AEL-leider Abou Jahjah bedreigt kritische leden BINNENLAND IND drijft echtpaar met dochter in Oekraïne tot wanhoop Hardrijder is straks zijn verklikkertje kwijt Kwakoe van start Topcriminelen opgepakt en weer vrijgelaten Onderzoek naar corruptie in hoofdstad Heilige koe gezegend De Hoop Scheffer wil OVSE-missie Moldavië Meer ic-plekken voor te vroeg geboren kinderen _il -i- I' ier in het Jd geschoten r - Een 28-jarige man sloot is gisteravond in 3 L r door een onbekende het hoofd geschoten, ihtoffer was werkzaam j van een c 's \<\e ^Btoestand opgenomen in dd geijenhuis. Van de dader jimérijt volgens een woord- overman (je politie ieder .j)e dader zou eerder op jaliciy jje toegang tot het ca- k n°g|itzegd. oli t8>brand agedoofd M - De brandweer van d verwacht dat de sinds iagmiddag woedende and bij Fumess Logis- tb loop van vandaag ge il zijn. Zaterdagmiddag 'er nog naar uit dat het is tot morgenavond en i nog langer zou duren t vuur was gedoofd. Sa- amen gemeente en nsten tot de conclusie mede vanwege de em- iht- en waterverontrei- liet verantwoord was. is is meer ruimings ingezet. haring erdam' - Voor de tweede ivolgende keer komt Zeevis in Rotterdam uit de haringtest die ieen Dagblad zaterdag Je. Volendammer Vis- ining in Rijswijk ein de laatste plaats. Over was het oordeel „Detaillist verklooit door gebrek aan vak- oeft eigen product op fout. Wat een stel- els!", concludeerden «esters fijntjes. aan auto's bussluis ;en - Bijna dertig auto's rdag in Groningen ïschadigd geraakt door- Wijze automobilisten lluis probeerden te pas- e sluis, een verhoging g waar alleen bussen, agens en voertuigen idiensten overheen ligt er tijdelijk in ver- ;t wegwerkzaamheden, i's moesten door een dt ze /bedrijf worden wegge- rom /dus een woordvoerster af ^waterstaat gisteren. mortsteekt in si etnouder avo te mafLoco-burgemeester 3f (^wethouder Harde- j tevrt311 Heemstede is vrij leen 'a8 bijna neergestoken diev^ ongeveer 30-jarige je sliif611 onmiddellijk gevaar rinnef ken, slaagde Harde- irin de politie via zijn telefoon naar de man den, waarna deze werd ïerd. De verdachte is ls in een psychiatrisch >n huis opgenomen. teur gedood 5 'drijfsongeval - Een 34-jarige mon- :n iot^mersfoon is zaterdag m\ bedrijfsongeval in een in Utrecht om i gekomen. De man .en met een collega een ,.e.~l aan het verrichten in ietiringkast van 380 volt. yyiejn collega even weg feest om iets op te ha- de Amersfoorter bij cnG£ingkast op de grond lig- Arbeidsinspectie stelt ^feoekin. werden geblazen. krit nekt ouder PvdA maandag 7 juli 2003 aan, e ld or^ - Fractie en bestuur VdA Schouwen-Duive- iben het vertrouwen in m wethouder Van der opgezegd. Aanleiding oordeling van de wet- roor het rijden onder Van der Wouden werd loor de politierechter in urg veroordeeld tot het /an 1500 euro boete en ■waardelijke rijontzeg- negen maanden. Op nber vorig jaar werd hij ip het rijden onder in- in hij op weg was van naar Goes. Hij had keer zoveel gedron- toegestaan. sie vaagt ■imte weg fEen gasexplosie in een ziening op een cam let Noord-Hollandse heeft er gisterochtend orgd dat een deel van •uw werd weggevaagd, raakte een Duitse gast rond. Op het moment nal waren vier toeristen sruimte. De overige men met de schrik vrij. nten van het badge- n afgebroken om in- e voorkomen. Amsterdam - Een deelneemster aan het Kwakoe-festival in het Amsterdamse Bijlmer park biedt allerlei uitheemse specerijen te koop aan. Het kleurrijke festival, 28 jaar ge leden begonnen als een voetbaltoernooitje, wordt op zes achtereenvolgende weekein den gehouden. Het succes heeft ook een keerzijde. Betaalde je voorheen vijftig gulden voor een kraam, op dit moment kost het duizend euro om zes weekeinden koopwaar te kunnen uitstallen. Foto: ANP/Robin Utrecht amsterdam/anp - De politie van Amsterdam heeft zaterdag middag in de binnenstad een topcrimineel aangehouden we gens mishandeling van een 59- jarige voetganger. Na verhoor op het politiebureau is de man later op de avond met een dag vaarding weer heengezonden, aldus de politie gisteren. De man was de rechterhand van 'de Hakkelaar', leider van de Octopus-drugsbende. Zij stonden aan de top van een cri minele organisatie die grote partijen hasj naar het Europese en Amerikaanse continent smokkelden. Eerder deze week, op woensdag en op zaterdag, pakte de Am sterdamse politie Heineken- ontvoerder Holleeder op na aanwijzingen dat hij wapens op zak had. Beide keren is hij daar na vrijgelaten. De eerste keer was er onvoldoende bewijs dat hij iets te maken had met twee gevonden vuurwapens, de tweede keer werden geen wa pens aangetroffen. amsterdam/gpd - Het Bureau Integriteit van de gemeente Amsterdam doet onderzoek bij de gemeentelijke Dienst Water beheer en Riolering (DWR) naar mogelijke corruptie, smeergeld praktijken en belangenverstren geling. Het bureau kijkt hoe de relaties liggen tussen ambtena ren en bouwbedrijven en pro beert verhalen te controleren over ambtenaren die geschen ken zouden ontvangen of zou den zijn gefêteerd met buiten landse reizen. DWR is onder meer verant woordelijk voor de riolering en de zuivering van afvalwater in de hoofdstad. Journalisten Dohmen en Ver laan schreven in hun boek Kreukbaar Nederland dat de gemeente sinds 1992 toestaat dat een kartel van vijf, zes we genbouwers het werk aan het riool verdelen en concurrenten weren. Dit nog altijd actieve Stora-kartel (Stichting Oplei ding Rioolwerkers Amsterdam) heeft de rioolgravers voor 66 miljoen aan opdrachten opge leverd, schrijven Dohmen en Verlaan. Het ging om opdrach ten van steeds maximaal 75.000 euro. amsterdam/gpd - Leden van de Nederlandse tak van de Ara- bisch-Europese Liga (AEL-NL) die kritiek hebben op de partij, wor den geschorst of kunnen reke nen op een dreigmail van AEL- leider Dyab Abou Jahjah. Dat blijkt uit gesprekken met direct- betrokkenen en uit interne mails, die in het bezit zijn van deze krant. „Vergeet niet dat wij de AEL zijn en dat Borgerhout (de Ant werpse wijk waar vorig jaar rel len uitbraken, red.) niet zo ver is van Tilburg of Utrecht of Den Haag of Amsterdam. Ons Bor- gerhoutse legioen zal graag een bezoekje brengen aan mensen die de AEL waar dan ook willen ondermijnen en op welke ma nier dan ook", aldus de Belgi sche voorman in zijn op 8 juni verzonden mail. Even verder: „Ik eis van jullie totale discipli ne binnen de structuren en de hiërarchie van de AEL. De AEL is een organisatie die kapot moet worden gemaakt door zionisten en racisten. Iedere persoon die werkt aan het ver zwakken van de AEL wordt hiermee gelijk gesteld omdat hij aan hen een dienst bewijst." In een reactie zegt vice-voorzit- ter Elmaslouhi dat het 'overdre ven' is te stellen dat hier sprake is van bedreiging. Verder wil zij er niet op ingaan omdat de mail niet door haar is geschreven. Eerder verschenen delen van de interne communicatie tussen het bestuur en de AEL-leden op de internetsite Maroc.nl. De klachten van de dissidenten die anoniem willen blijven, spitsen zich toe op het in hun ogen 'dictatoriale optreden van het bestuur' vooral tijdens en na het oprichtingscongres van be gin juni. Daar zou onder meer gefraudeerd zijn met de stem biljetten. Ook vinden zij de koers van de AEL-NL te liberaal en te weinig islamitisch. Van daar dat een deel van de voor malige achterban in augustus een nieuwe organisatie wil op richten, die de koran als lei draad heeft en die actief wil sa menwerken met bestaande isla mitische organisaties. Inmiddels heeft de WD laten weten de dreigementen van Jahjah door justitieminister Donner te willen laten onder zoeken. „Mocht blijken dat de Nederlandse afdeling van de AEL de wet heeft overtreden, dan zijn strafrechtelijke stap pen op zijn plaats. De eerste die daarvoor in aanmerking komt, is Dyab Abou Jahjah", zegt WD-Kamerlid Wilders. Mocht het openbaar ministerie inderdaad tot de conclusie ko men dat de AEL-NL zich schul dig heeft gemaakt aan overtre dingen, dan kan dat wat de WD betreft leiden tot ontbin ding van de partij. „Het alterna tief is niets doen. Voor mij is dat dus geen optie." hoeven - Zo'n vijfhonderd automobilisten hebben het afgelopen weekeinde op het plein van de St. Jankerk in Hoeven hun auto laten zegenen. De traditionele autozegening vindt al plaats sinds 1927. Er kwamen meer auto's op de weg en binnen de rooms-katho- lieke kerk bestond de behoefte hogere machten aan te roepen om de weggebrui kers te beschermen. Hiervoor werd de hulp ingeroepen van Christoffel, de beschermhei lige van het verkeer. Hoewel de zegening jaarlijks honderden belangstellenden trok, kwam er in de jaren zeventig de klad in. Ro me had Christoffel van de lijst van heiligen afgevoerd om hem ruim tien jaar later weer in ere te herstellen. Foto: ANP/Robert van den Berge door Maarten Dekkers didam - Al zeven jaar probeert het echtpaar Moskalenko zijn dochter Taïsja van Oekraïne naar Nederland te halen. Na drie afwijzingen door de IND hopen ze de rechter vandaag te overtuigen. Verslagen zitten ze op de bank van hun huis in Didam. Valery en Elena Moskalenko proberen al vanaf 1995 hun dochter Taïsja naar Nederland te halen. Het echt paar vertelt geëmotioneerd over de strijd die ze voeren om te worden herenigd met hun dochter. Een fotoboekje met daarin de ontwikkeling van Taïsja is het enige tastbare bewijs dat de ouders van hun dochter hebben. Als Elena het boekje bekijkt, wordt ze overmand door emoties. Op de foto's is goed te zien dat Taïsja, inmiddels vijftien jaar oud, van een meisje in een puber is veranderd. Deze jaren hebben Elena en Valery als ouders gemist. Ze zijn helemaal klaar voor de komst van hun dochter. Zo hebben ze hun flatje in Zevenaar verruild voor een rijtjeswoning in Didam. Taïsja heeft in Nederland zelfs een broertje dat ze nog nooit heeft gezien. De asielaanvraag in september 1995 was niet gepland. Valery en Elena waren in Nederland voor een hard loopwedstrijd, waar Valery als sporter aan mee deed. t k Taïsja was er niet bij, zij zat bij de ouders van Elena in Oekraïne. Tijdens het bezoek aan Nederland vertelde Valery aan Elena dat ze hier asiel aan moesten vragen. De situatie in hun thuisland was niet meer veilig". De plaatselijke maffia bedreigde Valery zelfs met de dood. In april 2001 kregen Valery en Elena de verwachte ver blijfsvergunning en werden ze officieel Nederlands staatsburger. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) stelde als eis voor de aanvraag voor Taïsja dat beide ouders een permanente verblijfsvergunning en een vaste baan moesten hebben. Aan deze eisen voldoen de Moskalenko's. Elena werkt bij de Belastingdienst in Apeldoorn. Valery werkt als verpleger in het St.- Radboudziekenhuis in Nijmegen. Hoewel ze aan de verwachte eisen hadden voldaan, kregen ze van de IND niet de verblijfsvergunning voor hun dochter. De IND sprak van een verbroken band tussen de ouders en Taïsja, maar daar is volgens de Moskalenko's geen sprake van. Elena: „Ik stuur jaar lijks vier tot vijf postpakketten met spullen zoals kleren naar haar. Eenderde van ons maandsalaris gaat op aan telefoonkosten. Vorig jaar zomer ben ik ondanks de onveilige situatie nog naar haar toe geweest in Oekra- ine." De situatie waarin de Moskalenko's zitten, doet hen geen goed. Valery is al een maand thuis omdat hij door de situatie niet meer goed kan functioneren op zijn werk. De Moskalenko's zitten letterlijk met de handen in het haar. Drie aanvragen voor een Minderjarige Verblijfsvergun ning (MW) zijn door de IND afgewezen. Tijdens een eerdere rechtszaak op 17 maart oordeelde de rechter dat de IND duidelijk moest maken waarom de aan vraag werd afgewezen. De rechter achtte het onbewe zen dat de familieband was verbroken. De IND houdt hier echter aan vast. De Nederlandse regering heeft richtlijnen vastgesteld voor gezinshereniging. De aanvrager voor de verblijfs vergunning moet in het bezit zijn van de Nederlandse nationaliteit. De aanvrager moet kunnen aantonen dat het kind de zijne is. Het kind moet beneden de acht tien jaar zijn en de ouders moeten het kind kunnen onderhouden. De Moskalenko's voldoen aan al deze criteria. De rechtszaak van vandaag moet voor het ge zin eindelijk duidelijkheid bieden over het wel of niet verlenen van een verblijfsvergunning voor Taïsja. De hele situatie wordt er voor het gezin niet makkelij ker op. Door de slepende procedure is Taïsja inmiddels onder behandeling van een psychiater. Valery en Elena zijn de wanhoop nabij. „Taïsja schrijft ons sinds juni niet meer", zegt Elena met tranen in haar ogen. „Ze denkt dat wij liegen over haar komst naar Nederland. Als wij bellen naar Oekraïne krijgen we alleen mijn ou ders aan de telefoon." den haag/gpd - Als Moldavië eind dit jaar een politiek ak koord heeft gesloten met de op standige provincie Transdnjest- rië, dan moet een vredesmacht toezien op de naleving van het akkoord. Dat zei minister De Hoop Scheffer (buitenlandse zaken) zaterdag bij de opening van de twaalfde Parlementaire Assemblée van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) in Rot terdam. „Wij willen een politieke oplos sing voor Moldavië. Als zo'n overeenkomst wordt gesloten, dan zou een kleine, licht bewa pende vredesmacht op de nale ving ervan moeten toezien", al dus De Hoop Scheffer. Hij liet in het midden of Neder land, dit jaar OVSE-voorzitter, daaraan een bijdrage zal leve ren. In de wandelgangen van de vergadering klonk echter wel die verwachting. De fracties van WD en PvdA vinden het nog te vroeg om al iets te zeggen over een eventuele deelname van Nederlandse troepen. Ook voor het CDA is het nog lang niet zo ver. „Principieel zijn we nooit tegen", aldus CDA-Kamerlid Eurlings. „Maar alles hangt af van het mandaat, de steun van de VN en de andere vredesope raties waar we op dat moment aan deelnemen." De Hoop Scheffer heeft de kwestie Moldavië tot een van de speerpunten van het Neder landse voorzitterschap ge maakt. In 1992 kwam het in de voormalige sovjetrepubliek, grenzend aan Roemenië, tot een scheuring. De provincie Transdnjestrië scheidde zich af en beschouwt zichzelf sinds dien als zelfstandige republiek. utrecht/gpd - Helikoptervluch- ten en spookritten met te vroeg geboren baby's behoren bin nenkort in Nederland tot het verleden. Het aantal units (100) waar deze kinderen moeten worden opgevangen, worden met zestig uitgebreid. Vijf daar van komen in het Wilhelmina Kinderziekenhuis, onderdeel van het UMC Utrecht. Het gaat om neonatale inten sieve care units (nicu's). Units met allerhande apparatuur en personeel die nodig zijn om de levenskansen van te vroeg ge boren kinderen te vergroten. De honderd nicu's stonden over tien regio's verdeeld. Twintig procent van alle pasge borenen die een nicu nodig had, kon niet in de eigen regio terecht. Dit kwam omdat deze units vaak bezet waren.Volgens de Utrechtse kinderarts Brou wers met gevolg dat ernstig zie ke kinderen naar ziekenhuizen elders vervoerd moesten wor den: „Wat zeer hoge risico's met zich meebracht." Waar mogelijk werden de moe ders daarom het liefst nog vóór de bevalling, met ijltransport naar een ziekenhuis vervoerd waar wel een of meer nicu's be schikbaar waren. Soms zelfs tot over de grens. Het is niet de eerste keer dat het aantal nicubedjes in Nederland is uitgebreid. In 1992 waren er ongeveer 1400 kinderen die werden geboren na een zwan gerschap van korter dan 32 we ken, vorig jaar waren dat er meer dan 2000. Volgens hoog leraar kindergeneeskunde Van Bel heeft dat onder meer te ma ken met de stijgende leeftijd van vrouwen wanneer zij hun eerste kind krijgen, maar tevens met het toegenomen aantal IFV-bevruchtingen. door Flip Versteegh Nijmegen - Als het aan de rege ring ligt, is het snel gedaan met het apparaatje waarmee iedere flitspaal is te omzeilen. Maar advocaten scherpen de messen om het verbod op de detector onderuit te halen. Bij de autoshop of via internet zijn ze nog vrijelijk verkrijgbaar. Voor prijzen vanaf zo'n 200 eu ro heb je een apparaatje waar mee het ongestraft hard rijden is. Althans, waarmee snelheids controles tijdig kunnen worden opgemerkt, zodat er gas kan worden teruggenomen. De politie - en veel medeweg gebruikers - zijn het beu dat de notoire wegracer zo gemakke lijk het kat-en-muis-spel met de snelheidscontroleurs kan win nen. De verklikker is 'oneerlijk', vindt men, want pal na de flitspaal of de verdekt opgestel de camera wordt zonder enige pakkans het gaspedaal weer diep ingedrukt. Voor de regering is de irritatie over het succesvolle verklikker apparaatje reden met een dras tische maatregel te komen: de radardetector wordt per 1 okto ber verboden. Niet alleen het gebruik is straks strafbaar, zelfs het bezit van een verklikker zal tot een boete leiden. En handel is al helemaal uit den boze. Met de detector wordt de ra- darapparatuur van de politie niet verstoord, zoals dat wel ge beurt met de zogeheten laser- shield. Deze verhindert met een continu stralingsveld de snel heidsmeting met laser. Opval lend genoeg valt het gebruik van lasershields niet onder de nieuwe regeling. De Haagse aankondiging heeft geleid tot heftige protesten uit kringen van autoliefhebbers en beroepschauffeurs. Ook de handel, die aan de detector goud geld verdient, steigert. Inmiddels zijn topadvocaten bezig een verbeten offensief te gen de maatregel voor te berei den. Als het aan hen ligt, is het verklikkerverbod in Nederland geen lang leven beschoren. Net als in Engeland, waar na enkele processen de wetswijziging werd teruggedraaid. Volgens de bestrijders van de wet rijden automobilisten met een detector veiliger dan dege nen zónder, omdat ze niet als gekken op de rem gaan staan wanneer op het laatste moment een flitscamera in de berm wordt opgemerkt. Onderzoek heeft dit in Engeland onomsto telijk aangetoond en het was uiteindelijk de reden om de maatregel daar in te trekken. Advocaat Anker vindt dat de NedeHandse regering eerst de Nutteloze flitspalen Landelijk verkeersofficier van justitie Spee wil af van flitspalen op plaatsen waar al een tijd geen ongevallen zijn gebeurd of het gedrag van automobilisten is ver beterd. Dat heeft Spee za terdag gezegd. Volgens hem gaat het in totaal om honderd palen, 'misschien iets meer'. Volgens Spee dienen sommige flitspalen niet meer om de verkeerssi tuatie te verbeteren. De of ficier, die klachten krijgt van mensen dat er geflitst wordt waar dat eigenlijk niet nodig is, staat aan het hoofd van Bureau Ver keershandhaving van het openbaar ministerie. Hij bekijkt samen met provin cies, gemeenten en de poli tie waar cameratoezicht wel nodig is. In totaal staan er in Nederland zeshon derd tot duizend flitspalen, schat Spee. deugdelijkheid moet onderzoe ken van de bewering dat ver keer zonder radarverklikkers veiliger is. Hij noemt het een vreemde zaak dat een maatre gel wordt afgekondigd zonder dat het beoogd effect ervan be hoorlijk is onderzocht. Meer principieel is het argu ment van Anker dat onder an dere artikel 10 van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens zich verzet tegen beknot ting van de vrijheid voor iedere burger om (radio) signalen uit de ether te halen. Anker heeft aangekondigd dat hij alles in het werk zal stellen om de maatregel van tafel te krijgen. Op dit ogenblik worden de con tacten in de Haagse politiek aangeboord. Mbcht dat niet lukken, dan zal de Leeuwarder jurist niet schromen een proef proces uit te lokken. Daartoe zal hij zich onmiddellijk op 1 oktober laten bekeuren met een detector achter de voorruit. Anker noemt het onbegrijpelijk dat de overheid enerzijds zelf informatie verspreidt over waar snelheidscontroles worden ge houden en anderzijds burgers wil beletten dat te doen. Sinds jaar en dag laat de politie na melijk in wekelijkse overzichten weten waar de weggebruiker een controle-auto mag ver wachten. Via kranten, radio, Teletekst en internet valt die in formatie heel gemakkelijk op te vragen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3