De nieuwe natuur als riante uitlaatstroo DE ZOMER VAN Zes regio-stations: de plannen, de feiten en - =rr,wn kuidan^ Reconstructie van een geruchtmakende moord die geen moord W«SSS» p r I JSLIIST HOC 970 ZATERDAG 12 JUL NAVRAAG Tien jaar geleden was aids in alle gevallen nog een dodelijke ziekte. De kranten stonden vol met berichten over dé noodzaak van 'veilig vrijen' en de 'Niet bezuinigen, nu de gt,M,en van r 0 j een besmet- aidscijjers weer toenemen «ng met i™. Inmiddels is de ziekte in westerse landen, sinds de opmars van zogeheten 'aidsrem- mers', bedwongen tot een ernstige chronische aandoening. Toch heeft het Aids Fonds sindsdien niet minder werk, zegt persvoorlichter PAUL ZANTKUIJL Wanneer is het Aids Fonds opgericht? „In 1982. Een jaar nadat het eerste aids- geval zich openbaarde in Amerika. Een soort paniek brak er in die tijd uit: to taal gezonde homoseksuelen kregen in eens longontstekingen die dodelijk ble ken te zijn." Wat was destijds het doel van het fonds? „Onderzoek doen naar hoe we het hiv- virus eronder zouden kunnen krijgen. Plus het bieden van zorg aan hiv-pa- tiënten en het opzetten van buddypro jecten. Het aardige van die buddypro jecten is trouwens dat het een vorm op zich is geworden in de ziekenzorg. Het is een algemeen aanvaarde aanvulling op de ziekenzorg geworden, die breed wordt ingezet. Zo heeft aids toch nog iets goeds ge bracht." Is het werkterrein verlegd nu aids geen dodelijke ziekte meer is? „Op verzoek van onze donateurs zijn we meer aandacht aan ont wikkelingslanden gaan besteden. In 1996 kwamen de aidsremmers op de markt en sinds '98/'99 is onze focus verschoven naar derde wereldlanden. De omvang van het aidsprobleem dringt nauwelijks door, maar er zijn wereldwijd 42 miljoen mensen met hiv besmet, van wie 95 procent in ontwikkelingslanden. In Europa heb je 560.000 hiv-patiënten." Dus jullie zijn nu vooral in arme landen actief? „Nou nee, in Nederland is ook nog heel veel te doen. Dat blijkt maar weer nu recente cijfers aangeven dat het aantal geslachts ziekten met tweederde is gestegen. Jongeren blijken slecht voorge licht en allochtonen ook. En er zijn nog steeds de mensen die zelf hiv hebben waar onze zorg naar uitgaat." Hebben jullie - nu de nood in Nederland wat minder hoog - is, meer moeite om geld binnen te krijgen? „Dat valt wel mee. We hebben een trouwe groep storters en tot nu toe hebben we altijd een subsidie van het rijk gekregen. Maar de dreiging komt nu wel van die brief van minister Hoogervorst, waarin hij bezuinigingen aankondigt. Onverstandig lijkt me, om op het Aids Fonds te bezuinigen, zeker nu de aidscijfers weer toe nemen. Iedere hiv-infectie die je kunt opsporen voorkomt zo'n tien tot twintig verdere besmettingen." tekst: Ema Straatsma foto: AFP/Don Emmert UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1992, dinsdag 11 augustus LISSE - Het Lissese sportcomplex annex bloembollenbedrijf van de gebroeders Ten Hagen is de afgelopen nacht door een felle brand in de as gelegd. Naast het kantoor, brandden twee sporthallen, kleedruim ten en een kantine volledig uit. De schade aan de THB-hal, die tussen de Heereweg en de Westerdreef ligt, loopt in de miljoenen guldens. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Over de oorzaak van de brand konden vanmorgen nog geen mededelingen worden gedaan. Even voor één uur kreeg de brandweer van Lisse de melding dat in het bedrijf brand was uitgebroken. De brandweer was enkele minuten later ter plaatse, maar kon niet meer voorkomen dat het vuur snel om zich heen greep. In een zeer korte periode stond het gehele complex in lichterlaaie. De vele honderden toeschouwers die op de tot in de verre omtrek zichtbare vlammenzee waren afgekomen, werden door de poli tie op veilige afstand gehouden Vooral ook omdat bij de brand het schadelijke asbest vrijkwam. Een stevige zuidwesten wind zorgde voor een enorme vonkenregen, die zich verspreidde in de richting van het winkelgebied aan de Heereweg. Uit voorzorg was de aangrenzende bedrijfswoning van het loodgieter- bedrijf HJ. Rip ontruimd. De acht bewoners zochten een tijdelijk heenkomen in Hotel De Duif, omdat achter de woning gasflessen la gen opgeslagen. Ook de 130 gasten van het hotel moesten zich uit voorzorg naar de begane grond begeven. De vuurzee, aangewakkerd door een harde zuidwestenwind, ver woestte in korte tijd de sporthal en het bollenbedrijf THB in Lisse. Foto: archief Leidsch Dagblad COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@damiate.hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55.00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 Een strook gras, een paar wandel en fietspaden en een grote plas water. Ofwel: een 'recreatiege bied'. De Klinckenbergerplas bij Oegstgeest en het Valkenburgse Meer bij Leiden zijn zandwinnings- gebieden, die allebei in 1992 open gingen. Veel meer dan uitlaatstro- ken voor mens en dier zijn het nooit geworden. Een warme dinsdagochtend aan de oevers van de Klinckenberger plas. Eén moeder met twee kleine kinderen op een handdoekje aan het water. Een leeg parkeerter rein en een vrouw met bouvier. Rust, zou je zeggen. Maar aan de horizon snelt een gele NS-streep door het landschap. Iets hoger scheert de KLM voorbij. Daartus senin zoemt de A44. Rondom het Valkenburgse Meer heerst dezelfde 'rust', maar dan zo'n zeven kilometer zuidelijker, aan de andere kant van de A44. Twee tienermeisjes in bikini zijn klaar voor zon en water. Een man laadt zijn hond uit de auto en twee wandelaarsters lopen langs het net geopende restaurant 'De Tender'. Een harde westenwind verbloemt het lawaai van voorbij snellende forensen op de snel weg. Op de plas zwoegen graaf machines tegen het decor van metershoge bergen zand. De plassen zelf zijn leeg, met uit zondering dan van de zandwin- ningapparatuur op het Valken burgse Meer. Diepe poelen, met her en der een provisorisch, grijs grauw strandje. Graszones, afge wisseld met struikgewas. De meest toegankelijke versie van 's rijks beoogde Nieuwe Natuur. Een hekel aan honden moet je niet hebben, want baasjes zijn dol op deze, riante, uitlaatstro- ken. Van verbodsborden trekken hondenbezitters zich niets aan. Een huisdier uit de stad heeft toch ook recht op recreatie? Zon- aanbidders en voetballende kin deren dienen dus goed uit hun doppen te kijken: de hondenuit werpselen liggen overal op de loer, ook op zonneweides. Verve lend effect daarvan is dat sommi ge recreanten de strandjes om die reden mijden. Ruimte, dat is eigenlijk het be langrijkste wat beide plassen de recreant te bieden hebben. Plek om te liggen, te zwemmen, te fietsen of te wandelen. Voor iets meer avontuur ben je in Valken burg en Oegstgeest aan het ver keerde adres, want voorzienin gen zijn er weinig. In Oegstgeest zijn een paar mobiele toiletten aan de rand van het drukste strandje de enige voorziening. Zo af en toe staat er wel een snack- of ijskar op het parkeerterrein, maar een vast verkooppunt voor een drankje of hapje is er niet. De bezoekers van het Valken burgse Meer hebben iets meer keuze. Sinds 1 juli biedt het voor malige onderkomen van restau rant Shooters ruimte aan restau rant De Tender. En dat ligt vlak bij het smalspoormuseum, waar je op gezette tijden op een mini- trein kunt stappen: voor een rondrit langs een gedeelte van de plas. Ach, het klinkt allemaal wat som ber, maar voor een overvol Kat- wijks strand is zo'n recreatiepias best een goed alternatief. Relatie ve rust en een beetje ontspan ning, en dat zonder parkeerpro blemen. Trouwens, met de fiets ben je er ook zo (vanuit Leiden). En zwemmen gaat hier veel beter dan in de Noordzee, waar kwal len en zout je plezier al snel be derven. Recreatiegebieden als de Klinc kenbergerplas en het Valken burgse Meer zijn er vooral om je zelf uit te laten. Bermtoerisme op grote schaal, als het ware. Voor een snelle snuif natuur. Een groen tussendoortje. Dat is soms best lekker. Erna Straatsma - - 1. V ..-jij- - Het Valkenburgse Meer: recreëren met uitzicht op zandzuigers. Foto: Dick Hogewoning Valkenburgse Meer: waterlijn geschikt voor kinderen Pluspunten: leuke wandelroute goede fietsverbin- - voortdurende rondom plas dingen naar Wasse zandwinning be Minpunten: naar en Leiden derft uitzicht - hondenpoep horeca aanwezig: - hondenpoep op - gebrek aan horeca restaurant De Ten zonneweiden en andere voorzie der - altijd erg veel wind ningen smalspoormuse Klinckenberger - wandel- en fiets um, met treinroute plas: routes sluiten niet langs plas Pluspunten: goed aan op nabije Minpunten: uitgebreid strand routes Topdrukte bij de Klinckenbergerplas tijdens een zomers dag. Foto: Dick Hogewoning Zes nieuwe stations komen er in Leiden en omgeving, melden de Nederlandse Spoorwegen in de zomer van 1992. Ze worden voor 2005 gebouwd langs de spoorlijnen in de Leidse Me- renwijk, Hillegom, Sassen- heim, Voorhout, Warmond en in Hazerswoudé. Het is bijna 2005, maar zijn de zes nieuwe stations er ook bij na? 1. Station Voorhout Zou in 1996 gereed zijn. Ging tot ergernis van de ge meente Voorhout, die haast moest maken met nieuwbouw in de buurt van het station, pas op 1 maart 1997 open. Trekt op een gemiddelde werkdag 2.500 in- en uitstappers. 2. Station Hillegom Ondanks protesten van twee actiegroepen, die vreesden voor criminaliteit en andere overlast voor omwonenden, ging het sta tion in Hillegom op 28 mei 2000 open. De bouw van dit station werd eveneens twee jaar uitgesteld. Trekt op een gemiddelde werk dag 1.400 in- en uitstap pers. De andere vier stations ko men er zeker niet binnen afzienbare tijd. Volgens een woordvoerster van de NS wil het rijk nu eerst het 'huis op orde' brengen, dat wil zeggen: de huidige situ atie verbeteren en de be staande infrastructuur goed benutten. „Bouwen komt qua prioriteit voorlo pig op de allerlaatste plaats." 3. Station Merenwijk In 1998 schrijft minister Jorritsma aan het Leidse gemeentebestuur dat er voorlopig nog niet wordt ingestemd met de bouw van een nieuw Leids sta tion. Leiden stelt voor om een bijdrage te leveren aan de kosten en daarover wil het ministerie onderhan delen. In 2000 ontvangt de gemeente een brief van de Spoorwegen waarin staat dat de Merenwijk niet in het nieuwe plan SWAB is opgenomen. SWAB staat voor Samen werken aan bereikbaarheid. De afgelo pen weken gloorde er een sprankje nieuwe hoop voor de Merenwijkbewoners. 4. Station Sassenheim Van de NS-plannen uit 1992 voor een station in Sassenheim is in de zomer van 1994 al niet veel meer over. Met de beoogde sta tions in Voorhout, Hille gom en de Merenwijk komt station Sassenheim 'in de ijskast'. 5. Station Warmond Warmond, dat ooit een sta tionnetje had en pal aan de Schiphollijn ligt, komt nooit serieus in beeld als stationsplaats. 6. Station Hazerswoude Al in 1990 sloot Hazers woude een convenant met het rijk en met de provincie dat de gemeente zou mee werken aan de aanleg van rijksweg 11 als het rijk zich tot het uiterste zou inspannen om in Hazerswoude-Rijn- dijk een treinstation te krijgen. Rijksweg 11 ligt er, het station komt er niet, meldt minister Jorritsma van Verkeer en Wa terstaat. Vanwege de 'vervoerwaarde, kosten en inpassing kan geen sprake zijn van aanleg en be diening' yan een station in de ge meente, schrijft zij in een brief. Ha zerswoude is wel opgenomen als mogelijk station voor het project Rijn Gouwe Lijn. Janet van Dijk HET NIEUWS fa in 1992 zijn cocktails en granfoulai »e E22Peen ,an8e rechle trui, geco 1 - SS"'^"ktoLje.een8^ Lijn fas"1992:P Uil het nieuw5 juli en a U| 00uw Nederland gehouden hou,*«+5; tin? i™" zi'n ""fa Grand-Sl I d Goran l£Sfc°P W""**» verslaat ite •Wethouder Walenkamp opent de, .Unh.apVen,aa" de Haven in Leiden niet goü, ;anPeUeboermSS2 ,r Sis •Britse beelden van Servische concentral kampen schokken de wereld, de Z™ gnjpen m Bosnië klinkt luider P De nnlitio Je Ku: teêfnnn1S; 'P aageU'ks enk"le honden van weggebruikers, die het 06 .w .'ero™™Sn deviifaenSS^e^d^Va s't^n'rr?0^1heI voetbal; teru Su spelen op de keeper is verboden tie Buitenbad Poelmeer in Oegstgeest sluit 'ror AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aan2ien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV. 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC- organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Uter jonge jenever 19.45 huizen is mde eerste helft van 1992 met 12 Proc™'^,0 plosief gestegen; van 192.000 naar 215.000 gulden. De zaak rond de 'Bosrodemoord', die velen in de stad en zeker de Leidse po litie al maanden bezighoudt, krijgt in de zomer van 1992 een bizarre wending. Voor de rechtbank verschijnt de 29-jari- ge Leidenaar die be kent dat hij in okto ber 2001 de 35-jarige Willem Cornelisse de fatale messteek heeft toegebracht. De officier van justi tie eist zes jaar cel tegen de verdachte. Maar twee weken later spreekt de rechtbank hem vrij wegens gebrek aan bewijs. De Leidse advocaat H. Lagraauw heeft geen seconde nodig om zich de zaak te kunnen herinneren. Stomverbaasd was hij destijds over de uitspraak van de rechtbank. Het Openbaar Ministerie, al even ver baasd, ging in hoger beroep en het gerechtshof kwam in de ogen van Lagraauw tot de enige juiste uit spraak: de 29-jarige verdachte werd vrijgesteld van rechtsvervolging. Hij had gehandeld uit noodweer. In een achtertuin aan de Bosrode in de Merenwijk wordt in de nacht van 7 op 8 oktober 1991 een hevig bloe dende man aangetroffen. Tegen me dewerkers van de Eerste Hulpdienst kan hij nog net uitbrengen dat hij is neergestoken, daarna verliest hij het bewustzijn. In het ziekenhuis over lijdt de man. Overmatig alcoholge bruik heeft zijn dood vermoedelijk versneld. Het slachtoffer is de 35-jarige Willem Cornelisse, ook wel bekend als 'Zwarte Willem'. Na een bezoek aan een café aan de Nieuwe Beesten markt rijdt hij op zijn bromfiets naar huis. Daar komt hij nooit aan. Getui gen vertellen de politie dat Cornelis se op de laatste avond van zijn leven een woordenwisseling heeft gehad in het café. Anderen vertellen dat zij die vrijdagnacht op het fietspad van de Gooimeerlaan zijn aangesproken door een man die op zoek is naar zijn fiets. Het rijwiel wordt later in een sloot gevonden. De bestuurder van een rode BMW heeft rond het tijdstip van de moord drie mannen zien wandelen, en hij heeft iemand een fiets in het water zijn gooien. Deze verklaringen geven de politie aanleiding om te denken dat er vijf mannen zijn, die Willem Cornelisse kunnen hebben vermoord. In no vember worden er twee aangehou den. Zij, 27 en 45 jaar oud, zouden in het café ruzie hebben gehad met Cornelisse. Maar de jongste wordt al na een paar dagen vrijgelaten en de oudste enkele dagen later. Een groot aantal opsporingsbiljetten wordt verspreid, de politie looft een beloning van 25.000 gulden uit voor de gouden tip. Op donderdag 12 de cember besteedt het tv-programma Opsporing Verzocht aandacht aan de Bosrodemoord. Die avond ko men er bij de Leidse politie elf 'bruikbare aanwijzingen', binnen, vertelt voorlichter Dick Graveland. Maar de gouden tip zit er niet bij. Het duurt twee maanden voordat de politie weer nieuws kan melden. Een 31-jarige Leidenaar is gearresteerd. De politie denkt dat deze verdachte kort voor de moord nog contact heeft gehad met Cornelisse. Mis schien is hij de man die zijn fiets kwijt was. Hij ontkent iets met de zaak te maken te hebben en bij een confrontatie herkennen de getuigen hem niet. De verdachte wordt vrijge laten. Het rechercheteam, eerder inge krompen tot twee man, wordt weer uitgebreid naar acht mensen. Bij de politie komt nog steeds informatie binnen over de moord. „Het leeft enorm in de stad", meldt voorlichter Graveland. In april denkt de politie dat de op lossing nabij is. Een 29-jarige Leide naar wordt aangehouden, aan de hand van verschillende tips. Op 13 april bekent de man dat hij Willem Cornelisse heeft doodgestoken na een woordenwisseling. De verdachte werd op het fietspad langs de Gooi meerlaan ingehaald door de brom fietser, die wat opmerkingen hebben gemaakt over zijn fiel Volgens de verdachte dwong lisse hem net over het bruggej de Bosrode tot stoppen, wa: vechtpartij ontstond. De ver< werd geslagen en geschopt ei de zich zo bedreigd dat hij mi mes stak. „Hij heeft altijd erkend dat hij had gedaan. Hij heeft gestokt latere slachtoffer is doodgeblt maar hij deed het om zichzel dedigen. Mijn cliënt was ma; klein mannetje en het slacht< boven op hem. Met een klein) mesje heeft hij hem een keer j ken en dat is fataal afgelopen] telt Lagraauw. De advocaat wil niet meewerl het verzoek zijn cliënt te sprei krijgen. „Nee, ik zou het hem ontraden om daaraan mee te| ken. Hij heeft toch een mens leven beroofd, ook al kon hij niets aan doen. Die zaak mot tien jaar niet oprakelen." Janet van Dijk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12