putch Open, dat ilijjft Van Eijsden SPORT iouness heeft uitstraling en klasse' Ulihrach eist schadevergoeding van ATP S5 ernooidirecteur keert voor één jaar terug «Jtt Emerton verlaat Feyenoord met gemengde gevoelens maandag 14 juli 2003 Martijn van Beeten OOI loze nachten had Piet van O n er niet van. Maar hij izich zeven maanden zor- emaakt over de toekomst e Dutch Open. Geen hoofd- i). <$or, een gapend gat in de - ting. Met kunst- en vlieg- probeerde de toernooidi- pen ir de eindjes aan elkaar te >0 .n. Tot vlak voor het evene- ;de die geldschieter toch nog lain i. Een bedreigd toernooi, andaag is begonnen, heeft EU lucht. ...J ifoort - De Dutch Open, kr Van Eijsden. Een familie- iioi jf. Vorig jaar gaf Piet van n6a< -n het stokje over aan nzoon Marcus Lightfoot. die hield het na één edi- je eerste in Amersfoort, iaii voor gezien. Piet van Eijs- terug, voor één jaar. ienjunt de Hilversummer het v.'Doi, met dochter Wendy wets als rechterhand, zijn opvolg(st)er wil Piet [ijsden nog niets zeggen, de keuze ligt voor de Gul „De Dutch Open blijft in n ral binnen de familie." "k ran Eijsden zit weer wat rh&. er, blaast de sigaretten- L ets kalmer uit. Al is hij ge- ara De zorgen zijn verdwe- oni naar het werk stapelt zich de aanloop naar de twee- itch Open. „Vier jaar lang me niet meer bemoeid e infrastructuur en het is De ingwekkend hoe snel je unl irleert. Bovendien heb ik nei kke dat ik zo a-technisch •em t ben. ISDN, straalverbin- naai, het zegt me allemaal imooi-directeur moest de afgelopen maanden schrapen, meer dan ooit. Zonder hoofd sponsor had Van Eijsden Sportsmanagement de begro ting niet rond kunnen krijgen. Veel VIP-loges zijn nog niet ver kocht, omdat het toernooi dit jaar in de bouwvak valt. „We hebben fors moeten bezuini gen. In Amersfoort is zoveel be drijvigheid en het geld is er echt wel. Maar iedereen blijft erop zitten, uit angst voor nog slech tere economische tijden. We hebben wel honderd bedrijven benaderd voor een loge of een reclamebord. Maar ja, ze moe ten reserves hebben." Die reserves mist de Dutch Open. Zelfs met hoofdsponsor zijn de gaten nog niet helemaal gedicht. „We hebben ontzet tend moeten bezuinigen, zijn daar heel creatief in geweest. We hadden vorig jaar zestien chauffeurs, die allemaal goed werden betaald. Nu zijn we de straat op gegaan, hebben we vutters en AOW'ers benaderd. Die worden niet betaald, maar krijgen bijvoorbeeld elke dag twee kaarten. Kan prima, want zelfs als het op een dag uitver kocht is, blijven stoelen onbe zet" Het vertrek van Lightfoot, die aan een mba-studie op Nyenro- de is begonnen, kwam als een schok voor Van Eijsden. „Het is toch je schoonzoon. Maar hij zag zichzelf niet een leven lang toernooidirecteur zijn. Je moest eens weten hoeveel telefoontjes ik daarna heb gehad. Iedereen dacht die job wel aan te kun nen." Onmogelijk, bezweert Van Eijs den. „Wij doen alles zelf en daar is in Rotterdam en Rosma len geen sprake van. Wereld wijd heb je 85 tot 90 ATP-toer- nooien en bij vier of vijf is de directeur ook eigenaar van het evenement. Ahoy" heeft de rechten van het toernooi in Rotterdam, het Autotron en de KNLTB die van Rosmalen. Vaak zijn de evenementen ook in handen van managementbu reaus. Dan kun je een stootje hebben, is een slecht jaar niet meteen funest. Wij hadden dit jaar toch echt problemen." Aan opgeven denkt Van Eijsden niet. „Ook omdat het meteen het einde zou betekenen van het bedrijf. En ik moet mijn fa milie toch aan het werk hou den. Vaak genoeg ben ik bena derd door managementbureaus die de rechten wilden kopen. Dan zouden ze elders in Euro pa een toernooi kunnen neer zetten. Een paar jaar terug, toen we nog op Amstelpark zaten, heb ik er serieus over nage dacht. Er lag een indrukwek kend bod. Nu is het geen optie, omdat de aanbiedingen nog niet de helft zijn van toen." De nieuwe hoofdsponsor heeft een contract getekend voor een jaar, er is een optie voor volgen de jaren. „Wordt die optie ge licht," zegt Van Eijsden, „dan zijn we uit de problemen. An ders beginnen we weer van voor af aan. Maar wij zijn niet de enigen met moeilijkheden. In Duitsland hebben de toer nooien het ontzettend lastig, de Zuid-Amerikaanse markt ligt op z'n gat." Dat merkt het toernooi, dat merken de tennissers. „Iemand als Juan Carlos Ferrero is voor ons niet te halen. Die vraagt 250.000 euro. Onmogelijk. Met Albert Costa hebben we nog wel contact gehad, maar die Piet van Eijsden: „Vier jaar lang had ik me niet meer bemoeid met de infrastructuur en het is verbazingwekkend hoe snel je dat verleert. Bovendien heb ik de makke dat ik zo a- technisch als wat ben. ISDN, straalverbindingen, het zegt me allemaal niets." Foto: GPD/Anouk Hebing vroeg everieens te veel. We had den ook niet de financiële ruimte om op de wildcards een topper binnen te halen. Nor maal gesproken worden we in december al plat gebeld door managers, die hun spelers wil len slijten. Nu belden ze pas in maart of april. Zij wisten ook wel hoe de vork in de steel zat. Schraalnans is keukenmeester, we hebben amper iets te bie den. De startgelden die we nu betalen zijn nog geen achtste deel van vorig jaar. Een klein bedrag, een extra hotelkamer, dan houdt het op." Piet van Eijsden, decennialang is hij al het gezicht van de Dutch Open. Begonnen in een tijd dat je nog rechtstreeks on derhandelde met tennissers en sponsors, nu aanbeland in een tijdperk van managers en com merciële directeuren. „Het is moeilijker geworden voor me. Ik ben iemand die voor hon derd procent eerlijk is en nog nooit iemand voor een dubbel tje heeft genaaid. Nu maakte ik mee dat Sebastien Grosjean, die een paar jaar terug veel start- geld bij ons kreeg, zich er in de eerste ronde uit liet slaan. En vertrok zonder gedag te zeggen. Die komt er echt niet meer in. Of bedrijven die een sponsorlo- ge hebben en niet betalen, waardoor we zelfs advocaten moeten inschakelen om ons geld te krijgen. Constant op je hoede moeten zijn, daar heb ik het moeilijk mee." Vrezen voor de toekomst doet Van Eijsden niet. „Tennis is hot in Nederland, zeker door de fi naleplaats van Martin Verkerk op Roland Garros. Voor ons is het wachten op betere econo mische tijden, op een beter ge plande bouwvakvakantie. Ik ben een positief ingesteld mens, geloof altijd dat het wel goed zal komen. Natuurlijk had het dit jaar mis kunnen gaan, dat dreigde best. Hadden we misschien naar de bank gemoe ten voor een lening. Maar met een noodscenario hebben we nooit rekening gehouden." Tsjechische tennisser begint helemaal opnieuw na onterechte dopingstraf Aarcel van der Kraan - Zijn laatste wed- roor Feyenoord is er niet ét maar tegen Dirk Kuijt flen. Brett Emerton stond jgialve maand geleden in l(P in zijn eerste bekerfina- jaar eerder keek hij toe eindstrijd om de UEFA tegen Dirk Kuijt met het ende Utrecht moest hij hirig maand afleggen. Het e eteen zijn laatste optre- een rood-wit shirt, istraliër stapte donder- en>ptend de kleedkamer van lord binnen om van de se aanwinst Kuijt en zijn Ws ploeggenoten meteen 5j fscheid te nemen. Want n kwam de mannen g® het nieuws vertellen over (6i ansfer naar Blackburn erdi itsback van Feyenoord Engeland eindelijk zijn in "^koesterde wens in ver gaan. Hij heeft er een g, lucratief contract gete kend. Vanaf de dag dat Emer ton Australië verliet voor een avontuur in Rotterdam-Zuid, wist hij dat hij na een paar jaar naar de Premiership zou willen overstappen. Leeds United, Newcastle Uni ted, Liverpool, Arsenal, Midd lesbrough, Tottenham Hotspur en Aston Villa dongen allemaal naar zijn gunsten. Het werd Blackbum Rovers. Tot het laatste moment heb ben clubs geprobeerd je bin nen te halen. Emerton, die zijn salaris gaat verdubbelen: „Mopt. Op weg naar Blackbum ben ik nog ge beld. Er zijn verschillende po gingen gedaan om mij van ge dachten te doen veranderen. Maar ik had mijn woord gege ven en dat is voor mij veel waard. Ik was al te ver in onder handeling met de mensen van Blackbum Rovers om de boel nog te laten klappen." Leg toch eens uit waarom je nu naar een club in het noord westen van Engeland gaat. Emerton: „Ik wilde niet nog zo'n zomer als vorig jaar. Medio 2002 zag het er naar uit dat ik naar Leeds zou gaan, maar dat is toen niet doorgegaan. Vervol gens brak er een vrij hectische tijd aan, de transfermarkt stort te in elkaar en het werd duide lijk dat ik nog een tijdje bij Fey enoord zou blijven. Helemaal geen probleem, want ik kreeg het hier steeds beter naar mijn zin. Deze zomer kwam Graeme Souness, de manager van Blackbum, bij mij terug. Hij deed een paar jaar geleden ook al een bod op mij. Dat weet nie mand, maar dat is toen door Feyenoord afgewezen. Bij Sou ness heb ik een uitstekend ge voel gekregen. Hij heeft me ver teld over de plannen en de am bities van de club. Het ziet er allemaal goed uit." Maar Souness is een keiharde manager, zeggen ze. Jij bent zijn tegenpool. :on in zijn laatste wedstrijd voor Feyenoord. De bekerfinale tegen FC Utrecht. Foto: Reuters. Emerton: „Ik heb de afgelopen twee dagen heel veel tijd met hem doorgebracht. We hebben over heel veel dingen gespro ken en ik vind hem een man me: uitstraling en klasse. Hij weet wat hij wil, hij heeft goede ideeën over voetbal en hij heeft voor mij een belangrijke rol in gedachten. Ik heb me niet ver veeld." Ga je nu opgelucht of met een zwaar gemoed weg bij Feyen oord? Emerton: „Met gemengde ge voelens. Aan een kant ben ik "happy' dat ik een grote transfer naar Engeland heb afgedwon gen. Het zijn toch weer span nende dagen geworden. Vorige week zondag zat ik nog in het vliegtuig van Australië naar Londen. Vervolgens ben je uren en dagen in onderhandeling over allerlei details. Zelfs nu zit ik nog te wachten op de werk en verblijfsvergunning, die ik als Australiër in Engeland nodig heb. Je moet aan allerlei eisen en voorwaarden voldoen. Maar ik vind het natuurlijk toch ook heel zwaar om deze prach tige club achter te laten. Ik heb me bij Feyenoord pas echt in de kijker kunnen spelen in Eu ropa. Ik heb nieuwe vrienden ontmoet en heel veel meege maakt. Een uur geleden belde Shinji Ono me nog op. Die wil de weten hoe het met mij was, omdat hij me een tijd niet had gezien. Hij is een van mijn bes te vrienden geworden. Ik vind het erg dat hij zo aan het tob ben is met zijn enkel. Hij zal voorlopig niet spelen. Maar die jongen is dus wel weer hartstik ke blij voor mij." De bekerfinale had eigenlijk je hoogtepunt moeten worden? Emerton: „Op finales rust bij mij een vloek, denk ik. Ik heb in de UEFA Cup fantastische wed strijden met Feyenoord ge speeld. In de competitie heb ik ook genoten van de toppers te gen Ajax en PSV. Maar ik baalde natuurlijk van die gemiste UEFA Cup-finale, omdat een grensrechter me vertelde dat ik een bal goed moest leggen. Dan komt de Amstel Cup-finale te gen Utrecht in de eigen Kuip en denk je alles goed te kunnen maken. Nou, ik weet niet hoe snel ik die wedstrijd weer wilde vergeten." Je hebt toch één finale gewon nen deze zomer? Emerton: „Ha, ha. Ja, zo mag je het wel noemen. En wéér een thuiswedstrijd, hè. Ik ben in ju ni in Sydney getrouwd met Sa rah. Nice wedding, nice weather, great honeymoon. Man, het kan voor mij niet meer stuk. Maai- nu gauw naar Blackbum." amersfoort/gpd - Acht maan den onzekerheid, acht maan den zonder tennis, acht maan den woede. Voor Bohdan Ulihrach, ten onrechte veroor deeld wegens dopinggebruik, is een nachtmerrie voorbij. De man uit Praag maakte zaterdag zijn rentree tijdens het kwalifi catietoernooi voor de Dutch Open. Ulihrach genoot in Amersfoort, maar verloor met 7-5 en 6-3 van Nederlander Ed win Kempes. „Mijn goede naam is verwoest, mijn carrière geruïneerd," zegt de 28-jarige Tsjech met een blik die medelijden oproept. Ulihrach werd op 3 oktober in Moskou betrapt op het gebruik van nandrolon, de stof die on der anderen ook atleet Troy Douglas én voetballers als Frank de Boer en Jaap Stam in opspraak bracht. Pas zeven maanden later werd zijn straf, twee jaar schorsing, uitgespro ken. Begin deze maand bleek dat die nandrolon hoogstwaarschijnlijk zat in een voedingssupplement dat door fysiotherapeuten van de spelersvakbond ATP is ver strekt. Zijn schorsing werd ui teraard opgeheven en een boe te van 43000 euro ingetrokken. De ATP is uit voorzorg meteen gestopt met het verstrekken van dit soort middelen. Zijn naam is officieel gezuiverd, maar daar neemt Ulihrach geen genoegen mee. „Maandenlang heb ik bekend gestaan als een bedrieger", zegt de man die in mei 1997 nog 22ste stond op de wereldranglijst. „Vlak voor Ro land Garros wilde ik in Praag weer meedoen aan een challen- gertoemooi, maar ik heb afge zegd. Ik was te bang voor de re acties van andere tennissers. Ik heb toernooien gemist, prijzen geld ook, maar het belangrijkste is dat mijn geloofwaardigheid is aangetast. Het gaat nog maan den, misschien zelfs jaren du ren voor ik dit achter me kan la ten. Daarom wil ik genoegdoe ning van de ATP, een schade vergoeding. De afhandeling laat ik over aan mijn advocaten." Amersfoort kreeg de ware Ulihrach niet te zien en het zal nog een tijd duren eer die te voorschijn komt. „Ik houd er rekening mee dat ik de komen de twee maanden geen wed strijd win. Het ritme is weg, het zelfvertrouwen verdwenen. Dit gaat nog een tijd duren." Ulihrach zat vorig najaar op trainingskamp in het Slowaakse Tatras-gebergte, toen hij werd gebeld door een dopingarts. „Nandrolon, positief, het kwam als een enorme schok. Een paar nachten heb ik niet kunnen sla pen. Ik begreep er helemaal niets van. Ik heb een advocaat in de arm genomen en samen hebben we gezocht naar verkla ringen. Dan ontdek je dat nan- Bohdan Ulihrach: „Mijn goede naam is verwoest, mijn carrière geruïneerd." Foto: GPD/Ronald Kersten drolon lichaamseigen is, dat het kan komen uit varkensvlees. Maar we slaagden er niet in mijn onschuld aan te tonen. Het heeft allemaal belachelijk lang geduurd. We hebben vier maanden moeten wachten op de contra-éxpertise, terwijl dat binnen drie weken moet kun nen." Het wekelijkse bulletin van de ATP bracht redding. „Daarin werd gemeld dat bepaalde pil len niet meer zouden worden verstrekt. Pillen die ik ook ge bruikte. We zijn meteen in actie gekomen, ook omdat zes ande re tennissers eveneens een te hoge nandrolonwaarde had den. Wel heel toevallig. Die oplettendheid bezorgde de man uit Praag een verlenging van zijn tennisloopbaan. ,,A1 heb ik daar nooit aan getwij feld. Ik was bereid om twee jaar te wachten, zou het ook daarna nog proberen. Desnoods in de allerkleinste proftoemooien. Ik was zo kwaad, wilde zo graag eerherstel. Gelukkig heeft het niet zo lang geduurd." Steun kreeg Ulihrach van ziji^ Tsjechische en Slowaakse colle ga's, van de Spaanse topper Alex Corretja die hem opbelde. „En zelfs van medewerkers van de ATP in Monte Carlo. Die wa ren ervan overtuigd dat het een misverstand moest zijn. Ik trainde wel in al die maanden, maar een stuk minder inten sief." Fit is Ulihrach, fysiek althans. Maar de affaire heeft hem ge raakt. Nog altijd is hij woedend. Pillen slikt hij niet meer. „Hooguit een aspirientje tegen hoofdpijn."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19