Hoogspanningsmasten blijven in de Leyhof LEIDEN REGIO Een nat pak van Henk Zonderop levert 150 euro op kortebaan breekt records Driehoeksmosselen zuiveren water in Westeinder Plassen Leiderdorpse Hofdijklaan gaat dicht Auto spoorloos, Fran^aise gewond 4 tk F opgericht Leiderdorp IRDORP - Leden van de Lijst =Fortuyn hebben een LPF- |ing in Leiderdorp opge- l In 2006 wil de partij mee- aan de gemeenteraads lezing. Plaatselijk voorzitter j Meijer. Bep Mul is secre ten Jasper van Delft is pen- Tneester. De LPF Zuid-Hol- [is bezig om in zoveel mo- k gemeenten een afdeling t richten, met het oog op de tenteraadsverkiezingen, (end najaar volgen Leiden Iphen aan den Rijn, meldt artij. to botst op toterrijder IRDORP - Een 18-jarige Lei- brper is zaterdagochtend g op de Van der Valk Bou- Jweg in zijn woonplaats aan hoofd gewond geraakt bij Aotsing met een auto. Deze bestuurd door een 56-jari- (i uit Nieuwveen, die ver- e voorrang te geven aan leiderdorper. veel dronken piDEN - Een 33-jarige auto- |list uit Rijnsaterwoude [zaterdagavond in Leimui- bp de Esdoornlaan stom ken een bankje omverge- p. De man moest blazen en pit bleek dat hij te veel had Onken. Hij kreeg een pro- lerbaal en een rijverbod ilf uur. ondvierdaagse n Stompwijk IPWUK - Toerclub Stomp- irganiseert vanaf morgen met vrijdag voor de vijfde le avondfietsvierdaagse ertje Vier'. Er zijn vier rou- tgezet van 25 kilometer het landelijk gebied rond Jpwijk. Start en finish zijn kantine van Sportpark De 1 k horst, de starttijd is tussen en 19.30 uur. Deelname |aj e vierdaagse kost vier euro w volwassenen, 2,50 euro ^kinderen tot veertien jaar euro per gezin. (advertentie) 8e. 3kt Bewonersvereniging ongelukkig met hoger voltage door Janneke Dijke leiderdorp - De hoogspannings masten in de Leiderdorpse wijk Leyhof blijven voorlopig staan. De beheerder, Transportnet Zuid-Holland (TZH), overweegt de kabels de komende jaren op te waarderen naar een hoger voltage en wil hooguit één keer geld uitgeven voor het onder de grond werken van de kabels. De netwerkbeheerder weet nog niet zeker of het voltage wordt opgeschroeft van 150 naar 380 kilovolt, maar heeft in elk geval dringend meer capaciteit no dig. Als de kabels nu al worden begraven, moeten ze de grond weer uit als het voltage omhoog gaat. Twee keer geld uitgeven voor grondwerkzaamheden vindt TZH zonde. De bewonersvereniging Leyhof is 'absoluut niet gelukkig' met het hogere voltage. „Het is nog steeds niet aangetoond dat de aanwezigheid van kabels geva ren oplevert voor de volksge zondheid", geeft E. Sneller toe. Toch vindt de voorzitter van de bewonersvereniging een hoger voltage maar niets. „Een lage spanning is tot daaraan toe. Nu neem je opeens extra risico." Vorig jaar ontstond er conster natie onder de Leyhofbewoners over de mogelijke stralingsge varen, toen de gemeente Lei derdorp opperde een speelpark aan te leggen onder de hoog spanningsmasten. De groen strook onder de masten is het grootste groene stuk in de jong ste nieuwbouwwijk van Leider dorp, omdat er geen huizen ge bouwd mogen worden. Een speelpark mag wel. Hoewel kin deren tot die tijd in het gras speelden, vonden veel ouders een speelpark geen goed idee omdat ze bang zijn voor moge lijke stralingsgevaren. De discussie in de wijk laaide flink op, en veel mensen pleit ten ervoor de masten de wijk uit te werken. Wethouder Mac- Gillavry zag dit wel zitten, maar wilde de vrijkomende grond dan wel bebouwen met huizen om de kosten van het onder gronds brengen van de kabels te kunnen betalen. Dat was ook weer niet de bedoeling van de bewoners. Na rijp beraad con cludeerde de bewonersvereni ging dat het het beste was als de masten bleven staan. De ge ringe kans op stralingsgevaar - die nooit is aangetoond - woog niet op tegen een volgebouwde wijk, vond de vereniging. Mochten de kabels ooit de grond in gaan, dan moest de groenstrook behouden blijven. Desondanks bleef wethouder MacGillavry de afgelopen tijd onderhandelen met Transport net Zuid-Holland en de ge meente Leiden over het begra ven van de stroomkabels. Voor al de hoge kosten zijn een pro bleem. Wijkvoorzitter Sneller is niet van plan actie te voeren tegen het opwaarderen van de kabels. „Zo willen we het niet aanpak ken. Ik denk dat we nog maar eens met de gemeente gaan praten." Of dat effect heeft is onzeker, omdat de gemeente laat weten zich neer te leggen bij het voor nemen van TZH. Zodra de net werkbeheerder definitief besluit om het voltage omhoog te wer ken, wil MacGillavry met het bedrijf rond de tafel gaan zitten. Hij wil dan proberen te berei ken dat de kabels om de woon wijk heen worden gelegd, onder de grond. Met koeienletters staat het op een bord aan de overkant van de spriet: 'Wilt u niet belanden tussen de koeten, volg dan deze route'. Maar bijna niemand trekt zich daar iets van aan... Foto's: Dick Hogewoning door Marieta Kroft rijpwetering - Al 31 jaar praat Henk Zonderop uit Rijpwete- ring deelnemers aan de Neder landse Kampioenschappen Sprietlopen het water in. Maar zelf heeft hij nooit een poging gewaagd. „Hij is te schijterig", zegt een man door de micro foon tegen de enkele duizenden mensen op de Pastoor van der Plaatstraat. „Maar nu moet hij. Wie biedt?" Als er 150 euro is ingezameld, loopt de organisa tor van het jaarlijkse dorpsfeest met bibberende benen over de boomstam boven de Ripse Vaart. En ja, ook hij haalt tot grote hilariteit van het publiek een nat pak. Het mag de pret niet drukken. Integendeel, voor 150 euro wil hij het op een ander jaar wel weer eens proberen. Want het geld komt allemaal ten goede aan de gehandicapten in Al kemade of aan de groep van zijn zoon Harold in Swetterha- ge. Dat de totale opbrengst de ze dag die van vorig jaar (ruim 4000 euro) overtreft, staat eind van de middag wel vast, ook al moet Zonderop het allemaal nog uitrekenen. „Er is nog nooit zo'n grote belangstelling geweest." Beter weer dan deze middag had hij zich na enkele natte ja ren niet kunnen wensen. De deelnemers komen zelfs uit het hele land, weet de spreekstal- meester. „Dick Zoetemelk, de broer van Joop, organiseerde dit weekeinde een reünie. Velen van dat gezelschap doen mee." Zoetemelk bevestigt dat hij de skiclub op bezoek heeft. „Giste ren hebben we gezeild. En 's avonds gingen we naar de kroeg. Als toetje had ik het sprietlopen in gedachte. Maar dat lekte tijdens het kroegbe zoek al uit." Elk jaar verzint Zonderop, de motor achter het dorpsfeest, weer iets nieuws om het de sprietlopers moeilijk te maken. Zo moeten ze deze middag hal verwege een rood bandje onder de stam doorhalen. De meesten vallen. Wie droog blijft, gaat door naar de finale. Voor Ge rard Koek is het spannend. De 34-jarige Rijpweteringer moet zijn titel verdedigen. De laatste twee jaar was hij winnaar en ook toen hij tien jaar was, heeft hij een keer gewonnen. Toch is het allemaal puur geluk, zegt Koek als hij weer droog de over kant heeft gehaald. „Sommigen zeggen dat ik een boomstam in de achtertuin heb, waarop ik regelmatig oefen. Maar dat is niet waar." Toch weet Koek hoe hij zijn prestaties kan verhogen. Hij neemt twee biertjes. „Dan word ik iets rustiger op de spriet." Met een half uur vertraging komt Ame Jansen de Rip bin nenrijden. Hij had in de file ge staan vanwege de afsluiting van de A4. Maar dat deert niemand. Integendeel, iedereen blijft en dat is goed voor de baromzet en dus voor de gehandicapten. De zanger uit de Achterhoek laat het publiek bijna drie kwar tier lang meezingen en deinen. Als hij weer vertrokken is, volgt de finale die twintig van de cir ca 75 deelnemers hebben ge haald. Ze moeten zo snel moge lijk achteruit over de spriet. Een persoonlijk drama volgt voor Gerard Koek: hij valt. „Ik denk dat de druk voor hem om te winnen, te groot is gewor den", zegt Zonderop. Het re cord blijft nog wel op zijn naam staan. Nieuwe Nederlands kampioen sprietlopen is de nummer twee van vorig jaar: Rob van der Ploeg uit Rijpwete- ring die in 16,31 seconden droog de overkant weet te ha len. Nummer twee en drie zijn Ger- rie Zandvliet en Mirko Ouwe hand, allebei uit Oud Ade. (advertentie) leiderdorp - De avonturen van een Frans stel uit Compiegne hebben de politie afgelopen nacht voor raadsels gesteld. Rond half vier kwam de mel ding binnen dat bij een tanksta tion langs de A4 ter hoogte van Leiderdorp de vrouw van het stels met een flinke hoofdwond was gevonden. De Fransen vertelden dat ze kort daarvoor met hun auto wa ren aangereden door een don kere Volkswagen Golf die ver volgens was doorgereden. Ze hadden hun eigen wagen op de vluchtstrook laten staan omdat die het na de botsing niet meer deed. De politie heeft de auto van het duo niet meer kunnen vinden. De 29-jarige man uit het gezelschap moest zich on derwerpen aan een blaastest. Daaruit bleek dat hij veel te veel had gedronken. Hij moest zijn rijbewijs inleveren. Rijnland overweegt dieren elders uit te zetten door Marieta Kroft leimuiden/leiden - Het water van de Westeinder Plassen tus sen Leimuiden en Aalsmeer, wordt steeds helderder. Het Hoogheemraadschap van Rijn land zoekt de verklaring in het toenemend aantal driehoeks mosselen dat er voorkomt. Het schap zoekt uit of de natuurlij ke waterzuiveraars ook in ande re plassen voorkomen en of ze elders kunnen worden uitgezet. Dat de Westeinder Plassen er steeds beter uitzien, blijkt uit metingen die Rijnland regelma tig verricht. Vorig jaar deed het waterschap onderzoek naar de aanwezigheid van de mosselen in de Westeinder. Vervolgens trok het schap de conclusie dat de verbeteringen alleen maar kunnen worden toegeschreven aan de schaaldieren die er van nature steeds meer voorkomen. Uit andere delen van de wereld is bekend dat driehoeksmosse len zwevende deeltjes zoals al gen en stukjes dood materiaal opeten. Een volwassen mossel filtreert ongeveer een liter water per dag. De diertjes zijn gevoe lig voor verontreinigingen met zware metalen en lage zuurstof gehalten. Hierdoor waren ze ja renlang in de Nederlandse Rijn takken uitgestorven. Toen in de jaren zeventig de waterkwaliteit t verbeterde, kwamen de mosse len op sommige plekken spon taan weer terug. Het inzetten van de driehoeks mosselen als waterzuiveraar in Nederland verkeert nog in de onderzoeksfase. Rijnland heeft zich onlangs aangesloten bij de wetenschappelijke instituten. Het hoogheemraadschap ver wacht in oktober de resultaten van het onderzoek, aldus een woordvoerder van het hoog heemraadschap. „Een stagaire zoekt snorkelend uit waar ze nog meer voorkomen. Voor zo ver ik nu weet komen ze ook in de Kagerplassen voor en in een plas bij Zoetermeer." Het on derzoeken van de bodems is volgens de zegsman van Rijn land best te doen, omdat grote delen bij voorbaat kunnen wor den uitgesloten van onderzoek. „De mosselen moeten iets heb ben waaraan ze zich kunnen hechten. Op bodems die te baggerig zijn, komen ze toch niet voor." Zodra de resultaten op tafel liggen, besluit het schap hoe en waar de 'ecotech- nologie' kan worden toegepast. Theo Rekelhof uit Kudelstaart - beroepsvisser op de Westeinder Plassen - bevestigt dat het wa ter de laatste tien jaar 'gigan tisch helderder' is geworden. „De driehoeksmossel zal daar best aan bijgedragen hebben. Maar ik denk ook dat het komt omdat er minder vis in het wa ter zit en vanwege een betere ri oolwaterzuivering. Helderder water betekent niet dat Rekelhof meer vis vangt. „Helder water hoeft niet te zeg gen dat het water gezond is. Er zijn vissoorten die houden van troebel water. Die zijn wegge trokken toen het water helder der werd." Klagen over de wa terkwaliteit doet de beroepsvis ser ook niet. „Het water is op dit moment helder én gezond. Ik haal er prachtige vissen uit. Het zouden er alleen wat meer moeten zijn. Maar misschien komt nu die omdfag." (advertentie) leiderdorp/hazerswoude-dorp - De Hof- dijklaan in Leiderdorp is vanaf deze week niet meer toegankelijk voor verkeer. De weg gaat dicht op het gedeelte van de Pers ant Snoepweg tot het Bospad in verband met het aanpassen van de aansluiting van de N446 op de A4. Het verkeer wordt vanaf het tunneltje on der de N446 omgeleid over de Zuidzijder- weg en het Bospad. Fietsers naar de Zuidzijderweg en de Hof dijklaan kunnen naar verwachting pas eind 2004 gebruik maken van een nieuw fiets pad. Voor het autoverkeer komt, afhankelijk van de voortgang, in de loop van 2005 een nieuwe route beschikbaar. Tot die tijd is enige overlast voor de weggebruikers niet te vermijden, laat de directie HSL-Zuid van Rijkswaterstaat weten. Een stuk verderop, bij het buurtschap De Bent in Rijnwoude, meldt Directie HSL- Zuid voor de komende periode extra activi teit. Bij de tunnelschacht Bent wordt in de maanden juli en augustus extra doorge werkt, tot elf uur 's avonds. Dat is nodig omdat de tunnelboor Aurora het werk snel ler doet dan vooraf verwacht. Aurora, die inmiddels 4800 meter van de in totaal 7160 meter HSL-tunnel heeft geboord, bereikt al in oktober de tunnelschacht Bent. Voordat de tunnelboor zich door de schacht kan boren, moet er mortel onder in de schacht worden verwijderd en moeten de definitieve betonconstructies worden aangebracht. jftOND - 'Klaarmaken, op plaatsen, een, twee, drie daar roffelden de paar tjes weer over het asfalt Herenweg in Warmond, it er de klok op gelijk zet- pp de dag dat in Frankrijk Our begint en in Engeland les op Wimbledon hun spelen, beleeft ook War- zijn jaarlijkse sportieve - de kortebaandra- menig bezoeker voor lekerheid een 'pluutje' had enömen naar de tijdelijke bleef het de hele mid- roog. te merken ook, want de eke belangstelling voor de Warmondse draverij was root. Al die mensen zorg- 3k voor een Warmonds rd bij de totalisator. Om .jes te zijn 16.543 euro werd Dor de gelukszoekers inge- bijna 1000 euro meer dan jaar. inen die hun geld hadden op het paard dat zijn oor- pitst als de naam Lino Ha- ilt, gingen het vrolijkst huis. Hij won namelijk de ïdraverij. Hawaï, een 5 jaar oude lie werd gereden door pi- 3ert Post uit Zwaanshoek, (advertentie) J je de laatste jaren ook de x>p gelijk kon zetten is dat e dag het water met bak- £it de hemel valt. Maar met inderlijke traditie werd za- g zowaar een keer gebro- was de hele middag geweldig op dreef en versloeg in de finale een oude bekende: Mr. Post man. Hij won drie jaar geleden al eens de kortebaan in War mond. De eigenaren van Lino Hawaï, een groep drafsportliefhebbers die zich Vrienden van Wijk aan Zee' noemt, verdienden dankzij de zege van hun paardje 2200 euro. Alle Warmonders die aan het begin van de middag hun geld op Lino hadden gezet, kre gen voor elke euro die ze had den ingelegd er vier terug. Pikeur Cees Imming probeert met gebrul en vervaarlijk bovenmatig aansporen van een paard op de kortebaan zweepgezwaai zijn paard tot meer snelheid te bewegen. Zonder succes. Overigens is verboden. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9