Ook zesde Sister Act emotieloos noc*nsf beëmdigt SPORT 2 Aasgieren cirkelen boven Rode Haai Leopold van Asten breekt dog overleg met NL Sport; Venus verbijt de pijn, Serena prolongeert titel Dopingreglement inzet van conflict Overwinning waterpolostej^ Formule 1 maakt zich op voor tweekamp: Schumi I versus Schumi II Limburger verrassend kampioen bij springruiters Pim Verbeek trainer Kyoto kyoto -Pim Verbeek heeft nieuw emplooi gevonden in de Japanse profvoetbalcompetitie, waarin hij al eerder als hoofd coach werkzaam was. Het bij landskampioen PSV vertrokken hoofd opleidingen gaat aan de slag bij Kyoto Purple Sanga, dat thans de laatste plaats bezet in de hoogste J-League. Verbeek volgt in Kyoto de vorige maand ontslagen Duitse coach Gert Engels op. ADO Den Haag huurt Leonardo den haac - Feyenoorder Leo nardo Dos Santos speelt het ko mende seizoen op huurbasis bij ADO Den Haag. De Braziliaan se buitenspeler werd het afgelo pen half jaar aan De Graaf schap uitgeleend. ADO Den Haag versterkte zich eerder al met Tommie van der Leegte, Rik Platvoet, Kurt van de Paar en Robert van Boxtel. Leonardo verruilde twee jaar geleden FC Groningen voor Feyenoord. Blackburn Rovers wil Brett Emerton Rotterdam - Feyenoorder Brett Emerton onderhandelt in Enge land met Blackburn Rovers over een verbintenis. De Au straliër ontbreekt daardoor waarschijnlijk vandaag op de eerste training van de Rotter dammers. Blackburn Rovers, komend seizoen uitkomend in de UEFA-beker, is niet de enige club die de Australiër wil inlij ven. Nog twee andere vereni gingen hebben serieus belang stelling getoond. Feyenoord verwacht dat Emerton de club verlaat. Intertoto-zege voor Willem II Tilburg - Willem II heeft zater dag in de eerste officiële wed strijd van het nieuwe seizoen een magere zege behaald op het Zwitserse FC Wil. De ploeg van trainer Mark Wotte won in Tilburg met 2-1. Over een week is de return. De winnaar van het tweeluik plaatst zich voor de derde ronde van de Intertoto Cup, waarin tickets voor de UEFA-beker te verdienen zijn. Via Sektioui kwamen de Bra banders snel op voorsprong. Calla maakte in de 33ste mi nuut gelijk. Landzaat maakte in de 72ste minuut de winnende treffer uit een strafschop. Geldgebrek nekt Tanzaniaans elftal dar es salaam - Het nationale voetbalelftal van Tanzania is er door geldgebrek niet in ge slaagd een interland tegen Su dan af te werken. Tanzania moest voor een kwalificatie wedstrijd voor de Afrika Cup naar Sudan, maar kon de reis kosten naar het land niet beta len. In het duel stond overigens niets meer op het spel. Zowel Sudan als Tanzania heeft kwali ficatie voor de eindstrijd in Tu nesië, in januari, al verspeeld. Chiel Warners haalt WK-limiet tallinn - Chiel Warners heeft bij meerkampwedstrijden om de Europa Cup in Tallinn (Est land) voldaan aan de WK-li- miet. De 25-jarige atleet uit Al- mere kwam gisteren op de tien kamp uit op 8060 punten en bleef daarmee boven de vereis te grens van 8000 punten. Daarom mag hij in augustus meedoen aan de WK atletiek in Parijs. Warners werd in het in dividuele klassement tweede achter de Est Erki Nool, die 8281 punten haalde. Peng klasse apart bij NK schaken Leeuwarden - Met het grootste gemak heeft Zhao Qin Peng de Nederlandse schaaktitel voor vrouwen geprolongeerd. In de slotronde versloeg ze ook Desi- ree Hamelink, waardoor haar score uitkwam op een onwaar schijnlijk totaal van 9 punten uit 10 wedstrijden. Ze had maar liefst 2,5 punt voorsprong op nummer twee Tea Lanchava. Al op de voorlaatste speeldag was Peng verzekerd van de vijfde nationale titel. Todd Woodbridge nadert Okker londen - Drie dubbelspeltitels scheiden Todd Woodbridge van de koppositie op de ranglijst al ler tijden. De 32-jarige Australi sche tennisser won in het weekinde op Wimbledon het mannen dubbelspel. Met de 31- jarige Zweed Jonas Björkman versloeg hij de Indiër Mahesh Buphati en de Wit-Rus Max Mirnyi: 3-6 6-3 7-6 6-3. Voor Woodbridge was dit de 76ste ti tel in het dubbelspel. Hij bleef daarmee op de derde plaats van de eeuwige ranglijst achter Tom Okker en John McEnroe. De Flying Dutchman won 78 titels, de Amerikaan 77. maandag 7 juli 2003 door Martijn van Beeten londen - Zusterliefde, medelij den en een publiek dat maar geen favoriet kan kiezen. Een Grand Slam-finale tussen de zus jes Williams is en blijft emotie loos, ook als die op Wimbledon drie sets en ruim twee uur duurt. Voor de vijfde keer op rij, in ruim een jaar tijd, was de titel na een onderling duel voor Serena: 4-6, 6-4 en 6-2. Niemand rond centre court had zaterdagmiddag het gevoel te kijken naar de finale van 's we relds belangrijkste tennisevene- ment. Nadat Serena Williams haar tweede matchpoint had benut, kreeg de nummer één van de wereld een lauw ap plausje en liep ze naar het net alsof ze zojuist in de eerste ron de had gewonnen van Jill Cray- bas. Dat was het dan. Smoe zend en glimlachend zaten de zusjes naast elkaar op een stoeltje. Ze lieten wat foto's ma ken voor het familie-album, maakten een buiging voor de hertog van Kent en Serena nam de Venus Rosewater-schaal in ontvangst. Geen vuist in de lucht, geen do delijke blikken naar elkaar na een prachtig punt. Niets, hele maal niets. En niemand kan het de zusjes kwalijk nemen. Venus had last van haar hamstrings, kampte ook nog met een buik spierblessure, zodat er vooraf al geen sprake was van een echte wedstrijd. Serena, die haar zes de Grand Slam-titel pakte, be greep ook wel dat ze niet uit bundig kon juichen. Ze had het niet eens gewild. Dat Venus Williams de baan betrad, was opmerkelijk. Vader Richard en moeder Oracene hebben haar opgevoed met het gegeven dat tennis niet belang rijk genoeg is om met pijn te spelen. En pijn had ze. Het pu bliek verdiende een finale en daarom probeerde ze het. wilde Venus eerst doen geloven. Later kwam de ware reden. „Mijn fa milie heeft al genoeg over zich heen gekregen. We zijn van dingen beschuldigd die nergens op slaan. Daarom heb ik beslo ten wat pijn te lijden. Voor de familie." Een opmerking met een verle den. Vaak is gespeculeerd dat de zusjes vooraf al zouden be palen wie de onderlinge duels mag winnen. Een merkwaardi ge theorie, want Serena was in Londen al voor de zesde keer op rij de sterkste. Op deze ma nier komt Venus er wel heel be kaaid af. Serena werd in Los Angeles al een keer uitgefloten, omdat Venus zich een ronde eerder geblesseerd had terugge trokken voor een zusterstrijd. Allemaal voorgekookt, luidde de beschuldiging. Vorige maand op Roland Gar ros kreeg Serena er weer van langs, in haar halve finale tegen Justine Henin-Hardenne. Ge juich na een gemiste eerste ser vice, een akelig vijandige sfeer. Daarom, zei Venus, voelde ze nu veel druk om toch de baan op te gaan. Uit angst voor nieu we speculaties. Het is de vraag of ze er de toeschouwers, die honderd euro voor een kaartje betaalden, een groot plezier mee deed. Slechts een enkele aardige slagenwisseling kon de fans opschrikken uit him dag dromen. Meer fouten dan win nende slagen, het is een gege ven in een duel tussen de zus jes. Venus, die voor de vierde keer op rij de Wimbledon-finale haalde en in de loop van het toernooi het beste tennis liet zien, kon zich in de eerste set nog verweren. Haar jongere zus maakte fout op fout en verloor in de eerste drie games zelfs twaalf punten op rij. Ze werd gered door Venus, die steeds vaker pijn voelde, steeds slech ter serveerde en na de eerste game van de derde set in de kleedkamer moest worden be handeld door fysiotherapeut Karen Davis. „Ik hoopte dat ze een magische pil zou hebben." Sister Act nummer zes, het werd weer een teleurstelling. Het vrouwentennis snakt naar meer concurrentie voor de twee Amerikaanse speelsters. Maar. een uitzondering als Roland Garros daargelaten, ze zijn on verslaanbaar. Al denkt Martina Navratilova daar anders over. Was zij twintig jaar jonger ge weest, dan had ze Serena wel kunnen kloppen, schreef ze in een column. Wie weet, maar Serena Wil liams begint wel een fenomeen te worden. Ze won vijf van de laatste zes Grand Slam-toer- nooien, is pas 21 en heeft al zes titels op haar naam staan. De enige echte bedreiging is haar 23-jarige zus, die eerst het li chaam moet laten herstellen. Venus Williams staat vierde op de wereldranglijst, achter het Belgische duo Kun Clijsters en Henin-Hardenne. Maar dat komt vooral omdat ze zo weinig toernooien speelt. Mode en in terieurs ontwerpen, ook dat vindt ze belangrijk. Alleen Ve nus kan haar zusje vaker dan incidenteel verslaan. Helaas ligt het publiek daar niet wakker van. door Gijs van Oosten arnhem - NOC'NSF heeft een punt gezet achter het overleg met NL Sporter over het con tract met de atleten die zich kunnen kwalificeren voor de Olympische Spelen volgend jaar in Athene. De atletcnvak- bond verzet zich in het bijzon der tegen het dopingprotocol in de overeenkomst die door de sporters medio augustus moet zijn getekend. Het is zeer de vraag in hoeverre het conflict met NL Sporter nog voor problemen kan zorgen. De vakbond adviseert haar leden vooralsnog de overeenkomst voor de Spelen van 2004 niet te tekenen. De prijs voor de weigerachtige atleten zal echter hoog zijn, want ze worden niet opgeno men in de olympische ploeg voor Athene. „Het principe 'niet tekenen, niet mee', blijft overeind", herhaalde NOC *NSF-voorzitter Wim Cornelis gistermiddag tijdens een pers conferentie op Papendal het machtswoord. Sinds de Olympische Spelen van Atlanta in 1996 bestaat een uitgewerkte overeenkomst tus sen NOC'NSF en de atleten. Nooit stuitte het atletencon- tract op problemen, tot NL Sporter, anderhalf jaar geleden opgericht, zich er tot ergernis van NOC'NSF mee ging be moeien. De sportkoepel heeft op een aantal punten (hoor en wederhoor bij sancties, het por tretrecht en het uitvoeren van bloedcontroles) zich inschikke lijk getoond, maar zegt aan de wens van NL Sporter om het dopingprotocol aan te passen geen gehoor te kunnen geven. NL Sporter wil dat de nieuwe anti-dopingcode, zoals eerder dit jaar aangenomen tijdens het congres van het internationale anti-doping agentschap WADA, reeds in de overeenkomst wordt opgenomen. NOC'NSF stelt dat dit nog niet het geval kan zijn, omdat het juridisch kader voor de anti-dopüL die pas in augustus 20(130 kracht wordt, nog onLtei Het nieuwe dopingregf moet eerst door na.— sportbonden, die ook dP8 fen uitspreken, woiilciiU^ voerd. r De strafrechter zou eenjjurt lijke overeenkomst nu 1*25) accepteren, luidt het sta|20i van NOC'NSF. „Het gevfoi0< zijn dat we alle dopingctfe te meteen kunnen staken! die directeur Reus van Kleij (seiz Nederlands Centrum vajnd pingvraagstukken (NeCef de controles uitvoert. lieden die de dopingregf len overtreden, zouden mee gebaat zijn." NOC'NSF moet uiteraa* tijdens de Olympische van 2004 (13-29 augustjp de anti-dopingcode vold^ het komende half jaar - datum is januari 2004 een nieuw integraal <j*o reglement opgesteld dj disch waterdicht is. In to - tenovereenkomst is 0 in men dat het huidige (Jong protocol vervalt als het 1 het wordt aangenomen. Hef', zi naar de zin van vakbaher Sporter, die belang heg de onmiddellijke invoeifcte 1 de nieuwe anti-doping*olo< de overeenkomst. Het Dor! voor de atleet is e\adet|odij de passage van de omg^de bewijslast is daarin gescfraari Volgens het huidige dopilen tocol is de atleet die po$n h doping wordt getest, twar woordelijk voor de getcor stoffen in zijn lichaam. Jwir dere woorden: hij mos 01 maar zijn onschuld aatide In de nieuwe dopingcocjdue eis geschrapt en dat vtploi de hardvochtige houdik vc NL Sporter. „De rechttiaal van de atleet in het doptag tocol is een cruciaal putna; kent Frits Algie. De bestn ri van NL Sporter treecjvan week namens de vakboordt een verklaring naar buitfl Winnares Serena Williams (links) met haar zus Venus. Foto: EPA/Gerry Penny Barcelona/anp - De Neder landse waterpolosters hebben het vierlandentoemooi in Bar celona winnend afgesloten. De ploeg van bondscoach Paul Metz was in de derde en laatste wedstrijd veel te sterk voor Ja pan: 13-4. De periodestanden waren: 3-1 4-2 2-1 4-0. Dankzij die zege en de nederlaag van Spanje (5-8 tegen Australië) veroverde Oranje ook de eind overwinning. Carla Quint was met ze Jij topscorer bij Oranje. B eerder was de speelster 1 lar Bears tegen Australitrtijs ook al op schot. In het di de olympische kaAUX scoorde ze vier keer. Nefan 1 speelde vrijdag gelijk tejt 6,! gastland (8-8). trkoi Oranje bereidde zich inerkti voor op het WK, dat late tii maand eveneens in BaAusl wordt gehouden. te ve he ftde eisle inke door Frans Dreissen magny-cours - Boven het hoofd van de Rode Haai cirke len de aasgieren. Michael Schu macher krijgt in de jacht op zijn zesde wereldtitel geduchte con currentie. In Magny-Cours wa ren het, net als vorige week op de Nürburgring, de zegevieren de broer Ralf en diens BMW- /Williams-teamgenoot Juan Pa- blo Montoya (tweede) die Fer rari opnieuw het schaamrood op de kaken bezorgden. Schu mi I versus Schumi II. Met slechts een marge van elf pun ten belooft het nog een hete (broeder) strijd te worden om de WK-kroon, terwijl ook Raik- konen (acht punten achter stand) niet moet worden uitge vlakt. Na een qua saaiheid onover troffen GP van Frankrijk, is de spanning weer helemaal terug in de Formule 1. Dankzij de ra ketten die BWM/Williams in stelling brengt. Het team beleeft na een moeizame seizoenstart zoiets als een renaissance. De krachtigste motor van het For mule 1-veld blijkt extreem be trouwbaar, de nieuwe brand stof van Petrobras biedt een ho ger rendement en met Michelin beschikt het team over het bes te schoeisel van dit moment. Tel daarbij op dat Ralf Schuma cher in elke race nog punten heeft gescoord en gisteren voor de derde maal in vier GP's op pole stond en het succes is ver klaard. „We hebben de laatste vier races een enorme stap voorwaarts gezet," aldus Ralf Schumacher. Mr. Zelfvertrouwen wordt hij al genoemd. Drie weken geleden oogstte Ralf Schumacher nog hoon in Montreal, waar hij vol gens velen het duel schuwde met zijn grote broer. Vorige week echter logenstrafte hij alle critici met een sublieme over winning in Duitsland. „En nu een nieuwe zege in Magny- "pours, ongelooflijk. Weer één Michael Schumacher giet champagne over het hoofd van broerlief Ralf, winnaar van de Grand Prix van Frankrijk. Links Montoya, teamgenoot van Ralf. Foto: AFP en twee, dat is toch grandioos." Terwijl Ralf Schumacher zijn gulste lach lacht, verbijt WK- koploper Michael Schumacher de pijn. „De derde plaats was het maximaal haalbare. Paniek? Geen sprake van. Angst? Een beetje. We zullen nog harder moeten werken, nog meer moeten testen." Veel hangt af van Bridgestone. Als de banden niet verbeteren, komt een nieu we wereldtitel ernstig in gevaar. „Gelukkig zijn niet alle circuits hetzelfde. Onze kansen komen nog wel," blijft de wereldkam pioen stoïcijns onder de nieuwe druk. Schumi II, de softie van weleer, bijt ondertussen van zich af. Geschoffeerd werd hij in de Duitse roddelpers naar aanlei ding van zijn vermeende homo seksualiteit. Maar op het asfalt slaat Ralf Schumacher terug met sportieve wapens. De we reldtitel is in het vizier. „Aqh, ik heb er nog geen seconde over nagedacht. Daar is het nog te vroeg voor." Eerst staan im mers nog de contractbespre kingen voor de deur. Teambaas Frank Williams heeft al laten doorschemeren zijn rijders niet tot elke prijs te willen behou den. „De salarissen rijzen on derhand de pan uit." Ralf Schumacher, die naar schatting vijftien miljoen euro per jaar verdient, heeft evenwel laten doorschemeren beslist geen salaris te willen inleveren. „Maar met Michael in één team, dat zie ik ook niet zitten. Het is veel leuker om hem met andere wapens uit te dagen en te verslaan." De Formule 1 dit jaar is het fes tival der fouten. Michael Schu macher bleek vooral in de eer ste drie races niet onfeilbaar. Kimi Raikkonen verspeelde punten door twee verknalde kwalificaties en door bij de s^art in Barcelona blind in de bolide van Pizzonia te razen. Montoya spinde als koploper in Australië en gooide met een draaier de mogelijke winst weg in Mon treal. En Ralf Schumacher ten slotte miste door een verkeerd getimede pitstop de hoofdprijs in Montreal en door een rij- dersfout het podium in Mona co. Schuivers en slippers hou den het seizoen spannend. Jos Verstappen, die vrijdag op een snel opdrogende baan de snelste tijd liet klokken, keerde een etmaal later terug in de rea liteit. De Minardi's stonden tij dens de kwalificatietraining weer daar waar ze thuishoren: helemaal achteraan. Zo ook in de race: Wilson veertiende, Ver stappen na vijf pitstops zestien de en laatste op vier ronden. „We wisten van tevoren dat er op dit circuit weinig eer valt te behalen", aldus Verstappen. mierlo/anp - Leopold van As ten is gisteren de nieuwe kam pioen bij de Nederlandse springruiters geworden. Met VDL Groep Think Twice ver overde hij de titel in Mierlo, door na drie zware onderdelen het klassement te winnen. Vooraf was hij bepaald niet als de grote favoriet getipt. Onlogisch was het succes voor de 26-jarige ruiter uit Limburg desondanks niet. Zijn prestaties met de 11-jarige merrie lieten dit seizoen een duidelijk stij gende lijn zien. „Die is dit weekeinde bevestigd. Ik ben er verschrikkelijk blij mee. Hopelijk is dit de aanzet tot meer internationale succes sen." Genoegen voor de rest van zijn loopbaan neemt Van Asten er natuurlijk niet mee. „Iedereen heeft een doel. Ik ook. In m'n achterhoofd denk ik wel eens aan de Olympische Spelen van Athene. Het kan. Ui teraard moet dan alles meezit ten, maar uitsluiten wil ik niets." Eerst is nog het EK van Donau- eschingen, in augustus. „We hebben een bondscoach die heel goed analyseert", sprak de nieuwe kampioen. „Mocht hij denken mij voor dat evenement nodig te hebben dan ben ik graag bereid. Ik hoor dat bin nenkortwei." De omstandigheden heeft Leo pold van Asten mee. Op de eer ste plaats komt hij uit een 'springgezin' (vader reed natio naal, broer Mathijs won vrijdag in Mierlo nog het openingson derdeel), genoot hij zijn oplei ding bij één van 's werelds bes te trainers (Henk Nooren) en heeft hij een sponsor die van geen opgeven weet. „Wij gaan door sprak de persoon in kwestie, Wim van der Leegte. Wim van der Leegte is eigenaar van de VDL Groep, een groot internationaal bedrijf uit Bra bant. Hij besloot een kleine drie jaar geleden een springstal op te zetten („Daarvoor ging ik vooral naar het voetbal, nu bsn He ik helemaal om") en koos Van Asten als eerste adjudant. Hij kiest en selecteert de paarden, leidt op en rijdt concoursen. Zorgen dat de geldschieter er op korte termijn mee ophoudt, zijn er niet. Bovendien richtte Van der Leegte begin dit jaar een inter nationaal springteam op, waar van Van Asten deel uitmakt. Tops, Nederlands ren ruiter van dit daarvan de playing ook van zijn ervaring Asten gebruik maken, dien biedt dit mij de heid te starten in competitie van de Het opnemen tegen Beerbaum, daarvan leen maar."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14