100 JAAR LUCHTVAART Na de bommen werd het akelig s Van pilotenpet tot zwangerschapsuniform HOOG vliegers Albert Plesman: een weerbarstig genie Schiphol totaal verwoest in Tweede Wereldoorlog De Spin Albert Plesman. Foto: KLM Albert Plesman heeft, mag je rustig zeggen, een staats begrafenis gehad. Wanneer je de foto's bekijkt van zijn laatste tocht, helaas in een lijkwagen en niet in een tweedekker onder de goed moedige wolken, is het als of hier de teraardebestelling van een nationale held plaatsvindt. In een Haagse straat, op afstand gehouden door politieagenten in lan ge jassen, staan drommen mensen eerbiedig langs de kant. Op de foto is geen en kel geluid te horen en dat moet ook in het echt zo zijn geweest, op de kalme tred van de escorterende lijkbe zorgers na. Plesman was een held. Een weerbarstig genie ook. Ge boren in de Leidse Bali- straat als zoon van een hardwerkende middenstan der, richtte hij in 1919 de KLM op. Als tweede luite nant bij het Regiment in fanterie in Amersfoort, had hij hij in 1911 voor het eerst een vlucht gemaakt in een Farm an F-20 met luitenant vlieger Versteegh. Enkele ja ren later haalde hij zijn vliegbrevet-en wist hij met belangrijke zakenlieden als Fentener van Vlissingen, Telders en Colijn de ven nootschap Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij voor Nederland en de Kolo niën uit de grond te stam pen. Plesman mocht voor de burgerluchtvaart een van de zes houten hangars gebrui ken van het militaire vlieg veld dat Schiphol toen nog was. Op 17 mei 1920 landde er het eerste burgervlieg tuig. Dat werd door het pu bliek op applaus onthaald. Over geluidshinder had nie mand het nog. De vliegtui gen waren gewoon een beetje familie van de vogels. Toen Schiphol in de oor logsjaren werd verwoest, sprak Plesman zijn voor keur uit voor een nieuwe lo catie nabij Den Haag. Maar men koos uiteindelijk voor de plek van het huidige Schiphol. Niet omdat die plek nu zo gunstig lag, maar omdat de grond in de Haar lemmermeer destijds voor een appel en een ei van de hand ging. Plesman was een lastige maar inspirerende man. Hij had, zo schrijft het Biogra fisch Woordenboek, een onzichtbare macht over zijn vliegers'. Er wordt be weerd dat deze luchtvaart pionier een elfde gebod aan de tien geboden wilde toe voegen: 'Gij zult per KLM vliegen'. Toen Plesman eens met een aantal mensen zat te verga deren in het KLM-gebouw in Den Haag en de gang van zaken daar danig werd ver stoord door een bloemen verkoper die buiten luid keels zijn tulpen en dahlia's aanprees, stuurde Plesman iemand naar beneden om te man te sommeren zijn wervende activiteiten te sta ken. Dat weigerde de Haag se bloemenkoopman perti nent. 'Laat die vent de kle ren maar krijgen.' Het per soneelslid dat er door Ples man op uit gestuurd was, kwam onvemchterzake te rug. Waarop Plesman hem beval de gehele voorraad van de bloemenhandelaar op te kopen. maandag 14 juli 2oo3 Bombardementen op Schiphol in Kledingverstrekking bij de KLM Sinds de eerste gemotoriseer de vlucht in 1903 zijn er dui zenden verschillende vliegtui gen ontworpen. Een overzicht van de acht markante toestel len uit een geschiedenis van honderd jaar luchtvaart. Van daag: de Fokker Spin. Anthony Fokker bouwde sa men met zijn compagnon Franz von Daum zijn eerste vliegtuig in 1910. Omdat het toestel was gemaakt van hout, cloek en heel veel draad kreeg het vliegtuig de naam 'Spin'. Fokker leerde zichzelf vliegen. Zijn partner Von Daum had minder talent en vloog twee toestellen in puin. Daarop be ëindigde Fokker de samenwer king. Op uitnodiging van zijn vader die in Haarlem woonde maak te Anthony Fokker op 31 au gustus 1911, destijds Koningin nedag, een demonstratie vlucht boven de stad. Onder grote belangstelling steeg Fok ker met zijn Spin op vanaf de Kleverlaan om een rondje te vliegen rond de kerktoren van de oude Baaf op de Grote Markt. Ook verslaggever Jac. C. M. Jr. van Haarlems Dagblad was destijds ter plaatste. „Eerst later, toen hij op 't veld aan de Kleverlaan weer neer daalde, na 7 min. 20 seconden in de lucht te zijn geweest, heeft Fokker ons verteld, dat hij gevlogen had over de stad, waar hij de verbaasde men- schen in de straten en op de pleinen, zag te hoop loopen, ais koeien in een weide, naar hij het uitdrukte. Over de Ko ningstraat en 't Verwulft had hij gevlogen en over 't Rozen- prieel en toen weer terug naar de Kleverlaan, waar hij in een wolk van geestdriftige hoera's kwam neerzweven." De Spin vormde de basis voor Fokkers carrière in de lucht vaart. Hij verkocht twee toe stellen aan het Duitse leger, Duitse edellieden en een rijke Russische dame. De laatste Spin is gebouwd in 1912 of 1913. Coen Springelkamp door Ilse Thoonsen scHiPHOL-oosT - De werkplek van Marjolein de Nood is één grote verkleedkist, jasjes, vest jes, schorten, koffers en petten, allemaal in KLM-blauw, vullen de afdeling kledingverstrekking van de KLM. Alleen ondergoed en schoenen ontbreken. Die worden niet verstrekt door De Nood, maar moeten stewards en stewardessen zelf regelen. Er komt nog heel wat kijken bij het dragen van een uniform. Negen verschillende damesuni formen heeft de KLM gekend voor haar vrouwelijk cabineper soneel. Het huidige, door Nina Ricci ontworpen setje is al in gebruik sinds 1990. De eerste stewardessen serveerden in 1935 de koffie uit in donker blauw, tegen zwart aan. De lengte van de rokken en jasjes varieerde behoorlijk, blijkt uit een snuffeltocht door het kle dingdepot op Schiphol-Oost. Betrouwbaarheid en vriende lijkheid, dat is de uitstraling die de KLM wil. De Nood: „Van daar dat het stewardessenuni form neigt naar degelijkheid.'' Zelf is afdelingshoofd De Nood (28) erg te spreken over het uni form waar de stewardessen van 1971 tot 1975 in werkten: een kort, intussen al hemelsblauw, jackje met overgooier. Een petachtige hoed en het geel- blauwwitgestreepte bloesje ge ven het een vrolijk, zomers aan zien. „Die vind ik zelf het leuk ste", constateert ze. Maar ook de verschillende leren handtas jes uit de vorige eeuw, vierkant en hardblauw, zouden hetnu goed doen in de winkels, peinst ze hardop. „Die zijn weer hele maal hip." Als hoofd kledingverstrekking is ze er verantwoordelijk voor dat er 22.000 van de in totaal 30.000 KLM-personeelsleden in de juiste kleding lopen, van werk- overall tot püotenuniform. Zo'n zestienduizend werknemers lo pen in uniform, namelijk dege nen die rechtstreeks in contact komt met passagiers. Nieuw personeel moet zich bij de balie van het kledingdepot melden om in de juiste maten te wor den gehesen. „Mensen worden hier afgepast. Met een centimeter meten we alle lichaamsmaten op, die ge gevens voeren we in een com putersysteem in en die bere kent dan de juiste maat. Die trekken wij dan uit de rekken", legt De Nood uit. Op de afde ling zijn paskamers en rekken vol paskleding te vinden. „We kijken of iets goed zit en luiste ren naar de persoonlijke voor keur. Als iemand graag iets rui mers of strakkers wil dragen, mag dat." Een net aangenomen stewar dess begint met een uitzet van twee jasjes, twee vestjes, drie rokken, vijf blouses, twee schorten, een winterjas en een regenjas, somt De Nood op. Daarbij komen nog de rang- en naamspeldjes, twee koffers, een handtas en reistas, riem en twee sjaaltjes. „We hebben ver schillende modellen rokken, blouses en sjaals waaruit men sen mogen kiezen." Bij de kledingset krijgt nieuw personeel een handleiding met De Spin boven Haarlem. Foto: Archief Haarlems Dagblad door Oscar Vermeer schiphol - Toen om kwart over drie de laatste groep Amerikaanse bommen werpers in het westen boven de duinen verdween, werd het stil in de polder. Akelig vreemd stil, na die helse oor logssymfonie van kort tevoren. Een ge luidloos vacuüm dat je onpasselijk maakte. Het ooggetuigeverslag van de Vijfhui- zense dagboekschrijver Piet Klaassen spreekt boekdelen. Op 13 december 1943 golfde de bodem van de Haar lemmermeerpolder door de kracht van de Amerikaanse explosies. Ongeveer tweehonderd bommenwerpers maak ten die dag op verwoestende wijze een einde aan vliegveld Schiphol. Van 'Fliegerhorst 561', zoals de Duitse be zetters de luchthaven hadden ge doopt, was weinig meer over dan wat rokende puinhopen. Of, om in de woorden van Piet Klaassen te blijven: Overal op Schiphol brandde het. Het vliegveld was omgeploegd door bom men. Gebouwen en geschutsopstellin- gen waren vernield Het vliegveld was een maanlandschap van kraters geworden. Schiphol, dat in de jaren dertig nog moest beginnen aan haar onstuimige groei, Was in 1940 één van de belang rijkste doelwitten van de eerste Duitse aanvalsgolf. Schiphol werd een grote rol toegedacht in de Duitse luchtver dediging tegen geallieerde aanvallen. De Duitsers stationeerden er de bom menwerpers en de jachtvliegtuigen. In de jaren daarna zou Schiphol uit groeien tot de belangrijkste operatie basis van de Luftwaffe. Op het lucht haventerrein werd flink geïnvesteerd. Nederlanders hielpen, al dan niet ge dwongen, mee met de uitbreiding van het vliegveld. Zo werd de startbaan verlengd tot 1625 meter en kwamen er nieuwe gebouwen, bunkers, reparatie- werkplaatsen en hangars. Tussen de opstelplaatsen en de startbanen wer den rijbanen aangelegd en Schiphol kreeg zelfs een aansluiting op het spoor een aftakking van de lijn Hoofd- dorp-Aalsmeer. Bij Rijsenhout en Vijf huizen werden 'schijnvliegvelden' aangelegd. De Duitsers hoopten dat de bommen hier zouden vallen en niet op het Schipholterrein zelf. Rondom het luchthaventerrein werd afweergeschut geplaatst en in de gehele polder kwa men zoeklichten. Schiphol was tegen het einde van 1942 één van de best toegeruste en best ver dedigde vliegvelden van West-Europa. Dat moest ook wel, want de luchtha ven lag vanaf de Duitse verovering constant onder (geallieerd) vuur. Al op aanval met bommenafwerp 1 veer 100 bommen op vliegvd plaats. Middelmatige sch verliezen. Wreed genoeg ricl bommenregen van 3 novera nodige ellende aan onder bu in de omgeving van Schiphol den. Zo vielen er afzwaaiers i Schipholdijk, in Badhoevedo Havikstraat-Reigerstraat)in dam, en in Aalsmeer. Langs Meerdijk bij Badhoevedorp 1 huizen en een boerderij weg Na de talloze halfslachtige p< slaagden de geallieerden °P af* ber 1943 eindelijk in hun strtr^ een grootscheepse raid do tweehonderd Amerikaanse B menwerpers werd in totaal vi derd ton (780 stuks) aan boni dropt. Het was, tot dan toe ii Tweede Wereldoorlog, het gr aantal B-26's dat op één doe Da gezet De schade op Schiphc enorm. Het vliegveld werd g m verwoest en de Duitsers zag dwongen hun eenheden ter rej[e ken. Alleen een aantal bewa er achter in het gebied. De bezetters gaven zich ech ,j?ste maar gewonnen. Na lichte h ]n js werkzaamheden kon Schipl -)e denteel nog worden gebruil en wijkhaven of tijdelijke uitval pr(j Ook werd de luchthaven ini )ten 1944 ingezet bij aanvallen q yc rijk. Na Dolle Dinsdag (5 set v. 1944) werd het lot van Schip 10p! geld. De Wehrmacht besloot haven systematisch ongesch ken als eventuele geallieerd! plaats. Dat gebeurde met deE lijke Duitse Pünktlichkeit, e den alle gebouwen -inclus» menten- afgebroken. Dagenl ren de dreunen van explosief de wijde omgeving te horenj operatie was grondig voorbe maanden ervoor. Zo kregen4 sers lijsten mee met wat te M bij terugtrekking en hoe dat>- doen. Dergelijke lijsten wai voor andere grote objecten! derlandse zeehavens in Ami Rotterdam. Van Schiphol restte weinig e puinhopen, maar zelfs die v niet veilig. In de hongerwinl ten burgers het terrein af om i bruikbare materialen -voon 4 verzamelen. Begin mei 1945 diezelfde mensen er weer, ir maal om gedropte voedselp op te halen. Op 8 mei name nenllandse Strijdkrachten d over Schiphol over en kon gonnen met het puinruime tweeduizend mensen hielpt mee. Schiphol bleek één vai digst vernielde objecten vai1 derland. 18 en 19 juni 1940 viel de Engelse Roy al Air Force Schiphol voor de eerste maal aan. Alleen al die maand zouden nog dertien aanvallen volgen. Pas vanaf de zomer van 1943 werd het echt menens. In juli, oktober en no vember volgden zware geallieerde aanvallen op Schiphol, maar de resul taten vielen tegen. Zo verschenen op 3 november 72 bommenwerpers boven de Haarlemmermeerse luchthaven. Ze wierpen 255 bommen af, waarvan slechts zeven het juiste doel troffen. Een Duits rapport meldde dan ook: Op 3 november werd in de namiddag een Begin mei 1945 was het druk op Schiphol, na de vier voedseldroppings. Foto: Gemeentearchief Haarlemmermeer Het zomerse KLM-uniform van draagadviezen en stylingtips. Mouwen mogen niet bijvoor beeld niet opgestroopt worden gedragen, panty's moeten huidkleurig zijn, het pakje dient netjes gestreken en vlekvrij te zijn. Make-up blijkt niet ver plicht, maar wordt wel aangera den. Nagellak mag ook, mits in rood- of bruintinten. Haar over de schouders hoort opgestoken te worden, per hand mogen er twee ringen worden gedragen. 1975. Publiciteitsfoto De Nood: „Wij adviseren wat KLM netjes vindt staan, maar de uiteindelijke verantwoorde lijkheid ligt bij de drager. Aan boord is het de purser die per soneel eventueel op kleding kan aanspreken." Proefdragers tes ten nieuwe uniformen eerst uit voordat de KLM de hele kle dinglijn verandert. „Als kleding in de praktijk onhandig zou blijken te zijn, zou het een heel dure grap worden om alles te vernieuwen" Bij de kan iedereen De Nood: „Wij een aankleden, klein of groot is, uniform op maat. "Ik. gere stewardessen J| dacht Voor hen i: gooier met flink" plomatieke De NoolLgT de vraag of deze geit seerd kan worden."]

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10