komt bij Love Berlijn GESPREK VAN DE DAG tijdens viskampioenschapTs Ladan en Laleh Veel bekijks en discussie Massaal afscheid Op vakantie Tienduizenden mensen begeleiden Ladan en Laleh naar hun laatste plaats. Foto: AFP/Behrouz Mehri DAGELIJKS LEVEN TJA... V/»DERJ>flC .HE MENSELIJK |ling zij rechten studeerden. Hoewel zij een vrolijke en gelukkige indruk wekten, wilden zij na 29 jaar sa men niets liever dan gescheiden leven. Ondanks de risico's die aan de scheidingsoperatie kleefden besloten zij die te ondergaan. Na een operatie van ruim vijftig uur in een ziekenhuis in Singapo re overleden zij anderhalf uur na elkaar aan bloe dingen. Nooit eerder was geprobeerd een volwas sen Siamese tweeling met vergroeid hoofd van el kaar los te maken. Ladan en Laleh zijn 29 jaar geworden. Zij hadden in hun testament vastgelegd dat al hun eigen dommen aan blinde kinderen en wezen moeten worden gegeven. AP Is het sport? Is het een hobby? Of is het zin loos geweld ten opzichte van vissen? Langs de boorden van het Noord-Willemskanaal bij Vries werd dit weekeinde tijdens het ne gende Europees Kampioenschap Zoetwa- terhengelen niet alleen veel gevist, maar ook veel gesproken over deze prangende kwesties. Bij de stand van de Dierenbe scherming stonden regelmatig groepjes mensen te discussiëren. Het merendeel van de duizenden toe schouwers kwam echter kijken naar de ver richtingen van de 23 landenteams. Vele honderden hobbyvissers uit het hele land waren afgereisd naar Vries om de kunst van het hengelen af te kijken van de Europese elite onder de vissers. De organisatie schat dat er verdeeld over de twee wedstrijdda gen tussen de 11.000 en 12.000 bezoekers zijn geweest. Achter de 115 hengelaars staat een bordje met daarop hun naam en het land waar voor ze uitkomen. Elk uur wordt hun vangst genoteerd. Het publiek weet zodoende hoe de vlag er bij hangt. En ook hier doet zich het feno meen voor dat iedere visser wel eens mee maakt. Je vangt zelf geen sprotje terwijl de buurman tien meter verderop de ene na de andere vis in zijn net werpt. Zo trekt de En gelsman Sean Ashby zaterdag in het eerste uur 21 vissen op het droge. Even verderop is het lijstje van Darko Juvancic van Slove nië nog blanco. Op de wal wordt het feno meen uitvoerig besproken. „Croatia has bream on 13,5 meters", kraakt het uit een walkie-talkie. Door middel van zogeheten 'bankrunners', een soort spion nen, houden de teams elkaar in de gaten. De captains beslissen wat te doen. De tac tiek aanpassen of het eigen strijdplan blij ven uitvoeren. Eén verkeerde beslissing en je kunt de titel op je buik schrijven. Vanzelfsprekend trekken de Nederlandse deelnemers het meeste volk. Rob Kuil heeft constant honderden fans achter zich staan. Ze zijn bijzonder te spreken over zijn pres taties. Op de gunstige staartplek, helemaal aan het eind van het parkoers, vangt Kuil zaterdag ruim vier kilo vis bij elkaar. Daar mee wordt hij eerste in zijn vak. Peter Tuc- zai (Oostenrijk), Muhamed Sadikaj nië-Herzogovina) en Olexandr Kam (Oekraïne) hebben minder geluk. Bi slaat de weegschaal geen millimeter Zondag heeft Kuil minder geluk. Hij een ongunstige plek en komt tot eer j zame 310 gram. Meer dan een zesti< ^0j„{ plaats in zijn sector levert dat niet o het individuele klassement zakt KuiJjg be derde naar de zestiende positie. .»H« een moeilijke plek. Ik verspeelde not mooie vis. Als ik die had binnengehi |ter was ik vele plaatsen hoger geëindigt mer, maar dat hoort er ook bij", rela Kuil. Harry Kroeze Q( ning uis Eén van de idolen uit mijn jeugd was Stuurman Aart, uit de jongensboeken van K Norel. Hij was verantiuoordelijk voor mijn eerste beroepskeuze: ik zou (zeker na het verschijnen van de roman Vrouwvolk aan boord', van dezelfde auteur) kie zen voor een loopbaan op de grote of wilde vaart. Pas toen duidelijk werd dat een zeemansleven niet te rijmen viel met mijn verlangen om elke avond met het eten thuis te zijn, was dit voornemen uit eindelijk het enige wat ik liet varen. Zelf bleef ik aan wal. Het zou het begin zijn van een levenslan ge worsteling tussen de hang naar avontuur en een aangeboren neiging tot kleinburgerlijkheid. Rond vakantietijd is die worsteling op z'n hevigst. Als je jongere, vrijgezelle collega's met een rugzak ziet afreizen naar Sierra Leone en Liberia om daar te gaan woudlopen met kindsoldaten. Of naar In dia om te bungeejumpen met lepralijders. Of naar Columbia om te helpen met de papaverpluk, op een veldje naast het plaatselijke kantoor van de Drug Enforcement Administration (DEADan is het niet erg sexy om te melden dat je die middag de caravan uit de stalling moet gaan halen. Of het allemaal nog niet erg genoeg is, wijdde het NOS Journaal onlangs op prime time nog een aan tal minuten aan het beroerde imago van de cara van en^in het verlengde daarvan, van de ctyavan- bezitter. Veel beelden van oude mensen die hun sleurhut met behulp van een afstandsbediening op zijn plek zetten, het terrein afbakenen met tuinka bouters en de uitvinding van het vaste bed met an ti- doorligmatras als één van de grootste verworven heden van het moderne kamperen noemden. Een imago-probleem is vaak een pr-probleem. Waar wij dit jaar heengaan op vakantie? Die vraag kun je op tivee manieren beantwoorden. Wij sche pen zaterdagmiddag in op een vrachtboot, varen de Nieuwe Waterweg af, het zeegat uit (net als stuurman Aart). Aan de overkant zien we wel, waar we ons hoofd ten ruste leggen. Niks geregeld, nee, ben je gek. De volgende dag rijden we dwars door Groot-Brittannië, naar een woest gedeelte van de westkust, slaan ons bivak op aan het Bristol Channel, met zicht op het ruige Wales en aan de rand van het uitgestrekte en verlaten Exmoor Na tional Park. We zien wel hoe we ons hier in leven houden. Dat klinkt aanmerkelijk beter dan: Nou, we heb ben dit jaar de Caravan Special van de Stena Line geboekt, kunnen we tussen de vrachtiuagens en de bussen lekker goedkoop mee naar Engeland. Maal tijd aan boord inclusief, ja, maar de broodjes ge haktbal gaan natuurlijk ook mee van huis. We ko men 's avonds om een Wf of acht in Harwich aan CAFRI zette vandaag twee gebody- painte modellen in voor de promotie van het nieuwe logo van dit Zuid- Koreaanse bier dat door de OB Beer Company of South Korea op de markt wordt gebracht. Voor een su permarkt in de hoofdstad Seoul ser veerde het tweetal het bier aan voor bijgangers. In de winkel kost het biertje straks één Amerikaanse dol lar. Foto: AP GILBERT WALKER, een man die werd verdacht van geweldpleging te gen zijn buurvrouw omdat hij de misdaad gepleegd zou hebben on der invloed van jasmijnthee, wordt niet vervolgd. Een rechter in Florida heeft het proces geseponeerd tegen. De 43-jarige Walker dronk tien kop pen jasmijnthee per dag tegen zijn maagklachten. Hij droomde al enige tijd van 'bijbelse gevechten tussen goed en kwaad', aldus zijn advo caat. Op een nacht raakte hij klaar blijkelijk zo in de war van de thee dat hij een mes pakte, naar zijn buurvrouw toeging en haar met ge weld het huis uit joeg. De politie vond hem met een verwilderde uit drukking op zijn gezicht in de ach tertuin, terwijl hij herhaaldelijk riep dat hij gek geworden was. Een toxi coloog verklaarde dat jasmijn een hallucinerende werking kan hebben bij overmatig gebruik. EEN MALEISISCHE MAN heeft zijn penis afgesneden, gefrituurd en op gegeten, meldde de politie zondag. De 34-jarige man had vrijdagavond voordat hij ging slapen een halluci nerend middel genomen en hoorde stemmen die hem opdroegen zijn geslacht op te eten. De man reali seerde zich pas wat hij had gedaan toen hij na enige tijd naar beneden keek en zijn hevig bloedende kruis zag. Hij is in het ziekenhuis opgeno men en verkeert in stabiele toe stand. De man was onlangs ontsla gen uit een afkickcentym. RONALD NAAR gaat verder met zijn juridische strijd over de beklimming van de berg Nanga Parbat in Pakis tan. Nadat hij op 6 juni een kort ge ding had gewonnen tegen zijn vroe gere klimpartner Frank Moll en het ANWB-tijdschrift Op Pad, heeft hij nu zijn pijlen gericht op het televi sieprogramma Zembla. Naar beklom de Nanga Parbat in 1981 en stond in z'n eentje op de 8125 meter hoge top. Bewijzen daarvan heeft hij niet. Desondanks was zijn prestatie meer dan twintig jaar onomstreden, tot Moll en diens medestander Robert Weijdert beweerden dat hij nooit de top heeft bereikt. Naar wil als hij op nieuw zijn gelijk haalt een bodem procedure voor schadevergoeding beginnen.Foto: GPD PAULINE SUTCLIFFE, de zus van de in 1962 overleden 'vijfde Beatle' Stuart Sutcliffe, beweert dat een klap van John Lennon tot de dood van haar broer heeft geleid. Ze stelt dat op basis van het archief van haar broer dat ze binnenkort laat veilen in Londen. Onder de paperassen be vindt zich een schetsboek waaruit een geestelijke aftakeling van Sut cliffe duidelijk wordt. Volgens de zus valt het begin daarvan samen met het moment van de klap van Lennon in oktober 1961. Sutcliffe, die twee jaar in de groep speelde, overleed op 21-jarige leeftijd door een hersenbloeding. Beatles-histori ci hebben altijd aangenomen dat dat een gevolg was van een vecht partij waar Sutcliffe eerder in ver zeild raakte. EEN PLUCHE BEER die is getooid met een grote juweel, heeft op een veiling in de Duitse stad Bamberg 250.000 euro opgeleverd. De zoge heten Paraiba Tournaline-beer draagt een gelijknamige toermalijn, een mineraal van 12,68 karaat. De duur uitgedoste teddybeer was ge taxeerd op 333.000 euro, maar dat had geen veilingbezoeker voor het beestje over. HENNY STOEL heeft zaterdag voor de laatste keer het achtuur Jour naal gepresenteerd. „Een moeilijk moment. Maar ook een goed, zelf gekozen moment", benadrukte Stoel. In haar laatste woorden be dankte ze de kijkers voor grote hoeveelheid brieven, kaarten en e- mails die ze als reactie op haar af scheid ontving. Ze noemde het een voorrecht om het Journaal te mo gen presenteren. Stoel stond erop de kijkers zelf te bedanken. Ze wenste haar opvolger, Sacha de Boer, alle succes. Stoel zal nog één keer op de buis te zien zijn als ze op 15 augustus de jaarlijkse Indië- herdenking presenteert. Ze werkte achttien jaar voor het Journaal. Foto: GPD Zo'n 20.000 mensen hebben zaterdag de begrafe nis bijgewoond van Ladan en Laleh Bijani, de Iraanse Siamese tweeling die eerder deze week overleed tijdens een scheidingsoperatie in Malei sië. De zussen werden in twee aparte graven be graven in hun geboorteplaats Lohrasb. in het zui den van Iran. Mensen kwamen van dorpen en steden uit de omgeving naar Lohrasb om bij de teraardebestel ling te zijn. Op de weg naar Lohrasb stond 's mor gens drie kilometer file. Veel mensen, gekleed in het zwart of traditionele gewaden uit de regio, hadden bloemen meegebracht. De zussen waren op jonge leeftijd uit Lohrasb vertrokken om in Teheran te gaan wonen, waar en moeten dan meteen een camping zoeken. Ja, daar maakte mijn vrouw zich ook al zor gen over. Het is dan toch al laat. Maar bij de tickets zat een A4'tje met de geruststel lende mededeling dat op anderhalve kilo meter van de haven, aan de Low Road, het Dovercourt Caravan Park ligt, waar je op vertoon van je ticket van de Stena Line ook nog eens vijftig procent korting krijgt. De tweede meevaller, na de Caravan Special. De volgende dag - zondag, lekker rustig op de weg - rijden we door naar Ilfracombe in Noord-Devon, naar een camping van de En gelse Caravan Club. Dat zijn inderdaad sobe re natuurcampings, maar maakt u zich om ons vooral geen zorgen. Uit een recent on derzoek van de Wereldomroep blijkt dat wij sinds deze maand officieel tot een minderheidsgroep kunnen worden gere kend. Wij behoren tot de zes procent van de Nederlanders die al zijn levensmid delen meeneemt op vakantie. Ja, we konden er nog wel een imagopro bleempje bij hebben. Kijk ook op www.dickvanderplas.nl Berlijn is zondag aan het bijkomen van de mogelijk laatste Love Para de die de stad heeft meegemaakt. Toen de honderdduizenden schaars geklede ravers zaterdagavond na negen en een half uur de straat verlieten om in dansclubs verder te feesten, begon de stedelijke reini gingsdienst direct met het oprui men van het langs de route achter gebleven afval. Naar schatting too ton, voornamelijk blikjes en flesjes van alcoholische dranken De politie in Berlijn en de aan grenzende deelstaten was in de nacht van zaterdag op zondag massaal op de been voor ver keerscontroles om Love Paradèrs te onderscheppen die onder in vloed van drank per auto naar huis gingen. Ook bij de spoorwe gen waren er politiecontroles, ge richt op xtc en andere drugs. De politie zei zondagochtend dat zij de indruk heeft dat de rotzooi op straat minder erg was dan vroeger omdat er minder bezoe kers zijn geweest en dat de ravers de voorkeur hadden gegeven aan alcohol boven xtc. Mogelijk heeft dat laatste te maken gehad met de intensieve pogingen van de orga nisatoren om drugshandelaren buiten te houden. Het hele para- degebied was met hekken en prik keldraad - in totaal 4,6 kilometer - afgezet en bezoekers moesten zich bij een van de vijftig toe gangspoorten laten controleren. Het kan ook zijn dat de consump tie van alcohol - vooral bier en wodka - het gevolg is van de gro tere toestroom van bezoekers uit het oosten van Europa. Volgens de politie waren er veel minder Duitsers bij het evenement. De organisatoren hadden gere kend op 750.000 bezoekers, maar de politie schat dat er maximaal een half miljoen zijn gekomen. Dat is een derde van het aantal van vier jaar geleden - op het hoogtepunt van de populariteit van technomuziek in Europa. De organisatoren hadden al voor zaterdag laten weten dat het bij een bezoekersaantal van 500.000 of minder moeilijk wordt volgend jaar weer een Love Parade de or ganiseren. Dit jaar was het evenement mogelijk gemaakt door een subsidie van 1,3 miljoen euro door het bureau voor toerisme. De oprichter van de Love Parade, disc- jockey Dr. Motte, zei zondag dat het erop lijkt dat de belang stelling voor de technomuziek en dus voor de Love Parade tanend is. Bovendien is hij er van overtuigd dat Berlijn de Parade liever ziet gaan. ANP De honderdduizen den bezoekers van de Love Parade in Berlijn zorgden naar schat ting voor ruim 100 ton afval, dat giste ren werd verwijderd. Foto's: AP/AFP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2