrokken is. Het dorp be schikt over genoeg vrijwilligers die de fakkel kunnen overne men. Wat hem wel zorgen baart, is het plan voor de aanleg van een waterreservoir in het startgebied van de korte baandraverij - het hoogtepunt van de Paardendagen. De baan wordt dan zo kort dat de drave rij onmogelijk wordt. Oliehoek heeft al bij de instanties aan de bel getrokken. „Ik heb goede hoop dat die voorziening er gens anders komt. Men heeft steeds meer oog voor onze be langen, heb ik het idee. Gaat het plan toch door, dan zijn we de klos." Paardendagen in het kort Het programma van de Stompwijkse Paardendagen kent meer dan vijftien on derdelen, waarbij aan alle leeftijdsgroepen is gedacht. Vanaf de Kniplaan start vrij dagavond een optocht waar aan de bereden politie, een drumband en de aangespan nen rijtuigen van de Stompr wijkse Blesruiters nteedoen. De volgende dag staan springwedstrijden, dressuur op muziek en ringsteken met aangespannen paarden op het programma Zondag middag rennen razendsnelle pony's om de Dr. Barendse trofee. Topper van de Paar dendagen is de korte baandraverij op maandag middag. Bezoekers die niks met paarden hebben, hoe ven niet te wanhopen. Zij kunnen optredens bijwonen, dansen op de muziek van disco Firefly of meedoen aan een hindernisspel met oude bromfietsen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13