ECONOMIE Economie in eurolanden nog stroever Stoer en frisJupiler is bezig aan een opmars Verzekering verplicht voor de slechtste chauffeurs van Europa 'Jonge oude dag' voor steeds minder babyboomers binnen handbereik. Hoeveel werklozen can een land hebben? :T VOUR CAR DO THE TALKING Eurocommissaris verliest hoop Glazen stad in het Zeeuwse land Heineken wil moslimmarkt aanboren ell verhoogt andstofprijzen haag - Marktleider Shell .ft zaterdag de prijzen van ibrandstof verhoogd. Euro jlood (1,149 euro per liter) super plus (1,203 euro per li- worden 0,1 cent duurder, ijs van diesel is onveran- gebleven. ag 7 juli 2003 inen bij overheid no reag Timi 'booi jets' jgen het hardst )rburg - De ambtenarensa- uller ssen zi)n in ^et tweede irtaal gemiddeld met 3,9 icent gestegen vergeleken een jaar eerder. Daarmee pt de loonstijging bij de ■rheid fors uit op de betaling iet particuliere bedrijfleven, is afgezwakt tot 2,6 procent, blijkt uit CBS-cijfers. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Nergens in Europa gebeuren er zo veel verkeersongelukken als in Rusland. De au toriteiten denken nu een tegengif te hebben voor de dodelijke mix van slechte auto's, slech te wegen en slechte chauffeurs: een verplichte autoverzekering. Dat Russen niet kunnen autorijden staat bui ten kijf. Iemand die ooit bij een net afgereden weggebruiker in de auto heeft gezeten, loopt in het vervolg liever naar huis. Tergend langzaam invoegen, bruusk op de rem trappen, verkeerd schakelen, voorrangs- regels negeren: de Russische automobilist doet alles wat God en het CBR verboden heb ben. Afrijden heeft in Rusland dan ook een overdrachtelijke betekenis. Een paar honderd dollar zijn genoeg om met vlag en wimpel te slagen voor een rijexamen dat nooit heeft plaatsgevonden. Vladimir Koezin, hoofd van de verkeerspoli tie, draaide er vorige week niet omheen: „De rijvaardigheden in Rusland zijn heel slecht." De nieuwste cijfers over veiligheid in het ver keer laten ook geen andere conclusie toe. Ie der jaar sterven er zo'n 32.000 mensen door verkeersongelukken en in 2002 raakten ook nog eens 215.000 mensen ernstig gewond. Daarmee doet Rusland het relatief gezien vijf keer zo slecht als Portugal, de hekkensluiter in Europa. In een poging de pokdalige wegen iets veiliger te maken, heeft de Russische regering sinds 1 juli een autoverzekering verplicht gesteld. De politie registreert inmiddels geen auto meer zonder verzekering en vanaf 1 januari 2004 kunnen automobilisten zonder geldige polis rekenen op een boete van vijf tot acht maandsalarissen. De bedenkers van de wet hopen dat het zal leiden tot een geciviliseer- der weggedrag. Iemand die een jaar lang schadevrij blijft, krijgt het jaar daarop vijf pro cent korting op de premie. Brokkenmakers zullen juist meer moeten betalen. Het tabloid Komsomolskaja Pravda (KP) ka pittelt de nieuwe wet. „De mooie tijd is voor bij", meent het dagblad. „Iedereen wil profi teren van de automobilisten." KP vertolkt daarmee de stem van het volk. De gemiddel de premie van 110 euro voor een Lada is voor de gewone Rus veel geld. Bovendien wan trouwen veel Russen de verzekeringsmaat schappijen. Ze worden daarin aangemoedigd door advocaat Leonid Olsjanski, tevens vice- president van de Unie van Russische Auto mobilisten. Volgens de populaire televisie-ad vocaat zullen de verzekeraars bijna nooit uit betalen. „Hun enige wens is een slaatje te slaan uit de Russische burgers." De nieuwe wet is inderdaad een geschenk uit de hemel voor verzekeraars. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn hun inkomsten al verdrievoudigd. Het is een trend die de ko mende maanden zal doorzetten, want slechts zeven procent van de automobilisten is ver zekerd. Ongelukken op de Russische wegen worden tot dusver ter plekke opgelost of via een gang naar de rechter. Ook oplichters profiteren inmiddels volop van de Russische onwetendheid over verze keringen. Sinds 1 juli houden handige jon gens zich op bij politiebureaus waar automo bilisten hun voertuig laten registreren en ver kopen daar nepverzekeringen aan onwetende autobezitters. „Zowel de politie als de oplich ters profiteren", aldus Komsomolskaja Prav da. „De oplichters verdienen er goed mee en de politie krijgt weer een nieuwe gelegenheid om automobilisten te beboeten: dit keer voor het hebben van een valse verzekering." WERKLOOSHEID rkloosheid loopt ongena- ip. Dat leidt tot onrust en lerheid. Maar waar maken ins precies zorgen over? Wat de gevolgen van werkloos- I? Vandaag deel i in een vijf serie over werklozen en kloosheid. r Erik van der Struijs fj komma drie procent. Dat is laatste cijfer van het Cen- 1 Bureau voor de Statistiek, komma drie procent van de lerlandse bevolking is werk- zettend vervelend voor de en die tot dat percentage iren, maar is dat nou zo een werkloosheid van iets >r dan 5 procent? Begin ja- tachtig bedroeg de werk- leid meer dan 11 procent. 5 procent scoort Nederland ipa nog altijd heel goed. im leiden de cijfers hier irse krantenkoppen terwijl lerikanen hun werkloos- 1 (hoger dan in Nederland) nlijk alleen zien als een idmeter voor de ontwikke- van de beurskoersen? er antwoorden op die vra- Die zijn er. Om met het lige niveau te beginnen, t is inderdaad niet zo hoog e het over een periode van jaar of tien bekijkt", zegt try Berendsen, econoom bij labobank. „Begin jaren ne- tig bedroeg de werkloosheid 7 tot 8 procent. Daar staat Jnover dat het cijfer hard 5eIe topt. Wij denken dat de Êtaj Joosheid volgend jaar ruim en de 6 procent uitkomt." 1 veel verder durft de Rabo- erK nog niet te kijken, maar situatie zoals twintig jaar den ziet Berendsen niet zo ontstaan. rergrijzing (meer gepensio- den) en ontgroening (min- ongeren) dreigt over enkele eerder te zorgen voor een in tekort aan arbeidskrachten. Met een werkloosheid van 10 procent draait een economie overigens gewoon door. Kijk maar naar Duitsland. Alle som bere verhalen ten spijt zijn de oosterburen - anders dan wij - nog niet in een recessie beland, hoewel de werkloosheid veel hoger ligt. Polen ligt zelfs met een werkloosheid van 20 pro cent niet op apegapen. 'Hoe erg' werkloosheid is voor een economie, is dan ook niet aan te geven. „Hoe moet je dat meten?", vraagt Johan Verbrug- gen, hoofd conjunctuur van het Centraal Plan Bureau (CPB) re torisch. „De vraag of het goed of slecht gaat met de economie meten we doorgaans af aan de economische groei. Het kan best dat een land met een hoge werkloosheid een flinke groei kent, bijvoorbeeld omdat de wereldhandel sterk toeneemt." Belangrijk voor het CPB is voor al hoe de feitelijke werkloosheid zich ontwikkelt ten opzichte van de evenwichtswerkloos- heid. Dat laatste percentage is een cijfer waarbij er vanuit de arbeidsmarkt geen op- of neer waartse druk op de lonen is. De afgelopen jaren was die op waartse druk - door de krapte op de arbeidsmarkt - zeer sterk. Nu neigt de feitelijke werkloos heid boven de evenwichtswerk loosheid te komen, met een neerwaartse druk tot gevolg. Verbruggen: „Het proces van loonmatiging komt nu op gang, maar het was beter geweest als dat eerder was begonnen. De werkloosheid stijgt sterk en de ervaring leert, dat het vrij veel tijd kost dat weer om te bui gen." En waarom er in de VS minder ophef is over de werk loosheid? Verbruggen denkt dat het te maken heeft met de flexi beler arbeidsmarkt. „Vergele ken met Europeanen zijn Ame rikanen korter werkloos. Ze vin den gemakkelijker weer een an dere baan. Dan is het ook niet zo'n probleem." het| Pt dt df ploe rint ekei (advertentie) Hier had 'n toto moeten slaan uan de nieuwe Chrysler pt Cruiser met gratis nauigaiiesysteem t.uu.u. 1499.- Maar hij is nog een stuhie aan het cruisen. HOLLANDSE AUTO IMPORTMU B.V. Floralaan 2, Rijnsburg. Telefoon 071 - 402 92 24. eningstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 -18.00 uur. Zaterdag 10.00 -16.00 uur. rilland - Bij het Zeeuwse plaatsje Rilland verrijzen maar liefst vijf mega-kassen (netto 100 hectare). Het gaat om bedrijfsverplaatsingen van uit het Westland, waar alles is volgebouwd met glastuinbouw. Uit onderzoek is gebleken dat de locatie bij Rilland de meeste zonuren van Nederland heeft. Foto: ANP/Wim van Vossen den haag/gpd - De Europese Commissie wordt steeds som berder over de economische groei in de eurozone. Eurocom missaris Solbes (economische en monetaire zaken) vreest dat de groei in de twaalf eurolanden dit jaar zal blijven steken op 0,7 pro cent. De commissie heeft de groeira mingen al een paar keer neer waarts bijgesteld. Eerder werd een gemiddelde groei van 1,8 procent mogelijk geacht, later ging men uit van 1 procent. Maar volgens Solbes blijven er steeds negatieve factoren in werken op de economie, die daardoor almaar minder snel groeit en geen tekenen van her stel laat zien. Solbes zei afgelopen weekend dat het eerste kwartaal een stagnerende economie liet zien, gevolgd door een 'lusteloos' tweede kwartaal. Hoop op her stel na de snelle beëindiging van de oorlog in Irak is inmid dels vervlogen. De eurozone heeft onder meer last van een haperende export, die heeft te kampen met de sterk opgelopen koers van de euro. Ook de binnenlandse bestedin gen trekken de economie niet op gang. In Duitsland, veruit de grootste economie in de euro zone, heeft pessimisme de con sument in de greep. Oplopende werkloosheid is daarbij de be langrijkste oorzaak, een ver schijnsel dat zich ook elders voordoet. De Europese Commissie is niet de enige organisatie die nega tiever wordt over de economi sche groei in de eurozone. De Europese Centrale Bank ver laagde onlangs ook de ramin gen voor 2003 naar tussen 0,4 en 1 procent. Voor Nederland, dat dit jaar de kans loopt langere tijd in een recessie te belanden, is de steeds stroever draaiende eco nomie in de eurozone slecht nieuws. Ons land zet het groot ste deel van z'n export af in de andere eurolanden. Het is een nieuwe tegenvaller voor Neder landse exporteurs, die het toch al moeilijk hebben omdat de loonkosten hier sneller zijn op gelopen dan in de buurlanden. amsterdam/anp - De bier brouwer Heineken over weegt om zijn onder mos lims populaire drankje Fay- rouz in Nigeria en Indone sië te lanceren. Deze lan den vormen interessante markten, omdat er veel is lamieten wonen. Het bedrijf sluit niet uit dat het later ook Europese moslimgemeenschappen van de alcoholvrije mout- drank wil voorzien. Dat heeft een woordvoerster van de bierbrouwer zater dag gezegd. „Wij denken dat er goede mogelijkheden zijn om Fayrouz in Nigeria en Indo nesië te verkopen", aldus de woordvoerster. Ze voeg de er echter aan toe dat de beslissing nog niet is geval len. Volgens de woordvoerster maakt Heineken een 'mooie' winst op de ver koop van het naar fruit smakende goedje. Heineken produceert en verkoopt Fayrouz tot nu toe alleen nog in Egypte. Daar blijkt het een groot succes te zijn onder moslims. Al Azhar, een belangrijk mosliminstituut, heeft vol gens de bierbrouwer zijn goedkeuring aan het het moutdrankje gegeven. door Paul Verlinden breda - Jupiler, het nummer één bier in België, is bezig aan een zegetocht door Zuidwest- Nederland en begint zelfs voor zichtig de grote rivieren over te steken. Vooral het 25 centiliter- flesje waarin Jupiler wordt ver kocht is in trek in cafés, sport kantines én thuis. Dertig kratten, gekocht door één persoon. Dat was het re cord toen de Albert Heijn in Bavel onlangs stuntte met het Belgische Jupiler-bier. Drie-ha- len-twee-betalen stond in het plaatselijke huis-aan-huis- krantje. Het werd direct een stuk drukker in de supermarkt en buiten werden zelfs enkele aanhangwagens gesignaleerd. Een actie met Jupiler is een perfecte klantenlokker, conclu deert M. Martens, eigenaar van de Bavelse AH-winkel. „Als ik op donderdag adverteer, merk ik dat vrijdag en zaterdag goed." Jupiler is bij AH in Bavel het op één na best verkochte bier, na Oranjeboom. En niet allen in Bavel is Jupiler in trek. Op tal van plaatsen in Zuid- West-Nederland is het Jupiler dat de klok slaat, blijkt uit een belrondje. Bij de tennisclub in Rijsbergen kunnen de kratten tijdens een toernooi amper aangesleept worden en bij voetbalvereniging Internos is Jupiler met name het laatste jaar 'heel populair'. De opmars is Zuidwest-Neder land wordt bevestigd door ei genaar Interbrew, de Belgische In België heeft Jupiler de slogan 'Mannen weten waarom' meegekregen. Foto: GPD/Ingrid Bertens brouwer die ook merken als Oranjeboom, Dommelsch, Lef- fe en Hoegaarden in huis heeft. In het Bredase café Bruxelles tekent marketing-directeur R. Groen van Interbrew Neder land een kaartje van Neder land. Drie gebieden springen er uit. „Maastricht en omgeving, daar is Jupiler vooral van de tap te krijgen. In Zeeuws-Vla'ande- ren is het fles en fust en in West-Brabant is het vooral fles", vertelt Groen. Hij tekent pijltjes richting Midden-Neder land en Rotterdam. „Je ziet nu dat Jupiler zich ook die kant op aan het bewegen is, terwijl we ook aanvragen uit Amsterdam binnenkrijgen." De opmars van Jupiler is in West-Brabant al enkele jaren bezig en in Zeeuws-Vlaanderen is het al lang een populair bier. Maar met name het laatste jaar gaat het hard. In de Nederland se supermarkten is het markt aandeel in één jaar ruim ver dubbeld. „Van 0,2 naar 0,5 pro cent. Dat zijn kleine percenta ges. Maar in volume is die hal ve procent zo'n 30.000 hectoli ter. Bovendien gaat het over de supermarkten in héél Neder land. In Zuidwest-Nederland zie je veel grotere marktaande len, van vijf tot tien procent met uitschieters naar boven", stelt Groen. Bij Interbrew Nederland bekij ken ze de populariteit van Jupi ler met een glimlach, want aan marketing wordt nagenoeg niets gedaan. In tegenstelling tot België, waar het in Jupille (bij Luik) gebrouwen pilsje de nummer één-positie inneemt. Daar wordt erg veel geadver teerd. „In België heeft Jupiler de slo gan 'Mannen weten waarom' meegekregen. Het wordt geas socieerd met termen als 'ac tief, 'competitief en 'avon tuurlijk'. Er is nu een commer cial waarin een blikje Jupiler van een besneeuwde berg wordt gegooid en een aantal snowboarders er achteraan gaat om het op te vangen", ver telt Groen. „En wat smaak be treft, wordt Jupiler beleefd als een fris, zuiver en makkelijk drinkbaar biertje." Over de toenemende populari teit in Nederland zegt Groen: „Een deel van de bierdrinken de consumenten, zeker de jon geren, gaat om de zoveel tijd op zoek naar iets nieuws. Ze hebben Jupiler zelf naar Neder land gehaald. Dan doet vervol gens de mond-tot-mond-recla- me zijn werk en beïnvloeden mensen elkaar." Bang dat Jupiler ten koste gaat van Oranjeboom of Dom melsch, is Interbrew niet. „Als de consument het interessant en lekker vindt, moet je daar op inspelen en niet proberen je ander merken te beschermen. De consument bepaalt zelf wat hij drinkt." Maurice Wilbrink haag - De babyboomers, ruwweg de eeferatie van de geboortejaren 1945-1960, i. dé het perspectief op een vroeg pensioen spri k yerder opschuiven. De VUT ver lep nt in rap tempo, en het prepensioen t steeds meer onder druk. 3 wennen voor een generatie die op- de met steeds minder werken. Gezond uivarend als de meesten zijn, leek een J Jhge 'jonge oude dag' binnen handbe- Maar met de finish al een beetje in t, wordt ineens de eindstreep verlegd, demografen, die de bevolkingssamen- ng bestuderen, is het geen nieuws, t een favoriet gespreksonderwerp op lardagen - hoe lang moet je nog? - een andere lading. De werkgevers hebben mentaal al afscheid genomen van het huidige vroegpensioen. De pensioens pecialist van VNO-NCW, Verheij, wil in fa ses een einde maken aan het pensioen voordat het 65ste levensjaar is bereikt. Werknemers die nu boven de 50 jaar oud zijn, zouden daarbij enigszins moeten wor den ontzien, maar ook zij zullen moeten wennen aan het feit dat ze langer gaan doorwerken. MKB Nederland, de andere grote werkge versorganisatie, stelt voor om de komende 24 jaar het prepensioen langzaam op te schuiven. Uiteindelijk zal het moeten in gaan op het 63ste jaar, waarbij de AOW-ge- rechtigde leeftijd is doorgeschoven naar 67 jaar. Zo'n lange overgangstermijn doet het minste pijn, maar heeft wel een paar posi tieve effecten: het is goed voor de betaal- h baarheid van de AOW, die twee jaar later ingaat; de pensioenfondsen vinden het op schuiven van de pensioenleeftijd ook gun stig, omdat ze per deelnemer minder lang hoeven uit te keren. Zonder meer het be langrijkste resultaat van het minder aan trekkelijk maken van een vervroegd pensi oen is te vinden op de arbeidsmarkt: het steeds nijpender tekort aan arbeidskrach ten dat zal ontstaan door de vergrijzing van de bevolking, wordt verzacht door de oude ren langer te laten doorwerken. De vakbonden staan niet te springen bij deze ontwikkeling. FNV-voorzitter De Waal heeft de hakken al in het zand gezet: van het prepensioen moeten ze afblijven, vindt de man die zelf een vergrijzende achterban bedient. Maar het is de vraag in hoeverre dat in het belang is van werknemers die nu jonger dan 45 jaar zijn. Zij zullen de ko mende decennia voor enorme lasten ko men te staan als met name de baby boomers toch de gelegenheid wordt gebo den te profiteren van ruime prepensioenre gelingen. Het wordt interessant om te zien hoe zij deze discussie binnen vakbonds kringen kunnen beïnvloeden, ook al omdat jongeren een veel lagere organisatiegraad kennen. Het vorige kabinet gaf in 2002 al in het Na tionaal Actieplan Pensioenen aan, dat de kosten van vervroegde pensionering niet langer op het collectief mogen worden af gewenteld. Wie eerder wil stoppen, moet ook de kosten individueel dragen. Dit actie plan maakt duidelijk dat ouderen op aller lei manieren zullen worden gedwongen langer te blijven werken. Werkte in 2001 nog slechts 34 procent van de 55- tot 64-jarigen, dat percentage zal jaarlijks met 0,75 procent moeten stijgen. Deze leeftijdscategorie zal minder snel toe gang krijgen tot WAO en WW, wie boven de 57,5 jaar is moet weer solliciteren, en de VUT moet snel worden afgebouwd. Op individueel niveau kan dat pijn doen, maar het verhoogt de solidariteit tussen ge neraties, en het levert op termijn miljarden op die kunnen worden besteed aan ge zondheidszorg en oudedagsvoorzieningen. In 2001 kostten uitkeringen aan 55- tot 64- jarigen in het kader van VUT, WW en WAO in totaal bijna acht miljard euro. De Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) concludeert dat het puur financiële redenen zijn waarom Nederlanders eerder stoppen met werken. Dat gold heel sterk voor VUT-regelingen. Niet deelnemen aan de VUT betekende in het verleden door gaans afstand doen van een zekere uitke ring. Aanvankelijk konden veel werknemers zich niet eens onttrekken aan de VUT. Wie nog eerder stopt dan de VUT mogelijk maakt, kan dat doen om gezondheidsrede nen, maar ook hier spelen financiële mo tieven een rol, schrijven SEO-onderzoekers. De sociale regelingen zijn hier ruimer dan in andere landen, waardoor meer mensen op relatief jonge leeftijd definitief afscheid nemen van de arbeidsmarkt. Tenslotte wordt ook de hoge belastingdruk genoemd voor de oudere werknemer: de financiële gevolgen van eerder stoppen met werken worden verzacht doordat deze mensen in een veel gunstiger belastingschaal terecht komen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11