Ujngeest wil woonproject op goedkope grond REGIO Nederland is nog eeds koffienatie' 'Ik ben de burgemeester van de beenham ecord aantal weidevogels in De Wilck R3 oonzorgzone' voor psychiatrische patiënten in Alphense wijk Ridderveld r )ndleidingen Zwetkade DE STELLING Trekkertrek is weer in aantocht Vliko bezorgd over veiligheid fietsers zaterdag 12 JULI 2003 Nancy Ubert éaan den rijn/oegstgeest - De grote regionale inisatie Rijngeest Groep en de Alphense rporatie Wonencentraal hopen dat de ge- Alphen aan den Rijn bereid is om een stuk voor een prikkie te verkopen. Als de gemeente nereus wil zijn, krijgt de wijk Ridderveld een Li izorgzone'. Dat is een buurt waar psychiatrische nten zelfstandig wonen tussen mensen zonder elijke klachten. het een speciaal prijsje zijn?", bedelt F. Leene, jet-directeur voorzieningenbeleid bij de Rijn geest Groep. Hij is nauw betrokken bij het project waaraan nu al een paar jaar wordt gewerkt. „De geestelijke gezondheidszorg heeft de laatste jaren belangrijke veranderingen doorgemaakt. Nieuwe vi sies zijn ontwikkeld. Psychiatrische patiënten stop je niet langer weg in een instelling, verscholen in het bos of tussen de duinen, maar probeer je deel te la ten nemen aan het gewone maatschappelijke le ven." Op het terrein bij de Saffierstraat en de Opaalstraat in Alphen moet een 'gemengd' buurtje worden ge bouwd. Met huur- en koophuizen en een zorg- an nex activiteitencentrum op loopafstand. Ongeveer een derde van de huizen moet bewoond gaan wor den door mensen met psychiatrische problemen. De andere woningen zijn bedoeld voor mensen die een 'gewoon' leven leiden. „We hebben verstand van psychiatrische zorg, niet van woningbouw", zegt Leene. „Daarom hebben we Wonencentraal in de arm genomen. Het is de be doeling dat wij, of beter gezegd onze patiënten, hun huis ook via de wooncorporatie gaan huren. We wil len hen een zo gewoon mogelijk en zo zelfstandig mogelijk bestaan kunnen bieden." De schetsen liggen klaar. Psychiatrische patiënten met zwaardere problemen, komen aan de rand van het buurtje te wonen, vlakbij de Zegerplas. De cliën ten die makkelijker kunnen integreren komen mid den tussen de gezinnen met kinderen en starters te zitten. „We hebben uitvoerig overleg gehad met de mensen die al in de wijk wonen. We zijn echt niet over één nacht ijs gegaan. Met als resultaat dat onze plannen worden gesteund door de buurt", juicht Leene bijna. Eigenlijk had de bouw vorig jaar al moeten begin nen. „We hadden wat tegenslag. Bovendien moest de provincie overgehaald worden om de gemeente Alphen extra woningbouw te gunnen." Zuid-Holland heeft zich welwillend getoond en steunt de plannen voor de woonzorgbuurt. Zeker ook omdat het een vrij uniek project is, veronderstelt Leene. .Alleen in Den Bosch is men met een verge lijkbaar initiatief bezig." Voor de 'Saffier' is eerder een ander bouwplan ont wikkeld om de integratie van psychiatrische patiën ten te bevorderen. „We dachten toen aan een ge bouw midden in de woonwijk waar 48 patiënten zouden kunnen wonen. Toentertijd was dat al een modern streven, maar met de veranderde visie op de geestelijke gezondheidszorg, is dat plan al weer ach terhaald." Volgens Leene is het woonzorgproject in een crucia le fase terechtgekomen. „Het staat of valt met de welwillendheid van de gemeente Alphen." Wonen centraal bevestigt het relaas van Leene en laat weten nog volop met de gemeente in onderhandeling te zijn. De woordvoerder van de gemeente Alphen wil nog geen beloften doen over een 'bodemprijs'. „Maar het moet duidelijk zijn dat we het initiatief van de Rijngeest Groep toejuichen." irschotens' onderzoek drinkgedrag ancy Ubert S Nancy l w choten - Nederland is steeds een koffienatie, de Hollander begint wel water en vruchtensappen ';en; ten koste van fris bier en chocolade- Dat blijkt uit een onder- het drinkgedrag van ders dat in opdracht is uitgevoerd. De publi- i de studie markeert de het Spa water infocen- dat deze week in Voor- is geopend. n binnenlopen, dat is it de bedoeling. Het Spa infocentrum aan de iotense Voorstraat is een papieren ;k'. De mensen die er verzorgen de informa- website, geven weten- irs de opdracht gericht ;k te doen en willen op manieren de Nederlan- lidelijk maken dat water enorm belangrijk is. leegenomen als de in- van ons land daardoor overstappen op Spa of Spa Marie Henriëtte. focentrum is onderge in het pand van Van Public Relations, een dat regelmatig werkt jadel, de mineraal- en aterleverancier. 5 n beetje 'stevig' van start uien gaan heeft het Spa infocentrum het markt- !ai toekinstituut TNS NIPO ex :ht ge even om drinkge- co -gewoonten van Neder ig! s te onderzoeken. Daar- ijn iets meer dan 1000 ïen steekproefsgewijs on- iu{ agd. Volgens de onder- s heeft de studie een opmerkelijke uitkomsten re 1 verd. ten', 'te druk' of 'geen De meeste mensen we- il dat zij minstens ander- lat liter water per dag moe- nken, maar ruim de helft e ondervraagden komt liet aan toe. 26 Procent \ji wel ee glas water bij het or n. Dat doen vrouwen nOns vaker dan mannen. i met koffie is water de fa- ra )ra- - Of kwoude - Wie dinsdag een kijkje wil nemen in de nieuwe n aan de Zwetkade in Zoeterwoude kan zich nog bij wo- n louwvereniging Willibrord aanmelden voor een rondlei- i va n kleine groepen. De woningcorporatie trekt voor elke be- Bai ging een klein half uur uit. „Er is nog volop plek", zegt een werker. „We hebben veel reacties gekregen van mensen ruj ^langstelling hebben, maar niet kunnen omdat ze dan op itie zijn." Zij krijgen een nieuwe kans in september, als irord weer rondleidingen organiseert. voriete drank bij het ontwaken. De Nederlander drinkt overdag vooral uit gewoonte, waarbij hij wel eens gemakzuchtig wil zijn met zijn keuzes, 's Avonds drinkt hij vooral voor de smaak en gezelligheid. De dames zor gen voor een forse consumptie van thee. Op de vraag 'wat drinkt u on derweg' wist een enkeling te melden dat champagne dé drank is. Maar 55 procent noemde toch koffie als belang rijkste vocht. Met 41 procent scoort water een tweede plaats. Vooral bij inwoners van grote steden is water de geliefde 'on derwegdrank'. Water staat bo venaan de lijst met drankjes die als 'gezond' worden bestem peld. Op korte afstand gevolgd door vers geperst vruchtensap en zuivelproducten als melk en karnemelk. Bijzonder noemen de onderzoekers de hoge score van rode wijn. Ruim een vijfde van de bevolking is ervan over tuigd dat (matig gebruik van) rode wijn gezond is voor het li chaam. Vooral de vijftigplussers denken daar zo over. Zowel mineraalwater als kraan water wordt door de Neder landse consument met regel maat gedronken. De lagere prijs van kraanwater en het gemak van de 'tap' in huis zijn rede nen om voor kraanwater te kie zen. Maar als het om smaak of het criterium 'gezond' gaat, scoort mineraalwater beter. Volgens een voorlichter van het Spa water infocentrum geeft het onderzoek een stevig hand vat om de activiteiten van de 'aquatheek' verder uit te brei den. „Nu kunnen we ons gaan richten op specifieke bevol kingsgroepen. Oudere mensen, bijvoorbeeld, blijken verhou dingsgewijs het minst water te drinken." Het infocentrum gaat de komende tijd gerichte voor lichting geven over het nut van water drinken in het algemeen en mineraalwater in het bijzon der. De doelgroepen senioren en zwangere vrouwen zijn als eerste aan de beurt. Het com plete onderzoeksrapport is te vinden op de website www.spa- waterinfocentrum.nl. Bollie Beenham in zijn tuin in Groenendijk (Hazerswoude-Rijndijk): „Mensen vrolijk maken is het mooiste dat er is." Foto: Taco van der Eb Zingende slager uit Hazerswoude-Rijndijk krijgt hele zalen plat door Marieta Kroft hazerswoude-rijndijk - Bollie Beenham, zo heet hij als hij zin gend op een tonnetje zijn been ham aan het promoten is. Hij is artiest, verkoper en medeprodu cent van zijn exclusieve been ham die in 2000 is uitgeroepen tot beste van Europa. Zalen in het hele land krijgt hij plat. „Bol lie gevraagd, feest geslaagd", is de slogan van de zingende slager ofwel Jos Borst, geboren en ge togen in de Hazerswoudse buurtschap Groenendijk. Borst heeft plezier in zijn leven. Hij maakt werkweken van meer dan zestig uur en dan ook nog eens tot diep in de nacht. Vaak is hij dagen van huis, zoals dit weekeinde. Drie dagen treedt hij op in Roosendaal tijdens een autorally die is gesponsord door supermarkthouders. „Mijn werk is mijn hobby, dus eigenlijk werk ik niet maar oe fen ik alleen mijn hobby uit." Tussen alle drukte door maakt hij graag tijd voor een interview in zijn tuin aan de Oude Rijn. Hij zit onspannen in zijn korte broek en half open overhemd op het terras. Maar zodra de fo tograaf arriveert, verdwijnt hij naar binnen, want in deze out fit wil hij niet op de foto. Het is even knipperen met de ogen als even later niet Borst, maar Bollie Beenham op het terras verschijnt. Alleen de pret- ogen, bolle wangen, onderkin en bolle buik maken duidelijk dat het om dezelfde persoon gaat. Bollie Beenham heeft een keurig gestreken donkerblauwe broek aan. Daarboven draagt hij een korenblauw overhemd met een stropdas met varkens erop. „Die heb ik speciaal laten maken." Over zijn overhemd heeft hij een witte slagersjas en op zijn hoofd draagt hij een witte hoed met de kleuren van de Nederlandse vlag. Met trots wijst hij op de gouden medaille die over zijn stropdas hangt. „Ja, ik ben de burge meester van de beenham." Het is de medaille die hij drie jaar geleden won. Van de 68 inzen dingen uit vijftien verschillende landen werd zijn Franse been ham uitgeroepen tot de beste van Europa. De jury was una niem van mening dat Bollies Franse Beenham qua samen stelling en smaak uitsprong bo ven alle andere uitzendingen. De Groenendijker werkte 25 jaar als verkoper in de vleesfa- briek van Scholtes (later Offer man geheten), vlakbij zijn huis. Elf jaar geleden vertrok hij. Met zijn stapmaat Gerrit Tesselaar besloot hij in de Ardennen een beenham te ontwikkelen. Ze kookten de ham van goed ge fokte varkens in verse groente, zonder toevoeging van fosfaten. Ook door de lucht in de bergen en het roken met dennenappels ontstond er uiteindelijk een topproduct, waarop zij inmid dels het octrooi hebben. Tesselaar nam de import en de leveringen aan horeca, slagers en supermarkten in Nederland voor zijn rekening. Het gaat dan niet alleen om Bollies Franse Beenham, maar ook om barbe cuepakketten, salades en sau sen. Borst ging de exclusieve beenham promoten op beur zen. Samen werden ze direc teur van het in Heemskerk ge vestigde bedrijf 'Gertes Vlees waren Import'. „We knalden er tonnen voor de promotie te genaan", zegt Borst. „Ik heb me geen honderd maar tweehon derd procent ingezet." De eerste jaren stond vooral de verkoop van de Franse been ham voorop. „Toen begon ik een beetje te dollen met mu ziek. Ik was zo'n jaar of negen geleden op een horecabeurs in Emmen, toen een lid van een band tegen mij zij: "Vannacht ga ik een lied voor je schrijven en dan kom jij morgen naar de studio'. Die volgende dag had ik mijn eerste eigen lied: 'Bollie is nfijn naam'." En zo combineerde Bollie Beenham de verkoop en pro motie van zijn beenham steeds meer met entertainment. Hij is inmiddels een bekende op fees ten van Defensie. Maar ook op de 3-oktoberfeesten in Leiden, de Nijmeegse vierdaagse, bij di verse voetbalclubs en op be drijfsfeesten en andere party's met bobo's is hij vaak te vin den. Ook koningin Beatrix heeft hij een keer mogen toezingen. Op 2 augustus heeft hij weer zijn vaste stek bij de Trekkertrek in Koudekerk aan den Rijn. Dat doet hij allemaal op zijn tonnetje, in zijn bekende outfit en met een microfoon in zijn handen. Hij heeft een eigen re pertoire, maar kent ook alle be kende carnavalskrakers, zee mansliederen en Kabouter Pl opliedjes uit zijn hoofd. .Altijd krijg ik het hele zooitje gek. Snap jij het? Ik niet. Wat doe ik nou?" Als hij over tien jaar 65 wordt, is er geen haar op zijn hoofd die erover peinst om ermee te stop pen. „Ik ga door tot het eind. Wat moet ik hier doen? Mensen vrolijk maken is het mooiste wat er is. Schei toch uit, er is al zoveel narigheid." (advertentie) Leiden moet ruimte maken voor een alcoholistenkeet Geef uw mening www. leidschdagblad, nl koudekerk aan den rijn - De Trekkertrek is in aantocht. De familiedag die op de eerste za terdag van augustus heel Kou dekerk aan de Rijn op zijn kop zet, wordt dit jaar voor de twaalfde keer gehouden. Ge middeld trekt het evenement zo'n 12.000 volwassen bezoe kers op een dag. Voor bestuurslid Mario Broere is het ondenkbaar dat iemand niet weet wat de Trekkertrek in houdt. „Het fenomeen is af komstig uit Amerika. Daar wer den een halve eeuw geleden op het platteland wedstrijden ge organiseerd voor de boeren." Wanneer de farmers probeer den het land te ontginnen, stuitten ze daarbij op keien en stenen. De boeren daagden el kaar uit een zo groot mogelijke steen weg te trekken. Op een gegeven moment werd een gro te ijzeren plaat gebruikt. Tij dens de trek moesten om de zoveel meter telkens meer mensen op de plaat komen te staan. In Nederland is de trek- kertreksport zo'n dertig jaar ge leden begonnen. Ruim 60 procent van de deelne mers in Koudekerk komt uit de regio. Daardoor ontbrandt dik wijls een sportieve strijd tussen bevriende agrariërs en loonwer kers. „Met de vaste club vrijwil ligers organiseren we de Trek kertrek nu voor de twaalfde keer", vertelt Broere. „Natuur lijk hebben we een draaiboek klaarliggen, maar telkens komt er toch weer iets nieuws bij kij ken en moeten we dingen ver anderen. Zo mogen de bezoe kers niet langer in het trek kerkwartier komen waar alle tractoren worden geparkeerd. „Ik durf te zeggen dat onze Trekkertrek de veiligste van Ne derland is", aldus Broere. „Dat willen we graag zo houden. Tussen de wedstrijden door is het een gaan en komen van voertuigen naar het trek kerkwartier. Twee jaar geleden heeft zich een incident voorge daan waardoor we beseften dat het gevaarlijk is tussen die trek kers te lopen. Een echt ongeluk is er niet gebeurd maar het heeft een haartje gescheeld. Vandaar dat verbod. Vorig jaar konden de bezoekers voor het eerst de tractoren niet meer van dichtbij bekijken." Rond de Trekkertrekwedstrij- den worden tal van activiteiten georganiseerd voor jong en oud. Het feest in Koudekerk be gint eigenlijk woensdag 30 juli al, wanneer touwtrekwedstrij den worden gehouden onder supervisie van de Nederlandse Touwtrek Bond. Zaterdag 2 au gustus ronken vanaf 8.30 uur de eerste tractoren, 's Avonds wordt een feestje gebouwd met ondermeer een optreden van de Sjonnies. arieta Kroft Bet ig (ge iarjwoude/zoeterwoude - ngekend aantal vogels er e de afgelopen maanden mf weidevogelreservaat De n Hazerswoude en Zoe- hjide. De Vogelwerkgroep ;erk/Hazerswoude e.o. van een topjaar. De telde 31 verschillen- vogels en een totaal broedparen. Het ge- jjn de was de afgelopen tien er I verschillende soorten en n totaal van 326 broed er! elwerkgroep noemt met )re]het verbazingwekkende 3mvan 83 broedparen van tefto, 47 paar tureluurs, 88 nsjeviten en 34 paar schol- Ook de slobeenden en van de zeer zeldzaam en zomertaling werden In De Wilck werden 88 broedparen van de kievit geteld. Archieffoto: GPD maaien dat de weidevogels in het boerenland de das om doet", aldus Kes. „Als de nesten er niet worden uitgemaaid, dan worden de kuikens door een gebrek aan dekking wel gegrepen door een uitvoerde met zijn vogelvrien den Bert van Eijk en Wilfred Al- blas, zoekt de verklaring in de hoge waterstanden die er voor al in de winter en het voorjaar zijn. Dat is belangrijk voor het voedsel voor de weidevogels. meeuw of een kraai. Of ze ko men om door de honger omdat er bijna geen insecten in afge maaide graslanden zijn." Dit was voor de agrarische na- tuurvereniging Wijk en Wouden de reden om boeren te stimule ren 'gruttostroken' aan te leg gen. Een strook van twee meter gras werd tijdens het broedsei- zoen niet gemaaid, zodat grut to's en andere weidevogels er ongestoord konden broeden. Hiermee zijn, aldus de natuur - vereniging, ook goede resulta ten geboekt. Volgens de vogelwerkgroep kunnen de resultaten in De Wilck nog beter worden, als het waterschap Wilck en Wiericke het waterpeil beter gaat behe ren. Opvallend is het namelijk dat de grootste concentratie vo gels in het westelijke deel van het weidevogelreservaat werd gezien. Het oostelijke deel trok altijd al minder vogels, maar het aantal neemt de laatste ja ren steeds sneller af. Kes: „In het oostelijke deel van De Wilck staat het waterpeil structureel te laag." Dolf Moerkens van het water schap Wilck en Wiericke geeft toe dat door een communica tiefoutje dit jaar de overgang van het winterpeil naar het zo- merpeil niet goed is gegaan. „Maar dat was eenmalig en in overleg met Staatsbosbeheer is de fout weer hersteld. Ik vind dat de vogelwerkgroep hier wel erg veel ophef over maakt." Moerkens voegt eraan toe dat het waterschap bezig is om een nieuw besluit te nemen over de hoogte van de grondwaterpei len in het natuurgebied. „De vogelwerkgroep wordt daarbij betrokken." leiderdorp - Vuilverwerkings- bedrijf Vliko in Leiderdorp maakt zich zorgen over de veiligheid van fietsers tussen de Ericalaan en de Achthove- nerweg. De lokale wegen zijn onlangs door de gemeente opgeknapt en veiliger ge maakt voor het verkeer, maar Vliko vindt het op sommige plekken juist gevaarlijker dan vroeger. Het traject wordt veelvuldig gebruikt door het vuilverwerkingsbedrijf, dat aan de Achthovenerweg ge vestigd is. De vrachtwagenchauffeurs zijn bang dat ze een fietser aanrijden, zonder dat ze daar zelf iets aan kunnen doen, schrijft Vliko-directeur H. Koen aan de gemeenteraad van Leiderdorp. Vooral bij het A4-viaduct dat de Ericalaan kruist bekruipt hen die angst. Het fietspad en de rijbaan worden daar van elkaar ge scheiden door de pijlers van het viaduct, en komen even later in een bocht weer sa men. Fietsers vliegen vaak die bocht uit, is de ervaring van de chauffeurs. Hierop antici peren gaat niet, want pijlers belemmeren het zicht op de fietsers. De Vliko-directeur heeft nog meer aanmerkingen op de nieuwe aankleding van de wegen. Langs de Achthove nerweg zijn fietssuggestie- stroken aangelegd, waardoor daar steeds meer fietsers rij den. Vroeger hadden zij een voor keur voor het jaagpad langs de Oude Rijn. Omdat er langs de Achthovenerweg tamelijk veel auto's geparkeerd staan, moeten de fietsers vaak uit wijken naar de rijbaan. Vliko wil graag een parkeerverbod op de fietsstroken. Wethouder MacGUfcvry weet nog niet of hij de verzoeken van Vliko inwilligt „Ik wil vooropstellen dat als er zich ergens een gevaarlijke situatie voordoet, we die verhelpen. Maar elke nieuwe situatie heeft herkenning nodig. Op een gegeven moment is het gewend en blijkt het reuze mee te vallen." Bovendien vindt de Leider- dorpse wethouder dat Vliko ook naar zichzelf moet kijken. „Er wordt door Vliko behoor lijk hard gereden, want ik zie op die wegen vaak puin lig gen dat van hun wagens is af gevallen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13