Bollen van Hobaho naar Noord-Holland DUIN BOLLENSTREEK Culinair Festival was een aanfluiting RS Noordwijk past parkeerautomaten aan Ook CNB wil via internet gaan handelen Grote wethouders op bezoek in klein dorp Burgemeester Waal nog een jaar in Sassenheim Actie Van der Reijden: www. vliegkampopen. nl Kitesurfen in Noordwijk onverantwoord ft rhoutse st op file out - Een 26-jarige auto- ste uit Rijnsburg is gister- ,1 n rond half twaalf ge- geraakt op de Leidse- De vrouw moest remmen uto's die stilhielden voor I Iceerslichten bij de Nagel ten 81-jarige automobi- t Voorhout, die achter :ed, kon niet meer op tijd n. De Rijnsburgse is naar |MC gebracht. :o eieren sserbroek roek - Skeelerfans kun- I, navond terecht bij de baan in Lisserbroek. A irordt een wedstrijd gere- aarbij zal worden gestre- vijf categorieën. De eer- dstrijd begint om half -° )e skeelerbaan is te vin- n de Hillegommerdijk n Lisserbroek. Deelne- Jainnen zich aanmelden $24) 297 309. 1 n huis M Katwijk 3 k - Het Katwijkse station Koninklijke Nederlandse 1 ïgmaatschappij houdt luis. Van 15 juli tot en i augustus is het boothuis j Noordduinseweg elke igavond open. Belang- s den kunnen er tussen 19 10 uur terecht voor infor- Ei over het reddingwerk en reddingboot te bezichti- r is een fototentoonstel- t videomateriaal te bekij- 'ïilleen op 29 juli is het lis dicht. De KNRM pre- y rt zich dan op de Maritie- irkt, ter hoogte van de Bkerk. vrijdag 11 JULI 2003 noordwijk - Alle parkeerauto maten op en rond de Koningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk aan Zee zijn van daag aangepast. Dat was nodig, omdat het tarief met dertig cent is verlaagd: van 2,10 naar 1,80 euro per uur. Ondernemers hebben daarmee gedeeltelijk hun zin gekregen. Zij willen dat de gemeente het tarief verder aanpast en op 1,50 euro brengt. De gemeenteraad ging vorige week echter niet verder dan 1,80. De ondernemers hebben al aangekondigd dat zij hun ac ties voortzetten. Zij verwijzen onder meer naar Katwijk waar parkeren op de boulevard slechts negentig cent per uur kost. "Imskerk neemt !s rijf over 1 jrg - Groentebewer- edrijf W. Heemskerk BV h. ïsburg neemt zuurkool- Rustenburg in Opper- ver. De overname moet iptember plaatsvinden, ikerk hoort bij de groot- e groentebewerkingsbe- 1 van Nederland. Rusten- eeft een zuurkoolmarkt- Gjel van bijna 25 procent. en I bezoekers teachparty iwuK - De organisatoren ibeachparty bij het Dejpaviljoen Branding -.jClub voor de Koningin ioulevard in Noordwijk l^hten morgen ongeveer izend bezoekers. De par it een onderdeel van het festival op het Noord- Éijstrand, waaraan verder leegewerkt door De :uw, Palm Plaza en De Op een podium van vijf loog en twintig meter reden vanaf drie uur 's vier dj's op: Erick E, >ral en de Noordwij- iederik van Egmond en vervolg van voorpagina lisse - In het bloembollenbemid- delingsbedrijf van Hobaho is wellicht volgend jaar geen bol meer te zien. Dat voorspelde vei lingdirecteur B. van den Hemel gisteren tijdens de eerste bollen- veiling van het nieuwe seizoen. De besprekingen met het in Noord-Holland gevestigde transport- en logistiekbedrijf GAM Bakker zijn in een verge vorderd stadium. Het bedrijf uit Zwaagdijk gaat voor Hobaho in de kop van Noord-Holland een distributiecentrum beheren van waaruit het bollentransport plaatsvindt. Het onderzoek naar deze mogelijkheid moet dit jaar worden afgerond zodat het volgend jaar kan worden in gevoerd. Van den Hemel meldde giste ren dat om de dienstverlening van bloembollenbemiddelaar Hobaho op het gewenste ni veau te houden, sommige heili ge huisjes omver moeten. „Ik hoop dat u bereid bent nu gel dende principes los te laten. Kopers willen de bollen voelen en ruiken voor ze tot aankoop overgaan. Dat is een overblijfsel van het verleden toen er voor het fysieke keuren, een heilig huisje, geen alternatief was. Dat is er nu wel, want we hebben nu een goed werkend kwali teitsaanduidingssysteem. Met dat systeem kunnen bol- lenhandelaars op internet de kwaliteit van hun waar beoor delen. Hobaho heeft het sys teem opgezet in samenwerking met bolleninkopers en -aanbie ders, en het werkt goed, zegt van den Hemel. Het zal er toe leiden, geeft hij toe, dat er ooit een einde komt aan veilen van bollen voor de klok. „Hoewel een deel van de klanten nog heel lang naar de veiling zal ko men. Die zullen de bollen wil len blijven zien en vastpakken." Die klanten moeten dan waar schijnlijk helemaal naar Groo tebroek in Noord-Holland af reizen waar het nieuwe distri butiecentrum komt te staan. Vandaaruit gaat het bollen transport voortaan plaatsheb ben. In Lisse zijn dan geen hal len meer nodig. Van den He mel: „Belangrijk is dat de op en overslag rendabel wordt uit gevoerd. Een meerderheid van de bollen komt uit Noord-Hol land. Het komt nu wel eens voor dat bollen worden ver kocht van de ene Noord Hol- Omzet van CNB daalt irps lisse - De omzet van bloem bollenbemiddelaar CNB is in het afgelopen boekjaar (juni 2002/ mei 2003) met 8,5 pro cent gedaald. In cijfers is dat een achteruitgang van 301,8 miljoen euro naar 276,1 mil joen euro, iets meer dan de omzet in het jaar '99/ '00. Directeur W. Willems sprak van een forse tegenvaller: „Maar niet zo groot als we vreesden. We gingen eerder uit van tien procent." Positief nieuws was volgens Willems dat het marktaandeel bij zo wel veiling als bemiddeling licht gestegen was. De omzet daling bij de veiling bedroeg 4,8 procent (van 11,1 miljoen naar 10,6 miljoen). De daling bij de bemiddeling was 8,7 procent; 290,7 miljoen tegen over 265,5 miljoen euro. Voor het komend jaar verwacht CNB ook een omzetdaling, al zal die niet zo fors zijn als in het voorbije boekjaar. De om zet van het Koel- en Prepara- tiebedrijf in Bovenkarspel steeg met 33 procent van 6,3 miljoen naar 8,4 miljoen euro. De vorig jaar afgeronde nieuwbouw droeg daar in gro te mate in bij. Zoals altijd maakte CNB's concurrent Hobaho geen om zetcijfers bekend. Vanwege de bedrijfsstructuur is Hobaho dat ook niet verplicht. CNB is dat als coöperatieve vereni ging, waar de leden de eige naars zijn, wel. landse buurman naar de ande re. De bollen hebben dan on dertussen een ritje naar Lisse gemaakt. Geen toonbeeld van efficiency." De veilingklok blijft voorlopig nog wel bij Hobaho. Ook is er nog de mogelijkheid dat in de Bollenstreek een twee de distributiecentrum van bol len komt. „Je houdt altijd een plek waar de bollen worden ge bracht en gehaald. Net zoals je altijd daghandel in bollen houdt. Maar of dat die fysieke klok blijft of een klok via inter net, dat weten we gewoon nog niet", licht L. Gort van Hobaho toe. Bij de overburen van Hobaho, CNB, werd gistermorgen ook de eerste klokveiling gehouden. Daar werd bekendgemaakt dat in oktober wordt begonnen met de ontwikkeling van verkoop via internet. Wat bij Hobaho Kopen op Afstand (KOA) heet, wordt bij CNB televeilen ge noemd. Het systeem moet per ingang van het komende oogst jaar operationeel zijn. CNB-di- recteur W. Willems denkt dat televeilen alleen rendabel kan zijn zonder een veilproces in een veilingzaal. „Dit seizoen zou wel eens het laatste in de mijnzaal kunnen zijn." Willems pleitte opnieuw voor meer sa menwerking met Hobaho. „We hopen voor televeilen een infra structuur neer te zetten die voor het gehele vak hetzelfde is. Commerciële verschillen moe ten of mogen er zijn, maar zo'n gezamenlijke infrastructuur kan de kosten drukken. Dat kan ook gelden voor de logistiek." De prijzen van de bloembollen liggen overigens op hetzelfde lage niveau als vorig jaar. Alleen voor bollen bestemd voor de broeierij, werden gisteren bij de eerste veilingen betere prijzen geboden. „De broeiers hebben het afgelopen seizoen goed ver diend. Die kochten goedkope bollen en kregen goede prijzen voor de bloemen. Die durven nu positie in te nemen. De afzet van bollen voor de tuin blijft kwakkelen. Dat hangt samen met de Amerikaanse markt en die is gewoon niet geweldig", aldus Hobahowoordvoerster Gort. valkenburg - De hutten waren allemaal zo goed als af, en de wet houders van Valkenburg Van der Nagel (staand, midden) en Smits (zittend) mochten gisterochtend even langs komen om te ontbijten. De Stichting Jivak (Jeugd in vakantie) is terug van weggeweest. In de afgelopen tien jaar is er nauwelijks iets aan vakantie-activiteiten ge daan in Valkenburg, behalve in 2000, maar dat wil de organisatie nieuw leven inblazen. Bij De Peuk deden 94 kinderen mee aan het huttenbouwen. Da's een boel, beseft M. de Haan van de organisatie nu ook. „Maar tijdens dat ontbijt hebben ze zich allemaal keurig ge dragen. En nu zijn we net klaar met waterballonnen gooien, straks gaan we slootjespringen en zometeen komt de brandweer om te buikschuiven; kinderactiviteiten met dit weer kunnen gewoon niet mislukken", hijgt hij. De hutten zijn gistermiddag getaxeerd door een makelaar en vervolgens geveild. Bedrijven en ouders mochten de hut kopen. En dan? „Wat mij betreft nemen ze ze mee naar huis", zegt De Haan lachend. „Hoe ze dat doen, ach, er zijn vast wel creatie ve oplossingen te bedenken. Maar zonder gekheid, dit is een manier om wat geld bij elkaar te krijgen om de boel straks weer netjes op te ruimen. Vroeger kon je de brand erin steken, maar dat mag niet meer." Foto: Dick Hogewoning sassenheim - C. Waal blijft nog een jaar waarnemend burge meester in Sassenheim. De pro vincie heeft onlangs de benoe ming van Waal met een jaar verlengd. Dan moet er zeker heid zijn of er in Sassenheim weer een eigen burgemeester komt. Waal werd vorig jaar in juni als waarnemer benoemd na het vertrek van burgemeester Bud- denberg. Reden is dat Sassen heim betrokken is bij de ge sprekken over een mogelijke gemeentelijke herindeling. Warmond is volgens de provin cie Zuid-Holland te klein om zelfstandig te blijven en Sassen heim is een mogelijke partner. De gemeenteraad van Sassen heim stelt zich op het stand punt dat ze het liefst zelfstandig blijft maar sluit een fusie met Warmond en het liefst tegelijk ook met Voorhout niet uit. Lopende deze besprekingen wilde de commissaris van de koningin Franssen geen nieuwe burgemeester in Sassenheim benoemen. De Leidenaar Waal werd waarnemer. Maar aange zien de gesprekken rond de herindeling van Warmond veel langzamer verlopen dan ge pland, is Waal nu voor een ex tra jaar benoemd. „In septem ber wil de provincie knopen doorhakken over Warmond. En dan wordt ook duidelijk of Sas senheim weer een eigen burge meester krijgt", aldus Waal. Hij is blij met het extra jaar waarnemerschap in Sassen heim. „Dit is een bijzonder goed georganiseerde gemeente. Het bevalt mij hier wel." Of hij eventueel solliciteert op een de finitieve burgemeestersplek wil Waal niet zeggen. „Ik word dit jaar zestig. Dan heb je je leeftijd niet meer mee. Alleen als een gekozen burgemeesterschap landelijk wordt ingevoerd, ver dwijnen de leeftijdsgrenzen. Bovendien heeft dat conse quenties zoals verhuizen naar Sassenheim. Maar ik heb in middels geleerd om nooit iets bij voorbaat uit te sluiten." valkenburg - Burgemeester Van der Reijden voert per soonlijk actie tegen sluiting van Marinevliegkamp Valken burg. Hij heeft een website geopend, die vanaf vandaag online is: www.vliegkam- popen.nl Van der Reijden roept op de site alle burgers op hun me ning te laten horen. Boven dien vraagt hij politici in de Tweede Kamer de mening van deze bezwaarmakers mee te nemen in hun besluit over de toekomst van de basis. De tekst luidt als volgt: 'Op maandag 30 juni maakte mi nister Kamp van defensie be kend dat hij voornemens is Marinevliegkamp Valkenburg te sluiten. Dit vanwege bezui nigingsmaatregelen. De bur gers van Valkenburg verzetten zich hevig tegen dit voorne men. Er wordt veel over ge praat en geschreven. Deze website is bedoeld om de di rect betrokkenen, de inwo ners van de gemeenten in de omgeving van het vliegkamp en het personeel van het ma rinevliegkamp de gelegenheid te geven hun mening kenbaar te maken. In de hoop dat de leden van de Tweede Kamer, die een besluit moeten ne-; men over de voorgenomen sluiting, uiteindelijk inzien dat Valkenburg open moet blijven.' Van der Reijden wil iedereen op deze manier de mogelijk heid bieden om zijn mening kenbaar te maken. Dat kan via info@vliegkampopen.nl of via de post: Gemeente Val kenburg, ter attentie van Lin da van den Berg, postbus 22, 2235 ZG Valkenburg. Alle me ningen worden na ontvangst zo snel mogelijk op de site ge plaatst. De gemeente Valken burg zal de leden van de Tweede Kamer op de hoogte stellen van deze reacties. SCHRIJVENDE LEZERS iemd stuk over iderwijswinkel ige verbazing las ik een l stukje in het Leidsch id van 26 juni onder de irankje hoop voor onder- ";el Noord'. Ik citeer: |eens wat is, zoals een ie moet worden geschre- staan ze gelijk voor je fiet zoals de Raad en :el, waar je lang moet :n en ze uiteindelijk al- brief vertalen...' ;gever Jos van Duinen ci- ier ene Jamal Ben, die ijk niet op de hoogte is in een Raad en Daadwin- leurt. Laten we voorop- de Raad en Daad- dé locatie is om dergelij- iven te (helpen) schrij ft ze doen daar meer. Je r bijvoorbeeld terecht oede raad en ze helpen 0 en waar de 'klanten' vaak p°kennis of mogelijkheden ebben. Jderwijswinkel helpt met 133 men op het gebied van derwijs. Als zij helpen 'er een brief te schrijven, niets mis mee. Heel vaak dan ook naar elkaar ver- Van Onderwijswinkel aad en Daadwinkel en •om. Dat is goed voor de tiers. ,jaar spraak datje voor de onn in Daadwinkel lang moet lors en zou wel eens te maken me n hebben met het succes, daar erg druk. Er worden amelijk meer brieven ge en dan deze Jamal Ben zijn leven nog zal doen. rijp dan ook niet hele- lat Jos van Duinen deze lak zomaar overnam om- k hij weet (of zou kunnen pvat er in de Raad en oten rinkel allemaal gebeurt. Bram Pater, Leiden. Een kitesurfer in actie. Foto: GPD/Lex de Meester Het is een schandaal dat het gemeentebestuur van Noordwijk toestemming heeft gegeven dat er een stuk kitesurfstrand is gekomen naast het Zui- derbad aan de Koningin Astrid Boulevard (LD 24/6). Ik ga geregeld daar zwemmen, maar het zwemplezier is volledig verdwenen sinds deze surffanaten langs de branding crossen. De rode vlaggen met het opschrift op de twee borden: 'Pas op, kitezone' zijn een aanfluiting. Wie moet eigenlijk oppassen? De zwemmers of de surfers? Het is al lang niet meer zo dat snelverkeer voor rang heeft. Nu zullen wij moeten wachten op een ernstig ongeluk, waarbij een zwemmer door een kitesurfer wordt verwond. Het gemeentebestuur van Noordwijk is dan zonder twijfel aansprakelijk voor de gevolgen. D.O.E. Gebhardt, Oegstgeest. Onlangs zagen mijn vrouw en ik een affiche van het grote spektakel van de Leidse Laken- feesten: het Culinair Festival. Vol goede moed én trek in hoogstandjes gingen wij, voor het eerst, er heen. Nou, als elke ontmaagding zo zou zijn, wa ren we binnen honderd jaar uitgestorven. Het regende, maar dat mocht de pret niet drukken. Immers de smaakpapillen trekken zich niets aan van de weersomstan digheden. Door de poorten van het eetfestijn gekomen, beslo ten we om eerst even de omge ving te bezien. Treurig in de re gen, maar toch leuk opgezet, was onze conclusie. We besloten eerst een versna pering te gebruiken. Nadat wij voor 4 euro twee half inge schonken tapbiertjes hadden gekregen, probeerden we voor zichtig het eerste etablissement, een waarvan de tapas in de vooraankondigingen in het Leidsch Dagblad werden om schreven als 'van fenomenale kwaliteit'. De jonge ober vroeg wat wij wilden eten. We bestelden twee maal de gamba's. Deze stonden voor 4,50 euro op de kaart die op onze tafel lag. „Ja", zei de ober, „da's dan 10 euro. Enne gelijk betaluh, want vorig jaar hadden we onwijs veel weglo pers." Omdat ik in de veronderstelling was dat de bediende zich ver giste, zei ik beleefd dat in mijn beleving twee keer 4,50 euro 9 is in plaats van 10, of was het inclusief fooi? „Nee meneer, maar dat staat fout op de kaart", luidde het antwoord. Verbazingwekkend, dacht ik nog, maar een drukfout is zo gemaakt en om dat allemaal te veranderen voor die paar da gen, zou meer kosten, bedacht ik. Goed, daar kwam het eten. Twee zielige bakjes werden op tafel gepleurd. Op de kaart stonden mooie teksten waar mee de gamba's allemaal opge diend alsmede in gebakken zouden worden. De realiteit was echter anders. Ondanks de belofte dat het in een blabla met blabla geserveerd zou wor den, was het niet anders dan een aantal in een magnetron opgewarmde lauwe garnalen met waterboter in een schaal tje. Maar geen gezeik. We waren gezellig weg en probeerden het bij de grootste tent op het ter rein. Prima restaurants en dito gerechten. Eenmaal binnen'was het druk. Wat op mij en mijn vrouw een goede indruk maak te. Op culinair eten moetje wachten en als het lekker is en aardig opgediend, maakt dat niks uit. We kregen een soort garderobe nummertje in handen gedrukt door een vriendelijke gastheer. Of we even aan de bar wilden wachten. Tuurlijk, graag zelfs. We bestelden na een tijdje een glas champagne. Dit na eerst aan de dame gevraagd te heb ben of onze keuze juist was. ,,'t Zal wel, want ik drink nooit champagne", werd ons toege snauwd. Verbouwereerd dron ken we de 7,50 euro (per glas) kostende champagne rustig op. Hij was heerlijk. Dan, na ruim een half uur wachten, kwam de garderobe- nummerober. „39!", Galmde het uit de keel van deze mede werker. „Dat zijn wij", zeiden we tegen de man. „Kom maar mee", luidde de reactie van de betonvlechter. „Dat is al snel", zei ik nog met een wellicht sar castische ondertoon. „Graag of niet", meldde de boer. Wederom met een blik van on geloof vertrokken we naar onze tafel. Wat mag je van deze ver zameling van toprestaurants verwachten? De dame die de bestelling opnam, tikte snel on ze bestelling in en binnen drie minuten stonden onze hapjes op tafel. Het eten dat werd voorgescho teld, was van buitengewone klasse. De verwijdering van de lege borden ging nog het snelst. Er stonden immers nog veel mensen te wachten. Na afreke ning van 20 euro bij de dame met de tafelcomputer, verlieten we - 35 euro lichter en gehol pen als waren we in een McDo nald's geweest - dit etablisse ment dat qua bediening nog het meest aan een truckerscafé deed denken. Amper bekomen van de shock iets lekkers te hebben gegeten, probeerden we het verderop. We wilden het Culinair Festival nog één kans geven, driemaal is immers scheepsrecht en slech ter kon het niet worden. Maar wat bleek? Het kon wel slechter! In de stand van het volgende restaurant bestelden we een pomodorisoep op basis van een blabla alsmede een cappucci- nobrownie. We kregen van de eerste de beste hork een toma- tenprut in lauw water en een brownie op de tafel gekwakt. Over de eerste kan ik kort zijn: stront! Mijn vrouw had wel een prima nagerecht. Maar toen kwam de rekening, volgens de 'afrekenoberin' was twee maal 3,50 plus twee maal 2 euro voor lekkere rosé 13 euro totaal. Na melding van de re- kenvergissing zei zij: „O nee, het is 12 euro." Mijn vrouw cor rigeerde haar opnieuw en na enige consternatie bleek het te kloppen wat wij zeiden en gaf ze correct wisselgeld terug. Wij zijn nooit gierig met fooien, maar vier eet- en drinkgelegen- heden later was het idee fooi niet bij ons opgekomen. Met een gevoel van onbewust opge licht te zijn en bovenal niet se rieus te zijn genomen, gingen we naar huis. Culinair Festival? Leiden... ga terug naar de kook/bedienings- school! Jeroen Opstal, Leiden. (advertentie) MEUBELPLEIN LEIDERDORP A4, afslag 6, gratis parkeren. Meer info: 071 - 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp.nl I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13