Generaties dreigen te botsen 'I ll\ 'Ouderen zullen afstand moeten doen van verworven rechten' Verjongd de oude dag in :n-« 'Een kind is geen oudedagsvoorziening' Pleidooi voor Woningbank ZATERDAG 12 JULI 2003 ER BIJ HDC 234 Er is niet aan te ontkoment Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is er voor Nederland 'geen ontkomen aan vergrijzing'. Het ouder worden van de inwoners en de 'verkleuring' zullen volgens het bureau grote veranderingen in de samenstelling van de bevolking veroorzaken. Het bureau trekt deze conclusies in de jongste editie van 'Bevolkingstrends', een bulletin over demografie van Nederland. Volgens het CBS zullen in 2040 tegen honderd mensen tussen 20 en 64 jaar, 43 mensen ouder dan 65 staan. In 2000 was dat 22 en in 1950 lag dat aantal op 14. Het bureau voorziet dat door vergrijzing het aantal mensen met ouderdomsziektes (als dementie) fors zal toenemen. In 2001 was dementie in 12 procent van de overlijdens (mede) oorzaak. In 1996 was dat bij een op de tien. De statistici zien ook nog lichtpuntjes door vergrijzing. Doordat de levensverwachting van mannen sneller stijgt dan die van vrouwen, verwacht het CBS een daling van het percentage alleenstaanden onder 65-plussers. Leden van FNV-bondgenoten protesteren tegen de actieve sollicitatieplicht voor mensen van 57,5 jaar en ouder zonder werk. Tegen langer doorwerken bestaat veel maatschappelijke weerstand. Archieffoto: ANP/Koen Suyk Oorlog tussen de generaties. Grootscheepse ouderenprotesten op het Malieveld in Den Haag en massa's werkloze jongeren. Hoogleraar economie en vergrijzingspecialist Lans Bovenberg schetst zijn zwartste toekomstscenario. Hij waarschuwt: als ouderen niet inleveren, wordt het moeilijk 'de boel bij elkaar te houden'. door Marloes de Koning n mijn zwartste scenario vragen de toekomstige» ouderen zoveel van de I jongeren, dat die geen tijd meer hebben voor hun eigen kinderen, of daar om zelfs geen kinderen meer willen. Als dan het meeste belastinggeld naar pensioe nen en gezondheidszorg gaat in plaats van naar onderwijs, sterft de samenleving af." Hoogleraar economie Lans Bovenberg van de Universiteit van Tilburg schetst een be nauwend beeld van mensen in 'het spits uur van hun leven', die zich een slag in de rondte zullen moeten werken om hun hy- Eotheek te kunnen betalen en daarnaast et grootste deel van hun vrije tijd kwijt zijn aan de zorg voor hun ouders. Aan vol doende aandacht voor eigen kinderen ko men ze niet toe. Het is Bovenbergs nachtmerrie: een breuk tussen de generaties. En dat leidt onvermij delijk tot grote ellende: „Maatschappelijke conflicten, met werkloze jongeren en met protesterende ouderen op het Malieveld. Niemand zou daar beter van worden. Bovenberg hoopt het niet, maar het kan ge beuren. „De ouderen zullen straks politiek machtig zijn. Ze hebben de macht van het getal en hebben vaak meer tijd en interesse om zich met politiek bezig te houden. De jongeren werken, zij hebben juist de eco- Wat zal de toekomst voor de ouderen brengen? Illustratie: GPD/Paul Kusters Hoogleraar economie en vergrijzingspecia list Lans Bovenberg: „Als die jongeren in zien hoe egoïstisch die ouderen zijn, krijg je polarisatie, een generatieconflict. Het wordt dan, zoals Den Uyl dat vroeger al zei, moeilijk om de boel bij elkaar te houden." Foto: GPD/Roland de Bruin nomische macht. Dat kan botsen. Bijvoor beeld als ouderen hun macht gebruiken om de belastingen voor die jongeren te ver hogen, om zo hun pensioenen te betalen. Dat leidt tot hogere lonen en is dus slecht voor de economie. Als die jongeren inzien hoe egoïstisch die ouderen zijn, krijg je po larisatie, een generatieconflict. Het wordt dan, zoals Den Uyl dat vroeger al zei, moei lijk om de boel bij elkaar te houden." Nachtmerrie Bovenberg benadert de veroudering van de Nederlandse bevolking liever een stuk zon niger, maar ziet niettemin de eerste teke nen van zijn nachtmerrie om zich heen. De groep 55-plussers groeit in hoog tempo, vrouwen krijgen gemiddeld steeds minder kinderen en de werkdruk stijgt. Gaan nu al de lusten naar de ouderen en de lasten naar de werkende generatie onder hen? „Je ziet al dat mensen het steeds drukker heb ben. We hebben het niet voor niets over 'het spitsuur van het leven'; alles moet te gelijkertijd. Carrière maken, kinderen krij gen en voor twee generaties zorgen. En dat terwijl die oudere generatie het eigenlijk best goed heeft," vervolgt hij. De ouderen zijn steeds rijker, gezonder en mondiger. Om generatieconflicten te voorkomen zul len ouderen afstand moeten doen van ver worven rechten. Langer doorwerken is de simpelste en ef fectiefste oplossing om de verzorgingsstaat betaalbaar te houden. Maar dat zal niet zonder slag of stoot gebeuren. „Er is een cultuurverandering nodig om ouderen lan ger aan het werk te houden. Dat is geen leuke boodschap om te brengen, maar het systeem waarbij de oudere na zijn 55-ste verjaardag wereldreizen gaat maken is ge woon niet houdbaar." Het is aan de ouderen zelf om te kiezen voor de 'koninklijke weg'. Dat wil zeggen: ze moeten de grote politieke macht die ze straks vertegenwoordigen niet misbruiken voor verhoging van de belastingdruk op de werkenden. In plaats daarvan moeten ze zelf langer blijven werken, meer betalen voor gezondheidszorg en onderling solidair zijn. In dat 'zonnige' scenario betalen rijke ou deren voor arme ouderen door bijvoor beeld AOW-premies af te blijven dragen en werken ouderen tussen de 55 en 75 jaar mee in de verzorging van de 75-plussers. „Ik verwacht dat de effectieve pensioen leeftijd in 2030 ongeveer op zeventig jaar ligt," zegt Bovenberg. „Dat betekent niet dat mensen tot hun zeventigste fulltime doorwerken. Je kunt ook denken aan deel tijdpensioen of een derde carrière in een vakgebied dat beter bij die leeftijd aan sluit." Hij twijfelt of hij het beladen woord 'demo- tie' (salarisachteruitgang voor ouderen, red.) in de mond zal nemen. „Mensen vin den dat een vies woord, maar we zullen er aan moeten wennen dat loon niet per defi nitie altijd stijgt. Dat heeft ook voordelen. Het idee dat het altijd sneller en omhoog moet, leidt ook tot toenemende druk en opbranden. Het is niet gek als je op latere leeftijd wat langzamer werkt en wat minder verdient. Mensen hebben in het midden van hun leven het meeste geld nodig voor kinderen en hun huis, niet aan het einde van hun leven." Grote paradox Bovenberg verzet zich tegen de rigide inde ling in levensfasen die nu de norm is. Leren tot begin twintig, werken tot je zestigste en dan begint het grote genieten. „Het is een grote paradox. We worden steeds gezonder en ouder en toch proppen we ons werkza: me leven in steeds minder jaren. Terwijl dat ook de jaren zijn waarin kinderen cen traal staan. Mijn ideaal is dat die overgang tussen pensioen en arbeidsproces minder abrupt zou zijn." Dat geldt ook voor de overgang tussen leren en werken. 'Een le ven lang leren', heeft volgens Bovenberg de toekomst. „Kennis en vaardigheden verouderen steeds sneller. Vroeger kon je toe met wat je van je vader geleerd had, nu zul je steeds moeten blijven leren. Daarvoor moet je nieuwsgierig zijn, het fijn vinden om te le ren. Als dat 'leervermogen' je jong is bijge bracht, heb je daar de rest van je leven pro fijt van. Een liefdevolle opvoeding en goed basisonderwijs zijn daarin cruciaal, daar vindt de overdracht tussen generaties plaats." Om ervoor te zorgen dat de oudere van de toekomst zich ook als hij 55 is nog vrolijk blijft bijscholen, is het nodig te investeren in de jongsten in de maatschappij, bena drukt Bovenberg. Ongelijkheid De econoom en CDA-adviseur kijkt met sa mengevouwen handen uit het raam van zijn kamer op de campus van de Universi teit van Tilburg. Het biedt een blik op uni versiteitsgebouwen met in- en uitlopende studenten. In Bovenbergs zonnige scenario zitten jong en oud hier straks samen in de collegebanken. Het is één kant van de medaille. „Vroeger hadden verschillen tussen mensen veel met financieel vermogen te maken. De na druk op kennis biedt mensen nieuwe kan sen, maar het is niet alleen rozengeur en maneschijn. Het kan ook tot nieuwe onge lijkheid leiden. Mensen die niet goed kun nen leren, die aan het begin van hun leven dat leervermogen niet mee hebben gekre gen, krijgen het heel moeilijk." „Het schoonheidsideaal van over dertig jaar, dat is koffi* kijken", zegt Robert Schoemacher, arts-directeur van disch Centrum Scheveningen, een cosmetische privé-l „Wel zullen dan meer mensen de weg naar de cosmetisi chirurgie hebben gevonden. Voor de dertigers en veertig* van nu zijn ingrepen niet meer taboe. Ze zijn er als het v mee opgegroeid. Zij sporten tot op latere leeftijd en zijn wust met voeding en uiterlijk bezig." Nu al merkt Schoemacher dat mensen zich op steeds jon én op steeds oudere leeftijd onder handen laten nemen. voorbeeld, dan kan dat wel tot op zeer hoge leeftijd. Wij 1 ben onlangs nog een vrouw van tachtig geholpen."H De technieken in de cosmetische chirurgie worden steed ter. Schoemacher: „De meeste ontwikkelingen verwacht! van de injectables, injecteerbare vloeistoffen als botox en middelen als aquamid, om rimpels tijdelijk te doen verdv nen. Mensen willen voor een ingreep zo kort mogelijk uit roulatie zijn, en niet wekenlang met blauwe plekken rond pen. Met een injectie kun je, als je dat correct doet, heel p cies werken." Lasertechniek -gebruikt voor het verwijderen van littekei rimpels- zal zich verder ontwikkelen. Recent is een techn gepresenteerd van het aanbrengen van proleendraden. zijn draden van kunststof die in het gezicht worden aanj bracht. Daaromheen kan zich nieuw weefsel vormen, door de huid minder snel verslapt en er minder snel rim| ontstaan. Het inbrengen van dat 'Aptos-draad' kan een lift jaren uitstellen." Ook voor mannen zal een bezoek aan de cosmetische klii volgens Schoemacher gemeengoed worden. „Bij ons is 01 veer tien procent van de klanten man. Maar in Amerika li dat aantal al op 25 procent. En Nederland volgt de trends de VS." :mu 'angèf FEMKE HALSEMA (37) „Ik ben niet het type dat nu al bezig is pensioengaten te dichten", zegt Femke Halse- ma (37), fractievoorzitter van Groenlinks. Ze is nog niet bewust met haar oude dag bezig en moet een beetje la chen om de vraag hoe ze die Femke Halsema: „Ik leef bij de dag, zie wel hoe het gaat lopen." Foto: Archief/GPD voor zich ziet. „Het geeft altijd iets treurigs om me geld bezig te moeten zijn leef bij de dag, zie wel ho het gaat lopen. Wel verhe ik me op de tijd dat werk meer centraal hoeft te st« in mijn leven. Ik hoop da dan nog gezond genoeg om te doen wat ik wil. W dat is? Vooral boeken lez en reizen. Mijn opdracht mezelf is: nieuwsgierig b ven, mijn horizon breed houden. Je ziet oude me soms bang worden voor leven en ik hoop dat me niet gebeurt. Ik ging er altijd van uit d; in het buitenland zou g< wonen, in Azië, maar datj veranderd sinds ik weet ik zwanger ben. Het vooi zicht een kind te hebben perkt de reislust wel.1 I Geeft een kind de zekerh eer dat er later iemand voor zorgt? „Een kind is geen dedagsvoorziening. Ik ho 0ep dat als ik niet op wereldr wer ben, mijn kind dat wel is. eids is, i eid: sen it 1 udc tam '„We krijgen ongelooflijke leegstand én een grote groep ren die in een te grote woning verpietert als er nu niet iet beurt." Sociaal geograaf en planoloog Harkolien Meinsm (57) en Marten Bierman (63, stedebouwkundig ingenieui pleiten de oprichting van een "Woningbank' waarmee ou t he ren aan een woning op maat worden geholpen. ark Meinsma: „De Woningbank is een instelling waaraan ouigen ren met een grote woning hun huis kunnen verkopen. D< an c na splitst de Woningbank die woning en maakt die gesch en v voor meerdere ouderen door er comfortabele apparteme hoe van te maken met bijvoorbeeld een lift erin. We kunnen tan die manier de woningvoorraad beter vullen. Nu zie je dat nge dere mensen tot hun dood blijven wonen in de grote woi n vt die ze nodig hadden toen ze nog kinderen thuis hadden, wijl ze op een gegeven moment alleen over blijven. Na je ventigste wordt het al snel te veel gedoe om al die kamers rm; de tuin bij te houden. Mensen zeggen altijd dat ouderen ;sm woning niet uit willen, maar dat willen ze best, als er mai kur goede mogelijkheden zijn. Als je uitrekent hoeveel ouder v, d we gaan krijgen moeten we daarvoor nu heel snel aan he werk gaan." In 2040 is 23,3 procent van de bevolking 65 jaar of ouder. Nu is dat nog 13,7 procent. De levensverwachting voor vrouwen is nu 79,2 jaar en voor mannen 72,4 jaar. In 2050 zal dat respectievelijk 83 en 79,5 jaar zijn. 1 Almere en Lelystad zijn de snelst vergrijzende gemeenten, boven de 55 jaar. In 2020 zal dit voor meer dan de helft van de woningen gelden. Volgens het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen is tot 2030 een verdubbeling (tot zo'n 700.000) van het aantal ouderenwoningen nodig. In 2040 zijn er op iedere honderd mensen tussen 16 en 65 jaar 80 tot 85 niet-werkenden. Nu zijn dat er 60 op de 100. 1 Elke minuut komt er in de wereld een 50-plusser bij. In 2030 zullen er in Nederland 7 miljoen 50-plussers zijn. het :en jen ijkt wae Is c; taa e„l s b ang ïdh og. VVO at t< ich ►ep. we :nz oor ten indi inki ijn !t VI

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 4