Arafat haalt fel uit naar Abbas BUITENLAND 'Jessica Lynch beschoten noch gestoken Professor jaagt 'dikmakers' grote angst aan Persoonsgegevens aan VS doorgeven 'illegaal' Oudste en meest afgelegen planeet van heelal ontdekt Busdienst Pakistan en India Bush en Bush in de bush-bush Aanklager Neurenberg overleden en bij aanslag arachi Door een bomexplo- iet Zuid-Pakistaanse Ka- jjn vanochtend zeker nensen omgekomen. Het iief ontplofte bij de in- ran een twaalf verdiepin- Uend kantoorgebouw, is de politie van de ha- d raakten verscheidene >n lichtgewond door iegend glas. De aanslag is imiddellijk opgeëist. Poli- fTariq Jamil sprak van (rroristische daad'. Hij »chter niet speculeren e mogelijke daders. De ie komt een week na een zelfmoordaanslag op een he moskee in de West- aanse stad Quetta, waar- nensen stierven. gtuig uit II stort neer liNE - Een Duitse bom erper uit de Tweede We- rlog is op weg naar een aartshow in de VS veron- De piloot en zijn passa- ramen om het leven. Het lig, een tweemotorige el 111stortte neer op een i kwam tot stilstand te- n gebouw in aanbouw, a het in brand vloog. Een akker die binnen aan het ras zag het ongeluk ge- en kon op tijd wegko- let vliegtuig was van id in Texas onderweg ?n vliegshow in Montana e piloot motorproblemen e. De bommenwerper [endom van Commemo- iir Force, een organisatie torische vliegtuigen op en er mee vliegt. Het was ste Heinkel van dit type ;in de lucht was, zei een voerster. verloot tickets r Concorde N - De Britse luchtvaart- phappij British Airways bnderden tickets voor de [vluchten van het super be passagiersvliegtuig rde gratis weggeven. De ides van British Airways tin oktober voor het be luchtvaartmaatschap- B25 paar vliegtickets voor jheidstoernee van de fde verloten onder inwo- in het Verenigd Konink- 1 France stopte de Con- juchten eind mei. kasjenko [laat premier De Wit-Russische pre- nekasjenko heeft giste- premier ontslagen. De r, Novitsky, wordt tijde- 'angen door de vice-pre- por Industrie Sidorsky. tkele ministers, onder minister van landbouw, laan uitgestuurd. verklaarde tijdens dat er in A sprake was van 'een aan discipline en effici- I .ras en dat er 'veel werd a 'i, maar weinig onderno- Vit-Rusland is als gevolg autoritaire regime van 100 enko in toenemende Eïsoleerd geraakt. ïtsite ilad.i :.m, iwe voorzitter ire kaanse Unie D - De voormalige presi- tn Mali, Alpha Oumar I, is gisteren in de Mo- [aanse hoofdstad Mapu- >orzitter gekozen van uur van de 53 lidstaten fe Afrikaanse Unie (AU), loofden en regeringslei- n circa veertig lidstaten Maputo bijeen voor een gse topconferentie van nisatie. «rgeld-affaire >ntagon sdaqt)DRIATwee voormalige •ourartenaren van ^et Ameri- jdvanjministerie van defensie, Itagon, zijn gisteren ver- jd voor het aannemen oor pper meer een miljoen e juistan steekpenningen. De teleèrden door de rechtbank voorkndria schuldig bevon- n samenzwering, afper- jt witwassen van geld, er druk zetten van ge in belemmering van de ang. De jury heeft beide aren al een boete van iljoen dollar opgelegd, e van de celstraf wordt eend. te adv «vu 4c verkort 9 IrafBové rtentilDe Franse president i. Zie 4 Chirac heeft gisteren de •90, glvan de antiglobalisti- itsredfld j0se Bové terugge- ederlian tien tot acht maan- j boer zit in de gevange- I het vernielen van een •etisch gemanipuleerde pn. De verkorting van de 2n tegenvaller voor de activist en diens grote inhangers. Eerder was lat Bové gratie zou krij- [radicale boerenbond 'een duidelijke te- ing'. vrijdag 11 JULI 2003 door onze correspondent Hetty van Roo,ij brussel - Het verstrekken van persoonsgegevens van passa giers die van Europa naar de VS vliegen, mist een solide juridi sche basis. In een brief aan de Amerikaanse autoriteiten er kent Europees Commissaris Bolkestein dat de overdracht van persoonsgegevens in strijd is met de Europese privacy- richtlijn. „Het is volstrekt ille gaal", concludeert europarle mentslid Johanna Boogerd (D66), namens het parlement rapporteur in de kwestie. De VS verlangen van lucht vaartmaatschappijen dat zij 'ge voelige' informatie van hun passagiers ter beschikking stel len, waaronder creditcard nummers, adressen, telefoon nummers en eetvoorkeuren. De Amerikaanse douane heeft 24 uur per dag toegang tot de zo geheten 'Amadeus' database, waarin de informatie is opge slagen. Volgens de Amerikaanse wetgeving kunnen de gegevens maximaal zeven jaar bewaard blijven. Luchtvaartmaatschap pijen die niet meewerken, ris keren een boete of verliezen hun landingsrechten in de VS. De uitwisseling gebeurt tot nu toe uitsluitend op basis van een informele afspraak tussen Brus sel en Washington, waar hét Europees parlement grote be zwaren tegen heeft. De informele overeenkomst, blijft van kracht tot er een for-- meel akkoord is gesloten. Jo-' hanna Boogerd verwijt de Euro pese Commissie dat zij te laks is! in de onderhandelingen, en daardoor de privacy van Euro pese burgers onvoldoende be-; schermt. Uit de brief van Bolkestein aan, de VS-autoriteiten van 12 juni! 2003 blijkt dat er geen schot zit in de onderhandelingen. De Amerikanen zijn absoluut niet van plan om aan de Europese verlangens tegemoet te komen.- „Wij zijn bezorgd over de fun damentele rechten en vrijheden van de Europese burger, die! worden beschermd in de wet geving van de lidstaten", aldus de eurocommissaris. Hij vraagt de Amerikanen om een 'vol wassen politieke afweging van onze verlangens' en waar-; schuwt voor een transatlantic sche confrontatie 'zonder dui-; delijke uitweg'. „Zo'n confron tatie kunnen we beter vermij den", aldus de Commissaris. planeten ontstonden. Astrono men hebben de afgelopen jaren al 107 planeten buiten ons zon nestelsel ontdekt, maar die wa ren allemaal van dezelfde leef tijd als de zon, zo'n 4,5 miljard jaar oud. Steinn Sigurdsson, hoogleraar astronomie van de universiteit van Pennsylvania, zei dat het waarschijnlijk is dat er zich in; het stelsel, waar de planeet is ontdekt, ook planeten bevon den met vaste vorm, zoals de Aarde en Mars. Die planeten hebben volgens Sigurdsson, voor zij in een natuurkundig proces werden vernietigd, ruim tien miljard jaar bestaan, ruim lang genoeg om intelligent le ven voort te brengen. Als er in derdaad wezens op de planeten hebben geleefd 'dan hebben ze de vernietiging zien aankomen', zei Sigurdsson. Washington/AP - Astronomen van het Amerikaanse ruimte vaartagentschap NASA hebben de oudste en meest afgelegen' planeet in het heelal ontdekt. De ontdekking van de planeet kan alle bestaande opvattingen over de leeftijd en het ontstaan van planeten overhoop gooien, zo maakten zij gisteren bekend. De gasachtige planeet, die ruim twee keer zo groot is als Jupiter, ontstond dertien miljard jaar geleden en ligt op 5600 lichtja ren afstand van de aarde. De planeet is daarmee miljarden jaren ouder dan ons zonnestel sel. Volgens sterrenkundigen is de ontdekking van de planeet, die werd gedaan met de ruimtete lescoop Hubble, een openba ring voor de astronomie. De leeftijd van de planeet duidt er op dat relatief kort na de oer knal, enige miljarden jaren, al new delhi/dpa-afp-rtr - Ruim anderhalf jaar na de abrupte onderbreking van alle verkeers verbindingen tussen India en Pakistan is vandaag een bus dienst tussen de aartsvijanden hervat. De heropende lijndienst geldt als bewijs voor de verbe terde relatie tussen de twee kernmachten. De eerste bus vertrok na een feestelijke ceremonie in de In dische hoofdstad New Delhi met ruim dertig passagiers naar het Pakistaanse Lahore. Kort daarna begon een bus vanuit Lahore aan de ruim elf uur du rende rit naar het 500 kilometer verwijderde New Delhi. Beide bussen worden begeleid door een politie-escorte. India maakte een einde aan alle verbindingen met het buurland na een bloedige aanslag in dé* cember 2001 op het Indischë parlement. New Delhi beschul-* digde Pakistan ervan achter dé aanslag te zitten. De spannin gen tussen de twee buren na men de laatste maanden af n^ een aanbod van de Indiase pre mier Vajpayee om met elkaar té gaan praten. Alle vlieg- en treinverbindingen zijn nog niet hersteld. 1 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De spanningen in het Palestijn se leiderschap zijn verder opgelopen door een harde uithaal van president Jasser Arafat naar premier Machmoed Abbas, bijgenaamd Abu-Mazen. „Abu-Mazen pleegt verraad aan de be langen van het Palestijnse volk", zei Ara fat deze week in een gesprek met Terje Larsen, de VN-gezant voor het Midden- Oosten. Hij liet ook weten dat Abbas zich gedraagt 'als een tiran die niet weet wat hij doet.' „Hoe durft hij naast een Israëlische vlag te staan en naast Sharon en vriendelijk te doen tegen een man wiens geschiedenis bekend is in de hele wereld?", aldus Arafat. Arafats uitspra ken staan vandaag in het Israëlische dagblad Ha'aretz, toegeschreven aan een Palestijnse bron die bij het gesprek aanwezig was. Larsen zou hebben ge antwoord dat het belangrijk is het pro ces dat Abbas is begonnen - een wapen stilstand en een hervatting van onder handelingen - te steunen. De Palestijnse premier, die al een paar keer heeft gesproken met zijn Israëlische collega Ariel Sharon, heeft het momen teel zwaar te verduren. De afgelopen week is hij fel gekritiseerd door aanhan gers van de militante vleugel in zijn Fa tah-beweging, die vinden dat hij zich niet hard genoeg opstelt. Een van de belangrijkste geschilpunten is de vrijlating van gevangenen. Israël wil in eerste instantie hooguit 350 ge vangenen (vijf procent van het totaal) in vrijheid stellen. Onder hen zijn geen aanhangers van de organisaties Harnas en Islamitische Jihad, al zijn er tekenen dat de Israëlische regering bereid is tot enige soepelheid. De Israëlische minis ter van defensie Shaul Mofaz zou giste ren de Palestijnse kolonel Mohammed Dahlan hebben verteld dat aanhangers van islamitische groepen 'zonder bloed aan hun handen' misschien ook voor vrijlating in aanmerking komen. Dahlan is binnen het Palestijnse Bestuur verant woordelijk voor veiligheidszaken. gabarone - De Amerikaanse president George Bush en zijn dochter Barbara aai en een olifant over zijn slurf bij hun be zoek aan het Mokolodi-reservaat nabij Gabarone, de hoofdstad van Botswana. Tijdens de 90 minuten durende excursie, besloot een olifant in het zicht van de president een vrouwtje uitgebreid te be rijden. Bush fluisterde daarop iets in het oor van zijn vrouw Laura. Of Bush onder de indruk was van de Afrikaanse natuur, is onduidelijk. De president zei dat het Mokolodi-reservaat veel op Crawford leek, de Texaanse plaats waar Bush een ranch heeft, met zover bekend alleen paarden en wat honden. Bush reisde van daag door naar Uganda, de vierde stop op zijn vijfdaagse rondreis door Afrika. Hij praat met president Museveni en bezoekt een plaatselijke aidsorganisatie. Uganda is een van de vijf Afrikaanse landen die extra financiële steun uit Washington krijgen om het internationaal terrorisme te bestrijden. Bush sluit zijn trip af met een bezoek aan olierijk Nigeria. Foto AFP/Luke Frazza washington/anp - De bekendste Ameri kaanse krijgsgevangene uit de oorlog in Irak, soldaat Jessica Lynch, is niet be schoten of gestoken door Iraakse mili tairen of degenen die haar vasthielden. De verwondingen die ze had, waren het gevolg van een botsing van het voertuig waarin ze reed met een ander Ameri kaanse vierwieler. Dit blijkt volgens The Washington Post en de BBC uit de nog niet gepubliceerde uitkomsten van onderzoek door de Amerikaanse strijdkrachten. De 19-jari- ge Lynch en andere leden van haar on- derhoudseenheid liepen eind maart in een Iraakse hinderlaag in Nasiriya. De groep Amerikanen had een verkeerde af slag genomen en belandde in vijandelijk gebied. Na gevechten vielen uiteindelijk zes Amerikanen, onder wie Lynch, in Iraak se handen. Op 1 april werd ze door Amerikaanse commando's uit een zie kenhuis in de stad weggehaald zonder noemenswaardig verzet van de Irakezen. Defensiefunctionarissen zeiden kort na de bevrijding dat Lynch haar wapens had leeggeschoten op de Irakezen en dat ze vervolgens was beschoten of gestoken door Irakezen. Iraakse artsen die Lynch verzorgden hadden al eerder tegen de BBC gezegd dat er van steek- of schot wonden helemaal geen sprake was. Ook het rapport van de Amerikaanse strijd krachten stelt dat nu. Het onderzoek heeft volgens The Was hington Post ook uitgewezen dat een groot deel van de 33 Amerikanen die in de hinderlaag waren gereden, zich hele maal niet konden verdedigen. Hun wa pens deden het niet door 'waarschijnlijk slecht individueel onderhoud in woes- tijnomstandigheden'. Er zat vermoede lijk zand in de wapens. Onduidelijk is of ook Lynchs wapens het niet deed. Lynch werd door de Amerikaanse media na haar bevrijding een heldenrol toege dicht. De reddingsactie zelf werd door de Amerikaanse strijdkrachten gefilmd. Amerikaanse tv-stations maakten be kend daarover een film te willen maken. Irakezen in het ziekenhuis zeiden dat het vooral een show was. Het Britse BBC-programma Correspon dent onthulde al eerder dat het zieken huis helemaal niet werd bewaakt en dat de Amerikaanse commando's geen haarbreed in de weg werd gelegd. Noa bene wees Irakees waar de krijgsgevan genen verbleven. Het Pentagon heeft steeds gezegd dat de operatie 'volgens het boekje' werd uitge voerd. Het ontkende ook berichten dat er tijdens de reddingsactie met losse flodders werd geschoten, alleen voor het effect op de video-opnamen. Lynch zelf heeft in het openbaar nooit details ver strekt over haar belevenissen. londen/afp-anp - Lord Shaw- cross, na de Tweede Wereld oorlog de Britse hoofdaanklager bij het oorlogstribunaal in Neu renberg, is gisteren overleden. Hij stierf in zijn huis in het Zuid-Engelse Sussex, zo maakte zijn secretaris bekend. Hartley William Shawcross is 101 jaar geworden. De Brit werd in 1945 procureur- generaal. Al snel stelde premier Clement Attlee hem aan als lei der van het Britse team aankla gers dat in het Duitse Neuren berg vooraanstaande nazi's be rechtte. Hij noemde de oorlogs misdadigers 'meedogenloze moordenaars, plunderaars en samenzweerders die hun gelijke in de wereld niet kennen'. Shawcross gaf later toe dat hij enig respect voelde voor Hitiers rechterhand, Hermann Göring. Die pleegde een dag voor zijn executie zelfmoord. „Zonder twijfel een crimineel, maar een moedige, een man met grote talenten en een opmerkelijke persoonlijkheid." Shawcross werd na zijn rol bij de vervolging van nazi-kop stukken in Neurenberg een van de belangrijkste figuren binnen het Britse justitiële apparaat. Hij leidde onder meer een on derzoek naar de integriteit van ministers en was de aanklager in een geruchtmakend proces over atoomspionage. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - John Banzhaf III (63) heeft in zijn juridische carri ère al heel wat bijnamen versle ten. Van 'mister anti-smoking' tot 'de wetsterrorist'. Op dat laatste etiket - opgeplakt door tegenstanders - is hij niet dol, maar feit is dat de hoogleraar aan de rechtenfaculteit van George Washington Universiteit in Washington ongemeen trots is op zijn succesvolle juridische kruistochten tegen alles wat te gen het publieke belang indruist. Zijn laatste prooi: de 'dikmakers'. Als Banzhaf brult, bergje dan maar, moeten ze in de hoofd kantoren van een aantal bedrij ven hebben gedacht. Voedings middelenfabrikant Kraft kon digde onlangs aan zijn porties kleiner en gezonder te zullen maken. Bij McDonald's kunnen kinderen binnenkort fruit krij gen in hun Happy Meal in plaats van patat. En Frito-Lay gaat zijn zoutjes en chips uit rusten met minder cholesterol verhogende trans vetzuren. Banzhaf ziet het allemaal met genoegen aan. Processen mo gen dan niet de ideale manier zijn om iets aan het overge wicht van Amerika te doen, het blijkt wel een succesvolle ma nier om iets in beweging te krij- Overgewicht is in toenemende mate een internationaal fenomeen. Hier verorberen twee Russische kin deren van vier en vijfjaar na afloop van een worstelwedstrijd een maaltijd in een filiaal van fastfoodke ten McDonald's in Tblisisi, Georgië. Foto: AP/Shakh Aivazoz gen. „Als de wetgever en de overheid het er bij laten zitten, dan moeten juristen wel in ac tie komen. Kraft heeft niet in eens het geloof gevonden, ze reageren op de trits rechtszaken die in gang is gezet." Banzhaf is geen advocaat die miljoenen heeft verdiend aan de jacht op 'big tobacco', of van plan is rijk te worden over de rug van de fastfoodketens. Hij is hoogleraar rechten en gespeci aliseerd in 'publieke belangen behartiging'. Hij leert zijn stu denten hoe ze processen moe ten voeren in naam van het al gemeen belang. Anderhalfjaar geleden vroeg hij zich af of rechtszaken ook zou den helpen tegen het groeiende probleem en de toenemende kosten van overgewicht. Zes op de tien Amerikanen zijn te dik, een op de vijf is volgens officië le overheidscijfers zelfs véél te dik. De medische kosten van een veel te zware bevolking (diabetes, hartproblemen) rij zen volgens de Amerikaanse ge zondheidsdienst de pan uit, en zijn bijna net zo hoog als die van roken. Banzhaf vormde een club - inmiddels een beweging - die besloot dat het wel dege lijk zin had om te mikken op 'Big Fat'. Banzhaf heeft natuurlijk ook een schare critici, die menen dat sprake is van beuzelachtige processen die bedrijven alleen maar op kosten jagen. Waarom McDonald's aanklagen als je te dik bent, daar ben je toch zélf bij? Banzhaf vindt dat geen overtuigend argument. „Het verklaart niet waarom binnen vijftien, twintig jaar een drama tische verandering is ontstaan in ons gewicht. Er is geen spra ke van eenzelfde omwenteling in onze persoonlijke verant woordelijkheid." Hij verwijst naar onderzoek van het Amerikaanse bureau voor economisch onderzoek, waar uit blijkt dat de toename van zwaarlijvigheid en de verdub beling van het aantal fastfood- restaurants tussen 1972 en 1997 met elkaar in verband staan. Ook tijdsgebrek en de beschik baarheid van een goedkoop al ternatief voor de zelfgemaakte maaltijd spelen een rok De Uni versiteit van New York wist een link te leggen tussen de groter wordende porties (van patat en fris) en problematisch overge wicht. Banzhaf heeft de voedselindu strie en het restaurantwezen John Banzhaf III Foto: Reuters 1 beloofd dat hij alles in de strijde- zal gooien om volledige open heid over hun ingrediënten, ca? lorieën en vetgehalte^le krij- gen. Er zijn rechtszaken aange spannen tegen fabrikanten die niet eerlijk waren over de calo-!; rieën in hun product. „Dat zijr» geen kinderachtige zaken, dat is serieus. Het is het begin van consumentenbescherming. Eri; het is effectief." De hoogleraar wil schoolbestu-, ren aanpakken die geld verdiep nen met de promotie van fris- drank en fastfood. Vorige maand verstuurde hij een brief naar alle fastfoodbedrijven v waarin hij hen opriep hun klan ten te waarschuwen dat hun r vette kost mogelijk verslavend werkt. Er valt heel wat te win- nen, aldus Banzhaf.Al maken we maar een beetje indruk.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5