LEIDE Bewoners Langebrug zijn parkeeroverlast zat Leidse student vindt geen aantrekkelijke bijbaan meer Pernix kampt met illegale tennissers na succes Verkerk Leiden-promotie te land, ter zee en in de lucht 8c REGIO Leiden geeft eigenaars brandgevaarlijke panden lik op stuk n overlast itelijke assen oeken naar rtic dat licht n< ft en geleidt Maatregelen ijJen overlast bij ein FC Lisse ond na id rangsfout Een 44-jarige automo- Polen heeft zaterdag- p de Hoge Rijndijk bij i i geen voorrang ver- jg neen tegemoetkomen- scooterrijder (36) uit Deze reed in de zijkant uto en liep verwondin- jjj. ^ie arm en benen op. - De langere ope- len van de terrassen het weekeinde overlast geleid. Afge- rijdag- en zaterdag- iochten de terrassen menstad als proef na 's nachts open Met name op zater- en horeca-eigenaren massaal gehoor, vond was deze proef tot iedereen door- n, vermoedt D66- Bootsma van wie stel voor langere ter- lingstijden afkom- Vrijdagavond, op de vond van de proef 31 augustus duurt, met wat partijgeno- irrassen op om on- en terrasgangers :e te stellen van ere openingstij- dat kwam goed uit, bleek nog wat aarze- ^der ondernemers te ir wat de bedoeling per wanneer. Nog :en had er reke- gehouden dat ze mochten openblij- zaterdagavond an- J veel terrassen ble- tafels en stoelen tot ten staan. De zitjes ichter lang niet alle- zet, omdat de het na tacht veel koeler Uleen op terrassen ^pvarming, zoals die Praethuys op het «kerkplein, bleef het véjoed vol. Bij veel an ken waren de klanten sluitingstijd naar bin- de politie is het eer- kkeinde van de proef «lopen. Er zijn niet :e leidingen van overlast an^ekomen dan gebrui- iar[het weekeind, en de t auitingstijden hebben Vlatt tot meer ongere- kjelen geleid. Aan het dein het zomerseizoen Ivfe de gemeente de s bij bekijkt of deverlen- msh de openingstijden haling vatbaar is. i 'dl ta> ter maandag 14 juli 2003 R1 door Peter Groenendijk leiden - Het aanbod aan bijbaantjes voor studenten in Leiden neemt dras tisch af. Uitzendbureaus moeten steeds vaker studenten teleurstellen, omdat er geen werk is. Studenten zoeken noodgedwongen naar minder populair werk Uitzendbureaus die speciaal voor studenten naar werk zoeken, geven zonder uitzondering aan dat het steeds moeilijker wordt om werk te vinden voor studenten. „Het aanbod is bijzonder schaars", zegt Josien Brummans van ASA Student. „In ver gelijking met voorgaande jaren is het bijzonder rustig. We moeten studen ten steeds vaker teleurstellen. Dan is er helemaal niets. Dat was een paar jaar geleden nog ondenkbaar." Woordvoerders van uitzendbureaus Students for Students en Studenta- lent schetsen hetzelfde beeld. Ook uitzendbureaus die zich niet lou ter op studenten richten, merken de neergang op. Volgens Laura Honders van uitzendbureau Vedior is het aan bod nihil. „Als hier een student bin nenkomt, zeg ik meestal: sorry, we hebben niets voor je. Ik wil niemand valse hoop geven." Alle uitzendbu reaus geven aan dat de economische neergang de oorzaak is van de pro blemen. „Bedrijven bezuinigen hier blijkbaar op", zegt een woordvoerder van uitzendbureau Adecco. „Of ze hebben simpelweg minder werk door de recessie, en hebben daarom geen studenten meer nodig." Door het dalende aanbod aan bijba nen zoeken studenten noodgedwon gen minder populaire baantjes. „Stu denten worden minder kritisch", zegt Brummans van ASA Student. „Voor heen wilde iedere student in een call- centre werken, of in de bediening. Maar ze hebben inmiddels in de ga ten dat het aanbod hard terugloopt, en dus zijn de meesten inmiddels niet te beroerd om in de supermarkt aan de gang te gaan, of in de produc tie. Dat zijn baantjes waarvoor moei lijk mensen te vinden zijn." 'Dit is het begin van de verloedering' Een 34-jarige man uit m g is gistermiddag opge- 'et Herdenking van inslui- gj en huis aan de Kodde- .(j( :man werd betrapt en irop op de vlucht. Even d de politie hem aan ngegracht. trover Mehouden 'e Rotterdamse politie •ren een 21-jarige er Apel aangehouden, verdacht van een be id april op de Heren- eiden. Daar zou hij ren twee mannen van lebben beroofd. Al dd de politie in Breda, ïen aan in verband fde beroving. door Eric-Jan Berendsen leiden - Bewoners van de Lange brug zijn de parkeeroverlast in hun straat spuugzat. Daarnaast pleiten zij voor een betere be scherming van de trottoirs om dat veel automobilisten over de stoep rijden om lossende vracht wagens te kunnen passeren. Daardoor kunnen ze soms hun voordeur nauwelijks in of uit. „Als je niet uitkijkt heb je een motorkap in je knieholtes en loopje de kans datje leven wordt bekort", aldus één van de bewoners. De paaltjes op de Langebrug, van de Pieterskerkchoorsteeg tot de Pieterskerkgracht zijn be gin dit jaar verdwenen nadat de straat in het kader van het pro ject Binnenste Beter was herin gericht. De rest van de Lange brug wordt op termijn paalvrij. Maar de herinrichting heeft vol gens de bewoners averechts ge werkt. Dit ondanks het feit dat er tijdens informatieavonden herhaaldelijk is gewezen op het gevaar van het weghalen van de paaltjes. Zo zou vooral de par keeroverlast toenemen. De ge meente meende toen echter dat er door extra controle geen overlast zou ontstaan. Die overlast is echter onaan vaardbaar groot, menen de be woners. Omdat er nog nauwe lijks verschil is in niveau tussen de verkeersdrempels, trottoirs en het wegdek, is het gemakke lijk om buiten de vakken op de stoep te parkeren pal voor de entree van een aantal huizen. Bovendien is het ook gemakke lijk geworden een lossende vrachtwagen via de stoep te passeren en te hard te rijden. Volgens één van de bewoners is het soms onmogelijk om met een fiets zijn huis uit te gaan, omdat er geparkeerde auto's voor de deur staan. „En soms moet je je langs die auto's wrin gen. Laatst was ik voor het huis bezig, toen ik plotseling een enorm getoeter en gescheld hoorde. De chauffeur van een jeep kon er niet langs en ik kreeg nog een grote bek toe. Want de bestuurders reageren agressief. Daarom wil ik ook niet met mijn naam in de krant. De moraal van het verhaal is dat het hier absoluut onveilig is. Dat geeft veel stress. Je stapt de voordeur uit en voelt de lucht druk van de voorbij scheurende auto's." Daarom pleiten omwonenden voor een betere bescherming van de stoep langs de Lange brug. „Met paaltjes of beton blokken, het maakt niet uit wat er komt te staan. Want auto's die zich langs een lossende vrachtauto wurmen, rijden ook nog eens een keer de stoep en vuilniszakken kapot. Dat is het Foutparkeerders op de stoep van de Langebrug zijn er regelmatig de oorzaak van dat bewoners hun huis niet in of uit kunnen. Foto: PR begin van de verloedering." Vorige week is vergeefs gepro beerd op één dag vijf keer de gemeente te bellen. „Ik mag het misschien niet zeggen maar ik verdenk de gemeente ervan met een dubbele agenda te werken. Aan de ene kant zijn er de plannen om het centrum op te knappen, maar aan de ande re kant gebeurt er helemaal niets aan de wantoestanden op de Langebrug." ,,Als oplossing tegen het wild parkeren is toegezegd dat er in tensief wordt gehandhaafd en dat gebeurt momenteel ook", aldus een woordvoerder van de gemeente. „Intensieve controle moet de oplossing zijn, dat is met de bewoners afgesproken en dat doen we dus ook. Op na der te bepalen moment wordt dat met de buurt geëvalueerd." Het publiek was zaterdag in groten getale naar de Herengracht gekomen voor de opnamen van 'Hoog en Droog'. Foto: Taco van der Eb door Eric-Jan Berendsen leiden - Zenuwachtig is hij niet. Wel heeft hij last van de warmte en een droge keel van de dorst. Bang voor de materiaalkeuring? „Welnee, ze kennen me zo on derhand wel." Die uitspraak is een understatement, want Lei- denaar Vincent van der Walle deed zaterdagmiddag voor de 25ste keer mee aan het televi sieprogramma 'Te Land, ter Zee en in de Lucht' van de Tros. Op het onderdeel Hoog en Droog eindigde hij op de Herengracht als zesde van de 40 deelnemers. En omdat Van der Walle een lustrum vierde, kreeg hij van de gemeente Leiden een bokaal en een bos bloemen. De stemming zit er al goed in rond twaalf uur op de Heren gracht bij de Nieuwe Rijn. Ter wijl de eerste deelnemers aan het onderdeel Spijkerbroekhan gen in het water tuimelen, roert het massaal toegestroomde pu bliek zich danig. Opgezweept door presentator Bert Kuizenga ontstaat er algauw een stem ming die Leiden doorgaans al leen op 3 oktober kent. Het gaat allemaal aan Van der Walle voorbij. De 32-jarige werknemer van De Zijl Bedrij ven (DZB) controleert in de buurt van de startvlonder nog één keer het voertuig waarmee hij hoog en droog over de He rengracht moet komen. Daar toe zijn over het water twee staalkabels gespannen van zo'n 25 meter met een onderlinge afstand van 72 centimeter. Van der Walle heeft een soort skelter gemaakt met twee kleine voor wieltjes van een invalidenwa- gen en twee grotere achterwie len van een kinderfiets. Zonder banden welteverstaan, want de kabels moeten in de velgen passen. „En in plaats van een velglint heb ik om de twee ach terwielen schuurpapier beves tigd", zo verklaart Van der Wal le zijn geheim. Op 31 mei won hij in Gronin gen het onderdeel 'Fiets 'm er in' maar dit is toch anders, zo geeft hij toe. „Tussen de voor- en achterwielen heb ik op het frame een buggystoel gemaakt. Je moet niet te hoog zitten, want het zwaartepunt moet laag liggen. Eigenlijk moet je vol gas naar de overkant, maar aan de andere kant mag je ook weer niet te hard trappen. Want dan verlies je je evenwicht en heb je een nat pak. De truc is de gul den middenweg te vinden." Uiteindelijk wordt hij dus zes de. „En dat vind ik goed,. Het was een mooie dag, veel pu bliek en een goede sfeer. Vol gend jaar kom ik terug met een nieuw ontwerp. Dat doe ik sa men met collega's van de DZB. Die beker en de bloemen van de gemeente vind ik leuk. Ik be schouw het als een soort erken ning. Per slot van rekening maak ik elke keer als ik aan Te Land, Ter Zee en In de Lucht meedoe, reclame voor Leiden." leiden - Eigenaars van brandgevaarlijke panden in Leiden krijgen lik op stuk van de gemeente. Blijkt zo'n gebouw brand gevaarlijk dan wordt het of gesloten of het gebruik wordt beperkt. Dat besloten burgemeester en wethouders onlangs. De gemeente kent vier categorieën pan den. Een gebouw in de categorie levens bedreigend voldoet niet aan de voor schriften van brandveiligheid, bijvoor beeld omdat er geen tweede vluchtmo- gelijkheid is waardoor er bij calamiteiten zeker slachtoffers vallen. B en W willen zulke panden onmiddellijk sluiten of het gebruik beperken. Eigenaars krijgen een week de tijd om het gebouw aan te pas sen. Brandgevaarlijke panden die bij voorbeeld niet over voldoende brand werende plafonds en muren beschikken, waardoor er bij problemen slachtoffers kunnen vallen, worden eveneens geslo ten of in het gebruik beperkt. Eigenaars krijgen hier maximaal vier weken de tijd om aan alle voorschriften te voldoen. In brandonveilige panden verwacht de gemeente bij een ongeluk geen slachtof fers, hoewel zulke gebouwen niet aan de voorschriften voldoen. Dat pand kan worden gesloten, het gebruik kan wor den beperkt of de eigenaar krijgt een dwangsom opgelegd als deze binnen drie maanden niets heeft gedaan om de situatie te verbeteren. Dat is afhankelijk van de grootte en het gebruik van het pand. Brandveilige panden zonder ge bruiksvergunning, zoals cafés, worden of gesloten of de eigenaar wordt een dwangsom opgelegd. Ook dat is afhan kelijk van de grootte en het gebruik van de zaak. door Marijn Kramp leiden - Het succes van Martin Verkerk heeft ook in Leiden- Noord zijn uitwerking niet ge mist. De jongeren uit die wijk zijn, nadat voetbalvereniging Roodenburg de netten uit de doelen had gehaald, massaal overgestapt naar buurman Per nix. Enthousiast door Verkerks triomftocht op Roland Garros spelen zo'n twintig jongens ille gaal op de nieuwe tennisbanen van de korfbalvereniging. De club weet niet goed wat ze met deze niet-betalende gasten aan moet en verwacht dat de ge meente uitkomst biedt. Roodenburg staat 'recreatief medegebruik', zoals dat in be stuurderskringen heet, al jaren toe. Dat houdt in dat de jonge ren uit de buurt gebruik mogen maken van het kunstgrasveld als de leden van Roodenburg er niet op spelen. Het succes daar van moest dit jaar echter wor den beteugeld, legt Raymond Keur van Roodenburg uit. Op sommige avonden waren er wel dertig jongeren aan het spelen, vertelt hij. Dat er wel erg veel zijn voor een kunstgrasveld. De voetbalclub vreesde dat de groep zou uitwijken naar haar net ingezaaide grasvelden. Op advies van het gemeentelijke sportbedrijf haalde Rooden burg voor deze zomer de netten uit de doelen. Met het gewenste resultaat, zegt Keur. „Maar het rare was dat we die jongens gelijk hele maal nergens meer zagen. Niet op hangplekken of in buurthui zen. Ze leken wel verdwenen. Uiteindelijk kwamen we erach ter dat ze, aangestoken door het Verkerk-virus, over het hek van de buren klommen en hun nieuwe tennisvelden voor re creatief medegebruik kraak ten." Net als Roodenburg is ook Per nix bang voor zijn velden, zegt voorzitter Tom van Alphen. „Bovendien kunnen wij het niet verantwoorden naar onze eigen leden. Het lidmaatschap dat onze tennisleden betalen is lou ter voor het gebruik van de ba nen, ze krijgen daar niet zoals bij een voetbalvereniging ook nog eens trainingen en een competitie voor terug. Dan kun je toch niet toestaan dat een baan verderop gratis gebruikt wordt." Misschien ligt dat an ders als je een florerende ten nisclub met honderden leden bent, maar dat is Pernix nog niet. De korfbalvereniging is nog maar net begonnen met de werving van tennisleden. Vorig jaar verhuisde de club van hun oude veld naast de Groenoordhallen naar het nieu we onderkomen in de Tuin van Noord. Van de drie nieuwe korfbalvelden zijn er twee zo aangelegd en belijnd, dat ze ook inzetbaar zijn als tennisvel den; acht in totaal. Net als Roo denburg de netten weghalen kan Pernix niet. De tennisnet- ten zitten aan een 12 meter lan ge aluminium balk en zo groot is het materiaalhok van Pernix niet. Het lijkt Van Alphen lastig om de jongens tegen te hou den. „Zo'n hek ben je natuurlijk zo over. En ik vraag me af of het controleren van de tennisbanen hoge prioriteit krijgt van de po litie en gemeente." De gemeen te is immers groot voorstander van dit recreatief medegebruik en stimuleert dit ook bij buur man Roodenburg. De oplossing moet dus ook bij de gemeente komen, meent Van Alphen. Keur is het daar mee eens. „Je kunt de betrok kenheid van sportverenigingen bij de wijk als gemeente best ontwikkelen en stimuleren. Maar dan moet je ook de bege leiding goed regelen. En daar ontbreekt het aan." Toezicht is noodzakelijk om vernielingen op de sportcom plexen te voorkomen. Keur wil dit overigens geen vandalisme noemen. Hij vindt het woord kattekwaad meer recht doen aan het gedrag van de gasten. „Iedereen weet toch hoe dat gaat. Over het algemeen ver loopt het gedisciplineerd. En zo af en toe is er eens ruzie. Een meningsverschil over voetbal of zo. Dan duwen en trekken ze wat en daarbij gaat dan wat ka pot. Daar zit geen kwade opzet bij. Wel is het vervelend voor de club die dit allemaal moet repa reren." De parkwachters die sinds be gin dit jaar actief zijn in het ge bied tussen de Willem de Zwij gerlaan en de Slaaghwijk kun nen dit soort problemen niet voorkomen. Zij surveilleren slechts tot vier uur 's middags, terwijl de jongeren uit de wijk vaak 's avonds pas faan spor ten. Van Keur hoeven er ook niet per se meer parkwachters of politieagenten te worden aangesteld voor dit soort werk. „Zet er een sportopbouwwerker op. Die doet meer dan louter toezicht houden en brengt die gasten nog wat bij. Dat is toch veel constructiever. Keur hoopt dap ook dat de ge meente dit najaar met geld over de burg komt voor dit recreatie ve medegebruik. „Wij willen als sportvereniging best allerlei dingen doen die goed zijn voor het welzijn van de wijk, maar niet tegen elke prijs. We ver wachten dat daar een budget tegenover staat."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7