Tevreden met 'het niet meer hoeven' 'Ouderen compenseren hun fysieke achteruitgang' 'Ik wil een eigen wijk met mijn vriendenclub' gezond mogelijk Ier worden om te werken 'Ouder worden, dat is ontplooien en groeien' )e vergrijzing slaat toe Als je eenmaal ouder bent, blijkt dat vaak minder vervelend dan je verwachtte toen je veertig was. Maar succesvol ouder worden is niet voor iedereen weggelegd. door Christa van der Hoff Ouder worden, is dat wel zo vervelend? „Als het een maal zover is, pakt het niet zo negatief uit als je verwachtte toen je jonger was", zegt gerontologe Eri- ka Timmer van de vakgroep sociale gerontologie van de Vrije Universi teit Amsterdam. „Mensen compen seren de fysieke achteruitgang met tevredenheid over wat ze in het le ven hebben bereikt. Ouderen heb ben minder energie, maar meer tijd." Timmer houdt zich bezig met de psychologie van het ouder worden. Mensen die ouder worden, leren zich aan te passen aan de nieuwe omstandigheden: „Zij vergelijken zichzelf niet met hoe zij vroeger wa ren en wat zij konden, maar kijken naar leeftijdgenoten." De gerontolo ge noemt dit de tevredenheidspara dox. Het 'niet meer hoeven' speelt een belangrijke rol. Dat bleek Timmer bij een onderzoek naar spijt onder ou deren: „Mensen betreuren het dat ze iets niet aangedurfd hebben, bij voorbeeld het opzetten van een ei gen bedrijf. Dat het nu niet meer kan, vinden ze jammer, maar het geeft ze steun dat het niet meer hoeft." Ook de omgeving verwacht minder van hen. Het besef dat het leven eindig is, zet mensen er toe aan om nü te doen wat straks niet meer kan. Dit geldt vooral voor mensen uit de derde en voorlaatste levensfase (55-75 jaar), die nog tot veel in staat zijn. Timmer: „Na het 75ste levensjaar zet de lichamelijke achteruitgang harder in. Als het niet meer mogelijk is je aan te passen, moet je afscheid ne men van dingen die je graag deed en proberen er iets voor in de plaats te zetten dat in het verlengde ligt van je vroegere hobby. Iemand die zich voorgenomen had om vreemde lan den te bezoeken maar dat niet meer kan, kan bijvoorbeeld landendocu- mentaires op video gaan bekijken. Helaas lukt het niet iedereen om die omslag te maken." Sommige mensen verzuren daar door, zo blijkt in de praktijk, en wor den 'psychologisch oud'. Dat ben je volgens Timmer als je geen nieuws gierigheid meer kunt opbrengen voor je omgeving, niet meer flexibel bent en niet meer aan de toekomst kunt denken. „Maar iemand van twintig kan daardoor net zo goed psychologisch oud zijn als iemand van tachtig." Het uiterlijk Of je last hebt van een ouder wor dend uiterlijk heeft veel te maken met zelfwaardering. Wie het uiterlijk altijd heel erg belangrijk vond en minder aandacht had voor innerlijke groei, kan op een gegeven moment niet meer terugvallen op uiterlijk als bron van zelfwaardering. Timmer: „Er zijn in andere culturen zoals in China en islamitische landen ook vrouwen die hun functie van op voedster of schoonmoeder belang rijker zijn gaan vinden dan mooi zijn. Zij waarderen zichzelf om an dere kwaliteiten dan louter hun ui terlijk, en worden daarvoor ook door anderen gewaardeerd. Maar in onze cultuur is het uiterlijk nog heel be langrijk." Dat wordt in stand gehouden door bijvoorbeeld reclames voor anti-rim- pelbehandelingen en door films en tv-programma's, die vooral perfecte lichamen laten zien. Timmer: „Door de steeds grotere mogelijkheden om een perfect lichaam te hebben en te houden, voel je je bijna verplicht om er jong te blijven uitzien." De dood Uit onderzoek blijkt dat mensen van middelbare leeftijd meer met de dood bezig zijn dan ouderen. „Over de dood wordt niet vaak gesproken. Het is in deze maatschappij een ta boe. Wel weten we dat ouderen ban ger zijn voor de manier waaróp ze doodgaan dan voor de dood zelf. Zestigers zijn overigens meer met de dood bezig dan zeventigers. Die laat- sten hebben geaccepteerd dat het le ven eindig is." Wie ouder wordt, ervaart dat de tijd steeds sneller gaat. „We kunnen tijd niet natuurkundig ervaren. We doen dat via gebeurtenissen. Een kind be leeft opmerkelijke gebeurtenissen veel intensiever dan een volwassene. Hoe ouder je bent en hoe meer le venservaring je hebt, hoe minder be langrijke dingen er gebeuren." Het psychologisch aanpassingsver mogen blijkt ook uit onderzoek van gerontologe Dorly Deeg, hoogleraar epidemiologie van de veroudering aan de VU en directeur van LASA, een afdeling die onderzoek doet naar het verloop van verouderings processen. „Gezonde ouderen hech ten meer aan een goede lichamelijke gezondheid dan ouderen met een chronische ziekte," zegt prof. Deeg. „Opmerkelijk, want je zou het omge keerde verwachten. Maar het is in derdaad beter om iets wat je niet - of niet meer - hebt niet belangrijk te vinden." De keerzijde Deeg toont zich sceptischer over het succesvol ouder worden dan Tim mer: „Dat mensen gemiddeld steeds ouder worden kun je een succes noemen. Ook is de beeldvorming over ouderen de laatste tien jaar voornamelijk positief geworden: ou deren worden steeds vaker afgeschil derd als vermogend, actief en ge zond. Dat is winst. Maar de positieve beeldvorming is doorgeschoten: ar me, kwetsbare of zorgbehoevende ouderen dreigen zo uit het zicht te verdwijnen. Succesvol ouder worden gaat lang niet voor iedereen op." Ouderen hebben vaak hoge ver wachtingen van de medische weten schap. „Op tal van terreinen wordt vooruitgang geboekt. Mensen zijn hiervan ook steeds beter op de hoogte. Zij verwachten voor zichzelf veel van deze ontwikkelingen. Dat kan tot teleurstellingen leiden. Een hoop ziekten kun je binnen de per ken houden, maar er zit een grens aan." Marcel Musters: „We kennen elkaar al meer dan twintig jaar en willen samen oud worden." Foto: GPD/Bas Jongma MARCEL MUSTERS (44) Acteur Marcel Musters maakt deel uit van theater- en televisiegroep Mugmetdegoudentand. „We zijn col lega's en vormen een vriendenclub. We kennen elkaar al meer dan twin tig jaar en willen samen oud wor den." De groep wil naast de Shell-toren aan het IJ in Amsterdam-Noord een nieuwe wijk stichten, waar wonen, werken, zorg en vrije tijd gecombi neerd kunnen worden. „Het moet een plek worden waar je een goede buur voor elkaar kunt zijn", zegt Musters, „waar we kunnen zorgen voor elkaar als dat nodig is en op el- kaars kinderen kunnen passen bij voorbeeld. De deelraad is hartstikke enthousiast. De dood van mijn moeder vorig jaar heeft me aan het denken gezet. Ze was beslist geen eenzame ziel, maar ik denk dat haar oude dag toch leu ker had gekund, meer tussen de mensen. Ik wil daarom dit project voor mijn vijftigste gerealiseerd heb ben. Of ik er vroeg bij ben? Mis schien wel. Maar ik vind dat je juist in de kracht van je leven moet reali seren wat je wil met de toekomst. Als ik straks bejaard ben zijn er waar schijnlijk grote financiële problemen door de vergrijzing. Juist daarom is het belangrijk dat je als burger zelf probeert je oude dag prettig door te komen, zodat je geen slachtoffer wordt van de tijd waarin je leeft." thet voedingsschap in de arkt er rond het jaar 2030 u( gens G.J. Schaafsma, die D: an diverse verouderings- :hfen van TNO en tevens bij- re hoogleraar humane voe- i lan de universiteit van lat ngen, zijn er nu twee oi n voeding die door zullen (Het aandeel van gemaks- je (drinkontbijten en kant- ïri rmaaltijden) en dat van n jsmiddelen waarmee je ai kunt blijven (zoals Becel er v, dat het cholesterolge- le het bloed kan verlagen) oe. Schaafsma: „Onze e magen zijn al vol. Daar- ;en voedselfabrikanten e naar nieuwe ontwikke- ijkt, in voedsel met toege- vaarde, met toevoegin- ls calcium en vitaminen." t aan bij de levensstijl van L „De vijftigers van nu, cs bejaard zijn, hebben ingstelling voor voeding ïdheid. Ze willen weten o gezond mogelijk ouder worden. Zij hebben ook at te besteden. Veel fabri- ichten zich dan ook op ep." ive 'functionele' etenswa- m zich niet alleen richten oorkomen van hart- en ten en overgewicht, maar indere ziekten als diabe- inker. Schaafsma: „Fabri- cijn nog heel terughou- ït voedingsmiddelen die zich op de preventie van kanker richten. Kanker is emotioneel zeer beladen. Je ziet al wel de ontwikkeling dat ook fabrikanten de consument aanbevelen om voldoende groenten en fruit te eten." Schaafsma acht het mogelijk dat in de toekomst componenten uit groenten en fruit kunnen worden 'gedestilleerd', die kanker kun nen helpen voorkomen. „Die componenten zou je dan in ver hoogde concentraties aan voe dingsmiddelen kunnen toevoe gen." Zo ver is het echter nog niet. „De wetenschap die zich hiermee bezighoudt, nutrigeno- mics is volop in ontwikkeling, maar we kunnen nog niet alles meten. Het cholesterolgehalte en de bloeddruk en de effecten die voeding hierop heeft kunnen we meten, maar veel andere factoren nog niet". De onderzoeker verwacht tevens dat er verdere toenadering zal komen tussen voeding en medi cijnen. „Nu is er nog een strikte scheiding. Ik verwacht dat fabri kanten in de toekomst wel mo gen claimen dat een voedings middel een bepaalde ziekte kan voorkómen, mits dat weten schappelijk onderbouwd is". Hij acht het niet uitgesloten dat er in supermarkten aparte schappen komen waarin al die gezond heidsbevorderende voedingswa ren bij elkaar staan, gegroepeerd naar de werking die ze hebben. softwarepakketten. Het is echter wel zo dat ouderen minder vaak mogen deel nemen aan bedrijfsscholingen, waar door ze een achterstand oplopen." Patricia Heerkens beseft dat er nog een lange weg te gaan is voordat het inzet ten van senioren op de arbeidsmarkt vanzelfsprekend is. Toch lijkt het tij te keren. „Werkgevers zullen wel moeten, want Nederland vergrijst niet alleen in hoog tempo, maar ontgroent ook." GUUS MEEUWIS (31) levensjaar zet de lichamelijke achteruitgang harder in. Archieffoto: GPD/Niels Westra -jccii misvatting dat iedere werk- ,r Jvan 50-plus zo snel mogelijk wil n "^nieten van 'de oude dag'. Een ouderen wil juist dolgraag of zelfs terugkeren naar isjeidsproces." Dat stelt Patricia tis, directeur van Oiidstanding, eidsbemiddelingsbureau voor sers en 65-plussers. Het be- ;lt 1.600 ouderen. „Conciërges, uders, onderwijzers, juristen, tants, telefonistes, chauffeurs; allemaal zeer actieve en gemotiveerde mensen met een schat aan ervaring." Werknemers op leeftijd beschikken nog over een ouderwets arbeidsethos, zegt Heerkens. „Bovendien hebben ou deren een groter probleemoplossend vermogen. En, ook niet onbelangrijk, oudere werknemers hebben geen be hoefte aan kinderopvang en zwanger- schaps- of ouderschapsverlof." Toch loopt Heerkens in de praktijk te gen vooroordelen aan. Zo denken veel bedrijven dat oudere werknemers duur zijn. Maar, relativeert ze, „tegenover dat hogere salaris staat vaak ook een hogere productiviteit door kennis en ervaring en daardoor een snellere in zetbaarheid. Bovendien hoeven bedrij ven voor werknemers van 65 jaar en ouder geen sociale lasten af te dragen." Ook zouden ouderen een kennisach terstand hebben. Ook niet altijd waar, zegt Heerkens. „Veel ouderen hebben wel degelijk ervaring met moderne Met de zomerhit Het is een nachtbegon de Tilburgse rechtenstudent Guus Meeuwis (31) met zijn band Vagant een carrière in het Nederlandstalige lied. Ge nieten van het leven, liefde en 'meters bier', daar draaide het in de meeste lied jes en die levensfase om. De band is uit elkaar, maar plezier heeft hij nog steeds. Hij is nu de enthousiaste vader van twee kinderen, Pepijn (2) en de net geboren Sarah. Hij houdt zich nog niet serieus be zig met zijn oude dag. „In de muziek is het gevaarlijk om lang vooruit te plannen. Het publiek kan je beu worden, je kunt er zelf genoeg van krijgen. Ik heb geen zin om met doffe ogen op het podium te staan. Daarom plan ik niet langer dan vijf jaar vooruit. Ik ben er ook van overtuigd, dat bepaalde dingen op je pad moeten komen. Maar wat ik ook ga doen, de mu ziek zal altijd een belangrijke uitlaatklep voor me blijven." Ontplooien en groeien is volgens de zan ger het mooie van ouder worden. „Soms fantaseer ik wel eens over later. Het lijkt me leuk om als ik wat ouder ben in een land met een prettiger klimaat te wonen. Ik kook graag. Ik droom er wel eens van om in zo'n warm land een lekker over zichtelijk restaurantje te hebben, met vier tafels buiten en vier binnen." Guus Meeuwis: „Ik plan niet langer dan vijfjaar vooruit." Foto: GPD/Patrick Guitjens ZATERDAG 12 JULI 2003 ER BU

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5