'De bakker schrijft ook niet alle broden op die hij verkoopt' 12 JULI 2003 ER BIJ Controle voor de taxichauffeur. De inspecties zijn omvangrijk en serieus, maar de taxibranche weet er wel raad mee: 'Die controleurs zien vaak helemaal niet hoe er wordt gerom meld'. Foto: CPD Harmen de Jong Met de invoering van de nieuwe Taxiwet zouden feur en klant beter af zijn. Maar de prijzen stegen en klanten klagen over rijdende taxi's. Chauffeurs nelen op grote schaal. „De akker schrijft ook niet alle eden op die hij verkoopt." door Mayke Calis en Achille Prick Op de taxistandplaats bij het Centraal Station in Utrecht staat een lange rij auto's in de zon. De chauffeurs hangen loom tegen een reling of kletsen met el kaar. Rachid staat vooraan in de rij. Hij laat zijn 'rittenkaart' zien, waar op kilometerstanden, ritten en prij zen van die dag zijn genoteerd. „Ik schrijf alles keurig op, maar thuis maak ik er iets heel anders van." Uit gesprekken met taxichauffeurs in Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en op Schiphol blijkt dat het kinderlijk eenvoudig is te sjoe melen in de taxi. Niet alleen betaalt de klant vaak te veel voor zijn rit, ook de belasting wordt op grote schaal getild. Bijna alle taxichauffeurs er kennen dat het gebeurt, maar de meesten verklaren er zélf niet aan mee te doen. Zoals de TCA-chauf- feur voor het Hiltonhotel in Amster dam het zegt: „De bakker schrijft ook niet alle broden op die hij ver koopt." Of in de woorden van een Schiphol-chauffeur: „De fraude is een gevolg van een gevolg." Sinds de invoering van de Taxiwet op 1 januari 2000 is het chaos in taxiland. De liberalisering van de markt moest er toe leiden dat de consument beter af was: door de concurrentie zou een rit goedkoper worden en gepaard gaan met meer service. De realiteit laat, vooral in de grote en middelgrote steden, het te genovergestelde zien. Taxi's rijden vaker om, en soms worden klanten beroofd. De groeiende concurrentie zorgde voor spanningen tussen de chauffeurs. Soms werd grof geweld gebruikt. Knokken Om half negen in de ochtend verlaat een constante stroom mensen het centraal station in Rotterdam. Fo rensen en zakenlui gaan op zoek naar aansluitend vervoer. Tram, bus, metro of taxi. Alhoewel, taxi? Slechts een handjevol wagens rijdt af en aan. „Ze zijn aan het controleren en dan durven ze hier niet meer te ko men", zegt chauffeur Mehmet. De Turk lacht zijn tanden bloot, want hij heeft zijn zaakjes voor elkaar. De taxipolitie mag wat hem betreft de hele dag blijven staan. Elke keer als hij na een ritje weer in vliegende vaart terugkeert naar Centraal, staan er al klanten te wachten. Kas sa. „Het is altijd hetzelfde beeld, zodra wij komen is het over de taximobi lofoon groot alarm", grijnst inspecteur Ferry van Wijnen. Hij is deze ochtend samen met drie collega's van de Inspectie Verkeer en Water staat (divisie Vervoer), een belasting inspecteur en nog vijf politiemen sen, onder wie drie motoragenten die vluchtende taxichauffeurs kun nen klemrijden. Ze controleren vooral of de chauffeurs hun papier winkel op orde hebben. „Ze mijden ons als de pest, want als je echt de letter van de wet zou volgen, deugt bijna geen enkele taxi." In Utrecht moet een magere jongen in de Nicolaas Beetsstraat zijn. Ra chid rijdt weg in zijn Mercedes en met de stratengids op het stuur bla dert hij naar de juiste pagina. „Oh wacht, ik had hier links gemoeten." Hij keert bij het stoplicht en na tien minuten is hij op de plaats van be stemming. „Als u straks terug moet, kunt u beter lopen, het station ligt hier net achter", zegt hij tegen de klant. Hij rekent af: 6 euro en 37 cent. „Deze rit schrijf ik bijvoorbeeld niet op", zegt hij wanneer de man is uitgestapt. „Het zijn amper kilome ters, dus dat kan niemand controle ren. En drie keer zes of zeven euro op een dag tikt toch lekker aan." Klanten kunnen nergens, zoals de bedoeling was van de nieuwe wet, langs de auto's lopen om de goed koopste uit te zoeken. Tarieven zijn nog steeds niet duidelijk zichtbaar. Om ruzie tussen de chauffeurs te vermijden, wachten auto's op de standplaats net als vroeger op hun beurt. In de woorden van een oude re Utrechtse taxi-chauffeur:Als het anders zou zijn, vermoorden ze el kaar." Gallemiezen „De politiek heeft de taxibranche naar de gallemiezen geholpen," zegt Dirk, die al vijftien jaar op Schiphol rijdt. „Er wordt minder verdiend, maar de chauffeurs moeten wel uit de kosten komen. Ze worden door de politiek in de maling genomen en besodemieterd door andere chauf feurs, die de branche kapot maken door klanten op te lichten. Vind je het dan gek dat sommigen zeggen: dan ga ik ook besodemieteren?" Dirk keurt het niet goed, maar hij weet dat sommige chauffeurs ook ki lometerstanden terugdraaien. Dat is erg simpel, je haalt een zekeringetje onder de motorkap vandaan en de teller wordt onderbroken. „Toen ik begon als taxi-chauffeur was het eer ste dat ik hoorde van collega's hoe ik de meter kon manipuleren." En hoe hij ritjes kon 'verdienen' door kilo meters te 'sparen'. Je rijdt een korte sluiproute om je klant op te halen, maar je schrijft wel de normale af stand op. Voor deze gespaarde kilo meters kun je later iemand 'voor je zelf vervoeren, aldus Dirk. Inspecteur Van Wijnen stelt dat kla gende taxibedrijven vaak een enor me klont boter op hun hoofd heb ben. „Sinds de liberalisering ver pachten zij hun vergunning aan ie dereen die er maar genoeg voor wil betalen. En ze bemoeien zich vervol gens nergens mee." Het systeem werkt volgens hem als volgt: „Een vergunninghouder vol doet aan een aantal eisen, zoals op leiding en goed gedrag, en is ver plicht chauffeurs die voor hem rij den in loondienst te nemen. Vervol gens moet hij toezien dat zijn men sen zich goed gedragen, maar ook dat ze bijvoorbeeld de arbeidstijden wet naleven. Bij elke controle blijkt weer dat talloze pachters niet in loondienst zijn en voor zichzelf rij den. Ze kennen vaak de vergunning houder niet eens, maar betalen hem wel elke week een paar honderd eu ro om met zijn vergunningenbewijs te rijden. De vergunninghouder zelf heeft er ook baat bij, want een chauffeur in loondienst is veel duur der." Prompt beweert een chauffeur bij luchthaven Zestienhoven dat hij in loondienst is en elke maand duizend euro krijgt van zijn baas. Maar een loonstrookje heeft hij nog nooit ge had. Van Vihjnen: „Toevallig ken ik deze jongen, die rijdt dag en nacht. Zou die voor duizend euro per maand zó loyaal zijn aan z'n baas?" Bij controle van de papieren lijkt al les toch te kloppen. „Ook dat wordt soms tot in detail georganiseerd om de boel te belazeren. De pachter be taalt, naast de huur voor de vergun ning, voor bijvoorbeeld twintig uur per week loonbelasting, terwijl ze ze ventig uur werken. Hoe controleer je dat?" Rachid, die al zeven jaar taxi rijdt in de omgeving van Utrecht, zegt dat sjoemelen met taxi's van alle tijden is. De laatste jaren wordt er wel meer gecontroleerd, merkt hij. Niet dat hem dat heel veel uitmaakt, want de controleurs zien vaak helemaal niet hoe er precies wordt gerommeld. Ze vragen naar je chauffeurspas, 'maar die heeft iedere ezel', zoals een chauffeur het omschrijft. En naar je vergunning. Ze bekijken je ritten kaart en werktijdenboekje, waarin je precies bijhoudt hoeveel uren je hebt gewerkt en hoeveel pauze je hebt genomen. Maar ook daar valt de hand mee te lichten, vertelt de Amsterdamse taxi chauffeur Bas. „Chauffeurs hebben meerdere boekjes, die kun je name lijk zó bestellen." De boekjes zijn wel voorzien van een serienummer, dat tijdens een controle genoteerd kan worden. Officieel tellen de wachtpe- rioden niet mee als pauze, maar ook daar houdt niemand zich aan.Als ik een uur heb gewacht, noteer ik een pauze van een uur," zegt een chauffeur.Als je een rit hebt, dan werkje. Zo zit het." De inspectie controleert ook de kilo meterstand. Als dat gebeurt, moet je twee tot drie maanden 'gewoon' rijden en daama laatje de kilometer stand bijstellen. Je moet er alleen wel voor zorgen dat je niet onder de gecontroleerde stand uitkomt, zodat ze je een volgende keer niet kunnen betrappen met een lagere kilometer stand," zegt Rachid. Op de advertentiepagina van de Te legraaf wordt bij de auto-afdeling bijna iedere dag geadverteerd met het bijstellen en aanpassen van de kilometerstand. Het kost ongeveer honderd euro en wordt volgens de Amsterdamse taxi-chauffeur Bas bij 'een benzinestation in Badhoeve dorp' zo voor je geregeld. „Het kost wat, maar het levert veel op," zegt Rachid. Monteurs kunnen een zoge heten 'klikkertje' in de auto plaatsen, waarmee je door een knopje onder de stoel of op het dashboard de kilo meterteller uitschakelt. Handig voor een controle onderweg, want 'met één druk op de knop is de teller weer aan'. Moedeloos Ook op het internet wordt reclame gemaakt voor het herstellen van ki lometerstanden. Op www.carsoftwa- retuning.nl bijvoorbeeld staat: 'Digi tale kilometerstanden aanpassen op iedere gewenste afstand. Service aan huis. Wij kunnen uw kilometerstand opnieuw inlezen na een storing. Dat geldt voor elk type auto op de kilo meter nauwkeurig.' Een medewerker van het bedrijf verklaart desgevraagd geen auto's te repareren met een blauw nummerbord of een taxilicht op het dak. „Wij nemen dat risico niet." Er zijn volgens hem monteurs die dat wel doen en daar 'goed geld' aan verdienen. Omdat je kunt rommelen met de stand, loont het de moeite niet alle ritten op te schrijven en kilometers te 'sparen'. Het is bijna niet te con troleren. Officieel moet de teller al- S'd aan, maar wat te doen als een ant van te voren een bedrag wil af spreken? Als je het maar noteert, mag het van de belastingdienst. „Maar niemand kan controleren voor hoeveel ik die man heb gere den. Als het tachtig euro was, schrijf ik er vijftig op," aldus Rachid. „Het is voor jezelf vooral een kwestie van al les heel goed bijhouden." Inspecteur Van Wijnen kent de trucs en wordt er soms een beetje moede loos van. „Er zijn zo'n 45 inspecteurs in Nederland die ook nog bezig zijn met ander wegvervoer zoals touring cars. Het lijkt soms dweilen met de kraan open." Resultaat Samenwerking met andere instan ties kan wel tot successen leiden, zo als onlangs bleek uit een grote con trole in Den Haag. De inspectie had zich verschanst achter een raam met uitkijk op de taxistandplaats voor het station Hollands Spoor. „We hebben de tijdstippen van vertrekkende taxi's genoteerd en bij alle 320 ge controleerde taxibedrijven bleek bij na de helft van de ritten niet terug te vinden in de boeken." Van Wijnen kan ook moedeloos worden van sommige andere con trolerende diensten. „Voor het ver krijgen van een chauffeurspas heb je bijvoorbeeld een verklaring van goed gedrag nodig. En die kan iedereen krijgen in dit land. Als een chauffeur in gemeente A wordt geweigerd, laat hij zich in een andere gemeente in schrijven in de hoop dat de ambte naar daar niet de moeite neemt het verleden van de aanvrager te contro leren. Desnoods herhalen ze dit vijf of zes keer, het lukt altijd. En dan krijg je dus situaties dat ooit veroor deelde pedofielen schooltaxi's kun nen rijden." Om het geschonden imago van de taxiwereld op te vijzelen en meer klanten te lokken heeft de Utrechtse taxicentrale UTC een vaste prijs ge- introduceerd (9.50 euro) voor ritten door de stad. Dit zet volgens andere chauffeurs geen zoden aan de dijk. Sommigen klanten weten niets van de actie en die betalen het gewone bedrag. „Maar de chauffeurs note ren voor de belastingdienst rustig dat ze maar 9.50 hebben gekregen." De Haagse chauffeur Murat uit Af ghanistan verklaart verschillende ta rieven te hanteren. Voor korte ritjes een hoge beginstand (4.85) en voor de lange ritten een lage (2.80). ,Als ik zo lang moet wachten, wil ik er ook iets aan verdienen," zegt hij. Willen meerdere personen meerijden, dan vraagt hij 7.90. Hij wijst op een mi nuscuul papiertje op zijn voorruit waarop vier tarieven staan. Met pen zijn er andere tarieven naast ge schreven. In Den Haag komen veel nieuwe taxichauffeurs uit Afghanistan. Vol gens de oudere rij ders verzieken zij de markt omdat ze geen Nederlands spreken, omrijden en kleine ritten wei geren. Een andere Afghaanse chauf feur haalt er zijn schouders over op. „Ze denken dat ze de baas zijn van de standplaats, maar ik wil ook mijn brood verdienen." In zijn eigen land was hij ingenieur, maar in die sector kon hij in Nederland geen baan vinden. In zijn portier prijkt een woorden boek Perzisch-Nederlands. En dan is er ook nog broodnijd tus sen taxibedrijven en hotels. TCA boycotte onlangs het Radisson SAS- hotel, omdat het klanten zou oplich ten die binnen een taxi bestelden en vooruit wilden betalen. De klanten zouden volgens TCA te veel betalen en de portiers zouden dat geld in ei gen zak steken. Volgens verschillende chauffeurs be talen hun collega's geld aan portiers om klanten vanaf hotels te vervoe ren. Het smeergeld varieert van vijf tot vijftien euro. Een portier belt bij voorbeeld een bevriende chauffeur of de chauffeur laat via zijn mobiele telefoon weten dat hij on duty is. Het gebeurt volgens de chauffeurs bij al le hotels, ook bij de kleintjes. „Je moet wel", zegt een chauffeur, „an ders krijg je geen mooie ritten. Maar eigenlijk is het afpersing." (De namen van Rachid, Bas, Steve en Murat zijn om redenen van privacy gefingeerd)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7