Tarzan-bungalow met internet TOERISME )e Périphérique: dertig jaar levensader van Parijs Lange avonden vol lichtjes en magie Jungletoerisme voor elke beurs in Manaus WKÊÈM WÊ g OH Sg j gg - Regen valt in Manaus het hele jaar door Rondweg loopt over historische grond HOC 303 VRIJDAG 11 JULI 2003 [ans Lindenkamp lijke piranha's aan de aan of hoog in de boom angmat overnachten tus- apen. Het kan allemaal in i, Braziliaanse junglestad ek die verwende toeris- echte avonturiers van al- ieden heeft. Zelfs internet jacuzzi in de Tarzan-bun- ussen de boomtoppen. een de schoonheid van Iderige flora en fauna eert. Ook de cijfers. Even de Braziliaanse jungle- inaus vloeien de Rio So- en Rio Negro samen om te gaan als de Rio Ama- 3ver een lengte van zes ter beweegt het koffie water van de Solimöes zij met het blauwzwarte an de Rio Negro om ver langzaam in elkaar over De 'ontmoeting der i' - zoals dit natuurspek- >et - is een van de groot- istische attracties in dit het Amazonegebied, izone rivier is behalve lang (6400 km) ook erg n de buurt van Manaus km. de overkant is jks te zien. De inhoud Amazone is twaalf maal an de langste rivier ter de Nijl. Toch kabbelt 's grootste rivier, die niet dan 1100 zijarmen telt, aar zijn eindpunt. Het jssen Belem aan de Dg en het 1500 km land- s gelegen Manaus be- lechts 64 cm. reelheid sneeuwwater ndes dat, aangevuld enwater, een baan zoekt zee is gigantisch. Bewijs zijn de huizenhoge gol- ontstaan wanneer de ie zich in de Atlantische stort. Vissers mijden de g uit angst dat hun verzwolgen worden, lanaus het tropische Dud 'op de hoek van de erwacht komt bedrogen laus is een broeierige estad, maar wel met historisch verleden. De van rubberhausse 910) zijn nog overal Ir. De climax hiervan is hruchte Operahuis. Het fcieke bouwwerk is sy- ivoor de spilzicht en ied van de rubberba- jvan toen. Klassieke or- lit Europa werden in die laar Manaus gehaald tredens en de elite haar vuile kleren naar D om die daar te laten en stijven. het één miljoen inwo- lende Manaus een idea- pbasis voor trips naar ltste en meest complexe ïem van onze planeet: izone-regenwoud. In al van 80 km ligt een al hotels variërend van te simpel tot zeer luxe. in jungle-excursies op or elke leeftijdsklasse monnee. isadas' zijn langs de Rio ibouwd. Omdat het ïrvan - anders dan dat io Solimöes - een hoog alte heeft, is het onge- muggen en andere ge- e lastpakken langs de 0 beperkt. Vervoer ïotels gebeurt meestal en duurt maximaal 1 nazon Towers overdrijft hzelf vijf sterren toe te Imaar het hotel behoort |an de meest luxueuze ssorts. Het zeven mil- b kostende complex lever van de Rio Negro - Aankomst in Ariaü Amazon Towers, één van de meest luxueuze jungleresorts. Foto's: GPD/Frans Lindenkamp 60 km buiten Manaus- is een hotel geschikt voor alle leef tijdsgroepen. Ook voor kleine kinderen. Met 308 kamers en ruimte voor circa 700 gasten beslaat Ariaü de helft van de beddencapaciteit voor het jungletoerisme. Het idee voor de bouw ervan werd in 1982 geopperd door de wereldberoemde maar inmid dels overleden Franse oceano- graaf Jacques Cousteau tijdens diens roemruchte Amazone-ex peditie. Eigenaar Francisco Rit- ta Bernardino heeft een 'ecolo gisch Disneyland' gecreëerd zonder één boom te hebben omgehakt. Ariau heeft charme voor wie er van houdt. Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek behoort het jungle hotel tot de zeven meest exoti sche reisbestemmingen ter we reld. Ariau garandeert dat het de meest veeleisende toeristen tevreden stelt. Het geheel uit hout opgetrokken hotel bood onderdak aan beroemdheden zoals Helmut Kohl, Jimmy Car ter, Bill Gates en Mick Jagger. Ariau bestaat uit zeven ronde torens die op enorme graansi lo's lijken. De slaapverblijven zijn met elkaar verbonden door loopsteigers. De totale lengte ervan bedraagt 8 km. Diverse wandelroutes leiden langs twee observatietorens op 41 meter hoogte in de boomtoppen en een keur aan ecologische at tracties, waarvan een giganti sche piramide met airconditio ning het hoogste 'Disneygehal- te' bezit. Daarbinnen kan de wandelaar op adem komen van de hitte en hoge luchtvochtig heid. Onderweg slingeren apen boven de hoofden, kwetteren overvliegende arara's en kron kelen slangen zich om de boomtakken. Wie er tussen de duizend en drieduizend euro voor over heeft, kan een suite (voor vijf tot zes personen) afhuren in de toppen van de bomen. Deze 'Tarzan-bungalows' zijn voor zien van satelliet-tv, telefoon, computer, internet, douches op zonne-energie, jacuzzi en een privé-zwembad. Ariaü mikt hiermee op rijke zakenlui en in ternationale vermaardheden die krap in hun tijd zitten, maar toch even een jungle-ervaring willen opdoen. De avontuurlijk aangelegde toe rist kan zijn hangmat op 40 me ter hoogte in een boomtop kno pen. De klim gaat door een kooi via vijf etages omhoog en levert een magnifiek uitzicht op. Een dergelijke kampeerervaring kost ongeveer 50 euro per nacht. Voor de 'doorsnee-gast' varië ren de prijzen van ongeveer 280 euro per persoon voor een junglepakket van 'twee dage n/één nacht' tot dik 400 euro voor 'vier dagen /drie nachten'. Daarbij inbegrepen is de twee uur durende boottocht van en naar Manaus, ontbijt, lunch en diner en excursies met ervaren gidsen. Kinderen tot twaalf jaar betalen de halve prijs. Voor een meerprijs van 25 euro per nacht heeft de kamer een airco in plaats van een ventilator. Een jungletocht met kano en gids is één van de mogelijke uitstapjes in Manaus. Het is moeilijk aan te geven wat de beste tijd is om de jungle rond Manaus te bezoeken. Elk periode kent voor- en nadelen. Regen valt er altijd, maar janu ari en februari zijn maanden met bovenmatige neerslag. Juni, juli en augustus is de pe riode van de hoge waterstand. Voordeel is dat de mogelijkhe den voor kano-excursies dan onbeperkt zijn. De rivier en het oerwoud zijn in die periode op hun mooist. Waterdieren laten zich echter moeilijk zien en fo tograferen. In de periode van maart tot juni stijgt het water gestaag. Oktober en november zijn af te raden vanwege de vele insecten die dan uit de eitje ko men kruipen. Een goede internetsite voor ho telinformatie is viverde.com.br. Drie hotels die daarop niet voorkomen zijn Amazone Villa- ge (www.intemext.com.br/avilla- ge), Salvador Lake Lodge (ww- w.lagosalvador.com.br) en Pousada Amazonia (www.po- usadaamazonia.com.br). Vrijwel alle grote Europese maatschappijen vliegen op Rio de Janeiro en Sao Paulo. Van daaruit is het 3,5 uur noord waarts vliegen naar Manaus. Het is raadzaam vóór vertrek een airpass aan te schaffen. Daarmee kunnen tegen een sterk gereduceerde prijs drie tot vijf binnenlandse vluchten ge maakt worden. Een airpass kan alleen worden gekocht in het land van vertrek. Het klimaat in Manaus is klam en tropisch. De gemiddelde dagtemperatuur schommelt rond de dertig graden in de schaduw. Het gebruik van een zonblokkerende crème en een pet of hoed is geen overbodige luxe. Hek Wiercx iner zullen ze er weer staan: de honderd en toeristen, waaronder vele Nederlan- t op de rondweg rond Parijs, op weg zuidelijke vakantiebestemming. Weini- !n zich dan realiseren dat ze op histori- nd staan. ïi, pastoor te Parijs, had een goede tip. friphérique (de weg rond de stad) moet 1 dat je harder rijdt dan de rest. Dan hou cht. In zijn Simca raasde hij van de ene laar de andere, waarbij hij zijn passagiers [in het lijf joeg. Opschieten en doorrij- zijn motto en veel inwoners van Parijs ch daarbij aan. Inhalen waar het maar loet ze voorbij, die slome caravanslepers Hand, die aarzelende Belgen. En dat dat en en deuken oplevert m'enfin, c'est 'de Périf rijdt - de levensader van Parijs 2 jaar bestaat - vermoedt niet dat hij over he grond gaat. Hier lagen vroeger de (ïvan Parijs, 94 tegen elkaar liggende bastions, die samen een cirkelvormige verdedi gingslinie vormden tegen de vijand. Die linie is het gevolg van de val van Napoleon in 1814, toen de geallieerden binnen 24 uur Parijs binnentrokken. En dat mocht de Franse hoofd stad nooit meer overkomen. „Het ontbreekt Pa rijs voor zijn verdediging aan een zone die een functie heeft zoals de oceaan voor Engeland en de winter voor Rusland", was het argument van maarschalk Soult in 1833. Tussen 1840 en 1845 werd de linie aangelegd, zes meter hoog. In 1870 kwam de eerste test. Omdat de stellingen peperduur waren in onderhoud, waren de half miljoen Franse soldaten nauwelijks met materieel uitgerust. Na een belegering van een aantal maanden trok de Pruisische tegen stander glunderend de hoofdstad binnen. De stellingen waren volstrekt achterhaald. Rond de linie lag een door het leger ingestelde vrije schietruimte. Omdat de bastions steeds meer hun functie verloren, werd die ruimte inge nomen door arme immigranten die in Parijs niet aan een woning konden komen. Rond 1900 woonden er circa 200.000 mensen in krotten en woonwagens. Bij de start van de Eerste Wereldoorlog (1914) staan de Duitsers op enkele kilometers van Parijs. Hoewel de stad niet bezet wordt, bombardeert de Duitse luchtmacht deze met succes. Het ge mak waarmee de kanonnen van Krupp hun werk doen, toont opnieuw aan dat de bastions nutte loos zijn. De oorlog is net voorbij, als de stellin gen worden afgebroken om ruimte te maken voor de nieuwe tijd. Na de sloop beschikt de stad over een vrij gebied dat 35 kilometer lang is en varieert van 150 tot 400 meter breed. Een strook daarvan wordt ge bruikt voor sociale woningbouw. Tussen 1920 en 1940 worden de plannen uitgevoerd. Eind jaren dertig doet zich in Parijs een nieuw fe nomeen voor in het autoverkeer: files. De vrije strook rond de stad is nog grotendeels intact. In juli 1943 beslist de gemeente dat een weg rond de stad wordt aangelegd. Het tracé wordt in 1954 goedgekeurd. De bouw van de auto- annex snelweg start in 1957. Het stuk tussen de Porte d'Orleans en de Porte d'Italie is als eerste klaar. Dat sluit goed aan bij de Autoroute du Soleil, de snelweg naar het zuiden. Al in 1965 wordt besloten de driebaans Périf uit te breiden tot een vierbaansweg. In 1973 is dat gebeurd. Vandaag rijden er 1,2 miljoen auto's per dag over de Périphérique: 30 procent van al het Parijse verkeer. De urenlange files zijn normaal gewor den. Bij 166 praatpalen kunnen er ongelukken gemeld worden. Op jaarbasis vinden er 10.600 zware ongelukken plaats. Vorig jaar werd er voor tien ton aan kapotte auto banden langs de weg verzameld. Verder werden er 50 badkuipen ontdekt op of langs de weg: weggegooid of verloren uit aanhangers. Onder de gevonden voorwerpen bevinden zich verder kunstgebitten, gereedschap, meubels en blikken etenswaren. Opmerkelijk is dat de verkeersdrukte al vijftien jaar stabiel is. De Franse Rijkswaterstaat zoekt het voorlopig in het verbeteren van de kwaliteit van de bestaande weg. Steeds meer delen van de weg verdwijnen achter geluidsschermen aange zien het verkeer 80 decibel geluid veroorzaakt: veel te veel. Meer verlichting en duidelijker signalen moeten ertoe leiden dat de Boulevard Périphérique beter benut kan worden. REISBERICHTEN Voordelig reizen voor studenten Eind vorige maand is een reiswebsite geopend, die speciaal voor studenten is bestemd. Initiatiefnemers zijn de MyTravel Reiswinkels en The J0H0 Company, een alles-onder-één-dak- adres voor reizen en werken door jongeren in het buitenland. Via de site kunnen studenten en scholieren voordelige studen- tenreizen boeken, een (reis)verzekering afsluiten en zelfs infor matie over baantjes in het buitenland krijgen. De website is www.studenttravel.nl Informatie is ook te vinden op www.jo- ho.nl Rozentunnel Wat vroeger dan andere jaren, met dank aan het mooie voor jaarsweer, bloeit de spectaculaire rozentunnel in de tuin van de Menkemaborg in het Groninger Uithuizen al volop. Bezoekers kunnen door die tunnel van rose, roze en witte rozen lopen, en daarna ook nog genieten van de bloemen in de siertuin, plus de tentoonstelling 'Zomers vermaak in de borg', die nog tot en met 28 september duurt. De borg is elke dag van io tot 17 uur geopend, de toegang tot borg en tuin kost 4,50 euro, tot alleen de tuin 3 euro. Meer info op website www.menkemaborg.nl of via telefoonnummer 0595-431970. Jazz in Londen Wie de komende zomer Londen op het programma heeft staan, kan denken aan de periode 19 tot 27 juli. Dan vullen jazz- klanken namelijk de straten van Londen's West End met het 'Jazz on the Streets'. Jazzliefhebbers kunnen acht dagen lang hun hart ophalen. De wijk is het kloppende hart van dit midzo mer jazzfestival. Jazz in al haar variaties is te horen van Covent Garden Market tot Soho Square en van Golden Square tot het levendige Carnaby Street I Gent viert feest Anderhalf miljoen bezoekers verwacht de Vlaamse stad Gent de komende tijd, als de Gentse Feesten plaatshebben. Van 19 tot en met 28 juli staat alles in het teken van muziek, theater, straatfeesten en toeristische rondleidingen. Wie van tevoren informatie wil over bijvoorbeeld hotels, kan terecht bij de Dienst Feestelijkheden, Grasmeterlaan 107, 9000 Gent, België, tel. 0032-92 69 46 00, feestelijkheden@gentbe. Tijdens de feesten zelf is er een speciale informatielijn: tel. 0032-92 24 25 26. Meer gegevens ook op www.gentsefeesten.be en www.vi- sitgentbe Eerste Etap hotel De Franse Accor groep heeft in Badhoevedorp het eerste Etap hotel in Nederland geopend: Etap Hotel Amsterdam Airport Het tweesterrenhotel heeft 120 kamers, alle voorzien van dou che, toilet en televisie. Een kamer kost 55 euro per nacht voor maximaal drie personen, een ontbijt 5,00 euro. Gasten kunnen gratis gebruik maken van een shuttlebus, die in 7 minuten naar Amsterdam Airport Schiphol rijdt Meer informatie: www.accorhotels.nl Fantillusion: de geest uit Aladdin ontmoet Mickey. Foto: GPD/ Disney door Alice Plekkenpol Disneyland Resort Parijs heeft de avondparade vernieuwd. Met nog meer licht, dans en spektakel. De nieuwe show Fantillusion is tot september el ke avond te zien In die nieuwe parade, die vijf tien grote wagens telt, zijn di verse nieuwe elementen toege voegd. Zo staat de stoet regel matig twee minuten stil. Dan sers komen dan plots uit het donker tevoorschijn en verto nen hun kunsten tussen de wa gens door. Zij dragen onder meer fluorescerende kleding die voor een heel speciaal effect zorgt. De wagens zelf zijn nog bonter verlicht dan voorheen, en de vele lampjes wisselen voortdurend van kleur en pa troon. Er wordt onder meer ge bruik gemaakt van rook, stro- bocopisch licht en laser. Fantillusion, inclusief het schit terende vuurwerk, is spectacu lair. Wie echter de 'ouderwetse' elektrische parade kent zal niet al te veel verschillen ontdekken. Ja, meer lichtjes, en meer en grotere wagens waarop dit keer vooral veel prinsen en prinses sen staan te zwaaien, maar dat is het wel zo'n beetje. Laat on verlet dat de nieuwste parade zeer de moeite waard is, al zul je er niet speciaal voor naar Disneyland komen. Dat doe je wel voor de parken zelf, het alom bekende Disney land Park en het vorig jaar ge opende, kleinere en strakker ogende Walt Disney Studios Park. Verreweg de meeste Ne derlandse toeristen kiezen voor een driedaags verblijf en kopen een zogeheten hopperticket waarmee beide parken drie da gen bezocht kunnen worden. Dat hoeft niet meteen achter el kaar, want het ticket is drie jaar geldig. Aangezien de zeven themaho tels, behorend tot Disneyland Resort en samen goed voor 5800 kamers, vaak volgeboekt zijn, verrijzen nu in rap tempo hotels in de directe nabijheid van het resort. Met een aantal daarvan werkt Disney nauw sa men. Dit voorjaar zijn drie ho tels met in totaal 1100 kamers geopend: Holiday Inn (vier ster ren), Kyriad en My Travel Ex plorer Hotel (allebei twee ster ren), op zo'n tien minuten rij den van de twee Disneyparken. Over ruim een jaar komt er een vierde hotel, van Mövenpick, bij. Vooral het Explorer Hotel van de Britse reisorganisatie My Travel lijkt een schot in de roos. Het complex, dat qua voorzie ningen overigens de twee ster ren overstijgt, kent vierper- soonskamers met daartussen telkens een tweepersoons ka mer met stapelbed, die naar keuze bij een van de twee huur kamers getrokken kan worden. Dit biedt families van vijf of zes personen de mogelijkheid een hotelkamer te boeken, waar normaliter minstens twee ka mers nodig waren. Diverse Nederlandse tourope rators bieden de hotels al aan, ze zijn vaak flink goeittjoper dan de 'officiële' Disneyhotels. De afstand is geen probleem: de hele dag rijden elk kwartier gratis pendelbussen tussen de hotels en de pretparken. Disneyland Park is tot septem ber dagelijks open van 9.00- 23.00 uur, Walt Disney Studios Park is open van 9.00-18.00 uur. Een hopperticket (drie dagen geldig voor beide parken) kost 107 euro, kinderen van 3-11 jaar betalen 80 euro. Een ge woon ticket (een dag geldig voor beide parken) kost 39 eu ro, kinderen van 3-11 jaar beta len 29 euro. Meer informatie: www.disneylandparis.com, re serveren via tel. 0900-0990 of bij het reisbureau.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19