Justitie doet onderzoek naar Ahold IETS O verkopen? Brandbom in woning, vrouw verkeert in kritieke toestand Overal kleine feestjes in de stad Corsica wijst grotere mate zelfbestuur af Leidsch Dagblad TJzf Ook invallen bij accountant Watergeweld op de Rijn h: Leids bedrijf NEM vindt nieuwe moeder Ml I I Leidsch Dagblad I Jajah van wdreigt (the leden ;a schiet op tteitenlijst rika omhoog gpensioen seds later de orde speculeert opvolging htold i geen I van kans Bainbridge Ibare leeftijd is ^tweede helft van '"'^betbalwed strijd Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leioschdacblao.ni Dagblad maandag 7 JULI 2003 SPRINTERS 1 NR. 43275 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 zaandam/gpd - Het openbaar ministerie is een strafrechtelijk onderzoek begonnen naar super marktconcern Ahold. Zaterdag heeft het OM het hoofdkantoor in Zaandam doorzocht. Volgens het functioneel parket van het OM in Den Haag richt het onder zoek zich op valsheid in geschrif te en de publicatie van onjuiste gegevens in de jaarrekeningen. Justitie heeft zaterdag ook op drie locaties een inval gedaan bij Deloitte Touche, de ac countant van Ahold. Het OM heeft in Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven kantoren van Deloitte doorzocht. Bij de door zoekingen, waarbij naar schat ting enkele tientallen mensen betrokken waren, zijn docu menten in beslag genomen die betrekking hebben op Ahold. Het gaat om een 'aanzienlijke' hoeveelheid, aldus de woord voerder. Ahold wil zolang het onderzoek loopt geen enkele mededeling doen over de aard van het on derzoek. „Dat is niet passend", luidt de verklaring. Wel zegt het bedrijf volledige medewerking te verlenen aan het OM en aan de onderzoeken die justitie en de beurstoezichthouder SEC in de Verenigde Staten naar het bedrijf doen. Volgens een woordvoerster van Ahold waren dertig mensen van justitie bij de inval betrok ken. Zij hebben een deel van de administratie meegenomen. De verdenkingen volgen na de bestudering van de zogeheten side letters, geheime afspraken tussen Ahold en andere partij en die niet in de contracten staan. Het OM kreeg die stuk ken in april. De side letters be treffen de zeggenschap over de samenwerkingsverbanden in Scandinavië (ICA), Brazilië, Guatemala en Argentinië (Dis co). Het functioneel parket, dat de bijzondere opsporingsdiensten als de FIOD/ECD en de AID aanstuurt, richt zich voorlopig niet op het ophogen van om zetcijfers door de Amerikaanse dochter US Foodservice. Het OM wacht nog daar lopende onderzoeken af. De Ameri kaanse beurstoezichthouder SEC en het Amerikaanse minis terie van justitie doen nog on derzoek naar de onderneming. Eerder werd bekend dat bij US Foodservice voor 856 miljoen euro niet gemaakte omzet in de boeken is opgenomen. leiden - Spieren en peddels domineerden zaterdag de Rijn bij de Apothekersdijk in Leiden. Het water was het toneel van de tiende Dragon boat races, een van de spectaculaire onderdelen van de Leidse Lakenfeesten. The Hague Dragons' wonnen de wedstrijd in een spannende finale van hun rivalen, de 'Bush Dragons'. Ze legden het parcours van 200 meter in minder dan een minuut af. Pagina Ri: 'Het water klotst hier nog tegen de kanten'. Foto: Dick Hogewoning Zon en wolken ahl rirfdwa' 1MENTAAR <0252 PRIVACY Tnoodlot van de Beken- lander. Wie de anoni- rkiest wordt nimmer rie zich koestert in de fan de schijnwerpers, een zekere regelmaat zaken genadeloos be ar de flitslampen van rardbladen meedogen- belichten, hebben Willem - Alexander Mdxima het ijk van de wereld dat leven trachten af te Maar daarbij moeten dat ze zelf ook maat bigster Beatrix en haar luwdeij konden zich in 1966 'ca Jtef eenvoudig terug- jeiegeb kasteel Drakensteyn ■Mux °°rd 'lun ge2™ te gn radflun verzoek om enige i) m. irprd alom gehonoreerd. 1 nuey zjjn vojjedjg voorbij: lexander en Maxima gen h f sleutel van hun Was- 53 oegwoning De Eikenhorst 19 29b handen, of een bou- publiceert al een uit- 'ar n fotoserie van het inte- hun huis. Dat is een soort 'nieuwsgaring' iet het argument dat 'publiek bezit' is, niet tvaardigen. Willem- heeft het grootste ge- wereld dat hij via de ctie onderneemt tegen l van huisvredebreuk, leel andere orde is het e gemeente Wassenaar k van het Hof rond De jprtt een compleet foto- n filmverbod heeft in- |0 lat is een paniekactie. )d kan immers in de nauwelijks gehand- irden, tenzij Wasse- achters elke toeval- nt met een digitale ca- 1 Oranjesympathieën pakken. Maar het ver- Ie principieel verkeerd, are weg is publiek be- ijheid van media ein- r het privé-leven van elijk paar begint: bij ek, niet al honderden arvoor. 'ries srh delfgauw/gpd - Bij een aan slag op een woning in Delfgauw zijn gisteren vijf mensen gewond geraakt. Een 38-jarige vrouw is vervoerd naar het brandwondencen trum in Rotterdam. Haar toe stand is zeer kritiek. Twee zoontjes en de ouders van de vrouw zijn licht gewond ge raakt. De nog onbekende dader bel de 's morgens aan bij de wo ning in de nieuwbouwwijk Emerald van Delfgauw (ge meente Pijnacker). Nadat de vrouw des huizes de deur had geopend, gooide de dader een brandbom of brandbare vloei stof naar binnen. De syntheti sche nachtjapon die de vrouw droeg, vatte onmiddellijk vlam. De vrouw liep zware brand wonden op. Haar ouders en twee zoontjes van tien en elf jaar probeerden de kleding te doven. Daarbij raakten zij licht gewond. Volgens een woordvoerder van de politie waren er binnen het gezin 'wat problemen in de re lationele sfeer'. Of de aanslag daarmee verband houdt, kon de woordvoerder nog niet zeg gen. De politie heeft gisteren op de luchthaven Schiphol een verdachte aangehouden, die op het punt stond het land te verlaten. Verder is de politie op zoek naar twee jongens van rond de twintig jaar die vlak voor de aanslag voor de deur van de woning stonden. Een deel van de straat is gedu rende enkele uren afgesloten geweest voor het publiek. De auto van de familie is door de politie meegenomen. De brandschade aan de woning is beperkt gebleven tot de hal en de oprit naar het huis. De 'oud-Hollandse' liedjes van De Beidehandjes uit Bergen, winnaars van de Gouden Pet, zetten het hele Stadhuisplein in beweging. Foto: Mark Lamers door Rody van der Pols leiden - Het begint met een voorbijganger die zijn pas vertraagt, geïntrigeerd door wat hij hoort. Dan gaat er iemand stilstaan. Terwijl hij aandachtig luistert, tikt hij met zijn voet de maat mee. Een echtpaar met kinderen volgt zijn voor beeld, komt zelfs iets dichterbij om het allemaal goed te kunnen zien. En voor je het weet, staan er mensen te klappen, te dansen, en is er midden op straat een klein feestje aan de gang. Het is een tafereel dat op deze zondagmiddag ge regeld in de Leidse binnenstad te zien valt. Zo is er voor de Dille Kamille aan de Leidse Boter markt geen doorkomen aan. De mensen staan drie rijen dik te swingen op de a-capellaliedjes van Five Times Only. Degenen die meer geïnteresseerd zijn in de marktkramen moeten zich er met veel moeite doorheen wurmen. Reden van al die dnikte: twee zangers en drie zangeressen, gekleed in felge kleurde bloesjes, die popklassiekers ten gehore brengen. De vijf Leidenaars vormen slechts een van de meer dan twintig muzikale gezelschappen die meedoen aan de Gouden Pet. Dit festival voor straatmuzikanten werd gisteren voor de zeven tiende keer gehouden. Op twaalf plekken door de hele Leidse binnenstad klinkt blues, rock 'n roll, country en koorgezang. Met een muntje in de omgekeerde pet of geopende instrumentenkof fer, maar ook met handgeklap en gejoel laat het publiek weten wat het ervan vindt. De hoofdprijs - de Gouden Pet en vijfhonderd euro - gaat uiteindelijk naar de Beidehandjes. Het duo uit Bergen slaagt er als enige van de deelnemers in de omstanders werkelijk te laten meezingen. Pagina Kunst Cultuur: Oud-Hollandse liedjes en een neo-globalistisch dansorkest Pas op voor de Aussies Het zijn altijd speciale renners geweest, die jongens van down under. Dit jaar zijn er evenveel als er Hollanders rondrijden: zeven. Mannen met sproeten op de armen, met een rauwe spraak, met glimmende zonne brillen, met 'Hi, how are you mate' voorin de mond en allen redelijk ingeburgerd in de Eu ropese leefstijl. Maar pas op voor de Aussies. Pas op als ze feest gaan vieren. In hun respectievelijke ploegen werken ze hard, winnen ze, ver dienen ze geld en zorgen ze voor aanval en spektakel, maar het blijven speciale gasten. De eerste van een lange reeks was Don Allan. Hij reed in de jaren zeventig voor de Neder landse Frisolploeg en weigerde, ook toen hij steen kapot was en over de weg slingerde, op te ge ven. Ik moet hier toegeven dat ik hem wel eens geholpen heb. Hoe? Door eten en drinken voor hem te halen en hem let terlijk in leven te houden. En ja, ik heb hem ook wel eens de deurkruk van onze auto aange boden. Dat mag niet, dat weet ik, maar het gebeurde wel, want het moest. Waarom? Om een medemens te helpen. Allan was geen ronderenner, maar maak te er het beste van: hij was knoerthard voor zichzelf. Dat waren, in de loop der jaren, al die Aussies. Of ze nou Aiider- son, Peiper, Wilson, Stephens, Hodge, Cooke, McEwen of Mc- Gee heten. Het zijn strijders, mannen met een toch andere kijk op zaken dan de historisch gezien ietwat conservatieve Eu ropeanen. Aussies knokken meer, zijn harder, simpeler misschien ook weL Het rijn broodrijders, ze durven veel. Ze kunnen allen surfen en rijn niet bang voor haaien, om maar eens wat te stellen. Anderson ging, als jonge vent die nieuw was in het vak, ge weldige duels aan met Hinault. O'Grady streed om het groen met Zabel en verloor, McEwen deed hetzelfde; strijden met Za bel en hoewel Armstrong per soonlijk Zabel hielp, won de Aussie. Hij had maling aan de Amerikaan! Ze rijn voor niets en niemand bang, ze zijn ruw, ongeslepen en lusten een biertje. Na het wereldkampioenschap moetje uitgaan met de Aussies. Je hebt dan kans dat je op je knieën thuiskomt en dat je de wereid voor een doedelzak aanziet. In ieder geval hebben deze he ren voor een hoop leven in het hedendaagse wielrennen ge zorgd. Ooit reed Alain Peiper bij de ploeg van Peter Post. Hij droeg rugnummer 69. Hij was de favoriete grap van Koos Pos- tema in Radio Tour van de NOS van die dagen. Peiper met nummer 69. From down under. Mart Smeets parus/afp-anp - Inwoners van het Franse eiland Corsica heb ben zich gisteren volgens voor lopige uitslagen van een refe rendum met een nipte meer derheid van bijna 51 procent uitgesproken tegen een grotere mate van zelfbestuur. Dat maakte de Franse minister van binnenlandse zaken Nico las Sarkozy bekend. Het refe rendum onder circa 191.000 Corsicanen was georganiseerd door de Franse regering. Die wilde de eilandbewoners de mogelijkheid geven hun me ning te geven over een wijziging in de institutionele organisatie van het eilandbestuur. Die voorzag erin dat de twee depar tementen van Corsica worden opgeheven. Een centrale rege ring zou het eiland dan vanuit de hoofdstad Ajaccio besturen, waardoor 'Parijs' minder in- door Wilfred Simons leiden - Het Leidse constructie- en onderhoudsbedrijf NEM BV heeft een nieuwe moedermaat schappij. De Nederlandse investeerder H.T.P. Investments BV heeft het bedrijf gekocht uit de boedel van de Duitse multinational Babcock Groep. Het voortbe staan is daarmee veiliggesteld, al moet NEM wel 'pas op de plaats maken', zoals directeur H. Cooijmans zegt. Voor de ko mende twee jaar is er 'een sta biele orderportefeuille'. Op de langere termijn verwacht Cooijmans dat NEM weer kan gaan groeien. NEM BV ontwikkelt en produ ceert onderdelen van energie centrales en vuilverbrandings installaties. NEM kwam eerder dit jaar in de problemen toen het moederbedrijf, de in Ober- hausen gevestigde Babcock Groep, surseance van betaling moest aanvragen. De Duitse multinational, die zich richt op de productie van energiecentrales, kwam in moeilijkheden toen de vraag naar elektriciteit als gevolg van de wereldwijde economische malaise inzakte. Ook hangt de surséance samen met het cycli sche karakter van de vraag naar energiecentrales. Het jaar 2002 was een desastreus jaar voor de Babcock Groep. Pagina Ri: NEM zelf op zoek naar nieuwe moeder Rekeningrijden niet voor 2010 Hilversum - Minister Peijs van verkeer denkt dat het 'onont koombaar' is dat er na 2010 een vorm van rekeningrijden voor het autoverkeer komt. Nu is het daarvoor nog te vroeg. Eerst moet het achterstallig onder houd van wegen en sporen worden aangepakt. In ieder ge val wordt deze kabinetsperiode niet begonnen met het prijsbe leid en evenmin worden voor bereidingen getroffen. Miljoenenfraude bij uitzendbureau den haag - De Sociale Inlich tingen- en Opsporingsdienst heeft de directeur van een uit zendbureau in het westen van het land aangehouden op ver denking van het op grote schaal werk bezorgen aan illegale werknemers. Dat heeft het mi nisterie van sociale zaken van ochtend gemeld. Het vermoedt dat de Staat voor enkele miljoe nen euro's is opgelicht (advertentie) Niet in een ver land? Ga speuren met prof. Lugdunus morgen, dinsdag 14 tot 16 uur Willy Wortel's kinderWerkplaats Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl vloed zou krijgen. Verscheidene Corsicaanse seperatistische groeperingen, die al jaren strij den tegen het Franse bestuur en geregeld aanslagen plegen tegen Franse overheidsdien sten, hadden de bevolking ge adviseerd om 'ja' te stemmen. Dat was voor veel Corsicanen juist weer reden om 'nee' te stemmen. Ze voelen best voor meer autonomie, maar ze wil len evenzeer de wind uit de zei len van de separatisten nemen. Vandaag zijn in het zuiden van het eiland vier vakantievilla's opgeblazen. De verwoeste hui zen bevinden zich niet ver van de woonplaats van Ivan Colon- na, de vermoedelijke moorde naar van de Franse prefect Claude Erignac. Colonna, naar wie de politie al vier jaar op zoek was, werd vrij dag gearresteerd. Ea S9 O Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V a Telefoon ri. controle nabezorgmg) e\ W| gaan zorgwidg om met pereoensgegevens. In het colofon van de taart treft u nadere nfwmabe aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: E 54,50 E 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 712141 400114 nk-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1