LEIDE 'Studenten TV kan Leidse AT5 worden' 'Een kleine stad met weinig uitstraling' 'Werknemers DZB via wet beschermen' ;ugddorp ten LWO weer in Aantocht stellingI REGIO Terrassenfeest VWS en ziekenhuizen bestrijden elkaar met rekenmodellen 'We gaan gewoon door' De zomer van 92: twee nieuwe ecreatieplassen Hobbyvliegers eigen stek Valkenburcht en - Het Jeugddorp is p ;r in aantocht. Over an- en ïalve week gaat het twee een durende feest van op het veld aan de <j rschoterweg. Het Jeugd- IS is opgezet om kinde- tee die niet op vakantie gg of in de gelegenheid om andere uitstapjes te "ux ememen ook een leuke ïervakantie te geven. ai. jaar wordt het kinder zit voor de achtste keer ganiseerd door de Leid ers Welzijns Organisatie intfO) op het terrein naast mbad de Vliet in Leiden Kvest. Het Jeugddorp is ren een groot succes en •- dagelijks tussen de 100 50 Idnderen. Ze kunnen iet terrein meedoen aan U( luttenbouw, zich uitle gt met allerlei sporten en k( letjes, en opgaan in to- uitvoeringen. e eerste week, van 21 tot iet 25 juli, staat het the- 3 6 spionnen centraal op -97 terrein. De kinderen le- [yj- spioneren, kunnen doen aan gekke spelle- en komen veel gehei- te weten. De week hip zijn er allerlei activi- die met Hollywood te en hebben. Dagkaarten kinderen kosten 4,25 en met de Vakantiepas euro. Een vijfdagenpas ,00 euro en met de Va- epas 15,00 euro. eren die geen vervoer en kunnen gratis met usjes van het Stadspar- ilan naar het Jeugd- De opstapplaatsen de buurthuizen Op Ei- Wieken, 't Spoortje, 't ipertje, Stevenshof, chwijck en het Centra- reau van de LWO op de straat 17. assenen zijn ook wel bij het Jeugddorp als illiger. De LWO is nog nek naar mensen die vinden om met kin- te werken, kunnen liseren en leiding kun- iven aan groepen kin- Vrijwilligers moeten laai 18 jaar zijn en ais één week van de weken kunnen mee- l Zij krijgen voor 40 vrijwilligerswerk een itenvergoeding van euro en een trainings behoefte aan mensen ;kundig zijn op sport - .pelgebied, knutselen, ïeater en het bouwen hutten. Ook worden ien gezocht die een groep van ongeveer 25 iren kunnen begelei- en mensen die inzet- zijn bij diverse activi- en andere losse klus- Geïnteresseerden kun- bellen met, of langs- bij het Steunpunt Vrij- erwerk (Waves), Bree- 15, telefoon 5160477. (advertentie) .eiden moet ïimte maken voor een oholistenkeet Geef uw mening v.leidschdagblad.nl zaterdag 12 juli 2003 R1 Lijbrandt verdient miljoeneninvestering in twee jaar terug door Wilfred Simons Vervolg van voorpagina leiden - De Universiteit Leiden, de SLS en Lijbrandt Telecom in vesteren gedrieën in de aanleg van een telecomnetwerk voor 3000 studenten. De universiteit verzorgt de aansluiting via het universitaire SURF-net. Het graafwerk betaalt Lijbrandt zelf. De aanlegkosten binnenshuis worden gedeeld met de SLS. De totale kosten bedragen 3,6 mil joen euro. „Leiden staat in één klap op nummer één", aldus di recteur Lijbrandt. Niet alle Leidse studenten kun nen beschikken over snel inter net en 59 televisiekanalen. Het is nog te kostbaar om alle klei nere studentenpanden in de binnenstad op het netwerk aan te sluiten. Toch willen de SLS en de Universiteit Leiden deze studenten niet in de kou laten staan. Woordvoerster Hennin- ger zegt dat zij mogelijk later alsnog aan de beurt komen. Mocht dat toch niet lukken, dan zoekt de SLS 'een andere oplossing'. Na het debacle met KPN Qwest was het voor de SLS en de uni versiteit moeilijk om een ande re provider te vinden. Zij wilden alleen in opdracht diensten le veren en niet zelf risico dragen. Uiteindelijk bleek Lijbrandt Te lecom wel bereid om risicodra gend in het netwerk te investe ren. Lijbrandt incasseert de abonnementsgelden, maar om dat de aanlegkosten de draag kracht van het Hillegomse be drijf te boven gaan, doet de SLS een deel van de voorfinancie ring. Als zeventig tot tachtig procent van de studenten een abonnement nemen, verwacht directeur Lijbrandt de investe ring binnen twee jaar terug te verdienen. De SLS heeft de telecomplan- nen, en dan met name de kos ten, van tevoren besproken met haar huurdersvereniging BRES. Die heeft een positief advies ge geven. De bewoners van de be trokken panden moeten ook nog akkoord gaan. Zij zijn giste ren per brief ingelicht. Verder overleg verloopt via de student- beheerders in de panden van de SLS. Wat er met het televisiekanaal 'Studenten TV' gaat gebeuren, is nog onbekend. „Het is een mogelijkheid die wij van Lij brandt Telecom hebben gekre gen en die de SLS en de univer siteit absoluut willen benut ten", zegt Henninger. „Maar over de invulling hebben we nog niet nagedacht. Wel weten we zeker dat Leidse studenten een belangrijke rol moeten spe len bij het maken van program ma's." Student Hendrik Hijzen, die af gelopen semester de specialisa tie Radio- en Televisiejoumalis- tiek volgde van de Praktijkstu dies Letteren, springt een gat in de lucht als hij van 'Studenten TV' hoort. „Dat is echt super gaaf! Ik weet honderd procent zeker dat de studenten van de Praktijkstudies hiermee dol graag aan de slag willen." Hij oppert samenwérking met de Hogeschool voor de Kunsten in Den Haag, die sinds twee jaar samen met de universiteit een Faculteit der Kunsten heeft. „Zo'n zender kan uitgroeien tot de Leidse AT5", oppert hij. Hijzen vreest wel 'dat het ka naal er pas is als hij is afgestu deerd'. Maar directeur Lij brandt ziet het niet zo somber in. „Het inrichten van een stu dio of een reportagewagen is bespreekbaar", zegt hij. „Wij zijn zeker bereid om daaraan mee te betalen, want het is ons belang dat de zender een suc ces wordt. De enige voorwaarde die ik stel is dat de universiteit er geen colleges over uitzendt, maar dat het echt voor en door studenten is. Colleges volgen de studenten maar via internet." leiden - Leiden kon wel wat bruisender, von den raadsleden P. Bootsma (D66) en P. Laudy (WD), en dus dienden ze het voorstel in om de openingstijden van de terrassen te verlen gen. Het plannetje leidde ertoe dat bezoe- kers, voorlopig op proef, op vrijdag en zater dag twee uur langer buiten mogen zitten. Om dit te vieren gingen Bootsma (rechts) en Laudy (links) gisteren, op de eerste, officiële dag dat het nieuwe beleid geldt, met wat partijgenoten de terrassen in de binnenstad af. Ze deelden onder meer folders uit waarin ze de bezoekers duidelijk maakten aan wie die het langere stapplezier hebben te dan ken. Foto: Mark Lamers door Erna Straatsma den haag - Het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport blijft bij de uitspraak dat veel zelfstandig werkende spe cialisten te weinig presteren. De dreigende korting die het Rijn land Ziekenhuis en het Diaco- nessenhuis om die reden boven het hoofd hangt, is dus terecht. De kortingsmaatregel is be doeld als 'productieprikkel', zo betoogde VWS-raadsvrouwe A. de Die gisterochtend voor de Haagse rechtbank. Daar diende een kort geding dat is aangespannen door de ziekenhuizen in het werkgebied van Zorg en Zekerheid. Zij vin den de dreigende kortings maatregel, die begin dit jaar is ingegaan, 'onrechtmatig' en willen dat die van de baan gaat. De ziekenhuizen stellen juist dat de hoeveelheid verricht werk de afgelopen jaren enorm is toegenomen. Met uiteenlopende, ingewikkel de rekenmodellen probeerden beide partijen bij rechtbankpre sident R. Paris hun gelijk te ha len. Over en weer werden de gebruikte rekenmodellen be twist. Het ministerie stelt zich op het standpunt dat 'er niet betaald hoeft te worden voor niet-gele- verde prestaties'. „Het is onver antwoord om die situatie te la ten bestaan, terwijl er tegelij kertijd meer geld moet komen om wachtlijsten weg te wer ken", aldus De Die. De afgelo pen jaren is het gat tussen rijks vergoedingen en verrichte be handelingen alleen maar toege nomen, aldus VWS. Het minis terie heeft het totale 'volume gat' becijferd op 250 miljoen. De advocate van de ziekenhui zen, W. Bischot, meent daaren tegen dat er bij VWS sprake is van een misvatting door te stel len dat specialisten te weinig presteren. Volgens haar achter ban (waartoe ook Ziekenhuis Amstelveen behoort) hebben de drie ziekenhuizen in het Zorg en Zekerheidgebied hun productie de afgelopen jaren met dertig procent verhoogd. Bischot: ,,Als een minister zegt dat er sprake is van onderpro ductie dan is dat een ongeloof lijke miskenning van de specia listen. Dan heb je ook niets be grepen van het systeem." Ze noemde het besluit van Bom- hoff een 'strafmaatregel' voor specialisten die er juist in ge slaagd zijn het aantal opnames te verminderen en zo veel mo gelijk patiënten poliklinisch te behandelen. Veertien Amerikaanse studenten nemen een kijkje in Leiden door Eric-Jan Berendsen leiden - Londen, Parijs, Den Haag, Utrecht, Groningen, Delft, Almere en Leiden. Voor waar een imposante lijst met namen van steden die 14 stu denten van de University of Washington in Tacoma in het noordwesten van de Verenigde Staten aandoen in het kader van het Urban Studies Pro gram. Onder leiding van profes sor Brian Coffey gebruiken zij Leiden deze maand als uitvals basis. Waarom Leiden? „Omdat we hadden gehoord dat Am sterdam te gevaarlijk is", aldus Coffey. Het is vrijdagochtend half tien als de groep verzamelt bij het voormalige Elisabeth Zieken huis op de Hooigracht. Tijd voor een rondje Leiden waar de gemiddelde buitenlandse stu dent niet zo snel komt. Op de Oranjegracht bijvoorbeeld waar de hele buurt in rep en roer is door de sloopplannen van woonstichting Portaal. De toe vallig passerende voorzitter van de bewonersvereniging geeft de Amerikanen tekst en uitleg en vertelt dat de buurt en Portaal al drie jaar, zonder resultaat, met elkaar in gesprek zijn. De studenten hebben daar wei nig begrip voor. „De Oranje gracht moet niet worden ge sloopt maar worden opgeknapt. De mensen wonen hier blijk baar met plezier", aldus een van hen. „Maar slopen en nieuwbouw van dure koopwo ningen in plaats van huurhui zen is lucratiever voor Portaal", luidt het antwoord. „De hele wereld kijkt naar Ne derland als het op bouwen aan komt", zegt een van de studen ten, Mark McDonough. „Ne derland is een klein land met weinig ruimte en veel mensen. Toch lukt het jullie om te leven. Daarom bestuderen wij hier de steden en proberen jullie 'ge heim' mee te nemen naar Ame rika om het daar te kunnen ge bruiken." Op naar het 'geheim' van de Kooi en Noorderkwar tier dan maar. Naar de Turkse door Wilfred Simons leiden - Werknemers van De Zijl Bedrijven die inlichtingen kunnen geven over onregelma tigheden in het verleden, moe ten beschermd worden via de nieuwe wet die klokkenluiders beschermt tegen straf of ont slag. Dat vindt het Leidse PvdA- raadslid D. Wijfje, die een ano nieme brief ontving van perso neel vein De Zijl Bedrijven. Wijf je is voorzitter van een subcom missie van de Leidse gemeente raad die samen met gemeente secretaris Van den Wijngaart onderzoekt hoe DZB in het ver leden 1,6 miljoen euro gemeen schapsgeld kon uitgeven zon der dat de raad daarvan wist. De anonieme werknemers wij zen in hun brief aan Wijfje de beschuldigende vinger naar 'verscheidene ambtenaren' die 350 tot 500 euro per maand bo ven op hun salaris verdienen en die niet kunnen uiüeggen waar om dat zo is. Werknemers die 'lastig zijn', worden gedeta cheerd en 'ettelijke jaren buiten de deur gehouden'. De werkne mers doen hun uitlatingen ano niem 'in verband met sancties van de nu nog zittende stro mannen uit het vorige kader', die 'nog steeds alle macht heb ben en uitvoeren'. Ook noemen zij namen van werknemers die bij de kostenoverschrijdingen betrokken zijn geweest. Wijfje wil er niet op voorhand van uitgaan dat de beschuldi gingen in de brief kloppen. „De gemeentesecretaris doet daar nu onderzoek naar", zegt hij. Ook vindt hij dat de beschuldi gingen betrekking hebben op het verleden en dat de sfeer bij DZB sindsdien verbeterd is. „Er is een nieuwe directeur, een nieuwe financiële controller en een nieuwe wethouder." Niet temin begrijpt hij de angst van de werknemers. „Ik heb in het verleden al eerder van dit soort signalen gekregen. De beschul digingen moeten worden on derzocht, er moet hoor en we derhoor komen. Ik heb de brief daarom aan de gemeentesecre taris overhandigd." De beschuldigingen kunnen al leen worden onderzocht als de boze werknemers zich bekend maken, vindt Wijfje. Zij moeten dan niet hoeven vjrezen voor straf of ontslag. Het raadslid wil hen dan ook beschermen en sinds kort kan dat met een be roep op de klokkenluiderswet. Nu er meer feiten over het rei len en zeilen van DZB in het verleden aan het licht komen, is Wijfje 'zeer gefrustreerd'. Voor al het gegeven dat de directeur van DZB 1,6 miljoen euro van de gemeentelijke rekening kon opnemen zonder dat iemand daarover een wenkbrauw op trok, heeft hem verrast. „De af deling financiën had daar veel beter bovenop moeten zitten." Het geld werd zonder toestem ming van de gemeenteraad ge stoken in een samenwerking met chocoladefabrikant De Ba ronie. „Dat was een schending van ons budgetrecht." Wijfje gaat ervan uit dat de be doelingen van DZB goed waren. Het geld is zonder enig toezicht uitgegeven, maar het is niet verduisterd. „De wethouder is al weggestuurd, dus dat kunnen we niet meer doen. We kunnen alleen maatregelen nemen die herhaling onmogelijk maken." Mocht de gemeentesecretaris toch op fraude of verduistering stuiten, dan zal Wijfje niet aar zelen om aangifte te doen. Studenten van de University of Washington Tacoma rusten uit in de Burcht. Foto: Taco van der Eb moskee aan de Curagaostraat, Kooi Plaza en de Beatrixstraat waar ongeveer de helft van de winkels in handen is van al lochtone ondernemers. De white flight is ook bij de Ameri kanen bekend. En het pro bleem van alcoholisten in een binnenstad ook. Alleen worden ze in Amerika het centrum uit gejaagd en wordt de groep in Leiden onder meer in het Huig park gedoogd. Geconfronteerd met het recent afblazen van de plaatsing van de verplaatsbare ontmoetingsplek voor alcoho listen (VOP) op de Garenmarkt overheerst het ongeloof onder de Amerikaanse studenten dat de politiek nog altijd bereid is dit initiatief te steunen. Lof is er alom voor De Bakkerij op de Oude Rijn. Als de studen ten eenmaal weten dat het naast postadres ook dient voor opvang zoals een kop koffie, een boterham of een goed ge sprek, is het 'enge' er vanaf. „Worden er ook vuile naalden voor schone ingewisseld", wil een van hen weten. Nee, ge bruikt mag er niet worden. Dat gebeurt wel op de Burcht waar de studenten uitleg krijgen over het ontstaan van Leiden. Drie junkies komen luidruchtig de trappen op en gaan in een hoekje gebruiken. En dat zijn de studenten toch niet gewend. „Waar is de politie om in te grij pen", vraagt een van hen. „Leiden is klein, heeft weinig uitstraling en niet veel toèris- ten", vindt McDonough. „Het is een stad vergelijkbaar met Groningen, maar Den Haag en Utrecht hebben wel allure. Wat me verder opvalt is het aantal kerken hier. Ik heb begrepen dat de gemeente zich garant heeft gesteld voor een deel van de kosten van de restauratie van de Pieterskerk. Dat moet een vermogen kosten. Waar komt dat geld vandaan en blijft er nog wel geld over om andere problemen aan te pakken, zoals integratie en criminaliteit? Daar zou ik me als inwoner van deze stad zorgen om maken." door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Voorganger Dennis Sie- val van de Leidse Grote Op dracht Gemeente zegt zich geen zorgen te maken over de toe komst van de kerk aan de Tur kooislaan. „Het gaat om een hoop geld, maar er staat een grote organisatie achter. Het is niet alleen deze kerk in Leiden die de last moet dragen. Het be drag is niet zo groot meer als je bedenkt dat die duizenden aan gesloten kerken elk weer dui zenden leden hebben." Operation Debt Free is bedoeld om de schulden weg te zuive ren terwijl de opbouw van de gemeente er niet onder leidt. „We gaan getooon verder met wat we aan het doen zijn. Kan toren opbouwen, bijbelscholen beginnen, onze weeshuizen in Afrika en Azië ondersteunen. Er blijft veel nood op de wereld. We zeggen niet alleen dat Jezus de zoon van God is, maar de praktische daden horen daar ook bij." De Grote OpdraAt Gemeente, vroeger bekend onder de naam Rhemakerk, is opgericht door de zoon van de Leids/Oegst- geestse dominee A. Agtereek. Zijn zoon G. Agtereek is inmid dels niet meer als voorganger verbonden aan de gemeente, zegt Sieval. Hij heeft zich per manent in Afrika gevestigd. De kerk aan de Turkooislaan kwam vorig jaar in het nieuws door omstreden acties bij de Leidse abortuskliniek. Activis ten spraken vrouwen daar voor de deur aan om hen ertoe te bewegen af te zien van een abortus. Kerkleden richtten toen de stichting Made for Life op om dagelijks een afvaardi ging bij de kliniek te laten staan. Die stichting staat inmid dels op een laag pitje.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11