REGIO 'Ze hadden geen schijn van kans In memoriam van een vliegende kameleon: de PC3 Orio^ We moeten elkaar vooral verhalen blijven vertellen Belastingdienstmensen zijn geen wielrenmensen directeur wordt Verdriet om verbrande papegaaien in Noordwijkerhout NAVRAAG Nederland is in de ban van de Tour de France, maar misschien nog wel meer van het Tour de France-spel. Geen bedrijf in Nederland waar niet een pooltje wordt ge- j maakt, een tour- benoemd en een prijzenpakket wordt samengesteld. Zo ook bij de Balstingdienst Lei den. E. DEKKER - kan het toepasselijker? - is daar de tourspeldirec- teur. Hoe is de belangstelling voor uw tourspel bij de Belastingdienst? „Die valt een beetje tegen. Er zijn 37 deelnemers en dat is op een bedrijf met zo'n 300 werknemers niet zo n al te bes te score, vind ik. Volgens mij heeft dat alles te maken met de Nederlanders in de tour. Er doen er niet zoveel mee en ze presteren ook niet echt geweldig de laatste jaren. Vroeger, toen er veel meer aansprekende namen in de Tour de France meereden, was de belangstelling voor het spel veel groter. Maar mis schien zijn Belastingdienstmensen wel geen wielrenmensen." Houdt het spel de mensen die wel mee doen erg bezig? „Dacht het wel, ja. Er zitten een paar bloedfanatiekelingen tussen. Die spelen ook mee in andere pools. Bijvoorbeeld bij de kantoren in Amstelveen en Den Haag waar wij veel mee samenwerken. 's Middags wordt er naar Radio Tour ge luisterd en 's morgens zijn de uitslagen van ons spel natuurlijk het gesprek van de dag." Er wordt toch nog wel gewerkt? „Ja hoor. De radio staat hier toch altijd al aan, alleen nu wordt-ie op Radio Tour afgestemd. Dat zal misschien een beetje meer aflei den dan gewoonlijk, maar niet veel. Tv? Die hebben we hier niet. Nee, ik denk niet dat het werk er onder lijdt." Valt er nog wat te winnen in uw tourspel? „Niets bijzonders, alleen het inleggeld wordt weer uitgekeerd. Meedoen kost een tientje dus er zit 370 euro in de pot. Daar wor den dan ook nog eens dagprijsjes van gekocht. Ik denk dat er voor de uiteindelijke winnaar niet meer dan 100 euro of zo overblijft. Nee, de baas sponsort niet mee, helaas." Hoe kijkt de fiscus eigenlijk aan tegen al die tourspelletjes? „Dat weet ik eigenlijk niet zo. Mijn specialiteit is vennootschaps belasting, vandaar. Ik heb wel gehoord dat ze er dit jaar meer op gaan letten. Maar zo'n spelletje als we hier spelen, is natuurlijk on schuldig. Bij bedragen onder de duizend gulden (450 euro) hoeft geen kansspelbelasting te worden betaald. En bij de meeste tour pooltjes kom je daar niet aan." tekst: Paul de Vlieger foto: GPD/Wouter Borre UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 7 Juli MONUMENTEN - De 'Staatscourant' van gisteren bevat de instelling eener Rijks-commissie tot het opmaken van uitgeven van een inventa ris en een beschrijving van de Nederlandsche monumenten van ge schiedenis en kunst. Ziedaar een Koninklijk besluit, dat met vreugde begroet zal worden door ieder, wien de kunst onzer voorvaderen ter harte gaat, en waarvoor der Regeering alle hulde toekomt. Mr. J. C. Overvoorde, gemeente-archivaris te Leiden en mede benoemd tot lid der thans ingestelde commissie, heeft over bescherming van monu menten geschreven in het 'Bulletin van den Oudheidkundigen Bond', en er op gewezen, hoe achterlijk wij op dit punt zijn. Monumenten van belang voor geschiedenis en kunst worden bijna overal beschermd, tot in Turkije, Bulgarije, Brazilië, enz. en in ons land wordt daaraan niets gedaan, dan wat door het persoonlijk initiatief van ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche zaken is verricht, wanneer men aan dat departement hoorde van plannen tot afbraak of restaureering van oude gebouwen. Die monumenten zullen dus nu worden opgeschreven en beschreven. ANNO 1978, vrijdag 7 juli VOORSCHOTEN - Vakantiewerk bestaat niet langer vrijwel alleen uit bollenpellen. Veel scholieren kunnen tegenwoordig ook terecht in de industriële sector, zoals hier bij de emballage-fabriek Steyn in Voor schoten. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-S 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem F< Le no =foi lint t Ir Jm jen •711e Paul van Hage wendt zijn gezicht naar de verbrande volières. Hij huilt zonder tranen. De Noordwijkerhou- ter hield papegaaien, dat deed hij al van jongs af aan. De bijna veertig beesten hadden vrijdagavond geen enkele kans tegen de vlammen aan de Leidse- vaart in Noordwijkerhout. De vogels konden in hun kooien buiten op het erf geen kant uit. Ze verbrand den levend. Van Hage was niet thuis toen bij zijn broer Nico de brand ontstond. Paul en Nico wonen met hun ge zinnen in afzonderlijke huizen op een erf langs de Leidsevaart. De vlammen ontstonden door nog steeds onbekende oorzaak. Het vuur sloeg over en binnen een ommezien stond een opslagruimte met plastic kratten en een caravan in lichterlaaie. Met fataal gevolg voor de papegaaien die daar vlakbij verbleven. Van Hage zelfwas met een van zijn zoons elders, zijn vrouw was op ziekenbezoek bij een tante. De jongste zoon was wel thuis en sloeg alarm toen hij het vuur zag. In een ommezien was de brandweer aanwezig, met hulp uit Noordwijk en Lisse. Paul van Hage kreeg snel te horen dat het fout was bij hem thuis. Op weg naar huis hoopte hij dat het niet zijn eigendommen waren die in brand stonden. „Ik heb een tijdje gedacht toen ik al die rookpluimen zag: het is niet bij mij. Maar hoe dichter ik het huis naderde, bekroop mij het gevoel dat het mijn wo ning inderdaad was." Eenmaal gearriveerd werd Van Hage gelijk opge vangen door de brandweer. Zijn woonhuis zqg er nog redelijk uit. Maar toen hij werd meegenomen naar een andere plek, sloeg de schrik hem om het hart. De garage annex schuur had behoorlijk in brand gestaan. „De brandweer zei dat de garage waarschijnlijk afgebroken moet worden, maar dat het huis er onder de omstandigheden goed van af gekomen was." De familie was inmiddels gearriveerd en meteen kregen de emoties de overhand. Toen Paul van Ha ge zag dat zijn papegaaien in de vlammen waren omgekomen, kreeg hij het te kwaad. Hij kweekte bijzondere soorten. In de kooien hadden zich paar tjes gevormd. Er waren jongen, er waren eieren die op het punt stonden uit te komen. Bij elkaar heb ben een kleine veertig vogels het afgelegd tegen het woedende vuur, waarvan de brandweer niet weet hoe het is ontstaan. Op zaterdagmiddag na de brand weet Paul van Ha ge eigenlijk niet wat hij met de situatie aanmoet. Hij wil eerst zo snel mogelijk zijn woning weer be woonbaar hebben. Gelukkig is zijn huis gespaard gebleven, al is er enorm veel rookschade. Wonen aan de Leidsevaart is er nog even niet bij. Van Hage heeft met zijn vrouw intrek genomen in het huis van zijn zoon en schoondoch ter, die op hun beurt zijn uitgeweken naar haar schoonmoeder. Die schoonmoeder is tijdelijk inge trokken bij een vriend. „Het zit wel ingewikkeld in elkaar, maar voorlopig hebben we wel een oplos sing. Zo zit onze familie in elkaar, we zijn bijzonder hecht en helpen elkaar als het nodig is." De broers Paul en Nico van Hage, ze wonen in aparte huizen tegen het land aan, werkten in eerste instantie samen op een bollenbedrijf, dat zij had den overgenomen van hun vader. Het bedrijf heeft zijn oorsprong in 1900. Paul trok zich vanwege ge zondheidsredenen terug uit het bedrijf en werd le raar. Op het Wellantcollege doceert hij veeteelt en dierverzorging. Als Paul van Hage zijn huis weer bewoonbaar heeft gemaakt, is hij vast van plan zijn hobby weer op te pakken. Hij heeft al contact gehad met zijn verze kering hoe de schadevergoeding is geregeld, maar echt zekerheid is er daarover nog niet. Maar hoe dan ook, hij wil verder met de papegaaien. Al zal het wel even duren voordat hij de volières weer heeft volzitten. Want papegaai en houden gaat zomaar niet. Als de beesten worden ge ïmporteerd vanuit het buitenland, hebben ze lange tijd nodig om te acclimatiseren. Het is daarom be ter om in Neder land gekweekte papegaaien te ko pen, maar ook dat gaat niet zo sim pel. Paul van Hage houdt de moed erin. Zijn vakantie laat hij door de brand niet ver pesten. Zijn tradi tionele reisje naar Duitsland weigert hij te schrappen. „Maar voor het zo ver is, heb ik hier nog wel wat te doen", zegt hij terwijl hij de glasscherven opruimt op de zwartgeblakerde vloer. Vervolgens kijkt hij naar de ver brande volières. Dat de beesten geen enkele kans hadden om te ontsnappen, doet hem pijn. De dieren zaten achter slot en grendel om geen makkelijke prooi te worden van dieven. Nu werden ze een prooi van de vlammen. Rob Onderwater |ph arti te K> Een kleine veertig p pegaaien kwamej vrijdagavond om fa een brand in NoorwijJ kerhout. Eigenaa Paul van Hage v 1 hoe dan ook zijn hob1 by weer oppakkei"1 e' nadat hij zijn doo, rookschade bescha digde huis weer be woonbaar heeft ge maakt Foto: archiej SCHRIJVENDE LEZERS Alle standaardreacties van het rouw proces passeren de revue: verbijste ring, woede en ontkenning. Behalve de acceptatie, zal het ooit zover ko men? Niet zolang onze minister, on ze baas, onze werkgever, zich zo blijft opstellen als hij nu doet. Is hij volslagen gek geworden? Of heeft hij zijn huiswerk nooit gedaan en is hij echt totaal onwetend als hij onze P3 Orion, zijn meest loyale, flexibele en trouwe vredesinstrument, botweg afschildert als 'een onderzeebootbe- strijdingsplatform dat sedert het ein de van de Koude Oorlog totaal over bodig is geworden'? In tegendeel, onze minister is on menselijk slim, hij speelt een 'ragfijn spel', hij maakt dankbaar misbruik van het feit dat onze eigen marine- voorlichting de laatste tien jaar heeft gefaald, hij hanteert op sluwe wijze regel één van de democratie: een volk dat niet weet, kan zich ook niet tegen je keren. Maar wij weten. En wij vergeten niet. En met ons vele anderen. Want de trotse bemanningen van de Orion, zullen er zorg voor dragen dat het volk ons leert kennen. Juist nu het eigenlijk al te laat is. Juist nu het doek voor ons gevallen lijkt Wij heb ben niets te verliezen. Hij die niets bezit is pas echt een vrij man (regel twee van de democratie). De laatste tien jaar heeft de Orion, aanvankelijk zo'n dertig jaar geleden ontworpen als - inderdaad - een on- derzeebootbestrijdingsplatform, zich meer bewezen dan ooit tevoren. Onder de langzaam maar zeker toe nemende druk van de onzekerheid van een dreigende sluiting, die al die tijd als een zwaard van Damocles boven de hoofden van de beman ningen hing, hebben zij meer gege ven dan ooit tevoren. Verder van huis, langer van huis, vaker van huis dan ooit tevoren. Hogere risico's dan ooit tevoren. Verder en hoger dan de 'ogen en oren van de vloot' ooit heb ben gereikt. Meer dan ooit tevoren bewees zij haar diensten voor zowel de Neder landse als de Antilliaanse Kustwacht: milieucontroles, scheepvaartcontro les, visserijcontroles, drugsbestrij ding en andere politietaken alsmede grootschalige assistentie, verken- nings- en reddingsoperaties bij de diverse orkanen die de laatste jaren de Antillen hebben geteisterd. Als een ware kameleon veranderde zij haar kleurenschema en ging zij boven land vliegen: boven de bergen van Bosnië, Kosovo en tot vorige week nog boven Afghanistan. Red dingsvlotten werden verruild voor Tand survival pakketten' en para chutes, de Orion werd uitgerust met 'chaff en flares' teneinde haar enige kans op overleving te bieden in geval van een raketaanval. Als een ware kameleon paste zij zich naadloos aan aan de veranderende behoef testelling van Defensie. Zij werd voorzien van geavanceerde infra rood- en videoapparatuur, onder ging een ware metamorfose van ge dateerd onderzeebootbestrijdings- platform naar een snel en overal in zetbaar multipurpose platform, bij uitstek geschikt voor ondersteuning aan (vredes)missies waar ook ter we reld op zeer korte termijn. En dit alles onder strikte geheim houding. Want dat was wat het aan gepaste takenpakket vroeg van ons. En die geheimhouding is ons nood lottig geworden. Want wat niet weet, wat niet deert. Die ene keer dat we de voorpagina haalden was dat een groots opgezette drugsvangst die werd afgeschilderd als 'drugssmokkel per P3'. En dat weet iedereen nog als de dag van gister. Nooit eerder werd zoveel gevraagd van de P3, haar bemanningen en hun ondersteuningsploegen. Nooit eerder werd zoveel gevraagd van hun loyaliteit. Meer dan honderd tachtig dagen per jaar van huis was geen uitzondering meer. Het aantal echtscheidingen was hoger dan ooit 0<®C al11 j'Pd lur „me spi tevoren. Maar zij gingen ervoor Want zij stonden voor hun pr< En zij geloofden erin. En zij gel den dat zij aan het investeren In hun eigen toekomst zowel van de Marine Luchtvaart Dien Want zij geloofden dat hoe mei geeft, hoe meer je uiteindelijk krijgt. Zij geloofden... Al die offers. Al die loyaliteit. Al enthousiasme. Al die investerinpP11 En waarvoor? Om nu, als oud, teerd vuil, onder valse voorwen len aan de kant gezet te worden Kampweg, bijna negentig jaar d tree naar de bakermat van de m taire luchtvaart, wordt waarsch binnenkort de entree naar - het ook anders? - alweer een ni bouwwijk. Een idee voor de naa de Minister Kamp Weg. jee ■ifp8 - d< de inde rel i eker eno'i FraraP"' OW™ Mission Support Tactisch Coördinator P3C Valki PREEKTIJGERS preek recensie Onno van 't Klooster Jac van der Hoeven, Hooglandse Kerk Leiden, oecumenische dienst, Leidse Studenten Ekklesia. Gehoord: zondag 6 juli 2003. De bijbel als boek van verha len inspireert menig voorgan ger van een kerkdienst tot een beschouwing over de aard en functie van verhalen in het le ven. Zo ook pastor Jac van der Hoeven in de eerste zondagse zomerdienst van dit jaar in de Hooglandse Kerk. Op uitnodi ging van de Leidse Studenten Ekklesia leidde hij een oecu menische dienst waarin 'het verhaal' en z'n impact op de cultuur centraal stonden. Van der Hoeven doet het goed, ondanks de weinig ideale om standigheden. De imposante Hooglandse Kerk heeft een slechte akoestiek. Zijn stem geluid, nog versterkt door een microfoon, galmt tijdens de dienst alle kanten op. Het draagt bij aan de indruk dat de pakweg vijftig toehoorders er een beetje verloren bij zit ten in de immense ruimte. Van der Hoeven heeft merk baar zijn best gedaan op de preek. Het thema op zichzelf sprankelt weliswaar niet van originaliteit en zijn begin is warrig, maar de rest maakt veel goed. Hij opent met de zin van alle oude sprookjes: 'Er was eens...' Na een moei lijk te volgen analyse van die woorden, concludeert hij dat die zin betekent dat 'er nog iets staat te gebeuren.' Daarna neemt zijn preek gelukkig duidelijker vormen aan. „Ver halen", zegt Van der Hoeven, „vertellen ons wie we zijn. Wie de anderen zijn. Niet de spiegel of een foto laat zien wie ik ben, dat zijn mijn ver halen. Met andere woorden: de geschiedenis van mijn ziel, die ik mezelf heb verteld. We kunnen alleen verkeren met anderen, als we elkaar onze verhalen vertellen. Vervolgens geeft hij voorbeel den van de wijze waarop ver halen onze identiteit vorm ge ven. We vertellen elkaar over onszelf als we geslaagd zijn voor een examen (dicht bij huis voor de studenten van de Ekklesia), of als er een kind is geboren. En meest evident: daar waar iemand sterft. Juist een gestorvene leeft verder door de verhalen die nabe staanden over hem of haar kunnen doorvertellen. Elders in de preek komt hij op deze gedachte terug door te zeggen dat mensen God niet kennen, omdat zijn verhaal niet bestaat. God vertelt over de aarde en de mensen, maar niet over zijn eigen geschiede nis. „De mensen vormen zijn biografie", omschrijft Van der Hoeven. De kern van zijn preek gaat over hoe een zakelijke samen leving als de onze, één van harde cijfers, grafieken en commercie, kan vermenselij ken door verhalen te vertel len. We moeten het verhaal beschermen, zegt hij. En prijst initiatieven om poëzie festi vals te organiseren, boeken uit te geven, toneelstukki spelen en andere vormei waarin we elkaar allerlei halen vertellen. Uiteraard komt de pasto g' rug op de bijbel als voorl e „Dat is geen boek vol feil en dogma's, het is een b van prachtige verhalen, christengemeenschap is ook een vertelgemeensi Wij moeten elkaar dus v< die verhalen blijven verti en niet blijven hangen in dogma's en logica. Het vi leeft en wordt vlees." Onvermijdelijk in een rei sie, is het maar een fracti Van der Hoevens preek hier is beschreven. Maai zien van de hinderlijke ai tiek, was het al met al be aardig verhaal om naar luisteren. Wa (TOO ook d bi bs te or d )ijna jaar. rien op 1 pitst valt, huis baan Hav die v lert

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8