ONS MAGAZIJN MOET LEEGl TOT 80% KORTING LEIDEN REGIO Minister dreigt Het Kompas weer met sluiting 'Bedankt harde werkers, voor deze mooie weg' De hele buurt komt samen in het Sparmuseum Werk aan het spoor tussen Leiden en Alphen aan den Rijn )rugsdealer verspeelt zijn kansen R3 Rechter beslist over basisschool Westeinde weer open I voor verkeer Meubelplein 5 en 14 Leiderdorp tel. 071 - 5896166 Kersen Eiken Coloniaal Leer Rotan Serre ',p uiper steelt iden uit huis (HOTEN - Een 84-jarige jhotense is gisteren ^ffer geworden van een >r. De bewoonster van ;eweg was in de tuin aan het maaien en had open. Toen ze klaar itdekte ze dat er iemand r /^slaapkamer was geweest iaar sieraden waren ge- J;aard interim euwkoop - Oud-burgemees- raard van Wilnis, Mij len De Ronde Venen bet ingang van 4 augus- felijk de eerste burger van coop. De CDA'er volgt G. Ihuizen op vanaf 1 au- Ijurgemeester van Is. De benoeming van Jurd (62) is tot stand geko- Igoed overleg met de ge- raad en het college van bendorp. Nieuwkoop a het vertrek van Van ren de burgemeesterva- piet openstellen, omdat ien onderzoek loopt n fusie met de gemeen- |Aar en Liemeer. Waar- k komt hierover eind dit Jer duidelijkheid of sa- g per 1 januari 2006 latshebben. Nieuwkoop «ander van het opgaan grotere gemeente. f voor coke in irgeblikken ac/voorschoten - Een 6 je Voorschotenaar is gis- oor de Haagse recht- sroordeeld tot een cel- n 18 maanden waarvan raardelijk. De man nam ïaart van dit jaar een cket met zeven kilo co- i ontvangst. De cocaïne iorgen in blikken met H chnft asperges. De op- e straf is aanzienlijk lager I door de officier van jus- I koÉiste 36 maanden. Een ier ;e man uit Spijkenisse, jezi oom in Voorschoten als paa res gebruikte, is voor de mee van de cocaïne veroor- br< ot een celstraf van drie woifarvan een voorwaarde- :he ar L ien. vrijdag 11 juli 2003 door Janneke Dijke leiderdorp De dames van het kraslotenclubje nippen aan een sapje op het geïmproviseerde terras voor de deur, bezoekers lopen af en aan en binnen zoemt een tv-camera in op Will en Marianne van Gessel. Zelf hadden ze eigenlijk een rustige openingsdag in gedachten, maar familie en vrienden den ken daar anders over. De ope ning van het Sparmuseum in de Leiderdorpse Hoofdstraat, in de oudste Sparwinkel van Neder land, loopt uit op een buurt- feestje. De inrichting van het museum pje is kakelvers. „Gisteravond om half tien waren we klaar", bekent Marianne van Gessel. Zaterdagmiddag ging de winkel dicht, en diezelfde avond ston den ze de boel te slopen. Een paar dagen hadden ze om de winkel om te bouwen tot een informatiecentrum over levens middelen en recreatie in het Groene Hart. De laatste jaren worstelden ze met een dilemma. Aan de ene kant konden ze zich een leven zonder de winkel niet voorstel len, maar tegelijkertijd snakten ze naar wat meer vrije tijd na een leven lang werken. Will van Gessel was altijd al een kei in het ontwerpen van etalages en het maken van maquettes, en daar wilde hij wat mee doen. Zo ontstond het idee voor 'Spar Historie Promotie', zoals de Van Gessels hun domein offici eel gedoopt hebben. Rijen frisdrank en de koelvitrine hebben plaatsgemaakt voor tentoonstellingswanden waar mee de bezoeker zijn kennis kan testen of aanvullen. Alle wanden, compleet met knopjes en lampjes, zijn door Van Ges sel zelf gemaakt en oogsten lof van de bezoekers. Een geheu gentest, waarbij je zoveel moge lijk Sparproducten moet ont houden, een grote landkaart waarmee je de herkomst van producten kunt achterhalen, een bord waarop vakjargon wordt uitgelegd: spelenderwijs leer je de wereld achter de su permarkt kennen. Artikelen als een pak pindakoeken, een doos spinazie en producten van de boerderij zijn nog wel te koop. Maar alleen op donderdag, vrij dag en zaterdag. De rest van de week hebben de Van Gessels voortaan vrij. Dat de winkel op vrijdag open blijft, is een geluk voor de 7 da mes en 1 heer van het kraslo tenclubje, dat zich op de stoep geïnstalleerd heeft. „Noem ons gerust gokkers", zegt C. Over- beek. „Vrijdagmiddag gaan we hier altijd krassen en koffiedrin ken", vertelt P. de Ruiter. „We geven nooit meer uit dan vijf euro", vult N. Kapaan aan. .An ders is mijn AOW zo op." Dat moet De Ruiter corrigeren. ,Als we wat winnen, kopen we daar nieuwe loten van. Behalve zij", terwijl ze naar Overbeek wijst. „Zij had vorige keer 40 euro verdiend, en die douwde ze mooi in haar klep." Net als de goklustigen komen ook andere vaste klanten op de eerste openingsdag even langs. Ze waren van tevoren al op de hoogte, maar werden 's och- Will en Marianne van Gessel snakten naar wat meer vrije tijd. Nu hebben ze een museum in plaats van een supermarkt. Archieffoto: Henk Bouwman tends met hun neus op de fei ten gedrukt toen om 10 uur een draaiorgel voorreed. „Wij wa ren gewoon van plan om om 10 uur open te gaan en het daarbij te laten, maar mijn schoonzusje en haar man hadden stiekem het draaiorgel geregeld", lacht Marianne van Gessel. Daarna ontstond een constante stroom van vaste klanten met bossen bloemen en journalisten. „Niet zo rustig als we gedacht had den, maar helemaal te gek." Spar Historie Promotie is op donderdag, vrijdag en zaterdag geopend van 10 tot 17 uur. iieoDen piaaisgemaaxi voor noogie, maar weraen s oen- re iaien, maar mijn scnoonzusje oioemen en journausren. „iviei geopena van ïu 1011 r uur. leiden/alphen aan den run - Het spoor Het spoor werd vorig jaar zomer nog Volgens een woordvoerster van Prorail, avonds en half zeven 's ochtends, gedc tussen Leiden en Alphen aan den Rijn flink onder handen genomen. Versleten verantwoordelijk voor de spoorlijnen, is rende een groot aantal nachten pe leiden/alphen aan den run - Het Spoor tussen Leiden en Alphen aan den Rijn krijgt van half juli tot en met september een opknapbeurt. Voor mensen die in Leiden, Zoeterwoude-Rijndijk of Ha- zerswoude-Rijndijk vlak langs het spoor wonen kan dit 's nachts tijdens het werk flink wat herrie opleveren. Het spoor werd vorig jaar zomer nog flink onder handen genomen. Versleten spoordelen werden vervangen, nieuwe bielzen werden neergelegd en de stenen tussen het spoor werden uitgezocht, zo dat alleen kiezels van het juiste formaat overbleven. Diezelfde stenen zijn nu weer aan de beurt. Volgens een woordvoerster van Prorail, verantwoordelijk voor de spoorlijnen, is het belangrijk de kiezels regelmatig on der de loep te nemen. „Dat is om het spoor veilig te houden." Het onderhoudswerk begint op 14 juli en duurt tot 1 oktober. De werkzaamhe den vinden plaats tussen half negen 's avonds en half zeven 's ochtends, gedu rende een groot aantal nachten per week. Het treinverkeer in de avond- en ochtenduren ondervindt geen hinder van het werk. Wel kan het gebeuren dat sommige spoorwegovergangen tijdelijk worden afgesloten voor verkeer. Het ver keer wordt dan omgeleid. door persbureau Cerberus den haag/ter aar - Basisschool Het Kompas in Ter Aar wordt opnieuw met sluiting bedreigd. Het ministerie van onderwijs, wetenschappen en cultuur wil de openbare school met ingang van 1 augustus 2003 opheffen omdat ze als drie jaar te weinig leerlingen heeft. Het schoolbe stuur, de Stichting Oude Rijn, probeerde gisteren via een spoedprocedure bij de Raad van State sluiting te voorko men. Alleen 's lands hoogste rechts college kan de opheffing van de school nu nog terugdraaien. De woordvoerder van de onder wijsminister wees er tijdens de zitting op dat een school vol gens de wet alleen recht heeft op zelfstandigheid (eigen geld en directeur) als ze gemiddeld meer dan 110 leerlingen heeft. Het Kompas in Ter Aar komt al drie jaar niet aan die norm en zit dit jaar op 71 leerlingen. Weliswaar heeft de minister de school vanaf 2000 drie jaar de tijd gegeven om meer leerlin gen te krijgen, maar in mei van dit jaar besloot ze de school als nog op te heffen. Het schoolbestuur drong giste ren tijdens de zitting aan op op schorting van het opheffingsbe- sluit. De stichting Oude Rijn, die alle openbare scholen in Ter Aar en Jacobswoude be heert, is druk bezig met een fu sie met andere besturen uit de regio, waaronder die in Alphen aan den Rijn, Rijnwoude, Nieuwkoop en Liemeer. Als de fusie lukt, mogen alle leerlingen op de gefuseerde scholen bij elkaar worden op- Projectleider Vermeulen levert een nieuwe Rijndijk af Kroft p rijndijk - Wilbert spil van de Rijn lens de reconstructie, is :de klus er bijna opzit. Na 0lf jaar ligt tussen Zoeter- |en Alphen aan den Rijn iwe weg vol met roton- mpels, wegversmallin- iuw asfalt en openbaar ijkswaterstaat betaalde |n miljoen euro voor. De leider kreeg nogal eens ie verduren van de ge- t Rijnwoude. De spontane s die hij nu af en toe krijgt rgers, doen hem dan ook laatst vond ik een briefje mijn ruitenwissers met de Iedankt harde werkers, \ze mooie weg." Ien was tijdens de re- ictie die vorig jaar maart aide begon, het aan- iunt voor bewoners, de ite, de aannemer. Ge- kreeg hij in de keet van iterstaat langs Rijksweg Hazerswoude vier tele- per dag met vragen, fe telefoontjes van de ge- p erbij, kwam het gemid- op acht. Twee keer per Jaahg hij kijken. iude bemoeide zich in- met het werk van de inst. Rijnwoude wijzigde ..be de plannen over de in- zoals die van tevoren in Wilbert Vermeulen (Rijkswaterstaat) is trots op het huzarenstuk dat is geleverd op het kruispunt bij de Koudekerkse brug.Foto: Mark Lamers het contract waren vastgelegd. Zo moesten er opeens geen pe renbomen over de hele lengte van de weg worden aangeplant, maar platanen. En na een en quête onder de Rijndijkbewo ners koos Rijnwoude onlangs voor een asfaltlaag op het weg dek, in plaats van ribbeltjesas- falt dat op een klinkerweg lijkt. Verder stopte de gemeente zijn neus overal tussen omdat wet houder De Best zich zorgen maakte over de veiligheid van weggebruikers tijdens het werk. In totaal kreeg Rijkswaterstaat negen schadeclaims, variërend van kapot gereden autobanden tot een val waardoor stukjes van de voortand afbraken. De meeste claims zijn afgehandeld. „Die ongevallen, daar zat ik wel eens mee", merkt Vermeulen op. „Het probleem was dat fiet sers afzettingen nogal eens ne geerden. Maar vooral het van dalisme was groot. Er werden nogal eens hekken weggehaald. De gemeente wilde 24-uurs be waking. Maar dat is niet te doen op een weg van zeven kilome ter. Als de bewaker zich om draait, kan het hek weer omlig gen." Trots is Wilbert Vermeulen nu op het resultaat. „Volgens de planning zouden we tot 24 no vember de tijd hebben gehad om de weg verkeersluw te ma ken. Maar mede dank zij het mooie voorjaarsweer, zijn we eerder klaar." Een huzarenstuk is volgens hem wel geleverd op het kruispunt ter hoogte van de Koudekerkse brug. Als de foto graaf aan hem vraagt waar op de Rijndijk hij het liefst op de foto gaat, is dat op deze plek waar verkeerslichten plaats hebben gemaakt voor een ro tonde met zijwegen. „Het was een grote klus en toch is de weg maar een week voor al het ver keer afgesloten geweest." Net als op andere rotondes, heeft Rijkswaterstaat in het midden een eikenboom ge plant. Eronder groeien witte ro zen. Het ziet er overal netjes uit, behalve bij de stoep, tussen de rotonde en het multifunctio neel centrum Het Anker. Die is opengebroken. De nogal per fectionistisch ingestelde pro jectleider baalt er een beetje van. „Zestien keer hebben we overlegd met nutsbedrijven. Toen wij hier alles hadden op geknapt en dus ook de stoep was aangelegd, kwam Casema erachter dat er een andere ka bel voor de snelle internetver binding moest komen. De stoep moest dus weer open, op hun kosten wel hoor. Maar wij stonden naar de wijk toe toch een beetje voor gek. Die heb ben ons er steeds aan het werk gezien en zien nu dit." Een man op de fiets krijgt Ver meulen in zijn oranje verkeers- vest in het oog. „Het is toch van de zotte", merkt de man op in de richting van de kuil in het trottoir. „Jullie hadden alles juist zo netjes gemaakt." Ver meulen knikt. De laatste loodjes breken nu aan voor de mensen van Rijks waterstaat. Hier en daar moet er nog groen worden aange plant. In Groenendijk bijvoor beeld, moeten hoge struiken komen die de fabriek van Avery Dennison aan het oog onttrek ken. Op sommige plekken moet nog een zebrapad komen. En na nog wat reparatiewerkzaam heden kan de weg aan de ge meente worden overgedragen. „We zijn hierover nog in ge sprek", zegt Vermeulen. „Maar ik hoop dat de overdracht in september is. Het feest mag de gemeente invullen. Vermoede lijk wordt dat oktober." Voor Wilbert Vermeulen staat al weer een volgend project te wachten. Hij mag zich bezig gaan houden met de Nil tus sen Alphen en Bodegraven en het aansluitend verkeersluw maken van de oude Nil. Maar eerst gaat hij vakantie houden. Daar is hij het afgelopen jaar nauwelijks aan toegekomen. geteld en is Het Kompas gered. Door de stroeve onderhande lingen tussen de verschillende gemeenten verwacht de woord voerder van Het Kompas echtér dat de fusie niet voor januari volgend jaar zijn beslag kan krijgen. De minister vindt dat te laat en had Het Kompas alleen willen redden als de schoolbestuurfu sie ook voor 1 augustus rond was geweest. Staatsraad Slump toonde tijdens de zitting begrip voor de penibele situatie van de school en vroeg zich af waarom de minister de school niet desnoods nog één jaar <Ie kans wil geven. Mocht de op heffing ondanks de twijfels van de staatsraad toch worden goedgekeurd, dan is het aan het gemeentebestuur van Ter Aór om te bekijken of het het schoolgebouw geheel sluit e'n de leerlingen over andere scho len zal verdelen. De gemeente kan er ook nóg voor kiezen Het Kompas als de pendance open te houden. De school zou dan een nevenvesti ging kunnen worden van de openbare basisschool Ja cobswoude (Esselijckerwoude in Woubrugge en de Torenvalk in Leimuiden). De drie scholen vallen sinds 1999 al onder het zelfde bestuur. Dat was toen de redding voor de Ter Aarse school die ook dreigde te wor den opgeheven. Burgemeester Epskamp wil nog niet op vooruitlopen op een sluiting. „Als het moet komen we ervoor terug van vakantie om een snel een besluit te kuii- nen nemen." Uitspraak volgt binnen enkele weken. roelofarendsveen - Het WeSt- einde in Roelofarendsveen gaat volgende week weer open voor verkeer. De gemeente Alkema de komt daarmee toezeggingen na die vorige maand tijdens een druk bezochte bijeenkomst njet omwonenden zijn gedaan. Het Westeinde, één van de twee doorgangen vanaf de A4 en de provinciale weg, is lange tijd ge sloten geweest in verband met werkzaamheden aan de HSL, A4 en bedrijventerrein Veen- derveld. De gemeente speelde nog even met de gedachte om de afsluiting definitief te hóu den en een nieuwe weg langs het Veenderveld aan te leggen om het kassengebied bij de Geestweg en de Floraweg te ontsluiten, maar daar zijn de meeste omwonenden van de weg fel op tegen. De werkzaamheden, die nodig zijn om de weg weer te kunnen openen, duren naar verwach ting enkele dagen. Er worden voorlopige snelheidsbeperken- de maatregelen genomen én maatregelen om vrachtverkeer te weren, zoals een balk waar hoge vrachtwagens niet onder door kunnen rijden. De Fran- sche Brug en het Westeinde zjjn straks ingericht als 30-kilome- terzone. De maatregelen zijn overigens allemaal tijdelijk: de definitieve plannen voor het Westeinde gaat de gemeente in samenwer king met de omwonenden be palen. Na de zomer gaan werkgroepen met vertegenwoordigers uit de buurt over een voorstel praten. haag/alphen - Een on- leterlijke 32-jarige Alphe- kreeg vorig jaar na een van tweeënhalf jaar cel ;ens het dealen vanuit Alphens drugspand een itenkans: in plaats van s te wijzen, stuurde de itbank hem naar de inge Triple-X afkickkli- ik. Als de Alphenaar het amma daar afmaakte, 'fde hij niet meer terug de gevangenis. „Ik heb ijt, het is echt over", zo be ier de dankbare verdach- zijn rechters toen. Maar liep anders en daarom is Alphenaar nu tot drie jaar Tdeeld door de Haagse rechtbank. De man heeft zijn kansen verspeeld, vond de rechter. In november ging alles nog goed. De afkickkliniek was tevreden over het behande lingsverloop, zo werd aan de rechtbank gerapporteerd. Toen kreeg de vader van de verdachte een ernstig onge luk op de Antillen. De Alphe naar mocht van justitie zijn vader op Curasao opzoeken, maar hij meldde zich niet meer terug bij Triple-X. Uit eindelijk kreeg justitie hem wel weer te pakken. Agenten zagen hem op 10 mei vanuit een auto in de Walburgstraat in Den Haag cocaïne verko pen aan een prostituee: ze pakten hem op. De officier van justitie legde tijdens de behandeling van de nieuwe strafzaak twee weken gelden haar oude eis van tweeënhalf jaar cel weer op tafel en deed daar nog een half jaar extra gevange nisstraf bij voor het dealen in de Haagse Walburgstraat. De rechtbank gaf de aan klaagster ditmaal wel haar zin. „Want kansen als deze geven we doorgaans maar één keer", had de verdachte tijdens de laatste behande ling van de strafzaak al te ho ren gekregen van de recht bank. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11