ZCt schiet omhoog op prioriteitenlijst Amerika bestand al op scherp BUITENLAND 'Nu moet het over zijn met die zwarten' Poetin zet beleid Tsjetsjenië voort Veel gewonden bij explosies in benzinepomp Drie Amerikanen gedood in Bagdad Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. Orangisten gestopt in Noord-Ierland degolf treft iw Zeeland wOTON - Drie dagen nadat egd Iplogen in Nieuw Zee- te bp'tot warmste juni- in 150 jaar tijd hadden hannppen, slaat de kou er toe. Ie Zuidpool blaast uit- Tjijke vrieskou over de ei- eP de Nieuw-Zeelanders d'9 %ie op het noordereiland n "'ilem aangeraden zater- "ne ^is te blijven. De belang- joofdweg, die van de e stad Auckland naar de Wellington, is door rval gesloten. In de ber- ,iet zuiden is het plaatse- 140 graden, zo'n 25 gra- -KL^er gebruikelijk. JRG I zon in de voor ICC' i - De vorige maand aan- ai hoofdaanklager van jmationaal Strafhof Den Haag, de Argentijn Ocampo, heeft de onderzoeksrechter Garzón genoemd 'als le en ervaren kandi- zijn plaatsvervanger te ~"i. Garzón, van wie niet \jis of hij beschikbaar is, plaar meer vermaard om 2graji'olging van voormalige Katïnerikaanse juntaleden. liet hij de voormalige N H^lse dictator Pinochet ar- in Londen. maandag 7 juli 2003 dag 0 uwe ie; t< hthi rdei lide gevonden Ipermarkten Iesburg In producten Zuid-Afrikaanse super ten die het slachtoffer :n afpersingscampagne ren van cyanide zijn ge- Volgens de politie en 'n Pay-supermarktketen volwassene en een Ic geworden nadat ze de en hadden gegeten. Het leeft een beloning uit- van 580.000 euro voor tie die leidt tot de arres- i de afperser. an als laatste >ARS-lijst af Taiwan is door de We- indheidsorganisatie jeschrapt van de lijst eden waar de besmet- ngziekte SARS wordt d. Taiwan was na ig, toen het Canadese werd geschrapt, nog ,ste gebied dat op de lijst 1VHO-directeur Gro Har- e 0 indtland sprak in dit I van een mijlpaal, maar dat SARS nog niet uit de s verdwenen. ar accepteert in Nigeria /ia De omstreden Li- se president Charles iccepteert het asiel in id Nigeria dat hem door nt Obasanjo is aangebo- t zei Taylor gisteren na met de bezoekende Ni- se president. De inter- le - en vooral Ameri- druk op Taylor om af n is de afgelopen dagen genomen. De Amerika- iwegen leiding te gaan an een militaire missie ia. President Bush heeft aling om het vertrek van {evraagd. gepakt met i miljoenen Een Afrikaanse man is diegveld van Dubai ge- ird met valse dollar- en etten ter waarde van 5,6 euro. De man was vol- douane van de Verenig- ische Emiraten geland ten niet met name ge- Arabisch land. chutist valt te ter bij moord I- Een saboteur heeft lijk de touwen van een ferachutist doorgesne- er voor te zorgen dat de e man van bijna 4 kilo- oogte te pletter viel. Tot dusies is de Britse poli- men. Het 'ongeluk' th vrijdag voor in Lin- fe. De man viel voor de n zeker zeventig men- letter omdat zijn gewo- iserveparachute niet tigen. De politie gaat uit Drd, maar tast in het Dver het motief. »ver training ;ie Australië Burgerrechtenbewe- i de Australische staat id zijn woedend op terreureenheid van de bmdat deze foto's van J mensen, waaronder die ^riginees, gebruikt als 'lij schietoefeningen. Lni een vinden dat de politie Bordelen jegens de oor- Slijke bevolking van Au- Er komt een 1 onderzoek. De politie ol dat er geen enkel j0 iteekt in het gebruik van s. Ze zouden de oefe- tealistischer maken. Een Moskoviet huilt op de plek waar een van de Tsjetsjeense vrou wen zichzelf opblies. De gaten in het wegdek laten zien hoe gruwe lijk dodelijk haar bomgordel was. Foto: AFP/Tatjana Makiva door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De angst verdwijnt niet meer van het meisjesge zicht. Roerloos ligt ze op haar rug, de benen gestrekt, de ar men in een hoek van dertig gra den ten opzichte van het jonge lichaam. Haar blonde haar steekt af tegen het asfalt. Overal om haar heen plakt dik, donker bloed aan het wegdek. Een meter verderop liggen ver minkte lijken met ledematen die in de vreemdste bochten zijn gewrongen, maar het blon de meisje ziet er uit alsof ze elk moment kan opstaan, alsof ze de explosie van 500 gram TNT in combinatie met spijkers, ge vijlde schroeven en kogels on geschonden heeft doorstaan. Alleen het onbeweeglijke ge zicht met de bevroren uitdruk king van angst vertelt een ander verhaal: ze is dood. Hoe oud is ze geworden? Ze ventien, achttien jaar? Iets jon ger dan Zoelechan Elechadzjie- voj, de 20-jarige Tsjetsjeense die nu ook dood is. Zoelechan liep eerder deze zaterdag naar de ingang van het voormalige vliegveld Toesjino in het noord westen van Moskou met de we tenschap dat ze een bloedbad zou aanrichten. Rond haar middel zat een 'martelaarsgor- del', een riem met explosieven en scherpe, ijzeren scherven. Toen ze zag dat de bezoekers van het rockconcert Krylja (Vleugels), het Pinkpop van Rusland, door een metaaldetec tor moesten, blies ze zich met een voor de ingang op. De mar telaarsdood pakte anders uit dan gepland. De TNT kwam slechts gedeeltelijk tot explosie. Twee mensen raakten gewond. Alleen Zoelechan stierf lang zaam aan haar verwondingen. Een kwartier later kwam het bloedbad alsnog. Een tweede Tsjetsjeense vrouw blies zich op bij de markt van Toesjino, vlak voor het concertterrein, waar de bewakers haar de toe gang hadden geweigerd. De kracht van de explosie reet haar aan stukken. Iedereen om haar heen werd weggeblazen. ,,Je zag mensen door de lucht vlie gen", zegt de lijkbleke Anatoli Pali. „Overal was bloed, rook en geschreeuw. Wie doet zoiets?" Vrouwen uit Tsjetsjenië, is het antwoord. Twee uur na de aan slag zijn mannen in blauwgele pakken nog steeds bezig de overblijfselen van de tweede kamikaze in plastic zakjes te verzamelen. Ongeveer vijftig gewonden zijn al naar het zie kenhuis afgevoerd met snij- wonden en geperforeerde inge wanden. Zeker elf mensen ver keren in levensgevaar. Wat rest zijn de lijken, de rechercheurs en een enkele journalist die door de wegafzetting is geglipt. Politiefotografen leggen stoï cijns ieder detail vast. Er lopen zo'n tien mannen rond in ko- gelafwerende vesten van de FSB, de geheime dienst. Af en toe rapporteren ze aan een man in burgerkleding. Op de achter grond klinkt muziek. Het con cert gaat verder; de autoriteiten willen voorkomen dat er mas sahysterie uitbreekt onder de bezoekers. De gezichten van de recher cheurs staan strak: alweer een aanslag in Moskou. In oktober gijzelden 41 Tsjetsjeense terro risten ook al het Nord Ost-thea- ter, waardoor uiteindelijk 129 mensen om het leven kwamen. Nu zijn vrouwelijke kamikazes in Moskou aan het werk ge gaan, nadat ze de afgelopen maanden al zo'n honderd do den veroorzaakten in Tsjetsje nië. De vijftien doden en bijna vijftig gewonden van vandaag vallen nog mee. Als de vrouwe lijke kamikazes het terrein op waren gekomen, was het aantal slachtoffers veel hoger geweest. Maar hoe nu verder? Hoe kan Moskou zich beschermen? Een paar honderd meter verderop bij de wegafzetting weten een paai' dronken Moskovieten het antwoord: Alle Tsjetsjenen moeten weg. „Nu moet het ver domme afgelopen zijn met die zwarten", zegt Joeri. „Waar is onze burgemeester mee bezig? Hij zit te vergaderen en die zwarten gaan hun gang. Hij moet ze er allemaal uit gooien." Minister Boris Gryzlov van bin nenlandse zaken kondigt aan in de stad de veiligheidsmaatrege len te verscherpen. Speciale aandacht krijgen ziekenhuizen, theaters en winkelcentra, maar in Moskou zal niemand opge lucht ademhalen. Op de radio spreken waarnemers al van een 'Palestinisatie van het Tsje tsjeense conflict'. En als Israël de Palestijnen niet kan stoppen, waarom zou Rusland dan wel de Tsjetsjeense kamikazes kun nen tegenhouden? moskou/anp-rtr-afp-dpa - De Russische president Poetin heeft gezworen dat gewelddadi ge acties hem niet van zijn be leid in Tsjetsjenië zullen af brengen. De presidentsverkie zingen die Poetin op 5 oktober in Tsjetsjenië heeft uitgeschre ven gaan daarom door, on danks de bloedige zelfmoord aanslag zaterdag op een pop festival in Moskou. Twee vrou wen sleurden daar dertien mensen met zich mee in de dood. Minister van binnen landse zaken Gryzlov legde een direct verband met de aankon diging van de Tsjetsjeense ver kiezingen. De belangrijkste groepering Tstjetsjeense sepe- ratisten, geleid door Asian Ma- schadov, heeft ontkend iets me de aanslag te maken te hebben. Volgens analysten zijn de op standelingen echter ernstig ver deeld, en luistert maar een deel van de rebellen naar Mascha- dov. De aanslag was de eerste ernstige op Russisch grondge bied sinds 41 zwaarbewapende Tsjetsjeense rebellen in oktober de bezoekers van een musical in Moskou gijzelden. Poetin heeft wel enkele buitenlandse bezoeken afgezegd. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Harnas en andere radi cale groepen hebben bekendge maakt dat ze de wapens weer zullen opnemen als Israël blijft weigeren alle Palestijnse gevan genen vrij te laten. Een woord voerder van Harnas omschreef de Israëlische aankondiging dat een paar honderd Palestijnen naar huis mogen als 'een zionis tische manoeuvre'. De Aksa-brigade van Yasser Arafats Fatah-beweging beloof de 'de hardste en gevaarlijkste militaire aanvallen binnen Isra el en tegen de nederzettingen' als niet iedereen vrij komt. Ook de Palestijnse Autoriteit is zeer teleurgesteld over de Israëlische bekendmaking, die 'volstrekt onvoldoende' wordt genoemd. Het Israëlische kabinet heeft gisteren besloten dat in eerste instantie niet meer dan vijf pro cent van het totale aantal Pales tijnse gedetineerden in aan merking komt voor vrijlating. Onder hen zijn geen aanhan gers van de radicale islamiti sche groepen en geen 'mensen met bloed aan de handen'. In Israël en de bezette gebieden zitten meer dan zesduizend Pa lestijnen in overvolle gevange nissen en kampen. Ruwweg de helft is nooit veroordeeld, en wordt vastgehouden in 'admi nistratieve detentie', een maat regel die mogelijk is volgens ou de noodwetten. Ongeveer een derde was rechtstreeks betrok ken bij aanslagen tegen Israëli sche burgers of militairen. Na een lange discussie ging de Israëlische ministerraad ak- ankara/afp - Een reeks explo sies bij een tankstation in de Turkse hoofdstad Ankara heeft zaterdagavond zeker 189 men sen verwond. Volgens de Turk se minister van volksgezond heid Akdag is niemand omge komen, maar zijn zes mensen er ernstig aan toe. De eerste explosie ontstond toen een tankwagen gas kwam afleveren. Bij het overpompen ging iets mis. Er volgde een ex plosie, die een enorme vuurbal en een reeks andere ontploffin gen tot gevolg had. Op het pompstation ontstond direct een brand die oversloeg naar omliggende gebouwen. Boven het popmstation lag een trouwzaal, waar volgens televi siezenders op het fatale mo ment driehonderd mensen feest vierden. Het vuur sloeg ook over naar aanpalende wooncomplexen. Branden op pompstations zijn in Turkije niet ongebruikelijk, omdat veel benzinestations zonder vergun ning worden gebouwd. Premier Erdogan heeft een on derzoek ingesteld naar de reden waarom een trouwzaal pal bo ven een pompstation was ge vestigd. koord met een voorstel van pre mier Sharon om een speciale ministeriële commissie het laatste woord te geven over de vraag wie in vrijheid zal worden gesteld. Ze zal een keuze moe ten maken uit een lijst met on geveer 350 namen, opgesteld door de veiligheidsdienst. Daarbij geldt als criterium dat onder de vrij te laten Palestij nen geen aanhangers mogen zijn van de radicale groepen. Ze mogen ook niet betrokken zijn geweest bij het gebruik van ge weld tegen Israëliërs of bij de organisatie van dergelijke ac ties. Van de 350 kandidaten zit ten er 215 in 'administratieve detentie'. De rest wordt om schreven als 'kleine misdadi gers, vrouwen, bejaarden en minderjarigen'. Sharon hield zijn ministers voor dat het vrijlaten van gevange nen belangrijk is om de status van de Palestijnse premier Ab bas op te krikken. „Een sterkere Palestijnse regering zal effectie ver kunnen optreden tegen ter reur, en dat is in het belang van Israël", zei hij. De Palestijnse Autoriteit wil dat Israël het principe-besluit neemt alle gevangenen te laten gaan. De uitvoering is dan een kwestie van dosering. Ze vreest dat de vrijlating van niet meer dan 350 gevangenen de rege- ring-Abbas juist zal verzwak ken, omdat de radicalen een eind zullen maken aan hun on langs eenzijdig ingestelde 'hud- na', ofwel tijdelijke wapenstil stand. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - George en Laura Bush komen morgen aan in Da kar, Senegal, voor de start van een vijfdaagse reis door Afrika. Het continent gaat hem aan het hart, zegt de Amerikaanse presi dent. Bezoeken aan een slaven- depot, natuurpark en aidskliniek staan op het programma. Maar ook gesprekken met Afrikaanse leiders over de grote problemen op het continent. Daarbij gaat het om oorlog en aids, maar ook om Amerikaan se initiatieven om economische vooruitgang en goed bestuur te stimuleren. Dit is geen 'toeristi sche' trip, Bush is werkelijk be trokken bij Afrika, zo luidt de boodschap. Als presidentskandidaat schaar de hij Afrika niet onder de bui tenlandse vraagstukken die er werkelijk toe deden. En heeft hij niet al zijn aandacht nodig om de Amerikaanse bemoeie nissen in Irak, het Midden-Oos ten en Afghanistan tot een goed einde te brengen? Toch gaat de weinig reislustige Texaan al tweeëneenhalf jaar na zijn aan treden naar Afrika. Als de oor log in Irak geen spaak in het wiel had gestoken, was hij zelfs in januari al afgereisd. Veiligheidsadviseur Rice maak te er deze week trots melding van dat haar baas de tweede president is die al in zijn eerste termijn het continent bezoekt. De bevlogen Jimmy Carter was de eerste in 1978, maar daarna moest Afrika twintig jaar wach ten op Bill Clinton, net als Car ter een Democraat. Hij kwam twee keer, maar wel pas in zijn tweede ambtstermijn. Zeker voor een Republikeinse presi dent spreidt Bush een zeer op merkelijke interesse in Afrika ten toon. Hij heeft tot nu toe ook al 22 Afrikaanse leiders ont moet. De kroon op zijn werk is Niet alle Afrikanen zijn opgetogen over de komst van Bush. De Zuid-Afrikaanse Anti-Oorlogs Coalitie heeft beelden verzameld van vermeen de Amerikaanse oorlogsmisdaden in Irak, en exposeert die in Johannesburg. Foto: EPA/Nic Bothma toch wel zijn initiatief tegen aids, dat zelfs door critici als 'historisch' en 'belangrijk' is ge karakteriseerd. Hij wil in vijf jaar tijd 15 miljard dollar uitge ven aan de bestrijding van de ziekte in veertien landen, waar van er twaalf in Afrika liggen. Het Amerikaanse Congres moet het budget deze week nog wel moet goedkeuren, maar het Witte Huis heeft goede hoop dat het grotendeels overeind blijft. Ook heeft Bush een flink pakket ontwikkelingshulp (10 miljard (advertentie) dollar) in het vooruitzicht ge steld aan landen die democra tie en goed bestuur bevorderen, de zogenaamde Millennium Challenge Account. Eveneens een opmerkelijke stap voor het weinig scheutige Amerika, dat niet meer dan 0,1 procent van zijn bruto nationale produkt aan ontwikkelingshulp uitgeeft (ter vergelijking, Nederland 0,8) Dankzij deze twee program ma's kan de Amerikaanse hulp aan Afrika de komende jaren groeien van nu 1 miljard tot bij na vijf miljard dollar per jaar. Waarom al die interesse voor Afrika? Argumenten als olie, terrorisme en besmettelijke ziektes liggen voor de hand. Maar waar het 'heel eerlijk' op neerkomt, is dat de VS Afrika zien als de laatste grote afzet markt, die steeds belangrijker wordt voor economische ex pansie, aldus Walter Kanstei- ner, een topambtenaar op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. „Onze kinderen en kleinkinde ren zullen heel waarschijnlijk veel serieuzere zakelijke, finan ciële, politieke en commerciële banden hebben met Afrika. Die kant gaat het op. Dus vanuit ons gezien, breiden we onze nationale belangen uit", zei hij op een bijeenkomst in Was hington. Afrika is nu verant woordelijk voor 1 procent van de wereldhandel, terwijl het 12 procent van de wereldbevol king herbergt. Om de enorme economische belofte tot ontwikkeling te laten komen, moet er wel iets wor den gedaan aan de grote pro blemen die het continent teis teren: geweld en aids. Boven aan de lijst van conflicten staat op dit moment Liberia. Het West-Afrikaanse land wacht met smart op een Amerikaanse interventiemacht, en ondanks al zijn aarzelingen lijkt de Ame rikaanse president daaraan te gaan voldoen. Niet gaan komt neer op plichtsverzaking, en zou Bush' boodschap dat hij zich bekommert om Afrika on dermijnen. Ook het door oorlogsgeweld verscheurde Congo vraagt om aandacht van Bush. VN-baas Kofi Annan wil dat de VS steun geven aan een robuustere vre desmacht in dat land. Liberia en Congo zijn twee landen waar Bush zal komen. Hij beperkt zich tot vijf 'succesnummers': Senegal, Zuid-Afrika, Botswana, Uganda en Nigeria. Opel heeft weer helemaal de zomer in het hoofd. Want tijdens de XXL Summer Sale kunt u nu een nieuwe Opel uit voorraad kopen met'n voordeel oplopend tot 3500,-*. Ga dus snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment voor een zonnige deal. bagdad/ap - Drie Amerikaanse militairen zijn gisteren en van daag omgekomen bij aanvallen op konvooien in de Iraakse hoofdstad Bagdad. Vier militai ren raakten in het westelijke Ramadi gewond toen hun kon vooi werd bestookt met een granaat. De toestand in Ramadi was gespannen sinds de bom aanslag die zaterdag aan zeven Iraakse politierecruten het le ven kostte. Het Amerikaanse le ger legde de schuld van de aan slag bij aanhangers van Sad dam Hussein, maar velen in Ra madi verdachten de Amerika nen ervan zelf achter de aanslag te zitten. Het eerste slachtoffer in Bagdad viel gisteravond bij een vuurgevecht dat ontstond toen soldaten het vuur beant woordden dat twee aanvallers op hen hadden geopend. Een van de aanvallers werd gedood, de andere raakte gewond en is aangehouden. Het tweede slachtoffer viel vanmorgen vroeg toen een zelfgemaakte bom naar een konvooi werd ge gooid. Gistermiddag werd een Amerikaanse militair doodge schoten in de universiteit van Bagdad. Het slachtoffer werd van dichtbij in het hoofd ge schoten. Een zelfde soort aan val, zaterdag bij het museum van Bagdad, kostte het leven aan een Britse cameraman. portadown/ap - De militant- protestantse Oranje Orde heeft ook dit jaar moeten afzien van het houden van een mars door een katholieke wijk van het Noord-Ierse Portadown. Orde troepen wisten de orangisten gisteren voor het zesde achter eenvolgende jaar tegen te hou den. De jaarlijkse confrontatie bij een anglicaanse kerk net buiten Portadown bleef uit. Een leider van de orde, David Burrows, riep op tot een wake bij Drum- cree, maar drong er bij de deel- nemers ook op aan af te zien van het belagen van politie en soldaten. De meeste deelne mers aan de mars gingen naar huis nadat hun leiders de poli tie een protestbrief hadden overhandigd. Sinds 1995 zijn in Portadown jaarlijks rellen uitgebroken om dat de orangisten het recht op eisten door de katholieke Gar- vaghy Road te marcheren. Brit se genietroepen hadden ook dit jaar in de weilanden tussen de kerk van Drumcree en Gar- vaghv Road over honderden meters barricades van prikkel draad opgeworpen. De mars in Portadown geldt als het brandpunt van het jaarlijkse Noord-Ierse marsseizoen, waarmee protestanten hun ruim 300 jaar oude zege op de katholieken herdenken. In 1996, 1997 en 1998 kwam het tot grootschalige rellen. In 1998 kwamen de ongeregeldheden pas ten einde na de dood van drie katholieke broertjes, nadat protestantse extremisten een brandbom in hun huis hadden gegooid.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5