huid van Lara Trek het vinyl uit de kast MULTIMEDIA PhotoClip: veel voor een zacht prijsje Knorretje Feiten liegen niet Rommel opruimen Mooie headset De Amerikaan laj Digitate Muziek ZATERDAG 12 JULI 2003 Het wordt een rage, computerspellen uitbrengen bij een speelfilm. De Disney-animatiefilm Knorretjes Grote Film, die eind juni over Nederland werd uitgestrooid, wordt dan ook begeleid door Knorretjes Grote Spel. Knorretje beleeft op de cd-rom avonturen, net als in de film, samen met Tei- getje. Iejoor en Poeh. De kinderen helpen Knorretje zo Poeh's gebroken honingpot in elkaar te zetten, zodat Teige- tje hem met honing kan vullen. Ze leiden Knorre tje veilig het grote water- leliemeer over, naar de kan met melk op de picknickplek van Kanga en Roe. En ze verzame len distels en ontdekken kleuren en schilderen met Iejoor en helpen Uil de peper voor zijn feest- soep te vinden. Knorretjes Grote Spel van Disney Interactive kost - voor Windows of Mac - 24,99 euro. Crime Scene Investigation is één van de populairste televi sieseries in de Verenigde Staten. Ook in ons land heeft CSI een snel groeiende schare fans. De ploeg van het Crime Lab van de politie in Las Vegas lost, onder de bezielende leiding van Gil Grissom ('Concentreer je op wat nooit kan liegen- ..de feiten'), misdaden op aan de hand van DNA en ander forensisch materiaal. De kleinste aanwijzing, die door vrij wel iedereen over het hoofd zou worden gezien, kan vol doende zijn om de politie een verdachte op een dienblaadje aan te reiken. De echte liefhebber van het top-speurwerk, waarbij een haar of een pluisje voldoende kan zijn, kan nu zelf aan de slag met het fraaie uitgevoerde spel van Ubi Soft. Ga met de CSI-ploeg naar de plaats van de misdaad, onderzoek vin gerafdrukken en DNA-materiaal, ondervraag verdachten en maak gebruik van de aller modernste apparatuur in het fo rensisch laboratorium. Mocht je vast komen te zitten, dan kun je de hulp inroepen van de 'echte' CSI-ploeg. Wees daarbij van één ding overtuigd: je doet er lan ger over dan een gemid delde tv-aflevering van vijftig minuten. CSI eist een behoorlijk zware pc met onder XP 256 Mb ram, een 3D-vi- deokaart en ruim 500 Mb vrije ruimte op de harde schijf. Prijs: 29,99 euro. Temidden van alle andere vormen van modem speelgoed, blijft een merk als Fisher Price al heel lang fier overeind. De figuren uit de stal van Mattel zijn vooral populair in de leef tijdsgroep van 4 tot 7 jaar. De Rescue Heroes behoren tot de toppers en zijn de hoofdpersonen in de nieuwste elektroni sche versie. Ze komen in actie als een aardbeving het Fun Island Pretpark heeft vernield. Er is veel werk aan de win kel. Passagiers moeten worden bevrijd uit een op hol gesla gen achtbaan, een aan de grond gelopen onderzeeër moet boven water worden gehaald, enz. De Rescue Heroes heb ben de hulp van de spe ler nodig om alles voor elkaar te krijgen. Dat vereist logisch denkwerk en kunnen werken in teamverband. SOS Aard beving is een spel waar je een aardig poosje zoet mee bent, want de acht verschillende activitei ten kunnen op ver schillende niveaus worden gespeeld. SOS Aardbeving draait op een Pentium-pc met 64 Mb ram en 175 Mb ruimte op de harde schijf. De analoge headset Audio 70 van Plantronics is geschikt voor voor chatten, spraakherkenning, spellen en muziek op de pc. De fraai gevormde headset, die om het achterhoofd wordt gedragen, biedt volgens de fabrikant een optimaal stereogeluid. De microfoon, met inschuifbare spreekbuis die automatisch in de juiste positie terugkeert heeft niet veel last van achter grondgeluid. Vanzelf sprekend zitten er knop pen in het kabeltje om het volume te regelen en het geluid tijdelijk te on derdrukken. De headset wordt zoals gebruikelijk op de geluidskaart aan gesloten. De prijs: ruim 40 euro. Informatie: www.plant- ronics.com of www.p- cheadsets.nl Het is niet makkelijk om van Amerika te houden. Het is een land zonder geheugen, smaak en diepgang, zo zegt men. Een land dat zijn vijanden bombardeert en de rest van de wereld als afzetgebied beschouwt. Tegelijk zijn we verslaafd aan Amerikaanse films, televisie, muziek en literatuur. Het land kan onuitstaanbaar zijn, de cultuur is onweerstaan baar. Chris Keulemans heeft aan deze tweeslachtige relatie tussen Amerikaan en Europeaan een website gewijd: www- .deamerikaan.nl. Centraal staat het verhaal van Chris en David, en een rode draad is de Amerikaanse popcultuur tussen 1961 en 1995. Behalve de website staan ook een ro man, een dvd en een radiodocumentaire gepland. Hoeveel merken en modellen digitale camera's er momenteel te koop zijn, is niet bij benadering vast te stellen. In een enorm hoog tempo komen er verbeterde types op de markt, gewoon omdat de consument daarom vraagt. Een camera van een jaartje of drie oud behoort nu alweer tot de antieke modellen. In die stroom van inovaties moet je dus van goeden huize komen om een voltreffer te plaatsen. De PhotoClip, in ons land geïmporteerd door Mister Q in Baam, zou wel eens zo n voltreffer kunnen zijn. De bedenkers van dit vuistgrote cameraatje heb ben goed begrepen dat je iets extra's moet bie den en toch qua prijs moet blijven concurreren. En dat is in alle opzichten gelukt. Met de Photo Clip kun je namelijk niet alleen foto's maken, het is ook een complete mp3-speler en tevens een opnameapparaatje. Bovendien kun je het inzet ten als web-cam. Wat de foto's betreft is het in het goedkope segment een topper, want de uit voering met 4.0 megapixels - zo ongeveer de top voor de huis, tuin en keukencamera - bedraagt slechts 275 euro. De PhotoClip ziet er flitsend uit en is door de veelheid van mogelijkheden een typisch hebbe ding. De kwaliteit van de foto's is hoog en de rest is vooral leuk. maar ook nuttig. Door de uitbrei dingsmogelijkheid met een compact flashcard is de ruimte in feite eindeloos. Maar ook zonder die toevoe ging is er behoorlijk mee te werken, want de 4.0-versie heeft een intern geheugen van 64 Mb. Er zijn ook twee versies met 3.0 megapixels: 32 Mb (215 eu ro) en 64 Mb (245 euro). Zoals met de meeste digitale camera's kun je ook video opnemen en een leuke extra is de moge lijkheid om direct na het fotograferen tekst in te spreken, zodat je later precies weet welke foto's waar gemaakt zijn. Voor het afspelen van het ge luid kun je genoegen nemen met het ingebouw de speakertje, maar voor muziek genieten uiter aard de meegeleverde 'oortjes' de voorkeur. Wie liever een grote koptelefoon gebruikt kan die ook gewoon aansluiten. Kortom: de PhotoClip is een compleet apparaatje met een prima prijs-kwaliteit verhouding. En dan met name op het punt van de camera en de 4.0 megapixels. Dat tref je zelden aan bij fototoestel len onder de 300 euro. Zijn er dan helemaal geen zwakke punten? Ja, de huidige modellen werken uitsluitend op (oplaadbare) batterijen en die worden sneller leeggezogen dan een flesje fris door een rietje. Vervelend dus, want op reis moet je eigenlijk altijd een oplader meenemen. Dat na deel komt echter te vervallen, want niet alleen wordt er gewerkt aan een adapter, zodat je thuis batterijloos aan de slag kunt, toekomstige uitvoe ringen zullen worden voorzien van een adapter, die de batterijen kan opladen via het stroomnet. De PhotoClip is uitsluitend te koop via het inter net: www.misterq.nl Jan van der Nat De PhotoClip is een compleet apparaatje met een prima prijs-kwaliteit verhouding. Publiciteitsfoto Het Nederlandse topmodel Jill de Jong kruipt de komende tijd wat vaker in de huid van Lara Croft, omdat het nieuwe Tomb Rai- der'-computerspel begin juli in Nederland en Vlaanderen uitkwam. Een transformatie die haar weinig moeite kost. Wereldwijd is Jill Lara. Het is een hectische dag voor Jill de Jong (21) uit het Drentse Ruinen. Een interview op Radio 3FM, foto- shoots voor onder meer het Veronica Magazine, opnamen voor 'RTL Boulevard' en vraaggesprek ken met journalisten op wisselende locaties in Amsterdam. Het feit dat ze al enkele jaren een internationaal supermodel is, is deze keer niet de aanleiding voor al die aandacht. Jill is sinds maart vorig jaar wereldwijd de verper soonlijking van heldin Lara Croft uit de 'Tomb Raider'-computerspellen. Ter gele genheid van de presentatie van Lara's nieuwste avontuur 'Tomb Raider: the Angel of Darkness', dat gespeeld kan worden op de pc en de Playstation 2, moet Jill zichzelf ook vandaag een aantal malen transformeren. „Een castingbureau benaderde vorig jaar modellenbureaus en men vond mij geschikt, misschien wel omdat ik jongensachtig en ruig kan zijn", zegt de in haar normale vrijetijds- kleding op en top vrouwelijke Jill. Eidos, de uitgever van 'Tomb Rai der' was bovendien op zoek naar een professioneel gezicht. Er-wa ren volgens Jill meer vrouwen in de race voor deze opdracht. Tij- dens een auditie heeft ze flink ge ïmproviseerd, onder meer met pistooltjes, en heeft ze laten zien hoe Lara zich voelt en hoe ze zich beweegt. „De video is naar de bazen ge gaan. Ik zat samen met een En gels meisje in de eindselectie. Ik dacht dat ze haar de voorkeur zouden geven, omdat zij het juiste Engelse accent had, maar ze hebben toch voor mij geko zen. Het computerfiguur was er eerder, dus ik moest op haar lijken en niet andersom. Gezicht en lichaam komen aardig overeen, ik ben net als zij sportief en atletisch gebouwd. Alleen ben ik in werkelijk heid wat langer dan Lara in het spel is. Ik ben 1,83 meter, zij is volgens haar biografie 1,75 meter." Sinds maart vorig jaar kruipt Jill in de huid van Lara Croft. „Ik hoef er weinig voor te doen om Lara te worden. Ze heeft een leefstijl die bij me past. Ik sport ook veel, leef gezond en eet goed, want ik heb veel ene j nodig. Ik moet goed voor mezelf zorgen, want door de drukt Wil het heel bijzonder als ik acht uur kan slapen. Als ze weer een bijvoorbeeld een winkelcentrum Lara moet zijn, doet ze alle zelf. „Ik wil een goede show geven, voor het publiek ben ik L Croft en niet Jill. Volwassenen zijn wat moeilijker te entertaii 1 maar ook voor hen wil ik er een gezellige happening van mal 'l!1' vind de interactie en een goede band met het publiek heel bi ~!e rijk. Daarnaast ben ik Lara bij openingen en in televisieshow e waarbij ik de ene keer word geïnterviewd en de andere keert optreden moet doen. Eigenlijk is wat ik doe ook een beetje ai t3 Ik word wel minder herkend dan Angelina Jolie, die Lara spe §ei de 'Tomb Raider'-bioscoopfilms. Mensen zullen zich haar o tien jaar nog als Lara herinneren. Eigenlijk kun je het niet ve ne" ken. Angelina vertegenwoordigt de film, ik ben er voor de mi ting van het spel. Dat had ik trouwens nooit gespeeld voorda Lara werd, hoewel een fotograaf al eens tegen me had gezegt ik op haar leek. Ik wist van haar bestaan, maar had er door h eni5 reizen geen tijd voor het spel te spelen." aY®' Eigenlijk zou Jill een jaar lang Lara zijn, maar omdat het uitb gen van het nieuwe spel met ruim een half jaar is vertraagd, iets langer geworden. „Na anderhalf jaar vind ik het eigenlijka 1 mooi. Nu is het nog leuk, maar het wordt toch routine en da ;er moet je het niet nog een jaar doen. Ik wil op het hoogtepunt *>eJ pen, dat geeft een lekker gevoel. Er komt dus een nieuwe Lai F11' op de Engelse televisie wordt gezocht in een 'Idols'-achtig pi gramma. Jill combineert Lara met haar modellenwerk. „Deze maand s W3t door het nieuwe spel in het teken van Lara, volgende maand 5rer meer modellenwerk. Ik probeer dat zo in een schema te zett 1 vv< ik niets hoef af te zeggen, maar soms moet je kiezen." In het jaar, wanneer er mogelijk een andere Lara is, wil ze intemati management gaan studeren aan de Hogeschool voor Econo sche Studies (HES) in Amsterdam. „Maar ik ga niet elke dag school hoor, dat zou ik niet meer kunnen. Ik heb te veel van£ vrijheid geproefd. Ze is op haar vijftiende als model 'gescout' en won een uitstd naar een modellenbureau in Milaan. Ze heeft vervolgens eei school afgemaakt en is toen naar Milaan verhuisd. „In het b stond ik als baby face en klassiek model in allerlei bladen. N ik meer punky. Ik doe minder magazines en catalogi, maar d neer mijn werk voor magazines met de catwalk. Ik heb onlai een campagne gedaan voor L'Oréal." „Na vier jaar buitenland heb ik nu een appartement in Amstl dam. Dat is echt een luxe. Koken, gewone dingen doen, vrief dat heb ik allemaal gemist", zegt Jill blij. „Vandaag was de et keer dat ik opstond en vanuit mijn eigen huis kon gaan werl Normaal was dat vanuit een hotel. Dat geeft zo'n lekker gevt Ook in het fictieve leven van Lara Croft hebben zich verande| voorgedaan. In haar nieuwe avontuur verlaat ze de catacon wat vaker, waardoor ze haar talenten in nieuwe, soms wat li decors kan tonen. De veranderingen zijn volgens Eidos nodi de aandacht van de spelers blijvend vast te houden. Lara wol presenteerd als ware zij een levend persoon, compleet met ll beschrijving en persoonlijke gegevens. Zo is ze geboren in lf Wimbleton, Surrey, heeft ze de maten 85D-61-89, is ze een tal te,' heeft ze bloedgroep AB negatief en is ze vrijgezel. Dat ju:-1 Nederland haar evenbeeld is gevonden is toch wel apart. Jaques Geluk Langspeelplaat. Van Dale komt niet verder dan 'grammofoon plaat met lange speelduur'. De jeugd van nu kent die dingen alleen van met koptelefoons behangen figuren, die de stuk ken zwart vinyl mishandelen en er dan een soort dansbare mu ziek uit weten te persen. Bij hun vaders en moeders staan die dingen in de kast of ergens op zolder, als een relikwie uit lang vervlogen tijden. Bij mij staan ze in een kast op de over loop en dus zie ik ze elke dag diverse keren. Maar meer dan ook niet. Een enkeling doet er nog iets mee, maar in de meeste huis houdens is een werkbare pla tenspeler ver te zoeken. Toch loont het zo langzamerhand de moeite om dit onderdeel van de 'antieke' stereo-set onder het stof vandaan te halen en eens te kijken of de naald nog heel is en alle draden nog vastzitten. De programma's waarmee je de muziek vanaf een lp kunt over zetten op een cd worden name lijk steeds gebruiksvriendelijker. Je hoeft geen techneut te zijn om de koppeling te kunnen maken. Je hebt wel even wat ruimte nodig om de draaitafel en de versterker te plaatsen in de buurt van de pc. Wat die versterker betreft zijn er eigen lijk drie mogelijkheden: een in gebouwde versterker (maar dan hebben we het over apparaten uit de vroege jaren zeventig van vooral Philips), de eigen verste ker van de set en een nieuw aangeschafte voorversterker, vooral handig als de gewone versterker gebruikt wordt voor radio, cd's en cassetes. Wat je verder nodig hebt is - be halve heel veel tijd... - een goed boek. waarin alles wordt uitge legd. Zo'n boek verscheen on langs bij AW Bruna Multimedia. Lp's op cd zetten van Victor Pe ters biedt een handige uitleg, waarmee iedereen overweg moet kunnen. De software (Lp2Cd) wordt meegeleverd en wie hoofdstuk voor hoofdstuk doorneemt moet er in kunnen slagen om die kostbare collectie van toen tot in de eeuwigheid in uitstekende kwaliteit te con- Lp's op cd zetten. Auteur: Vic tor Peters. Uitgever: AW Bruna Multimedia. ISBN: 90 229 4838 2. Prijs: 12,50 euro. Het aantal 'hobbyhoeken' neemt gestaag toe. Niet zo vreemd natuurlijk, want de 'he le wereld' neemt muziek en films op van het internet, kopi eert zich wezenloos of zitten hele avonden te frutselen met foto's en plaatjes. We trokken daartoe twee boeken uit het schap. Bij Van Duuren Media verscheen er eentje over digita le muziek in de serie Computer Idee en bij Easy Computing een forse bundel, waarmee je crea tief kunt omgaan met Photo shop. Dat laatste boek is eigen lijk een bedoeld voor de profes sional, maar de amateur die een beetje de weg weet in dit topprogramma op het gebied van fotobewerking, kan er heel leuke dingen mee doen. In het Van Duuren-boekje (het zoveelste is een stroom als een waterval) legt Ronald Smit keu rig uit wat je allemaal met mu ziek op de pc kunt. Welke hard en software heb je nodig, hoe neem je op, wat is mp3? Bij dat laatste wordt onder meer ook uitgelegd hoe je zelf mp3's kunt maken vanaf gewone cd's. En ja, Smit legt ook uit hoe je lp's kunt overzetten op cd's. Minder uitgebreid, maar eveneens dui delijk en compleet. Computer Idee: Digitale mu ziek. Auteur: Ronald Smit Uit gever: Van Duuren Media. ISBN: 90 5940 031 3. Prijs: 15,90 euro Het is voor de meesten het in trappen van een open deur, maar de foto's die je in kranten en tijdschriften ziet, zijn vrijwel nooit meer de originele opna men van de fotograaf. Mini maal is een aantal noodzakelij ke bewerkingen nodig om de foto toonbaar in de krant te krijgen en bij een tijdschrift luistert een en ander nog veel nauwer. Professionals gebrui ken vrijwel zonder uitzondering Photoshop van Adobe. Veel amateurs hebben echter dit programma ook, omdat Adobe er niets voor voelt om een kopi eerbeveiliging in te bouwen. Dat lijkt misschien vreemd voor een duur programma als dit, maar het bedrijf maakt zich ei genlijk geen zorgen over die il legale thuisknutselaar. Toch kan ook die groep tot ver bazingwekkende prestaties ko men en Creatief met Photoshop van Günter Schuier kan daarbij flink helpen. Geen eenvoudig boek en zeker geen werkj Dgra je moet aanschaffen als j( toe wat rommelt met fott Maar wie echt werk maal J afbeeldingen en geen gei neemt met half werk, kat lol ondervinden van dit s n daardwerk. Creatief met Photoshop jp teun Günter Schuier. Ui Easy Computing. ISBN: v 5167 501 1. Prijs: 29,95t Jan van der Nat ^0I Ver ibei Hardware Mp3enmidi Software Internetradio Opnemen Tip* trucs

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22