Punctualiteit treinen moet fors omhoog BINNENLAND Wij geven 3,6% rente zónder voorwaarden 'Je weet daar pas hoe warm 50 graden echt is' LPF'ers vliegen elkaar weer ouderwets in de haren Prijsstijging harde kluif voor NS (Postbank Internetsparen) Weer vrijspraak voor verdachte Goudse moord Vuur verwoest voormalige kerk Brug gaat onaangekondigd open Vaticaan legt spreekverbod op aan oud-bisschop Bar kentenis brand lorgcenlrum DA - De politie heeft twee dse jongens van 17 en 20 aangehouden op verden- van brandstichting bij centrum De Savelberg in da op zondagochtend 8 ju- )oor de brand werden 119 bejaarden geëvacueerd en het centrum onbewoon- verklaard. De woensdag phouden jongens hebben i de politie bekend. De zijn vandaag voorgeleid de rechter-commissaris. allicht sponsors voorzitterschap haag - Het kabinet over- >t sponsoring van het Ne- indse voorzitterschap van iuropese Unie in de tweede van volgend jaar toe te la- Het verlenen van bijvoor- d diensten in ruil voor (bekendheid kan wellicht iparing opleveren voor irgaans kostbare voorzit- ip. Staatssecretaris Nico- Europese zaken is ge- >d in het najaar een uitge- verhaal over de mogelijk- van sponsoring op tafel gevallen rond iter Den Haag ihaac - Een driejarige peu- gistermiddag in Ypenburg inken nadat hij met zijn in het water was gereden, •«tienjarige jongen is ens gisteren in kritieke land opgenomen in het terdams Medisch Centrum hij in het Haagse recrea- lied Madestein in het wa- is terechtgekomen. Gister- I in een vijver in het Zui- ark het levenloze lichaam en nog onbekende vrouw iden. De politie gaat ook uit van een ongeluk. njaard op liphol gepakt - De Koninklijke Ma- lussee heeft dinsdag op ihol een Spanjaard gear- ferd die met een vals pas- jtop doorreis was. De man, jermeend lid van de Baski- lafscheidingsbeweging I bleek internationaal ge- t, aldus een woordvoerster e marechaussee gisteren, njaard wordt verdacht ietrokkenheid bij een mis- e bomaanslag in Bilbao in ember 2002. igelijk gijzeling Breda's café ia - De politie onderzoekt mogelijk mannen gegijzeld vej geweest in een Marokkaans -J. in Breda. Gisteren rond de dag viel een arrestatieteam >and binnen en arresteerde even aanwezigen. De poli- Bad eerder die ochtend je rdere telefoontjes gekregen v mensen die enkele mannen vuurwapens naar binnen len zien gaan. Er zou ook n schot gehoord zijn. De po- heeft in het café geen vuur- H ens aangetroffen. ui rtere opleiding J «cialist mogelijk ihaac - De opleiding van rialisten, die nu tien tot ilf jaar vergt, kan vijf jaar Ier. Het is mogelijk op de I® ïling tot arts twee jaar te iel nen, in het begin van de m dalisatie drie jaar. Dat stelt l commissie in een advies 1 de ministers Hoogervorst la sgezondheid) en Van der r| ren (onderwijs). Artsenor- i(j atie KNMG erkent in een de op het advies dat de op- Ij ngen korter kunnen, maar t dat dat niet bij voorbaat l. doel van de aanpassing Tet zijn. in dood na val rails Maassluis «luis - De man die gister- tend in station Maassluis d op het spoor werd gevon- is door een val om het le- gekomen. Dat heeft de po- vandaag gezegd. De 48-jari- iwoner van Vlaardingen d door de machinist van goederentrein op de rails •nden. De politie stelde een ercoek naar de doodsoor- tin. Daaruit blijkt dat de 1 als gevolg van de val op de 'om het leven is gekomen. •od baby in auto as geen misdrijf Ridam - De pasgeboren g i'die dinsdagmiddag in terdam werd gevonden in sporttas die in een auto lag, et vermoord. Sectie op het I yhjkje heeft uitgewezen dat I ;en sprake is van een mis- De moeder van de baby, 20-jarige vrouw zonder vas- toon- of verblijfplaats, beviel dagavond te vroeg van het 35 weken oude jongetje. Zij na de bevalling geen af- nd doen van haar overleden Bltie utrecht/anp - Het zal de Neder- Rover wil niet gaan 'neuzelen' landse Spoorwegen veel moeite over tienden van procenten, kosten om de dienstverlening „De kwaliteit van de NS moet zodanig te verbeteren dat het gewoon beter", zei een woord treinkaartje duurder mag wor- voerder van de reizigersorgani- den. Het aantal treinen dat op satie. In 2002 reed 81,2 procent tijd rijdt, zal dit en volgend jaar van de treinen op tijd. Het eer- flink moeten stijgen. De NS heb- ste kwartaal van dit jaar was dit ben hierover gisteren een princi- 82,9 procent, peakkoord bereikt met reizigers- De NS zullen er volgens beide vereniging Rover en de Consu- organisaties wel een harde kluif mentenbond. aan hebben om op korte ter mijn de dienstverlening flink te Over de details van de overeen- verbeteren. „We hebben ze de komst bestaat onduidelijkheid, duimschroeven flink aange- Rover zegt dat de NS op 1 janu- draaid", zei de Rover-zegsman, ari 2004 de prijs van de trein- De Consumentenbond ver- kaartjes met 2,2 procent plus de wacht op korte termijn geen reguliere tariefstijging mogen grote verbeteringen. „Het is verhogen, als minstens 84,3 maar de vraag of de tariefsver- procent van de treinen in 2003 hoging op 1 januari ingevoerd op tijd heeft gereden. De 'nor- kan worden." male' prijsstijging is de inflatie NS-topman A. Veenman heeft plus 2 procent. eerder gezegd dat de punctuali- Als de vervoerder in 2004 86,7 teit waarschijnlijk niet boven de procent van de treinen op tijd 85 procent kan komen. Sein- en heeft laten rijden, mag de on- wisselstoringen veroorzaken dememing op 1 januari 2005 de geregeld vertragingen. NS kun- kaartjes nog eens met 2,2 pro- nen daar niets aan doen, omdat cent plus de reguliere tariefs- ProRail verantwoordelijk is voor stijging duurder maken, stelt de kwaliteit van het spoor. De Rover. spoorwegen waren van plan Een woordvoerder van de Con- medio dit jaar de prijzen met sumentenbond zei daarentegen 4,15 procent te verhogen, nadat dat deze cijfers niet kloppen. Zij die op oudejaarsavond ook al wijken maar weinig af van de waren verhoogd. Maar de rech- getallen die over tafel gingen ter stak daar in een kort geding tijdens de gesprekken. „Maar een stokje voor. De onderne- het is niet verstandig om nu al ming dreigde in de dienstverle- met getallen te gaan gooien. We ning te schrappen als de prijzen onderhandelen nog", zei hij. niet omhoog mogen. (advertentie) Sparen via Internet levert over het algemeen een hoge rente op. Maar bij de meeste grote banken krijgt u die hoge rente pas als u uw geld voor langere tijd vastzet of als u een behoorlijk bedrag per maand inlegt. Of pas als u een behoorlijke som geld op uw rekening heeft staan. Bij de Postbank krijgt u op een Internet- spaarrekening nog steeds een hoge rente, maar liefst 3,6%, en dat zonder enige beperkende voorwaarde. Wilt u opnemen? Ga uw gang. Wilt u weer wat bijstorten? Geen enkel probleem. Dus, ga naar postbank.nl en u bent maar een paar klikjes verwijderd van een hoge rente zonder voorwaarden. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van inglk> *Rentewiizigingen voorbehouden Glunderend klimt Mat Herben na afloop van de LPF-ledenvergade- ring achter op de motor bij Oscar Hammerstein. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Peet Vogels Rotterdam - „Het verzet tegen het bestuur is als een nachtkaars uitgegaan", constateerde LPF fractieleider Mat Herben tevreden na afloop van de tumultueus verlopen algemene ledenvergadering in het Rotter damse Luxor theater. Scheldpartijen, fluitconcerten en leden die woedend hun partijpassen bij bestuursvoor zitter Maas op tafel gooiden, bepaalden de sfeer. De vergadering begon weer ouderwets volgens de nor men bij de Lijst Pim Fortuyn. Nog voor aanvang van de vergadering stonden voor- en tegenstanders van het hoofdbestuur uitgebreid de pers te woord om hun on genoegen over elkaar te spuien. Het agendapunt: een motie van wantrouwen tegen het zittende bestuur, ingediend door een achttal provinci ale besturen. De provinciale bestuurders zijn ge schorst, omdat ze openlijk kritiek op de partij uitoefen den. Ondanks de vakantieperiode waren er nog ruim 400 le den. Niet allemaal op tijd, zodat een tiental leden de zaal niet meer in mocht. Zelfs Kamerlid Wien van den Brink moest grote moeite doen om het Luxor te kun nen betreden. Plaatsgebrek kan de reden niet geweest zijn, want tegelijkertijd met de laatste aangekomenen kwamen de eerste leden alweer gefrustreerd naar bui ten. Michiel Smit, gemeenteraadslid in Rotterdam, heeft het na een uur helemaal gehad met Herben. „Die man heeft 1500 volmachten op zak, gewone leden mogen er maar een of twee hebben. Bevind dat we een rechtse SP moeten worden. Herben wil dat de LPF een middle- of-the-road partij wordt. Nou, dan ga ik liever in de zon zitten dan binnen mijn tijd te verdoen." De opstandige bestuursleden van acht provinciale be sturen komen binnen een uurtje alweer naar buiten. Woedend hebben ze hun lidmaatschap opgezegd. „Hammerstein (de vergadervoorzitter red.) is een rat", weet een van de bestuursleden. „Het bestuur heeft de zaal vol gezet met klapvee uit Zuid-Holland. Dat klap vee heeft ons afgeserveerd." Vertrekkende leden klagen dat ze hun zegje niet heb ben kunnen doen. „Iedereen die iets tegen het bestuur had werd uitgejouwd en met boe-geroep overstemd als hij bij de microfoon stond. Zo kan geen normale dis cussie plaatsvinden in de partij. Ik heb mijn lidmaat schap opgezegd omdat ik niet geroyeerd wil worden door een stelletje eikels", verwoordt een ander LPF-lid zijn frustraties. Uiteindelijk blijkt dat de dissidenten een kleine min derheid vormen. Zelfs de plannen voor een nieuwe LPF blijken slechts een luchtballon. Dat was te voor zien, meent Herben. „De provinciale afdeling Zeeland telt nog geen zestig leden. Die mensen menen dan het bestuur te moeten vertellen dat ze niet democratisch bezig zijn. Gelukkig is nu gebleken dat de overgrote meerderheid achter het bestuur en de fractie staat." den haao/anp - Het gerechts- hof in Den Haag heeft een 23- jarige Gouwenaar vandaag vrij gesproken van de moord op de Goudse studente Mariëlla de Geus. Het hof is, net als de rechtbank vorig jaar, niet over tuigd van het bewijs dat het openbaar ministerie aandroeg. De Geus werd begin november 2001 dood aangetroffen op een parkeerplaats in het centrum van Gouda. Zij bleek te zijn ver kracht en gewurgd. Volgens het hof is het bewijs in tegenspraak met verklaringen die de man bij de politie afleg de. Hij bekende onder meer dat hij de studente tegen het hoofd had geslagen met een baksteen. De patholoog stelde als doods oorzaak echter verstikking door wurging vast. Het hof achtte niet bewezen dat de verdachte dat heeft gedaan. De 23-jarige zwakbegaafde en geesteszieke man was niet naar de uitspraak gekomen. Justitie heeft al een tijdje een tweede verdachte voor de moord op De Geus op het oog. Deze persoon is echter nog niet opgepakt, omdat justitie nog meer onderzoek naar hem moet doen. Het OM concludeerde dat be halve de nu 23-jarige man nog iemand iets met de geweldda dige dood van de Goudse te maken moest hebben, omdat sperma dat op haar lichaam is gevonden, niet van hem kon zijn. tilburg - Met groot materieel bestreed de brandweer afgelopen nacht het vuur in de voormalige Hasseltse Kerk in Tilburg. Toch kon niet worden voorkomen dat het gebouw, dat inmiddels dienst deed als multifunctioneel centrum, voor een groot deel verwoest werd. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Drie dagen geleden ontstond ai brand in de kerk door kortsluiting in de apparatuur van het klok kenspel. Deze kleine brand kon snel worden geblust. Foto: ANP/Erik van der Burgt qo door Petra Huijser den haag - De zweetdruppels vloeien rijkelijk in de bran dende zon en het is nog maar gewoon luchtmachtbasis Eindhoven. De circa driehonderd militairen die gisteren vertrokken voor hun missie in Irak, gaan daar pas echt le ren wat hitte is. Want in de zuidelijke provincie Al Muthanna kan het straks wel vijftig graden worden. „Ik zweet nu eenmaal makkelijk", verzucht Peter Sen- gers uit Coevorden. De 49-jarige marechaussee, ge trouwd en vader van zes kinderen, heeft de pareltjes op het voorhoofd staan. „Maar een klein handdoekje doet wonderen." Bang voor de warmte is hij niet echt. „Al weet je daar pas hoe heet 50 graden echt kan zijn. Ik hoop dat het acclimatiseren in Koeweit helpt en anders heb ik veel vertrouwen in onze goede medische dienst", grinnikt hij. Sengers is een van de 1100 militairen die Nederland naar Irak stuurt als onderdeel van de multinationale stabilisatiemacht. Gisteren vertrokken de eerste drie honderd, de rest vertrekt in de loop van deze maand. Ze gaan eerst twee weken aan het klimaat wennen in Koeweit. Onder meer militaire politie, een bataljon mariniers, een eenheid genie, en een helikopterdeta chement met drie Chinooks moeten daarna in de zui delijke provincie Al Muthanna in de omgeving van de stad As Samawah voor een veiliger Irak gaan zorgen en waar mogelijk meehelpen aan de wederopbouw van het land. De kosten voor de operatie bedragen naar schatting 65 miljoen euro en de verwachting is dat de militairen er zes maanden blijven. Het zal een bang halfjaar zijn voor Corrie de Frel uit Helmond. Haar 27-jarige zoon Ahvin zit bij de lucht macht, is net twee maanden terug uit Turkije en mag nu weer door naar Irak. Ze heeft de afgelopen tijd de berichtgeving over Irak, en de aanslagen op Ameri kaanse militairen, met lood in de schoenen gevolgd. „Ik kijk nu alleen nog 's avonds naar het nieuws. Als je de televisie de hele dag aan laat staan, wordt je hyper nerveus." Voor die nerveuze gevoelens heeft staatssecretaris Cees van der Knaap van Defensie alle begrip. In zijn speech tot de vertrekkende manschappen verzekert hij dat de fensie alle steun aan het thuisfront geeft. Dat is volgens hem nodig omdat op de schouders van de militairen een zware taak rust.Aan deze missie zijn namelijk wel degelijk veiligheidsrisico's verbonden. Naast de onvoorstelbare hitte, de aanwezigheid van landmijnen en de mogelijkheid van vijandige activitei ten vormt het winnen van het vertrouwen van de loka le bevolking de grootste uitdaging." Hij drukte de mili tairen op het hart toch vooral voorzichtig te zijn. „Het kan immers ook in uw gebied mis gaan. Houd daar goed rekening mee." Dat deed de 22-jarige Joke Helder uit Meppel al. Ze verricht in Irak straks administratief werk en is chauf feur. Ze verwacht geen aanslagen maar heeft voor de zekerheid een soort talisman met twee kaarten bij zich. Een met een foto van haar vader, moeder, broertje en oma. „En eentje met een foto van mijn opa die nog in Indië heeft gediend.I ov Igor Pruissen (22) uit Etten-Leur is straks verantwoor delijk voor de verbindingen tussen kampen en de kon vooien. Hij heeft vooral zijn vriendin Debbie gerust moeten stellen. „Ik heb al anderhalf jaar op Aruba ge zeten dus voor mijn familie is het niets nieuws dat ik V weg ben. Voor haar is het echter de eerste keer en ze vond het geen leuk idee." Niet dat het Pruissen ervan weerhoudt te gaan. Het avontuur lonkt en van gevaren wil hij weinig weten. „Toen de oorlog begon, dacht ik al dat ik in Irak terecht kon komen. Ik heb alles gevolgd op radio en televisie, ben naar alle lessen geweest. Ik ben er gewoon klaar voor." Of hij dan echt nergens mee zit? „Nou, we moe ten straks 7,5 liter water per dag drinken. Dat is best veel maar je schijnt het allemaal weer uit te zweten." hilversum/gpd - De voormalige bisschop Bar van Rotterdam heeft een spreekverbod opge legd gekregen van het Vaticaan. De oud-bisschop zegt dat het hem is verboden nog langer in de media te spreken. Waarom hem het spreekverbod is opge legd, zegt Bar (75) niet te weten. „Maar ik zal me eraan hou den", aldus de vroegere bis schop gisteravond in het tv- programma Nova. „Ik heb me nooit tegen kerkelijke wetten verzet." Bar trad in 1993 af als bisschop van Rotterdam na ge ruchten over homoseksuele contacten. Hij woont nu al tien jaar in een benedictijnenkloos ter in België. Bar staat bekend om zijn vrijzinnige denkbeel den. Toen hij nog bisschop was nam hij in ethische kwesties en het verplichte priestercelibaat soms standpunten in die niet overeenkwamen met die van het Vaticaan. Zo vindt de paus euthanasie en abortus verwerpelijk, maar vol gens Bar is de nood die er bij mensen is, „in geen enkele ker kelijke wet te vatten." Kardinaal Simonis, met wie Bar nogal eens in aanvaring kwam, zei gisteravond niets te weten van een spreekverbod. (advertentie) spijkenisse - „Je denkt altijd dat dit alleen maar in Amerikaanse films gebeurt", trilt mevrouw Boef uit Hoogvliet nog na. Zij en haar man zijn er redelijk goed van afgekomen. „Ik was al een beetje langzamer gaan rijden omdat ik bij het oprijden van de brug een rare tik hoorde en het gevoel had dat ik over een hobbel of kuiltje reed", vertelt haar partner. „Maar een stukje verder moest ik vol in de ankers. Want die weg hield ineens op." Verschillende mensen zijn gisteren gewond geraakt toen een brug in Spijkenisse 'spontaan' openging. Oorzaak van de onaangekondigde opening was een gebruikelijke test na verfwerk- zaamheden. De brug werkte prima, maar de waarschuwingslichten bleven uit en de spoorbomen gingen niet naar beneden. Aan één kant van de Spijkenisserbrug botste een auto op het gedeeltelijk geopende brugdeel, dat als een muur uit het wegdek verrees. Aan de overzijde werden rijdende automobilisten verrast door een weg die plotseling ophield. Eén auto en een fietsende jongen van een jaar of negen wer-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3