Rabo-ploeg 'onthoofd' na massale val Kopman Leipheimer en Lotz met breuken uit de Ronde van Frankrijk Bliksembezoek Opstelten aan Tour de France Federer gooit loden last van z'n schouders Twintigste wimbiedontitei 0 voor Martina Navratilova Oude Cubaanse honkballers op WPT nog niet versleten zesde ister Act motieloos ormule i i teken strijd ihumachers [hels in alk of Fame' rdam - Rinus Michels een tegel in de Europese of Fame'. De oud-bonds- i drukt vandaag zijn han- n de betonnen tegel, die te liggen in Rotterdam op DOtste sterrenboulevard iuropa. Michels komt in rdam in het gezelschap nder meer Johan Cruijff, ,ewis, Tina Turner, Joe er en Tom Jones. rlies Krajicek dubbelfinaie en - Michaella Krajicek gisteren op Wimbledon tale dubbelspel meisjes ren. Met haar Tsjechische er Katerina Bohmova ver- Ie 14-jarige Nederlandse et Russisch/Indiase duo Oeybanova/Sania Mirza, le geplaatst. Krajicek en ïova, tiende geplaatst, en de eerste set met 6-2 verloren daarna de twee de derde doorgang met 3- Michaella Krajicek debu- e dit jaar op Wimbledon, i enkelspel meisjes kwam de derde ronde. it verkoopt l trofeeën cn - De voormalig voetbal de George Best heeft be- n zijn trofeeën te verkopen en extra zakcentje te ver- n. De oud-speler van hester United hoopt ruim DO euro te krijgen voor de s die hij kreeg na zijn uit- tzing als 'Engels voetballer et jaar' en 'Europees voet van het jaar' in 1968. „Ik et geld niet nodig. Ik kan amilie financieel onder en. De opbrengst is heie voor mij. 'Money to en- Na zijn voetbalcarrière is rooral in het nieuws geko- vegens zijn overmatig al- gebruik. Vorig jaar moest g een levertransplantatie gaan. pa's: één vlag Universiade S- Zuid- en Noord-Korea tijdens de Universiade l beien voor studenten) on- én vlag de begin- en slot- lonie bijwonen. Dat heb- eide landen gisteren in szameniijke verklaring be- jemaakt. Tijdens de prijs- kingen zal elk land zijn ei- lag tonen. De Universiade van 21 tot en met 31 au- s plaats in de Zuid-Kore- I stad Daegu. Ondanks de ■nnen verhoudingen zegde il d-Korea toe een team af te scorer Sonck ent bij Ajax 'b„»« - Ajax heeft met Ra- ïenk overeenstemming ten overgang van aanval- v ssley Sonck bereikt. De ige Belg tekent vandaag mtract voor vijf seizoenen Amsterdamse club. Hij ging gisteren een medi- ceuring. Ajax betaalt naar dt 5 miljoen euro voor de die vandaag aan de media gepresenteerd. De laatste seizoenen werd hij met ctievelijk 30 en 24 treffers irer van de hoogste klasse e Belgische competitie, i speelde 25 interlands België. Hij scoorde zeven foor de Rode Duivels. pangenisstraf emburgo Janeiro - Wanderley nburgo is zaterdag voor chtbank van Rio de Janeiro n gevangenisstraf van vijf eroordeeld. De oud- scoach van het Braziliaan- a tionale elftal kreeg boven boete van 150.000 eu- gelegd. Hij wordt verdacht elastingontduiking. a nburgo gaat tegen de straf roep. Het is niet de eerste dat de trainer negatief in ws komt. Hij moest geleden zijn functie als lach van Jong Brazilië ;en omdat hij aan trans hebben verdiend. Hij k al eens voor valsheid :e veroordeeld. SPORT maandag 7 juli 2003 door Edward Swier meaux - De Tour had voor de Ra- bobank-ploeg niet dramatischer kunnen beginnen. Na het ope ningsweekeinde is de Ronde van Frankrijk voor kopman Levi Leip heimer en helper Mare Lotz voor bij. De Nederlandse formatie is daarmee 'onthoofd'. Het tweetal behoorde tot de slachtoffers van de massale valpartij in de slotfa se van de eerste etappe naar Me aux. Beiden liepen ernstige breu ken op. „Het is een drama voor die jon gens, voor de ploeg. We zullen de brokstukken bij elkaar moe ten vegen en ons op het vervolg van de ronde moeten concen treren. Maar we zullen geen rol meer spelen in het klassement, dat kunnen we vergeten", aldus een aangeslagen ploegleider Theo de Rooij. Leipheimer, de kopman die zijn hele seizoen op de Tour had af gestemd, liep bij de dramati sche valpartij een fractuur in het zitbeen op. Bij Lotz, die met een bebloed gezicht de finish bereikte, werden in het Centre Hospitalier van Meaux breuken geconstateerd in de bodem plaat van zijn linkeroogkas en zijn linker kaakbeenboog. Daar naast heeft Lotz zijn linker traanbuis gescheurd. De schaafwonden in zijn aange zicht waren ontelbaar. „Maar wat wil je ook als je met vijftig, zestig per uur met je gezicht over de straat vliegt", aldus De Rooij. Beide coureurs bleven af gelopen nacht ter observatie in het ziekenhuis. Lotz wordt van daag naar het Meander-hospi taal in Amersfoort vervoerd. Mogelijk dat de kaakbeenbreuk verdere chirurgie vereist. Kelme-renner José Enrique Gu tierrez was na een nerveuze rit tussen Montgeron en Meaux de eerste die onderuit schoof. De Spanjaard nam in de laatste bocht enkele renners mee. De achteropkomende meute reed vol in op de gevallen coureurs. De ravage was compleet. Lance Armstrong, gele-truidrager Mc- Gee, Tyler Hamilton; iedereen en alles lag erbij. Leipheimer had de crash zien gebeuren. „Ik probeerde nog wat ik kon, maar het was gewoon te laat. Ik kon PARiJs/GPD - Het was met recht een bliksembezoek dat Ivo Opstelten zaterdag aan de Tour de France bracht. De eerste burger van Rotter dam was 's morgens vroeg met zijn gevolg in de Thalys richting Parijs gestapt, wilde de start en finish zien en keerde nog voor midder nacht huiswaarts. Maar de missie was geslaagd. Opstel ten had die andere eerste burger, Tourdirecteur Jean- Marie Leblanc, de hand we ten te schudden. Opstelten heeft haast, alsof hij de trein moet halen. Want Rotterdam heeft zijn zinnen gezet op de Tourstart in 2007. Het Grand Départ van 2005 was aanvankelijk de inzet, maar een brief uit het hoofdkantoor van de Tour-organisatie leerde dat Opstelten en 'zijn Rotter dam' even geduld moeten betrachten. Mede daardoor is de havenstad nu een be langrijke concurrent van Utrecht, dat ook opteert voor de proloog en openingsrit. Vandaar ook de opmerking van Leblanc, toen de twee el kaar troffen in het Village Depart: „Ik begrijp dat u eerst nog een halve finale te gen Utrecht moet spelen." Opstelten was voorheen ook burgemeester van die stad. „Dat we nu met Utrecht concurreren, moet men ons niet verwijten," zei Opstel ten. „Wij hadden 2005 voor ogen omdat in dat jaar onder meer ook het WK honkbal en het EK judo in Rotterdam zijn.Daar had de Tour mooi bij gepast, dan was het een heel bijzonder sportjaar ge worden." Mare Lotz zit na de massale valpartij op 500 meter van de finish versuft en bebloed op het asfalt. Foto: GPD/Tim de Waele de gevallen renners niet meer ontwijken. De snelheid lag te hoog, de afstand tot de plek des onheils was te kort", aldus Leipheimer, net voordat een auto hem naar het ziekenhuis bracht „Ik heb pijn, veel pijn." Ook Bram de Groot en Grischa Niermann waren bij de valpartij betrokken. Bij dit Rabo-duo viel de schade mee. De Rooij had direct na de finish al geen goed woord over voor het traject van de laatste kilo meters en hij herhaalde die woorden 's avonds in het stati ge hotel Le Manoir te Gressy- en-France met nadruk. Vlucht heuvels zorgen in de finale voor onrust, op vierhonderd meter voor de streep lag bovendien een linke bocht. „Ik kreeg in de koers telefoontjes vanaf de aan komst. Dat ik de jongens toch vooral moest doorgeven hoe gevaarlijk het was." De Rooij bleef uiterlijk kalm, maar hij kookte van binnen. „Dit is weer zoiets waarvoor wij, als lid van de AIGCP, de be- langenvereniging van ploegen, telkens waarschuwen. We heb ben al zo vaak voorstellen inge diend die de kansen op zulke ongevallen verkleinen." Het gedrang in de eerste ritten van een grote ronde als de Tom- is enorm. De sprinters met hun helpers manoeuvreren zich in een zo gunstig mogelijke positie voor de spurt, terwijl ook de klassementsrenners zich - uit angst voor tijdverlies - voorin willen handhaven. De Rooij: „Als besloten wordt de tijd op drie kilometer voor de aan komst op te nemen, hoeven de klassementsrenners niet per se voorin te blijven. Dat zou een hoop gedrang schelen. Maar naar de ploegleiders wordt niet geluisterd, al onze ideeën wor den telkens van tafel geveegd. Men wil niet dat renners met hun handen op het stuur rij den, ze moeten van start tot fi nish onder in de beugel." Met het uitvallen van Leiphei mer, de kopman voor wie een klassering in de topvijf was voorzien, dient de Rabo-ploeg zijn plannen danig aan te pas sen. Michael Boogerd nu als kopman de bergen in te sturen is volgens De Rooij geen optie. „Bedenk dat we woensdag de ploegentijdrit met zeven man moeten rijden. Dat is een enor me aderlating. Dat gaat heel veel tijd kosten." Boogerd zelf vindt het ook niet realistisch. „Ik heb me daar niet op voor bereid." Alle hoop is nu op sprinter Oscar Freire gevestigd. De Rooij: „We hebben gelukkig nog jongens met specifieke kwaliteiten. Maar het zal heel moeilijk worden." Sublieme Zwitser lost op Wimbledon voorspelling van twee jaar geleden in door Martijn van Beeten londen - Twee jaar heeft Roger Federer moeten wachten op een titel die niet uit kon blijven. De Zwitserse tennisser riep Pete Sampras in 2001 een halt toe na 31 duels zonder nederlaag op Wimbledon. Dit is de nieuwe grootheid, was de voorspelling. De 21-jarige Federer maakte het gisteren waar, door in de fi nale het Australische serviceka non Mark Philippoussis on schadelijk te maken: 7-6, 6-2 en 7-6. Een genie is zelf z'n grootste vij and en ook die heeft Federer inmiddels geklopt. De man die alles kan, die technisch geen mankementen kent, vertrouw de in het verleden soms te veel op zijn talent. Wie kan kiezen moet nadenken en kan gaan twijfelen. Dat deed de Zwitser, na Wim bledon derde op de wereld ranglijst, in Londen geen mo ment. Al helemaal niet tegen Philippoussis, die geen break point kreeg op de service van Federer. Kalm was de Zwitser een toernooi lang, maar bij de eerste blik op de gouden trofee sprongen de tranen in zijn ogen. Plat op z'n rug, zo lag de kam pioen precies een week gele den. Na een paar games in de vierde ronde tegen de Span jaard Feliciano Lopez schoot het in z'n rug. Einde toernooi, dacht de Zwitser, die werd op gelapt door een fysiotherapeut van de ATP. Hij rechtte de rug, met klasse die zeldzaam is aan Church Road. De eerste Zwitserse Wïmble- don-winnaar deed het vaker, in zijn nog jonge tenniscarrière. Op z'n veertiende verliet hij het ouderlijk huis in Munchen- stein, een wijk in Basel. Het op leidingscentrum van de Zwit serse tennisbond in Ecublens was de verblijfplaats voor de rest van zijn tienerjaren. In Franstalig Zwitserland, met ten nissers die hij helemaal niet kon verstaan. Roger Federer voelde zich ver loren, maar zijn racket bleef spECken. Al zweeg dat vorig jaar londen/anp - Met haar twintig ste titel op Wimbledon heeft Martina Navratilova het record van de Amerikaanse Billie Jean King geëvenaard. Op bijna 47- jarige leeftijd zegevierde zij gis teravond aan de zijde van de Indiër Leander Paes in het ge mengd dubbelspel. In de finale werden de Israëliër Andy Ram en de Russin Anastasia Rodio- nova verslagen: 6-3 6-3. Na af loop bogen zij naar elkaar. Navratilova speelde de afgelo pen week haar 300ste partij op Wimbledon. Niemand trad zo vaak aan op het heilige gras als de in Praag geboren Ameri kaanse. Billie Jean King speelde 265 wedstrijden. Dertig jaar ge leden maakte Navratilova haar debuut in het Grand Slam op gras. Vijf jaar later won ze haar eerste enkelspeltitel. In totaal veroverde zij negen keer de enkelspelkroon. Zeven keer zegevierde zij in het vrou wen dubbelspel en nu vier keer in het gemengd dubbel. Begin dit jaar won zij met Paes ook de titel gemengd dubbel bij de Au stralian Open. In totaal heeft zij nu 260 titels in het tennis be haald, waarvan 167 in het en kelspel. Navratilova heeft nog niet genoeg van het tennis in het dubbelspel. „Ik ben wel niet meer de jongste en ik kan niet meer zo lang intensief trainen, maar het tennis is nog goed. Daarom wil ik zelf bepalen wanneer ik er definitief mee op houd. Volgend jaar kom ik ze ker terug op Wimbledon. Deze zege is overweldigend, ik kan haast niet praten van emotie." Roger Federer laat na afloop van de gewonnen Wimbledon-finale zijn tranen de vrije loop. Foto: Reuters/Jeff J. Mitchell een tijd, toen zijn Australische coach Peter Carter stierf na een auto-ongeluk. „Ik hoop dat hij hier toch op een of andere ma nier getuige van is geweest." Eindelijk heeft Federer, die in 1998 het juniorentoemooi op Wimbledon won, zijn landge noten weer kunnen verbazen. Dat hij dit jaar vier ATP-toer- nooien won, deed ze weinig. Al les verbleekte bij die sensatio nele zege op Sampras. De op volger van het Amerikaanse na tuurtalent is gevonden, dacht iedereen. Federer, toen pas 19, werd met een enorm verwachtingspa troon opgezadeld. „Die druk is weg en dat lucht enorm op", zei hij na de finale. „Talent is geen garantie voor succes. Ik heb bier altijd in geloofd, maar dacht tegelijkertijd dat het on mogelijk was. Als je dan die tro fee in handen hebt, is dat een heel emotioneel moment. Om nu te zeggen dat ik in de voet sporen van Sampras treedt, gaat me te ver. Ik heb pas één Wimbledon-titel, Pete Sampras zeven." Roger Federer tennist met een houten hangertje om de nek, een souvenir van een vakantie in Zuid-Afrika. Het amulet is bedoeld om zwemmers te be schermen, om haaien op af stand te houden. Op Wimbledon kwam helemaal niemand in de buurt van Fede rer. Alleen Mardy Fish, in de derde ronde, wist de Zwitser een set af te snoepen. Iets wat servicekanonnen als Andy Rod dick en Philippoussis dus niet lukte. De laatste Wimbledon- wiriiflaar die slechts één set inle verde, was Richard Krajicek in 1996. Mark Philippoussis, vijf jaar te rug in de finale van de US Open kansloos tegen landgenoot Pa trick Rafter, kreeg bij zijn eerste herkansing opnieuw een teleur stelling te verwerken. De Au straliër viel stil na de nederlaag, maar heeft zijn loopbaan een nieuwe impuls gegeven. De surfliefhebber heeft eindelijk de juiste golf gevonden. Drie knieoperaties hebben hem het inzicht gegeven dat alleen keihard werken tot succes leidt. Afgekeken van zijn vader Nick, die vijf jaar terug van zijn doc toren te horen kreeg dat hij nog zes maanden te leven had. Maar de man van Griekse origi ne heeft de kanker overwonnen en ppacht zijn zoon weer. Phiïibpoussis, de levensgenieter die stapte tijdens Grand Slam- toernooien en een kortstondige affaire had met Anna Koemiko- va. Hij moest de Russische zelfs vijfmaal per dag bellen om te vertellen hoe mooi ze is. Nu laat hij zich in het Amerikaanse San Diego urenlang afbeulen door een voormalige marinier. „Ik haal veel positiefs uit dit toernooi. Ik heb keihard ge werkt om terug te komen en dit is voor mij pas het begin. Die Wïmbledon-trofee heb ik voor het einde van mijn carrière een keer in handen." Roger Federer wacht een feest- week in Gstaad, waar hij op Zwitsers gravel meteen de draad weer oppakt. Een eerste ronde tegen de Spaanse kwalifi- cant Marc Lopez, dat is de reali teit nja zijn imponerende Wim- blecfön-zege. Rotterdam/anp - De Cubaanse honkballers in het tiende World Port Tournament mochten op leeftijd zijn, het deed niets af aan hun geslepenheid. De vete- ranenploeg van Fidel Castro overrompelde Nederland giste ren in Rotterdam in de eerste slagbeurt met twee stootslagen, scoorde twee keer en gooide daarna het duel op slot. Pas in de allerlaatste slagbeurt deed Oranje iets terug, maar kwam aan de meet één punt te kort: 2- 3. Het betekende de zesde eind zege van Cuba in het WPT. De Nederlandse ploeg stapte ongeslagen als favoriet de eind strijd binnen. Het won acht keer en sloeg in die acht duels 77 honkslagen. Cuba verloor drie keer onderweg, twee keer van Nederland (1-2 en 1-7) en van Taiwan (1-4), maar bezat gisteren in de 32-jarige Vladimir Hernandez, de op twee na jongste speler in de ploeg, een werper van grote allure. Hij wierp 123 ballen in negen in nings en kwam pas in de laatste slagbeurt voor de eerste keer in gevaar. Vrijwel elke coach had zijn werper in de slotinnings- van v'4e heuvel gehaald en een closer het duel laten uitgooien. De Cubaanse coach Juan Padil- la nam een risico door zijn troef te laten staan. Ook na honksla gen van Sluijter, Monte en een tweehonkslag van Isenia, waar uit Nederland twee keer scoor de (3-2), bleef Padilla in zijn pit cher geloven. De coach werd niet bedrogen. Hernandez te kende voor de derde nul en de eindzege door Engelhardt voor de derde keer %i de wedstrijd met drieslag uit te schakelen. De nederlaag, zijn eerste als in terim-manager, kwam hard aan bij Davey Johnson. „Wij had den de beste kansen", vond de 60-jarige Amerikaan. „Mijn pit chers waren goed", zag John son. De Lange als starter stond in zes innings slechts drie honkslagen toe. Zijn opvolger Draijer ook drie en closer Van Doornspeek gooide de laatste innings schoon uit. Minpunt in het duel was de denkfout van Van 't Klooster in de laatste slagbeurt. Die presteerde het op de stand 1-3 met het eerste honk bezet en een man uit een stootslag te slaan. „Eigen initia tief', bromde de Amerikaan. „Niet slim." v

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13