LEI DE 3 'Meelfabriek verloedert' Er is niets meer aan in de Vrouwensteeg Duinrell Culinair Festival krijgt rekening voor schade Deze kun je alvast in je zak steken ALLICHT, TINK RAMEN www.autoheemskerk.com ssapite 5 Uitgekeken op uw collega's LANG GENOEG GEWACHT? Zomer in Cronesteyn Terrassen vannacht langer open jvincie kan veel doen biotech te helpen' Leiden Ontheffing "sluitingstijd terrassen Duinrell 1, 2242 JP Wassenaar Tel. (070) 5155 258, www duinrell.nl (advertenties) MAGISCHE ZOMERSHOW OP DUINRELL Kom voor een spectaculair dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spetterende attracties en het tropische Tikibad. De magische zomer- met Scott the Magician mag u niet missen. Een dagje Duinrell is plezier voor jong en oud! -iiO'.''. Het Leidse statenlid Lignac hoeft zich niet 'te vragen wat Gedepu- aten van Zuid-Holland •ei van de Leidse bio- je kunnen betekenen. iord is: veel, maar et op eigen houtje. zou het provinciebe- «staande initiatieven rntie aandoen. het in Den Haag geves- st Holland Foreign In- t Agency is de belang- van buitenlandse bio- ijven om zich in Lei- ;tigen groot. De moge- worden echter be- irdat er niet altijd ge- ijfsruimte beschik- Biotechbedrijven heb- «lleen behoefte aan maar ook aan labora- clean rooms. Volgens wethouder Geertse- economische zaken) te tijd het idee ont- t zulke ruimte niet be- r zou zijn. „Dat is niet ïog genoeg bouwruim- ikbaar." Kant-en-klare jimte is er ook, zij het wk maat. Aan de Archime- jis net een nieuw verza- ■uw voltooid, ia belooft 'nog dit jaar' iwe structuurplan voor k iwenhoek, het gebied et Bio Science Park ligt. wordt samen met de teit Leiden gemaakt en (advertenties) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UTQzKUgÜDZI'JlK'.E R K Leiden L. (071) 531 08 11 Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 J F ABRI vroom: Produklieweg 15-17 404 CC Alphen a/d Rijn 72 46 96 70 - www.lieftink.nl eningstijden showroom: m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur dag van 10.00 tot 16.30 uur MOL, Met de producten van Knorr Saladbar kun je eindeloos /Jf variëren in het maken van lekkere, bijzondere salades. Probeer eens één van de verrassende Salade Pakketten of één van de vele Dressings, Vinaigrettes en Salad Mixen samen met de knapperige Croutinos van Knorr Saladbar. Zo kun je elke dag weer een andere, bijzondere salade op tafel zetten! r - Speciaal deze zomer maak je samen met rï?..*.--, een vriend of vriendin kans op een salade- workshop in de Life Cooldng-studio met Maurke Bianca. Kijk voor de actievoorwaarden op de actieverpakkingen fc»: van de Knorr Saladbar producten of op 0er.t: rubriek is opgenomen-in alle regionale dagbladen van r-iRp Dagbladen (oplage ruim C miljoen) Meeriulpiiiiatia: e-mail: mtomNRp nl o.v.v. Nieuws gelipt .vepr u! Herken je dit? Wil je je 's ochtends Snel aankleden, moet je wachten tot je deo is opgedroogd! Veel vrouwen vinden het vervelend dat ze na gebruik van een deo roller moeten wachten voor ze zich verder kunnen aankleden.Gelukkig is het wachten nu voorbij De nieuwe Rexona Crystal roll-on, met Clearex is zo bntwikkeld dat deze supersnel droogt. Rexona Crystal roll-on, voor een frisse en effectieve bescherming, zónder dat 't plakt. sxslflld Daar kun je op vertrouwen! vrijdag 11 JULI 2003 en kleurrijk jterfestival l Huygpark I (advertentie) 1 Morgen vindt u de baan die bij u past in Stiel trekt aan de bel bij SLS over wanbeheer door Silvan Schoonhoven leiden - Stiel, de stichting indu strieel erfgoed Leiden, maakt zich zorgen over de Meelfabriek. De bliksemafleider zou van de hoogste toren zijn verdwenen, brandblussers zouden ontbreken en iedereen kan er maar in- en uitlopen. Stiel vindt dat het industrieel monument verloedert en is bang dat het verloren gaat als de Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS), die mede-ei genaar is, er niet snel wat aan doet. „Zo ga je niet met een monument om", zegt Stiel- voorzitter Fred Sengers. Tweeënhalf jaar geleden trok Stiel ook al aan de bel over de verpaupering van het reusach tige pand, dat zich sinds 2000 Rijksmonument mag noemen. Het wachten op een plan is in de veertien jaar dat de fabriek leegstaat, nog niet beloond. Sengers: „Het meest basale be heer wordt niet uitgevoerd. Het gebouw is niet meer wind- en waterdicht. De ramen zijn inge gooid en het weer heeft vrij spel. Kwaadwillenden kunnen er gemakkelijk in. Er zijn eerder vernielingen en brandjes ge weest. Ik begrijp dat SLS geen grootscheeps onderhoud ver richt zolang niet duidelijk is wat er met het gebouw gebeurt. Maar het noodzakelijk beheer moeten ze wel uitvoeren. We hadden juist goede hoop dat de toestand zou veranderen toen SLS mede-eigenaar werd. SLS heeft een goede naam op te houden, maar nu zijn we wel wat teleurgesteld.'' Woordvoerdster Margriet Hen- ninger van SLS laat weten dat de woningbouwvereniging er 'geen belang bij heeft dat de boel instort'. Volgens haar heeft de Meelfabriek CV, waarin SLS voor de helft participeert, wel degelijk onderhoud verricht aan het complex. Een aantal ruiten is gerepareerd en er is iets gedaan aan de lekkage. „Het kantoorgedeelte is hele maal afgesloten en wind- en waterdicht. Er is brandblusma- teriaal en er verblijven perma nent oppassers, die ongenode gasten buiten houden. Het is echt niet zo dat je het gebouw zomaar in kan zonder sleutels", zegt Henninger. Of de bliksemafleider en de brandblusapparatuur in het he le gebouw nog op hun plaats hangen, kan ze niet zeggen. Maar het brandgevaar in de fa briek is in haar ogen niet groot. „Er staan geen brandgevaarlijke apparaten of materialen meer. Het is allemaal ijzer en beton." De Meelfabriek, symbool van de industriegeschiedenis van Leiden, beslaat 35.000 vierkante meter. Sinds meelproducent Meneba het complex in 1988 afdankte, staan de hallen op een nieuwe bestemming te wachten. De Zwitserse architect Peter Zumthor is bezig om een plan te maken voor de Meelfabriek. Weer en wind hebben vrij spel in de Meelfabriek, zegt Fred Sengers van Stiel. Foto: Mark Lamers Bedoeling is dat er koop- en café en een kinderdagverblijf. huurappartementen komen, een hotel, kantoren, een grand Het streven is om in het laatste kwartaal van 2003 het master- plan te presenteren, zegt Hen ninger. In 2005 moet de ver bouwing beginnen. leiden - Het water is bruin en er drijven diertjes en plantjes in. Toch gaat er op een hete dag niets boven het water van een natuurvijver. Veel kinderen verkiezen de plas boven het kunstmatige chloorwater van een zwembad. Bij de waterspeelplaats van het polderpark Cronesteyn wagen ze een duik in de vijver om op de kant weer te drogen in de zon. Foto: Mark Lamers leiden - Eethuis De Herberg in de Vrouwensteeg is niet meer. Eigenaars Astrid en Martijn Venselaar kunnen daar weinig aan doen, want het huurcon tract met de gemeente loopt af. Onbegrip is er wel over het be sluit van de gemeente die hun niet tijdelijk het gebruik van de ruimte gunt tot er een nieuwe huurder is gevonden of de Aal marktplannen werkelijkheid worden. De Venselaars vinden dat de gemeente de Vrou wensteeg tussen Breestraat en Aalmarkt laat verloederen door leegstand in de hand te werken. Astrid en Martijn Venselaar be heren naast De Herberg ook restaurant De Troubadour in de Breestraat. De twee eethuizen staan via een gang met elkaar in verbinding. De Venselaars had den gehoopt na afloop van het huurcontract van De Herberg de ruimte nog ten minste als opslag te kunnen gebruiken tot er een nieuwe huurder is ge vonden. Maar dat mag niet van de gemeente. Die wil zelf op zoek naar een tijdelijke huurder of een anti-kraakbedrijf. En dat terwijl andere huurders rond de Aalmarkt gratis of tegen een laag tarief kunnen blijven zitten tot het Aalmarktplan wordt uit gevoerd, vermoeden de restau ranthouders. De Vrouwensteeg is pas in 2008 aan de beurt in het Aalmarktplan. „De gemeente staat formeel he lemaal in haar recht, dat is het vervelende", aldus Venselaar. „We wisten van tevoren dat we eruit moesten. Maar er is toch nog geen nieuwe huurder. Wie is erbij gebaat dat er weer een pand leegstaat in de Vrou wensteeg, die toch al snel ach teruitgaat? Vroeger had de snackbar nog stoeltjes buiten staan, maar die is ook dicht. Er hangen veel zwervers rond van het Slaaphuis aan de Boom- markt. Er is niets meer aan in de Vrouwensteeg." leiden - Terrassen in het cen trum van Leiden mogen vanaf vanavond in de weekeinden langer openblijven. In plaats van middernacht hoeven ter rasbezoekers op vrijdag- en za terdagnacht pas om 02.00 urn- te verkassen. De bediening stopt een half uurtje eerder. De nieuwe sluitingstijden zijn dit jaar nog op proef en gelden tot en met 31 augustus. Na afloop wordt gekeken of het initiatief ook volgend jaar een vervolg krijgt. Overigens waren de ter rassen ook vorig weekeinde al langer open, maar dat maakte deel uit van de Lakenfeesten. tsema geeft D66-statenlid raad omvat een fikse herstructure ring van het gebied. „De pro vincie kan ons helpen door de benodigde vergunningen snel te verlenen", lacht hij. Belangrijker nog vindt Geertse- ma het als de provincie toe treedt tot de West Holland Foreign Investment Agency. Deze organisatie is opgericht door een groot aantal gemeen ten in Zuid-Holland en heeft tot doel om buitenlandse bedrijven naar dit gebied te halen. „Tot nu toe wilde de provincie niet met ons meedoen omdat zij het gevoel heeft dat zij deze ge meenten dan 'voortrekt' boven andere", zegt Geertsema. „Maar ik vind dat je elkaar als partners moet zien en niet als concurrenten." Niet alleen Zuid-Holland doet zijn best om biotechnologische bedrijven' naar de regio te ha len. Ook andere landen hebben stimuleringsprogramma's. Soms geven zij subsidie, waar bij zij Europese regelgeving op dit punt ruim interpreteren. Volgens Geertsema kan de pro vincie bestaande wettelijke mo gelijkheden beter benutten. „Ze kan bijvoorbeeld elk buiten lands biotechbedrijf dat zich hier vestigt, belonen met een subsidie van 100.000 euro, die zij van de Europese Unie wette lijk mag geven." Ook is subsidie 'in natura' mogelijk, bijvoor beeld door opleidingen te ver zorgen voor gespecialiseerd personeel. Geertsema denkt dan niet aan hoogopgeleide technici, die zijn in Leiden wel te vinden. „Het blijkt dat bio- techbedrijven een heel brede arbeidsbehoefte hebben. Er is bijvoorbeeld controle- en in- pakwerk, dat met de hand moet gebeuren onder laboratorium- omstandigheden." De wethou der vindt dat Leiden desge vraagd dergelijke opleiding moet betalen. ,,Als wij daarmee mensen uit de bijstand halen, is dat lonend voor de gemeente." Directeur Alie Tigchelhoff van het - door de provincie opge richte - Competence Center Li fe Sciences zou graag zien dat Zuid-Holland een seed fund op richt voor beginnende 'techno- ondememers'. „Ik denk dan niet alleen aan biotechnologie, maar ook aan ICT en nanotech- nologie." Ook zou de provincie zich meer kunnen inspannen om fondsen te werven bij de Europese Unie. Informatie en Dienstverlening door Eric-Jan Berendsen leiden - De organisatie van het Culinair Festival dat van 3 tot en met 6 juli op de Garenmarkt is gehouden, kan een forse re kening van de gemeente tege moet zien. Nadat het tijdelijke dorp van restaurants was afge broken, bleek het parkeerter rein, een deel van het naastge legen trottoir en een stukje wegdek met kasseien van de Garenmarkt beschadigd. De oorzaken zijn het zware vracht verkeer dat de pagodetenten heeft afgevoerd, en de grote sta len pinnen waarmee diezelfde tenten in de grond waren ver ankerd. Een woordvoerder van de ge meente zegt op de hoogte te zijn van de situatie. „Er is een ambtenaar geweest die de zaak heeft geschouwd en vervolgens gemarkeerd. Het gaat in totaal om zo'n tien vierkante meter bestrating. De kosten van de re paratie zijn voor de organisatie. Hoe hoog die rekening wordt, weet ik niet." Trudy Kwik, een van de organi satoren van het festival, erkent de beschadigingen. „Maar we kunnen op dit moment niet an ders. Die pennen waarmee de tenten worden vastgezet moe ten diep de grond in. Daarbij worden verklikkers gebruikt zo dat er geen gasleiding wordt ge- De beschadigingen van de bestrating van het parkeerterrein op de Garenmarkt zijn door de gemeente met gele verf gemarkeerd. De re kening van de reparatie gaat naar de organisatie van het Culinair Festival. Foto: Mark Lamers raakt. Toen het restaurantdorp bouwd, ben ik al met een aantal op woensdag 2 juli was opge- ambtenaren alle beschadigde (advertentie) plekken langs geweest. Het is overigens een probleem dat vo rig jaar ook speelde, maar toen hebben we niets van de ge meente gehoord." Over een eventuele rekening maakt Kwik zich vooralsnog geen zorgen. „Er zal wel een re kening komen en die moet wor den betaald. Daar gaan we dan maar eens met de gemeente over praten. We hebben na mens de organisatie trouwens een heel lijstje waar we het eens met de wethouder over willen hebben, zoals bijvoorbeeld de afvoer van het vuil." Kwik pleit voor een permanente oplossing voor de Garenmarkt waardoor de beschadigingen tot het verleden behoren. „Voor de komende reparatie is er al contact geweest met een aan nemer die nog tegels op voor raad heeft. Maar het is natuur lijk een probleem dat ieder jaar blijft terugkomen. Daarom wil len we als organisatie samen met de gemeente en de aanne mer beldjken of er tijdens eve nementen tijdelijk tegels kun nen worden uitgehaald die daarna weer worden terugge legd. En dan denk ik niet alleen aan het Culinair Festival maar ook aan andere evenementen die daar worden georganiseerd. Want de Garenmarkt is niets voor niets een evenementen plein." gemeester van Leiden maakt bekend dat hij gebruik maakt van oegdheid als bedoeld in artikel 55A, derde lid, van de Algemene lelijke Verordening zoals vastgesteld door de Gemeenteraad van t op 2 juli 2003 (raadsvoorstel 03.0074 van 2003) om voor de 8e van 11 juli 2003 tot en met 31 augustus 2003 voor de g- en zaterdagavonden ontheffing te verlenen van het in het eerste boemde sluitingstijdstip voor terrassen van 24.00 uur aan horeca- piemers die reeds over een ontheffing van het sluitingsuur voor tdrijf beschikken. De ontheffing geldt tot uiterlijk 01.30 uur op hiergenoemde avonden en geldt uitsluitend voor terrassen die :gen binnen de singels. khebbenden die zich niet kunnen verenigen met dit besluit pi daartegen binnen zes weken na deze bekendmaking [lelijk bezwaar maken. Een bezwaarschrift kan worden gericht b Burgemeester van Leiden, Postbus 9100, 2300 PC Leiden. Mienen van een bezwaarschrift heeft geen schorsende werking. fred Simons n ander raam kan tippen aliteitsramen van Lieftink. Jn fabriek vervaardigd uit aardige Schüco profielen, ir in tal van uitvoeringen in |iium of kunststof en met !ur als kwaliteitsgarantie, n in onze showroom.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9