Water dé groeimarkt voor frisdrankindustrie ECONOMIE Consumentenklachten, gelijk hebben en gelijk krijgen bij kassa Computer in plaats van lopende band Nieuwe dienstregeling Bronwaterconcerns richten hun pijlen steeds nadrukkelijker op Nederland Explosieve groei internet in Nederland houdt aan Consumptie mineraal- en bronwater in Europa Hoeveel liter drinken wij per jaar? Liters: 50 100 150 200 Italië cheidsversie iVW kever zaterdag 12 JULI 2003 Frankrijk - Autofabrikant Volks- neemt eind deze maand id van zijn fameuze Ke- lel met een speciale re- De 3000 'beestjes' in juren hemelsblauw en iewit zijn alleen bedoeld Mexicaanse consumenten >n<t osten iets meer dan 8000 et» ir. Op 30 juli rolt de laatste jon irvan de band in het Mexi- van se Puet>'a- Daarmee komt einde aan de bijna 70-jarige va' hiedenis van het model. De g,5< laatste Kever wordt ver- ept naar het hoofdkantoor Volkswagen in het Duitse fsburg. Volkswagen heeft ldwijd in totaal ruim 21 waj ien Kevers verkocht. In co, het laatste bastion het type nog wordt ge- vd, rijden er naar schatting 500.000. jed mzineprijzen ,p ter omhoog 4AAG - Marktleider SheU gisteren zijn adviesprijzen autobrandstoffen voor de 111 e keer deze maand ver- d. Een liter euro ongelood cent duurder en kost nu euro. In mei bereikte de irijs voor een liter met euro de laagste stand in lopen halfjaar. In febru- de benzine dit jaar het t: 1,215 euro per liter. Ook is - 1 cent - duurder ge in. Een liter kost aan de nu 76,9 eurocent. nenorder ^rk-consortium voorburg/anp - Ruim zes op de tien Nederlanders (63 pro cent) hadden in 2002 thuis toe gang tot internet. In 1998 was dat nog maar een op de zes. Jongeren hebben vaker dan ou deren een aansluiting op het wereldwijde web. Twee van de tien 65-plussers kunnen thuis internetten tegenover bijna acht van de tien jongeren van 12 tot en met 17 jaar. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). In 1998 was een op de vier pc's uitgerust met inter net, vorig jaar was dat toegeno men tot drie op de vier. Het aantal huishoudens met een computer en internetaanslui ting neemt nog steeds toe. In- temet wordt vooral gebruikt om te zoeken naar informatie en om te e-mailen. Ruim een kwart van de mensen van 12 jaar en ouder heeft online wei eens gewinkeld, aldus het CBS. Het internetgebruik onder ou deren bleef in 2002 achter bij dat van jongeren. Hierbij gold: hoe hoger de leeftijd, hoe min der gebruik. Van de 45- tot 65- jarigen internette de helft, tegen 11 procent van de 65-plussers. Onder de jongeren surfte 83 procent over het wereldwijde web. De meeste ouderen heb ben geen computer uit desinte resse. Daarnaast spelen de prij zen van computerapparatuur en internetgebruik een rol. De eerste helft van 2003 is voor beleggers een veelbewogen halfjaar geworden. In de eerste maanden denderden de aande lenkoersen omlaag in een steeds duizelingwekkender tempo. De beurs aan het Dam rak was daarbij een van de slechtst presterende. Als facto ren die daaraan in belangrijke mate bijdroegen, worden regel matig genoemd: onze sterke af hankelijkheid van de dollar en het grote gewicht van de finan ciële sector in de AEX-index. Wat in het eerste kwartaal ver loren ging, werd in het tweede kwartaal grotendeels herwon nen. De oorlog in Irak is relatief snel voorbijgegaan en in Ameri ka kwamen voorzichtige teke nen van economisch optimis me. Centrale banken verlaagden de rente naar de laagste stan den sinds tientallen jaren en de Ameri kaanse overheid kwam met grote fisca le stimulansen over de bmg, die vanaf het derde kwartaal hun werk zullen gaan doen. Met zoveel duwkracht moet het treintje toch weer tegen de helling omhoog kunnen krui pen. Beleggers zijn er in elk geval weer in gaan gelo ven en inmiddels is er op de meeste aandelenbeurzen zelfs sprake van een trendmatige be weging omhoog. Amsterdam staat momenteel dertig procent hoger dan op 11 maart. Sommi ge analisten krijgen al last van hoogtevrees. Nu het eerste halfjaar voorbij is, kan de stand worden opge maakt. Dan komt helaas toch een nogal ontnuchterende con clusie naar voren. De aandelen aan het Damrak hebben het uiteindelijk toch een stuk slech ter gedaan dan hun buitenland se collega's. Inmiddels staan al le grote buitenlandse aandelen indices boven hun beginstand van 1 januari, maar de Amster damse AEX-index staat daar nog altijd een dikke zeven pro cent onder. De Amerikaanse indices staan op een winst van ongeveer tien procent, de Nasdaq noteert zelfs bijna dertig procent hoger. In Europa laten vooral de Duit se en de Spaanse beursindex een fraaie winst zien van meer dan tien procent en zelfs de Ja panse Nikkei, toch al jarenlang het kolentreintje onder de loco motieven, heeft zestien procent terreinwinst geboekt. Waar blijft de Nederlandse sprinter? Toegegeven, de verschillen Wim Fonteine private banking ABN Amro Haarlem worden kleiner als de resultaten worden uitgedrukt in euro's. Onze munt was in de eerste zes maanden een goed warm ge draaide diesel, die ten opzichte van de dollar en andere mun ten flink omhoog speerde. De half)aarwinsten van de Ameri kaanse Dow Jones index, de Engelse FTSE, de Zwitserse beursindex en de beursindex van Hong Kong zijn volledig verdwenen, als je rekening houdt met de koersdaling van hun muntsoort. Toch blijft Am sterdam ook dan onderaan het lijstje bungelen. Van de AEX-fondsen heeft het aandeel Buhrmann het beste resultaat geboekt; dit aandeel kwam dan ook van heel diep, maar wie een half jaar geleden durfde had nu 37 procent koerswinst geboekt. Ook Numi- co herstelde uitein delijk sterk en klom ruim twintig procent. Daar staan tientallen procenten verlies te genover voor de aan delen Hagemeyer, Ahold en Van der Moolen. Ook zwaar gewichten als Aegon, Unilever en Heine- ken trokken het niet. Van de andere finan- cials moesten ING en Fortis beperkt terreinverlies toestaan, ABN Amro sloot af met een winstje. De MidKap-index deed het on geveer even slecht als de AEX- index. Hier was spectaculair herstel voor Vedior en Laurus, maar zorgden Corus, Vendex- KBB en Nutreco voor de groot ste tegenkrachten. Als je al deze uitslagen ziet, is er weinig lijn in te ontdekken. Je kunt niet zeggen dat het de dol- largevoelige bedrijven zijn die het goed of slecht hebben ge daan, of de financifts, of de uit gevers. Wel valt op dat de beste resultaten te behalen waren met aandelen van bedrijven die fors reorganiseren. Bedrijven die dat niet of nog niet doen, lieten een slechte performance zien. Voor de individuele aandelen- belegger is het uiteindelijke re sultaat over het eerste halfjaar sterk afhankelijk van de aande len waarin was belegd. Zaten de goede aandelen in portefeuille, dan is waarschijnlijk een leuk koersresultaat behaald. Was de aandelenkeuze minder fortuin lijk, dan kan de nodige vertra ging zijn opgelopen op het spoor naar onmetelijke rijk dom. Ik hoop dat u niet hoeft over te stappen om een andere bestemming te kiezen. België/Lux. Duitsland Spanje Zwitserland Portugal Oostenrijk Griekenland Ierland Gr. Brittannië Denemarken Nederland Zweden Noorwegen Finland 'Consumptie in 2Ó01 per hoofd van de bevolking, afgerond op hele liters. tn weet dat 'gelijk hebben' niet ™^it datje ook 'gelijk krijgt'. Dat is Imet 'in je recht staan'. Dit laat- rarpt zeker voor het vele consumen- insidat mensen kan overkomen. Uit aijoek van de Consumentenbond %o Nederlanders blijkt dat 72 joufvan hen de afgelopen vijfjaar ontevreden is geweest, solo aafhtenlijst omvat apparaten die -Hik gingen, te laat geleverde arti- ^^lechte service en hoger dan ™jhte prijzen. Slechts een klein 3tQn de ontevreden klanten kon ^^bleem zelf met de leverancier lapparaat of de dienst oplos- 3Paar dikwijls ondervond de kla- gebfl onwil. Sommige winkeliers onbeschoft tegen de klant. van de ontevreden klanten de winkelier niet uitkwa- iet het er verder maar bij zitten. 'Gelijk halen' kost veel tijd en moeite met een geringe kans op succes, is hun redenering. De volhouders uitten hun grieven vooral in brieven of gingen zelf langs bij de winkelier. En niet zonder succes: de helft van de volhouders kreeg alsnog zijn gelijk. Niet alles is de schuld van de winke lier. Er is veel onwetendheid. Zowel bij de leverancier van het product of de dienst als bij de klant. Want wat bij voorbeeld als de garantietermijn van een apparaat is verstreken. Betekent dat einde verhaal? „Nee hoor", weet woordvoerder Juliet te Olders van de Consumentenbond. „Er bestaat zoiets als 'een te verwach ten levensduur'. Als je nieuw gekochte DVD-speler er na twee jaar mee op houdt, kan de garantietermijn zijn ver streken, maar daarmee is het verhaal nog niet uit. Dan moet je er met de winkelier kunnen uitkomen." De Consumentenbond meent dat in Nederland alles in theorie wel goed ge regeld lijkt, maar de praktijk blijkt weerbarstiger. Olders: „Er zijn rechters bij wie je terecht kunt en er be staan geschillencom missies. Maar die eerste zijn moeilijk toeganke lijk en een gang naar de rechter is ook duur. En wat geschillencommis sies betreft, daarbij moet de winkelier wel zijn aangesloten. Bovendien weten de meeste men sen niet of er zo'n com missie bestaat." De Bond pleit daarom voor één loket waarbij de klant terecht kan als EIGEN BEURS advocaat zijn gelijk kunnen halen, de kosten mogen de 50 euro nooit overschrijden en de klacht dient binnen drie maanden te zijn behandeld. In één adem door wil de Con sumentenbond tevens 'oneer lijke handelspraktijken' aan pakken. Als schrijnend voor beeld haalt de woordvoerder de 'bakkenwassers' aan. Dit zijn gewiekste zakenlui die aanbieden tegen bijvoorbeeld 75 euro per jaar de GFT-bak te reinigen. Na betaling van het verschuldigde bedrag is het in veel gevallen gedaan met de pret. Van de bakkenwassers ie met zijn klacht bij de wordt vaak nooit meer wat leverancier nul op het rekest krijgt. Zo'n loket zou volgens de Consu mentenbond volledig onafhankelijk dienen te zijn en daarom van de over heid moeten uitgaan. De consument moet er zonder rechtsbijstand van een s vernomen. Er dient volgens de bond een wet te komen die dergelijke onfrisse praktijken aanpakt. „Met een sanctie voor als het misgaat," zegt Ol ders. Zij benadnikt evenwel dat winke liers zelf ook nog wel eens slachtoffer zijn. Zo zijn vooral de 'geld-terug-ac- ties' berucht. Die hielden in dat de consumenten na verloop van een aan tal jaren de aankoopprijs voor bij voor beeld de gekochte keuken of het huis houdelijk apparaat terug zou krijgen. Voor de financiële afhandeling hiervan was een tussenpersoon, een zoge noemde herverzekeraar, verantwoor delijk. „Die bleek nogal eens met de noorderzon vertrokken waarbij zowel winkeliers als klanten met lege handen werden achtergelaten," weet Olders. De zogenoemde 'negatieve optie' is ook iets dat valt ook onder het kopje 'oneerlijke handelspraktijken'. Van een 'negatieve optie' is sprake als de klant na de levering van de bestelling zelf moet aangeven dat ie niet automatisch vervolgleveringen wil hebben. Gaf de klant dit niet aan dan ging het bedrijf ervan uit dat het onbeperkt nieuwe le veringen kon doen. „Maar gelukkig is dit nu zelfs bij wet verboden." door Achille Prick den haag/gpd - Waarom sjou wen steeds meer consumenten zich een breuk aan bronwater uit de supermarkt? Is het echt ge zonder? Het hoofd kwaliteitscon trole van United Soft Drinks (USD), producent van de blauwe pakken van Bar Ie Due, durft er bijna geen antwoord op te ge ven. Bang als hij is voor juridi sche stappen. „Wij mogen niet claimen dat bronwater gezonder is dan kraanwater", aarzelt hij. „Laat ik zeggen dat Bar Ie Due zuiverder is. Nee, het komt zeker niet uit de kraan." Na een 'boom' eind jaren tach tig, is de snelle groei van het aantal liters bronwater per Ne derlander in de jaren negentig rustig verder gegaan. In 1980 dronken we 5,5 liter per hoofd van de bevolking en via 14,8 li ter in 1990 was de dorst vorig jaar gelest na 17,2 liter. Hoewel de Nederlander daarmee een kleinverbruiker is in vergelijking met de rest van Europa, lijken de grote bronwaterconcems zich steeds nadrukkelijker ook op Nederland te richten. „Je ziet meer soorten bronwater in het schap en heel voorzichtig wordt er ook al wat geëxperi menteerd met bronwater waar aan een smaakje is toege voegd", zegt M. de Zeeuw van de brancheorganisatie Neder landse Frisdrank Industrie (NFI). „Al mag je dan niet meer van bronwater spreken, want daar mag absoluut niets aan worden toegevoegd. Dat noe men we dan tafelwaters of fles- senwater. En dat kan ook ge woon uit de kraan komen. In Frankrijk zie je ook dat bekende bronwatermerken een vleugje perzik of aardbei toevoegen, dat zie je hier nog veel minder." Keer op keer blijkt uit onder zoeken dat consumenten hun gezondheid steeds belangrijker vinden en daarom ook steeds kritischer zijn op hun voeding. Bar le Due hoopt verder te pro fiteren van die trend, maar Bre mer kan niet zeggen of bronwa ter dan ook echt gezonder is. „Feit is dat ons water zuiver is; we mogen er wettelijk niets aan toevoegen." Hoewel de naam Bar le Due misschien anders doet vermoe den, komt het water uit het vierkante blauwe pak al twintig jaar uit Nederlandse bodem. „Het is regenwater dat op grote diepte onder Utrecht stroomt, van de Utrechtse Heuvelrug tot aan de Maarsseveense plassen. Op 130 meter halen wij het naar boven en wordt het verpakt. Grondsoorten als zand en klei hebben het water al groten deels gefilterd als wij het op pompen. Ach, de consument is verzekerd van zuiver water; kraanwater kan getroffen wor den door bacteriën of troep als bij werkzaamheden een buis wordt geraakt. En het is wat zouter door de natuurlijke mineralen, maar over smaak valt te twisten. Bovendien als je het pak in de koelkast zet, is het altijd koud." Water op fles is voor drank- en voedingsgiganten als Coca Cola en Nestlé één van dé strategi sche keuzes voor de toekomst. Toenemende koopkracht in landen met beperkt of slecht drinkwater is big business. In Westerse landen wordt inge speeld op de gezondheidstrend. Het Zwitserse voedingsconcern Nestlé is marktleider met 17 procent en een jaaromzet van bijna 5 miljard euro. In Nederland gaat Nestlé zich in eerste instantie meer richten op de waterkoelers voor kanto ren. Van niets in 2000 heeft Nestlé in drie jaar tijd 32 pro cent van de markt in handen gekregen. Ook Coca Cola neemt als een razende belangen in water, omdat het denkt dat dat één van de belangrijkste mark ten van de komende jaren is. In de Verenigde Staten groeide de omzet van water vorig jaar met zestien procent. Coca Cola is een belangrijke samenwerking aangegaan met een van de grootste waterverkopers ter we reld: het Franse Danone. Kritiek is er ook op de onstilba re honger naar marktaandeel van de grote multinationals in flessenwater. Gebotteld water mag dan schoon zijn, de water fles zorgt ook voor een afval berg. Het Wereldnatuurfonds pleit daarom juist voor schoon kraanwater, desnoods door het te koken of filteren. Het lijkt dat de activisten het voorlopig af leggen tegen rijke multinatio nals die precies weten hoe ze onder sterke merknamen ook water kunnen verkopen. - Een consortium van Jacobs Nederland en heeft van de Nederlandse >lie Maatschappij (NAM) ell Expro een opdracht ge- icA 1 n met een waarde van cir- jN miljoen euro. Het betreft 5 rering van diensten onder |,oc e op het gebied van on- ,a. jiud voor alle installaties e NAM en Shell Expro in ïidelijk deel van de izee, inclusief de gasbe- slingsinstallaties Den Hel- No( 1 Bacton in Engeland. Het iet heeft een looptijd van jaar. irn p<l vraag naar 2fter werken -6 H haag - Veel Nederlanders 323 n graag minder willen n dan nu. Als hun wensen jilligd worden, daalt het vooral bij man- werknemers. Dat blijkt 1 onderzoek van de Orga- voor Strategisch Ar- narktonderzoek. Van alle emers in loondienst wil r®' icent zijn of haar arbeids- ïanpassen. Een kwart wil °tr< werken dan nu, de rest |du er. Daarbij blijkt een groot }il tussen mannen en pn. Mannen die eigenlijk I* ir zouden willen werken, ibifcel minder geneigd dat it te doen dan vrouwen. ,1 juli 2000 is een wet van die werknemers het eft hun arbeidsduur uit len of te verminderen. Ljfing redding jnjamecommissie «dam - Op advertenties, ipotjes en tv-reclame 1 2004 waarschijnlijk een 1 heffing waarmee voort- Reclame Code Commis- It betaald. Instanties als isaties voor reclame- en adverteerders, wer- voorstel uit. Het voort van de commissie was geworden omdat geld tcheorganisaties steeds ier binnen kwam. De iie behandelt jaarlijks klachten over recla- igen, bijvoorbeeld om- misleidend of onfat- zouden zijn. Als een re- strijd met de code is, de media geacht de ui- |schrappen. Zonder com- izouden de klagers naar iter moeten stappen. zien in de twee maanden dat we open zijn minder diefstal dan normaal." Dit project doet de supermarkt organisatie onder meer samen met Cisco Systems, dat voor het grootste deel van de techniek zorgt. „Met een minimale voor raad, een kortere levering en minder uitverkochte artikelen, kan een bedrijf lagere prijzen hanteren dan de concurrentie", meent M. Moazami van Cisco. Al met al werken circa veertig partners van Metro mee aan de winkel. Daaronder zit ook Phi lips dat een deel van de chips levert. Of de technische snufjes in de winkel straks ook echt overal terugkomen, weet Wol fram nog niet. „We gaan het beste eruit halen." reinsberg/anp - In de super markt van de toekomst krijgt de klant een platte computer op zijn winkelwagen geschoven. Hij scant zijn klantenkaart langs de zijkant van de computer zo dat de supermarkt weet wie er binnen is. Bij de groenten flitst een aanbieding op zijn scherm. Die negeert de klant. Bij de wasmiddelen verschijnt een plaatje van een aanbieding op het scherm. Deze bevalt hem meer, de klant pakt een pak en scant de streepjescode. Als de klant zijn boodschap penlijstje heeft afgewerkt en al le gekochte artikelen heeft ge scand, loopt hij naar de kassa. Daar rekent hij het totaalbedrag af dat de computer heeft bere kend. Het werk van de caissière blijft beperkt tot het innen van het geld. In het Duitse Reinsberg, even over de grens bij Nijmegen, wordt sinds twee maanden een voorschot genomen op de su permarkt van de toekomst. Hier heeft het Duitse concern Metro Group een winkel geopend, waarin alle denkbare technolo gie is verwerkt. In de formule 'Extra' hangen beeldschermen waarop aanbie dingen te zien zijn. De weeg schalen 'zien' zelf welke pro duct erop ligt. Klanten die meer willen weten over een bepaald artikel, krijgen die informatie indien gewenst geprint door simpelweg het beeldscherm aan te raken. „We willen in de markt testen of dit werkt", aldus G. Wolfram van de Metro Group, in Neder land actief met de formules Makro en Media Markt. „Daar om ziet de winkel er niet echt futuristisch uit. De eerste dagen kwamen er niettemin zoveel nieuwsgierige klanten dat we het niet konden verwerken. De druk is nu wat van de ketel." Nu de storm is gaan liggen, blijkt dat 10 tot 15 procent van de klanten gebruik maakt van de platte computer. Het valt op dat vooral mannen zich laten verleiden. Wolfram is optimis tisch. Hij hoopt dat het aantal 'computerklanten' de komende maanden toeneemt tot 20 pro cent. De klanten die meedoen, moe ten persoonlijke gegevens af staan. „Wij vragen of ze het goed vinden dat we het koop gedrag analyseren", legt Wol fram uit.Aan de hand daarvan krijgen onze klanten op maat gemaakte reclames. Tot nu toe hebben we geen problemen ondervonden. Er wonen onge veer 30.000 mensen in dit dorp, van wie er al 6000 een klanten kaart hebben." Maar de winkel heeft meer nieuwigheden. Zo kunnen klanten die geen gebruik van de computer willen maken, afreke nen bij de zogeheten zelfscan- kassa. Daar voeren ze zelf hun boodschappen langs en reke nen vervolgens met een betaal- pas af, zonder tussenkomst van de caissière. Toch kiest een meerderheid in de winkel voor de 'ouderwetse' kassa. Volgens Metro werken de nieu we snellere betaalvormen dief stal niet in de hand. „We heb ben overal camera's opge steld", legt Wolfram uit. „Bo vendien controleren we steek proefsgewijs winkelwagens. We De platte computer op het winkelwagentje houdt bij welke boodschappen worden meegenomen. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7