O Bush erkent Veiligheidsprobleem' Irak 'Valsheid in geschrifte fiscus' Gerechtshof passeert Leidsch Dagblad Stil protest bolleninkopers tegen tariefswijziging Hobaho lgemeen /eg&wiel JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK J Tel.: 071 362 30 38 "f De pastoor Leidsch Dagblad entaar Ik ga naar Irak en neem mee Star schoenen men in handen n Nike 11ite zorgen over ioedering van a Meelfabriek <-'11 It K' teWilckgaat met lidevogels tevreden over reconstructie dieft de Rijndijk Honderden asielzoekers werken onder één naam vader bij voogdij kind Dagblad vrijdag 11 juli 2003 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) NR. 43279 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 hilversum/anp - De belasting dienst in Heerlen heeft zich mogelijk schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte. De in specteur liet honderden asiel zoekers werken onder één sofi- nummer en onder één fictieve naam: F. Vogelpest, geboren op 14 april 2003. Het initiatief daarvan ging uit van de belastinginspecteur zelf, zo heeft het tv-programma Net werk gisteren onthuld. De on geveer vijfhonderd asielzoekers werden aangesteld als ruimers van pluimvee in verband met de vogelpest in de Gelderse Val lei en Limburg. Dat gebeurde via Moonen Agroservice, een soort uitzendbureau. Toen dat bedrijf voor de betrokken asiel zoekers bij de belastingdienst sofi-nummers aanvroeg, schaarde de belastinginspec teur hen allen onder één num mer. De belastingdienst en daarmee het ministerie van financiën overtraden op die manier hun eigen regels. Volgens deskundi gen gaat het om valsheid in ge schrifte, meldde fiscaal jurist mr. dr. A. Pleijzier van de Uni versiteit van Utrecht in het pro gramma. Ook het ministerie van sociale zaken ging mogelijk over de schreef. Een tewerkstellingsver gunning voor de asielzoekers werd binnen 24 uur afgegeven, terwijl zo'n procedure normaal gesproken weken duurt. De rui mers werden op dringend ver zoek van onder meer het minis terie van landbouw aan het werk gezet. f - - Het ministerie van financiën er kent dat een en ander niet vol gens de regels is. „Dit had nooit mogen gebeuren", meldde een woordvoerder in een reactie. Volgens hem is in Limburg naar een praktische oplossing voor een noodsituatie gezocht. Maar de gekozen oplossing 'kan niet'. Een sofi-nummer mag alleen in individuele gevallen worden toegekend. Volgens de woordvoerder is de Limburgse variant niet via het ministerie in Den Haag verlo pen. Financiën zegt de kwestie serieus op te nemen en maatre gelen te nemen om te voorko men dat dit nog eens gebeurt. De woordvoerder zegt niet vooruit te kunnen lopen op de inhoud van die interne maatre gelen. ASTINGDIENST Leidsch INTERNET: www.leidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Moeder laat kind na aan vriendin Amsterdam - Het Amsterdamse gerechtshof heeft de voogdij over een elfjarig meisje toege wezen aan een vriendin van de overleden moeder en niet aan de vader van het kind. De in januari 2002 gestorven moeder had in haar testament opgenomen dat de voogdij naar de vriendin zou gaan, tot ont steltenis van de vader. De man wendt zich nu waarschijnlijk tot de Hoge Raad. De vader en moeder van het kind zijn nooit getrouwd ge weest. Het stel ging in 1994 uit elkaar. De man wist dat zijn ex in haar testament zou laten op nemen dat de voogdij naar de bewuste vriendin zou gaan, die ook hielp bij de opvoeding en verzorging van het kind. De af gelopen anderhalf jaar heeft het kind ook bij deze Amsterdamse vrouw gewoond, omdat het meisje daar op school zit. Na de dood van de moeder vocht de man het besluit van de moeder aan bij de kantonrech ter. Die gaf hem begin dit jaar gelijk. Daarop stapte de vrien din van de moeder naar het ge rechtshof. Het hof wil niet ingaan op de overwegingen bij de beslissing de laatste wens van de moeder zwaarder te laten wegen dan de rechten van de vader. Het zou 'niet in het belang zijn van het kind' haar na anderhalf jaar bij de vriendin, tevens voogdes, weg te halen. Als je in de Tour de France de naam Nevers laat vallen, moet je daar direct de naam Serge Lasage aan toevoegen. De man overleed in 1998 toen hij 72 jaar oud was en zijn tocht naar de hemel (want daar zijn alle Tourvolgers van overtuigd) moet een mooie geweest zijn. Vele renners die het tijdige voor het eeuwige hebben verruild moeten in erehaag voor hem klaargestaan hebben. Serge Lasage was priester, een tje van het soort Don Camillo. Een grote, grappig ogende man met een brü op het hoofd waar Derrick jaloers op geweest zou zijn. Pere Lasage diende de Heer, maar ook de koers. Hij bad tot God en was tevens een vertrou wensman van menig coureur. Sterker nog vader Lasage was commissaris in Parijs-Nice, stond uit het dak van een koer- sauto, maar wel altijd in habijt In Frankrijk had hij een popula riteit opgebouwd die groot was; in zijn streek gold hij als be langrijker voor het sociale leven dan buurman Francois Mitte- rand. De geestelijke diende dus twee meesters: God en de koers en vaak gingen die twee zaken in elkaar over. Menigmaal werd Lasage aangetroffen met een wielertrui onder zijn priester kleding. Zo was hij er trots op dat hij truitjes had van Louison Bobet, Bernard Thevenet en Bernard Hinault. Als hij een koers deed, als hij dus jurylid was of baancom missaris, droeg hij een blauw- wit-rood lint om zijn middel, bij extreem warm weer wilde hij dat alles nog wel eens aftoppen met een wielerpetje, vaak van een niet meer bestaande ploeg. Vader Lasage moet een buiten gewone man zijn geweest: de grootst mogelijke boeven uit het peloton voelden zich in zijn gezelschap thuis en hij vond niets heerlijker dan een plaats in dat peloton te hebben. Een startvlag had hij nooit bij zich als hij koersdirecteur was: hij gaf de renners de zegen mee, sloeg een kruis, keek naar de hemel, sprak de Heer aan en vroeg een absolutie qoor allen. Vanuit de wielerhemel moet hij gisteren glimlachend toegeke ken hebben hoe de Tour zich in zijn gemeente kwam presente ren. Mart Smeets Telefoonfraude door belhuizen Groningen - Tientallen Neder landse ondernemingen zijn ge dupeerd door grootschalige te lefoonfraude. Belhuizen in de grote steden konden via de tele fooncentrales van deze bedrij ven voor honderdduizenden euro's naar het buitenland bel len, omdat criminele organisa ties speciale toegangscodes konden kraken. Dat blijkt uit een onderzoek van het Regio naal Fraudeteam Noord, dat vandaag naar buiten kwam. De politie arresteerde in november al de twee hoofdverdachten, een 63-jarige man uit Diemen en een 37-jarige man uit Am sterdam met de Surinaamse na tionaliteit. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats f(v Telefoon (Lvm controle nobezorgng) W| gaan zcugviJcig om mei persoonsgegevens. In het oMoct van de taart treft u nadere riormabe aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaÉng 6 mqn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagbiad.nl Frisse wind door Gerard Baas lisse - Geruisloos maar niet onopgemerkt verlie ten een man of vijftien gisteren de veilingzaal van de Lissese Hobaho. Net na de speech van veiling- directeur B. van den Hemel, die daarmee de eer ste bollenveiling van het seizoen opende. „Een stil protest", zei bolleninkoper G. van Dijk, een van de deelnemers aan de demonstratie. „Wij protesteren tegen de gang van zaken rond de wij ziging van de tarieven van veiling en bemidde ling. Niet tegen de tariefswijziging op zich, al is dat natuurlijk nooit leuk, maar tegen het feit dat er daarover met ons geen enkele vorm van com municatie is geweest. Dat is toch niet meer van deze tijd!?" Van Dijk en de zijnen van de Inkoop Contact Commissie, overlegorgaan van bolleninkopers voor exportbedrijven, zijn ook niet te spreken over de timing van de verandering van het tarief voor de aan- en verkoopkosten. Sinds 1 juli moe ten verkopers per transactie een vast bedrag van 9,50 euro betalen, kopers wordt tien euro in reke ning gebracht. Daardoor stijgen de kosten voor relatief kleine transacties aanzienlijk. Het omslagpunt waarbij het nieuwe stelsel voordeliger wordt ligt bij 14 kratten. „En dat terwijl voor ons nu juist de pe riode aanbreekt dat we vooral met kleine partijen bollen te maken krijgen. Er zullen zaken zijn waarbij de kosten hoger zijn dan de waarde van de bollen. Het grotere werk hebben we zo goed als afgerond. Als deze tariefswijziging voor het oogstjaar was ingevoerd hadden we daarop kun nen inspelen." Directeur Bemiddelen en Veilen Van den Hemel verwijt de inkopers dat zij juist degenen zijn die een gesprek onmogelijk maken. .Anders kan ik het niet opvatten. Ik vind het jammer dat ze zo maar weglopen." Hobaho overlegt wél met haar klanten, benadrukt Van den Hemel. „Maar het is ondoenlijk om zo'n tariefswijziging met iedereen af te stemmen. Verder kan ik mij herinneren dat inkopers aangaven dat ze differentiatie in de ta rieven willen. Dat is precies wat we nu doen." Van den Hemel wijst erop dat Hobaho een auto nome organisatie is. „Wij hoeven een dergelijke strategische keuze niet ter goedkeuring voor te leggen aan anderen." Pagina R5: Bollen van Hobaho naar Noord-Holland dig 'ers vliegen - aar ouderwets zon de haren hei Moreel van Amerikaanse troepen volgens officieren op dieptepunt beland gaborone-bagdad/dpa-afp-ap - De Amerikaanse president Bush heeft erkend dat er ernstige pro blemen zijn met de veiligheid in Irak. Met drie doden gisteren en eergisteren komt het dodental onder Amerikaanse militairen in Irak op 215. Vanuit de Botswaan- se hoofdstad Gaborone riep Bush de naar schatting 230.000 Amerikaanse militairen die zijn betrokken bij de bezetting van Irak op moed te houden. Sinds het einde van de oorlog in Irak op 1 mei zijn er bij ge vechtshandelingen tot nu toe 31 Amerikanen gedood. De laatste twee slachtoffers vielen woensdagavond en gisteroch tend. De inmiddels gepensioneerde generaal Tommy Franks, die de invasiemacht leidde van de co alitietroepen om het regime van Saddam Hussein te verdrij ven, denkt niet dat de aanvallen tegen de Amerikaanse militai ren binnen afzienbare tijd zul len stoppen. Franks zei dat de troepen in Irak elke dag tien tot 25 keer worden aangevallen. Franks houdt er rekening mee dat het Amerikaanse leger nog vier jaar in Irak moet blijven, en zeker tot eind dit jaar op de huidige sterkte. Dat zei hij gis teren tegen de defensiecom missie van het Huis van Afge vaardigden. „We moeten niet de verwachting ontwikkelen dat alle moeilijkheden binnen een, twee of drie maanden verdwe nen zijn." Het moreel van de troepen in Irak is volgens een aantal door Amerikaanse media geciteerde officieren op een dieptepunt beland. De hitte, de aanvallen, de verveling en het duidelijk uitblijven van verbeteringen voor de teleurgestelde Iraakse bevolking eisen hun tol. De aflossing van eenheden, zo als 3e infanteriedivisie die Bag dad veroverde, laat op zich wachten. „De manier waarop we worden behandeld en de reeks leugens die thuis aan on ze families wordt verteld, heeft ons allemaal ontmoedigd", schreef een gefrustreerde mili tair aan het Congres in Was hington. De Amerikaanse legerleiding staat onder groeiende druk de vermoeide militairen af te los sen. Minister Rumsfeld van de fensie zei eerder dat buiten landse troepen de lasten van de Amerikanen komen verlichten. Rumsfeld heeft zijn plan nog lang niet verwezenlijkt. Naar schatting 19.000 buitenlandse militairen helpen de Amerika nen in Irak, maar niet allemaal in gevechtstaken. Ambulance- eindhoven - Veel flessen water, maar ook een emmertje en een schepje behoren tot niet zonder veiligheidsrisico's is en in ieder geval veel de bagage van de driehonderd Nederlandse militairen die gisteren naar Irak vertrok- land: 'Je weet daar pas hoe warm 50 graden echt is' ken. Daar gaan ze deel uitmaken van de Stabilisation Force Iraq (SFIR), een missie die Foto: ANP/Vincent Jannink personeel en deskundigen die zoeken naar massavernieti gingswapens zijn daarbij inbe grepen. De Amerikaanse Senaat heeft er gisteren bij president Bush op aangedrongen de NAVO en de Verenigde Naties te vragen troepen te leveren voor de vre destaak in frak. Een resolutie van de Democratische senator Biden van die strekking werd met 97-0 stemmen aangeno men. Biden zei dat de onwü van de regering om de Duitsers en de Fransen bij de vredesopera tie in frak te betrekken 'ons daar tot doelwit blijft maken'. Slechts een beperkt aantal lan den die militaire steun toezeg den heeft troepen naar Irak ge stuurd. Niet alle landen rea geerden even positief op ver zoeken om steun. De VS vroe gen Denemarken bijvoorbeeld om vijfduizend militairen maar dat land stuurt er voorzover be kend nog geen vijfhonderd. An dere landen die steun in Irak toezegden zijn Nederland, Hongarije, Italië, Oekraïne, Po len en Spanje. De twee laatste zijn bezig een internationale strijdmacht van 8000 man te formeren. Deze maand moet de Ameri kaanse militaire leiding knopen doorhakken over de aflossing. Tal van Amerikaanse media en politici, inclusief Republikeinse partijgenoten van de president, vrezen dat de aanwezigheid van hun land in Irak veel langer gaat duren dan de bedoeling zweet zal kosten. Pagina Binnen- was. Ze spreken ook steeds va ker over een vertrouwenscrisis. Weinigen geloven nog dat de voornaamste rechtvaardiging voor de oorlog tegen Irak, het opsporen en uitschakelen van massavernietigingswapens, standhoudt. In Washington groeit de verdenking dat de re- gering-Bush op zijn minst erg slordig omgaat met feiten. ^ambtenaren hebben jfeld een aardige laag zieL Die hebben ze want met enige re- worden ze - op verjaar- en elders - aange- ir burgers die weinig met de Belas ting- zelden is dat gekan- terecht De overheid moet belasting innen om voorzieningen op houden, eek wordt weer in op de fiscus gefoe- itmaal is dat volko- In de eerste plaats :nst die stiptheid zo «et vaandel heeft, in ge- bij het afhandelen van op tijd ingediende aan- De oorzaak zou schuilen Igewanden van een com- ln Apeldoorn. Buitenge- vervelend en de fiscus de kritiek aan te trek- wie de nukken kent computers hun ge- het leven zuur kunnen in dit geval nog wel opbrengen, is de zaak die Netwerk in de openbaarheid die kippen geruimd, zijn op initia- een belastinginspecteur één sofi-num- Dat dat ge- ctieve naam is een staaltje van kantoorhumor. Dat mensen één moesten delen, is schending van van het eigen ministe- financiën en daarmee in geschrifte. Is er een oplossing gezocht 'noodsituatie'? Hauwe de overheids- met de wet in de de burger de hoogste nauwkeurigheid en eist, kan het zich niet 47z®c^1 te gedragen als 27 Min aire sjoemelaar. De die aan dit zaakje part noch gehad wensen we de komende tijd veel op verjaardagsfeestjes. ntm^ cni?'Frisart

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1