Sloten Bollenstreek langzaam schoner Het succes van de Katwijkse toeristenmarkt DUIN BOLLENSTREEK Vossenplaag in KatwijkNee, zeker niet Fusie Rijnland ko| Bollenstreker geld ill ec Opnieuw protest tegen plannen Rijnsburg voor Vinkenweggebied 'Bollenveilingen ni^ naar de Keukenhof!! R4 Mest en bolontsmetter grootste vervuilers Een hele klus Wandelen in duingebied Berkhei dinsdag 8 JULI 2003 Te veel drank kost rijbewijs katwijk - Een 55-jarige Katwij- ker die op de Tjalmaweg rich ting zijn woonplaats reed, trok gisteravond rond half elf met zijn slingerende rijgedrag nogal de aandacht. De gewaarschuw de politie hield hem daarna op de Nachtegaallaan aan en liet hem blazen. De meter gaf aan dat de man ruim drie keer zo veel had gedronken als de wet toestaat. De Katwijker moest zijn rijbewijs inleveren. Hij kreeg een verbaal en een rijver bod van acht uur terug. door Anton Diedrich katwijk - 'Kampeerders Kat wijk hoorndol'. "Vossenplaag teistert camping'. De koppen in De Telegraaf liegen er niet om. Camping de Noordduinen in Katwijk is volgens de landelijke 'wakkere' ochtendkrant het speel- en jachtterrein van acht tien vossen, die 's nachts met veel kabaal hun prooi afslach ten onder de caravan van niets vermoedende bezoekers. Vos sen die op iemands strandstoel in de zon gaan liggen. Vossen die zelfs tegen de tent lopen duwen om bij de stroopwafels te komen. „Ze hebben het be hoorlijk aangedikt", zegt Wer ner Peters van de camping, die in De Telegraaf aan het woord komt. Het is waar, er zitten drie vos- sennesten op of vlak bij de camping. In totaal een vos of achttien, als je de kleintjes voor vol meetelt. „Het is logisch dat die 's nachts ook over de cam ping lopen, we zitten hier in een natuurgebied", zegt Peters. „En het is nu eenmaal een nachtdier." Maar- een plaag? „Nee, zeker niet. Het is wel goed dat er een paar vossen zijn, anders hebben we hier weer veel te veel konijnen." Volgens het artikel in De Tele graaf zijn er zelfs al mensen vertrokken vanwege de overlast van de vossen. „Dat gaat om een paar Duitsers. In de Duitse bladen staan nu verhalen over mensen die daar lintworm heb ben gekregen van vossen, dus als ze hier een vos zien lopen, schrikken ze daarvan. Maar ver der is het allemaal schromelijk overdreven." Ook zijn collega Arie van Duijn van camping De Zuidduinen moet er een beetje om lachen. „Je ziet hier af en toe wel eens zo'n beest langslopen, ja", zegt hij. „Maar dat is de natuur, dat vinden we juist mooi. En als een vos iets vangt, dan neemt hij zijn prooi rustig mee de dui nen in. Die gaat hij echt niet hier midden op de camping zit ten oppeuzelen." Peters ziet het liefst dat er een aantal vossen wordt weggevan gen uit de omgeving en ergens anders weer wordt uitgezet. „Het zijn er veel, in de omge ving. Als je veel vossen hebt op een klein gebied, dan gaan ze meer de 'bewoonde wereld' in, in dit geval de camping." Maar dat is geen optie, vertelt Peter van Deursen van Staatsbosbe heer desgevraagd. Een vos heeft een territorium. Als je hem wegvangt, dan neemt een ande re vos dat territorium over. „De vossenstand reguleert zichzelf. Jonge vossen die geen territori um kunnen vinden, gaan dood." Staatsbosbeheer doet voorlopig niets aan de vossen stand in het gebied, benadrukt hij. „Ik loop al dertig jaar rond bij staatsbosbeheer", aldus Van Deursen. „En ik weet inmiddels dat vossen schuwe, sluwe bees ten zijn. Als ze ook maar iets horen, zijn ze weg. Ik denk j( een egel meer herrie maak hij tussen de potten en pr-p doorscharrelt." Er zal best af en toe een over de camping lopen, moedt Van Deursen. Net best af en toe een vos door villawijk in Wassenaar pen. „Misschien wel wat dan vroeger. Dat betekenl mensen hun kippenho goed moeten beveiligen, als daar een vos binnendi slacht hij ze af en neemt er paar mee. Dat is de aard het beestje." Maar oveil „Dat is niet aan de orde." talis auj door Sjaak Smakman bollenstreek - Het water in de sloten in de Bollenstreek wordt langzaam schoner. Er zitten min der bestrijdingsmiddelen in. Al leen de hoeveelheid mest blijft nog steeds aan de hoge kant. Dat is reden voor de bollensector en het hoogheemraadschap van Rijnland om hier samen een on derzoek naar te doen. Rijnland denkt dat de telers on voldoende hun best doen om minder mest te gebruiken, de telers van hun kant zien het blijvend veel te hoge fosfaatge halte als een erfenis uit het ver leden. De studie moet ook meer duidelijkheid geven over de vraag hoe milieuvervuilend de bollenteelt anno 2003 nog is. Verder gaat het in de Bollen streek met het gebruik van be strijdingsmiddelen langzaam maar zeker de goede kant op, zo blijkt uit de voortgangsrap portage 2001 van het Landelijk milieuoverleg bloembollen (LMO). Daarin zijn alle overhe den en de betrokken sectoren vertegenwoordigd. De milieu organisaties doen echter niet mee in het LMO. Bij meting van de vijf ontsmet- ters en insecticiden die samen voor 90 procent van de norm overschrijdingen zorgen, is in de Bollenstreek met name de bolontsmetter carbendazim een probleem: op alle meet punten werd bij alle metingen in 2001 de norm overschreden. Volgens metingen van Rijnland zijn de overschrijdingen wel minder geworden, maar wordt er per saldo niet minder car bendazim aangetroffen. Dit probleem lost zich echter vanzelf op, omdat sinds 1 maart van dit jaar carbendazim verbo den is. Wel mag nog een jaar lang de werkzame stof uit deze ontsmetter worden gebruikt, zodat voorlopig carbendazim nog wel in het oppervlaktewa ter blijft zitten. Volgens kweker M. Zandwijk, tevens voorzitter van het milieuplatform van de telersorganisatie KAVB en lid van het landelijk milieuoverleg, is er nog geen echt alternatief voor carbendazim, al blijkt een aantal andere middelen 'rede lijk te voldoen'. Dat het probleem van de car bendazim vooral in de Bollen streek, Haarlemmermeer en Roelofarendsveen en omgeving speelt, komt volgens Zandwijk omdat hier relatief veel tulpen worden geteeld. Carbendazim is een middel om het gevreesde 'zuur' in tulpen te voorkomen. In de andere regio's spelen weer andere problemen. De ontsmetter Aldicarb wordt bij voorbeeld veel gebruikt in de lelieteelt en is daarom geen probleem in de bollenstreek en omgeving, maar wel in Noord- Holland. Overigens blijft de bollenteelt hoe dan ook ver achter bij de normen die het ministerie van Landbouw en natuurbeheer stelt. In 2000 had de teelt op een gebruik van minder dan 50 kilo werkzame stof per hectare moeten zitten, in 2001 was het nog ruim boven de 60 kilo. rijnsburg - De plannen van de gemeente Rijns burg voor het gebied rond de Vinkenweg moeten anders. Dat hebben bewoners en bedrijven uit de omgeving gisteravond duidelijk gemaakt tijdens een hoorzitting van de gemeente. Volgens de be woners en de bedrijven klopt er nog helemaal niets van de plannen voor de wegen in het ge bied en is het idee uit den boze om woontorens tussen bedrijven te plaatsen. „Het signaal was duidelijk", zegt C. van Duijn, zakenman en een van de sprekers gisteravond. „Dit kan zo niet, dit mag zo niet en dit willen we zo niet. De bewoners en bedrijven die er nu zit ten krijgen geen enkele vergunning meer om uit te breiden, in afwachting van het nieuwe plan. En dan gaan projectontwikkelaars ermee aan de haal. Maar die verdwijnen weer als hun woonto ren er staat, terwijl de bewoners er hun hele le ven al zitten." De grootste bezwaren kwamen tegen de plannen voor de ontsluiting van het gebied. Volgens de advocaat van een groep bewoners klopte er 'he lemaal niets' van. De wegen zouden te smal wor den voor het grote aantal vrachtwagens dat de bedrijven moet kunnen bereiken. De hoorzitting is een mogelijkheid voor bewo ners om hun zienswijze nog eens te verduidelij ken voordat het bestemmingsplan in de raad komt. „Voor ons is het belangrijk dat we als be woners inspraak hebben over onze eigen omge ving", zegt P. de Roos. „Dat gebeurt dus nu. En de politiek hoort iets met deze inspraak te doen. We hopen dat er naar ons geluisterd is." Fractievoorzitter Vehmeijer van het CDA, de grootste partij in Rijnsburg, meldt dat eerst het definitieve bestemmingsplan moet worden afge wacht. „Wat we bij zo'n hoorzitting kunnen, is goed luisteren en bewaren wat we horen. Eerst gaan burgemeester en wethouders nog eens naar het plan kijken, voordat zij in oktober een voor stel doen aan de gemeenteraad. Van het een kun nen ze zeggen: dat moet inderdaad anders. Maar op een ander punt kunnen ze toch besluiten om het oude plan te handhaven." Tarieven in 2005 fiks omhoog leiden/bollenstreek - De fiisie van het hoogheemraadschap van Rijnland met de water schappen Groot Haarlemmer meer, Wilck en Wiericke en De Oude Rijnstromen gaat de in woners van de Duin- en Bollen streek tientallen euro's per jaar extra kosten. Ook bedrijven zul len meer moeten gaan betalen om droge voeten te houden. Op 1 januari 2005 gaan het hoogheemraadschap Rijnland en de drie waterschappen op in één nieuwe organisatie. Het waterbeheer vindt nu nog ge scheiden plaats: de water schappen houden zich vooral bezig met de zorg voor de wa terstanden in de polders, terwijl Rijnland vooral verantwoorde lijk is voor de waterkwaliteit en het peil in het zogeheten boe zemwater - de grote sloten waarin overtollig water wordt weggepompt of waarin in droge tijden juist extra water wordt aangevoerd. In die scheiding moet verandering komen: er komt één organisatie die ver antwoordelijk is voor het totale waterbeheer in grofweg de drie hoek Gouda-Den Haag-IJmui- den (plus de hele Haarlemmer meer). Op dit moment verschillen de tarieven onderling nog flink, waarbij Rijnland met afstand het goedkoopst is en De Oude Rijnstromen het duurst. Groot Haarlemmermeer en Wilck en Wiericke staan op twee en drie. Een huiseigenaar betaalde in 2002 in Rijnlandgebied 150 eu ro en bij de Oude Rijnstromen 217 euro. Een klein bedrijf was katwijk - Even pauze. Het maken en vervolgens schilderen van een vuurtorenwindlichtje is best een klus. Het maken van een windlichtje is een van de vele activiteiten tijdens de Zomercarrousel aan het Strandplein in Katwijk. Een week lang vinden er verschillende activiteiten plaats voor jong en oud. Giste ren was de eerste dag, zondag wordt het evenement afgesloten door dichters die voorlezen uit eigen werk. Foto: Dick Hogewoning Kooplieden 'vechten' om een van de honderd plekken door Rob Onderwater katwijk - Het zijn vandaag ide ale omstandigheden voor een toeristenmarkt: nét geen strandweer. Volgens de voor spelling van marktmeester Bert van Rijn drommen tijdens de openingsdag van de dertigste toeristenmarkt een kleine twin tigduizend mensen samen bij de honderd uitbaters. Ze heb ben hun waren traditioneel uit gestald op de Badstraat, Voor straat en Princestraat. Katwijk is een dorp van tradi ties. De toeristenmarkt is er zo een. In 1972 leek het de ge meente een goed idee om de toeristen eens wat anders te bieden dan alleen strand en zee. De kooplieden waren in eerste instantie verplicht om in traditionele kleding achter hun kraam te staan, maar aan die oproep geeft geen enkele on dernemer gehoor meer. Dat is een van de weinig tradities die is verdwenen in het vissers dorp. De Katwijkse toeristenmarkt werd in eerste instantie op don derdag gehouden. Maar dat stuitte op bezwaren van de handelaren, die een dag later hun weekmarkt hebben op het Marktplein. De gemeente ho noreerde het verzoek om de toeristenmarkt naar dinsdag te verschuiven. Waar weekmark ten klagen over teruglopende belangstelling, is de toeristen markt in Katwijk een groot suc- WJÊÊÊÈKÊÊÊÊÊBÊÊBKÊÊÊIÊÊKÊKÊÊUÊÊKÊÊmÊi Klompendansen tijdens de Katwijkse toeristenmarkt in 1977. Archieffoto: Holvast ces. Elk jaar vergapen de men sen die aan de spullen, die twaalf maanden eerder ook wa ren uitgestald. Er wordt op de Katwijkse toeris tenmarkt stevig gekocht. Daar om is het elk jaar weer een ge vecht om een van de honderd plekjes, onderverdeeld in ze ventig kramen en dertig grond- plaatsen. Hans van Duijn heeft als toezichthoudend ambtenaar geen probleem om de toeris tenmarkt 'vol' te krijgen, al had hij een paar maanden geleden het idee dat er vanwege de eco nomische recessie een vermin derde belangstelling was. Hij zette daarom tot twee keer toe advertenties een speciaal blad, de Koopman, om de handel voor Katwijk te interesseren. Van Duijn: „Het is uiteindelijk nog goed gekomen. Gisteren ben ik gek gebeld door hande laren, die vroegen of er nog een plekje was." Waarom bezoeken jaarlijks ruim honderdduizend mensen de toeristenmarkt? „Omdat", zegt marktmeester Van Rijn, „dit een markt is waar iedereen zich thuis voelt. Katwijk trekt een bepaald soort mensen, rus tige families, die net uit de kin deren zijn en wat te verteren hebben. Vorig jaar stond hier een iemand met schilderijen, die 300 tot 1100 euro moesten opbrengen. Ik dacht: die ver koopt niks met zulke prijzen, maar het liep als een trein. Dit jaar staat de handelaar er weer." Het is volgens Hans van Duijn ook een kunst om elk jaar een afwisselende markt te brengen. Niet te veel van hetzelfde („Zo als in Noordwijk, met veel te veel kramen met sieraden", zegt Bert van Rijn), maar van al les wat „Het mag niet te veel lijken op de weekmarkt. De handelaren schrijven voor de markt in met een product. Daar wordt op geselecteerd", legt Hans van Duijn uit. Als de han delaar tijdens de markt andere waren verkoopt, dan waarmee hij heeft ingeschreven dan is hij in overtreding. Dat betekent werk aan de winkel voor Bert van Rijn en zijn collega Jan Lak- erveld, die vanmorgen op zijn scooter door de straten van het centrum reed om te kijken of de handelaren wel op de juiste plek gingen staan. Van Rijn: ,,Als we geen klachten horen, dan maken we er geen pro bleem van als handelaren an dere spullen verkopen. Maar meestal maken ze bezwaar, want er is in deze branche veel concurrentie. Als het slecht weer is en er wordt slecht ver kocht, dan gaan ze op elkaar letten en komen ze hun beklag doen bij de marktmeesters." Als wethouder Wim van Duijn vanavond om zeven uur de toe ristenmarkt officieel opent op het Andreasplein, zijn er alweer heel wat waren aan de man ge bracht. Bert van Rijn en Hans van Duijn weten het zeker: ook deze toeristenmarkt wordt weer een succes. Aan de formule wordt niet getornd, al zijn er door het jubileum meer festivi teiten op het Andreasplein. Vandaag speelt muziekkorps UNI terwijl clowns de kinderen vermaken. De komende weken zijn er kinderspelen, sportde- monstraties en optredens van DVS en Jubilate. Het muziek korps en het mannenkoor be staan vijftig jaar. En vanzelf sprekend ontbreekt een ten toonstelling over de visserij niet. Want tradities zijn er om in ere gehouden te worden. De toeristenmarkt wordt elke dinsdag tussen 13.00 en 21.00 uur in de maanden juli en au gustus gehouden in het cen trum van Katwijk. l3*' ir 43 lijld in Rijnland voor 162 euro k'^e maar moest bij De Oude stromen 236 euro betalen. Zonder fusie zou het tari<e^ Rijnland in 2005 voor een 10 eigenaar die niet in een pi 511 woont (en dus geen aanslag'1 een waterschap krijgt), u men op 178 euro en in de Rijnstromen 248 euro, kleine bedrijven respectie\ 0 188 en 284 euro. Bij de worden de tarieven gel trokken. Huiseigenaren in hele gebied gaan, ongeacl ze in een 'natte' polder w( A of op 'droge' zandgrond, :"Jr euro betalen en kleine beme ven 238 euro. Voor de inwo van de Duin- en Bollenst1^ betekent de fusie per saldo flinke extra verhoging. Hi genaren zijn 40 euro meer door de fusie, huurders 25 Bij die berekening is nog rekening gehouden met of tegenvallers bij de fusiej?rif beide in de kosten wo c doorberekend. Niet alleen worden de tari ^J'c gelijkgetrokken, ook won een nieuwe verdeelsleutel u"" de kosten ingevoerd. De ajr ers en de eigenaren van na 001 gebieden profiteren da< flink. Een gemiddeld veel bedrijf betaalt straks nog '1 2.632 euro, terwijl dat zo *j nieuwe verdeelsleutel in land 3.322 euro zou zijn «ld ïse int. ,uid et /At De Oude Rijnstromen 8.10(jtl ro. Voor een natuurgebieaj^ 10 hectare betaalt de eigc n straks nog 482 euro, terwk- anders respectievelijk 723 en 1.778 euro zou zijn. Mi. 1 di anj »en m ïitk lisse/bollenstreek - De vesti ging van de bloembollenbe middelaars Hobaho en CNB op een stuk bollengrond bij Keukenhof heeft niet de voor keur van de Stuurgroep Pact van Teylingen. De plek waar vroeger de meubelgigant Mijnders heeft gezeten aan de Vennestraat is een betere plek. Dat zegt M. Witteman, voorzitter van de stuurgroep die zich bezighoudt met de uitvoering van het Pact van Teylingen, de reeks afspraken tussen onder meer bollen- en natuurorganisaties en ge meenten in de Bollenstreek over de verdeling van de open ruynte. Lisse heeft enkele dagen gele den het bloembollenbemid- delings- en veilingbedrijf CNB grond aangeboden bij Keu kenhof om een nieuw kantoor te bouwen. Lisse wil op die manier voorkomen dat het bedrijf verhuist naar Nieuw- Vennep waar het inmiddels een optie op een bedrijven terrein heeft genomen. Op 1 september loopt de optie op deze grond af. Lisse wil graag de boüenhandel binnen de ei gen gemeentegrenzen hou den. Om die reden is CNB, en op aandringen van de provin cie ook de tweede grote bloembollenbemiddelaar Ho baho, een plek aangeboden bij de Vennestraat en langs de Westelijke Randweg bij Keu kenhof. De provincie heeft bij die laatste stek ook als voor waarde gesteld dat de andere gemeenten uit de Duin- en Bollenstreek, vertegenwoor digd in de Stuurgroep Pact van Teylingen, akkoord moe ten gaan met de vestiging van uo ïdj de bollenbemiddelaars Keukenhof. Witteman onderschrijft streven van Lisse om het h delscomplex binnen de Du en Bollenstreek te houd „Het staat ook in onze afsp ken dat we proberen het h bollencomplex te behoud Daarover heeft de stuurgn ook een brief naar CNB stüurd. Maar Lisse kiest een oplossing die ingaat te|n tr alle afspraken in het Pact jjjft Teylingen, met de Leidse gio en in strijd met het stre plan. Terwijl de plek 1 Mijnders ook een heel acc t'n tabele plek is voor een bolljjsgi handelscluster.Witten v wijst erop dat als de Haarli mermeer goed genoeg is v or CNB er elders in de Boltf°ve streek ook andere 'uitsteki 1 hc ontsloten bedrijventerrein jn zijn. „Waarom gaan ze d niet zitten, samen met h delsbedrijven die ook knel11 men te zitten door de afs{ am ken in het Pact van Teylinger. Want wat zeg je straks te die bedrijven? Ik word wethouder van Hillegom met grote regelmaat gec PP; fronteerd met bedrijven )0lj zeggen dat ze weggaan omlre' ze niet mogen uitbreiden."'re^ Ondanks zijn bedenkin wil Witteman wel de kom v de weken de voorstellen ;Sr Lisse onderzoeken. „We 1#° s ons niet onder druk zetK^ omdat de optie van CNB 1118 loopt. En we gaan ook i,an zomaar onze eigen standper: ten overboord zetten onen tijdsdruk. We doen ons b ze' Ik ga met Lisse afspreken vr we dit het beste kunnen a K pakken." de isir ilui' ste oen katwijk - Flora en fauna van het duingebied Berkheide staan centraal tijdens een wandeling op woensdagavond 16 juli om half acht 's avonds. Onder lei ding van natuurgidsen van het Instituut voor Natuur- en mi lieueducatie (IVN) wordt twee aal uur door de duinen gewan De gidsen besteden aanfik. aan de dieren en planten d beschermde natuurgtj Deelname is gratis. Oo k g woensdag 30 juli en 13 aiitsp tus worden deze wandeli iscl georganiseerd. rol eA heii n. I larzi Brt hc van

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12