KUNST CULTUUR Vermetel, geweldig brommend voetenwerk Catharijneconvent krijgt schatten van de paus Uitbarstingen vol s expressie en gloed s Oud-Hollandse liedjes en een neo-globalistisch dansorkest Metropolis is terug Veiligheidsmuseum is project van lange adem Nooteboom toont zijn reissouvenirs Vlieland/anp - De verzameling reissouvenirs van schrijver Cees Nooteboom is niet langer een privé-zaak. Het Tromp's Huys- museum op Vlieland heeft een tentoonstelling geopend van wat Nooteboom vijftig jaar lang op zijn tochten verzamelde. In het museum blijkt dat beroeps- globetrotter Nooteboom niet alleen literatuur maakt van zijn wedervaren in het buitenland. Als een lopende klittenband neemt Nooteboom docu mentjes mee. Menukaarten, Ja panse spoorboekjes, ansicht kaarten, logboeken, het is alle maal op het eiland te zien. De expositie 'Nooteboom, reiziger, verzamelaar, schrijver' telt on geveer tachtig stukken die alle maal uit het bezit van de man zelf komen. Naast de persoon lijke souvenirs zijn literaire on derscheidingen van de schrijver te zien, waaronder de Duitse Goethe-prijs die hij eerder dit jaar voor zijn hele oeuvre in ontvangst mocht nemen. Kleinzoon Wagner wil niet stoppen bayreuth/dpa - Wolfgang Wag ner, de 83-jarige kleinzoon van de componist Richard Wagner, heeft gezegd dat hij voorlopig niet van plan is te stoppen als leider van het jaarlijkse Wag- nerfestival in het Beierse Bay- reuth. Hij zei dat vlak voor het begin van de 92ste editie van het festival, waar hij sinds de dood van zijn broer Wieland als enige de leiding over heeft. Cri tici vinden dat hij moet aftre den ten gunste van zijn dochter Eva, die ruim twee jaar geleden door het bestuur van de Wag- nerstichting werd aangezocht als opvolger. Haar vader, die een benoeming voor het leven heeft, vindt haar echter onge schikt. Sharon Stone gescheiden san francisco - De Amerikaan se filmactrice Sharon Stone (45) is na een huwelijk van vijf jaar gescheiden van haar echtge noot Phil Bronstein (52). De scheiding is in San Franscico uitgesproken. De twee zijn als vrienden uit elkaar gegaan, zo is door Amerikaanse media be vestigd. Het was Stone's tweede huwelijk. Ze scheidde na drie jaar huwelijk in 1987 van de filmproducent Michael Green- burg. Erwin Olaf in Groningen Groningen - Het Groninger Museum komt in september met een groot overzicht van 25 jaar fotografie van Erwin Olaf. Naast een selectie uit zijn docu mentaire- en reclamefotografie en film- en videowerk, zijn er vooral veel autonome foto's van de kunstenaar te zien. Olaf is vooral bekend geworden met zijn werk waarin hij mensen neerzet die niet voldoen aan het schoonheidsideaal. De per sonen zijn vaak neergezet in een fantasievolle enscenerin gen. rotterdam/gpd - Metropolis is terug op de kaart van Neder land Muziekland. Na de bijna fatale afgelasting vorig jaar be leefde het gratis festival voor vernieuwende pop gisteren in het Rotterdamse Zuiderpark een droomrentree. Zo'n beetje alles klopte bij de nota bene op zuiniger leest geschoeide vijf tiende editie: de pretentie 'the best you've never heard of werd volledig waargemaakt in een ouderwets ongedwongen sfeer door en voor naar schat ting 60.000 nieuwsgierigen. Ingeklemd tussen Pinkpop, Parkpop en Lowlands heeft Me tropolis flink moeten knokken voor de herovering van de ei gen plek op de festivalkalender. Temeer daar de conjunctuur aan alle fronten aanmerkelijk minder coöperatief was dan in 2001, toen het evenement ook nog eens werd geholpen door Rotterdam Culturele Hoofd stad. In de Vera/Waterfront Tent los ten The Black Keys (White Stri- pes-achtig zang/gitaar-drums- duo uit Ohio) al snel de vooruit gesnelde verwachtingen in. Op het Hoofdpodium was het even later dikke mik met de paar tik keltjes heftiger disco punkrock van Electric Six uit Detroit, bruiste vervolgens de soms bi zarre multi-culti-mix van het Spaanse Cheb Balowski en bleek Interpol uit Brooklyn in derdaad in staat om een eigen vervolg te geven aan het baan brekende werk van inspiratie bronnen als Joy Division en The Smiths. Tussentijds impo neerden in de Rotown/Ekko/Paradiso Tent vooral The Thermals volgens het klassieke recept 'rauw, wild, maar wel hapklaar'. den haag/anp - Wie in de toe komst iets te weten wil komen over agenten, brandweerman nen en ambulancepersoneel, kan terecht in het museum Secureon. Voor het eerst zal alle informatie over de Neder landse veiligheidsdiensten op één plaats te vinden zijn. Waar en wanneer het museum te bezoeken valt, is echter nog verre van duidelijk. Dat meld de een commissie die onder zoek doet naar de financiering van het museum. Het Secureon is een fusie van het Nederlands Politie Muse um, het Nederlands Brand weermuseum en het Natio naal Ambulance- en Eerste- hulpmuseum. Ook een paar documentatie centra over de veiligheids diensten worden bij het mu seum ondergebracht. Voor het Nederlands Politie museum is de komst van het Secureon van levensbelang. Het museum in' Apeldoorn sluit eind augustus, omdat de locatie gebruikt wordt om agenten op te leiden. De verwachting is dat het Se cureon uiteindelijk onderdak zal vinden in Zaandam of Apeldoorn. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Jan en David Jansen op beide orgels van de Pieterskerk, gehoord 6/7 te Leiden. De reeds wereldberoemde violiste Jani- ne Jansen heeft het van geen vreemde. Haar vader, de organist Jan Jansen won in vroeger tijden de Prix d'Excellence en bespeelt al vanaf 1987 het orgel van de Utrechtse Domkerk. Samen met David j Jansen concerteerde hij gistermiddag in de Pieterskerk 'a quatre mains et quatre pieds'. Stel daar maar niet al te veel bij voor, want veel meer dan bij de piano zitten vier handen en vier voeten achter het orgel elkaar flink in de weg. Dat heeft al les te maken met het feit dat de vleugel 88 toetsen heeft en een orgelklavier ten hoogste zestig. En zóveel houten 'toet sen' heeft het pedaal nu ook weer niet. Dat is de reden dat deze partij, hoe com plex ook, meestal toebedeeld wordt aan één van de spelers, of gedeeltelijk in de onderste registers van het manuaal wordt gespeeld. Neem 'achtledematig' dus maar met een korreltje zout. De rode draad van vier programma on derdelen is de bewogen wijs van Vater unser im Himmelreich', waarvan de tekst en melodie hoogstwaarschijnlijk van Maarten Luther is. Dit lied over het 'Onze Vader' bestaat uit negen couplet ten. Om ook aan de inhoud van de tekst recht te doen is dit werk ook vaak in ne gen varianten geschreven. Ik licht er één compositie uit, van Manfred Kluge (1928-1971), waarvan vijf van de negen variaties worden gespeeld. Kluge dóet iets met de melodie, de cantus firmus, vervreemdt deze van zijn wortels (toons oort), laat hem als het ware in de lucht hangen, waardoor vage vervormingen optreden. Zo klinkt de ene variatie triestig, mineu- rig en de volgende, met de melodie die net een halve toon hoger eindigt, ver wonderend, vragend. En weer een ander klaagt de oren van je hoofd. Drastische registratieverschillen veranderen ook nog eens de sfeer. In één variatie fluit heel hoog in de lucht een vogel die op z'n eigen wijs het verhaal vertelt, terwijl stapvoets in wrange harmonieën het pe daal ook z'n visie op het thema gjiDvt Het wordt overigens gespeeld doorlelrer persoon; en dat is David op het Than- Hill orgel uit 1883. L^j Maar de jongens zitten wél met i oo F tweeën op de bank van het Van Hafone beer orgel in 'Two Elizabethan keybip^' duets' van Nicolas Carlton en Thoix oi Tomkins (16de/17de eeuw). Gagem maar dat deze componisten niet f9® een kerkorgel gedacht hebben, maari^ een klavecimbel; maar leuk wés hehau 'A Verse' hoor je vermetel, gewd brommend voetwerk, waarin je je kan voorstellen dat daar vier voeteijute keer gaan, nét als in de achtste varU/eit van Samuel Scheidt waarin pedaafend baskant van het manuaal geweldig L159^ sierd en complex 'in basso colorato' 45 y. stem laat horen. {cht fer Tc I MAANDAG 7 JULI 2003 Hot Club de Frank, goed voor een tweede plaats, kan op veel belangstelling rekenen. Foto: Mark Lamers door Rody van der Pols vervolg van voorpagina leiden - Niet alles wordt geap precieerd bij het Gouden Pet Festival. Zoveel mensen, zoveel smaken. „Saai." Zo luidt het ongezouten oordeel van een meisje dat staat te luisteren naar de Jackaroos. Getooid met grote strohoeden brengen de vier muzikanten van dit - in ei gen woorden - 'neoglobalistisch dansorkest' het zomerse 'La Bamba' ten gehore. „Dit num mer ken ik al", zegt een man die duidelijk verder wil. „Je moet ze wel een kans geven", roept een dame in het gezel schap. Waarop meteen 'ja, we gaan' volgt op het moment dat de laatste noot wegsterft. Op naar de volgende act. Aan keus geen gebrek. De Lo nesome Fugitives staat naast jazzcafé The Duke onversneden roots-country te spelen. Na af loop vraagt een jongetje uit het publiek aan de muzikanten of hij met de pet mag rondgaan. Een paar centen lichter vertrek ken de toeschouwers naar het volgende optreden. Van 't Va lies bijvoorbeeld, zes Leidse muzikanten. Hun aanstekelijke folk weet op het terras van café 4 rome/anp - Het Utrechtse mu seum Catharijneconvent krijgt een van de grootste collecties kerkelijke gebruiksvoorwerpen te leen van het Vaticaan. Alleen de expositie die momenteel in de Verenigde Staten reist, is met ongeveer 250 stukken uit het Vaticaan groter. Directeur Guus van den Hout van het Catharijneconvent kreeg na de Amerikanen toe stemming voorwerpen uit de sacristie en schatkamers te se lecteren voor zijn tentoonstel ling 'Pracht en praal van de paus. Schatten uit het Vati caan', die vanaf 11 september te zien is. „Eigenlijk wilde ik en kel Nederlandse geschenken uit het Vaticaan, waarvan er hon derden in de kelders moeten liggen. „Helaas is daarvan nog niets geclassificeerd", zegt Van den Hout, die hoopt een derge lijke expositie ooit te verwezen lijken. Een 'Nederlands' geschenk komt wel naar Utrecht. Het is tevens het oudste kunstwerk in de tentoonstelling: een Byzan tijns kruis uit de zesde eeuw dat de Nederlandse kruisvaarders in 1240 uit Constantinopel meenamen naar Maastricht. Om het Vaticaan gunstig te stemmen voor de heroprichting van het bisdom Roermond, werd het in 1800 aan de paus geschonken. Nu komt het dus weer even terug naar Neder land. Een ander Grieks-Byzantijns kruis ging het voor, maar die reis was weinig succesvol. Het kunstwerk raakte tijdens de reis naar het Catharijneconvent in de jaren zeventig beschadigd. Volgens het museum was het slecht verpakt, maar het Vati caan geeft het museum de schuld. Dankzij het persoonlijke con tact tussen Van den Hout en de voorzitter van de commissie voor het culturele erfgoed van de kerk, waar Van den Hout sinds vorig jaar adviseur van is, krijgt het museum een herkan sing. Maar het Grieks-Byzan- muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Ely Cathedral Choir o.l.v. Paul Trepte, mm.v. Jonathan Lilley, orgel. Gehoord: 5/7, St.Agathakerk, Lisse. 'De Heilige Agatha' is honderd jaar geworden. Dat is in Lisse feestelijk gevierd in Anglicaanse stijl. Vier dagen stond de jarige kerk in het teken van de Engel se koorcultuur. Het 'Ely Cathe dral Choir' o.l.v. Paul Trepte met eigen 'huisorganist' Jona than Lüley werd speciaal voor deze gelegenheid uitgenodigd om dit feest klank en kleur te geven. Een volle Stj\gathakerk luisterde zaterdagavond naar een concert van dit Engelse koor, dat royaal begeleid werd door de organist. Van achter uit de kerk komt heel aandoenlijk een twintigtal choristers (koorknaapjes) aan- geschreden van top tot teen in vuurrode lange habijten, ge volgd door zes 'lay-clerks' aan gevuld met andere beroepszan gers. De rij wordt afgesloten door de dirigent in datzelfde vurige rood. Wat voor een Engels kerkkoor echt opvalt, is de losse toets in optreden én zingen. Niet alle jongens staan voorbeeldig als standbeelden op hun plaats. Heeft de ene z'n partituur keu rig gesloten op schoot liggen, de ander drukt hem tegen z'n buik en weer een ander bladert snel even door z'n map om de goede bladzij te vinden. Een beetje wiebelen en omkijken mag best even. Ook de koor klank is niet bepaald 'typisch Engels' te noemen. Prachtige uitbarstingen vol expressie en gloed worden afgewisseld door puur tedere en devote momen ten. Bepaald geen steriele, inge houden klankkleur. rer M Je: 'M mi Tussen vier blokjes van zang speelt Lilley enkele voetige orgelwerken van Hin De mith, Jackson en Withld No Vooral de laatste danst van j gr^ lenvreugd met een grappig I Ge klapwiekend einde. nis Met een evocatief zeer vitaal! NC zongen Sanctus van li Ne Langlais introduceert het liter koor zich meteen met g| Ju: élan. De hoge kerk vult zich Kit pralende harmonieën. Het De nedictus contrasteert met He fluisterende registratie van hjty orgel, dat meegaat in de clj NC matische neerwaartse liji Da van de tedere koorzang. I nei 'Ave maris Stella' van EdVtaii Grieg is doortrokken van Ijhi hemelse puurheid. Engelachtig zuiver is het c riet van de knapenzang. Pa ges uit het Hooglied in Oud-Engels 'My beloved sp (mijn beminde sprak) slu zich daar fraai bij aan. Uitb dige middelpuntvliedende nen volgen op aangenaam vende meerstemmigheid eindigen in een lange ver gende zing-zucht. Een enkele keer treedt knaapje schuchter naar v< om een solo te zingen. Vo in het Magnificat van Will Walton is dat helemaal geei necure. Een solist van drie ven hoog zingt hier (zondei gelbegeleiding) een hele mren fijke melodie met wachte intervallen omlaag, zuiver en staanbaar. Petje al maakt groot de groot en klein ringd door schalt de kerk len mengen de mannen sterk en homogeen in de lichte sopraanklank, lofzang wordt hier vol betekenis door louter en alleen wellicht geëmancipeerd. De Tregter een groepje kinde ren tot woeste dansbewegingen aan te zetten. Tijdens het optreden van Fruit Compagnie uit Alkmaar hou den de marktbezoekers er ste vig de pas in. Terwijl een dame onregelmatig een tik tegen een tamboerijn geeft, zingt een man met doffe stem teksten als 'de radio speelt een liedje heel ver weg van Amsterdam'. De gita rist staart ondertussen inge spannen naar een papiertje en slaat krampachtig akkoorden aan op zijn licht ontstemde gi taar. Weinig verrassend weet Fruit M Een muntje in de 'pet' maakt dit meisje duidelijk gecharmeerd te zijn van de muziek het middeleeuwse muziekgezelschap Halewyn. Foto: Mark Lamers Compagnie niet tot de finale door te dringen, die aan het einde van de middag op het Stadhuisplein wordt gehouden. De juryleden zijn de hele mid dag van act naar act gesneld en wijzen nu de zes finalisten aan, die ieder twee liedjes ten geho re mogen brengen. Ditmaal versterkt, want ze moeten tot achter op het drukke en inmid dels zonovergoten Stadhuis plein te horen zijn. Na afloop spoeden de toeschouwers zich naar de stembussen om hun fa voriete act te kiezen. Hot Club De Frank uit Amster dam brengt op twee akoesti sche gitaren en een staande bas mooie, jazzy liedjes ten gehore, waarmee deze muzikanten op de derde plaats eindigen. Twee de wordt het Leidse folkgezel- schap 't Valies, dat als special A guest een klein hondje mee het podium opneemt. Terwijl een jongetje zijn vingers demon stratief in zijn oren stopt, geeft het diertje gedurende het gehe le optreden geen kik. Maar de hoofdprijs - de Gou den Pet én een prijs van vijf honderd euro - gaat naar De Beidehandjes. Met alleen een accordeon en een trommeltje slaagt dit duo uit Bergen er als enige act in het publiek d werkelijk mee te laten zii met hun 'oud-Hollandse' jes. Als toegift spelen ze het de liedje 'Ik heb een Marokko en die komt'. Hui thousiasme blijft niet zo resultaat. Met een luidl meegezongen 'ai jai jippie pie jee' wordt het Gouden Festival besloten. be at tanldi NOC ord-F ograr 10 To icht- lioN MU lag 9 De d, sterr Ll)htlife Deze 'tiara', waarmee Paus Johannes XXIII in 1958 werd gekroond, is een van de schatten die in Utrecht te zien zijn. Foto: ANP tijns kruis krijgen we niet meer mee", zegt Van den Hout, licht teleurgesteld. Verbaasd ziet de directeur dat het moderne communie-ser vies dat autofabrikant Ferrari enkele jaren geleden aan de huidige paus schonk tijdens diens bezoek aan de fabriek, nog in de vitrine staat. Dat wil den wij graag hebben, maar zou naar een expositie in Mün- chen gaan", zucht Van den Hout. „Op de onderkant van de wijn en waterkarafjes en hostie schaaltjes, die in strak design van titanium zijn vervaardigd, staat het steigerende paard als symbool voor Ferrari."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18