i; LEIDE Scheltema spil Rembrandtjaar een beetje slimmer dan de rest Hoofdpijn, trillende ramen, tevredenheid iige Leidse held in het zonnetje gezet torica Jlisman erleden Lijbrandt Telecom wil groeien in Leidse regio R1 REGIO Complex aan Oude Singel wordt in 2006 bezoekerscentrum Een verwarrend halfuurtje otor achter Mrdendagen 1 stug door roege badgast m kwart over op het strand jLuters uit jven gestolen lij een bedrijf aan de tstraat is afgelopen [ebroken. Men kwam linnen door een rolluik r* tien. Er werd een com- Idscherm meegeno- twerd in een bedrijf Tillem Barentszstraat en. Na een poging een ur open te wrikken, ruit ingeslagen. Uit jfwerden computers men. jp weg tyaatroof •en 33-jarige Voorhou- ermiddag op de Huig- ist het Stadsbouwhuis h ;r geworden van een iTwee nog onbeken- ïs op een scooter re de lopende man en over zijn schouder tas met daarin een :g. Vervolgens reden iin buit weg in de rich- Klokpoort. ij ^°^net I 7 De Leidse sociaal-psy- en historica Annie van Bergen is don- op 78-jarige leeftijd Huisman maakte erJde jaren '90 naam met ^'De Vervolgden, jacht Delftse studenten in iet historische artike- 1 iet studentenverzet in iver de Engelandvaar- lar persoonlijke ge- s speelde bij die on keuze beslist een rol. 11 was zij ook zelf ac- lerierster voor verzets- n Delft en Den Haag. :rde berichten en wa- iracht joodse kinderen srduikadressen. rs Tweede Wereldoorlog Annie Huisman-van iriale psychologie aan siteit van Amsterdam, nd ok promoveerde. Na- zij werkzaam bij ver- l sociaal-psychologi- erzoeksinstituten, zo- IMAWO in Den Haag. n Leiden wonen door elijk met A. Huisman, d rabist beheerder was Studiezaal van U niversiteitsbiblio - rular man overleed al in _Jt echtpaar had geen dinsdag 15 JULI 2003 Timoteus Waarsenburg leiden - Het Scheltemacomplex aan de Oude Singel doet vanaf 2006 dienst als bezoekerscen trum om honderdduizenden toe risten van informatie over Rem brandt en zijn band met Leiden te voorzien. Dat jaar viert de stad op grootse wijze dat Rem brandt van Rijn, de beroemdste zoon van Leiden, 400 jaar gele den aan de Weddesteeg werd geboren. In Leiden zag Rem brandt het licht, luidt het thema van de viering. Behalve het bezoekerscentrum in het Scheltemacomplex, is de gemeente voornemens om een permanente presentatie te ma ken in de Latijnse school aan de Lokhorststraat, waar de jonge Rembrandt onderwijs heeft ge volgd, het Weddesteegplein op te knappen, een stadswande ling langs plekken uit Rem- brandts tijd door Leiden uit te zetten, themamarkten en een expositie van Rembrandts wer ken uit zijn Leidse jaren te or ganiseren. Daarvoor is J. Bol- ten, directrice van de stedelijk museum De lakenhal inmiddels al in overleg met het Rijksmuse um in Amsterdam. Het ministe rie van onderwijs, cultuur en wetenschappen heeft toege zegd de verzekering voor het onderling uitwisselen van kunst, doorgaans de grootste kostenpost voor het organise ren van tentoonstellingen, voor zijn rekening te nemen. Vanmorgen presenteerde wet houder A. Geertsema (econo mische zaken en toerisme) de plannen, waarvoor de gemeen te 1,3 miljoen euro heeft uitge trokken. Dat geld hoopt Geert sema binnen te krijgen door in 2004 en 2005 de toeristenbelas ting met twee euro te verhogen. Volgens de wethouder is voor de viering echter ruim zeven miljoen euro nodig. Het groot ste deel van dat geld zal geïn vesteerd moeten worden door het Leidse bedrijfsleven. „In 2006 moet Rembrandt het nationale thema worden. Lei den en Amsterdam, waar Rem brandt vanaf zijn 26ste woonde en werkte, zullen de organisatie samen doen. Leiden richt zich vooral op de jonge Rembrandt, Amsterdam op de oudere schil der. We willen in de stad een jaar lang festiviteiten organise ren. Een serieuze positionering van Leiden als Rembrandtstad. Maar een lichte 'verdisneyse- ring' vind ik geen bezwaar. Als er behoefte blijkt aan een maandelijkse parade door de stad, is dat ook goed. Uiteinde lijk is het de bedoeling om veel meer toeristen naar Leiden te halen. Rembrandt is daar een perfecte kapstok voor", aldus Geertsema. „Hij is de enige we reldberoemde Leidenaar die een zeer breed publiek aan spreekt. Als we die kans nu la ten liggen, kunnen we hem pas over honderd jaar weer recht zetten." De viering van het Rembrandt jaar in Leiden moet de stad zo wel bekendheid als geld opleve ren. „We hebben berekend dat het Rembrandtjaar ongeveer 300.000 extra toeristen naar Lei den moet trekken en zo'n zeven tot vijftien miljoen euro aan ex tra inkomsten voor de stad moet opleveren. Bovendien zal de viering ongeveer 200 extra arbeidsplaatsen in de stad ople veren", aldus Geertsema. Vorig jaar bezochten 700.000 toeristen de stad. De wethouder verwacht dat Leiden na 2006 met een Rembrandtstempel permanent op de kaart staat als cultuurhistorische trekpleister voor toeristen. „In de daarop volgende jaren zullen jaarlijks ongeveer 200.0000 extra bezoe kers naar Leiden komen en dat zal de stad, voornamelijk de middenstand, gemiddeld elf miljoen euro aan extra inkom sten opleveren. Van de twee honderd extra arbeidsplaatsen blijven er na 2006 ongeveer 140 bestaan." Om zich zeker te stellen van een grote toeloop van bezoe kers uit de hele wereld laat Lei den zich vanaf volgend jaar bij touroperators opnemen als 'Rembrandtstad'. Bovendien verwacht Geertsema ook de in woners van Leiden massaal 'aan Rembrandt' te krijgen. „Als de hele stad gek te krijgen is met de viering van het ontzet uit 1574, moet dat ook lukken met een verjaardag uit 1606." Snel internet en kabel-tv eerste stap Omwonenden en organisatie maken balans op na Werfpop in de Leidse Hout door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Over de Leidse Hout hangt een weeë lucht van bier en urine. De hoeveelheid rom mel die resteert van Werfpop is moedeloos makend. Lege wiet zakjes, pakjes lang vloeipapier voor het draaien van joints, een rastamuts. Af en toe jaagt een windvlaag een regen van plastic bierbekertjes de vijver in. Ralf (16) en Moniek (14), via bureau Halt aan het werk gezet vanwe ge een of andere misstap, staan over hun hark en vuilniszak ge bogen in de hitte. Vreemde din gen hebben ze gevonden in de oceaan van plastic. Spuiten, condooms. Een luier. „Er zijn zwervers langs geweest voor de statiegeldflesjes. Een had al tien euro bij elkaar gescharreld." „Vreselijk", zeggen twee dames die de toestand op het veld in ogenschouw nemen. Ze spre ken schande van de overblijfse len van het popfestival „Verle den week liepen we hier en zei den we nog: wat een mooi veld. En nu dit. Het is tréurig." Een dame uit de Van Slinge- landtlaan, bezig haar planten te begieten, windt zich er minder over op. „Misschien omdat ik wat jonger ben, ofco. Ach, je kan over alles wel moeilijk doen. In het buurtblaadje heb ik gelezen dat de Raadsheren- buurt erg was gekant tegen Werfpop. De mensen zeggen dan: mijn Leidse Houtje gaat eraan, maar dat valt allemaal wel mee. Als ze in de Hout iets organiseren voor studenten, hoor je nooit protesten. Ik heb het er niet zo over gehad met mensen in de straat. Zo vaak zie je de buren niet, hè. Met deze tuinen." Een straatgenoot van haar kijkt zichtbaar vermoeid de wereld in. „Ik heb er nóg hoofdpijn van", verzucht hij. „Het was oorverdovend. Die woofers, of hoe heten die dingen, stonden precies hierheen gericht. En er zat nauwelijks een pauze in. door Wilfred Simons leiden - Het Hillegomse bedrijf Lijbrandt Telecom wil groeien in Leiden. De ondertekening van een contract, gistermiddag in het kantoor van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting aan het Rapenburg, ziet direc teur Martin Koster als een eer ste stap. Tussen september en maart zorgt Koster ervoor dat 3400 studenten in dertien com plexen van de SLS snel internet krijgen, televisie met 59 kanalen en een goedkoop telefoonabon nement. De telecomondeme- mer beschouwt zichzelf, met een all-in-abonnement van 40 euro, als concurrent voor Case- ma en UPC. Lijbrandt Telecom maakt ge bruik van het glasvezelnetwerk dat in de jaren 2000 en 2001 in Leiden is aangelegd. Het bedrijf heeft dit netwerk gekocht. Het is nu alleen in gebruik als knooppunt, om signalen door te verbinden tussen bijvoor beeld Alphen aan den Rijn en Den Haag. Er kan veel meer op, aldus Koster. Eerder kondigde hij al aan dat hij een tv-kanaal beschikbaar wil stellen aan stu denten, die er een eigen zender op kunnen beginnen. Dit idee is door de universiteit enthousi ast ontvangen. Koster lanceert daarbovenop nu het idee van 'wijk-tv'. Het idee is dat er een echt Leids te levisiekanaal komt waarop bij voorbeeld buurtverenigingen hun eigen programma's kun nen uitzenden. Het idee wordt al ten uitvoer gelegd in de Haarlemse wijk Schalkwijk, waar het bedrijf een 'pilot' van 550 abonnees heeft. Het stelt dus nu nog niet zoveel voor, maar komend najaar gaat Lij brandt Telecom 15.000 wonin gen aansluiten voor woningcor poratie Pré Wonen. Dan krijgt plaatselijke televisie een veel groter bereik. Komend najaar gaat Lijbrandt Telecom de woningcorporaties in de Leidse regio benaderen. Met goedkope tarieven voor snel internet, telefoon en televi sie wil het bedrijf de verenigin gen en de huurders overhalen om een abonnement te nemen. Een eerste berisping heeft Lij brandt inmiddels ook ontvan gen. De Programmaraad Haar lem, die de 'pilot' in Schalkwijk in de gaten houdt, verwijt Lij brandt Telecom dat het de ra dioprogramma's AWBC Tama ra, Exit Radio, YAM, Veronica FM en Studio Brussel niet door geeft. en erger nog, dat het niet reageert op verzoeken om op heldering. Koster spreekt van 'een foutje'. „Om eerlijk te zijn, het was op de grote stapel te rechtgekomen. We kunnen ze er binnen een uurtje opzetten." Koster zegt dat Lijbrandt Tele com de komende jaren flink moet groeien om alle ambities waar te maken. door Wim Wegman Het opruimen van de laatste restanten van Werfpop was gisteren in de Leidse Hout in volle gang. Foto: Dick Hogewoning Geen moment rust. Het den dert maar door. Dat hoort niet in een park, het is een rustge bied. Maar het gemeentebe stuur van Leiden is een slecht luisteraar. Als Werfpop hier vol gend jaar komt, zullen we zeker stappen nemen. Dit nooit meer." Een bewoner uit de Fagelstraat heeft het slimmer bekeken. Hij is zondag de stad uit gevlucht. Alleen het staartje van Werfpop heeft hij nog meegemaakt. En eerlijk gezegd, lacht hij, snapt hij niet waar al die mensen op af komen. „Een riedeltje van ze ven tonen twintig minuten her halen, dat is toch geen muziek meer? Vooral die Franse groep, die zich een uur lang in het zweet stond te werken, dat was helemaal niks." En de overlast? Ach, het badka- merraam trilde in de sponnin gen, maar hij vond het 'wel ko misch'. „Als de buurt stappen wil nemen, doe ik niet mee hoor. Het is hier een beetje de goudkust van Leiden, dus ik be grijp de bewoners wel. Maar wat hier gebeurt is toch volko men onschuldig. Ik dacht ook niet dat er veel eh... stimuleren de middelen gebruikt werden. Wél vraag ik me af of ze het po dium niet aan de andere kant van het veld kunnen neerzet ten. Nu hoor je de muziek en een seconde later de echo." Crewmember DJ Opdam (24) loopt tevreden tussen het plas tic strooisel door. Met zwart T- shirt, afgeknipte spijkerbroek en kistjes is hij onmiskenbaar een festivaltijger. En hij is blij. Werfpop was drukker dan ver wacht. „We zeiden tegen me kaar: zonder het zelf te weten zijn we een middelgroot festival geworden. En de locatie? Abso luut beter dan de Garenmarkt. Logistiek gezien zit je daar be ter, maar je mist de sfeer van het park. Als ze ons voorstellen of we hier volgend jaar weer mogen zitten, zeg ik absoluut ja. Wij zijn tevreden, het pu bliek was tevreden en de buurt was... nou ja, niet heel ontevre den. Dat verbaasde mij ook, ik had een hoop tegenstand ver wacht. Ze kwamen kijken en bleven staan voor een praatje. Een dame had een zware ge broken tak; we konden haar helpen met onze vorkheftruck. We willen de buurt te vriend houden, het liefst nodigen we ze uit voor een barbecue. Want als de buurt vet de poot dwars zet, zijn we nergens meer." leiden - Moeten de terrassen in het weekeinde om twee uur dicht, of toch om half twee? Het gaat maar om een half uurtje, op een tijdstip waaraan waar schijnlijk alleen de meest vast beraden buitenzitters hechten. Toch is er enige verwarring over de proef in de weekeinden met latere sluitingstijden voor ter rassen. Die verwarring begon toen vrij dag een advertentie van de ge meente Leiden opdook waarin de burgemeester bekendmaak te dat hij voor terrassen binnen de singels op de vrijdagen en zaterdagen tot 31 augustus een ontheffing gaf tot 01.30 uur. Door de initiatiefnemers van de proef was echter uitgesproken dat de terrassen twee uur lan ger open mochten in het week einde, dus tot 02.00 uur. D66-raadslid P. Bootsma, een van de initiatiefnemers, dacht aanvankelijk een eenvoudige verklaring te hebben voor het half uurtje verschil. Hij ver moedde dat de bediening tot half twee mocht serveren, zodat de terrasbezoekers een half uur hadden om hun drankjes te nuttigen. „Maar de terrassen mogen echt tot 02.00 uur open blijven." Zijn lezing werd vrijdag door een van de gemeentevoorlich- ters gesteund, maar maandag door een andere voorlichter weer met kracht van de hand gewezen. „Het is echt half twee, en geen minuut later. Hore caondernemers moeten zelf maar zien hoe ze het regelen met de bediening, maar om 01.30 uur 's nachts moet het terras leeg zijn. Er is trouwens ook helemaal geen sprake van dat de sluitingstijd naar 02.00 uur zou gaan. Ik heb het nog eens in de raadsverslagen opge zocht, maar dat tijdstip is ner gens genoemd." Dat laatste verbaast P. Laudy weer, raadslid voor de WD en de andere initiatiefnemer voor de proef. „Wij zijn steeds uitge gaan van twee uur. Maar goed, het is de bevoegdheid van de burgemeester om dit te regelen. Half twee is trouwens ook een mooie tijd, hoor. We kunnen ermee leven. Waarom burge meester Lenferink het heeft ge daan? Geen idee. Hij zal er vast wel goede redenen voor heb ben gehad." De woordvoerder van de ge meente Leiden ten slotte - die van half twee - zegt dat de bur gemeester de zaak heeft ver vroegd omdat hij verwachtte dat het laatste half uurtje de meeste kans op overlast geeft. „De initiatiefnemers hadden waarschijnlijk in hun achter hoofd om de openingstijden van de terrassen te laten aan sluiten op het moment dat de kroegen nog mensen mogen binnenlaten. Daar heeft de bur gemeester dus van afgewe- ken.Of hij dat met de initiatief nemers heeft overlegd? Nee, dat is niet gebeurd." (advertentie) .an Berendsen t0 aag aan tien wille ederlanders wat ze o'n >en als ze zien dat een wf tdt aangerand. Negen ujti luden zeggen meteen :n en de dader op te iec elaas is de praktijk 1tvv rs, zo weet men bij de Ale larom werd gister- ;p iet wijkbureau in de de 16-jarige Dave ve eiden in de bloeme- Hij zorgde er zater- de 5 juli samen met een en >r dat een 24-jarige va ampen op de Broek- Merenwijk achter de Be1 im op verdenking van "t avond samen met (17) uit Leiderdorp, Jc :n een vriendin op an: £iden om iets te igit en. Ter hoogte van naj reerkazerne aan de na'laan zagen zij een u0 vertelde te zijn aan- 2m| ive en zijn vriend aar- ;ter n moment, sprongen mp oter en gingen achter w an. Een stukje ver- :n ze de man die op s klem, hielden hem egen hem vervolgens larmeerde politie Ig ben ik niet ge- Ruud van Es, teamchef van de politie in Noord, bedankt Dave Dreef voor zijn aandeel in de arrestatie van een aanrander op zaterdag 5 juli in de Merenwijk. Foto: Dick Hogewoning weest", aldus Dave, in het da gelijks leven timmerman in de bouw. „Het was wel een grote vent maar hij deed niks. Had hij maar wat gedaan. Het enige wat hij zei was dat hij de dader niet was. Maar in zijn hand had hij nog een bivakmuts." De Kampenaar was eerder die avond vanaf het centraal sta tion zijn slachtoffer, een 35-jari- ge Leidse, op de fiets gevolgd. Toen de vrouw dat merkte ging zij harder fietsen maar de man, die een bivakmuts droeg, kwam naast haar rijden en begon haar te betasten. Door hard te gillen en nog harder te fietsen pro beerde de vrouw te ontkomen en de aandacht van passanten te trekken. Meerdere mensen kwamen haar tegemoet, maar niemand greep in. Even later kwam er nog een fietser voorbij en de vrouw smeekte de man te stoppen en haar te helpen maar ook deze fietser reed 'gewoon' door. Aan haar lijdensweg kwam een eind toen zij inmid dels buiten adem de Gooimeer laan bereikte waar Dave Dreef gelukkig wel handelend optrad. De vermoedelijke dader zit nog steeds vast. „Omdat we hem van meer dingen verdenken", aldus Ruud van Es, teamchef van de politie in Noord. „Hij droeg inderdaad een bivakmuts en had ook een grote steen bij zich. Wie weet wat hij allemaal van plan was. Dat zoeken we momenteel uit en we kijken ook landelijk of hij andere dingen op zijn kerfstok heeft." Van Es overhandigde Dave gis teravond twee cadeaubonnen en twee sporttassen van de po litie. Een set voor Dave, de an dere voor zijn vriend die we gens werkzaamheden niet aan wezig kon zijn. „Wat zij hebben gedaan is dapper", aldus Van Es. „Ingrijpen zonder geweld te gebruikpn. Ik zou graag zien dat we meer van dat soort jongens in de wijk hebben." A H Orange Smart is een bijzonder slimme prepaid. Je bepaalt zelf hoe hoog je beltegoed is: 5,10 of 15 euro. Dit wordt automatisch opgewaardeerd, waardoor je opvallend voordelig belt. En toch heb je geen opzegtermijn. Bovendien blijft met Orange Smart je beltegoed altijd van jou. Bel 06 28670800, kijk op www.orange.nl, of loop eens binnen bij onze Orange shops. TeleCom Today of BelCompany. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl IB

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11