Auto's verkopen nog steeds WEG 8c WIEL Anti-slipschool doet het met Meriva's China wint autorace van prutsend India Peugeot op weg naar 50 miljoen In de file voor veiling Peugeot scoort het best in eerste zes maanden '03 'SARS was goed voor autoindustrie' teral Motors I de grootste "■^dam - General Motors, jopa eigenaar van Opel en was vorig jaar met af- le grootste autofabrikant wereld. Het concern dat o een aandeel van 20 (tin Fiat Auto heeft en in het Koreaanse Dae- ijfde, produceerde vorig miljoen auto's. Op de plaats staat Ford, ook r van Aston Martin, Ja- ilvo, Mazda en Land iet zeven miljoen au- >ta heeft interesse voor want de Japanse gi- iwde in 2002 al 6,3 mil- ito's. Vierde staat Volks dat ook Seat, Bentley, Lamborghini onder heeft. In totaal de autoindustrie in ig miljoen auto's, 18 miljoen in West- vrijdag 11 JULI 2003 utrecht/gpd - Peugeot staat be kend als autofabrikant, maar startte meer dan honderd jaar geleden met handgeschilderde koffiemolens, mixers, (motor) fietsen, wasmachines, gereed schap en pepermolens. Inmid dels fabriceerde het merk meer dan 40 miljoen automobielen. Het automerk, getooid met de leeuw van het stadswapen van Montbeliard, behoort samen met het inmiddels ter ziele ge- gane Panhard tot de oudste merken van Frankrijk. De zaagbladen, het timmerge reedschap, de slagersmessen, radiotoestellen, motorfietsen en keukenapparaten van de fami lie Peugeot hadden een zekere faam verworven, toen Arm and Peugeot een eeuw geleden de eerste vierwieler uitliet. Die Ty pe 2 kon in een uur tijd 20 kilo meter ver komen. Tussen die allereerste Peugeot-vierwieler en de 40-miljoenste groeide Peugeot uit tot een onderne ming met een gemiddelde dag productie van 8600 auto's. De 100.000ste Peugeot verliet in 1925 de fabriek van Sochaux en (advertentie) ve Kunst-Ka dan Cremer - Voor de achtste i 'Kunst met een Grote n speciale versie van de k gekoppeld aan Jan Cre- (e Ka Jan Cremer wordt d van een kunstdruk ji door de bekende Ne- e kunstenaar vervaar- Iderij, dat net als het tek van de schrijver \lorizon heet. De in En- oren Jan Cremer d in Nederland bekend bboek 'Ik Jan Cremer' fieid draait nek om' j- Staatssecretaris Van n milieu loopt veel te n stapel met zijn plan rie jaar 200 van de 2200 ndse lpg-pompen te la- Iwijnen, vindt de Bovag. Ha ;1 is van mening dat er pg-stations te dicht bij )r nbebouwing staan. De 01 ii garagebedrijven JS lat er beter geïnvesteerd 1 Ul%den in veiligere tankau- het gas distribueren. De industrie denkt dat de 1 haar langzaam de nek 'draaien. kLENDER erkeersveiligheids- (vr 4ent, WC-terrein, Vaart. iccontrol.nl ij rijden en HARC Circuit Park irt 023 5740 750. .nl, www.harc.nl ood Festival Goodwood, ittannië. mod.co.uk :orie op de Veluwe Zuuk bij Epe. 452 of 061 7212 604. pt meeting 50 jaar +10 jaar Heartbeat BClub, Valkenburg. Ion artbeatcorvette.nl Team Mustang ys. Autotron, Rosmalen, un, 4dmustangclub.nl Qgeland, Formule 1, nesilverstone. mijiMustang Nationals, 15A, Antwerpen, België, haa ierican-excess.com k niac modelautobeurs, wrflExpocenter, Houten, 054. alt mac.nl uckstar Festival, TT- Assen, www.truckstar.nl éstival voor BMW- Llo peedway circuit, er. .www.auto-maxx.nl bcarevents.nl egk iin( JS andstival voor Opel-rijders, [k s iy-circuit, Lelystad. rftsland, Formule 1, ockenheimring. n tdrlboro Masters, Circuit dvoort. 023 5740 750. z.nl ik n e Autosport Festival, ig 0 y-circuit, Lelystad. scdo-maxx.nl icarevents.nl H cWings&Wheels Gala, n, nfs Gilze-Rijen. Al. ssicwings-wheels.nl eei itish Car Festival, ui it Assen, at 1 tishcarfestival.com noj nerican Power on Alj Hangar 15A, ijnljen, België, jepierican-excess.com en. online.be dai >AC Noordzee Trophy, alle ark Zandvoort. nde 750. www.cpz.nl ik e mer Oldtimerbeurs, achk Rosmalen. otron.nl ongarije, Formule 1, iring, Boedapest. [Toys more old Toys, prcure, Amsterdam, 1082. www.cpz.nl lactie Weg Wiel, 2003 PA Haarlem, hdwegenwiel@hdc.nl onder verantwoording reffende organisatie. De uit- !t verantwoordelijk voor af- of gewijzigde data. informatie: bel het ver- inummer of ga naar het internetadres. Ons rondje van de zaak Koopt u bi/ ons een nieuwe Voikswepen. Audi of Voikswepen Bedriffswepen. den krijpt u ven ons meer Ueht twee leer leng gretts het onderhoud. Kijk op onze site of kom neer Kemsleep Auto Pleze. Hofwep 39 te Voorschoten. Intormeern—té» imninnlw ...bij aankoop van uw nieuwe auto www kamsteeg nl in 1929 was de 201 de eerste Peugeot met de bekende 3-cij- ferige typeaanduiding. Het eer ste cijfer zegt iets over de groot te, het laatste is een soort volg nummer. En de 0 er tussenin staat voor Peugeot. In 1974 werd Peugeot voor de helft eigenaar van het in nood verkerende Citroën. De nieuwe onderneming werd PSA ge doopt, afkorting voor Peugeot NV. Tien jaar later gingen de zaken meer dan rampzalig: het verlies bij PSA was opgelopen tot 800 miljoen gulden en de fa milie Peugeot dacht er serieus over na de tent te verkopen. Maar Talbot (voorheen Simca) werd weggesaneerd, Citroën kwam aan een strakke leiband en de zaken namen een gunsti ge wending, vooral door de red dende engel, het kleine succes model 205. Er werden er in to taal niet minder dan 5,2 mil joen van verkocht. De 10-miljoenste Peugeot was een 604 in 1976, de 30-miljoen- ste verscheen in 1996. Er waren slechts zes jaar nodig voor de volgende 10 miljoen. Met het huidige succes dat de Franse fabriek ten deel valt, lijkt de 50 miljoen niet ver weg meer. teesside Medewerker Andrew Reed toont een lange file van modelauto's die deel uitmaakt van de Zegel-speelgoedcollectie, een van de grootste die ooit is geveild. Het veilinghuis Vectis in het Britse Teesside, dat de vei ling de komende maanden ter hand zal nemen, verwacht meer dan een miljoen dollar met de verzameling binnen te halen. De collectie, bestaande uit 50.000 stukken, is afkomstig uit de Ver enigde Staten en omvat onder meer duizenden Dinky- en Corgi- toys. Daarnaast gaat speelgoed onder de hamer van producen ten als Matchbox, Tekno, CU en Spot On. De omvangrijke collec tie speelgoed is verzameld door de vorig jaar overleden Ferdi nand Zegel, een fysicus die voor het Amerikaanse leger werkte. Foto: EPA/Carl Rutherford Leuke Franse tover-cabrio: de Pluriel. Foto: Citroën Nieuw succesnummer voor Peugeot: 307. Foto: PSA amstordajm/grd-anp - De auto verkoop lijkt nog weinig last te hebben van economische malai se. In de eerste helft van 2003 zijn ruim 287.000 auto's ver kocht. Dat is weliswaar een da ling in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar, maar de bran che noemt de verkopen verras send goed. Bijna iedereen klaagt steen en been, maar de nieuwste auto verkoopcijfers -toch een econo mische graadmeter- zijn opval lend. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn 287.747 nieuwe personenauto's op kenteken gezet. In dezelfde periode van vorig jaar werden 292.441 au to's verkocht, hetgeen neer komt op een daling van slechts 1,7 procent. Directeur Peter Janssen van de RAI Vereniging spreekt van een verrassende ontwikkeling. „Als of de verkoop van auto's onge voelig is voor het slechte eco nomische klimaat" Maar de autobranche denkt dat de tota le verkopen in 2003 zullen uit komen op ongeveer 480.000 stuks, bijna 30.000 minder dan in 2002. Verkoopdirecteur Bram van der Reep van Volvo Cars Nederland heeft wel een verklaring voor de cijfers. „Ik zie een verschuiving. Mensen die een Ford Mondeo reden, kopen nu een kleinere Focus. Uit een Mercedes E stappen ze in een iets mindere C-klasse, uit een BMW 5 in een 3-serie." Van der Reep wijst erop dat aankopen die een jaar of langer uitgesteld zijn, nu toch worden gedaan, omdat er in Nederland sprake is van een vervan gings- markt. Tegelijkertijd blijft het park leasewagens even groot, maar er komen even geen or ders want de maatschappijen wachten met investeringen. „Volgens mij is de Nederlandse automarkt met 500.000 stuks helemaal bqjiiend. Al die piek jaren eind jaren negentig waren bijzonder, maar niet reëel", al dus Van der Reep. De gemiddelde prijs van de ver kochte nieuwe personenauto's stijgt nog altijd: nu is dat 22.656 euro, ruim duizend euro ofwel vijf procent meer dan in 2002. Volgens de RAI komt dat door de Europese harmonisatie van de nettoprijzen voor nieuwe auto's. In Nederland werkt dat heel sterk door omdat de netto- prijzen er altijd vrij laag waren. Door btw en bpm (belasting personenauto's en motorrijwie len) gaan ze voor de consument echter bijna veertig procent omhoog. Nu de nettoprijs door de Europese harmonisering stijgt, gaat de consumentenprijs via de hoge belastingdruk extra omhoog. Peugeot is nu het best verko pende merk in Nederland en heeft de vlag overgenomen van Opel dat er met allerlei voor deelacties alles aan doet om voor het 35ste jaar in successie marktleider te worden. Renault, vorig jaar enkele maanden lang op nummer een, zakt nu naar een derde plek, gevolgd door VW en Ford. Maar, het is duidelijk: de Franse merken maken momenteel de dienst uit in Nederland. Peu geot scoort vooral met de auto van het jaar 2002, de 307. Deze auto, ook gekozen tot 'Zaken- auto van het Jaar 2003' en Trekauto van het Jaar 2003' is marktleider met overmacht Er gingen er in de eerste zes maanden van dit jaar 16.094 bij Peugeot de deur uit, terwijl de nummer twee het bracht tot 11.508 exemplaren. Laat dat nu ook een Peugeot zijn, namelijk de 206. De Volkswagen Golf is met 9128 verkochte auto's der de, op vier gevolgd door de Opel Astra (8188) en op de vijf de plek de Ford Focus (7573). Met ruim 40 procent van alle 307-registraties blijkt de multi functionele 307 SW zowel op de zakelijke als op de particuliere markt een regelrechte verkoop hit bij Peugeot. Ook bij de 206 is de SW-versie een populaire variant, deze neemt ruim een kwart van de verkoop voor zijn rekening, terwijl de 206 Coupé Cabriolet de best verkochte ca briolet van ons land is. door Peter Lode wij ks zandvoort - Dezer dagen nam de bekende anti-slipschool van Rob Slotemaker (naast het cir cuit van Zandvoort) zes nieuwe cursusauto's in gebruik. Voor het 18de jaar achtereen betrof dat auto's van het merk Opel. Waren het voorheen echter normale personenwagens als de Astra en vroeger de Kadett, nu heeft de 46 jaar bestaande school gekozen voor de Meriva. Dat is de splinternieuwe com pacte ruimtewagen op basis van de Opel Corsa. De zes nieuwe antislip-Opeis zijn voorzien van een 1.6i-mo- tor en een uitschakelbaar anti- blokkeer remsysteem (abs). Om de veiligheid en het comfort van de cursisten nog verder te verhogen zijn de Meriva's ook met airconditioning uitgerust. Bestuurders die 'het hoofd koel houden' kunnen zich immers beter concentreren, aldus de antislip-school. De keuze voor de Meriva is op zich vrij verrassend, want een mpv is niet de meest voor de hand liggende carrosserievorm voor dit werk. Toch is de 'ruim- te-Corsa' er zeer geschikt voor. Door zijn hoge zit kunnen de inzittenden alles goed overzien en daarbij laat de Meriva zich vrijwel rijden als een gewone personenauto. Niet dat ze op de slipbaan schrikken van een andere auto, J>. ws Slippen bij Rob Slotemaker kan sinds kort in een Opel Meriva. Foto: Coen van der Vorm want ze zijn daar wel wat ge wend. Er kan desgewenst met de eigen wagen worden geslipt, maar ook een auto met cara van, een bestel- of personenbus en zelfs een vrachtwagen beho ren tot de mogelijkheden. Moderne auto's krijgen steeds meer elektronica aan boord, die de bestuurder bijstaan. Een aantal elektronische hulpmid delen zorgt er onder meer voor dat een auto in kritieke situaties vriendelijker reageert. Dankzij 'abs' blokkeren de wielen niet meer bij te hard remmen op een gladde ondergrond, dankzij elektronische systemen als 'esp' breekt een auto minder snel uit in een bocht Cursisten onder vinden in de praktijk de moge lijkheden en onmogelijkheden van deze systemen. De slipcursus is tegenwoordig onderdeel van een veel groter geheel. Bedrijven kunnen bij de anti-slipschool aankloppen voor een programma op maat Het omvat onder meer comple te rijvaardigheidstrainingen, vergaderarrangementen en (ontspannende incentives in clusief rijden op een kart en quad of rijden op het circuit De school maakt overigens ook gebruik van het TT-Circuit in Assen en het Belgische Circuit van Zolder. Voor meer Informatie: Slotemakers Anti-Slipschool, tel (023) 5714423 en op internet: www.slotemakers.nl BLIK IN HET VERLEDEN b fooni int< van onze correspondent Harald Doornbos new delhi - Wat hebben de twee Aziatische tijgers India en China in overvloed? Mensen. Wat willen al deze 2,4 miljard mensen graag hebben? Een au to. Waarom wil het dan niet luk ken met de autoverkoop in India en 'boomt' de autobranche daarentegen in China? Paul Blokland, een Nederlandse marktdeskundige, houdt New Delhi voor gezien en gaat zich na zeven jaar richten op China. „Bureaucratie en corruptie wer ken India tegen." En daar doet zelfs SARS geen afbreuk aan. „Cynici zeggen dat de SARS- epidemie hier juist goed was voor de auto-industrie", stelt Blokland in zijn appartement in New Delhi, glimlachend. Hij levert gegevens over de Aziati sche automarkt aan Britse, Duitse en Amerikaanse firma's. „Niemand in China wil nog met anderen in een bus zitten, dus neemt de vraag naar auto's juist toe." Terwijl de Indiase premier Vaj payee een bezoek aan China brengt, meent Blokland wel te weten waarom het met China wel, en met buurland India niet goed komt. „Kijk, ik weet alleen maar wat van auto's af maar in India zijn de belastingen veel hoger en bedrijven die geen ei gen autofabriek in India heb ben worden tegengewerkt." Maar daar blijft het niet bij. „In 1995 had India een kleine voor sprong op China met de pro ductie en verkoop van auto's. De laatste jaren heeft de Chine se regering echter de auto-in dustrie tot speerpunt gemaakt. Nu ligger er in China overal 6- baans snelwegen. In India heb je geen snelwegen, ze zijn ei genlijk al blij met van die ver edelde provinciale wegen zon der al te veel koeien en kame len erop." Het probleem met veel Wester se autofabrikanten die in India aan de slag willen is volgens Blokland dat het oog groter is dan de maag. India heeft 1,1 miljard inwoners, waarvan 250 miljoen behoren tot de mid denklasse. „Wow, zeggen al die investeerders, dat is net zoveel als inwoners van de VS. Maar ze realiseren zich niet dat de middenklasse in India mis schien wel eens een lamp of een pot shampoo koopt, niet een auto." Volgens Blokland is de groep die in India genoeg geld heeft voor een auto niet groter dan 20 tot 30 miljoen mensen. „Dat is net iets meer dan in Neder land." De cijfers lijken dat te bevestigen. In India worden jaarlijks 650.000 personenau to's gekocht, in Nederland 550.000. De analist zegt al blij te zijn als dat aantal, inclusief vrachtwagens en busjes, de ko mende jaren stijgt naar 'onge veer een miljoen per jaar'. Hoe anders is het beeld in Chi na. In 1980 lag het gemiddelde salaris in India iets hoger dan dat in China. Anno 2003 ver dient een Chinees gemiddeld twee keer zoveel als een Indiër. En dat is terug te zien op de au tomarkt. Het afgelopen jaar steeg het aantal verkochte au to's in China met 56 procent, van 2,3 naar 3,2 miljoen. „Kijk, dat zijn nog eens aantallen," roept een enthousiaste Blok land. Bureaucratie en corruptie is aanwezig in China, maar in In dia is het veel rampzaliger, meent hij. „Veel Westerse za kenlieden zeggen tegen me: 'In China werkt corruptie tenmin ste, in India werkt zelfs de cor ruptie niet'. In India kon je tot voor kort geen buitenlandse auto invoeren. Nu kan dat wel, maar na heel veel gehannes. Commissies gaan kijken naar een gloednieuwe BMW. Mmm.. zeggen ze dan, dat schroefje zit recht en niet krom zoals hier gebruikelijk is. Daar gaat dan weer maanden over heen. In feite wordt het je on mogelijk gemaakt om auto's te importeren. Als je in China morgen een nieuwe BMW wilt hebben, dan heb je die ook." Het enige waar India China in voorbij steekt is de groei van de bevolking. Een zorgelijke Blok land: „Het Hindoe economi sche groei cijfer ligt iedere jaar rond de vier procent, net vol doende om de bevolkingsaan was op te vangen zodat men sen niet doodgaan. Dat is de voornaamste reden waarom het hier zo blijft in India. Hier groeien de steden volledig dicht, in China zetten ze er ge woon een nieuwe stad neer." Het was op 4 juli precies vijftig jaar geleden dat de eerste Volvo estate van de band rolde: de Vol vo Duett. Het was de stationwa- ET gon-uitvoering van de bekende Katten rug, officieel PV 444 ten, PV van PersonVagn en getal 444 was een samenvoe ging van 4 zitplaatsen en het jaar '44 waarin de Kattenrug werd gepresenteerd. De Duett, die pas in 1953 verscheen, werd door de Zweedse fabrikant ge zien als een '2-in-i': één auto voor het werk, maar ook een voor de luxe. De Duett kreeg een vervolg in de Amazon en sinds dien heeft 'de estate' altijd een belangrijke rol gespeeld In het gamma van Volvo. Wat begon met de Duett is door de jaren heen uitgegroeid tot een serie comfortabele, veilige en veelzij dige auto's: de V40, V70 en XC70. Drie degelijke estate's, die inmiddels alweer wat jaren mee draaien maar nog steeds erg po pulair zijn. De Volvo Duett was dat ook, tot aan het eind van de productie in 1969. Foto: Volyo

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17