ECONOMIE Restaurants verlagen prijzen Industrie: 'JSF nog steeds een succesverhaal' Onderzoek voorkennis Fumess dijt verder uit AU Star schoenen in handen van Nike Bezuinigende consumenten blijven massaal weg bij horecabedrijven Stroomverbruik computers schokt Consumentenbond Aegon schrapt 10 procent van banen in Nederland 'Ophef over rekening voor kopieeraanslag niet nodig' Rente in eurolanden ongewijzigd «oet betalen gijzelaars De Britse luchtvaart - iappij British Airways n schadeloosstelling 7 miljoen euro betalen en passagiers die in ior het Iraakse regime in g werden genomen. Dat de nadat het BA-toestel 'zij zaten in Koeweit was enkele uren nadat de i van Saddam Hussein d waren binnen getrok- n rechtbank in Parijs be steren tot de schade- Uing. In 1995 kende de justitie al vergelijkbare üngen toe aan 65 andere ers, voornamelijk Fran- hetzelfde toestel. aal plan ministerie ajj ac - Vakbonden hebben ministerie van land- latuur en voedselkwali- sociaal plan afgespro- jjo ide 1200 arbeidsplaat- hier moeten verdwij- it heeft de vakbond CNV e Zaak gisteren gemeld, en moeten verdwijnen 5< bezuinigingen van de ten Balkenende 1 en 2. Kg de CNV-bond kan de c ng zonder gedwongen jjj ;n plaatsvinden. Zoveel 5c k getroffen medewer- 10 jgen van het ministerie 75 ere baan aangeboden. 2c 7 geldt een vacaturestop ninisterie. Voor oudere 7|jmers wordt het aantrek- om vervroegd te stop- jname werf de baan ruizen - De overname eepswerf Damen in ^jand door Waterhuizen 2i d is van de baan. Water s' eigenaresse Diette 'jirg heeft besloten van de te zien omdat de bijna 1 [edewerkers van Damen e willen, terwijl dat wel 6! )ken was. Slechts één 117 werknemers besloot 4 t te treden van Water- Doesburg wilde met al- ^ineelsleden van Damen i ter hun toekomst pra- vilde geen zaken doen ^bonden en de ondeme- sjad. De bonden vonden jersoneel in onzeker- tr de toekomst werd ge- BSSommige mensen wer- ertig jaar of langer bij dat nog maar voor één °Averk heeft. vrijdag 11 juli 2003 «Ie door Iris van den Boom utrecht - Restauranthouders verlagen hun prijzen om genoeg bezoekers binnen te halen. De afgelopen maanden is er 10 tot 15 procent minder buiten de deur gegeten in Nederland. De be drijfstak voelt dat direct in haar omzet. Dat het de restaurants minder voor de wind gaat, be wijzen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal faillissementen in de branche steeg het eerste kwar taal met 60 procent. De horeca lijkt voorral zichzelf in de vingers te hebben gesne den. Sinds de invoering van de euro zijn de prijzen omhoogge- vlogen. De economische terug val deed de rest. Nederlanders kunnen zich het restaurantbe zoek nauwelijks meer veroorlo ven en blijven thuis. Restauranthouders die de prij zen nu verlagen kiezen voor la gere marges per maaltijd, maar ook voor een betere bezetting van hun zaak. Zoals de eigenaar van een Amsterdams restaurant het uitdrukt: „Liever een snelle piek, dan een langzame knaak." Hij wijst er overigens wel op dat hij in meer opzichten onder druk staat. Ook de inkoop van vlees en andere verse produc ten is het afgelopen jaar flink duurder geworden. Restaurant Hemingway in Utrecht heeft zijn prijzen op de gehele kaart sinds een week verlaagd met 30 procent. Een hoofdgerecht kost nu opeens nog maar tussen de 6 en de 14 euro. „Het heeft gewerkt, want mensen staan weer in de rij. Gelukkig, want de afgelopen maanden was het bezoekers aantal met zo'n 20 procent ge daald", zegt chef-kok Geurtsen. „Koos men eerst nog alleen maar voor een hoofdgerecht, nu nemen gasten weer een heel menu." Ook restaurant 't Madammeke in Amersfoort heeft zijn klandi zie zien teruglopen. Volgens be drijfsleider Siksma met zo'n 10 procent het eerste half jaar. „Ook bij zaken om ons heen zien wij dat bezoekers wegblij ven. In plaats van een keer per maand, gaan mensen nu een keer in de twee maanden uit eten. Puur door de recessie. Onze prijzen verlagen? Nee, omdat kwaliteit altijd zal over winnen." De nieuwe eigenaar van La Bel le Epoque in Utrecht verlaagt de prijzen niet. Sterker nog, de gerechten zijn daar onlangs met ruim drie procent duurder geworden. Volgens eigenaar Franco omdat ze betere, duur dere producten zijn gaan ge bruiken. „Het verlies aan winst vangen we zelf wel even op. Daar moet je als restaurant ook tegen kunnen, vind ik. Het be taalt zich later vast wel weer te rug." Een prototype van de JSF. Foto: Reuters cd-markt verdubbeld - De wereldwijde ver- oin illegale cd's is meer sjdubbeld in de afgelopen Momenteel is een op 'ciekochte cd's niet le- 2 komt neer op meer 5) miljard verkochte cd's 1 In China is zelfs meer irocent van de cd's ille- T totale omzet van cd's ttes in de 'piratenindu- vorig jaar rond de 4,6 dollar. Dat is een stij- 7 procent ten opzichte zo heeft muziekbran- nisatie IFPI bekendge- n deze cijfers zijn alleen [aniseerde illegale cd- in meegenomen en niet Sen die thuis cd's bran- ïuziek van internet ha at op cd zetten. In de rijde legale cd-markt ;r jaar ongeveer 32 mil- ar omgezet. ichrapt vestigingen k>*t - Arbeidsbemidde- vvil het aantal regio- 1 van het onderdeel atie terugbrengen van zestien. Het bedrijf is begonnen met het in- n van het personeel doorstart van het be- lerdeel dat werklozen dsongeschikten naar niddelt. Vorige week eend dat bij het onder- ntegratie het aantal ba- dt gereduceerd van circa 600. Kliq, dat mt uit de Arbeidsvoor- verkeert in de proble- dat het veel te duur is chte van de concurren- nslag Adidas repenproces' - Twee strepen op ling vormen geen han- c, maar een 'eenvoudi- ratieve verfraaiing'. Dat eren het oordeel van de t-generaal van het Eu- lofvan Justitie, waar se Adidas de twee stre- het Nederlandse kle- k Fitnessworld verbo- )eert te krijgen omdat I zouden lijken op de >en van Adidas. Een van het hof komt pas ele maanden. Het oor- de advocaat-generaal eestal overgenomen, al jaren aan het pro- tegen Fitnessworld. erlandse rechtbank lidas al in 1998 in het door Koos van Wees den hjlag/gpd - Er is geen enke le reden om het besluit over de JSF terug te draaien, zegt Hans Dibbetz, directeur van de lobby club NIID (Nederlandse Indu striële Inschakeling Defensie-op- drachten). De miljarden euro's aan orders die Nederland zijn toegezegd bij deelname aan de JSF komen er wel degelijk. Wat we alleen niet moeten doen, stelt Dibbetz, is Neder land vergelijken met Canada: „Dat is het vergelijken van ap pels met peren." Aanleiding voor de weer oplaaiende dis cussie over de JSF is een rap port van het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van de fensie, over de orderontwikke ling in de aan de JSF meewer kende landen. Wat opvalt is dat Nederland het volgens dat rap port veel slechter doet dan Ca nada. Waar Canada voor elke dollar die het land in de JSF steekt er 44 terugkrijgt, luidt de verhou ding voor Nederland 1 op 7. Re geringspartij D66 reageerde op dit bericht met de oproep de deelname aan de ontwikkeling van de JSF te staken. De coali tiepartners CDA en WD spra ken er schande van. En zo haal den de partijen nog geen jaar na het politieke besluit tot deel name aan de JSF hun oude stokpaardjes weer van stal. De Canadese overheid subsi dieert volgens Dibbetz de aan biedende bedrijven. „Bedrijven die orders willen binnenslepen, worden bij hun bedrijfsbezoe ken vergezeld door een verte genwoordiger van de Canadese staat. Dat is een werkwijze die in Europese landen verboden is. Directe overheidssteun werkt concurrentievervalsend en mag niet. Weliswaar heeft ook het Neder landse ministerie van economi sche zaken iemand in Washing ton gestationeerd, maar diens rol is een andere, zegt Dibbetz. „Dat is wat we noemen het oliemannetje. Hij legt contac ten, zorgt voor de smeerolie daar waar het wat stroever loopt. Niet te vergelijken met de staatssteun die Canada geeft." De critici van de Nederlandse prestaties werden dezer dagen gevoed door de bekendmaking dat Thales (het voormalige Hol landse Signaal) de hoop op or ders voor de JSF bijna heeft op gegeven. Het bedrijf had ge dacht voor zo'n 200 miljoen eu ro aan orders binnen te halen, maar Thales staat nog steeds op nul. Het relaas van Thales staat in schril contrast met het succes verhaal dat Kees de Koning, di recteur van Stork Aerospace, opvolger van Fokker, te vertel len heeft. Stork hoopt voor vijf miljard euro aan opdrachten binnen te krijgen, en heeft het nu al druk met de ontwerpfase van het vliegtuig. De Koning: „Wat we binnenha len aan opdrachten is op dit moment het maximum van wat we aankunnen. Daar moet je wel wat voor doen. We zorgen ervoor dat we op ons gebied tot de besten van de wereld horen, en met goede offertes komen. Mensen vragen soms wanneer we denken winst op de JSF te maken, maar dat doen we al". Stork heeft een paar honderd man aan het werk voor de JSF. De expertise van de bouwer van vliegtuig-onderdelen wordt vooral gebruikt voor bekabe ling, motoronderdelen, en deu- Driekwart bevolking wil steun JSF staken Driekwart van de kiezers in Nederland (74 procent) wil dat Nederland stopt met de steun aan de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter (JSF). Zij zijn het eens met D66-lei- der Dittrich die dat woensdag opperde. Hij wil de honder den miljoenen euro's die hier mee zijn te besparen, liever in het onderwijs steken. WD en CDA willen wel doorgaan met de JSF. Dat blijkt uit een pei ling van onderzoeker M. de Hond onder 700 Nederlanders voor het SBS-programma Stem van Nederland. Degenen die met de ontwikkeling van de JSF willen stoppen, bevin den zich onder alle politieke partijen. Van de aanhang van de linkse partijen en D66 is 90 procent het met Dittrich eens. Maar ook bij WD- en de LPF- stemmers ziet 65 procent en bij het CDA 55 procent ook liever dat geen geld meer gaat naar de ontwikkeling van het vliegtuig. öen haag/anp - Ondanks ener giezuiniger beeldschermen, is van energiebesparing niets te merken bij tien desktop-pe's die door de Consumentenbond zijn onderzocht. De modellen van dit jaar blijken zelfs meer stroom te gebruiken dan die van vorig jaar: een stij ging van 192 naar 200 kWh per jaar. Volgens de Consumenten bond blijken vooral de Q-mo- tion en de Headstart echte stroomvreters. Zij gebruiken circa tweederde meer stroom dan de pc van MyCom. De Consumentenbond waar schuwt dat pe's ook veel stroom gebruiken als ze niet in gebruik zijn, maar wel aan staan, zo'n 15 tot 20 watt, zo melden. Dat kost kost 15 tot 26 euro per jaar, schrijven de on derzoekers in het tijdschrift De Digitale Consument van de Consumentenbond. De bond onderzocht tien desk- top-pe's van rond de 1000 euro. Enkele geteste machines bleken niet bepaald stil. Vooral de ven tilator van de MyCom blijkt la waaiig: „In de hoogste stand kan hij zelfs de vergelijking aan met een stofzuiger!". Bij alle kritiek deelt de Consu mentenbond ook een compli ment uit aan HP, dat aan de bo venkant van de computerkast een opbergruimte voor tien cd's heeft gemaakt. Bovendien heeft de kast een uitsparing om bijvoorbeeld een digitale came ra te kunnen plaatsen. In het al gemeen vindt de Consumen tenbond dat voor een bedrag van ongeveer 1100 euro een 'prima draaiend en compleet systeem met platte monitor te koop is'. ren die opengaan tijdens de vlucht. Vijftig Nederlandse bedrijven profiteren mee van de ontwik keling van het multi-inzetbare gevechtsvliegtuig, vaak als toe leverancier van bedrijven als Stork en Philips. Uiteindelijk moet het voor zo'n acht miljard euro aan orders opleveren ge durende de hele bouwtijd van de paar duizend toestellen, die tot 2026 loopt. Een werkelijke aanleiding om de deelname aan het project opnieuw ter discussie te stellen is er dus niet, zegt Dibbetz. „Of het zou om politieke redenen moeten zijn, zoals nu. Nieuwe bezuinigingen gaan ten koste van de wensen die D66 heeft, die partij grijpt om zich heen en pakt de JSF. Dat doet het ook wel goed in de publieke opinie, waarin de JSF toch al ter discus sie staat." De Democraten zouden beter de kansen kunnen zien die de JSF Nederland biedt, vindt hij. „D66 hecht aan de kenniseco nomie, het JSF-project is daar een voorbeeld van. Bedrijven als Stork met hun hoogwaardi ge technologie moeten het juist hebben van dit soort program- den haag/gpd - Aegon Neder land schrapt de komende drie jaar 300 tot 450 banen. Dat is zo'n tien tot vijftien procent van het totale personeelsbe stand. Gedwongen ontslagen zijn daarbij niet nodig, zo maakte Aegon vanmorgen be kend. Om sneller en flexibeler op de wensen van klanten in te kun nen spelen, gooit Aegon Neder land de structuur van de orga nisatie om. De dertien bedrijfs onderdelen die nu zelfstandig van elkaar opereren, worden vervangen door vijf servicecen tra en vier verkooporganisaties. De nieuwe structuur levert vol gens Aegon een 'aanzienlijke besparing' op de kosten op. De huidige business units ope reren als zelfstandige bedrijven. De vestigingen in Utrecht, Den Haag, Nieuwegein, Groningen en Leeuwarden, ontwikkelen en verkopen hun eigen producten, die ze onderling ook aan elkaar verkopen. Na de structuurwijzi ging blijven er vijf gespeciali seerde centra over: leven, scha de, pensioenen, bankactivitei- ten en vermogensbeheer. Van de vijf locaties zullen er drie overblijven. Het is nog niet be kend welke dat zijn. Hoewel er geen gedwongen ontslagen vallen, zullen werk nemers mogelijk wel moeten verhuizen. De woordvoerder sluit 'volksverhuizingen' echter uit. „Dat hebben we liever niet." Van Nieuwegein naar Utrecht of van Groningen naar Leeuwarden valt volgens hem nog te overzien. Het is volgens Aegon wel de bedoeling om vergelijkbare functies zoveel mogelijk bij elkaar te zetten. Aegon kampt met zwaar tegen vallende resultaten vanwege de economische teruggang en de malaise op de beurzen. De re organisatie heeft daar volgens Aegon niets mee te maken. Die wordt ingegeven door de veran derende behoeften van klanten. „Je kunt een klant niet meer een polis verkopen voor dertig jaar. Ze willen precies weten welke producten ze hebben en of die nog bij hen passen", al dus de zegsman. „In de toe komst moeten ze hun produc ten op elk moment kunnen vol gen, net als een pakketje van de post." amsterdam/anp - Het bedrijfs leven maakt onnodig veel stam pij over de kopieeraanslag die het sinds kort moet betalen, zegt de Stichting Reprorecht. De stichting is bereid te praten over de hoogte van de aanslag. Bedrijven ageren tegen de reke ning die zij voor reprorechten moeten betalen, omdat deze te hoog zou zijn. Het bedrijfsleven is gepikeerd omdat de bedragen die het aan de stichting moet afdragen, op schattingen zijn gebaseerd. Die zouden niet stroken met de werkelijkheid. Werkgeversorga nisatie MKB Nederland en ma kelaarsvereniging VBO overwe gen daarom naar de rechter te stappen. Volgens een woordvoerder van Reprorecht is dat nergens voor nodig, omdat bedrijven de hoogte van de aanslag eenvou dig kunnen aanpassen. „Wij willen een behoorlijke regeling treffen met de bedrijven. Ik kan me voorstellen dat er bedrijven amsterdajm/anp - De voorken- niszaak rond HIM Fumess is groter dan gedacht. Het open baar ministerie (OM) onder zoekt nog minstens één andere belegger die in 1999 een groot pakket aandelen in de onderne ming kocht kort voordat Fur- ness door een openbaar bod van de beurs is gehaald. Dat bleek gisteren bij de rechts zaak tegen een bouwonderne mer uit Ede die wordt verdacht van handel met voorkennis in aandelen HIM Fumess. Hij kocht in november 1999 voor bijna 1 miljoen gulden (450.000 euro) aandelen vlak voor het bod op Fumess. De familie Lubbers haalde HIM Fumess in mei 2000 van de beurs. De be heermaatschappij van de fami lie van de oud-premier was al met 58 procent grootaandeel houder, maar wilde de onder neming, vooral actief in de au tomobielsector, volledig in han den krijgen. De familie bood 60 euro per aandeel toen de koers rond de 45 euro schommelde. Het bod werd in november 1999 al openbaar gemaakt, na dat de koers van het weinig ver handelde aandeel binnen een week 20 procent was gestegen. De verdachte ontkent dat hij getipt is over Fumess. Hij zegt dat hij al jaren zocht naar een goede belegging daarbij viel zijn oog op het kleine HIM Fumess. Dat het voor het grootste deel van de bekende familie Lubbers was, zou hebben meegespeeld. Het openbaar ministerie vindt het echter verdacht dat hij vrij plotseling in aandelen ging be leggen. Volgens Justitie was Fumess zijn eerste aankoop in tien jaar. Bovendien was het een fors bedrag, stelde frau deofficier J. Tonino. Hij eiste 200 uur dienstverlening, vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en een boete van 45.000 euro. Bovendien zou de man zijn koerswinst van ruim 94.000 euro moeten inleveren. De tweede belegger die Tonino in het vizier heeft, is een toen malige commissaris van Koops Holding. Koops, eveneens ac tief in de autobranche, werd begin 2000 overgenomen door Fumess. De verdachte had za kelijk contact met Koops omdat hij bouwopdrachten kreeg van het bedrijf. los angeles/anp - De Ameri kaanse sportartikelenfabrikant Nike heeft een verrassende aan koop gedaan. Voor circa 305 miljoen dollar koopt het con cern Converse, de fabrikant van de beroemde, ruim 80 jaar be staande, All Star-sneakers, die de hele wereld hebben veroverd en nu ook in Nederland op nieuw furore maken. Nike wil met Converse zijn toch al grote marktaandeel uitbreiden. De overname mag een botsing van culturen worden genoemd. Terwijl Nike het afgelopen de cennium grote commerciële successen boekte, leed Conver se een kwijnend bestaan. In 1991 moest de onderneming uitstel van betaling aanvragen en in 2001 nog een keer. Op Nike loopt nagenoeg ieder een, maar Converse moest het lange tijd van het 'alternatieve circuit' hebben. Nirvana-zanger Kurt Cobain liep bijvoorbeeld op sneakers. Nike had toen Mi chael Jordan als uithangbord. Voor velen is de simpele Con- verse-sneaker het tegenoverge stelde van de hightech en veelal futuristische Nike-schoen. De geschiedenis van Converse gaat terug tot 1917, toen de eer ste halfhoge canvasgympen met het stervormige logo en de dunne mbberen zool op de markt kwamen. In 1923 werden deze omgedoopt tot Chuck Taylors, genoemd naar een se- mi-professionele basketbalspe ler uit Ohio. Chuck Taylor ver kocht voor Converse zijn 'eigen' sneakers zelfs vanuit de achter bak van zijn auto. „Chuck Taylor was de Phil Knight van vroeger", zo legt sneaker-kenner Dan Wetzel het verband met Nike in The Wall Street Journal. Knight richtte in 1962 met 500 dollar Nike op en heeft dit bedrijf inmiddels uit gebouwd tot een concern met een omzet van 10,7 miljard dol lar. Converse is ondanks de grote naamsbekendheid blijven steken op 205 miljoen dollar. Nike sloeg zijn grootste slag in 1985, toen het Michael Jordan aan zich bond, die zou uitgroei en tot 's werelds beste basket baller ooit. Converse probeerde het nog met spelverdeler Earvin 'Magie' Johnson, maar moest het uiteindelijk toch afleggen tegen de commerciële kracht van Nike. Nike heeft in zijn 41-jarige ge schiedenis slechts drie keer eer der een overname gedaan. Daarbij ging het om de minder bekende merken Cole Haan, Canst ar en Hurley Internatio nal, die niet echt hebben kun nen floreren onder de vlag van Converse All Stars en een hooggehakte Nike-schoen in een Newyork- se etalage. Straks als merk van één eigenaar. Foto: AFP/Mario Tama het concern uit Beaverton, Ore gon. Nike verwacht echter met Converse een belangrijk gat in zijn portefeuille te kunnen vul len: een goedkope basketbal schoen met grote aantrekkings kracht. Converse is basketbal op z'n simpelst. zijn die zich overvallen voelen, maar als ze onze brieven goed lezen, zien ze dat ze gewoon kunnen reageren als ze het niet eens zijn met de bedragen", al dus de woordvoerder. Bedrijven moeten sinds kort betalen voor reprorechten, een vergoeding voor fotokopieën van werk dat auteursrechtelijk is beschermd. De incasso van de kopieeraanslag is het gevolg van een wetswijziging begin dit jaar. Bij ondernemersvereniging VNO-NCW hebben zich tot nu toe drie- tot vierhonderd leden gemeld met klachten over de kopieeraanslag. „Wij adviseren deze ondernemers in beroep te gaan", aldus een woordvoerder. VNO-NCW noemt het 'een goe de zaak' dat de stichting Repro recht nu duidelijk kenbaar maakt dat overleg over de hef fingen mogelijk is. „Het leek aanvankelijk dat de aanslagen in beton gegoten waren." frankfurt/anp - De rente in de twaalf eurolanden blijft onver anderd. Dat heeft de Europese Centrale Bank (ECB) gisteren besloten. Het belangrijkste ren tetarief blijft daarmee op 2 pro cent. Het besluit is volledig in lijn met wat analisten hadden voorspeld. De herfinancieringsrente, de rente die de ECB aan commer ciële banken in Rekening brengt, blijft daarmee op het laagste niveau sinds 1948. Dat niveau is begin vorige maand vastgesteld. Toen verlaagde de ECB de rente met 0,5 procent. Kort voor de bekendmaking maakte de Bank of Engeland bekend de rente met een kwart procent tot 3,5 procent te heb ben verlaagd. Daarmee kent Groot-Brittannië zijn laagste ni veau sinds 1954. Deze wijziging kwam wel als een verrassing. Analisten waren ervan uitgegaan dat de verla ging pas in augustus zou ko men. De Britse centrale bank liet de rente vorige maand on gewijzigd. Dat besluit stond toen haaks op de renteverlaging van de ECB.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7