70% NS plukken vandalen tot op bot kaal Armbandje voor kinderen op het strand showroommodellen Leidsch Dagblad IMMO 071 - 528 14 14 Staatssecretaris Italië toch weg na beledigen Duitsers LEIDERDORP ZONDAG OPEN! Nu gratis vakantie t.w.v. 1000,- naar de Costa Bra va! BAALBERGEN Keiharde aanpak agressie Grootse zanger, groots festival Lyon, een ramp Leiderdorp: Meubelplein 10. Snel internet voor Leidse studenten Journalisten opgepakt bij De Horsten Vergrijzing kan leiden tot oorlog tussen generaties Leidsch Dagblad mputer gaat kipende band bij ussa verdringen IPF adopteert Dost-Europese partijdiscipline Jadeendjes na lien jaar oceaan ■itgezwommen itudenten uit VS lijn niet onder de ndruk van Leiden teconstructie van >en moord die ;een moord was ileinsbroek wil alleen als rremier terug IMMENTAAR IRAK eerste slachtoffer van een Dg is de waarheid. Vanaf het ïent dat de kanonnen bul- n, plegen de strijdende par elkaar en de publieke opi- e bestoken met propagan- halve leugens en hele on- hederl. De clowneske mi er van informatie Al-Sahhaf de daarvan tijdens de Golf- Dg nog eens het bewijs, r voor de democratische we- pijnlijker is dat de feiten bij om Irak al maanden iren ernstig geweld wer- laan. De Amerikaan- iident Bush en de Britse Blair krijgen daar nu de ig voor gepresenteerd, beweerde vorig jaar dat er igen waren dat Saddam was uranium te kopen om :ns te kunnen maken, probeerde twijfelaars te jen met de stelling dat binnen 45 minuten massa- igswapens kon inzet- beide leiders hamerden dat Hussein met zijn uitge- wapenarsenaal een ge- s voor de wereldvrede, r van de massavernietings- nog steeds geen spoor is iden en de beweringen uraniumaankopen op drijf-' gebaseerd blijken, zitten nee in de problemen. Blair eerder deze maand door speciale commissie maar deine beetje vrijgepleit van de oppositionele De- aten in Washington eisten en een diepgaand onder- Dat hoort bij het zelfreini- vermogen van een demo- i al hebben de tegenstan- van Bush en Blair wel dul- als bijbedoeling electoraal Dfiteren van hun afbladde- jezag. lelangrijkste resultaat van iolfoorlog is dat Saddam :in - een brute dictator die enrechten én VN-resoIu- telselmatig aan zijn laars - van zijn troon is gestoten. niet lichtvaardig terzij- orden geschoven. Dat de Amerikaanse coalitie in problemen heeft met het l.fcen van stabiliteit, is geen 21 van leedvermaak maar g r van zorg. Naast een te- fik is er óók behoefte aan lit kijken. de Vries Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidsch dagblad.nl Dagblad nr. 43280 los zaterdag 12 JULI 2003 BEDRIJFSHUISVESTING HAAGWEG 51 LEIDEN WWW.IMMO-RIJNSTEDE.NLnvm.boc nr. 43280 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 Nog weinig belangstelling voor initiatief van reddingsbrigades door Saskia Buitelaar katwijk/noordwijk - De Kat- wijkse en Noordwijkse Red dingsbrigades verstrekken deze zomer op het strand gratis arm bandjes voor kinderen. Ouders kunnen daarop hun gegevens noteren, zoals het nummer van hun mobiele telefoon, zodat zoekgeraakte kinderen snel kunnen worden teruggebracht. De bandjes, die bij de redding- posten zijn af te halen, komen van de koepelorganisatie van de reddingorganisatie. In Noordwijk is er nog weinig vraag naar, zegt P. van der Aart van de reddingspost bij de vuurtoren. Volgens hem komt dat omdat er nog weinig rucht baarheid aan is gegeven. In Katwijk deelt behalve de Reddingsbrigade ook paviljoen houder D. Groenewegen van Willy Zuid op verzoek arm bandjes uit. Zijn initiatief om dat met alle paviljoens samen te doen is mislukt. Zijn collega's hadden geen belangstelling, vertelt Groenewegen. „De vraag is dan metéen, ook van de ge- utrecht/gpd - Vandalen die in de trein vernielingen aanrichten, krijgen voortaan zonder pardon een schadeclaim van duizenden euro's. Met die aanpak hopen de Nederlandse Spoorwegen een einde te maken aan de aanhou dende agressie en onveiligheid op het spoor. „We gaan niet meer eerst be studeren of een claim wel haal baar is," zegt commercieel di recteur B. Meerstadt. ,Als we weten wie vernielingen heeft aangericht, proberen we direct te verhalen. Dit gedrag pikken we niet meer.'' De lik-op-stuk- methode past bij eerdere maat regelen van de NS tegen vanda len, zoals trein- en stationsver boden. Op de lijn Hoorn-Enk huizen is de aanpak voor het eerst met succes ingevoerd. De lijn werd dit voorjaar geteisterd door een groep jongeren die zich de 'treinterroristen' noem den. Ze vernielden deuren, ra men en banken en bedreigden reizigers en NS-personeel. Nadat begin mei twee minder jarige daders werden aange houden, legden de NS bij hun ouders een claim neer van 100.000 euro. Sindsdien zijn de agressie en vernielingen tussen (advertenties) Vraag naar de actievoorwaarden in de showroom Costa-dagen bij KeukenConcurrent; dit betekent extra kortingen en voordelig geprijsde keukens. Tevens krijgt u een GRATIS 10-daagse vakantie t.w.v. 1000,- naar de Costa Brava of een andere zonnige bestemming, o.b.v. 4 personen. Omdat u op de centen bent... met kortingen tot Direct beschikbaar KATWIJK Ambachlsweg AMSTERDAM Villa ArenA LEIDERDORP MeubelpleinROTTERDAM Alexandnum IE DEN HAAG Megasioies Info: 07! 402 8151 EIGEN STIJL IN WONEN meente: wie gaat dat betalen? „Ja, die bandjes kosten geld. Ik had er een paar centen voor willen vragen, maar als de red dingsbrigade ze gratis uitdeelt, doe ik dat ook. Dan kost het me maar wat. Ik heb zelf twee dochters en ik moet er niet aan denken dat die kwijt raken. Laatst zat hier een kind drie uur lang op zijn ouders te wachten, terwijl alle hulpdiensten in de weer waren. Dédr zou je eens een rekening voor moeten op sturen." Verspreiding van de armband jes onder de strandpaviljoens in Noordwijk is volgens Van der Aart van de Noordwijkse Red dingsbrigade niet aan de orde. Aan de Belgische kust wordt het idee van de verdwaalbandjes, in combinatie met driedimensio nale felgekleurde afbeeldingen op oriëntatiepaien op het strand, al jaren toegepast. Met financiële steun van de over heid en een grote verzekerings maatschappij. De afbeelding van het arm bandje correspondeert met de paal waar het is uitgedeeld. Het succes van deze aanpak - zo'n vijftig procent minder vonde lingen dan voorheen en een zoekperiode van vaak maar tien minuten - heeft ook de belang stelling van Franse, Italiaanse en Spaanse kustregio's gewekt. In Katwijk en Noordwijk is het nog niet zo ver. Alleen Katwijk heeft voor het derde zomersei zoen oriëntatieborden op het strand staan. Pagina R4: 'Oriëntatieborden op strand te weinig opvallend' rome/dpa-anp - De Italiaanse staatssecretaris van toerisme Stefano Stefani is gisteravond afgetreden. Dat heeft hij vol gens het Italiaanse persbureau ANSA premier Silvio Berlusconi laten weten. Stefani had met negatieve uitlatingen over Duit se toeristen uitgelokt dat de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder diens vakantie naar Italië annuleerde. De Italiaanse bewindsman wei gerde zich tot gisteren voor zijn uitlatingen te verontschuldigen. Maar in de zaterdageditie van het Duitse boulevardblad Bild Hoorn en Enkhuizen gestopt. Na dit succes, proberen de NS standaard schade te verhalen op vandalen. Zodra de politie daders heeft opgepakt, wordt een claim ingediend die kan oplopen tot tienduizenden eu ro's. Behalve een vergoeding voor de vernielingen, kunnen de NS vergoedingen eisen voor extra bewaking en personeel. Het is uiteindelijk de rechter die bepaalt of een schadeclaim wordt toegekend. Treinreizigers waarderen de Nederlandse Spoorwegen steeds beter. In het tweede kwartaal gaf 55 procent van de klanten het bedrijf het rapport cijfer zeven. Dat blijkt althans uit eigen klantenonderzoek van NS. Reizigersvereniging Rover is sceptisch over het onderzoek. Alleen treinreizigers worden ondervraagd, luidt de kritiek, niet de mensen die uit teleur stelling niet meer in de trein stappen. De verbetering in de dienstver lening is voor de NS reden dit najaar een charme-offensief te beginnen. In een reclamecam pagne op tv, kranten en via an dere media wordt de trein aan geprezen als betrouwbaarder dan de auto, zeker in de spits. den haag - Met namen als Tony Bennett (fo to), Herbie Hancock en Solomon Burke is het North Sea Jazz-festival iq Den Haag gister avond begonnen aan zijn 28ste editie. Het festival, dat tot de grootste en bestbezette ter wereld behoort, verwelkomt dit jaar on geveer 1200 musici, die in vijftien zalen op treden. Het is de vraag of het verwachte aantal van 70.000 bezoekers dit jaar wordt gehaald, want alleen de traditionele top avond, vanavond, is helemaal uitverkocht. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Het met de Tour aankomen in een grote stad was vroeger een feest. De volgers vonden er goe de restaurants, tamelijk prettige hotels en vertier voor de avond. Dat was vroeger, toen de wereld nog wat kleiner was, zeker de wereld van de Tour. Gisteravond zijn we neergestre ken in Lyon: een ramp. Het begon al vanaf de start toen bleek dat een compleet leger aan Tourvolgers tegelijk met de volledige grasboerengemeen schap van Nevers, Moulins en Roanne op de weg zat. Dat zorgde voor enige problemen. Zelfs een toch behoorlijk berijd bare Route Nationale blijkt dan een landweggetje te zijn en mannen in zwetende hemden, boos en opgefokt, probeerden op allerlei manieren Lyon te be reiken. Waar dat al lukte binnen de tijd, bleek de stad een doolhof. Vloekend en tierend lieten vol gers zich afzetten om lopend verder te gaan. Tot vlak voor de finish trachtten allerlei Tourvolgers nog de stad binnen te komen, maar omdat ook een volwassen armada aan vakantiegangers uit Noordwest Europa hun familiewagentjes naar de toegangswegen had ge stuurd, bleek Lyon, mede ge zien het feit dat er onderweg stevig gebotst was en er uren lang files stonden, een schier onneembare vesting. Toch is dit de charme van de Tour: licht uit de hand lopende chaos en parelend zweet, schreeuwende mannen, opge wonden politiemensen die de weg ook niet weten en aan het eind is maar een oplossing: normale vriendelijkheid, noem het maar menselijk gedrag. Ik moest rechtsaf, onze monta gemensen wachtten al een tijd je, andere auto's stonden vast, paniek dreigde en ik stond voor een eenrichtingsstraat met een stoere agent ervoor. Er was een oplossing, wachten tot de koers geweest was, tot zeven uur in de avond en anders eigenlijk niet. Zijn collega liep weg, ach ter luid schreeuwende Italianen aan die hekken met handen wilden buigen. Gelukkig is er een verenigd Eu ropa, gelukkig is er de glimlach, gelukkig wisten we beiden een leuke betekenis van het begrip 'sens unique' te geven. 'Prudence', zei de man, rustig aan, en draaide zich om zodat hij ons even niet wilde zien. Probleem verholpen na een chaotische dag. Niets aan de hand. Mart Smeets Ook gevestigd in Alkmaar, Amstelveen. Arnhem, Baarle-Nassau, Barendrecht. Breda. Den Haag, Groningen, Hoorn, Kaatsheuvel, If0800-0233535 Numansdorp. Rotterdam, Son, Woerden, Zaandam en Zwolle, www.keukenconcurrent.nl wassenaar/gpd - Een fotograaf en een verslaggever van de Haagsche Courant zijn gister middag in Wassenaar gearres teerd bij landgoed De Horsten waar prins Willem-Alexander en prinses Maxima sinds kort wonen. Ze overtraden welbe wust het fotografeerverbod dat sinds kort rond het landhuis van kracht is. Gisteren is nog niet bepaald wat de twee journalisten pre cies ten laste wordt gelegd: overtreding van het het fotogra feerverbod of het betreden van verboden terrein. De twee liepen tijdens het ma ken van hun reportage met toe stemming van een bewaker van de Koninklijke Marechaussee ook in een gebied buiten de omheining van het landgoed, dat het wel tot privé-grondge- bied van De Horsten behoort. Het fotografeerverbod werd de ze week van kracht. zegt hij spijt te hebben dat zijn uitlatingen hebben geleid tot een verslechterde Duits-Itali aanse relatie. „Ik hou van Duitsland", benadrukt hij zelfs. „Mochten mijn woorden tot misverstanden hebben geleid dan verontschuldig ik me daar voor." Diverse steden in Italië zijn we gens de rel al een charme-of fensief begonnen. Ze ontvan gen Duitsers deze zomer nog hartelijker dan gebruikelijk. Met gratis flessen wijn en bloemen probeert de toeristenbranche hen te lokken. Schulden voor Grote Opdracht Gemeente Leiden door Silvan Schoonhoven leiden - De Grote Opdracht Ge meente, een kerkgenootschap met het hoofdkantoor op de Leidse Turkooislaan, zit in nood. De stichting heeft een schuld van 900.000 euro. De le den is al gevraagd royaler te ge ven, en het programma Opera tion Debt Free moet de gemeen te uit de problemen helpen, zegt voorganger D. Sieval. De gemeente huurt een groot ge bouw aan de Turkooislaan, waar naast de kerk ook een peuterspeelzaal, een kinderdag verblijf en een basisschool zit ten. De gemeente doet ook aan verslaafdenopvang. Volgens Sieval staat achter de gemeente de stichting Wasgo: Word and Spirit Global Outreach. Die zou wereldwijd 'duizenden ge meentes' omspannen, vooral in de Derde Wereld. Pagina Ri: 'We gaan gewoon door' Als ouderen niet inleveren, wordt het moeilijk 'de boel bij elkaar te houden'. Dat stelt hoogleraar eco nomie (Universiteit Tilburg) en ver grijzingsspecialist Lans Bovenberg, over toekomstontwikkelingen tus sen jong en en oud. Bovenberg schetst het beeld van jongeren die ach een slag in de rondte zullen moeten werken om hun vaste lasten te kunnen betalen, en ouderen die de macht van het getal hebben, plus de vrije tijd om zich politiek zó in te spannen dat ze zaken naar hun hand kunnen zetten ten koste van de jongeren. Bovenberg:Als die jongeren inzien hoe egoïstisch die ouderen zijn, krijg je polarisatie, een generatieconflict. Zie ook het bijvoegsel Erbij (advertentie) Niet in een ver land? Ga speuren met prof. Lugdunus maandag! 14 juli, 14 tot 16 uur: Willy Wortel's kinderWerkplaats Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 wwTv.museuraboerhaave.nl door Wilfred Simons leiden - De grote studentencomplexen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) krij gen supersnel internet,Jieen nieuwe telefoonaan sluiting en kabeltelevisie met 59 zenders. Ook krijgen de SLS en de Universiteit Leiden een ei gen televisiekanaal, dat voorlopig 'Studenten TV' is genoemd. Het telecompakket maakt gebruik van glasvezel kabels, en wordt aangelegd en onderhouden door Lijbrandt Telecom uit Hillegom. In augus tus beginnen de werkzaamheden, half oktober worden de eerste aansluitingen opgeleverd. In maart is de operatie voltooid. Leidse studenten klagen al lang over de gebrekki ge internetfaciliteiten die de SLS haar huurders biedt. Hoogleraar Borgman van de Leiden Uni versity School of Management was hierover zelfs zó boos, dat hij de drijvende kracht werd achter wifi, draadloos internet, om zijn studenten al thans iets te kunnen bieden. Eind 2001 deed de SLS al eens een poging om su persnel internet te realiseren, toen zij een con tract sloot met KPN Qwest. Drieduizend huur ders zouden worden aangesloten op het glasve zelnetwerk van het telecombedrijf. Het plotselin ge faillissement van KPN Qwest in 2002 gooide echter roet in het eten. Het was niet gemaldcelijk om een alternatief te vinden, aldus Henninger. „Door de crisis in de ICT durven veel telecombe- drijven geen risico te dragen." Studenten kunnen zich abonneren op een super snelle internetaansluiting zonder beltikken, een telefoonaansluiting waarmee ze onderling gratis kunnen telefoneren en kabel-tv. Een abonne ment kost maandelijks 23,50 euro en is op maat gesneden voor studenten 'met een smalle beurs', aldus Henninger. Het is ook mogelijk om een deel van het pakket af te nemen, zoals alleen in ternet a 8,80 euro. Lijbrandt wil het glasvezelnet werk ook openstellen voor andere Leidenaars tl raison van 40 euro per maand. „Ik wacht alleen nog op instemming van de gemeente Leiden." Pagina Ri: 'Studenten TV kan Leidse AT5 worden' Gratis wifi op Leidse terrassen Het Hillegomse bedrijf Lijbrandt Telecom gaat overleggen met de Leidse horeca om draadloos internet ('wifi') te realiseren op terrassen. Hier mee krijgen gebruikers van een laptop met een insteekkaart de mogelijkheid om vanaf het ter ras te mailen en te internetten. „Wij zien dat als een leuke extra service", zegt directeur Lij brandt. Het is niet de bedoeling om te concur reren met Wireless Leiden, dat ook bezig is met een wifi-netwerk. „Als je op een terras zit dat ook gedekt wordt door Wireless Leiden, kun je gewoon kiezen", zegt Lijbrandt. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weke» gratis. NaamDMDV flfr Postcode Plaats n controle nabezorg^g) Telefoon Wj gaan zorgvUdg om met persoonsgegevens. In het coiofcn van de krant treft u nadere nfonTetie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,60 krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bi| automatische betaing is mijn bar*-gronummer Handtekening: 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl rnvn:HM.i:,n<:ir

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1