Schiphol dupe eigen rekenfout 10." Afname aantal bètastudenten 'ramp' voor de Universiteit Leiden /BR/STOL/ Voorschotense pyromaan jongere broer brandstichter Abbas in eigen kring onder vuur Leidsch Dagblad 'Werkgelegenheid onder druk' Zielige mooie mannen Modderfiguren in Michigan Proces tegen vrouwenbeleid bij de SGP Scheepsramp in Bangladesh Riskante brand machinefabriek Leidsch Dagblad xrinii ma OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch yllisch graf voor eeuwigheid prdt schaars torn Amerika cht zich ook op yergstaatjes tdrijfsleven te laks met iders J sikenkrabbers Leids lontureneiland zers willen it vliegkamp ituur blijft lomkwekers ogen meer ;sen bouwen it; I lv internet: www. leidsch dagblad. nl Dagblad nr. 43277 los woensdag 9 juli 2003 agblad nr. 43277 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 door Wilfred Simons leiden - De Opleiding Informatica van de Universiteit Leiden trekt dit jaar vermoede lijk slechts 19 eerstejaars studenten. Vorig jaar kon de studie nog rekenen op 36 eerste jaars. Opleidingsdirecteur G. van Dijk noemt het gebrek aan belangstellenden 'een ramp'. „Het is veel te weinig! Kunt u zich voorstel len hoeveel geld ons dit kost? Voor een le vensvatbare opleiding hebben we minstens vijftig studenten nodig." De daling past in een landelijke trend. De informaticaoplei ding van de Technische Universiteit Delft verwacht komend studiejaar zo'n honderd studenten, tegen 150 vorig jaar. Hoogleraar Van Dijk schrijft de daling toe aan de malaise in de ICT-sector. „Middelba re scholieren denken dat ze na hun studie geen baan kunnen krijgen. Dat klopt niet. Onze afgestudeerden komen terecht op re search and development-afdelingen. Van werkloosheid is daar geen sprake. De ICT drijft op technische vernieuwing. Er moet heel wat gebeuren, willen bedrijven zulke af delingen sluiten." Het tekort aan studenten bij de Opleiding In formatica staat niet op zichzelf. Overal in de Faculteit Wiskunde en Natuurwetenschap pen dalen de studentenaantallen, met uit zondering van de Opleiding Life Science and Technology, die Leiden samen met Delft aanbiedt. En dat terwijl overheid en bedrijfs leven zeggen dat de Nederlandse industrie niet kan innoveren zonder 'harde bèta's'. In novatie, het maken van nieuwe producten, geldt alom als een belangrijke motor van economische groei. Zo bezien lijkt het dom van middelbare scholieren om de bètavakken te mijden. Er staat hen immers een glanzende carrière te wachten. Niets is minder waar, blijkt uit on derzoek van het Researchcentrum voor On derwijs en Arbeidsmarkt in Maastricht. 'Har de bèta's' slagen er vaak helemaal niet in om op onderzoeksafdelingen van hoogtechnolo gische bedrijven terecht te komen. Van alle academisch opgeleide elektrotechnici bij voorbeeld blijft slechts 21 procent in de branche. De rest werkt op totaal andere ter reinen. Het blijkt ook al moeilijk om bèta's voor de wetenschap te behouden. Er is nauwelijks perspectief op vast werk. De Leidse Oplei ding Informatica geeft zelf het slechte voor beeld: slechts twintig van de 45 wetenschap pelijke onderzoekers zijn in vaste dienst. De overige zijn aio's en contractonderzoekers zonder uitzicht op een vast dienstverband. Van Dijk: „Van jaar tot jaar bekijken we wel ke contracten worden verlengd." Pagina Ri: Bètastudenten kunnen geen bijbaantjes hebben door Henk Geist schiphol - Schiphol zal de ko mendejaren beduidend minder vluchten kunnen verwerken als de geluidsgrenswaarden rond de luchthaven niet worden aange past. Er is dan geen ruimte voor het geplande aantal van 440.000 vliegtuigbewegingen voor volgend jaar. Deze situatie, die consequenties kan hebben voor de toekomstige werkgele genheid, is overigens het gevolg van eigen rekenfouten van de luchthaven. „Wanneer er geen aanpassing komt dan is er de komende ja ren geen ruimte meer voor groei. Dat heeft zeer ernstige gevolgen voor de mainport- en concurrentiepositie van Schip hol en de KLM en de daarmee samenhangende werkgelegen heid", waarschuwt president directeur Cerfontaine. Schiphol heeft staatssecretaris Schultz van verkeer om een aanpassing van het Luchtha- venverkeerbesluit gevraagd, dat pas sinds februari van kracht is. Door die aanpassing moet het mogelijk worden de Zwanen- allerlaatste moment burgemeester Lenferink eiden het experiment met coholistenkeet afgeblazen, e dagen voordat de contai- p de Garenmarkt zou wor- getakeld, zag Lenferink in de bezwaarschriftenproce- op een belangrijk punt te- choot. De protesten van oers zouden pas aan de or- op het moment dat de ihveer van de Garenmarkt verdwijnen. lerstandige en ook logische 'ng van de nieuwe burge- r van Leiden. Jammer al- it die niet iets eerder is nen, want er was al ver te keren gewezen op de Ikomingen van de be- schriftenronde, dan ook, Lenferink be- t zich met zijn besluit een trammelant De omwo- tn hadden al aangekon- alles uit de kast te halen Et experiment met de keet - t gemeentelijke jargon ver- sbare ontmoetingsplek of geheten - zo snel mogelijk de nek om te draaien. Len- kon waarschijnlijk een je zomer tegemoet zien. Of Experiment vervolgens nog 'ruikbaars zou opleveren, laar zeer de vraag, dtstel van de VOP is echter afstel, heeft de burge ter al laten weten. Wel wil tlemaal opnieuw bekijken nodig is voor de verslaaf- pvang in Leiden en hoe en die gestalte moet krijgen, dat getuigt van wijsheid, liet nu afgeblazen plan was Jjk maar broddelwerk. Het een uit andere gemeenten porteerd idee, dat vervol- zou worden toegepast op rkeerde plek, met verkeer- •eningstijden en te weinig hl uiteindelijk het trieste van Lenferink heeft met zijn 7 vei"dere schade in de ver ingen met de buurt weten K>rkomen. Maar door het ingel van de gemeente in de e£|ereiding van het plan, het wel weer aanzienlijk voordat de opvang van tofden in Leiden is verbe- Wegman Danilo di Luca is een geblokte, stoere Italiaan. Goede wielren ner, iets aan de kleine kant, maar zijn viriliteit trekt hem als het ware omhoog. Ooit heeft hij in de spiegel gekeken en beslo ten dat hij, toen er prettige ge laatsuitdrukkingen werden uit gedeeld, bepaald niet achteraan stond. Met wat edelmetalen rond pols en hals loopt hij als een kleine god door het peloton; een ge kwetste, mooie man die bijna zielig is. Di Luca heeft last van de blaas; een ontsteking die voor deze kleine Italiaanse macho hard aankomt, want hij is bijna ridder te voet. Wat is dat toch dat vooral Zuid- Europese sportmannen een soms heerlijke kwetsbaarheid krijgen. Hun grote ego dat but sen oploopt? Hun wellicht iets te lage pijngrens. Di Luca weet al sinds hij in het profpeloton huist dat hij een mooie jongen is, hij weet dat hij etappes kan winnen, hij weet dat hij bij de goede klassieker rennen gerekend mag worden en hij weet tevens dat hij in de ze Tour niet langer meetelt. Zijn bijna doorzichtige kwets baarheid doet me een beetje gniffelen. Een goed decennium geleden hadden de Italianen ook zo'n coureur: Roberto Visentini, een mooi gebeeldhouwd stand beeld van een man. Hij kon prachtig fietsen en ook winnen, maar zichzelf echt pijn doen? Neen, dat dus niet. Knechten en anderen kunnen lijden, mooie Italiaanse jongens dus niet. Visentini stapte drie maal in de Ronde op. In Italië was hij een vedette, in de Giro was hij goed, maar in de iets hardere Tour de France viel hij niet op; 22ste was zijn beste klassering. Durfde hij zichzelf geen pijn te doen? Het leek erop. Bij Di Luca heb ik datzelfde idee. Adonis geraakt, de spiegel gebarsten en pijn is pijn. Di Luca won wel wat koersjes (Lombardije, twee etappes in de Giro, eenmaal in de Vuelta), maar hij heeft zich nog steeds niet als een Echte Wielrenner gemanifesteerd. Visentini miste ook net dat laat ste stapje; die gulden duur zaamheid, die eigenschap die je knoesterigheid kunt noemen. Het is een axioma: Mooie man nen kunnen geen pijn lijden. Mart Smeets (advertentie) FIRENZE ENVELOPSLAAPZAK x&9*r 1-PERSOONS VELOURS BOXMATRAS burgbaan vaker te gebruiken. Het aantal starts zal op die baan dan verdubbelen van achttien naar het maximale aantal van 36 per uur. De aan passing leidt tot meer overlast in Zwanenburg, Zaandam- Oost, Oostzaan en Landsmeer. Terwijl met de ingebruikname van de Polderbaan op deze plekken juist veel minder over last in het vooruitzicht was ge steld. Het verzoek van Schiphol komt voort uit fouten die de luchtha ven heeft gemaakt bij de invoer van gegevens voor de zeer inge wikkelde computermodellen die berekenen hoe intensief een baan kan worden gebruikt. Een nieuwe taxibaan, die intensie ver gebruik van de Zwanen- burgbaan mogelijk maakt, is niet meegenomen in de bereke ningen. Verder is verzuimd voor de Polderbaan het maxi mum op 36 vluchten te stellen. Daardoor is in het huidige ge luidsmodel de baan goed voor 54 starts per uur, wat technisch niet eens uitvoerbaar is. Inten siever gebruik van de Zwanen- burgbaan moet daarom soelaas bieden. westland - Op uitbundige wijze is in de Amerikaanse stad Westland, Michigan, giste ren het jaarlijkse modderfeest gevierd. Een jonge vrouw wentelt zich dankbaar in een speciaal voor de gelegenheid gecreëerd blubbermeertje. Zij was overigens niet de eni ge. Honderden kinderen en tieners leefden zich op soortgelijke wijze uit. Na afloop spoelde de plaatselijke brandweer de modderfiguren schoon. Foto: AFP/Bill Pugliano vooRSCHOTEN/gpd - De 26-jarige Voorschotenaar die wordt verdacht van 59 brandstichtingen, blijkt een jongere broer van de man die vijf zes jaar geleden al een reeks branden stichtte. De cir ca vier jaar oudere man ging, net als zijn broer, meestal te werk in de eigen woonwijk Bijdorp, dicht bij de brandweerkazerne en het politiebu reau. Hij stak vooral afval- en papiercontainers en schuurtjes in brand. Volgens zijn vader is hij van zijn pyromanie genezen. De oudste van in totaal drie zonen bekende destijds tien branden. De vader van de 26-jarige Voorschotenaar die nu van brandstichting wordt verdacht, stelt nooit iets gemerkt te hebben van de daden van zijn zoon. „Geen aanmaakblokjes of benzine in huis gevonden, nee." Sinds januari 2000 zou de mid delste van zijn drie zonen in Voorschoten de branden hebben gesticht. Het OM wijst geruchten van de hand dat de ou dere broer van de verdachte of wellicht een an dere persoon aandeel heeft gehad in de 59 bran den die in het huidige onderzoek zijn meegeno men. „Daar weten wij echt niets van. Voor ons is er één verdachte en dat is de man die nu vastzit. Hij heeft inmiddels een groot aantal branden be kend. Hoeveel een groot aantal is? Ik kan daar niet op ingaan. Het onderzoek loopt nog steeds." De pyromaan heeft gisteren te horen gekregen dat hij de komende tien dagen moet blijven zit ten. Daarna wordt besloten of hij in afwachting van zijn proces in voorarrest blijft. De man laat steeds meer los van de brandstichtingen die hij op zijn geweten heeft. Vorige week heeft de 26- jarige verdachte verklaard 5 van de 59 aangesto ken branden in Voorschoten op zijn geweten te hebben, inmiddels is het aantal bekentenissen flink opgelopen, zo laat een voorlichter van het openbaar ministerie (OM) weten. De gemeente Voorschoten is vanaf januari 2000 herhaaldelijk met 'spontaan vuur' geconfron teerd. Met name de wijk Bijdorp raakte gedu peerd. Daar vonden de meeste autobranden plaats. Buurtbewoners suggereren dat de dader zelf in Bijdorp woont. Het OM weigert in te gaan op de vraag of dat ook zo is. „Met speculaties vanuit de buurt kunnen we niets", reageert de persofficier. „Wij houden ons bij de feiten." amsterdam/anp - Het Clara Wichmann Instituut, dat zich inzet voor de rechtspositie van vrouwen, wil de Nederlandse staat met een juridische proce dure dwingen iets te doen aan het vrouwenbeleid van de SGP. Bij deze politieke partij, met twee zetels vertegenwoordigd in de Tweede Kamer, hebben vrouwen geen stemrecht en mogen ze geen lid van de ge meenteraad of het parlement worden. Met een proces tegen de staat hoopt het instituut nu de poli tiek te kunnen dwingen op te treden tegen de SGP, bijvoor beeld door uitsluiting van de partij van de volgende verkie zingen. Daarvoor wordt onder meer een beroep gedaan op het Vrouwenverdrag van de Ver enigde Naties. dhaka - Honderden mensen zijn vandaag vermoedelijk ver dronken bij de ramp met een veerboot in Bangladesh. Tij dens een storm sloeg de over volle veerboot om op de rivier de Meghna. Ongeveer twee honderd mensen bereikten de kant. beringe - Bij een machinefa briek in het Limburgse Beringe woedde vanochtend een zeer grote brand. Een brandweer man raakte licht gewond en er deden zich explosies voor. Over de oorzaak is nog niets bekend. De vuurhaard dreigde over te slaan naar een naburig tanksta tion en een gasregelstation van energiebedrijf Essent. Door snel ingrijpen wist de brandweer dit te voorkomen. Fatah: Palestijnse premier veel te slap door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het voor vandaag ge plande overleg tussen de Israë lische premier Sharon en zijn Palestijnse collega Abbas is uit gesteld. Volgens de Palestijnen maakt een 'interne crisis' het gesprek onmogelijk. Een deel van het centrale comité van Fatah, de organisatie van Abbas en presi dent Arafat, is kwaad over 'het slappe optreden' van de pre mier, met name over de vrijla ting van Palestijnse gevange nen. Na een luidruchtige woorden strijd tussen Abbas en aanhan gers van de harde lijn kondigde de premier zijn vertrek uit het comité aan. De leden zeiden daarop zijn vertrek niet te ac cepteren. Het lijkt erop dat Abbas pro beert druk uit te oefenen om meer steun te krijgen van het Fatah-leiderschap voor het vre desproces. Maar Fatah neigt steeds meer naar Harnas, en wil niet van zwakheid worden beschuldigd. „Als mijn optre den jullie niet bevalt, laat me dan weten hoe jullie het wel willen", heeft Abbas gevraagd. Als het antwoord hem niet be valt, zou hij willen aftreden. Het uitstel heeft niets te maken met de eerste zelfmoordaan slag sinds de bekendmaking van een wapenstilstand door de Palestijnse milities. Daarbij kwam gisteren in een dorp ten noorden van Tel Aviv een 65- jarige vrouw om. Een cel van de Islamitische Jihad in Jenin op de Westoever eiste de aan slag later op. De leiding van de organisatie haastte zich te verklaren dat de daad een eigengereide actie was, en geen einde maakt aan de 'hudna', de tijdelijke wa penstilstand. Israël zegt echter dat het daar geen partij in is, en dat het alleen zaken doet met de Palestijnse Autoriteit. Maar het onderhandelingspro ces dreigt vast te lopen, juist nu er een opmerkelijke mate van verstandhouding is gegroeid tussen de twee premiers. Ja, ik word abonnee en ontvang ge krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon Wij gaan zorgvulcSg or Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 (i.v.m controle nabezorgng) 'e\ et persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aaa Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 bank-gronummer I Ml I V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl l ivagt

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1